Dl NIEUWE LUX 1» 1 'n (jrotor pak voor hei%.etfde getd D IN 5 D A G 18 JUNI 193." HAARLE M'S DAGBLAD 6 Voor Haarlem's Politierechter. Een veelbelovend jongmensch. Ds twintigjarige jongen stond voor de zesde maal wegens diefstal terecht; hij had vonnis sen van 2, 3 en 6 maanden ondergaan; de ge vangenis had geen verbetering gebracht. Nu had hij twee gulden uit een rijwielbergplaats gestolen en onbewogen hoorde hij weer 4 maanden gevangenisstraf tegen zich eiscnen. Voor den rechter was dit een moeilijk geval. Wat moet er van zoo'n jongen terecht komen, als gevangenisstraf al niet meer afschrikkend werkt? Hoe weinig resultaat- is ook van een voorwaardelijke .straf te wachten, wanneer de stok achter de deur geen vrees meer inboe zemt. De rechter vond het diep-treurig dat de jongeman zoo weinig respect voor eens anders eigendom had en kon slechts hopen, dat er nog eens verbetering zou komen; nu kon hij niet anders doen dan den eisch toewijzen. Een gevaarlijk autobestuurder. In den volksmond heet het, dat dronken menschen en kleine kinderen een bijzondere bescherming genieten en men zou het gaan gelooven als men hoorde, hoe de dronken man, die nu als nuchter mensch terecht stond had geboft. Autorijden toch mag nu niet zoo n bijzondere kunst zijn, men moet het toch lee- ren en als iemand zich, zonder ooit een auto bestuurd te hebben, achter het stuur waagt en dan nog wel met een door jenever bene veld brein, dan is het toch zeker verbazing wekkend, dat zoo iemand daarmee van af de Groote Markt den Wagenweg en verder de Zandvoortschelaan en zelfs Zandvoort kan bereiken zonder als slachtoffer langs den weg achter te blijven dan wel andere slachtoffers te maken. Hij bereikte veilig en wel Zandvoort, ver volgens de Zeeweg en bracht het nog tot halfweg Haarlem, maar toen ging de geluks zon onder en in de duisternis belandde de auto aan den kant van den weg, waardoor de wagen vernield werd, maar de dronken bestuurder kwam er toch heelhuids af. Nu was hem diefstal ten laste gelegd, zooals in dergelijke gevallen, wanneer men zonder permissie van den eigenaar met zijn auto gaat rijden, want de auto. welke van de Markt naar den Zeeweg verhuisde, behoorde niet aan den dronken man, doch hij had ze in een overmoedige bui na een kaart- en jenever- partijtje ongevraagd van de Markt weggeno men. Hij wou waarschijnlijk geen auto stelen, maar hij nam er een weg en verbruikte de benzine, hetgeen onder diefstal gerekend wordt. De officier en de rechter vonden het hoogsf onverantwoordelijk om te gaan autorijden ais men dronken is en geen auto kan besturen: het verweer van verdachte, dat hij niet had nagedacht, kon hem niet redden. Wel was in zijn voordeel dat hij overigens een behoorlijk leven had geleid, maar al werden dan de 6 maanden, die de officier eischte. niet toege wezen, de man kreeg er toch drie, waarvan het voorarrest werd afgetrokken, met 3 maan den voorwaardelijk. Een kattengeval. De heer die terecht stond, zei, dat hij niet begreep, waarom hij de dupe moest zijn van de liefhebberij zijner buren, want als zij kat ten wilden houden, had dit tengevolge, dat zijn duiven werden verscheurd en zijn goud- vischjes uit zijn tuinvijvertje gevischt. De heer meende nu dat hij het recht had om de katten der buurvrouwen te vangen en hij haalde er de Veewet bij, welke hem het recht zou geven, katten, die op zijn erf kwa men te dooden Doodschieten of wegnemen is echter niet hetzelfde en omdat de heer een kat had op gevangen en naar de Haarlemmermeer had laten brengen om het dier aan de landlucht te wennen, daarom stond de heer terecht voor diefstal. We willen buiten beschouwing laten of hier sprake kan zijn van een of twee goudvisschen- vangers de officier nam aan en de rechter ging er mee accoord, dat de kat door den heer opgevangen, dezelfde was als door de buur vrouw getuige op denzelfden dag losgelaten en niet meer thuisgekomen. Het geval werd onder diefstal gebracht, al voelt men. dat het niet op één lijn te stellen is met- zakkenrollerij of inbraak en de eisch me: uitspraak van f 15 boete drukken dit ook wel uit De poes had een staart. Eigenlijk zouden we moeten spreken van het muisje, d: een staart had, maar dat was wel wat vreemd als er van een poes sprake is. daarom ons opschrift. Na den heer stond de eigenaar van de ge vangen poes terecht omdat hij den heer uit gescholden zou hebben voor vuile kattendief, ellendeling en schobbejak. Men begrijpt na tuurlijk het verband maar men begrijpt niet waarom de eigenaar van de poes tegenover twee onder eede staande getuigen verklaar de, dat hij niet had gescholden, maar dat de heer in kwestie andere door hem geuite woor den vertaald had als vuile kattendief, enz. De politierechter nam het ook niet aan en al mocht de heer de poes niet vangen, de an der mocht hem niet voor kattendief uitschel den en daarom kreeg hij f 10 boete. Een scheidpartijtje. In Zandvoort zijn twee kinderpensions, die door den officier vergeleken werden met twee vijandelijke burchten. Talloos zijn de klachten, die wederzijds wor den ingediend. Nu stond een juffrouw terecht, omdat ze er een uit den anderen burcht had uitgeschol den. Mr. Tideman wilde graag alles bespreken, wat aan de scheldpartij was voorafgegaan en een beeld ophangen van aangebrachte ver woestingen en dergelijke, maar de politie rechter was van meening, dat men zich hier moest bepalen tot de vraag of de ten laste ge legde scheldwoorden waren geuit en meer niet. Andere dingen waren niet ten laste ge legd en als de eene partij daarover ging spre ken, zou ook de andere partij met getuigen moeten komen. De verdediger achtte zich min of meer in zijn recht als pleitbezorger beknot, maar de rechter was het er niet mee eens en oordeelde dat alles naar voien gebracht kon worden over de vraag of de tenlaste gelegde scheldwoor den waren geuit, want alleen daar ging het om; schelden is strafbaar. De officier eischte een geldboete van f 15; de rechter gaf er tien. CHR. DEM. UNIE. Deze organisatie houdt een openbare ver gadering op Donderdagavond 20 Juni in hotel Vreeburg te Bloemendaal. Spreker is de heer J. J Geitz, s Graven- hage. met het onderwerp: „Aanpakken, nieï aanpassen". Jaarvergadering „Onze Vloot" De afdeeling Haarlem en Omstreken van de Kon. Nederlandsche Vereeniging „Onze Vloot" hield Maandagmiddag vier uur haar jaariijksche algemeene vergadering in Hotel „Lion d' Or". De voorzitter, Mr. J. N. J. E. Heerkens Thïjs- sen, opende de vergadering met een woord van welkom. De secretaris, de heer L. J. van Rossem, bracht het jaarverslag uit. Op 1 Januari 1934 bedroeg het aantal leden 385; op 31 December van dat jaar was dit door verschillende oor zaken verminderd tot 366. De belangstelling in de vloot is weer groeiende, aldus constateert de secretaris. Vooral de tocht van de K XVIII mag zich in een groote belangsteling verheu gen. Jhr. O. van Lennep heeft medegedeeld, dat hij wegens een ernstige ongesteldheid ge meend heeft, als bestuurslid te moeten aftre den. Gehoopt wordt, dat er een spoedige be terschap mag intreden. En de penningmeester Mr. F. A. van Hall, heeft wegens vertrek als zoodanig moeten bedanken. Het verslag werd onder dankbetuiging goed gekeurd. Het financieel verslag werd uitgebracht door den waarnemend penningmeester, den heer L. van den Bos. Medegedeeld werd, dat alle bescheiden in de beste orde waren bevon den. Onder applaus werd hem décharge ver leend. De voorzitter brengt eveneens hulde aan den heer O. van Lennep, die zulk een groot aantal jaren aan het hoofd dezer afdeeling heeft ge staan. Met veel liefde en ijver heeft hij altijd voor „Onze Vloot" gewerkt. Zijn gezondheids toestand heeft het helaas niet toegelaten, nog langer de afdeeling te leiden. De voorzitter hoopt, dat de heer Van Lennep nog vele jaren zijn levendige belangstellinge in „Onze Vloot" mag blijven toonen en stelde voor, hem schrif telijk te bedanken voor alles wat hij voor de afdeeling gedaan heeft. De vergadering verklaarde zich» hiermee accoord. De voorzitter betreurt het ook, dat de heer J. Beeckman gemeend heeft, zich wegens het klimmen van zijn aantal jaren voor een her benoeming niet meer beschikbaar te moeten stellen. De voorzitter deelt mede, dat de heer Van Lennep hem gevraagd had, zijn taak als voor zitter te willen overnemen. Spreker had hem geantwoord, dat hij hiertoe niet bereid is. Hij hoopt nog lang in het midden der vereeniging te mogen vertoeven, maar hij is van meening, dat nu een jongere kracht als voorzitter moet worden aangewezen. Het bestuur stelt daarom voor. den secretaris, den heer Van Rossem, als voorzitter te benoemen. Dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. De voorzitter wenscht den heer Van Rossem met zijn benoeming geluk en spreekt den wensch uit, dat hij met evenveel ijver en lief de als voorzitter zal werken, als hij de jaar verslagen en notulen gemaakt heeft. De heer Van Rossem neemt de benoeming aan; hij hooopt het in hem gestelde vertrou wen niet te zullen beschamen. Op voorstel van den heer Heerkens Thijssen wordt de nieuwe voorzitter benoemd tot afge vaardigde naar de algem. verg. der vereen,, die op 5 Juli te Amsterdam zal worden gehouden. Als zijn plaatsvervanger wordt aangewezen Mr. G. E. V. L. Beekman. Na rondvraag wordt de vergadering gesloten. PERSONALIA. Onze stadgenoot de heer T. Feenstra is ge slaagd voor de akte l.o. op de Christ. Normaal school de Klokkenberg bij Nijmegen. Aan het Amsterdamsch Conservatorium slaagde voor het eindexamen met hoofdvak plano mej. Alie Michielsen, te Haarlem. LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOST VERZENDINGEN T. m. 23 Juni 1935. Nederlandsch-IndiëZeepost via Rotter dam per ss. „Kota Tjandi" 21 Juni, gewone stukken 215; Mail via Marseille per s.s. „Si- bajak" 20 Juni, gew. st. 14.15; Luchtpost AmsterdamBandoeng 19 Juni, 22 Juni, gew. st. 3.25; Luchtpost LondonSingapore Australië 22 Juni gew. st. 2.15. Suriname: Luchtpost New-York—Parama ribo 18 Juni, gew. st. 19.10, Aruba, Bonaire. Curacao, Mail via London 21 Juni, 19.10;; Mail via Cherbourg 21 Juni, 19.10; Luchtpost New-YorkCuracao, 18 Juni gew. st. 19.10. Vereenigde Staten van Amerika, Canada, Mexico, Via Cherbourg 18 Juni, 21 Juni gew. st. 19.10. Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay, Via Amsterdam (alleen Brazilië) 19 Juni, gew. st. 3 25; Via Lissabon 23 Juni, gew. st. 2.15; Luchtpost Duitschland—Zuid- Amerika 22 Juni, gew. st. 9.25: Luchtpost MarseilleZuid-Amerika 22 Juni. gew. st. 11.30. China. Hongkong, Phiüppijnen, Japan, Mantsjoerije en Jehol: Via Siberië. 20 Juni, gewone st.. Luchtpost Amsterdam Bandoeng 19 Juni, 22 Juni, gew. st. 3.25. Irak (Mesopotamië)Via Istanbul, Adana, Damascus. 20 Juni, gewone stukken 2.15; Via Brindisi 21 Juni gewone stukken 11.30; Luchtpost als Britsch-Indië. Britsch-Indië: Via Marseille 20 Juni, gew. stukken 9.25; Luchtpost LondonCalcutta; 22 Juni gewone st. 2.15: Luchtpost Am sterdamBandoeng 19 Juni, 22 Juni, gew. st. 3.25: Luchtpost LondonCalcuttaSin gapore 21 Juni. gew. st. 2.15 Ceylon: Via Marseille, 20 Juni, gew. st. 14.15; Via Napels 21 Juni gew. st. 15.15. Lucht post als Britsch-Indië. Singapore: Via Marseille 20 Juni, gew st. 14.15; Via Napels 21 Juni. gew. st. 15.15. Luchtpost als Nederlandsch-Indië. Penang en Siam: Via Marseille 20 Juni, gew. s. 12.30. Luchtpost als Nederlandsch- Indië. Egypte: Via Marseille 20 Juni, gew. st. 14.15 Via Brindisi 21 Juni gew. st. 9.25; Via Napels Calcutta 22 Juni gewone stukken 2.15; Luchtpost LondonCairo—Kaapstad 19 Juni gew. st. 2,15; Luchtpost AmsterdamBan doeng 19 Juni, 22 Juni, gew. st. 3.25; Lucht post LondonCalcuttaSingapore 21 Juni, gew. st. 2.15: Luchtpost LondonCairoJo hannesburg 22 Juni, gew. st. 16.45. Oost-Afrika: Via Marseille 19 Juni, gew. st. 5.45: Via Marseille—Aden 20 Juni gew. st. 9.25; Luchtpost LondonCairoKaapstad. 19 Juni. gew. st 2.15; Luchtpost London- CairoJohannesburg 22 Juni, gew. st. 16.45. Zuid-Afrïkaansche Unie: Via Southampton 20 Juni, gew. st. 16.45; Via Southampton, 22 Juni, gew. st. 2.15. Luchtpost als Oost- Afrika. Australische Statenbond: Via Marseille, 20 Juni, gew. st. 9.25; Luchtpost Amsterdam Bandoeng 19 Juni, 22 Juni, gew st. 3.25: Luchtpost London—P'mganoi-p—Australië. 22 Juni. gew. st. 2.15. Nieuw-Zeeland: Via Cherbourg 22 Juni, gew. st. 19.10. ped: Scheffer, Ged. O. Gracht 66. Bril met koker: v. d. Putten, Soendastraat 62. Postduif: Valbracht, Vooruitgangstraat 19. Postduif: Bomm, de Clercqstraat 163. Naaf dop van auto: Wüst, Kennemerplein 13. 3 Honden: Kennel, Ridderstraat 11. Hond: Kennel Haarlem. Da meshorloge: de Graaf. Bïllitonstraat la. Heem stede. Jongensjasje: Steijnen, Brouwerstr. 62. 3 Katten; Kennel, Ridderstraat 11. Dames halsketting: Lubbers. Potgieterstraat 23. Por tefeuille: Post en Telegraafkantoor, Ged. O. Gracht. Portemonnaie: Kleine, Gen. Joubert- straat 1 rood. Id. Blok. Anthoniestraat 41, ld. Losschuit, Hofdijkplein 10. Id. Hommersje, Pegasusstraat 81. Pop, Wernik, Zomervaart 128 rd. 1 Paar regenpijpen: Wouda, KI. Heilig land 61. Rijwielplaatje: de Vries, Badhuis straat 34 rd. Id. Scholtens. Spaarnwouderstr. 53. 1 Paar voetbalschoenenBoon, Klever parkweg 27. Zakje inh. kettinkjes: Gigengack, Nieuwe Groenmarkt 7. Indrukken uit Sovjet-Rusland. Wat gaat vlugger dan even de kraan open te zetten en een lepelvol Lux in een kom te doen? En toch lost de nieuwe Lux onmiddellijk op en wast Uw fijnste goed in een oogwenk prachtig helder zonder de teerste moderne weefsels aan te tasten. Al hebt U het nog zo druk, U kunt toch Uw tere goed en Uw fijne zijden kousen dagelijks wassen, want de „koud water Lux" wast sneller dan U ooit heeft durven dromen. En elke lepel Lux geeft U een liter sop! En daarom wast ze „veiliger dan veilig" en „vlugger dan vlug". Dan spoelen tot het water helder blijft.- (Adv. Ingez. Med.) Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond". Drie sprekers aan het woord. Maandagavond werd in het gebouw van den Ned. Protestantenbond in de Berkenstraat (Haarlem-Noord) een verkiezingsvergadering gehouden van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond". Mr. C. B1 a n k e v o o r t, lid van den Ge- menteraad van Haarlem, de eerste spreker, vestigde er de aandacht op, dat de liberalen altijd ook de belangen der arbeiders hebben gediend, maar zonder leuze, zonder beloften. Het zal moeilijk zijn, nu nog staat en ge meenschap te redden, als het daarvoor niet al te laat is. Van „gelijkschakeling" willen de liberalen niet weten; d i e valt tegenwoordig te con- stateeren bij de S. D. A. P. en bij de N. S. B. Het zal moeilijk zijn, de begrooting sluitend te krijgen. Met het gasbedrijf is het erg in mi neur. Het zou spr. niet verwonderen als dat bedrijf den weg der Spoorwegen opging. Het Rijk begint steeds meer druk te oefe nen op de gemeenten; telkens moeten de ge meenten iets voor het Rijk bijpassen. Toen spr. vóór twee jaar in den Raad kwam, was de algemeene opinie in den Raad. dat de belastingen niet meer konden verhoogd wor den. Toch zijn de opcenten voor de pers. be lasting nog gebracht van 100 op 160. Spr. gaf de bekende verklaring waarom de Raad ook de liberale fractie dit heeft gedaan. Het gold hier een logische gevolgtrekking. De liberalen zijn nu voor bezuiniging, maar zij zijn dat steeds geweest, zij hebben altijd aangedrongen op beperking van overheidsbe moeiing. De S.D.A.P. zegt: door bezuiniging worden wij met den ondergang bedreigd. De valuatie zou volgens haar het middel tot red ding zijn. Maar spr. bestreed dit. Het komt er in de eerste plaats op aan, dat het gemeen- tebeheer op een gezonde basis staat. Over de ordening, door de R.-K. Staats partij voorgestaan, zeide spr. dat het verkeerd is, als de overheid gaat mede-huishouden op privaatrechtelijk terrein. De liberalen hebben den plicht, hun mee ning te blijven uiten, dat de liberale gedachte op den duur de redding zal brengen, al zal er een menschengeslacht overheen gaan. De heer C. Stapel Jr.. oud-wethouder van Spaarndam, candidaat voor den Raad, zette uiteen wat de gemeente kan doen, om de werkloosheid te verminderen. Daarvoor zal het bedrijfsleven moeten worden gestimu leerd. Dat' bedrijfsleven moet weer worden op gebouwd. Daarvoor moet de gemeente de bedrijven niet als belastingobject beschouwen. De za kelijke belasting op het bedrijf moet verdwij nen. Verlaging van het kostenpeil is hier te Haarlem een eerste vereischte. Ook kan de gemeente zich herstellende of opkomende be drijven steunen, als zij haar economische be staanbaarheid kunnen aantoonen. Het is een algemeen belang de gemeente huishouding af te stemmen op het feit, dat de belastingopbrengst schrikbarend verminderd is. Kapitaalvlucht moet worden tegengegaan. Het uitvoeren van groote openbare werken moet alleen door de gemeente zelf geschieden, als het in werkverschaffing kan. Na een korte pauze sprak de heer A. F e- berwee, oud-hoofd eener school, propagan dist voor den Vrijheidsbond. Spr. zette uiteen, dat de tegenwoordige toe standen niet kunnen geweten worden aan li beralisme of aan democratie. Die zijn sedert 1918 niet aan het bewind geweest. Wat er wél is geweest, dat is: politiek sectarisme, waartoe de democratie verworden is. Als onze arbeiders en boeren, onder wie zeer veel knappe menschen zijn, die denken kun-, nen, zich eens konden uiten (wat de liberalen altijd gewer.scht hebben: zij hebben steeds ook den volksman aan 't woord willen laten) zou dat zeer goed zijn. Maar zij kunnen dat niet, zij worden niet aan het woord gelaten door de „discipline" die in de partijen heerscht. Stemt liberaal, aldus spr. Wat is liberalisme? De vrije persoonsvervul ling met werkelijkheidserkenning als grond slag en leiddraad en waarheidsbespiegeling als drijfveer. Het anti-liberalisme kenmerkt zich er door, dat het alles wil doen door een stelsel, volgens een dogma, zonder vrij onder zoek. Naar de middeleeuwsche ordening wil spr. niet terug. Géén stelsel van van-boven-af in grijpen in de bedrijven. Van vele sociale wetten zijn liberalen de vaders: Goeman Borgesius, Van Houten. De Miranda speelt nu mooi weer in Amsterdam van de woningwet van Goeman Borgesius. Sprekend over de dictatuur zeide inleider, dat een dictator gedwongen is tot een stelsel van dwang, omdat er geen andere weg is voor hem. Óok Mussert, hoezeer spr. overtuigd is van diens goede bedoelingen, zal daaraan niet ontkomen. Van 1918 af staan wij niet zoover af van Rusland als menigeen wel zal denken. Ieder is hier gebonden door sociale wetten. Alles zit muurvast: woningbouw en vele andere dingen. Dat komt door het anti-liberalisme van na 1918. Spr. behandelde voorts nog de toetsing der liberale beginselen aan de eigen beroepserva ring. Het sectarisme is doorgedrongen tot het onderwijs. Er zijn dank zij de wet-De Visser veel te veel kleine scholen. Ook hiervan is weer het anti-liberalisme de schuld. En dan zijn ook de groote scholen gesplitst moeten worden door de afschaffing van het ambu- lantisme der hoofden. De openbare school xs niet ten onder gegaan door de propaganda voor het bijzonder onderwijs, maar doordat vele ouders zich niet kunnen vereenigen met de wan-organisatie van de openbare school. Nadat er gelegenheid was geweest tot het stellen van vragen, sloot de voorzitter, de heer Th. Lancée, de vergadering met dank aan de inleiders en een opwekkend woord. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Ceintuurs en handschoenen: Politiebureau, Smedestraat 9; Actetasch met flesch: Mul der Oost-Indiëstraat 18, taalboekje, Böttgei Pr. Hendrikstraat 83 te IJmuiden; Blauw bad pak, v. d. Straten, Leidschevaart 333 ingepakt badgoed: Van Hoof, Byzantiumstraat 25; Dy namo (gedeelte van)Politiebureau, Smede straat 9; Hamer: v. d. Meide, Barbarossa- straat 24; Lichtbruine hond: Victoor, Gast huis laan 157 zwart; Bruine port. met 30 cfc., Van Dijk, Bakenessergracht 22; Portm. met ring en orbel: Buissink Damstraat 8. Rij- wielpomp: Van Houten, Baljuwslaan 26; Ro zenkrans Van der Hinden, Pres. Steynstraaf 44., Zwarte regenjas, v.d. Eynde, Vosmaer- straat 23. Reliqui (in étui), v.d. Eynde, Vosmaerstraat 23; Rijbew. A: Verdam, N. Spaarnwouder- straat 4 rood; Schroevendraaier: Rohlfs, Ane- gang 17; Sleutels aan ring: Kraak. Fabricius- straat 20; Schort met kousen: Moring. Van Beresteynstraat 41: Huissleutels: Van Gen- nip, Dahliastraat 2; Bos sleutels, Politiebu reau, Smedestraat 9; Schooltasch met boek en verrekijker: Blom. Bakenessergx-acht 65; Damestaschje: Politiebureau. Smedestraat 9. MachineteekeningenPolitiebureau, Smede straat 9; Kousen: Moring Van Beresteyn- straat 41; Zakschaartje: Roosma, Spijker manslaan 17. Handschoenen en Ceintuurs. Armband. Taschje, Zakje inh. kroppen sla: Politiebureau Smedestraat. Armband: Mourik, Velserstr. 7. Armband: Roosma, Spijkermanslaan 17. Auto Leden van delegatie aan het woord. Door de Studie- en Debatingclub „Fran cois Huèt" is gisteravond in het gebouw van den Protestantenbond eexx openbare verga dering gehouden, waarop het woord is ge voerd door leden van de delegatie, die in Mei een bezoek,aan de Sovjet-Unie heeft gebracht Van de aanvankelijk aangekondigde sprekers waren mevr. BrokTroelstra uit Assen, lid der S.D.A.P. en Soc. Dem, Vrouwenclub en de heer T. C. Bontebal uit IJmuiden, lid der S.D.A.P, en 2e pexmingrneester van den Mo dernen Bouwvakarbeidersbond, verhinderd ter vergadering te verschijnen. Na het openingswoord van den voorzitter waarin hij er den nadruk op legde, dat de debatingclub een neutraal karakter draagt, trad als eerste spreker op de heer Kieït van de V.V.S.U. uit Amsterdam, die als leider der delegatie gefungeerd heeft. Deze gaf een kort overzicht van het Rusland onder het vorig regime van de vestiging van de „dictatuur van het proletariaat" onder Lenin en de groei der Sovjet-Unie. Het opbouwwerk is feitelijk pas zeven jaar geleden begonnen, toen een aanvang werd gemaakt met het eerste vijf jarenplan. Spreker deelde verder mede, dat de totstandkoming van de reis der delegatie veel tegenstand had ondervonden, vooral van de zijde der S.D.A.P. en de Moderne Vak beweging. Later zijn de soc.—democratische leden der delegatie bovendien door het partij bestuur geroyeerd. In Rusland heeft meix o.a. de Mei-demonstratie op het Roode Plein te Moskou bijgewoond met de parade van het boeren- en arbeidersleger; na Moskou werd eexi bezoek gebracht aan de sanatoria voor de arbeiders in de Kaukasus en een „kolchos" een collectief boerenbedrijf bij Rostow, waar naar spreker zeide, tengevolge van de plan matige bewerking de inkomsten ieder jaar stijgen. Overal, waar de delegatie kwam, merkte zij groot enthousiasme en levens vreugde onder de arbeiders op speciaal onder de jeugd hetgeen volgens spreker zijn oorzaak vindt in het feit, dat daar geen moordende crisis heerscht en de arbeiders klasse er zeker is van haar bestaan. Verder zeide de heer Kieft, dat de delegatie volle vrijheid in haar bewegingen genoot en dat zij zelf het program der te bezoeken plaat sen, fabrieken enz. had opgesteld. Vervolgens was het woord aan den heer Hoven uit Utrecht, lid van den R.K. Metaal- bewerkersbond. Deze deelde o.a. mede, dat Rusland geen werkloozen telt,, ieder althans, die werken wil, kan er werk vinden. De loonen zijn sedert 1931 met 40 procent vooruitgegaan Spreker gaf eenige bijzonderheden over zijn bezoek aan een paar fabrieken, een opvoe dingsgestichtwaar de misdadigers niet ge straft, maar uitsluitend opgevoed worden, verder over de „ondergrondsche", over h,et collectieve boerenbedrijf, vacantiehuizexx, sanatoria e.a. Naar zijn oordeel zal de Sovjet Unie over tien jaar aan de spits van alle landen staan, wat betreft arbeidsvoorwaar den en productievermogen. Over de gods dienst zeide hij, dat deze in Rusland uit geoefend kan worden. Evenwel wordt de godsdienst niet aangemoedigd, eerder tegexr- gewerkt. Het woord was vervolgens aan zuster Schouten uit Haarlem, lid van den Ned. Bond van Wijkverpleegsters en 2de secretaresse der Int. Ver. Bellamy. Onder grooten bijval bracht zij de groetexi van de weduwe Lenin, Krupskaja en de Russische vrouwen aan de Nederlandsche vrouwen over. Zuster Schouten vertelde van haar ervaringen in de klinieken, sanatoria en ziekenhuizen die voor de ar beiders en arbeidsters zijn ingesteld. Deze zijn alle voortreffelijk ingericht, de eene nog beter dan de ander. Op de Krim en in de Kaukasus bevinden zich verscheidene van dergelijke inrichtingen: het klimaat is daar bovendien zoo. dat men er wel beter moet worden. In het zuiden van Rusland treft men ook de zwavelbronnen aan die vroeger alleen door de beter gesitueerden bezocht werden en waar thans duizenden arbeiders genezing vinden. De gezondheidszorg is in de Sovjet-Unie nimmer eerx zaak van exploi tatie. Spreekster bezocht ook de scholen en zij kwam tot de conclusie, dat kosten noch moeite worden gespaard aan de theoreti- schen zoowel als aan den practischexx kant van het onderwijs. Spreekster had verder opgemerkt, dat er nogal wat loonsverschil op te merken viel. De bedoeling is daarbij de werklust der arbeiders aan te moedigen door een hooger loon in het uitzicht te stellen. De vrouw neemt in de Sovjet-Unie. in tegen stelling met het vroegere Rusland, een be langrijke positie in. Zij weet o.a. ook het ge weer te hanteeren en is bereid het land tot den laatsten druppel bloed te verdedigen en datgene te beschermen, wat door socialisatie werd opgebouwd. Maar toch hunkeren de Russische vrouwen naar vrede. Zij hebben zuster Schouten verzocht een vredesbood schap naar Nederland te willen overbrengen en de Nederlandsche vrouwen op te wekken voor den vrede te blijven strijden. Als laatste spreker voerde nog het woord de heer C. de Boer uit. Amersfoort, voorzitter der plaatselijke afdeeling van de Bakkers- en Chocoladebewerkersbond. Hij constateerde, dat in de Sovjet-Unie de grondslagen zijn gelegd voor het ware socialisme. Mechani satie en rationalisatie zijp er op de juiste wiize toegepast de arbeiders werken er onder uitstekende voorwaarden Er is daar nog. zooals spreker het uitdrukte, vrijheid, arbeid en brood en de jeugd is er niet in nood. De heer De Boer vertelde voorts dat hij. toen hij tegen bepaalde publicaties betreffende de Sovjet-Unie in het blad van den bond wilde opkomen, van het hoofdbestuur te hooren kx-eeg. dat men daar niet op gesteld was en dat hii overigens de consequenties diende te trekken uit het feit, dat hij met de bewuste delegatie naar Ruslajid was ge- -p'«d. (gefluit). Nadat de heer Kieft nog even aan het woord was geweest, sloot de voorzitter de drukbezochte vergadering.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10