Vaat $agd a^itukmtk Ned. O. Indië in 1934. Ge slaagt zeker! DINSDAG 18 JUNI 1935 HAARDE M'S DAGRIAD 7 I. Nederlandsch Indië heeft in 1934 evenmin kunnen ontkomen aan de gevolgen der han delsbelemmeren de bepalingen door de meeste landen in den loop der laatste jaren opgewor pen. Maatregelen van zeer ingrijpenden aard waren ook ginds noodig. Vóór alles werd daar bij gestreefd naar de instandhouding van den export der bekende stapelproducten en naar de verzorging van de eigen productie- en distributie-apparaten. De afsluiting van in ternationale overeenkomsten met betrekking tot de productie van een aantal exportartike len werd in 1934 voortgezet in den vorm van den met ingang van 1 Juni van het vorige jaar vastgestelde rubberovereenkomst, waar in zoowel een uitvoer- als aanplantrestrictie was opgenomen. Daarmede is misschien het einde bereikt der internationale overeenkom sten voor deze wereldproducten, tenzij men te eeniger tijd ook de suiker daarin zou willen betrekken. Deze internationale regelingen zijn mede oorzaak geweest, dat het contact tusschen Nederland en Ned. Indië hechter is geworden. Volkomen terecht werd met betrek king daartoe door de Afdeeling Algemeene Economische Aangelegenheden te Batavia op gemerkt. dat deze samenwerking voor de hand ligt. daar beide landen met hun tegengestelde handelsbalansen tezamen t. a. v. het buiten land een sterkere plaats innemen, dan ieder op zichzelf. Maar naast de Europeesche lan den, die voor Ned. Indië van belang zijn ge weest voor den afzet van producten, zal 1934 geboekstaafd blijven in de geschiedenis als het jaar van de onderhandelingen met Japan. Van Juni tot December werd geconfereerd. Om trent principieele punten werd geen over eenstemming verkregen. Toch acht men de beteekenis dezer onderhandelingen van veel grooter belang, dan velen meenen. Immers, de handelspolitieke uitrusting van Ned. Indië is verrijkt en de onderhandelingen waren oor zaak. dat men zich een breeder beeld kon vormen van de handelsverhoudingen over een groot gedeelte der wereld. Tot welke maatregelen is men nu in Ned. Indië overge gaan om aan de moeilijkheden het hoofd te bieden? Men is o.a. gekomen tot een stelsel, waarin drie richtlijnen te onderscheiden zijn. In de eerste plaats de contingenteering van den invoer van verschillende producten, waar bij al dan niet een verdeeling werd vastgesteld tusschen bepaalde landen van herkomst. Daar naast is men overgegaan tot een licentieering van importeurs en ten slotte een reglementee ring van binnenlandsche bedrijven, ter voor koming van destructieve concurrentie. Daar bij is het consumentenbelang zooals van officieele zijde wordt medegedeeld nooit uit het oog verloren. Ten bewijze daarvan wordt er aan herinnerd, dat de contingentee ring van gebleekte katoentjes gepaard ging met een stabilisatie der prijzen, die weliswaar 15 tot 20 procent hooger lagen dan die van 1933, doch het voordeel hadden van de groote mate van vastheid. De daarbij aansluitende contingenteering van ongebleekte katoentjes in einde 1934 is dusdanig ruim opgevat, dat aan de door de gedaalde koopkracht noodza kelijke vervanging van gebleekt door onge bleekt goed voldoende ruimte is gelaten. De samenwerking tusschen overheid en be drijfsleven is o.m. verkregen door de oprich ting der N.I.V.I.G., een importeursorganisatie. Wat de bedrijfsreglementeering betreft kan verwezen worden naar de in 1934 tot stand gekomen ordonnantie, welke deze aangelegen heid regelt en de verschillende beschikkingen, welke het vestigen van nieuwe bedrijven ver gemakkelijken. De steun dus voor de reeds zoo dikwijls genoemde industrialisatie. Dit proces schrijdt uiterst langzaam voort. De ver vanging van import door het eigen product dient met de grootste voorzichtigheid te ge schieden. Onvoorzichtigheid kan tot groote moeilijkheden leiden. Voor verrassingen wordt men niet gespaard. Zoo was de inyoering van een accijns op oliën en vetten in de V.S. van Nd. Amerika feitelijk een prohibitief invoer recht voor onzen export van copra- en palm alie, waarvan de grootste scherpte, eerst ver dween, nadat het noodzakelijk was gebleken bepaalde vrijstellingen te verleenen. De Ne- derlandsch-Duitsche clearingovereenkomst werd in November 1934 ook voor Ned. Indië van kracht. De uitwerking za.1 ook hier betee- kenen: minder Ned. Indische producten naar Duitschland. De depreciatie van de dollar was oorzaak van een toegenomen invoer uit de Vereenigde Staten vergeleken bij 1933. In- tusschen blijkt uit de ter beschikking staande cijfers over 1934, dat de achteruitgang tot staan is gekomen en dat hier en daar van een verbetering in den toestand gesproken mag worden, zoo steeg' de uitvoer in hoeveelheid en waarde, terwijl de verminderde invoer ten dee- le gecompenseerd is door toegenomen eigen productie. De indexcijfers van den in- en uit voer liggen op hetzelfde niveau als die voor geheel Azië en zijn iets hooger dan die, welke voor den wereldhandel gelden. De toenemen de productie openbaarde zich in de oprichting van een bandenfabriek, een zeepfabriek en in de weverijen. In tusschen zakte het binnen landsche verkeer in 1934 verder in. De geld circulatie was nog weder 8 procent lager dan in 1933; de cijfers der posterijen vertoonden een verderen achteruitgang. Daartegenover boekten de spoorwegen in de laatste maanden van 1934 voor het goederenvervoer voor het eerst een vooruitgang en dat niettegenstaan de de sterk verlaagde tarieven. Het benzine verbruik bleef in 1934 constant en toonde in December een vermeerdering. De stabilisatie van den rijstprijs had een gunstigen in vloed. Intusschen ontwikkelde de toestand zich niet overal op overeenkomstige wijze. De Bui tengewesten hadden meer voordeel van be paalde prijsverbeteringen dan Java. De productie-ontwikkeling is vooral voor de export-producten zeer belangrijk ge weest. Uit de cijfers blijkt, dat de toeneming van den uitvoer van aardolieproducten de ver mindering van het gewicht van den uitvoer van alle overige producten, met uitzondering van suiker, geheel heeft goedgemaakt. Het is duidelijk, dat het zwakke punt in de ont wikkeling van den uitvoer gelegen is in de sui kerpositie. De achteruitgang van den suiker- uitvoer in 1934, zoowel in gewicht als ook in waarde (resp.: 55 en 85 procent, is natuurlijk van grooten invloed geweest. En al is de toe neming van den uitvoer van aardolie een ver blijdend feit, toch weegt de beteekenis daar van voor de volkshuisvesting niet op tegen den teruggang bij de overige producten. Bij de bestudeering van een overzicht van de uitvoereïjfers van de belangrijkste land en mijnbouwproducten uit Ned. Indië, tus schen de jaren 1926 en 1934, valt het op, dat de verliezen vooral op rekening van Java ko men. Maar zelfs op dit eiland is de toestand niet overal dezelfde. Uit deze feiten volgt, dat bij de beoordeeling van Indische cijfers de grootste voorzichtigheid in acht genomen moet worden. Onder de voortbrenging voor eigen markt neemt de voedselproductie de belangrijkste plaats in. Ofschoon de graanoogsten op Java en de maïsoogst van Zd. Celebes in 1934 te genvielen, zijn de rijstinvoeren wederom ge daald. Daartegenover werd ook belangrijk minder maïs uitgevoerd. Het ontbreken van betrouwbare productie-, statistieken maakt het moeilijk, zooal niet on mogelijk. te beoordeelen, of en in hoeverre de nieuwe productie, dan wel de productie uitbreiding, in staat is geweest om de vermin- 'hoibUaHcLet B. de- Jleeuw jAAlhthu ss-tc. 74 llllllllllilllilllllllllll (Adv. Ingez. Med.) dering van den invoer te compenseeren. Wel schijnt in de meeste gevallen van een dergelij ke algeheele compensatie nog geen sprake te zijn. M. Nationaal Verbond van Gemeenteambtenaren. De 30ste Algemeene Vergadering te Haarlem. Bij de voortzetting der algemeene vergade ring te Haarlem, welke onder leiding stond van den heer A. Kooiman. Bondsvoorzitter, werden verschillende voorstellen der afdeelin- gen in behandeling genomen. Bijzondere be langstelling bestond voor een voorstel der afd. Amsterdam, waarin het Hoofdbestuur werd uitgenoodigd. pogingen aan te wenden tot meer samenwerking tusschen politiek-onaf- hankelijke organisaties van overheidsperso neel. Algemeen bleek de vergadering het stand punt, door Amsterdam ingenomen, te deelen, zoodat het Hoofdbestuur met algemeene stem men de opdracht kreeg, besprekingen te ope nen met verwante vereenigingen, in het bij zonder van gemeente-personeel en van de re sultaten van dezen arbeid rapport uit te brengen. Bij het verleenen van deze opdracht werd de wensch uitgesproken, dat het hoofdbestuur erin zou slagen, een einde te maken aan de versnippering van krachten, die een recht streeks gevolg is van het aanzienlijk aantal bonden van overheidspersoneel o.p politiek- onafhankelijk standpunt. Aangezien het beginsel, waarop deze orga nisaties steunen, vooral den laatsten tijd zijn deugdelijkheid in toenemende mate heeft be wezen, werd de verwachting uitgesproken, dat een zoodanige samenwerking zou worden ver kregen, dat de belangen van het overheids personeel in nog meerdere mate dan thans reeds het geval is, zouden worden gediend. Een voorstel tot hernieuwde contributieverla ging voor de laagst bezoldigde ambtenaren zal door liet Hoofdbestuur nader worden on derzocht. De vergadering droeg het Hoofdbestuur op. met alle kracht te ijveren voor de invoering van den 8-urigen werkdag voor het verple gend personeel, mede ter bestrijding van de heerschende teisterende werkloosheid onder de verplegenden. Een voorstel tot vermindering van het aan tal Hoofdbestuursleden werd niet aangenomen, wel werd in verband hiermede besloten tot het vormen van districten, waarvan de ver schillende afdeeiingen deel zullen uitmaken. De begrooting voor 1935 werd daarna aan genomen. Een voorstel tot het vormen van een lande lijke Commissie voor vacantiereizen werd niet aangenomen, omdat de vergadering van ge voelen was, dat deze aangelegenheid beter plaatselijk behandeld kon worden. Besloten werd de volgende algemeene ver gadering te Den Haag te houden. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende Hoofdbestuursleden de heeren D. van Arend en H. Oltmans met nagenoeg algemee ne stemmen herkozen, terwijl in de bestaande vacatures werden gekozen de heeren P. A. Donker te Rotterdam en K. Human te Alk maar. Daarna werd door den Secretaris een inlei ding gehouden over de ontwikkeling van het plaatselijk georganiseerd overleg' en het cen traal overleg, dat door samenwerking van een aantal gemeenten krachtens art. 137 van de gemeentewet tot stand is gekomen, waarbij o.a. werd stilgestaan bij de wijze, waarop het ..Cen traal Orgaan" de regeling, goedgekeurd bij K.B. van 22 Oct. 1934, blijkbaar wenscht uit te voeren. Nadat nog eenige voorstellen waren behan deld, sloot de voorzitter de vergadering met een woord van dank tot alle aanwezigen, in het bijzonder tot het bestuur der afdeeling Haarlem, dat de congresbezoekers op buiten gewoon gulle wijze is tegemoetgetreden o.a. door het organiseeren van een Cabaretavond in den Schouwburg met bal, een autotocht en een diner voor genoodigden. JUBILEUM A. F. HOEKSTRA. Heden herdacht de heer A, F. Hoekstra, leeraar in de Fransche taal van de openbare school voor U.L.O. aan den Vijverweg te Bloemendaal den dag, waarop hij voor 25 jaar tot onderwijzer werd benoemd in die gemeente en wel op de school aan den Ge- nestetweg. Dit feit werd Maandagmiddag na den school tijd in intiemen kring herdacht in het gym nastieklokaal van de school. Hier waren aanwezig behalve het personeel Dr. J. Th. Bornwater, wethouder van Onder wijs, vergezeld door den heer S. Huynink, chef afd. Onderwijs; H. v. d. Weyer, inspecteur van het L. O., in de inspectie Haarlem; A. H. Ben- newitz, voorzitter van de Oudercommissie. S. A. Wilson, secretaris der comm. van toezicht op het L .O. en A. IJzerman het vorig hoofd der school. Het eerst werd het woord gevoerd door wet houder Bornwater. die er op wees dat een dag als deze. een mijlpaal in het leven, niet onop gemerkt mocht voorbijgaan. De wethouder getuigde van de groote waar deering van het gemeentebestuur voor de noeste vlijt en groote toewijding van den jubi laris bij zijn taak, eerst bij het L O., later bij het U. L. O. en sprak ten slotte de hoop uit. dat de heer Hoekstra nog lange jaren het on derwijs in Bloemendaal mag dienen. Bij deze woorden voegde spr. namens het gemeentebestuur een enveloppe met inhoud. Hartelijke woorden van waardeering sprak ook de inspecteur, die op de groote schare wees, die aan den heer Hoekstra de grondbe- _inselen van het Fransch te danken hebben. Öok hij hoopte, dat de jubilaris nog lange jaren gespaard moge blijven tot heil van de BI. jeugd. Groote persoonlijke vriendschap sprak uit de woorden van het hoofd der school Dr. T. Popma, die op de moeilijke, maar ook schoone taak van den onderwijzer wees, die ondanks teleurstellingen moedig voortgaat het zaad uit te strooien. Namens het personeel bood hij een 3-tal boekwerken ten geschenke aan. Nadat nog de heer IJzerman getuigd had van zijn groote vriendschap, bedankte de heer Hoekstra allen voor de hem betoonde hulde. TEYLER MUSEUM KOOPT WERK VAN DE LANGE. De bekende Zandvoortsche kunstschilder Daan de Lange heeft een van zijn teekenin- gen verkocht aan het Teylermuseum in Haarlem. Christ.-Historische Kies- vereeniging te Heemstede. Jhr. v. d. Poll en Mr. Van Bruggen spreken. Maandagavond vond in het gebouw voor Christ. Belangen aan den Voorweg in Heem stede een vergadering Dlaats van de Christ. Hist. Kiesvereeniging onder leiding van mr. dr. J. van Bruggen. Jhr. A. v. d Poll, wethouder van Heemstede, sprak over de Financiën. Spr. begon met te zeggen, dat het makkelijk is een paradijs te beloven doch men vergeet te zeggen waar de financiën vandaan moeten komen. Groote voorzichtigheid moet worden betracht, met het oog op den gestadigen groei van Heem stede. Heemstede heeft de beschikking over uitstekende werkers waarbij spr. de naam van oud-burgemeester Van Lennep aanhaalde, die het begin van een nieuwen koers beteekende. In 1929 is schade berokkend aan Heemstede door de volgens spr. niet te verdedigen an nexatie. Voor een annexatie van Bennebroek door Heemstede thans voelt men niets, ge dachtig aan de spreuk: Wat gij niet wilt, dat u geschiedt De lasten aan inwoners opgelegd moeten zoo laag mogelijk zijn, om bewoners hier te trek ken en te houden. Aan den anderen kant staat de crisis. De goede verhoudingen in Heem stede moeten goed blijven, want niets kan bereikt worden zonder samenwerking. De vorige jaren hebben batige saldi opge leverd en er zijn reserves gekweekt, waaruit 'n bedrag van 238.000 geput kan worden om de begrooting 1935 sluitend te maken. En ver moedelijk zal 1934 weer met een batig saldo komen om de reserves aan te vullen. Spr. is vóór een goede salarïeering van het personeel, al zal misschien inkrimping van de salariee- ring noodig kunnen zijn. Sprekende over de volkshuisvesting stelde spr. mogelijke woning - huurverlaging in het vooruitzicht. Wat de inkomsten betreft, haalde spr. de financieele verhoudingwet van 1929 aan, die in 1934 gewijzigd is, met welke wet spr. het niet eens is. Dank zij Flora kreeg Heemstede f 60.000 bruto aan vermakelijkheidsbelasting. 1937 zal het laatste jaar zijn, dat Haarlem f 74.000 betaalt voor de geannexeerde be drijven. Men onderzocht of de tarieven van gas en electriciteit verlaagd kunnen worden Noodzaak is. dat Heemstede gezond blijft en de woonstee blijft van velen. Maar dan dient gelet te worden oo drie vijanden n.l. te ver doorgevoerde Rijksbemoeilne: voorts het leven boven haar stand. Het landelijk karakter moet niet aangetast worden, het is fout grootsteedsche allures aan te nemen. In dit verband prees spr. het feit. dat iemand als de heer Voors op de candidatenlijst voorkomt. En tenslotte is de „politiekerij" een vijand waaraan het gemeentebelang niet mag worden opgeofferd. De groote kracht tijdens de an nexatie betoond, vond haar oorzaak in de eensgezindheid toen. En zulk een kracht is nu ook noodig. Mr. dr. J. van Bruggen had als onderwerp de gemeentepolitiek en de Christ. Hist, be ginselen. Hij betoogde. datjdit de juiste volg orde was. Bij de C.H.U. valt sterk de nadruk op persoonlijke verantwoordelijkheid, op alle gebied. In de drie grootste plaatsen van ons land zitten Christ. Hist, wethouders van financiën, mannen die dat aandurven in deze tijden. Deze tijd is geen tijd om op geschilpunten den nadruk te leggen. Dat de gemeentelijke autonomie gevaar loopt, ligt aan hen. die hun verantwoordelijkheid niet hebben ge bruikt. ook voor daden waardoor zij hun po pulariteit inboetten. Op het financieele vraagstuk ligt sterk de nadruk, thans. Nu buiten de Ned. schuld om, het economisch leven hier bedreigd wordt, moet het ook gemeentelijk zóó komen, dat het evenwicht bewaard wordt zonder de lasten te verzwaren. Als de persoonlijke verantwoor delijkheid verdwijnt, dan is dat het begin van het eind. Het moet niet. zooals het met de gemeenten in Italië gaat, waar de schulden last stijgt. Heemstede moet aantrekkelijk gemaakt en gehouden worden, want dat is het belang van allen. De Christ. Hist. Unie is een groep met een sterk democratischen inslag. De Chr. Historischen willen geen kerkelijke partij zijn, niet van één speciale kerk. De geest van De Savornin Lohman moet blijven. Aan Christ. Historischen heeft Heem stede veel te danken en wat spr. over de bekwaamheden van jhr. v. d. Poll gezet heeft in de circulaire neemt hij volkomen voor zijn verantwoording. „Gij zult de gemeente Heem stede dienen", zei spr. tot de aanwezigen, „als gij mannen kiest, die op lijst no. 8 voor komen". Hierna werden enkele vragen gesteld, die weth. v. d. Poll gelegenheid gaven de mee ning van den heer Disselkoen te bestrijden, n.l. dat de wethouder, bij de annexatie zoo duur geweest was voor Heemstede. Met cijfers verduidelijkte jhr. v. d. Poll zijn uiteenzetting. Met gebed werd vervolgens de vergadering gesloten. als Ge op 'l examen Uw gedachten kunt con- centreeren. Wilt Ge kalm en rustig zijn. neem dan 'n „AKKERTJE". 3 stuks in metalen zakdoosje 20 cent. Overal verkrijgbaar. Adv. Ingez. Med.) GOUDEN ECHTPAAR. Heden is het de dag waarop het echtpaar J. Zwaan-Hulsbos, te Spaarndam, wóór vijftig jaren in het huwelijk trad. De heer Zwaan, die ruim 40 jaren al-s schoenmaker te Spaarndam heeft gewerkt was gedurende vele jaren lid van den ge meenteraad. In 1918 werd hij tot wethouder gekozen. Bij het vertrek van Burgemeester Bakhui zen in Februari 1922 werd de heer Zwaan als waarnemend burgemeester aangewezen. Dit ambt heeft hij vervuld tot 15 Juli 1924, waarna de heer Zwaan als zoodanig werd opgevolgd door den heer S. C. de Haas van Dorsser. Bij deze gelegenheid heeft de heer Zwaan be dankt als lid van den gemeenteraad. Ook is de heer Zwaan pl.m. 30 jaren koster en voorlezer in de Ned. Herv. Kerk geweest, alsmede vele jaren bestuurslid van het Witte Kruis afdeeling Spaarndam. In het voorjaar van 1929 verhuisde de heer Zwaan als rustend van zijn arbeid naar de Florastraat no. 83 te Haarlem, om aldaar zijn laatste levensjaren door te brengen. Ongetwijfeld zal het 't echtpaar aan be langstelling niet ontbreken. NACHTWANDELING VAN DE NATUUR HISTORISCHE VEREENIGING. Zaterdagnacht werd onder leiding van den heer L. v. 't Sant door een 36tal belangstellen den in de duinen van de Amsterdamsche wa terleiding een nachtwandeling gemaakt, om het gezang der vogels te beluisteren. Midden in den nacht waren slechts te hooren de hel dere strofen van den koning der zangers, den nachtegaal, verder de scholekster, de wulp en de nachtzwaluw of geitenmelker. Het bijna ononderbroken geratel van de nachtzwaluw werd door sommigen blijkbaar moeilijk onder scheiden van het gekwaak van de kikkers in de kanalen der waterleiding De dagvogels be gonnen ruim 5 kwartier vóór zonsopgang te zingen met de leeuwerik als eerste. Na het be zichtigen van een prachtigen uitgevlogen jongen ransuil werden de deelnemers door den regen naar huis gedreven. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stélt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, ivordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Slechte bestrating. Geachte redactie, In uw blad van 13 Juni staat vermeld, dat in de volgende raadszitting welke 3 Juli a.s. gehouden wordt voorstellen behandeld zuilen worden, om werken voor het 60 Millioenfonds uit te voeren. Op zich zelf is dat plan zeer toe te juichen, doch verderop in het stukje staat, dat ook een voorstel zal gedaan worden voor een te maken verharden weg in de duinen van de Haarl. Waterleiding. Nu zou ik gaarne willen vragen: Is het zoo hoognoodig een weg in het duingebied te ver harden of zou het niet beter zijn ons „prach tig" Haarlemsch plaveisel eens te verbeteren? Daar is meer behoefte aan. Ik denk hierbij aan de Leidschevaart van de Edisonstraat tot de remise van de N.Z.H.T.M., de Schouwtjes laan van de brug tot de Uit ten Boschstraat, de Anthoniestraat van den Burgwal tot de Spaarnwouderstraat. de Emmastraat van de brug tot de Iordensstraat en zoo kan ik nog veel gedeelten in de stad opnoemen. Met dank voor de plaatsing, Uw abonné C. GRILLIS, Geweerstraat 28. Een sigarenwinkel in een woonstraat. HAARLEM, 14 Juni 1935, Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U dit schrijven in uw blac? te willen opnemen. In de raadszitting van 12 Juni kwam een bespreking voor over het verzoek van den heer Haas, om in zijn eigen huis, dat helaas op erfpachtsgrond gebouwd is, een sigarenwin kel te mogen beginnen. Het is juist de schuld van die erfpacht, (waarvan de canon nog maar steeds niet verlaagd wordt) dat dit huis reeds een jaar te koop staat zonder een kooper te vinden, anders zou de fam. Haas op een bete ren stand begonnen zijn-. Ook berust hier een en ander op eeir mis verstand. Het is voor fijnvoelende menschen hoogst onaangenaam zoo in 't publiek bespro ken te worden. Ik ben overtuigd dat de geen die deze zaak in den raad voorstonden het goed bedoeld hebben, maar weten b.v. de hee ren Bijvoet en van Tetering als ze spreken van „de handen uit de mouwen steken of de hand op houden voor steun" dat ze te doen hebben met een beschaafd gezin? Den heer Haas is 64 jaar en wel is waar een jaar geleden buiten betrekking gekomen, maar hij heeft in dat jaar, met zijn fijn eerste klas werk, toch nog f 1500 aan anderen kunnen uit keeren aan loon terwijl er voor hem zelf geen f 900 overschoot. Dat een gezin van 4 personen, die gewoon zijn van een goed inkomen te le ven, hier niet van komen kan begrijpt ieder een. De lasten van het eigen huis zijn reeds zon der eigen rente f 375. Van harte hoop ik dat deze sigarenwinkel hun inkomen weer zal vermeerderen. Wat de angst van enkelen raadsleden aan gaat, omtrent de stand die te lijden zou heb ben, raad ik hun aan eens een kijkje te nemen, een kistje sigaren te bestellen en te zien, hoe een kleine zaak er keurig uit kan zien. U dankend voor de plaatsruimte verblijf ik Hoogachtend. EEN ABONNé. Over groentenprijzen. Volgens den heer Bakkenhoven, voorzitter van den Ned. R.K. bond van groenten en fruitkleinhandelaren afd. Haarlem zou er onder de grossiers in dit bedrijf scherpe con currentie bestaan, terwijl hij tevens beweert, dat er van trustvorming, dus monopolie, geen sprake is. De volgende bewijzen zijn er dat er wél monopolie is. 1. De toestand op onze markt is deze, dat de kleine grossiers op onze markt be staan bij de gratie der groote grossiers. 2. Als een anders eens de „moed"' had, te grossieren werd hij van de Haarlemsche groentenmarkt weg,.gewerkt", doordat een of meer groote grossiers hun artikelen tegen bespottelijk lage prijzen (onder den prijs) zouden verkoopen. Later wordt de nieuwe grossier bewerkt, dat hij dezelfde prijzen maakt als de anderen of dat hij zelfs nog hooger was in prijs dan de anderen. Er was dan samenwerking ver kregen. Hiervan weten vele grossiers, die later op de markt kwamen, mee te spreken Er zijn er ook. die onder-chef geworden zijn bij de groote grossiers. Als dit wordt ontkend dan wordt dit gedaan, omdat ze nu hun brood verdienen bij de groote grossiers en ze dus niets mogen vertellen! Dit is in het verleden gebeurd. Nu bewijzen van thans. 3. Iemand die groentehandelaar was wil grossier worden. Maar dit staan de anderen (grootere) hem niet toe! Een grossier wordt verplicht f 500 te storten om toegelaten te worden! Wel staat reglementair de mogelijk heid open grossier te worden. Maar dit schijnt nu slechts op papier te bestaan. De werkelijk heid bliikt nu uit het feit dat andere gros siers beletten dat concurrentie ontstaat. Dit is wel degelijk een monopolie! Men behoeft nu juist niet trust-gewijs georganiseerd te zijn om een monopolie te vormen, 't Bewijs dat dit ook zónder organisatie kan, levert onze markt. En nog wel tegen vier organi saties van kleinhandelaren! 4. De vereenigingsleden zijn volgens regle ment verplicht geweest bij bepaalde gros siers te koorvn! 5. Een Zeeuwsch boertje, dat in Zeeland altijd aardappelen geteeld heeft, en dupe is van de crisis, wordt door de grossiers aardappelen tegengewerkt zoodat hij gee.i Een halve eeuw geleden. Uil Haarlem's Dagblad van 1885. 18 Juni. HET BRAND WEZEN. Een flink ingerichte brandweer is voorzeker volstrekt noodzakelijk in iedere gemeente, ja, zelfs in eik ge hucht, het moge nog zoo klein zijn, er> het geld voor de goede inrichting er van uitgegeven, is niet in het water gewor pen, integendeel, het brengt honderd voudig zijn rente op! Meer en meer wordt dit dan ook begrepen en vele plaatsen in land en in den vreemde getroosten zich aanzienlijke gelde lijke offers om het brandwezen voortdurend in den besten staat te doen verkeeren: de hoofdstad van Nederland gaat daarin met loffelijken ijver voor. in de inrichting van de brandweer aldaar. Hoe geheel anders was de toestand voor een drietal eeuwen; toen Jan van der Heide, de uitvinder van de straat lantarens en de slangbrandspuiten de wereld nog niet met deze laatste nuttige werktuigen verrijkt had. De bluschmiddelen beperkten zich tot leeren brandemmers, brandladders en groote haken om de gebouwen, die aan de vlammen waren prijsgegeven, zoo veel het mogelijk was, omver te halen. In ae steden hadden gedurende den nacht de torenwachters, in vreedzame tijden voornamelijk, last alarm te makeir wanneer zij van hun hooge standplaats begin van brand ontdekten. Daartoe moesten zij geregeld bij korte tusschen- poozen de ronde doen. om te zien of er gens dat gevaar dreigde, en zoo zij het bemerkten, wat in de duisternis van den nacht niet moeilijk voor hen was, be gonnen zij dadelijk de klok te luiden, die in hun onmiddellijke nabijheid was, of door alarm te blazen op hun horens en naar den kant. waar zij den brand opge merkt hadden, met hun lichten te zwaaien, wisten zij de bewoners dei- plaats al spoedig te beduiden, waar hulp vereischt werd. Geheel de stad kwam aanstonds in rep en roer, want de nachtwachts, die hier en daar met hun piek in de eene. den ratel of brandklep in de andere hand en een hond aan hun zijde rondzwierven, klopten aan alle deuren, die zij voorbijliepen, ratelden of klepten dat het een aard had en schreeuwden daarbij uit alle macht, ter wijl de noodklok overal geluid werd. Wa ren de rustige burgers eenmaal gewekt, dan was ieder hunner terstond bij de hand om hulp te bieden. aardappelenkaart krijgt en niet in Haarlem mag verkoopen. 6. Niemand mag groenteboer worden dan na f 100 gestort tc hebben en een provinciale koopmanskaart te bezitten. Dit is ook een monopolie. De tuinders, aangesloten bij de Haarlemsche Veiling, mogen niet aan particuliere groente boeren verkoopen. Bovendien zijn de toestanden op onze markt vergeleken bij anderen arbeidsinstel- lingen allertreurigst! Onder elkaar wordt er met rotte vruchten gegooid, 's Zomers zijn vechtpartijen niet zelden. De politie, die alleen met 't verkeer belast is, kan daar niet altijd 't oog op houden. Ook de ophitsing van den een tegen den ander is hier oorzaak. Volgens de warenwet worden de waren in de winkels gekeurd! Maar als er een rotte of half rotte kist bij de grossiers staat, is die wél goed om zoo noodig tegen nog tamelijk hooge prijs aan ons. kleinhandelaren ver kocht te worden! Komt dan de ambtenaar der keuringscommissie in onze winkels, dan is de kleine winkelier de dupe. Hij is dan z'n half rotte kist fruit kwijt en z'n geld! Men kan het rotte fruit wel terug brengen bij den grossier! Maar wil deze het niet terugnemen dan kan men zich beroepen op een arbi tragecommissie. Daar in die arbitragecommissie zitten lieden die zelf afhangen van de gunst der gros siers en kan men dus niet veel verwachten. Ook zitten er grossiers in die arbitragecom missie. En men begrijpt, dat die elkaar niet in de steek laten. De slotsom is dus, dat er willekeur op onze markt is en dat concurrentie onder de gros siers door monopolie niet bestaat evenmin als vrijheid van vraag en aanbod. Voor de economisch zwakkeren is er geen. recht. M. S. GAARKEUKEN. Grond in Erfpacht. In de laatste vergadering van den gemeente raad werd bij de behandeling van het punt ..Grond in Erfpacht" door den heer Meyers nog eens vastgesteld, dat B. en W. indertijd hebben toegezegd, dat als de raad alsnog een lagere rente voor erfpacht vaststelt, deze lage re rente ook zal gelden voor de vereenigingen, die grond in erfpacht gekregen hebben nadat B. en W. de toezegging gedaan hebben. De heer Roodenburg 'voorzitter) zei dat B. en W. thans spoedig met het voorstel zullen komen. Naar aanleiding van deze mededeelingen wil ik er dringend op wijzen, dat de erfpacht kwestie zich niet uitsluitend dient te bepalen tot de betreffende woningbouwvereenigingen. doch. dat dit vraagstuk eveneens zeer urgent is voor alle eigenaren van huizen, wier percee- len op grond in erfpacht gebouwd zijn. en waarvan de erfpachtrente 6".; per jaar be draagt. Evenmin als de huiseigenaar kan ontkomen aan huurverlagingen. zal de gemeente op den duur de vaste lasten der woningen op erf pachtgrond op het tegenwoordige niveau van 6% kunnen handhaven en het" is zoowel op grond van sociale overwegingen als uit moreel oogpunt dringend noodzakelijk, dat de ge meente wijziging van haar grondpolitiek ern stig onder het oog ziet. En wil de gemeente in de eenmaal gesloten overeenkomst geen wijziging brengen, door een tusschentijdsche verlaging van den canon der erfpacht, dan is zij zedelijk verplicht aan de eigenaren der perceelen, die zulks wenschen, den grond voor de tegenwoordige waarde te verkoopen. Met belangstelling zie ik dan ook de toeee- zegde voorstellen inzake „Grond in Erfpacht" aan den raad tegemoet, en hoop, dat bij die besprekingen, myn schrijven van a.a. 19 De cember 1934, namens de eigenaren der vroe gere woningbouwvereniging „Ons Eigen Huis" gericht aan de leden van den gemeenteraad, met verzoek den canon der erfpacht te willen herzien en te verlagen eveneens in behande ling zal worden genomen. THEO VAN HA AREN.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 11