„Uiver" door het noodweer te gronde gegaan. Regeering wil cumulatie bestrijden. Het Betauarijisie 52e Jaargang No. 15942 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 15 Juni 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72V». Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-. Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim f 75.- Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN Daarnaast minder goede vliegèigenschappen. Rapport der Commissie verschenen. Mogelijkheid van blikseminslag niet uitgesloten. Het rapport van de Commissie, wel ke een onderzoek heeft ingesteld naar de oorzaken van het ongeval met de „Uiver" is thans verschenen. In haar eindconclusie komt de commissie tot de slotsom, dat als hoofdoorzaak van de ramp moet worden aangezien het buitengewoon ongunstige weer, waar in het vliegtuig zich bevond. Daarnaast hebben waarschijn lijk tot het ongeluk bijgedragen de minder gunstige vliegeigenschap pen van het toestel in zeer slechte weersgesteldheid en de nog geringe practijk, die de piloten met het toestel verkregen hadden. De mogelijkheid van blikseminslag en dientengevolge van plotselinge ver- dooving of dood van de piloten is als oorzaak van het ongeval evenwel niet uitgesloten. De commissie vereenigt -zich in hoofdzaak dus met de door dr. van der Maas in zijn rap port neergelegde conclusies welke als volgt luiden: 1: De oorzaak van het ongeval is hoogst waarschijnlijk niet gelegen in brand., breuk of blikseminslag in de lucht, zoomin als in 'storingen van technischen aard. 2. Het moet waarschijnlijk worden geacht, 'dat de zeer ongunstige weersomstandigheden tezamen met minder gunstige vliegeigen schappen van het toestel in zware remous en .vermoeidheid van den vlieger geleid hebben- tot botsing met den grond, die de catastrophe tengevolge had. De commissie zegt in haar rapport voorts, dat het niet mogelijk is gebleken met af doende bewijskracht de oorzaken van het on geval aan te wijzen. Waarschijnlijk verloop van het ongeval. Uit het rapport van Dr. Ir. van der Maas blijkt duidelijk het verloop van de bui, die in den nacht van 19 op 20 December 1934 boven H3 en Rutbah Wells woedde en die de „Uiver" noodlottig is geworden. Hoewel men van een bui, zooals de hierbe- doelde, niet mag aannemen, dat zij zich lang durig met gelijke hevigheid en eenparige snel heid verplaatst men moet eerder denken - aan een opeenvolging van verschillende buien wijst alles erop, dat de door H3, de „Uiver" en Rutbah Wells ondervonden bui ge heel dezelfde was. Zoowel te H3 als te Rutbah. dat Oostelijk van H3 ligt, zag men haar in 't Westen aankomen en in 't Oosten verdwijnen, terwijl het verloop van windsterkte, regen en onweer op beide plaatsen hetzelfde was. Aan genomen mag dus worden, dat de „Uiver", die in het tijdsverloop tusschen het pdsseeren van de bui te H3 en te Rutbah tusschen beide plaatsen in vloog, zich in geh'eel dezelfde bui heeft bevonden. Zoowel de bui, welke boven H3 en Rutbah Wells woedde, als de „Uiver" verplaatsten zich van West naar Oost; de „Uiver" haalde de bui met groote snelheid in en vloog er aan den achterkant in. Aanvankelijk ontmoette het toestel zwaren regen en betrekkelijk matigen wind, langzamerhand geraakte het in het ge bied van onweer, regen, hevige verticale lucht bewegingen en uiterst krachtige en variabele winden. Het is zeer waarschijnlijk, dat het toe stel nog slechts zeer enkele kilometers van den voorkant der bui verwijderd was toen het ongeluk plaats greep. De piloot moet doelbewust in de bui gevlo gen zijn, hierop wijzen de ingehaalde antenne en de bij H3 ingestelde koers naar Bagdad. Het was bij H3, dat de „Uiver" langzamerhand het heviger gedeelte van de bui begon te na deren. Of de piloot wilde niet terug, teneinde aan het reisschema vast te houden, of hij zag het terugkeeren bezwaarlijker in dan het doorvliegen. Reeds kort na H3 is het toestel in het hevig ste deel der bui gekomen en het moet hierin verscheidene minuten vrijwel in de koersrich- ting naar Bagdad zijn doorgevlogen. Het was op een vorigen tocht naar Cairo en terug reeds gebleken dat men het toestel wat den koers betreft in zeer ongunstig weer zelfs met twee man niet steeds houden kon en daarbij veel hoogte verloor. Ook was de hoog tebesturing in die omstandigheden zwaar. Men moet dus aannemen, dat de piloten, toen zij in het voorgedeelte, dat is het hevigste deel, van de bui gekomen waren, de handen met de besturing meer dan vol hadden en de uiterste pogingen hebben moeten aanwenden, het toe stel in de hand te houden. In de nog geen 10 minuten, dat het toestel zich in het zwaarste deel van de bui bevond, heeft het zijn hoogte verloren, is van 83 gra den koers gekomen in een koers, gelegen tus schen 270 graden en 280 graden (dat wil dus zeggen, dat-het meer dan 180 graden is ge draaid) en in dien koers aan den grond ge komen, op een punt, dat bijna 4 km buiten de bij H3 nieuw ingestelde koerslijn, zonder dat eenige voorbereidende maatregel tot landen was genomen. Hoe is het toestel aan den grond gekomen? De dwarshelling moet meer dan 17 graden over stuurboord geweest zijn, een helling van 30 graden is zeker niet uitgesloten. De helling om de dwarsas is vermoedelijk eenige graden voorover geweest. De groote dwarshelling zou kunnen wijzen op een draaiing stuurboord uit, gedwongen of vrijwillig. Een helling voorover kan, zoo dicht bij den grond, niet vrijwillig geweest zijn. Veronderstellingen omtrent de oorzaken van het ongeval. De meest voor de hand liggende veronder stelling is, dat het den piloten niet mogelijk geweest is, zich voldoende aan den noodlotti- gen invloed der dalende luchtstroomen te ont trekken, dat zij de besturing met het verticale roer zijn kwijt geraakt en in hun uiterste po gingen de besturing in handen te houden er niet aan konden denken om te landen, eens deels omdat een landing in het heuvelachtige terrein allergevaarlijkst moest worden, ander deels omdat zij geen handen vrij hadden om zich op de landing voor te bereiden, met het gevolg, dat zij met een eigen snelheid van ten minste 225 Km den grond raakten. De gewijzigde koers, de vermoedelijke draai richting, stuurboord uit, het niet instellen van een anderen koers dan die naar Bagdad, de eenigszins voorover-hellende stand zoo dicht bij den grond en last not least het aan den grond loopen zelf, het zijn voor de commissie alle aanwijzingen, dat men het toestel niet meer op voldoende wijze kon besturen. Is deze veronderstelling juist, dan dringt zich de vraag naar voren of een gemakke lijker te besturen toestel wel veilig door de bui heen gebracht zou zijn. De mogelijkheid, dat het gelukt zou zijn, bestaat zeer zeker, maar een bevestigend antwoord op deze vraag is overigens niet te geven. Men kan ook de veronderstelling maken, dat de piloten, om welke reden dan ook laag vlie gend, omgekeerd waren, wijl de storm hun te machtig werd en het toestel daarbij nog be hoorlijk in de hand hadden. Een plotseling optredende plaatselijke dalende luchtstroom zou het toestel dan onverwacht tegen den grond gedrukt hebben, dan wel de piloten zouden zich in de juiste hoogte vergist hebben. Een goede verklaring voor den terugkeer is hierbij evenwel niet te geven. Een vergissing omtrent de juiste hoogte is naar de meening der commissie niet aanneme lijk; meer dan 30 of 40 m kan de hoogte-aan wijzing bezwaarlijk fout geweest zijn; boven dien moest de gezagvoerder met het oog op de vele heuvels rekening houden met een terrein, dat 60 a 100 m hooger lag dan de vlakte, waar in de „Uiver" aan den grond kwam. Het is ook mogelijk, dat de piloten tenge volge van blikseminslag verdoofd of gedood zijn geworden en het toestel onbestuurd naar omlaag ging. In het gedeelte van de bui, waar in de ..Uiver" zich tijdens het ongeluk bevond, woedde een hevig onweer. Een electrische ont lading over het metalen toestel is dus geens zins onaannemelijk en er zijn ook enkele tee kenen (de ronde, schijnbaar geponste gaten in bakboordsvleugel, een spoor op een revol ver, dat aan vonkoverslag te wijten zou kun nen zijn), die in dezen zin eenige aanwijzing geven. Maar, al ware de veronderstelling van een electrische ontlading over het toestel juist, dan zou dit nog volstrekt niet behoeven in te sluiten, dat de piloten hiervan een nadee- ligen invloed zouden hebben ondervonden. De commissie kent uit de literatuur geen geval len van ernstige beïnvloeding der opvarenden van metalen vliegtuigen door blikseminslag. Ook zou het al zeer toevallig geweest zijn, wanneer beide piloten tegelijk het slachtoffer waren geworden, terwijl bij de lijkschouwing geen teekenen van verwonding of dood door blikseminslag zijn gevonden. Dat deze niet gevonden zijn is evenwel weer geen onaan tastbaar bewijs, dat de piloten inderdaad niet door den bliksem gedood of verdoofd zijn ge worden. AI moge blikseminslag als oorzaak van het ongeval dus onwaarschijnlijk zijn, de moge lijkheid is niet met zekerheid uitgesloten. Breuk in de lucht als oorzaak van het onge val komt zeer onwaarschijnlijk voor. Buiten de plaats van het ongeval werden nergens sporen van het vliegtuig gevonden. Vankwaadwilligheid of misdaad kwam geen enkel positief feit ter kennis van de commissie. ■ill GROOTE OPENBARE VERGADERING in de Gem. Concertzaal op VRIJDAG 28 JUNI, kwart over 8. Spreker J. H, L. DE BRUIN, uit Amsterdam. Onderwerp „HET GEWETEN DER NATIE". Toegangsprijs 20 cent. Werkloozen 5 cent. Kaarten verkrijgbaar aan beide kringhuizen: Frans Halsplein 7 en Florastraat 14. (Adv. Ingez. Med.) Het crematorium te Velsen. Over een klacht van de Vereeniging voor Facultatieve Lijkverbranding. Op het laatst gehouden congres van de Vereeniging voor Facultatieve Lijkverbran ding werd een klacht geuit omtrent ver keerde toestanden welke zouden heerschen aan het Crematorium te Velsen. Het hoofdbe stuur achtte deze klacht van een dergelijken omvang, dat een commissie werd ingesteld teneinde een nauwkeurig onderzoek te doen plaats vinden. Deze commissie heeft thans het rapport over dit onderzoek uitgebracht, het is aan de afdeelingen toegezonden. Het rap port beslaat 80 pagina's. De inhoud wordt niet gepubliceerd. Thans zal een buitengewone vergadering der Vereeniging op Zaterdag 22 Juni in Utrecht plaats vinden ter behandeling van dit rap port. De afdeeling Haarlem is opgeroepen tot een vergadering op Maandag a.s teneinde de houding vast te stellen welke de afgevaardig den zullen aannemen over het rapport. De afdeeling Velsen vergadert hedenavond. ONGELUK AAN HET BLOEMENDAALSCHE STRAND. Vrijdagavond reed de 19-jarige D. R. uit IJmuiden op een racefiets op het Bloemen- daalsche strand. Hij kwam met het voor wiel in het rulle zand terecht, waarbij de fiets over den kop sloeg. Hij heeft vermoe delijk het linkersleutelbeen gebroken. Aan den politiepost aan den Zeeweg werd hij voorloopig verbonden, waarna hij per taxi naar IJmuiden werd overgebracht. Uitvoer van bloembollen in Mei 1935. Meer dan verleden jaar. De uitvoer van bloembollen in Mei 1935 heeft 119.326 K.G. bedragen voor een waarde van f 57.092. De correspondeerende cijfers in Mei 1934 zijn 112.540 K.G. en f53.900, zoodat een stijging valt waar te nemen. De uitvoer in het tijdvak JanuariMei 1935 bedroeg 4.086.755 K.G. voor een waarde van f 1.749.276, wat weer meer is dan in het over eenkomstige tijdvak in 1934, dat de volgende cijfers had 3.352.388 K.G. en f 1.592.544. Drie panden door brand vernield. Vuurzee te Dreumel. DREUMEL, 15 Juni (V.D.) In den af- geloopen nacht om twaalf uur sloeg tijdens een hevig onweer de bliksem in het pand aan den Maasdijk, bewoond door de familie J. Kusters. Het huis, dat met riet was bedekt, stond spoedig geheel in vlammen en weldra was ook het aangrenzende pand, bestaande uit een mandenmakerij en woonhuis en be woond door de familie C. Luyten, door het vuur aangetast. Aan blusschen viel niet te denken. Ook een derde pand waarin gevestigd waren een schilderswerkplaats, bakkerij, en café, bewoond door de familie W. Bueter, kon niet voor het vuur gespaard blijven. De plaatselijke brandweer onder leiding van den burgemeester, den heer Van Erp. be streed het vuur met alle kracht doch moest zich beperken tot nathouden der omliggende panden. Pas te twee uur was men, mede door den hevigen regenval, het vuur meester. Van de inboedels kon slechts weinig worden ge red. De schade wordt gedeeltelijk gedekt. Wetsontwerp ingediend. Ook pensioneering van Kamerleden moet h.i. herzien worden. De regeering heeft heden ingediend een wetsontwerp inzake de cumulatie van inkomens en pensioenen. Het wetsontwerp bevat een wijziging en aanvulling van de pensioenwet 1922, van de wet van 28 Mei 1925, van de gemeentewet, van de provinciale wet, van de wet van 30 Juni 1923 en van de wet van 17 Juli 1923. In het wetsontwerp zegt de regeering dat het wenschelijk is bepalingen te treffen, welke eenerzij ds de cumulatie van pensioen met inkomsten of met pensioen voor zoover deze genoten worden uit of in verband met eenigerlei functie in publieken dienst) verder te beperken, en anderzijds de toepassing van de op dit punt bestaande bepalingen te ver eenvoudigen door een regeling vast te stellen ten aanzien van wachtgeld en van eigen en gezinspensioen ter zake van het bekleed heb ben van publieke functies, evenals een nadere voorziening te treffen voor non-activiteits wedden welke door de leden der Staten Gene raal worden genoten. Orkaan woedde bij Parijs. Electrische- en telefoongeleidingen door vallende boomen vernield. PARIJS, 15 Juni, (Reuter). Een orkaan heeft gisteravond in de buurt van Parijs ge woed en op vele plaatsen schade aangericht. Een waterhoos ontwortelde eenige boomen die in hun val de electrische en telefoon- geleidingen vernielden. Het water drong in het station van de Metro door, gevolgd door verstopping van riolen waardoor schade werd aangericht. Twee schouwburgen wer den onder water gezet. De bewoners van een huis moesten ijlings de vluclht nemen. Oude man te Veendam verdwenen. Politie staat voor een raadsel. Sedert Woensdagmorgen wordt te Veendam de 66-jarige alleenwonende heer Kroeze ver mist. Bij een onderzoek, dat de politie in zijn woning heeft ingesteld vond zij in de gang een met bloedvlekken bedekte vloermat. Zij zou eveneens de brandkast geforceerd hebben gevonden. Men vond in een en ander aanleiding om de familie van den man. die niet ter plaatse woonachtig is. te verwittigen. De oude heer zou juist een bedrag aan geld ontvangen hebben, dat hij in huis zou hebben opgeborgen. De politie stelt alle pogingen in het werk den heer Kroeze op te sporen en heeft daarbij o.a. de hulp van een speurhond ingeroepen. Tot nu toe heeft dit echter nog geen resultaat opgeleverd. DE SPANNING IN HET VERRE OOSTEN. Een beeld uit de Noord-Chineesche stad Peiping, die de Japanners dreigen te bezetten en thans door een groot deel der bevolking verlaten wordt. Het Uiver-rapport is verschenen. De Commis sie neemt als hoofdoorzaak van de ramp het ter plaatse lieerschende noodweer aan. pag- 1 China wendt zich tot de mogendheden. pag. 4 De strijd in den Chaco is Vrijdag gestaakt. pag. 4 Verlenging der N. R. A.v is door den Ameri- kaanschcn senaat en het Huis van Afge vaardigden aanvaard. pag. 4 Te Rcinsdorf zijn totnogtoe 45 lijken gebor gen. pag. 4 B. en W. van Haarlemmermeer en de land bouworganisaties beraadslaagden over de hagelschade. pag. 4 De spoorwegtekorten blijven steeds stijgen. pag. 3 Minister Gelissen voorzitter van het ..Werk fonds" 1934? pag. 3 Bijzonderheden over het transferverdrag met Duitschland. pag. 3 De Koningin onthulde hedenmiddag het van Heutsz-monument. pag. 1 De roeiwedstrijden van Hollandia. pag. 15 Het internationaal concours liippique te Am sterdam. pag. 6 Bioscopen. pag. 8 ARTIKELEN, ENZ. Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: De ne gentiende internationale arbeidsconferentie pag 4 Van onzen Londenschen correspondent: Lon den heeft weer een mysterie. pag. 7 Mr. E. Elias: Groote dingen in een kleine straat. pag. 5 Financieele Kroniek: Het probleem van de hoogc rente. pag. 9 W. Sch.: Max Blom moet dienen. pag. 15 B. C. J. Groenevelt: Een elf landen tocht per fiets. pag. 7 Vr. S.: Negertooneel in Londen. K. de Jong: Radiomuziek der week. J. B. Schuil: Jongensboeken, A. H.: Voelt U iets voor Esperanto? P. van der Hem: JapanNoord China. Sport in 't kort. pag. 7 pag. 8 pag. 8 pag. 9 pag. 6 H. D. vertelling: Hans P. van den Aardweg: De Piano-Virtuoos. pag. 7 Bekende Haarlemmers: de heer P. P. Har- tendorf. pag. 3 Fransche bezorgdheid over de Britsch-Duitsche besprekingen Londen stelt gerust. LONDEN, 15 Juni (V.D.) Uit Parijs wordt gemeld dat de Fransche pers haar bezorgd heid uitspreekt over de voorgestelde Engelsch- Duitsche vlootovereenkomst en in dien geest zou de Fransche regeering een antwoord-nota voorbereiden op de nota die de Britsche re geering haar over deze zaak heeft doen toe komen. In wel-ingelichte kringen te Londen verze kert men echter, dat Engeland geen enkel punt of geen enkele positie zal accepteeren, waardoor Frankrijk reden tot bezorgdheid zal kunnen hebben. Dolle hond bijt 23 personen. 15 hunner overleden. MADRID. 15 Juni. (Reuter Te Matero in de provincie Barcelona zijn 23 menschen door een dollen hond gebeten. Vijftien zijn er reeds overleden. Ook in de provincie Cordova is een epidemie van hondsdolheid uitgebro ken. NOG MEER NIET-BETALERS. WASHINGTON, 15 Juni. (Reuter). Honga rije, Letland, en Lïttauen hebben meege deeld hun oorlogsschuld aan Amerika niet te zullen betalen. Het bezoek van Prinses Juliana aan Friesland. Enthousiaste ontvangst. Op haar rijtoer door het Oostelijk gedeelte van de provincie Friesland is Prinses Juliana enthousiast door de bevolking ontvangen. Hoewel het bezoek een onofficieel karakter droeg waren de bewoners van de plaatsen waar de Prinses passeerde niet die meening toegedaan en hebben haar een allerhartelijk ste ontvangst bereid.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1