UIT HET BUITENLAND Over internationale sancties. Catastrofe in Duitsche springstoffenfabriek. EMANYLL TANDPASTA Radio-Procramma THIJS IJS EN DE VERLOREN SLEUTEL HET GROOTSTE VERKEERSVLIEGTUIG. V R IJ D A G 14 JUA'T 1935 HAA5LE M'S DAGBLAD 4 Militaire maatregelen van Japan in Noord-China. Troepentransporten naar Tientsin. Tokio eischt algeheeie onderdrukking der anti-Japansche actie en prijsgeving van iedere gedachte om hulp te zoeken in het buitenland. China. Japansche troepentransporten naar Tientsin. Reuter meldt uit Peking 13 Juni..: Vandaag is een massale vlucht uit Peking begonnen. In de plaats van de gelatenheid, die er tot dus ver heerschte, is thans een zeer groote ner vositeit getreden. Naar wordt gemeld, zijn de militaire toebe reidselen van Japan voor het optreden in Noord-China reeds op 9 Juni begonnen. Tot 11 dezer zijn 13 troepentransporten de stad Sjan Hei-kwan aan de lijn MoelcdenPeking gepasseerd. Het eerste Japansche troepen transportschip is gisteremorgen te Tangkoe aangekomen. De troepen worden in twee trei nen naar Tientsin gebracht. Voor Vrijdag is het bezoek van een eskader Japansche vliegtuigen uit Jehol te Peking aan gekondigd. De nieuwe eischen, door het Japansche leger van Kwantoeng aan Peking gericht, be helzen o.a.: Onderdrukking van de anti-Japansche actie in geheel China; prijsgeving van iedere gedachte hulp te vin den bij buitenlandsche mogendheden tegen Japan; economische samenwerking tusschen China en Japan zal Mandsjóeokwo moeten omvatten; vestiging te Peking van een Japansch-ge- zinde administratie, die een buffer vormt, onder bestuur van Hoeang-foe, gouverneur van de provincie Hoepeih. Afrika. Helft der Italiaansche kolonie verlaat Abessynië. De halve Italiaansche kolonie heeft, naar Reuter uit Addis Abeba meldt, Ethiopië ver laten en is naar Erythrea vertrokken. De andere helft van de Italianen in Ethiopië houdt zich gereed om omtreeks half Juli te vertrekken. Een regiment, dat deel uitmaakt van dc divisie Sabanda en een afdeeling berg- artillerie hebben zich te Livorno ingescheept met bestemming naar Oost-Afrika. Talrijke dooden en gewonden. District van Reinsdorf in rouw. Uit BERLIJN. 13 Juni: Te Reinsdorf nabij Wittenberg is van middag een springstoffenfabriek in de lucht gevlogen. Een groot aantal personen is bij deze ramp gedood en sedert hedenmiddag is men bezig met het bergen van de lijken en de gewonden. Daartoe heeft men een aan tal ambulances geïmproviseerd. De ontploffingsramp heeft plaats gehad in de fabriek van de firma Westfaelisch- Anhaltinische Sprengstoff-fabrik (Wasag). Men heeft de oorzaak van het ongeluk nog niet kunnen vaststellen. Na de eerste ont ploffing ontstond een brand in den loop waarvan nog verdere ontploffingen zich voordeden. De laatste ontploffing geschiedde om 6 uur. Eerst tegen 8 uur kon men door dringen tot de plaats van de brand. Het geheele district is door de politie afge zet. De enorme, hoog opschietende vlammen zijn kilometers ver in den omtrek zichtbaar als een luguber teeken van deverschrikke lijke» t ramp. Onder de bevolking spelen zich vreeselijke tooneelen af. Naar Reuter en V.D. later op den avond meldden, zouden bij deze ramp 500 tot 1500 personen gedood zijn. Het Deutsches Nachrichten Büro deelt daarentegen, mede, dat ongeveer 50 dooden zijn te betreuren. Tot dus verre zijn 22 dcoden geborgen. Volgens dit bureau zijn er tot dus verre 73 zwaargewonden eii onge veer 300 lichtgewonden geteld. De ontploffing vond plaats op een oogen- blik, dat alle werklieden in de fabriek waren. Zij was zoo hevig, dat vex-scheidene kilo meters in de omtrek de ruiten sprongen. Alle ■beschikbare ambulances zijn gerequireerd, alle doctoren uit het district Wittenberg zijn naar de plaats des onheils ontboden. Rijks- weer, SA, SS, en Arbeidsdienst zijn behulp zaam bij het opruimingswerk. Onder geen beding wordt een particulier op dit gebied toegelaten. De dooden en ge wonden zijn vor het meerendeel afgrijselijk verminkt, zoodat men den bloedverwanten der slachtoffers niet toestaat hen te zien, hetgeen aanleiding geeft tot hartverscheu rende tooneclon, wanneer de politie vrouwen, moeders en kinderen van slachtoffers ver wijdert uit de gebouwen, waar zij liggen. Te 22.15 gisteiavond is over alle Duitsche zenders mededeeling gedaan van de vreese lijke ramp. Ten teeken van rouw werden de uitzendingen 5 minuten gestaakt. Daarna werden wijzigingen gebracht in het muzikale programma, zoodat alleen ernstige muziek ten gehoore werd gebracht. Dr. Ley, de leider van het Duitsche Ar beidsfront. heeft order gegeven, dat bij alle gebouwen van het Arbeidsfront de vlag half stok moet worden geheschen. Veriler is vijf dagen rouwfloers voorgeschreven. Het- Duitsche Arbeidsfront heeft onmiddel lijk een bedrag van 50.000 Mark beschikbaar gesteld. Minister Goebbels zond een telegram van deelneming. Op 8 K.M, afstand sprongen de ruiten. Een speciale verslaggever van het Duitsche Nieuwsbureau deelt het volgende mede over de ramp in de fabriek voor ontplofbare stoffen. Toen de eerste ontploffing kort voor drie uur plaats had. was de uitwerking in het op een afstand van 8 K.M. gelegen Wittenberg buitengewoon hevig. In de naaste omgeving van de fabriek en zelfs in de straten aan de zijde van Reinsdorf werden de spiegelruiten van verschillende groote zaken vernield: van de hoogere verdie pingen vielen hier en daar glasscherven, waar door eenige voorbijgangers werden gewond. De verwarring werd nog vergroot, doordat tal van paarden verschrikt door het geweld van de ontploffing op hol sloegen. Beschadigd werden overigens bijna alleen oudere gebou wen in de buitenwijk aan den kant van Reins dorf. De eerste ontploffing had verscheidene branden tengevolge, waarna van tijd tot tijd nieuwe ontploffingen volgden. Reeds na 20 minuten kwamen de eerste gewondentranspov- ten uit de fabriek. Het scheen hier hoofdza kelijk arbeiders te betreffen die door ge steente ol' machlnedeelen gekwetst waren. Alle particuliere auto's der stad werden gere quireerd, alle dokters, ook uit verdere omge ving, opgeroepen. Toen het ziekenhuis over vol was, zijn andere gewonden in particuliere woningen opgenomen. De gewonden, die ver voerd konden worden, werden getransporteerd naar naburige steden, gedeeltelijk zelfs naar Halle. Men stelde er prijs op, de familieleden zoo spoedig mogelijk van het gebeurde in kennis te stellen. Dit was zeer moeilijk, daar het grootste deel dezer familieleden op betrekkelijk grooten af stand van de fabriek woont. Zooals altijd bij dergelijke gebeurtenissen deed een menigte valsche geruchten de ronde, doch de autori teiten konden de bevolking geruststellen en haar er van overtuigen, dat voor haar geen gevaar meer bestond. In den loop van den middag sloten de Wittenbergsche zaken hun deuren. Bedrijf kan doorgang vinden. De speciale verslaggever meldt verder, dat bij een eerste bezichtiging van het terrein des onheils bleek, dat niet de gansche fabriek, doch slechts een deel door de ramp is ge troffen. In de overige deelen is slechts mate- rieele schade aangericht. Het bedrijf als ge heel zal geen ernstige onderbreking ondergaan. Ook in den laten avond was het gebouw en de omgeving nog in een dichten rook gehuld, waarin nu en dan vlammen zichtbaar waren. Nader meldt V.D. nog: In de late avonduren is de rust in Wittenberg teruggekeerd. De op winding. die zich onmiddellijk na de eerste ontploffing van de bevolking had- meester ge maakt, werd zeer spoedig bedwongen door het ingrijpen der politie en geleidelijk werd de stemming weer kalmer. Doordat vele ar beiders uit de betreffende fabriek en uit na burige werkplaatsen na de eerste ontploffing hun lokalen hadden verlaten, was het aan vankelijk betrekkelijk moeilijk, een overzicht over het aantal slachtoffers te krijgen. Van de ongeveer 300 lichtgewonden konden de mees ten, nadat noodverbanden waren aangelegd, naar hun woningen gezonden worden. Zelfs uit Berlijn en Leipzig waren dokters ontboden. In de omliggende plaatsen en in Wittenberg zelf hebben de explosies in hoofdzaak slechts materieele schade aangericht. Wolkbreuken over Natal. De stad Durban geïsoleerd. Volgens berichten uit Kaapstad is Durban de hoofdstad van Natal, door ontzettende wolkbreuken en overstroomingen geheel van de buitenwereld afgesloten. Alle verbin dingen, ook die over zee. zijn verbroken. De wegen rondom de stad en langs de kust zijn totaal onbegaanbaar. Honderden menschen hebben hun woningen moeten ontruimen. De regen duurt nog steeds voort. REILLY'S EISCHEN AFGEWEZEN. De rechtbank te Trenton (New Yex-sey) heeft afwijzend beslist op een verzoek van Edward J- Reilly, den vroege ren hoofdver dediger van Bruno Hauptmann om te ge lasten dat geen betalingen worden gedaan uit het fonds, hetwelk voor de verdediging van Hauptmann is gevormd, zoolang geen be slissing is genomen inzake den eisch van Reilly om hem een bedrag van 22.398 dollar ais honorarium uit te betalen. Zelfs verklaarde de rechtbank dat er aan wijzingen zijn, dat Reilly op frauduleuze wijze 5000 dollar voor vroeger door hem ver leende diensten aan het verdedigingsfonds heeft onttrokken, zoodat hij in plaats van een vordering op, een schuld aan het foixd" zou hebben. (Reuter). De eenige tandpasta die Uw tanden deemaïl- gians teruggeeft en blijvend doet behouden Emanyll Crème Emanylt Vanishing Cream Eau de Cologne Emanyll Vraagt de KOOS KOEN PUZZLE /oen. bij Uw winkelier Hoofdprijs (Adv. Ingez. Med.) Torgler op vrije voeten. Communistische agitatie heeft hij moeten prijsgeven. Torgler tijdens het Rijksdagbrandproces. Reuter meldt Berlijn: Bevestigd wordt dat de vroegere leider der communistische Rijksdagfractie Torgler, die bij de verdachten in het Rijksdagbrandpro ces behoorde en die vrijgesproken maar niet vrijgelaten werd, thans op vrije voeten is. Sinds eenigen dagen houdt hij zich op op het platteland, in de buurt van Berlijn. Hij heeft moeten beloven geen communistische actie meer te zullen voeren. DE KONING VAN ENGELAND. De koning van Engeland, die op medisch advies te Sandriixghanx blijft, was heden den geheelen dag als gewoonlijk op. Gister morgen heeft hij een rit gemaakt. I ZATERDAG 15 JUNI 1935. HILVERSUM, 301 M. VARA-uitzending. 8.00 Gram.pl. 10.00 Mox-genwijding VPRO. 10.15 Voor arb. i. d. continubedr.: Vlaamsch programma, van 8 Juni j.l. (gr.pl.) 12.00 Gram.pl. 12.15 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. 12.45 De Zonnekloppers o.l.v. C Steyn. 1.15 De Flierefluiters o.l.v. E. Walis. 1.45 Zenderverzor ging. 2.00 „Hoe de toonkunst groeide". 2.20 Radio-distributie-interview. 2.40 Gram.pl. 3.20 Kinderuur. 4.20 Schalmei o.l.v. P. Renes. 4.30 O. Couperus (bariton) en F. Uyttenboogaard (piano). 5.00 Dubbel X-ensemble o.l.v. C. Steyn. 5.20 Strkijorkest o.l.v. E. Walis. 5.40 Literaire lezing A M. de Jong. 6.00 De Wielewaal o.l.v. P. Tiggers en lezing. 6.30 Gram.pl. 7.00 A. de Booy (zang) en C. Steyn (orgel). 7.30 Gram.pl. 8.00 SOS-berichten. 8.03 Vaz Dias. VARA-varia. 8.15 „Tosca", Puccini (gr.pl.) 10.15 Gram.pl. 11.00 „Hoe een schlager gemaakt wordt", hoorspel parodie met muziek. 11.15 De Bohemians o.l.v. J. v. d. Horst. 11.5512.00 Gramofoonmuziek. HUIZEN, 1875 M. KRO-uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pl. en orkestcon cert. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Reportage. 3.30 4.00 Sport. 4.15 Kinderuur. 5.15 Orkestconcert en lezingen. 6.45 Gram.pl. 7.15 Causerie. 7.35 Gram.pl. (om ca. 8.00: Vaz Dias). 9.00 Schla- germuziek, voordracht en radiotooneel (om 10.30: Vaz Dias). 11.15—12.00 Gram.pl. ONZE DACELIJKSCHE KADERVERTELLING Wat je hier geteekend ziet, kun je misschien haast niet gelooven en toch is 't werkelijk waar. Wat verandert Michïas ineens! Door veel spreuken en getoover verandert hij langzaam in een watermonster. Hij roept: „Akaboelaba acht armen en een groote kop. Wedden dat ik daarmee 't beertje vang!" Thijs je, pas nu op die toovenaaivzaJ-hefc-jedastig maken! Is toepassing in de practijk mogelijk? Door Salvador de Madariaga, permanent gedelegeerde voor Spanje bij den Volkenbond. De resolutie van Genève, waarin Duitsch- land veroordeeld wordt, brengt opnieuw de kwestie van de economische en fiixancieele sancties aan de orde. De sanctie-idee is een natuurlijke zaak. Er bestaat geen enkele collectiviteit zonder discipline en er bestaat geen discipline zonder sanctie. Het is daar om, dat in alle door den mensch gebouwde organismen de idee der sanctie vervat is. En daarin ligt dan ook de verklaring van het feit, 'dat de opstellers van het Volkenbonds pact als een belangrijke factor van het nieuwe organisme artikel 16 beschouwd hebben, dat betreffende schending' van het systeem van vreedzame regeling bij interna tionale conflicten en in het bijzonder de schending der artikelen 12. 13 en 15. de maatregelen sanctioneert, die door alle leden van den Bond te gen den overtreder genomen moeten wor den. Toch heeft de ervaring geleerd, dat dit artikel van het pact zulke onbeteekenende resultaten heeft opgeleverd, dat men nau welijks overdrijft door ze op nihil te taxee- ren. Het is van belang de oorzaken, die deze mislukking kunnen verklaren, eens de revue te laten passeeren. In de eerste plaats een algemeene oorzaak. Artikel 16 is een artikel van het pact; alles wat het pact verzwakt, moet dus ook artikel 16 verzwakken. Men weet, dat de Volkenbond, vlak na zijn oprichting, een zijner belang rijkste leden verloor: de Vereenigde Staten. Washington weigerde niet alleen het ver drag van Versailles te onderteekenen, maar ook het Volkenbondspact en ontnam daar door aan de artikelen alle kans op practi- sche toepassing, welke door het universeele karakter van het document bereikt had kun nen worden. Die zwakheid breidde zich over alle bepalingen uit, maar artikel 16 werd. toch wel het allerzwaarste getroffen. Per slot van rekening bleek de deelneming van de Vereenigde Staten niet volstreekt noodig, wanneer men zich verbond nimmer de wape nen te laten beslissen zonder van tevorens langs vreedzamen weg te hebben geprobeerd het conflict op te lossen; maar hoe is het mogelijk een economische en financieele boycot of een blokkade toe te passen, als de machtigste staat van de wereld onver schillig en vijandig blijft en men zelfs over zijn beslissingen in het onzekere verkeert? Er is nog een tweede, niet minder belang rijke oorzaak. Men heeft gedurende het be staan van den Volkenbond kunnen waarne men, dat de voornaamste moeilijkheid, die de doelmatigheid van het systeem der sanc ties zooals de ontwerpers zioh gedacht heb ben in dern weg, staat, niet zoozeer ..in de toe passing der' .te''hemen, maatregelen ligt als wel in den afkeer van .het zich openlijk uit spreken tegen en de bewuste verblindheid voor den meest waarschijnlijken overtreder. Het is duidelijk, dat die verblindheid al thans voor een deel voortspruit uit den wensch het toepassen van sancties te ver mijden. iets dat den overtreder tot dank baarheid stemt; het gaat er mee als met den vader, die om speciale redenen zijn zoon niet wil straffen en daarom maar doet, alsof hij de begane fouten niet gezien heeft. Maar dat bijzondere en zeker onverwachte feit, dat de eerste étappe vair den Volkenbond kenmerkt, die schroom om te erkennen, dat er vei'dragsschending heeft plaats gehad vloeit evenzeer uit een andere, niet minder belangrijke oorzaak voort: de verzameling nauwe politieke verbintenissen, het politieke netwerk, dat alles naties omsluit en geen harer de noodzakelijke vrijheid geeft om zich openhartig over eikaars handelingen te uiten. Hoe de situatie ook moge zijn, alle an dere naties voelen zich met den bedoelden overtreder vereenigd door speciale banden, besprekingen, verdragen, wed ex-zij dsche be loften, belangen van 'heden of toekomst, of wel zij vinden iix haar verleden een episode terug, die niet voldoende van het geval in kwestie verschilt om het mes met de oxxver- biddelïjkheid van een Shylock te lxaxxteeren. En daarom is het. dat de oplossing dikwijls voor tweeërlei uitlegging vatbaar is en de- tekst verwarreixd werkt. Wanneer wij den weg van de sanctie vol gen van zijn juridisch uitgangspunt af, via het politieke oogenblik, waarop haar toepas sing begint tot aan de economische en finan cieele faze van haar toepassing', dan zien wij nieuwe en nog gecompliceerder hindernissen oprijzen. Latexi wij eens onze toevlucht nemen tot de letters van het alfabet; ieder mag ze ver: vangen door de namen van de laxxden, die hij voor dergelijke gevallen in aanmerking meent te moeten laten komen. Er is een land, A genaamd, dat een groote economi sche macht vertegenwoordigt en een andere natie B die weinig macht bezit. Voor A hebben de economische relaties met B geen enkele beteekenis. Ixi zijn statistieken komt B onder de rubriek „andere landen" in den allerlaat.sten regel voor. Voor B daar- entegexx is A de eerste cliënt, zoodat een breuk in. de relaties tusschen A en B voor A dus 'n onbeteekenend détail, voor B echter een nationale catastx-ofe beteek'exxt. Wat zal B doen, als de rest van het internationale alfabet A- als „schender" signaleert en boy cot van het land eischt? Dit betrekkelijk veel voorkomende geval vex-klaart een groot deel van den tegenstand, die bij de toepassing van sancties ondervonden wordt. Maar er zijn ïxog andere ooi-zaken. Het kan voorkomen en het komt inderdaad voor dat een land M een ovei-heer- schende positie inneemt in een ander land P waar het groote kapitalen geïn- vesteerd heeft in allerlei ondernemingen. Wat gebeurt er nu als tegen P. omdat het als overtreder aangemerkt is. de economische boycot uitgevaardigd woi'dt? De overtreder zal van de omstandigheid gebruik maken door economische banden, die hem aan M binden, door te snijden; het zal xxiet langer zijn dividenden uitkeeren, het zal de kapita len en de ondernemingen confisceeren en op deze wijze heel wat voordeelen uit de ..straf" trekken. Men zal zeggen, dat ver volgens de oorlog uitbreekt, waarin P over wonnen wordt, zoodat tenslotte alles precies zoo verloopt als in de sprookjes en de goe den worden beloondmaar waar wij voor opgesteld hebben, dat de economische sanc ties ten doel hebben den oorlog te vermijden gaat dat argument niet bepaald op. Zoo komt langzamerhand uit de feiten de kern van de moeilijkheid voor den dag. Hoe paradoxaal het ook moge schijnen, het is een feit, dat de zwaarste belemmering voor een systeem vaxx internationale sancties, dat de moreele solidariteit tusschen alle landen pro clameert. gevormd wordt door de materieele solidariteit, welke deze laxxden aaneenbixxdt. De economische betrekkingen tusschen de volkeren lijken door haar gecompliceerdheid en ingewikkeldheid op de weefsels van het menschelij.k lichaam, op de spieren, op de ademhaling en de zenuwen, die van de hand naar den arm en van den arm naar de borst lobpen en leven schenken aan elk lid en elk deel.van het lichaam; zij "■oren nergens speciaal aaxx toe exi toch n zij een in- tegreerend deel van elk gebxed, dat zij pas seeren. Het is den staten xxiet mogelijk zelfs niet voor heilige doeleinden schik kingen te treffen over het economische le ven, dat zijn eigen wetten volgt. De beslis sing over de internationale discipline moet dus op. een terrein opgezocht worden. Er is er maar een: dat der openbare meexxing. Aan hen, die mochten meenen, dat wij ons daarmede op onzeker gebied begeven, zou ik willen zeggen, dat, indien het mogelijk ware ecoxxomische sancties toe te passexx, dit slechts zou kunnen geschieden op basis van een openbare meening. krachtig genoeg om de tegengestelde tendenzen vaxx den handel exx den handelaar te bedwingen. Zonder open bare meexxing zijn dus geen saxxeties moge lijk en met de openbare meening zijn zij niet meer noodig. (Nadruk verboden). FINLAND BETAALT ZIJN OORLOGS SCHULDEN. WASHINGTON. 13 Juni (V.D.) De re geering vaxx Finland heeft gisteren in een officieele xxota het staatsdepartenxeixt mede gedeeld dat het op Qten vervaldatum van 15 Juni a.s. wederom de halfjaarlijksche aflos sing der Finsche oorlogsschulden aaix de Ver eenigde Statexx ten bedrage van 165.453 dol lar zal overmaken. Finland is het eexxige land met oorlogs schulden aan de Vereenigde Staten, dat zijn betalingen niet gestaakt heeft. RECHTER AVORY OVERLEDEN. De bekende Engelsche rechter Sir Horace Avory is heden op 83 jarigen leeftijd over leden. Het aaixtal moord- en sexxsatieprocessen, waarbij hij voorzitter was, is buitengewoon groot. Daarvan moeten in het bijzoxider ge noemd worden de aanklacht wegens beleedi- gïng door Peter Wright tegen Gladstone, het' geval van hoogverraad vaxx Sir Roger Case- ment, en uit den laatsten tijd de beleedigings- aanklacht, ingediend door de dochter vari Raspoetin. Meer Bijzonderheden. A 3500 K. G. aan passet' giersof aan bommenf Oxxze Londexxsche correspondexxt schrijft: Op goed gezag wordt verklaard dat bij de firma Armstroxxg-Whitworth in Covexxtry voor Imperial Airways het grootste verkeersvlieg tuig in aanbouw is dat de wereld tot heden heeft gekend. Reeds thans zijn de Hannibal- machines van de genoemde maatschappij de grootste toestellen in geregelden dienst. Ze vervoeren 39 passagiers als ze vol zijn xnaar hun gang is een slakkengang indien mexx hem vergelijkt met dien van moderne machines van luchtvaartondernemingen die snelheid met meer ijver hebben gediend dan Imperial Air ways dat ooit heeft gedaan. Het Hannibal- type doet 100 mijl per uur. De nieuwe eeix- dekker, thans in Coventry in aanbouw, zal 56 passagiers kunnen meenemen en een snelheid kunnen bereiken van meer daix 160 mijl. De cijfers vertellen dat men hier een aaxxziexxlij- ken sprong vooruit maakt in constructie. Er zijn geen grootere wel natuurlijk snellere machines in geregelden dienst. De onlangs verongelxxkte Maxim Gorki van de Russen was een propaganda-monster. De Lieutenant de Vaisseau Paris exx andere machixxes, gebouwd naar het voorbeeld van de Duitsche DO X, zijxi ook grooter dan het nieuwe toestel van Impe rial Airways; maar ze zijn gebouwd voor vlie gen over zee exx daarenboven ïxog xxiet in re gelmatig verkeer. Het nieuwe Engelsche vlieg tuig zal dag hx dag uit dieixst moetexx doeix. Mexx heeft hier dus wel met eeix belangrijke ontwikkeling ixx luchtvaart te doeix. Eeix ma chine voor landvèrkeer exx met eexx ladiixg van 56 reizigers doet opnieuw de vraag rijzen wan neer de grens zal worden bereikt. Toen de nieuwe Fokker dezer dagen op Croydon ver scheen hoorde men de meexxing verkondigen dat met dit toestel de grens der grootte laxxg- zamerhaixd moest zijn bereikt. Maar het a.s. toestel vaxx de Imperial Airways gaat weel een heel eind over deze veronderstelde grens heen. Blijkbaar blijft het beleid van de Engelsche onderneming voorloopig gericht op geriefelijke machines van hoog draagvermogen en komt de snelheid nog in de tweede plaats. Ze verwacht klaarblijkelijk sterk toenemend vervoer met de aanzienlijke verlenging en ver menigvuldiging van haar diensten en ze is er in de eerste plaats op bedacht aan de vraag naar vervoer ten allen tijde te kunnen vol doen. Verhoogde snelheid is eeix zaak van later zorg, hoewel een toeneming in dit op zicht van 100 naar 160 mijl toch al eerbied waardig is. Niet elke vlieghaven kan geschikt zijn om zulk een zware machine met haar 3500 K.G. aan passagiers te ontvangen. Gedwongen lan dingen, waarmede mexx nog rekening moet houden, hoe schaarsch ze ook wordexx, kun nen de bestuurders in een lastig parket bren gen. Wanneer men hoort vaxx zulk een machtig toestel exx bedenkt dat zoo noodig de 3500 K.G. passagiers kunnen worden omgezet in 3500 K.G. bommen het beeld vaxx de luchtvaart als eexx Jaxxus met een dubbel aangezicht leeft in dezen tijd steeds in de gedachte dan be seft men xxog wat duidelijker dat het verlan- gexx vaxx hexx, die een internationaal vergelijk voor de sterkte vaix nationale luclxtmachten gepaard willen doen gaan met internationale controle van de civiele luchtvaart, allerminst oxxgerijmd is. A. K. VAN R.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 6