im ETNA lis. Berichten in enkele regels Cumulatie beperkt. KOOPT SPAARZAME MAANDAG 17 JUNI 1535 HA AEL'E M'S DA QBE AD 7 Onvoorzichtige weggebruikers vonden den dood. Auto met zes inzittenden verpletterd. In den vroegen ochtend van Zondag heeft onder de gemeente Haren nabij Groningen een door eigen schuld het misbruik maken van sterken draaik veroorzaakt auto-ongsval plaats gehad, waarbij twee personen het le ven verloren en twee andere passagiers ern stig gewond werden. Zaterdagavond waren zes inwoners uit Haren allen ongehuwde jonge mannen er per auto op uitgetrokken. Omstreeks half elf had de expediteur G. H. uit Haren hiervoor bij den garagehouder F. Venema, eveneens te Haren, een vierpersoons auto gehuurd. Het was een dichte Ford model 1929. Gedurende den nacht hebben de zes vrienden, die er met den wagen op uittrokken te weten ge noemde expediteur, die de auto bestuurde, de 24-jarige J. van der P., de 25-jarige Jan B., de 30-jarige A. P. en de gebroeders Jan en Jacob K. in Faterswolde, Peize en Eelde verscheidene caféhouders uit hun bed gehaald en zich sterken drank laten verstrek ken. Om vijf uur in den ochtend nog haalden zij te Eelde een caféhouder uit zijn bed en dronk oa. de bestuurder van de auto G. H. nog twee borrels. De gevolgen van deze nachtelijke drinkpar tij zijn helaas niet uitgebleven. In groote vaart tusschen SO en 90 K.M. per uur werd van Eelde terug naar Haren gereden. Op den Meerweg nabij het Tolhuis, waar de weg een vrij scherpe bocht maakt, reed de auto in deze vaart tegen een boom. De auto sloeg geheel te pletter. Wonder boven wonder bleven de bestuur der H. en de naast hem zittende van der P. ongedeerd. De 25-jarige Jan B. en de 30-jarige Anton P. echter werden op slag gedood. De beide andere inzittenden, de gebroeders K. werden ernstig gewond. De bestuurder van de auto begaf zich te voet naar den garagehouder Venema. wien hij mededeeling van het gebeurde deed On middellijk werden politie en dokter J. Krui- zinga gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse waren. De heer Kruizinga kon bij B. en P. slechts den dood constateeren. Na aan de twee gewonden eerste hulp te hebben verleend, zijn zij naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd. Van een der broers is de toestand zeer ernstig. De andere, Jacob K. kon, na verbonden te zijn, naar huis worden vervoerd. De gemeente-politie van Haren heeft nog in den vroegen ochtend den bestuurder Horst uit zijn bed gelicht en in arrest gesteld. Hij en de anderen verkeerden, toen het ongeval gebeurde, onder den invloed van sterken drank. De Koninklijke Marechaussee te Groningen heeft de leiding van het onderzoek in han den. De. totaal vernielde auto wero in beslag genomen. Zij onderzoek bleek, dat deze geheel in orde moet zijn geweest, zoodat het voer tuig daarna werd vrijgegeven. Wielrijder stak onvoorzichtig over. .Onder* de gemeente Berkej Enschot stak de 18-jarige>.wielrijder w. Da-nkéi^-uit oisterwijk zonder op te letten, .plotseling ter hoogte van •café „De Druivetros" den Rijksstraatweg over. Hij werd door een auto gegrepen en bijna op .slag gedood. De auto-botste na de aanrijding tegen een boom en werd licht beschadigd.-De bestuurder bekwam daarbij geen letsel. Vqor .zoover is koihen vast te staan, treft .den chauf 'feur van de auto geen schuld. Chauffeur door slaap overmand. Op de Korte Kade te Rotterdam is een ernstig auto-ongeluk gebeurd ten gevolge waarvan een 14-jarige jongen is gedood en twee andere personen ernstig zijn gewond. Een met een zware vracht bananen beladen auto, komende uit Utrecht, reed op de Korte Kade, doordat de chauffeur door slaap over mand werd het trottoir op. De chauffeur schrok wakker, wilde op het rempedaal druk ken, doch drukte op het gaspedaal waardoor de wagen nog meer vaart kreeg. Eerst botste de auto tegen een lantaarnpaal die om viel en vervolgens tegen een zwaren boom, welke ontworteld werd. De achterzijde van de auto stortte in het gat dat door de ontwortelde boom was ontstaan en de voor zijde van den wagen werd door de neervallen de boom getroffen. Bovendien stortten de 350 kisten bananen over de gesloten cabine, welke dientengevolge totaal werd ingedrukt. .In de cabine zaten de 23-jarige chauffeur H. Dikx, zijn broer de 17-jarige C. Dikx, beide wonende te Utrecht en de veertienjarige J. Overbeek eveneens wonende te Utrecht. Toen hulp opdaagde kostte het veel moeite de drie mensehen uit de geheel vernielde ca bine te bevrijden. De G.G.D. bracht hen naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel. Bij aan komst bleek de 14-jarige J. Overbeek reeds aan de ernstige inwendige kneuzingen, welke hij bekomen had te zijn overleden. De 23-jarige chauffeur is opgenomen met inwendige kneuzingen, hoofdwonden en een hersenschudding, terwijl zijn broer ernstige inwendige kneuzingen heeft bekomen. De toe stand van den 17-jarigen C. Dikx is zorgelijk. Bestuurder verleende geen voorrang. Zondagmiddag had op den hoek van den Eikbosscherweg en de Paulus Potterlaan een hevige botsing plaats tusschen twee auto's, waarbij een der wagens over den kop sloeg. Bij dit ongeluk werd één persoon gedood, terwijl twee anderen licht werden gewond. Een uit de richting Utrecht komende auto. bestuurd door den heer J. van G. uit Utrecht reed volgens ooggetuigen met groote snelheid op den Eikbosscherweg en verzuimde voorrang te verleenen aan een auto, die uit de Paulus Potterlaan kwam. De bestuurder van den eer sten wagen gooide, om een botsing te vermij den, snel het stuur naar links om. De wagens raakten elkaar echter, waarna de Utrecht- sche auto over den kop sloeg. De drie inzitten de heeren werden op den weg geslingerd. De heer P. van Diessen uit Utrecht kwam daarbij zoo ongelukkig op het hoofd terecht, dat hij op slag werd gedood. De bestuurder, de heer van G., werd slechts licht gewond. Na ter plaatse te zijn behandeld kon hij zijnsweegs gaan. De derde persoon, die eveneens enkele lichte kwetsuren had bekomen, is evenwel ter observatie naar de R.K. Ziekenverpleging ge bracht. De heer Van Diessen was 25 jaar oud en on gehuwd. De andere auto werd beschadigd. De inzit tenden kwamen met den schrik vrij. MAN VIEL VAN HET DAK Op slag dood Een 67-jarig man, die op het dak van het Concertgebouw te Amsterdam een vlag wilde hijschen, is daarbij gestruikeld en van het dak op straat gevallen. De man was onmiddellijk -dood. „Weest eiken dag bereid". Prof. Heering over de Militia Christi. Jaarvergadering „Kerk en Vrede". „Kerk en Vrede" heeft te Leeuwar den onder voorzitterschap van prof. dr. J. G. Heering haar jaarvergadering gehouden. Prof. Heering wijdde zijn jaarrede aan wat hem en anderen elf jaar geleden bewogen had om „Kerk en Vrede" op te richten en wat hem in dien strijd had gedragen. Het is de krijgsdienst van Christus, waarvan reeds Paulus spreekt, de militia Christi, die heel wat meer dan den principieelen strijd tegen het oorlogswezen omvat, maar zonder dien strijd niet te denken is, omdat de oorlog, speciaal de moderne oorlog, de grootst moge lijke verachting van het evangelie beteekent. Daarom heeft het geen zin om Kerk en Vrede haar militant karakter kwalijk te nemen (de- militia Christie is militant) of om haar défai tisme te verwijten. Zij zou défaitist moeten heeten, als zij den geloofsstrijd tegen het mili tairisme opgaf, of, zooals een ander deel der Kerk, hem niet aandurfde. Ook zijn er in eigen gelederen défaitisten geweest, die tegen over het fascistisch gevaar van buiten een be paald soort oorlog wilden goedpraten. Het is ons echter niet geoorloofd, onrecht met on recht (wat de oorlog in de hevigste mate is) te keeren. De Kerk geve hier het voorbeeld aan het volk, en volge niet het volk in zijn geweldsdrang. Spr. betoogde vervolgens, dat het beginsel der collectieve ontwapening meer en meer plaats maakt voor collectieve beveiliging door middel van zoo groot mogelijke nationale be wapening: waar dit op uit moet loopen, kan een kind begrijpen. Europa staat voor den afgrond en voor het oordeel. Voor de wereld is de afgrond het erg ste. voor de Kerk het oordeel. De Kerk. die met deze, tot de hel toegeruste wereld gemeene zaak maakt, wordt geoordeeld, en het evan gelie wordt haar afgenomen! niemand zal meer gelooven, dat zij het heeft. „Weest eiken dag bereid", heeft Mussolini gezegd, „Weest bereid", zegt ook het evangelie, „want niemand kent den dag noch de ure". Na den naderenden wereld-oorlog kan men zich moeilijk nog een toekomst der beschaving denken. De „Laatste Strijd" is begonnen en teekent zich steeds duidelijker af. Het Chris tendom heeft voor dezen laatsten strijd men- schen als Andrews noodig, die met den oorlog niet kon meedoen, omdat hij dank zij Chris tus, aan een hoogeren krijgsdienst gebonden was. De dienst Christus maakt den dienst van Mars onmogelijk. God vergeve ons, zpo eindigde spr., dat ons jeloof, onze liefde, onze dienst van Christus in alle opzichten nog zoo zwak is. Christus, onze Overste Leidsman, gorde ons met de volle wapenrustig Gods, dus ook met „het Zwaard des Geestes hetwelk is Gods woord." De woorden der aardsche grooten zullen vergaan, maar d i t Woord houdt eeuwig stand. Christus blijft aan het einde de Overwinnaar, en voert zijne Militia tot overwinning. Voor ons komt het er slechts op aan, voor Zijn dienst alles over te hebben, ook smaad en smart, en de kruis-banier te dragen tot in Gods handen. Dit is de laatste jaarrede geweest, welke prof. Heering voor Kerk en Vrede heeft uitge- isproken, daar hij om gezondheidsredenen het voorzitterschap moet neerleggen. Wel blijft hij als medewerker aan Kérk en Vrede verbonden. De affaire met de „Juno" nog niet geëindigd. Thans weer andere Japansche verklaringen. Nog steeds wordt het Nederlandsche tank schip „Juno", dat in April j.l. door de Japan sche autoriteiten onder verdenking van het plegen van spionnage in de Japansche wate ren is aangehouden, in Japan vastgehouden, terwijl het onderzoek nog steeds niet beëindigd is. Thans heeft de bemanning van een Japan sche visschersboot nieuwe bezwarende getui genissen afgelegd tegen den gezagvoerder van de Nederlandsche tankbooten door te verkla ren dat zij de bemanning van de „Juno" pei lingen had zien verrichten in de wateren na bij Pescadores. Gevaarlijk inbreker ontvlucht. Op een politie-agent geschoten. Zondagochtend omstreeks half zes werd een surveilleerend agent van politie in Den Haag door een voorbijganger er opmerkzaam op ge maakt, dat een persoon op den Sc.henkweg aan het slot van de voordeur van één der aldaar gevestigde slagerijen stond te morrelen. De politieman stelde een onderzoek in en zag inderdaad een man, in wiens tasch zich inbrekerswerktuigen bevonden. De agent ar resteerde hem. Op weg naar het bureau trok de arrestant een revolver, die hij op den agent richtte, waarop deze zijn rijwiel opnam en dit naar het hoofd van den aanvaller wierp. Laatstgenoemde rukte zich evenwel los en wist te ontkomen, terwijl bij de achtervolging vier schoten door hem op den politieman wer den afgevuurd. Deze op zijn beurt loste twee schoten op den voortvluchtige, die via het Be- zuidenhouti n het Haagsche Bosch verdween. Tot nu toe is het niet gelukt den vluchteling te vinden. KIND DOOR STROPDASJE BIJNA GEWURGD Van een driejarig kind, dat met een kame raadje aan den eersten Ringdijk in de Water graafsmeer bij Amsterdam met een kinderauto aan het spelen was, geraakte het stropdasje tusschen de wielen, waardoor de kleine bijna werd gewurgd. Een assistent van prof. Ruitinga, die toe vallig passeerde, ontfermde zich over het klei ne slachtoffer en paste kunstmatige ademha ling toe. De inmiddels gewaarschuwde Genees kundige Dienst heeft de kleine, die weer was bijgekomen, doch er nog vrij ernstig aan toe was, naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Te Beek is de beruchte misdadiger J. H. jearresteerd. Hij wordt verdacht van talrijke diefstallen, welke gedurende den laatsten tijd in Zuid- en Midden-Limburg zijn gepleegd. Een vrouw te Enschedé, die kleeren met benzine waschte, is daarbij is brand geraakt en levensgevaarlijk gewond. Een 20-jarig arbeider te Gennep is uit een open lift gevallen en ernstig gewond. Hef van Heufszmonumenf onthuld. Door de Koningin. Het op het fraaie Olympiaplein verrezen monument, grootsch en waardig van opzet, gewijd aan den Nederlander, die zoo een belangrijk aandeel heeft gehad in de totstand koming van de twee-eenheid Neder landNederlandsch-Indië: den gene raal Joannes Benedictus van Heutsz, is Zaterdagmiddag, in tegenwoordig heid van ongeveer twee duizend ge- noodigden, door de Koningin, die vergezeld was van Prinses Juliana, onthuld. Reeds des morgens arriveerde de Lands vrouwe met de haar vergezellende leden der hofhouding per auto aan de grens der ge meente, bij Diemen, waar zij verwelkomd werd door den burgemeester der hoofdstad, Dr. W. de Vlugt en den hoofdcommissaris van politie, den heer H. J. Versteeg. Voorafgegaan door een motor met zijspan van de verkeers politie en door de auto's van genoemde functionarissen, reed de Koninklijke stoet, die eveneens door motoren met zijspan ge flankeerd en gesloten werd, in vrij snelle vaart via Weesperzijde en Berlagebrug over den Amsteldijk, de Stadhouderskade, de Nas- saukade, de Rozengracht en de Raadhuis straat naar den Dam. Er was langs den geheelen weg tal van bewoners hadden, in navolging van het voor beeld. wat de openbare gebouwen betreft, de driekleur of het oranje blanje, bleu uit gestoken veel belangstelling van de zijde der burgerij en herhaaldelijk steeg, bij het passeeren van den stoet, een spontaan ge juich op. De grootste drukte concentreerde zich uiteraard op den Dam, waar de politie een gedeeltelijke afzetting had voltrokken- Toen de auto's dit historische plekje grond opzwenkten, gaf het publiek op enthousiaste wijze uiting aan zijn vreugde en het ge juich verstomde eerst toen Hare Majesteit, die buigend en wuivend uiting had gegeven aan haar dank voor dit huldebetoon, het Paleis, op welks toren oo dat oogenblik de Koninklijke Standaard werd gehesc'nen, was binnengegaan. Ook Prinses Juliana, die, komende van Leeuwarden, waar zij enkele dagen heeft doorgebracht, eerst later per auto arriveerde, werd een hartelijke ontvangst be reid. Des middags te 1 uur begaven de Konin gin en de Prinses zich naar de tentoonstelling „Kleurenpracht" en vandaar naar het Olym piaplein. Toen de koningin en de Prinses daar op dé voor hen bestemde zetels hadden plaats ge nomen, zong Apollo Valerius' „Wilt heden nu treden" en een hymne aan van Heutsz. Vervolgens betrad de gep. luit-gen. H. N. A. Swart het spreekgestoelte, om eerst de koningin dank te betuigen voor het onthul len van het monument en daarna breed voerig de geschiedenis van het ontstaan en de oprichting van het Comité tot Stichting van een monument voor Van Heutsz te •schetsen,.'"" Dank bracht spr. tenslotte aan den archi tect ir. G'. Friédhóff én den beeldhouwer F. J. van Hall, de geniale ontwerpers en uit voerders van 't monument en voorts aan de jury. Rede dr. CoJ.ijn. „Als ik me afvraag", zoo zeide onze mi nisterpresident, „wat in de zoo merkwaardige loopbaan van generaal Van Heutsz het meest naar voren dient te worden gebracht, dan lost die vraag zich op in deze andere: aan welk deel van zijn veelvuldige werkzaam heden blijvende waarde moet worden toege kend en wat de beteekenis daarvan is voor den Nederlandschen staat". Dr. Colijn behandelde daarop uitvoerig de beteekenis van Van Heutsz voor het Indische leger en den beslissenden invloed door hem geoefend op den toekomstigen gang der cul- tureele ontwikkeling -der Indische volken en de daarmede verband houdende staatkundige evolutie. Als we in Van Heutsz zien den voltooier van het werk door J. Pzn. Coen, drie eeuwen te voren aangevangen; als we onzen blikken laten gaan over de grenzen van het rijk in Europa, als we de twee-eenheid Nederland Nederlandsch-Indië zien, zooals dit verzinne beeld is m de beide pylonen van dit monu ment met de kronende zon, als we in het werk van Van Heutz ook onderkennen het volbrengen van Neerlands roeping in Oost en West. dan zegt de onthulling van dit gedenk- teeken. door Uwe Majesteit persoonlijk, nog iets meer. Dan is die handeling ook een sym bool voor de toekomst: dan roept Uwe Majesteit ook zonder eenig gesproken woord ons daardoor toe: Bewaar dit pand van ..Grooter Nederland". U door onze voorge slachten toevertrouwd En dan antwoorden wij. die van de onthul ling van dit gedenkteeken getuigen zijn, dan antwoordt de geheele koninklijke weermacht hier en in Indië dan antwoordt ook het overgroote deel van Uw volk: dit pand is ons heilig; wij zullen getrouw zijn in de bewaring er van; met Godes hulpe getrouw tot in den dood. Onthulling. De Koningin drukte op een knop en het doek viel van het beeld en de plaquette van Van Heutsz af. Als eerste legde de Koningin een grooten lauwerkrans, daarop werd namens de Ne- derlandsche regeering, een krans gelegd voorts door de familie Van Heutsz. het comité voor het monument, de Koloniale Reserve, het leger en de Marine. Nadat ..Apollo" het Wilhelmus had ge zongen. volgde een lang défilé van depu taties van militairen en andere vereenigin- gen. Burgemeester de Vlugt aanvaardde ten slotte het monument. Het monument. Het monument is ongeveer 100 meter breed met een vijver ervoor. In het midden streven twee lange steenen pylonen, saamgebonden door een opkomende zon. symboliseerend de twee-eenheid NederlandIndië. naar boven Op een voetstuk staat een beeld, voorstellende het Nederlandsch gezag, dat in Indië orde nend is opgetreden. Het is een klassiek vrouwenbeeld met een wetsrol in de hand, geflankeerd door twee leeuwen, welke de wapenschilden van Amsterdam en Batavia vasthouden. Het middelpunt van het gedenkteeken met beeldbouwwerk versierd is een bronzen reliëf-buste van generaal J. B. van Heutsz. Boven deze reliëf-buste ligt een wakende leeuw. Ingrijpende wijzigingen voor oud- wethouders en oud-gedeputeerden. Afloopend wachtgeld voor drie jaar. Naar wij Zaterdag reeds hebben gemeld, heeft de regeering het lang verwachte cumulatie-ontwerp inge diend. De voornaamste voorstellen daaruit laten wij hieronder volgen. Ingrijpend is de wijziging ten aanzien van de uitkeermg aan wethouders en leden van Gedeputeerde Staten na hun aftreden. Tot dusver liet de wet vrijheid aan een wethouder of Gedeputeerde bij zijn aftreden pensioen toe te kennen, zoodat b.v. een 3o- iarige wethouder na jaren zijn functie be kleed te hebben, voor de rest van zijn leven pensioen kon genieten. Dit wordt thans an ders. Aan een wethouder of Gedepu teerde zal na de inwerkingtreding van deze wet (als datum denkt de regeering zich 1 October 1935), als hij den leeftijd van 65 jaar nog niet heeft bereikt bij zijn aftreden, geen pensioen meer kunnen worden toe gekend, doch slechts een afloopend wachtgeld gedurende ten hoogste drie jaren. Het eerste jaar zal dit wachtgeld maximaal 75 procent van de wedde, het tweede jaar 50 en het derde jaar 25 procent kunnen zijn. Het wachtgeld zal vervallen zoodra de gewezen wethouder of Gedepu teerde in de termen valt om ouder- domspensioen te krijgen, m.a.w. zoo dra hij 65 jaar wordt. Beperkende bepalingen zijn voorts voor gesteld om cumulatie van wethouders- of Gedeputeerdenpensioen met ander pensioen, of van wachtgeld met andere inkomsten uit ODenbare betrekkingen tegen te gaan. "Voorts bevat het ontwerp bepalingen, die de reeds bestaande cumulatie-bepalingen aanmerkelijk verscherpen. Zoo zullen, onge acht de reeds bestaande bepalingen, op de pensioenen tevens beperkend werken de ver goedingen genoten wegens het bekleeden dei functie van wethouder of Gedeputeerde, hetgeen tot dusver niet het geval was. Ver der zal op die nensioenen ten volle 'tot dus ver 90 procent) in mindering worden ge bracht het bedrag, waarmede het pensioen, vermeerderd met nieuwe inkomsten, het bedrag der laatstgenoten wedde zou over schrijden. Indien de gewezen wethouder, die wachtgeld geniet, toegekend met ingang van of na 1 October 1935, inkomsten gaat genieten uit oi in verband met een ambt of betrekking in dienst van een der lichamen genoemd m art. 3 en art. 4 der pensioenwet, of uit het be kleeden van een wethouderschap of lidmaat schap van Ged. Staten, met ingang van of na den dag van aftreden als wethouder ter hand genomen of aanvaard, dan wordt, indien over éenig kalenderjaar het wachtgeld, .vermeer derd met die inkomsten de laatstelijk genoten wedde overschrijdt, het wachtgeld niet het bedrag dier overschrijding verminderd. Het ouderdomspensioen bedraagt met meer dan de helft van de laatstelijk genoten wedde. Het vervalt, wanneer de rechthebbende we der als wethouder optreedt. Wordt naast het wethouderspensioen, toe gekend met ingang van of na 1 October 193o, op grond van een andere regeling een eigen pensioen genoten ten laste van 't rijk, ten laste van Nederlandsch-Indië, van Suriname, of van Curacao, ten laste van een publiekrechte lijk lichaam in een dezer gebieden, of ten laste van een door het openbaar gezag ingesteld fonds, dan wordt, indien het totaal dezer pen sioenen meer zou bedragen dan 4000, of is een dezer pensioenen een ministerspensioen. dan 6000, het wethouderspensioen op den voet 'van het volgende lid beperkt. Deze beperking geschiedt aldus, dat het in gevolge de betreffende verordening toe te kennen pensioen wordt gesteld op een zooda nig gedeelte van 4000, onderscheidenlijk 6000, als evenredig is aan de verhouding waarin dat pensioen, indien het niet beperxt werd, zou staan tot het totaal der pensioenen, hetwelk den gewezen wethouder, afgeschei den van eventueele beperkende bepalingen, zou toekomen. Aan de weduwe en weezen van een wethou der of vrn een gewezen wethouder kan pen sioen worden verleend ten laste van de ge meente, tenzii de wethouder in het huwelijk is ge'reden na het bekleeden van het wethou derschap of na het bereiken van den 65-jari gen leeftijd. Voorts is de regeering van meening, dat de uitzonderingspositie, die thans bestaat voor de non-activiteitswedden van hen, die lid zijn van een der Ka mers van de Staten Generaal, in ver band met de tegenwoordige tijdsom standigheden niet langer te handha ven is. De Regeering stelt daarom voor om de werking van deze uitzonderings bepalingen te beperken tot den duur der loopende zittingsperiode. LA3IPONG SUMATRA RUBBER MIJ. Het verslag luidt o.m. als volgt: De rubberoogst heeft een winst geleverd ad 119.575 '30.662), de koffieoogst 1934 een winst ad 2704 (v. j. verlies 3903), aan rente werd gekweekt 3647 (3704), terwijl aan resti tutie wegens te veel betaalde verpondingsbe- lastlng weid ontvangen 7092 totaal 133.019. te verminderen met: de onkosten- rekening ad 20.453 '20.510), tantièmes 9553 zoodat het boekjaar 1934 een netto-winst levert van 103.013 (9378), waarbij te voegen het voordeelig saldo der winst- en verliesrekening Ao Po f 4592 (v. j. saldo verlies 4785), totaal 107.605 '4592). Hiervan wordt aangewend voor versterking der reserve voor afschrijving op de Boekwaar de der Aanplantingen 18.000 Wij stellen voor daaruit een dividend uit te keeren van 4 pCt. (nihil) en het saldo ad 4693 4592) na aftrek van de verschuldig de dividendbelasting over te brengen op nieu we rekening. DOOD WATER, NAAR JAPAN, OOSTENRIJK EN ZWITSERLAND. De „Tobis-Cinema", welke de wereldexploi tatie van het filmwerk „Dood Water" in han den heeft, verkocht de vertooningsrechten van dit Nederlandsche filmwerk naar Japan, Oostenrijk en Zwitserland. Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 17 Juni; Naar men verneemt zal onze land genoot. de uitstekende pianist Bernard Boekelman, sinds vele jaren te New- York gevestigd, in het laatst dezer maand het vaderland bezoeken. De heer Boekelman was nog zeer jong toen hij in het gevolg van den ongelukkigen Keizer Maximiliaan naar Mexico vertrok. Hij trad daar toen her haaldelijk aan het Hof als pianist op en mocht zich ook voor den Keizer van Brazilië doen hooren. Thans is hij te New-York directeur van een der voor naamste Muziek-Academiën voor dames en pianist van de bekende „Trio Club" aldaar. Door onze lent gesnapt De heer H. F. Boot. De heer H. F. Boot werd 8 Februari 1877 te Maastricht geboren. Hij bezocht het gymna sium te Rotterdam en studeerde daarna drie jaren aan de Leidsche Universiteit in de klas sieke letteren. Maar zijn hart trok steeds meer naar de schilderkunst en de studie werd er aan gegeven, Boot ging weer naar Rotter dam en kreeg daar een drietal jaren les van J. H. Wijtkamp in stilleven en landschap en van Van Maasdijk voor het figuur, Gedurende vier zomers schilderde hij, tel kens 4 a 5 maanden, op Ameland; daarna woonde hij 2y2 jaar te Spaarndam, waar het prachtig licht zijn schildersoog bekoorde en daarna 9 maanden te Amsterdam. Maar vrienden in Haarlem hij was in- tusschen lid geworden van de hier toen be staande Teekenclub „De Vijfhoek" kwamen hem opeischei\. Hij had hier op verschillende plaatsen ateliers; sedert 1914 is hij nu ge vestigd in het atelier in het Klein Hei ligland, waar hij zich wijdt aan de kunst, die hem zoo lief is en waarover hij met zooveel warmte spreekt. Hij geeft vele lessen en ook dit onderdeel van zijn werkzaamheden heeft zijn liefde en verschaft hem veel voldoening. Boot heeft veel geëxposeerd o.m. in Maart 1934 in het Frans Hals Museum, welke ex positie een goed overzicht gaf van het belang rijk en door de critiek hoog gewaardeerd oeuvre van dezen schilder-philosoof. Sedert vele jaren is de heer Boot voor zitter van het Teekencollege „Kunst zij ons Doel alhier. Tevens is hij secretaris van de Ned. Federatie van Beeldende-Kunsténaars- Vereenigingen, welke ten doel heeft de behar- ging van de economische bel "igen in den ruimsten zin der beeldende kunstenaars in ons land. Geruimen tijd is hij ook secretaris geweest van „De Onafhankelijken". liglf GASFORNUIZEN NEDERLANDS FABRIKAAT (Adv. Ingez. Med.) Te Wildervank is een moord gepleegd. Lijk van den vermiste gevonden. Zooals wij reeds hebben gemeld, werd sinds Woensdag jl. te Wildervank de alleen wonende heer Kroese vermist. Bij een Vrij dag ingesteld onderzoek bleek alles in zijn woning overhoop te zijn gehaald, terwijl de brandkast geforceerd was. Van den heer Kroeze ontdekte men evenwel geen spoor. In verband hiermede werd een onderzoek ingesteld en is men in het Oosterdiep voor de woning van den heer Kroeze gaan dreg gen. Het duurde niet lang of het lyk van den heer Kroeze werd opgehaald. Het slacht offer bleek gebonden te zijn, terwijl zijn lichaam verzwaard was met een stuk ijzer. Hierdoor is komen vast te staan," dat" mis drijf in het spel is. De politie zet haar on derzoek nog steeds voort. Omtrent de da ders tast men nog geheel in het duister.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 9