BRIEVENBUS. yRTJDAG U JUNi 1931 IIAAREE M'S D A "G BEAD Deze raadsels zijn ingezonden door Jon gens en Meisjes die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste op lossers vier boeken verloot. AFDEELING I. (Leeftijd 10 jaar en ouder). 1. (Ingez. door Dicky Durf.) Mijn geheel is een aardig gezegde van 25 letters. 20 3 13 5 wordt dagelijks gedronken. 9 24 14 7 kan pijnlijk zijn. 4 17 18 15 is een jongensnaam. 19 8 5 25 is een ontkenning. 21 16 1 24 is een drank. 1 2 '3 4 5 6 is niet voor. 10 15 is een herkauwer. 12 13 11 12 hebben veel bloemen Wij krijgen van moeder wel eens een 23 24 22 25. 2. (Ingez. door Bruinoogje.) Mijn geheel is een schuilnaam van 12 let ters. 2 3 4 5 is een Nederlandsche rivier. 5 6 7 12 is een meisjesnaam. 6 7 8 9 10 brandt in het donker. 11 12 10 is een meisjesnaam. 1 3 5 is een diepte. 3. (Ingez. door Vaders Oudste.) Met f ben ik een rare guit, Met g in je kous lacht ieder je uit. Met k woon ik in menig thuis. Maar sla je hem metdan loopt hij van huis Met m lig ik vast vcè>r je deur. Maar is het n, dan wordt het gezeur. Met r ben ik een lastig beest. Dat je zeker niet noodigt op een huislijk feest. 4. (Ingez. door Prinses Engelientje.) Ont hoofdingen. Welke vogel wordt onthoofd een meisjes naam? Welke ambachtsman wordt onthoofd een veld? Welke vrucht vind je onthoofd in een schip? 5. (Ingez. door Winterkind.) Verborgen bloemen. a. Ik vind Oma de liefste van allen. b. Zou daar die passer in gaan? c. Rasp een kruidige wortel voor de soep. d. Het vlinderleven is broos. 6. (Ingez. door Rozenknopje.) Verborgen plaatsnamen. a. Wees beleefd en neem je pet tenminste af. b. Piet zag een valk maar Gerrit zag hem 'niet. c. Moeder ging met Henk huizen kijken. d. Is dat een bever? Wij kennen dat dier niet. e. Ga je mede naar den hout? f. Ik heb blaren onder mijn voet. 6. (Ingez. door Piet Hein). Ik ben een Belgische rivier. Onthoofd me en je lust me graag. Neem mijn staart weg en en ik ben een water bij Amsterdam. AFDEELING II. (Leeftijd 9 jaar en jonger.) 1. (Ingez. door Vaders jongen.) Met a ben ik metsel-materiaal Met e behoor ik bij een bloem. Met o ben ik een water. 2. (Ingez. door Sari Marais.) Mijn geheel is een schuilnaam van 15 letters 1 8 15 4 is een huisdienr. 10 2 8 12 13 14 3 is een meisjesnaam. 14 5 13 is een meisjesnaam. 4 6 5 12 13 is een andere naam voor erwten soep. 7 8 9 10 11 12 hebben we allen lief. 3. (Ingez. door W. B.-Z.) Figuurraadsel, x een vrucht. x heeft een geit x een jaargetijde x niet rechts x niet verstandig. x behoort bij de piano x niet smal x een kleur. De kruisjes noemen iets, dat wij deze da gen vieren. 4. 'Ingez. door W. B. Z.) Verborgen vogels. a. Wie heeft de meeste raadsels? b. Ik heb er een, doch dit is ook goed. c. Waar is de kan. Ari? d. Zet je de lijst er netjes omheen? e. Met de staartvin kan een visch sturen. f. Ganse he volkstammen trokken door deze woestijn. 5. (Ingez. door W. B.-Z.) Ik ben een gladde visch. Met b ervoor ben ik een zak. Met 9 een opening. Met h een streep. Met k niet mooi. Met m behoor ik bij een som. Met p. van hout Met t een schoolvak Met v niet helder. Met W. een rivier en met z een groote kamer. b. (Ingez. door W. B.-Z.) Vul de kruisjes in met klinkers, zoodat je een bekend spreekwoord krijgt. Bxtxr hxrd gxblxzxn, dxn dx mxnd gxbrxnd. RAADSELOPLOSSINGEN. De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I. 1. Ledigheid is des duivels oorkussen, 2. Dicky Durf. 3. Prinses Engelientje. 4. Eerst zaken dan vermaken. 5. Dedemsvaart. 5. Vero'ordeel nooit wat je niet kent. AFDEELING II. 1. Ballenbreistertje. 2. Kinnie. 3. Hond. 4. Arbeid adelt. 5. Prinses Engelientje. 6. Rijstvogeltje. Goede oplossingen ontvangen van: De rijzende Zon 6 Piet Hein 6 Kinnie 6 Moeders Schat 5 De kleine Violist 6 Gouden Regen 6 Gelukspop 6 Seringenknopje 6 Nach tegaaltje 6 Jasmijn 6 Mitzi Green 6 Vreugde 5 Viooltje 5 G. U. W. 5 Kinnie 6 Duizendschoon 6 Zomerkindje 5 Eenigst Kind 4 Poesenmoe dertje 6 Pinksterbloempje 6 De kleine Midvoor 6 Cellist 5 Vaders Oudste 5 Klaproos 6 Zee meermin 5 Dwaallichtje 6 Poppenmoedertje 6 Zandkevertje 6 Paddenstoelzoekster 6 Bruin oogje 6 Lentekind 6 Tertia 6 Konijntje 6 Een naamlooze 5 Vruchtenzoekstertje 5 De kltYie Rekenbaas 6 Juffertje Spring in t veld 6 Poppenverpleegstertje 6 Queentje 4 Piet Hein 6 Dicky Durf 6 Iris 6 Rozeknopje 6 De kleine Tuinman 6 L. Rumpff 6 De kleine Voetballer 5 Winterkind 1 Zonnestraaltje 6 Zonnefee 6 JAN WAAGHALS. Inzending ontvangen van: Jasmijn oud 11 jaar, Zonnestraaltje, oud IS jaar. De kleine Violist, oud 8 jaar, Nachtegaaltje oud 14 jaar. Klaproos oud? Zeemeermin, oud 14 jaar. Zandkevertje, oud 11 jaar. Zonnefee oud 10 jaar, Iris, oud 11 jaar. RUILRUBRIEK. J- v. d. HEIDE, Herculesstraat 27, H.-N., heeft 26 Hi'Jes bonnen en 40 plaatjes van de Olympische Spelen 1932) die hij wil ruilen voor postzegels uit Portugal en Zuid-Afrika. POESENMOEDERTJE, Spaarnwouderstr. 62 (winkel) heeft: Vader Haas, Lido, Kleine Houtstraat bonnen, Sickesz, C. Jamin bonnen. Unie cassabon, Jamin, De wereld in beeld, Bleko, Baronie, Bloemen en haar vrienden. Franken, Pette Indiaantjes, in Finland. De Haan, Cocktail, Olympische Spelen, Kiazim Emin, De Firn, Filmsterren, Turmac, Van Houten, De Reszke, Mercedes, Nederlandsche Artisten. London Caramel Works. Batschari's The Victoria Egyptian, Spelregels, Voetbal- plaatjes, Voetbaltechniek plaatjes. Hiervoor gaarne terug Hille bonnen Hans de Toren kraai. VRUCHTENZOEKSTERTJE. Kloppersingel 95, heeft: Haas azijnplaatje, geschenkenbon van Albert I-Iein, voor f 4 Jamin bonnen, Filmsterren, Turmac bloemen. Hiervoor terug Hille bonnen. Ruiltijd 's Woensdags en 't Za terdags na 2 uur. J. EIBINK, Santpoorterstraat 36, heeft: 4 v. Nelle koffie. 2 Bussink, 11/2 Wijbert, 43 Dob- belman Japan, 15 Weegschaaltjes, 16 Sickesz, 53 Kwatta, 15 V. S. pepermunt, 20 Franken plaatjes, 2 Pleines Duifjes, 36 Fleines Ufa, 3 Benito. 28 Pette Indiaantjes, 15 Patria bons, 3 Coeling, 50 v. Dijk. 24 Starreveld, 2 H. A. G. waardebons, 1 bon a 50 punten D. E. alleen geldig voor vliegboek. Hiervoor gaarne terug Sunlight enz. H. O. Quaker, Hilmos, D. E. kof fie en thee, Hille, Droste. ONZE BIBLIOTHEEK. TERUGBLIK OP HET SEIZOEN 1934—1935. Verleden week, 8 Juni werden voor het laatst in dit seizoen boeken in leen gegeven. Der er om. dat je ze uiterlijk op Zaterdag 22 Juni a s. terugbrengt. O. B. wordt nu gesloten, maar.de traditie getrouw slaan we eerst een blik terug op het seizoen 19341935. Het kan een te vreden blik. een blijde blik zijn. Er werden in totaal 582 boeken meer uitgeleend dan het vorige jaar. nu namelijk 4505 deelen. het vo rige jaar 3923. Verleden jaar stseg het aantal in vergelijking met het seizoen 19321933 met 639 deelen. zoodat het verschil dus niet bijster groot is en we sinds dat jaar met 1321 boeken de hoogte in zijn gegaan. Het aantal nieuw geplaatste deelen bedroeg dit jaar 46, vorige jaar 48, waarbij toen echter 10 jaargangen van Jong Nederland waren, die ons cadeau waren gegeven. Ingeschreven werden in totaal 186 deelnemers, tegen 200 het vorige jaar. Ook deze achteruitgang van 14 deelnemers kan niet gerekend worden, omdat er verleden jaar ruim 25 deelnemers zijn ingeschreven als prijswinnaars der „vrij-lees-wedstrijden". Deze wedstrijden werden dit jaar niet gehouden, maar met de aanwerfprijsvragen hadden wij veel meer succes. Het vorige jaar was de voor uitgang in lezersaantal 45. Ik behoef je niet te vertellen, hoe prettig ik het vind, dat jullie allemaal zoo goed hebt meegeholpen ook dit jaar.O. B. weer tot een bloeiende bibliotheek te maken. En weet je wel, wat ik dit jaar het allerprettigst vond? Dat wij, al was het nog maar op heel beschei den schaal, ook iets konden afstaan aan zieke en arme menschen. Ik behoef er niet bij te vertellen, dat wij ook het volgende seizoen op dien ingeslagen weg hopen voort te gaan. Ik wil nu nog even vermelden, welke boe ken er alzoo kwamen. Voor de oudere meisjes werden gekocht: het laatste deel van de pit tige Marijke's-serie. Van Ems van Soest vond ik Op den Achtergrond een prachtboek voor onze oudsten. Ruth Teiling door Mevrouw Sel- leger-Elout. was een ware verrassing, die jul lie heel misschien wel eens een keertje zult willen overlezen. Voorts twee aardige, doch niet bepaald uitblinkende boeken van Emmy Belinfante: Wending en Wisselend Getij. De oudere jongens vinden in De Ravenhorst op de illustraties na een reuze-boek. De detective verhalen van Floris van den Aemstel zijn leuk maar hier en daar wat twijfelachtig De fan tasieën van „het Raderwerk" en Het Vredesgas vind ik overdreven. Veel beter leek mij De Held door H. v. Vloten. Onder Verdenking verdient ook een aparte vermelding. Voor de jongere meisjes geeft Emmy Tollenaar in haar „Nannie van Heusde" een aardig kijkje in het leven van onze jongsten, dwz. dat ik het boek meer geschikt vind voor 12 jarigen, dan voor 10 jarigen, waarop het in de catalo gus van den uitgever staat gesteld. De Harle kijntjes-serie werd voltooid en de geheele Ben jaminnetjes-serie geplaatst. Begonnen werd met de serie van de Drie Japen, deze natuur lijk meer voor de jongens tot 12 jaar. Alle an dere boeken verdienen niet bepaald een aparte vermelding, maar worden alleszins het lezen waard geoordeeld. Het is onnoodig te zeggen, hoe dankbaar wij de directie van I-Iaarl. Dagblad zijn, die ons drukwerk verzorgde, wat in de keurige uit voering aller bewondering en waardeering had In Februari kwam de tweede uitgave van onze boekenlijst uit. Allen, die verder aan O.B. hun medewerking verleenden breng ik langs dezen weg eveneens een woord van dank toe. Tenslotte vermeld ik nog. dat het mogelijk is, dat met September één of meer oudere le zers of lezeressen als assistent (e bij O. B. ge plaatst worden. Wie wat voor dit werk voelt en den leeftijd van 17 jaar heeft bereikt, kan zich nu reeds bij mij opgeven. De heropening van Onze Bibliotheek zal, vinden op WOENSDAG 4 SEPTEMBER a.s. om 4 uur namiddag. Alle lezers ontvangen daarvan nog een ken nisgeving. Vermeld ik nu nog de prijswinners van den laatsten letterwedstrijd. 1ste prijs: Jan van Kuyk (58 punten); 2e prijs: Arie Hoogland (46 punten). Overige prijzen uitgereikt aan: Henk Schippers (34 punten). Eeltje Akker boom (25 punten) en Jan Cornet (19 punten) Het volgende seizoen worden deze wedstrijden niet voortgezet. In plaats daarvan komen er maandelijksche wedstrijden van een heel bij zonder karakter; daarover later meer. Met de beste wenschen voor de groote va- cantie. veel mooi weer, veel naar buiten, loo pend of op de fiets, daarmede sluit ik dit ver slag en een tot het nieuwe seizoen op 4 Sep tember. W. LASSÖHUTT, Klein Heiligland Haarlem, Juni 1935. DE GESTRAFTE JONGEN. Op onze bolwerken nestelen vele vogels, die op het oogenblik op hun eitjes zitten te broe den. Echt jammer en gemeen is het dat er nog kinderen zijn, die dat mooie van de na tuur niet begrijpen willen. Zij verstoren de vogels en halen zelfs de eitjes uit de nestjes, waar zij natuurlijk niets aan hebben. Gelukkig zijn er ook nog menschen die te gen al dat wreede optreden. Een jongen, die blijkbaar iets uitgevoerd had wat niet in den haak was, werd door een agent in de gaten gehouden. Toen de agent de jongen was genaderd, zeide hij: „Zoo ventje, wat doe jij hier?'' „Niets mijnheer," antwoordde hij. „Zoo. zoo," zei de agent daarop „dan zou ik maar vlug naar huis gaan. De agent legde zijn groote zware hand op het hoofd van den jongen en zeide toen: „dag ventje.' Maar o wee, er liep eierstruif langs het ge zicht van den jongen, De agent had blijkbaar gezien dat de jongen iets onder zijn pet had zitten, hetwelk vogel eitjes bleken te zijn. Een flink standje van den agent kreeg hij natuurlijk en bovendien zal er thuis ook nog wel iets voor hem opgezeten hebben, want de agent had zijn naam en adres genoteend en zou zijn ouders ook nog inlichten. Echt gebeurd. VADERS OUDSTE, oud 13 jaar Waar tranen al niet goed voor zijn, In Engeland heeft men onlangseen film ver toond, om te laten zien hoe allerlei ziektekie men, die in onze oogen waaien, door het traanvocht worden vernietigd, Wat zijn de luiste dieren? Dat zijn de schol en de bot, die het grootste deel van hun leven maar plat op den bodem der zee liggen. Een eigenaardige machine. Dat is de ma chine, die gebruikt wordt in Alaska in 't N. van Noord-Amerika, om de zalm, die daar in groote hoeveelheden gevangen wordt en in blikjes naar alle oorden van de wereld gezon den wordt, te ontdoen van kop, staart, vinnen en ingewanden. In 1 seconde is dit alles ge beurd. Vroeger deden Chineezen dit werkje en daarom noemt men de machine „de ijzeren Chinees". Lange nagels. Bij de Britsch-Indische Brahmanen is het gewoonte de nagels van de linkerhand decimeters lang te laten wor den. De grootste. De Landbouw-Hoogeschool te Wageningen kon er zich dezen zomer op beroemen de grootste Aronskelk van heel de wereld in bloei te hebben. De bloem was n.l. 2 1/2 M. hoog. Een nieuwe dienst van vliegmachines. In Amerika, waar men veel last heeft van steen arenden, die dagelijks vele schapen uit de kudde weghalen, vervolgt men deze tegen woordig met vliegmachines en van hier uit kan men ze gemakkelijk naderen en schieten of op de-vlucht jagen. De zorgen van vader-struisvogel. Bij de Zuid-Afrikaansche struisvogels bouwt het mannetje een soort van nest, waarin het vrouwtje de eieren legt. die dan door het mannetje worden uitgebroed Zijn de jongen uitgekomen, dan gaan ze met vader en niet met moeder op stap. Een flinke sprong. Toen men in 1880 be zig was te New-York een monument op te rich ten voor George Washington was een kat naar het 53 M. hooge monuten geklauterd. Toen het dier 't werkvolk zag aankomen sprong het naar beneden en kwam ongedeerd beneden. a Wist je dat? In Engeland wordt zooveel thee gedronken, dat gemiddeld iedere Engelsch- man ook kinderen, per jaar 2000 koppen kun nen drinken. Brieven aan de Redactie van de Kinaer- Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERGZEEMAN, Marnix- straat 20. KINNIE. Ik hoop maar, dat je Woensdag weer tuinieren kunt. Heb je gezellige dagen in het Haagje gehad? Was de verkoudheid over? Hoe ging het met oma en opa? PIET HEIN. Je raadsel is goed. Je mag best je briefje naar het Soendaplein brengen. Ja. 't is mooi geworden bij het Brouwers kolkje. Hoe is de voetbalmatch afgeloopen? Leuk, dat Dicky Durf ook meedeed. Zijn dat drie brave Rubriekertjes, die in de 6de klas zitten? DE RIJZENDE ZON. Als t buiten zoo guur is, kunnen we onze wollen dekens niet missen. Hoe gaat 't met den verstuikten en kel en den verbranden voet? Wat een droevige combinatie. Hoe kwam dat zoo? Ben je nog naar Duin en Kruidberg geweest? Ik hoop spoedig te hooren, dat het zonnetje weer schijnt. ANNEKE. Is het patroon goed uitgeko men? 't Zou zeker een tegenvaller zijn, als je alles weer uit moest halen. Maar 't zou toch ook jammer zijn, als 't niet mooi werd. PIET HEIN. Je raadsels zijn goed. QUEE-NTJE. De raadsels waren heusch niet zoo moeilijk. Lees maar eens na, hoevelen zé alle hebben gevonden. Je had je bezighe den gauw klaar, dat viel dus mee. JUFFERTJE SPRING IN 'T VELD. Je raadsel is goed. Je gaat toch niet leelijker schrijven? Of kwam dat van het zuchten over het leelijke weer? DE KLEINE REKENBAAS. Je raadsel if, wel goed. maar 't is niet heelemaal waar, want t is vaak veel grooter kunst om niet te willen rooken. Wat prettig, dat je zoo'n ge zellige Pinkstervacantie hebt gehad, 't Zal heusch spoedig zomerweer worden. VRUCHTENZOEKSTERTJE. Neen ik heb geen Hille-bonnen voor je, maar je zult wel succes op je aanvraag hebben. Heb je veel plantjes op de Luilak gekocht? Heb je met Pinkster de mooie nieuwe jurk aangehad? Ja, ik wil wel in je Poesie-Album schrijven. Wil je voortaan je naam onder je raadsels zetten? Je raadsel is goed. TERTIA, Hoe maken de kleine poesjes het? Wat gezellig, dat Lentekind bij je logeert Komen er goede berichten van haar moeder? Het verhaaltje moet maar op één zijde van het blad geschreven worden, wanneer het gedrukt wordt Schrijf je het dus nog eens over? Wat zijn dat onaardige kinderen, die iemand plagen omdat hij arm is. 'k Ben blij. dat jullie daar niet aan mee willen doen. LENTEKIND. 't Bevalt je zeker best bij Tertia. Hoe lang duurt de logeerpartij9 Ik hoop, dat moeder heerlijk uitrust in A. Schrijf haar maar geregeld, dat vindt moeder natuur lijk erg prettig. Er was in je raadsel één fout. Wiedt moet in den 3den persoon O. T. T. met dt. Ik zal 't wel verbeteren. LAETITIA. Je raadsel is goed. Hoe gaat t met de proeven? Kun je er gezond bij blij ven? Ik denk, dat de leeraren en leeraressen ook blij zullen zijn als't 15 Juli is. Heb je al wat van je onvoldoendes weg kunnen werken? Wat jammer, dat de Pinksterdagen zoo droevi; voor jullie zijn geweest. Kwamen vader en moeder nog op tijd in H.? Hoe is 't nu met moeder? Ik kan me voorstellen, dat je haar zjoo graag dit verdriet zou bespaard hebben.. Jij zult zeker een zonnetje in huis zijn. Werk is in moeilijke dagen zoo'n beste me dicijn Pak dus maar flink aan, kind! FADDESTOELZOEKSTER. Is het fiets tochtje naar het Naaldenveld nu Woensdag doorgegaan? 't Was jammer dat er zooveel prettige plannetjes verregend zijn. Die over strooming was wel leuk voor een kort poosje, maar laten we hopen, dat er toch geen her haling komt. Staan jullie plantjes van de lui- lakmarkt er mooi bij? W. L. Wacht dan liever wat, tot je ook de finesses onder de knie hebt. Deze week zal -er wel niet meer geplaatst kunnen worden dan het verslag van O. B. Welke boeken lees je nu over dat onderwerp? POPPENMOEDERTJE. Zijn die andere kiekjes duidelijker geworden? Wat- zal Ka bouter Puntmuts met jullie brief blij zijn. Dat was een aardig idee van den onderwijzer. DWAALLICHTJE. Deze week heb je ze ker al weer gezwommen. In welken tuin mo gen jullie 19 Juni spelen. Gaan alle kinderen van den Kinderbond. er naar toe? Wat komen er dan nog twee fijne pretjes. En wat gezel lig. dat Poppenmoedertje dan ook meegaat. ZEEMEERMINDie streepjes vond ik niet erg. Je merkt wel. dat er nu aardig wat inzen dingen bij zijn gekomen. Kranig, dat je met de regendagen ook hebt gezwommen. KLAPROOS. Je raadsel is goed. VADERS OUDSTE. Zoo is het verhaaltje in orde. Misschien vind je het deze week al in de Rubriek. CELLIST. Ik was met die zware bui op 2den Pinksterdag niet in Haarlem, maar uit jullie briefjes lees ik wel. dat het heel erg is geweest. Wat voor plantjes heb je op de Lui- lakmarkt gekocht? 't Was voor jou misschien niet prettig zoo'n kluwen van menschen, maai de koopman moet het niet van de stilte heb ben. Zoo kun je alles van twee kanten bezien. WINTERKIND. Zul je nu deze week goed op je krantje passen? 't Komt er niet "op aan, of de raadsels in volgorde staan, als je ze maar hebt. Zijn de logé's er nog? ROZENKNOPJE, Je raadsels zijn goed Wil je voortaan op ieder los velletje je naam schrijven? Heb je ook gezellige Pinksterdagen gehad? DE KLEINE MIDVOOR. Ik dacht wel, dat jij een kei van een voetballer was. Als je trouw meedoet, word je ook een kei van een Rubriekertje en win je vast eens een prijs. PINKSTERBLOEMPJE. Waarom mocht je niet schrijven van den dokter? Moest je blijven liggen? Dan ook maar precies doen. wat de dokter zegt. Wel jammer, dat de tocht Dinsdag niet door kon gaan. Je moet maar denken: wat in het vat is, verzuurt niet. Weet je, wat dit beteekent? POESENMOEDERTJE. Is de prijs noar je zin? Ben je dadelijk aan het lezen gegaan? Wat zullen moeder en grootmoeder blij zijn geweest met jullie plantjes. Wat voor cactus kocht je voor je zelf? Heb je getracteerd, om dat je de luilak was? Zovg maar. dat je een goed figuur maakt op de zwem-demonstratie. Oefen je alle dagen? Je moet een heeleboel moeilijke dingen doen. Ben je nog met de boot naar Velsen geweest? Of moet 't nog ge beuren? Ik hoop. dat je Zondag met de fami lie een fijn auto-tochtje zult maken. Wat eenig. dat het heele gezin zwemt. Hoe gaat 't met je vischje? Leuk, dat je nu al bezig bent voor den Sint-Nicolaaswedstrijd. ZOMERKINDJE. Hoe gaat 't nu met je tante? Wat heb je een heerlijke Pinksterva cantie gehad. Alleen was die tocht naar den Helder wat al te frisch, hè? Was de tentoon stelling interessant? DUIZENDSCHOON. Dat is prettig, dat het met grootmoeder nu langzaam maar zeker vooruitgaat. Jij hebt dus ook gezellige Pink sterdagen gehad. Nu is het op school zeker weer hard leeren voor het einddiploma. KINNIE. wat heb je een gezelligen brief aan me geschreven, toen je bij Oma was. Heb je het naar je zin gehad in 't Haagje? Nu ben je zeker ook al weer gewend op school. Ben je Woensdag ook naar je tuintje geweest? Ja, de vorige week kreeg ik je briefje te laat. maar nu was je goed op tijd. VIOOLTJE. 't Wordt nu zeker steeds mooier in het park. De pimpelmeesjes zullen nu wel grooter zijn geworden. Aardig, dat er zooveel vogels nestelen, 't Is wel verstandi ger, om ze op een afstand gade te slaan. Zoo'n vogelmoedertje hêeft misschien niet erg veel vertrouwen in de menschen. VREUGDE. 't Is niet zoo erg, als je eens een keertje overslaat. Maar ik lees altijd met vreugde weer je briefje. Is 't op school wat meegevallen? Wat ben je aan het mopperen, er is toch nog heel wat zonneschijn geweest in die vier dagen. Waar blijft de vreugde? MITZI GREEN. Jammer, dat je vischje is dood gegaan. Misschien kwam het wel dooi de -warmte. Vier nu Zaterdag met de Eindho- vensche familie maar heerlijk feest en feli citeer de beide .bruidsparen van me. JASMIJN. Dat was op 2den Pinksterdag dus al vroeg een vroolijke uittocht. Vond je het in Baarn niet mooi? Was je niet moe na de tocht door Amersfoort? Wat trof het goed, dat je je bij de tante van Bea kon verfrisschen. Fijn, dat jullie de zilveren medaille kregen. Heb je Woensdag gezellig met moeder gewin keld? Als je geregeld zwemt, zul je zeker je zwemdiploma halen. NACHTEGAALTJE. Wat hebben jullie veel kijkers op de tentoonstelling gehad. Je mag die raadsels wel sturen. Wat hebben jullie een water-misère gehad. Dat was voor vader lang geen prettig karweitje. GELUKSPOP en SERINGENKNOPJE. Keken de Amersfoorters niet hun oogen uit toen al die auto-bussen met Haarlemmers passeerden? Ik denk, dat je nog dikwijls mei plezier aan dien dag terugdenkt. DE KLEINE VIOLIST. 't Is toch te ho pen, dat er spoedig toezicht op den speeltuin komt, dan kunnen jullie er zeker dagelijks in spelen. Wanneer moet je zusje mondeling examen doen? Ben je in Zandvoort nos bruin gebrand? MOEDERS SCHAT. Wat, had je weer een mooi cijfer voor je piano-les. 't Kan niet altijd een 8 zijn. Prettig, dat, je een goede vriendin hebt. Meer is eigenlijk ook niet noo- dig. En wat zitten jullie samen te borduren? ZONNESTRAALTJE. 'k Zou maar niet tegen het examen opzien. Je zult wel mer ken, dat het meevalt. Wat krijgt je fiets een flinken opknapper. Houd je taai en laat het zonnetje van binnen maar stralen. Je verbor gen plaatsen zijn goed. WIM TEN H. Hoe gaat het nu met je ont stoken oog. Ik kan me best begrijpen, dat je er verbazend veel pijn in had. al kon niemand er ook iets in ontdekken. Daarom was 't zoo goed, dat je maar dapper met vader naar den oogarts stapte. Een oog is een heel kostbaar instrument. MIMOSA. Je moogt dezen schuilnaam houden. Wat zal dat een vreugde zijn, als je broer weer in 't land is. Ik herinner me Win- netou nog heel goed. Marnixstraat 20 Haarlem, 14 Juni 1935. W. BLOMBERG—ZEEMAN, UIT DE NATUUR. SNAVELVORMEN. Elk vogeltje zingt zooals 't gebekt is en zou den er wel twee vogels zijn. die precies den zelfden bek hebben? Ze hebben trouwens niet alleen hun bek noodig om te zingen of geluid te maken, ze moeten hun snavel ook gébrui ken om te eten en er allerlei andere werk zaamheden mee te verrichten. De specht ha mert en beitelt er mee om zijn nest te kunnen maken, de reiger en ooievaar visschen er kikkers en visch mee uit het water Het ijs- vogeltje kan zijn snavel als degen en als tang gebruiken, de kievit kan niet zijn tang gemak kelijk insecten oppikken. Een heel bijzondere vorm is die van de schaarbek, zoo is er zeker geen tweede. Hier van is de onderkaak veel langer dan de bo venkaak, de zijkanten zijn afgeplat als bij een vouwbeen. De schaarbek, die een vischeter is, vangt zijn prooi op een eigenaardige manier; als hij langs de oppervlakte van meren en rivieren scheert is het lange onderste gedeel te van zijn snavel onder water. Het bovenste houdt zij in de hoogte en zoo kan hij door scholen kleine visschen zwemmend, zijn buit binnen halen. De raaf kan zijn snavel in tijd van nood ook als houweel gebruiken, doch van de specht is deze nog doelmatiger ingericht, het hardste hout kan hij er mee versplinteren. Bij instinct weet de specht welke boomen door het afdruipende water worden ondermijnd. Door de harde buitenlaag is hij gauw genoeg heen met zijn keiharde snavel en het zachtere ge deelte heeft hij dan ook vlug uitgehold, om daarin zijn nest te maken. Een vreemde vogel uit Nw. Zeeland is de Huia, die ook goed het hardste hout kan door boren en een eigenaardigheid van deze soort is, dat het mannetje en het vrouwtje ver schillend gevormde snavels hebben. Bij het wijfje is hij lang. dun en naar onderen om gebogen, zoodat zij uit holten en spleten de keverlarven kan oppikken, waarop de vogels zoo verzot zijn. De snavel van het mannetje is kort en dik en maar weinig gebogen. Ont moet de vrouw nu een larve of insect, waar ze moeilijk bij kan met haar gebogen snavel dan roept ze den man om de holte te ver- grooten, maar die slimmerd eet het lekker hapje natuurlijk zelf op. De kruisbek heeft een over elkaar gaande snavel, die uitstekend geschikt is om denap pels en vruchten open te wringen en misschien heb je wel eens kennis gemaakt met de scher pe, harde snavel van een papegaai. De be doeld is om noten te kraken. Onze geitenmelker heeft bijna geen snavel, maar alleen een hoornachtig uitsteeksel. Zijn bek kan hij wagenwijd openzetten en hij slikt in de vlucht de insecten door. De Pelikaan, die ook tot de vischetende vo gels behoort, heeft weer een heel andere sna vel dan de zaagbek en de schoenbek. De peli kaan steekt zijn wijde kaken in een school visschen en slokt ze naar binnen, de zaagbek maakt onder water jacht op zijn buit en houdt zijn slachtoffers vast met de tandachtige randen van zijn kaken tot hij de oppervlakte heeft bereikt. De kluit en lepelaar gebruiken hun snavel voor hetzelfde doel, n.l. om kleine dieren in de vlucht te grijpen op de oppervlakte van stil water. Toch zijn ze heel verschillend ge vormd. Die van de kluit is naar boven gebogen en loopt in een fijne punt uit, de lepelaar heeft lepel vormige platte zwaarden. De flamingo en slobeend voeden zich met gleine plantaardige en dierlijke organismen. Zij laten een groote hoeveelheid water vlug door den bek loopen en door de hoornige pla ten worden de vaste stoffen er uit gezeefd. Wist je dat? Jeruzalem is een stad van meer dan 100.000 inwoers; ontoegankelijk echter voor auto's of andere voertuigen, om dat destraten nauw. 2 tot 4 M. zijn en boven dien steil en hier en daar van trappen voor zien. zoodat alleen voetgangers zich in de straten kunnen voortbewegen en lastdieren, n.l. ezels. Dahlia's. Men zegt dat in Ontario (in Amerika) het een kweeker gelukt" is, een groene dahlia te kweeken. POSTZECELRUBRIEK. Voorjaar 1931. Weid. 40 60 1 fr. fr. 1.50 2 fr. 3 fr. 10. - -f- -4- H- 15 20 50 75 1 fr. 2 fr. 10.— Dec. 1931. Weid. 40 60 1.00 1.50 2.- 3.— 10.— 15 20 50 75 1 2.— 10- 1931 Vliegposf. SAARGEBIED. XI. Wederom verschenen de jaarlijksche wel- dadigheidszegels in het voorjaar van 1931, 40 en 15 c. (geelbruin) 60 en 20 c. (rood) 1 fr. en 50 c. (wijnrood) 1.50 fr. en 75 c. (blauw) 2 fr. en 1 fr. (bruin) 3 fr. en 2 fr. (groen) en 10 fr. en 10 fr. (bruinrood). De voorstellingen hierop zijn een mijnwer ker met een lamp, een barmhartige Samari taan en een moeder met kinderen. In December van het jaar 1931 werden nog maals Volkshilfe zegels uitgegeven, nl. 40 en 15 c. (bruinzwart) 60 en 20 c. (rood) 1 fr. en 50 c. (roodbruin) die een ruiter te paard voorstellen. 1.50 fr en 75 c. (blauw) 2 fr. en 1 fr. (karmijn) en 3 en 2 fr. (zwartgroen) geven een beeld van liefdadigheid, terwijl 5 fr. en 5 fr. (bruin) het beeld geeft van een weduwe met drie kinderen, die haar penningske of fert. Deze zegels geven allen reproducties van bekende schilderijen. Voor de vliegpost verschenen nog twee aanvullingswaarden 60 c. (roodoranje) en 5 fr. (bruin). Deze zegels vertoonen weer een vliegtuig boven Saarlandschap. Grootte der vakjes 30 x 45 mM. Rustenburgerlaaa 23.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 14