DE BILT De „Koetilang" is al weer op haar nest. DINSDAG 18 JUNI 1935 HAAR GEM'S DAGBEAD 2 In 5)4 dag naar Batavia Hans Martin en Scholte over hun indrukken. Het was tien minuten voor half zeven, toen Maandagavond de sirene van den verkeerstoren van Sehiphol drie maal na elkaar loeide en te 18.26 uur precies, stónd de „Koeti lang"' op het platform voor het stationsgebouw stil. Hier mede had Douglas D. C: 2 de eerste reis van Batavia naar Amsterdam volgens het versnelde dienstrooster in 51/2 dag volbracht. Monter wuifden; gezagvoerder Scholtei. en tweede piloot Schray, mecanicien Naber en de radio-telegrafist "Pestman- de wachtenden toe uit de cockpit, waarvan men, zoodra de wielen den grond raakten, de oranje-blanje- bleu vlag had uitgestoken; monter en frisch stapten ook uit de cabine de vijf passagiers een Nederlandsche dame. drie Engelschen en de heer Hans Martin, secretaris van de directie der K.L.M. Passagiers en bemanning werden begroet door verwanten en vrienden, maar voor deze bijzondere gelegenheid waren tevens aan wezig de heer Plesman. directeur der K. L M., de heer Wurfbain, president van den Raad van Beheer der K. L. M.. onderdirecteur Guillonard, de inspecteur van de Indië-lijn de heer Moes en tal van andere K. L. M. of ficials. Indrukken van Hans Martin. Toen de douaneformaliteiten achter den rug waren en de K.L.M,-familie zich in het restaurant rondom een lange tafel had ver zameld. vonden we den -heer Martin bereid ons het een en ander van zijn reis mede te deelen. En aangezien deze trip naar Indië seen, vacantie-, maar een. dienstreis was. vroegen we in de eerste plaats ,naar het doel van deze reis. ..Wel" verklaarde de heer Martin, „in geen 5 jaar was ik de route langs geweest en dus moest noodig eens worden nagegaan, hoe alles werkte. Zoowel wat betreft de organi satie, de gronddienst, de accomodatie langs de route voor de passagiers de machines zelf enz. En het t-ïidstiD voor heen en terug was zoo gekozen, dat ik op den heenweg met de „Koetilang" nog de Zuidelijke route via Maastricht-Rome kon volgen, die - in den winterdienst gevlogen wordt. En bovendien kon ik een proef nemen met den versnelden dienst, dien ik voor het eerst meemaakte. Dat de proef als geslaagd kan worden beschouwd bleek wel uit bet opgetogen relaas van den heer Martin, die de versnelde reis minder vermoeiend acht dan de vroegere langere reis-duur. Nu immers vertrekt men behoudens een enkele uitzondering, bijna elke morgen omstreeks 7 uur. terwijl men in den namiddag zoo goed als nooit na 5 uur op de pladts van bestemming is. Wie dat wil kan dus de verblüfolaats voor een nacht op zijn gemak bezichtigen. Voor het'eerst is men er dit jaar toe over gegaan, in de dienstregeling de tijden van vertrek en aankomst der vliegtuigen op te nemen. Met. .trots vertelde de heer Martin, dat de „Koetilang" bijna overal hoogstens enkele minuten te laat. dóch meestal eenige minuten vroeger dan in' de dienstregeling stond aangegeven, arriveerde. Het voordeel hiervan was o.a. dat men dan met de.aan komst van de tpestellpn rekening kon houden en zorgen, dat de post gereed stond. De grondorganisatie bleek weinig of niets te wenschen over te laten. De radiodiensten voldeden, dank zij ook de Ned. Seintoesteilen Fabriek, die voor de vliegtuigen een uitmun tende zender en ontvanger had gebouwd, de vliegvelden langs de route waren ook voor de Douglastoestellen goed. en de accomodatie voor de passagiers werd steeds beter. Deze hadden te Jodpur de beschikking over een paleis van een hotel, overal elders waren de hotels eveneens uitmuntend en te Bagdad tot dusver het eenige zwakke punt op dit gebied, was juist een prachtig modern hotel geonend. De ..Koetilang" was de eerste Douglas op de Indië-route en overal was de belangstel ling en bewondering voor het toestel zeer groot, zoowel uit officieele als uit luchtvaart kringen. We vroegen nog iets over de vliegeigen- schapoen van de Douglas, doch hierop ant woordde de heer Martin: ..Ik beoordeel de reis uitsluitend van com mercieel standpunt. Op technisch gebied ben ik een leek. maar vrag dit Scholte". Piloot Scholte over de Douglas-toestellen. En Scholte, de gezagvoerder van de Koeti lang antwoordde op onze vraag, hoe het vliegen met de Douglas hem bevallen was, met een ondiplomatiek woord, dat vrij ver taald, hierop neer komt: „reusachtig!" Natuurlijk had Scholte nog geen kennis kunnen nemen van het dezer dagen gepu bliceerde „Uiver-fapport", wist hij zelfs nog niet. dat het gepubliceerd was, en dus vroe gen wij hem, wat hij dacht van de vlieg- eigenschappen van de Douglas vooral bij slecht weer. Zijn oordeel luidde in elk opzicht gun stig. I-lij zelf had op deze reis midden door een zware moesson gevlogen. Hij achtte daarbij de Douglas DC 2 in elk opzicht ab soluut een vérbetering. Door de groote stijg- kracht, waardoor men juist op 3000 a 4000 M hoogte met het beste rendement vliegt, kan men over menige bui heen vliegen waar men anders doorheen moet. En is dit toch het geval, dan is men door de groote snelheid er ook eerder doorheen. Over de bestuurbaar heid was Scholte uitermate tevreden. Zelfs in zware remousse had hij het voetenstuur bijna niet behoeven te gebruiken. In de cockpitt had men alles wat men noodig had bij de hand en .op de juiste plaats. Het lan den werd buitengewoon vergemakkelijkt door de remklappen, waardoor men ondanks de hooge vliegsnelheid, slechts een matige landingssnelheid" kreeg. Of het versnelde reisschema voor de be manning niet vermoeiend was? Integendeel, verzekerde Scholte. De reis ln acht of negen dagen was vermoeiender. Men vloog'nu in 51/2 dag 55 vlieguren, dus slechts 10 uur per dag, Bovendien maakte men door de groote snelheid, reeds om de 212 uur een tusschenlanding. Het langste ononderbroken traject duurde, ondanks regen en tegenwind, 4 uur 20 minuten. Het ■was een traject AllahabadJodphur, waar over de oude machijxes ongeveerf 712 uur vlogen. En met de Douglas kan je in de af- xxtfendste ritten zoo hoog gaan vliegen, dat j'e het in je tropenpakje koud kreeg en de verwarming moest aanzetten. Daarbij kwam. dat zelfs in de cockpitt het gedaver dei- motoren slechts gedempt werd gehoord en dit alles hield de bemaning frisch en maakte deze versnelde reis minder vermoeiend dan die volgens het oude reisschchenxa. Neen, Scholte was een geestdriftig voor stander van dezen versnelden dienst en van de Douglas-machines. Het was ruim zes uur, toen de drie Engelschë passagiers, een uit Jodpur en 2 uit Calcutta, afscheid van Scholte kwamen nemen, want te 7,10 uur vertrok de K.L.M.- machine naar Londen. Eergisteren stonden zij nog in het hartje van West-Indië, van avond waarschijnlijk reeds op Piccadilly of ergens anders in de Britsche hoofdstad. Én opnieuw vragen wij ons af, wie precies de grens zal afbakenen tusschen de fantasie van het sprookje en de nuchtere zakelijk heid van organisatievermogen en moderne techniek. K. L. M. had een gunstig jaar. Stijgend passagiers- maar dalend goederen vervoer. Het jaarverslag over 1934 van de K. L. M. kan weer van voorspoed gewagen en als hef ongeluk met de Uiver niet was geschied, zou men. volgens de samenstellers mogen spre ken van een jaar. voorspoediger dan ooit te voren. Van 1932 "af verdubbelde van laar tot jaar het aantal passagiers, door de K.L.M. en de met haar samenwerkende maatschappijen vervoerd: 1932.... 20877 1933 40917 193485969 waarvan 25586 op de binnenlandsche lijnen; in vergelijking met 1933 gaf 1934 zelfs een stijging van 106 pet.. Het drukste passagiersverkeer had plaats op de lijn AmsterdamLonden, heen 8733 terug "8326, het slapste op de lijn Amsterdam- Liverpool, heen 506, terug 461. Dit laagtere cord wordt bij de binnenlandsche diensten slechts overtroffen on de lijn Eindhoven— Groningen: 358 en 353 passagiers. De fnuikende gevolgen van den economi- schen oorlog, dien alle landen tegen elkander voeren, drukte het goederenvervoer, in 1933 neg 1.219.746 K.G. tot 1.081.853 K.G. omlaag De KI.M. vloog in 1934 26.643 uren en legd? daarbij 5.296.906 K.M. af. waarvan 1.457.770 op de- AmsterdamBatavialijn. Hierbij wer den 4.906.763 ton/km. geproduceerd op de Europeescne route en 1.428.435 ton/k.m. od .de AmsterdamBatavialijn, totaal 6.335.198 ton/km. Het totale „bezettingspercentage van alle li.inen der K.L.M, (uitgezonderd de Indische lijn) belieo 45.6 pet., waaxwan 46.5 op de buitenlandsche en 38.8 op de binnenlandsche lijnen. De slechtste bezetting hadden de lijnen AmsterdamLiveimool: heen 17.4 pet., terug 16.8 pet. en EindhovenGroningen 13.4 en 17.4 pet. Op de HollandIndiëlijn ontwikkelde zich het passagiersvervoer als volgt: 1931 206.604 pass.'km.; 1932, 1.724.844 pass.'k.nx-: 1933 3.537.560 pass. km. 1934 4.503.651 nass.'krn. Fp' aantal nassagiers bedroeg in 1933 784. in 1934 878. De brieêpast- steeg „met .«slechts. 4 'petw- de pakketpost met 218 pet Vervoerd werd: 193! 13.316 kg. briefpost, .1932 35.295 kg.: 1933 44.961. kg'.1834 46.766 kg. (vermoedelijk zijn brutogewichten opgegeven. De pakketoost steeg van. 969 kg. in 1933 tot 5088 kg. in 1934. De aandacht wordt er op gevestigd dat alle bovengenoemde kg. theoretisch kg. zijn d.w.z. alle.post. is herleid tot een aantal kg. vex-vöerd van begin tot eindpunt der route. INFORMATIEKOERSEN Medegedeeld door de Rott. Bank Ver.) Londen 7.25—7.25 3/4 Berlijn 59.257.45 Parijs 7.737.74 Brussel 24.9324.97 Zurich 48.16—48.20 Rome 12.07 1/2—12.14 New York 1.47 1/4—1.47 1/2 PERSONALIA Onze oud-stadgenoot de heer H. C. van Krimpen, thans wonende te Breda, hoofd- schermohderwijzer aan de Kón. Militaire Aca demie aldaar, hoopt op Maandag 24 Juni a.s. den dag te herdenken, dat hij 36 jaar geleden dienst nam bij het Nedei'landsche leger, bij welke gelegenheid hem de gouden medaille voor 36-jarigen 'trouwen dienst zal worden uitgereikt. JUBILEUMNUMMER VAN „DE BANKETBAKKERIJ Er is een Jubileumnummer verschenen van „De Banketbakkei-ij", officieel orgaan der Ned. Banketbakkers-Vereeixïging, ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan dier vex'eeni- gïng. Deze uitgave is geworden tot een mooi her inneringsnummer, verlucht met tal van por tretten van bestuursleden en oud-bestuurs leden en oprichters der vereeniging, repro ducties van groep-foto's van algemeene ver gaderingen. Ook vonden wij bii het doorbla deren een afbeelding, die betrekking heeft oo de opening der Chocoladefabrie Union, al hier, in 1902 en een groep, voorstellende directeur en commissarissen van die fabriek. In een uitvoerig artikel geeft de heer W Berkhoff een overzicht van de wederwaardig- heden der vereeniging. Onder de rubriek „Officieele Stemmen" von den wii o.m. bijdrageri van de heeren: dr. ir. A. H. W. Hacke. dix-ecteur-generaal van den Arbeid en Gottfr. H. Crone. voorzitter vaxx de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam. Voorts zijn er bijdragen van buitenlandsche vrienden, vakvereenigingsleiders uit België. Duitschland. Oostenrijk Tsjecho-Slowakije en Zwitserland. - Onder den algem.eenen titel ..Vreemdelin- genverkeer en Middenstand" zijn bijeenge bracht- bijdragen, van de heeren D. Hudig. voor zitter der Amstei'damsche V.V.V. ,,'t Kogge schip"; F. L. van der Leeuw, directeur van het Bureau van den Koxx. Ned. Middenstandsbond' Ed. G. Sèburmaixn, Bondvoorzitter van dien Bond; J. J. Korff, voorzitter der Alg, Win- keliersvereeniging te "Amsterdam en G. MuUtn- vedaeteur van ..De Winkelier". In een afzonderlijk hoofdstuk van het boel- wordt de aandooM gevestigd or> de instellin gen der vereeniging,waarvan één der oudste 's de Cacao- en Chocoladefabriek ..Union", al hier en waart?e voorts o.m. behecen de Vak school. het Vereenigings- exx Plaatsines- hurean de Historische Verzamelixxg en het steunfonds. Aardig is de rubriek ..Wat de afdeelingen beleefden", waarin de lotgevallen worden ver haald van de verschillende afdeelingen. De stroom ambtelijke paperassen Blijft steeds maar wassen STEMT VRIJHEIDSBOND (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 769.1 m.M. te La Coruna. Laagste barometerstand 750.1 m.M. te Andanes. en voorspelt: Zwakken tot matigen, Zuidelijken tot Wes telijken wind. Zwaar bewolkt of betrokken met kans op regen of onweer. Wellicht op klarend exx iets warmer later. Uit het Buitenland Morgen beter weer? In het Zuid-Westen bleef de barometer stijgen en ook in Scandinavië is de diepe de pressie naar het Noorden afgetrokken en stijgt de barometer nog. In onze omgeving is de korte opklaring weer onderbroken. Een secundaire van de depx-essie in het Westen, die snel naar het Oosten trekt en door een breeden rug van hooge drukking wordt ge volgd is hiervan de oorzaak. De depressie op den oceaaix wordt veel dieper doch ligt nu verder Westwaarts exx schijxxt meer Noord waarts te trekken. De secundaire brengt regen in een groot deel van Frankrijk, België, ons laxid, Wesfc-Duitschland en de Britsche eilan den. In Oos't-Duitschland is xxa onweer de lucht weer opgeklaard en is het vrij warm. Noorwegen heeft nog regen bij Westen wind. In Zweden is het droog en vrij warm. Vermoedelijk zal de secundaire die vaxx de hoofd-depressie wordt afgesneden ixx de eerste 24 uur xxog i-egen iix oixze omgeving brengen ïxxet kans op onweer. Wellicht" volgt daarna verbetering. Barometer Stand van heden 760 m.M. Vorige stand 760 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: FA. KUIPERS EN ZN., Opticiens. Zijlstraat 97 Telefoon 12726. Thermometer 18 Juni: Hoogste gisteren 65 F. Laagste heden nacht" 54 F. Hoogste heden tot 12 uur 56 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 18 Juni. 13 Juni: J. K. Borv. Eijken, d.; 14 Juni: D. vaxx MarsbergenSchrama, d.; A. M Janssen Verloop, z.: J. C. de Bruinv. d. Feen, d.; P. KlerkSpissinger. <L; 15 Juni: F. J. Aber- sonHottingd; d ;M. A. W."Jansbh—Rtëèé'n. z.:. 16 Juni: G. NuijtenBakker, z.; 17 Juni: M. E. van WooningKensen, d.; C. W. Geer- lingsZwart, z.; Ovex-leden 15 Juixi: J. Portielje, 82 j.. Kle verparkweg; M. G. Roeland, 63 j., L. Molen straat; R. BleizeTeunissen, 52 'j„ Fuhrhop- straat; 16 Juni: H.Poelgeest. 48 j.. M. van Heemskerkstraat; E. vaxx Koixingsbrugge Strootman, 76 j„ Wouwermaixstraat; H., 2 j., d. v. C. W. Proost, Spaarne 17 Juni II. v. d. Vegt, 73 j., Oranjeboomstraat. DIPLOMA-UITREIKING. Ixx eeix der zalen vaix de M. T. S. had op Maaixdag 1? Juni de jaax-lijksche ixitreiking plaats van de diploma's aan leerlingen in de typografie te Haarlem, welke met goed ge volg had-den deelgenomen aaxx het eind- .examen. De voorzitter vaxx de Districts Leerlingen Commissie, de heer B. F. Enschedé, heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder den heer R, J. Kok. controleur der Ver. tot Bevordering van de Vaklopleiding, spreker van dezexx avond. Aan de volgende leerlingen werden daarna diploma's uitgereikt-: J. H. Knoppers. A. S. Mulder, J. B. M. Luy-sterbui'g, J. H. Eich- hqrax, G. A. van Dam, M. C. C. Habraken, S, Top, J. H. Scheffer, C. van Baren (allen zet ters), C. L. van Halm, J. A. F. Kuypers, J. H. Snijder, A. Wijnands, D. Hajos, H. M. M. de Winter en J. F. van Noorden (boekdrukkers). De voorzitter sprak woorden van dank aan de examencommissies en leeraren van den avond-cursus, welke medegewerkt hebben aan dit onderdeel in de leerling-opleiding. De heer R. J. Kok wenschte de leerlingen geluk er op aandringende met de vakstudie door te gaan, om het- in dezen tijd van crisis tot eerste klasser te kunnen brengen. Vei-vol- gens hield spreker een lezing over „De orga nisatie van het Leerlhig-wezen", welke een aandachtig gehoor vond. Hierop volgde de vertooning van de film „Groot Rottei-dam". welke liet zien hoe het weekblad van dien naam tot stand kwam. verlucht met tal van fraaie beelden uit de Maasstad. Tot slot „draaide'' een film vaix een meer vroolijk gexire, welke niet mixxder bijdroeg tot het suc ces van dezen avoxxd. Na een kort dankwoord sloot de voorzitter om half elf deze jaarlijksche bijeexxkomst. AGENDA Heden: DINSDAG- 13 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling 8.159.15 uur door George Robert. Palace: „Twee dagen in de xxor." Op het tooneel: Cax-man, de komische jongleur 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Het geheim van Edwin Drood". Doorlóopexxde voorstelling. 7 tot 11.30 uux*. Frans Hals Theater: „Tropenstormen". 2.30 7 .n 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Winternachtsdroom" Op het tooneel: Mary Erik-Comp., rolschaat- sexx show. 2.30, 7 exx 9.15 uur. V e 1 s e ixGemeenteraadsvergadering 7 u. WOENSDAG 19 JUNI Bioscoopvoorstellingen des middags en de- avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZANDVOORT Vergadering S. D. A. P. Rede van Ds. Banning. Maandagavond belegde de S. D. A. P.. afd. Zandvooi't in „Monopole" eexx openbare ver gadering waar als spreker optrad Dr. W. Banning. De heer Van der Moolen, opende de verga dering met eeix korte inleiding, waarna dr. Baxxning het woord kreeg. Spr. begoxx met de mededeeling, dat hij nie: zou spreken over de speciale Zandvoox-tsche aangelegenheden. Hij wenschte alleen de groote lijnen in de politiek aan te geven. Daar bij moest niet vergeten wordèn, dat de ge meentepolitiek sterk beïnvloed wordt door de landspolit-iek en deze op haar beurt weer de Internationale politiek. De politieke strijd in .ons land wordt vol gens spr., in hoofdzaak gestreden door drie groote machten. De le groep zoekt haar heil in de aanpas- sings- of deflatiepolitiek. De 2e groep in de dictatoriale politiek en de derde in de ^on constructieve welvaartspolitiek. De régeering-Colijn behoort tot de eerste gi'oep. Deze heeft zeker vele dingen gedaan, die noodzakelijk en ook goed waren naar de meening van spreker. Principieel stond spr. echter scherp tegenover deze politiek, om dat de aanpassing geschiedde naar beneden. Als er niet genoeg was aan voedsel en produc ten, zou spr. zich noodgedwongen met deze politiek van rant-soeneernng moeten vereeni gen. Doch op het oogenblik is er overvloed en zoo noodig kan de productie en voedsel voorraad snel opgevoerd worden. Het hier voor benoodigde kapitaal is er ook. Waarom dan de waanzin om een groot deel van het volk steeds grooter armoede te laten lijden, als het kapitaal, de arbeiders en de grondstof fen voor het grijpen liggen om het levenspeil tot een ongekende hoogte op te voeren. Als de particuliere bezitters geen kapitaal be schikbaar willen stellen moet de staat maar eens een deel nemen. Daar is toch niets te gen. De regeex-ing neemt thans toch ook geregeld maar van de arbeiders. Alleen door gedeeltelijke opheffing van het bankgeheim zouden al milllioenen binnenkomen en een aanpassing naar boven i-nplaats van naar be neden mogelijk maken. Van de dictatoriale politiek valt volgens spr. economisch weinig te zeggen, omdat deze groep geen program heeft, waaraan men eenig houvast heeft. Hoe belachelijk spr. het optreden van de N. S. B. ook vindt, toch waarschuwde hij te gen deze -opgeschx-oefde maatschappelijke verdwazing, omdat zij een gevaar kan worden. Spr. verlangt naar het oogenblik, dat de N. S. B. deel zal nemen aaxx het landsbe stuur in de 2e Kamer. Dan is de tijd ge komen om dexx heeren duidelijk te maken, dat zij bewust het volk 'onwaarheden voorhou- den. In de 3e plaats sprak hij over constructieve v/elvaartspolitiek, dié werd voorgestaan door de S. D. A. P. en voor eeix deel werd onder- schreven door de R. K. De tegenwoordige regeering wil de begroo- ling sluitend maken door aanpassing naar beixeden. Ook wij. aldus spr, eischen dat de begroo ting 'Sluitend moét zijn.' Énkele middelen daartoe zijn: 1. Samenvoeging van kleine gemeenten. 2. Heffing ineens van i pet. van de-vermo gens waarvan vermogensbelasting betaald wordt. 3. Een "crisis-inkomstenbelasting. 4. Navordering van inkomstenbelasting, vaxx hen die de belasting ontdoken hebbexx. 5. Belasting op het inkomen van hen, die hun inkomen in het buitenland verteren: 6. Conversie van Staatsleeningen. Tot zoover warexx het slechts bezuinigingeix. doch de S. D. A. P. wenschte ook eeix voorloo- pige structuux-veranderiixg, zoodat de weg voor het socialisme vrij komt. Door oprichting van een ïndustilebank moet het mogelijk gemaakt worden, nieuwe in dustrieën in het leven te roepen, waardoor de v/erkloosheid zal verminderen. De economische eischexx zijn slechts om te komen tot hoogere cultuur, tot een mensche lijker maatschappij van vrije menschen. waar vrijheid heei'schte iix den diepsten zin Na deze rede werd de spr. door de stamp volle zaal stormachtig toegejuicht. Daar niemand gebruik wenschte te makeix j van de gelegenheid tot debat, sloot de voor zitter hierna de vergadering. DIER/ENHULP. Ten bate van Dierenhulp wordt weer eenj verloting op touw gezet, waarvoor zeer mooie prijzen beschikbaar zijix o.a. een fiets, thee servies, ontbijtservies, zilveren- en andere luxe voorwerpen. BEZOEK VAN EX-KEIZER Was er eerst sprake van, dat de ex-keizer eenigexx tijd in Zaïxdvoort zou doorbrengen in den zomer, thans vernemen we dat dit bezoek voor oixbepaalden tijd is uitgesteld. DE ADMINISTRATIE DER STEUNREGELING. Zooals wij genxeld hebbexx. is aan den tïj- delijken ambtenaar, die tot dusver de ad ministratie der steunregeling had, ontslag verleend. Naar wij vernemen is thans de heer vaxx der Waals, tot nu toe assistent van den ambtenaar, met de regeling belast. Nu en dan zal eeix Rijkscontroleur de zaken de steunverleening betreffende, komen contro- leeren HILLECOM Het Politiepersoneel. Uitbreiding met 2 agenten. Een verlaging- der loonen. De Commissaris der Koixingin heeft bericht dat de verordexxiixg op het politie-personeel xxiet de Koninklijke goedkeuring kaxx erlangen indieix xxiet verschillende wijzigingeix worden aangebracht. De meest belangrijke van deze wijzigingen zijix wel dat de Minister van Binnenlandsche Zakeix het noodzakelijk oordeelt dat het aan tal agenten met twee agent eix tweede klasse wordt uitgebreid. Waar deze zaak reeds her haaldelijk in den raad is besproken (die af- keerig is van uitbreiding) hebben B. 'en W. hierover geen concreet voorstel geformuleerd omdat zij de beslissing aan den raad willen laten. Verder moeten de salarissen worden her* zien eix na gepleegd overleg worden deze nu voorgesteld als volgt: Iixspecteur 2300— 2900 (nu 2400—2900)Hoofdagent t800— 2050 (nu 2150—2400); Agent 1400— 1800 (nu 1700—2000). Naar de meeixing vaxx dexx minister bestaat er geen aanleiding oixx een toelage vaxx 100 te geven voor het bezit van het Iixspecteurs- diplonxa. Naar wij verxxeixxen bestaat bij de commissië voor georganiseerd overleg voor het politie- persoxxeel wel het plan om te trachten ook van de politie de regeling van 3 pCt. kinder toeslag als bij de overige ambtenaren toe passelijk te verklaren. REGELING VAN HET VERKEER. Het steeds toexxemend 'vei'keer laixgs den. Rijksweg maakt het in vei'band met de veilig heid van dat verkeer xxoodzakelijk aan den raad voor te stellen over te gaan tot afslui ting vaix de Hoogewerfstraat, Meerdorpstraat eix Middenstraat voor alle rij verkeer in de richting vaix de Hoofdstraat. Het doorgaand verkeer wordt xlxet deze afsluiting gebaat, ter wijl uit de richting Haarlemmermeer komende voertuigen de keuze hebben uit Bui'g. Pont straat, Raadhuisstraat en Meerstraat om den' Rijksweg te bereiken. Het Gemeentepersoneel. Salaris- en loonsverlaging. In verband met de in de begi'ooting 1935 opgenomen raming voor extrabijdrage uit het werkloosheidssubsidie fonds hebben Gedep. Staten overleg gepleegd met de Regeering, hetgeen onder meer tot gevolg heeft gehad, dat ten aanzien van de bezoldiging van het ge meentepersoneel de volgende maati'egelen noodig worden geoordeeld: a. Intrekking van de voor eenige ambtena ren en de werklieden geldende vacantie-toe- lage van 10 per jaar. b. Verlaging van de maxima der salarissen voor de ambtenaren, alsmede voor den ge meentebode en den concierge. c. Opheffing van de splitsing van den rang van adjunct-commies in twee klassen. d. Aanpassüxg van de loonen der werklie den aan het plaatselijk loonpeil. B. en W. hebbexx iix hun vergaderirxg besloten de door Ged. Staten voorgestelde xxormen te aanvaarde^ met dien verstaxxde echter, dat waar de salarissen thans zijn gebaseerd op Rijkspeil, ook de bij het Rijk bestaaxxde kin dertoelage van 3 pCt. voor ieder kind be neden den leeftijd vaxx 18 jaar, alsmede de huwelijkstoelage ten bedrage van 100 voor de ambtenaren bexxeden dexx rang vaxx ad junct-commies of die daarxxxede kunnen wor den gelijkgesteld,.zullen worden ingevoerd. Betreffende deze beide laatste punten wox*dt nog overleg gepleegd met Gedep. Staten, ter wijl ook nog de Commissies voor georgani seerd overleg- zullexx worden gei-aadpleegd. Tijdens de behandeling iix den raad zullexx de raadsleden over deze adviezen nader wox*den ingelicht. ïn eeix uitvoerige tabel zijn de verschillende voorgestelde wijzigingen opgenomen die voor de salarissen varieeren vaxx 175 tot f 700 per jaar en voor de loonen vaxx 1.26 tot 10.88 per week- DE STRAATVERLICHTING. Door den raad-werd hx December 1934 een cfediet beschikbaar gesteld ..vaxx f 14700 tot reorganisatie der verlichting van Rijks- en Provincialen weg. waarbij de keuze van ver lichtingssysteem en de uitvoering daaxwan aan B. en W. werden overgelaten. Verschil lende proeven zijn genomen. B. en W. deelen ïxu den raad mede, dat zij besloten hebben tot het aanbrengen van een natrium-verlichting van den rijksstraatweg van de brug bij de steenfabriek „Arnoxxd" af tot aan de Bethlehemslaan aan één zijde van den weg op een afstand van 70 Meter, terwijl over het gedeelte Burg. Pontstx'aat Vosselaan de palen aan weerszijden van den weg met afstanden van 35.70 meter zullen worden aangebracht. Van het Politiebureau af tot Burg. Pontstraat blijven de gloeilam pen behouden. Verder zullen nog eenige andere straten en wegen verlicht worden. De jaarlijksche bedrijfsonkosten (inclusief onderhoudskosten) zullen na de volledige reorganisatie ongeveer gelijk zijn aan de des betreffende raming iji de begi-ooting 1934, welke nog was gebaseerd op de zeer onvol doende verlichting van 1933 Doortrekking Van den Ende laan. Het plan kan thans uitgevoerd worden. Het denkbeeld om te komen tot doortrek king der Van den Endelaan naar den Rijks straatweg bij de schuren van den heer Hul sebosch ten einde te komen tot een rationeele ontlasting van het te drukke vei'keer op laatstgenoemden weg dateert reeds van 1928. In 1931 wex'den de kosten hiervan met bijkomende wex'ken begroot op f 450.000, waarvan f 125.000 voor rekening der gemeen te zou konxen. Daar de kosteix van eeix en ander door het Rijk te hoog werden geacht bleef het bij plannen. De in 1934 aaixgebrachte wijzigingen in het uitbreidingsplan waarbij gestreefd werd naar een meer cirkelvormige kom der ge meente en den wensch om te komen tot een plan dat ïxiet zooveel zou kosten hebbeix den directeur van Opexxbare Werkeix ex toe ge bracht eexx ïxieuw plaxx te projecteeren waai*- in de doortrekking op dexx Rijksstraatweg uitmondt tusschen de beide villa's der firma J. B. van der Schoot, waarbij bleek dat de -kosten belangrijk lager koixden zijn. temeer daar de beide beti'okken grondeigenaren tot volle medewerking bereid waren. Daarop be sloot de raad dexx nieuwen weg op het uit breidingsplan te brexxgexx. Nadat besprekingen door den burgemeester en den directeur vaix O. W. met den hoofd ingenieur van den Rijkswaterstaat waren gevoerd, heeft men tenslotte een basis ge vonden waarop het Rijk bereid zou zijn me dewerking te verleenen tot eeix zeer spoedige uitvoering van dit werk. Van de kostexx van dit werk komen meer bepaaldelijk teix laste der gemeente f 27,500, waaronder pl.m. f 10.550 arbeidsloon. Bij uitvoering iix werkverschaffing zal het Rijk in dit arbeidsloon tenminste 75 pet. moeten bijdragexx, derhalve pl.m. f 7900, zoo- dat, voor rekenixxg der gemeente komt f 19600 Hierbij komeix nog bijkomende kosten, zoodat. die totale kosten voor de gemeente f 26.000 zullen bedragen. Aan deix A.N.WB, exx aan de K.N.A.C. is een bijdrage gevraagd van f 500 in verbaxxd met de zeer belangrijke verbeterhxg voor het doorgaand verkeer, als ook aan de Provincie van f 5000. Aan den raad wordt voorgesteld f 26000 beschikbaar te stellen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2