MA ADI 1 r KM 'C DA /;DI AD n AAK LI IVI O UA iü D LAD DANCING „GROOT BADHUIS" THE BONZONDANS BERECHT Hei Bdmfw$k$te 52e Jaargang No, 15948 Verschijnt dagelijks, behalve óp Zon- en Feestdagen Zaterdag 22 Juni 1935 Directie: P. IV. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72tf. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer 0.15, Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50-, Arm-of Beenbreuk 30— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: - Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600-, Verlies var; Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim ƒ75.- Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Dll NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 22 Juni. Wal Ontbreekt. In de Groene Amsterdammer pleit mr. F. B. Simon van Leeuwen te Den Haag in een in gezonden stuk voor betgeen hij noemt „een nieuw dwangmiddel voor den Volkenbond". Hij bedoelt daarmee: de uitzetting van alle leden van een bepaalde nationaliteit uit alle landen, die lid zijn van den Volkenbond.en meent dat dit nu toch wel een idéé is,, waarop nog niemand is gekomen. Het is pas een maand of acht, negen gele den dat Joego-Slavië erop kwam, en het uit voerde ook. Het was van meening dat Hon garije schuldig was aan den moord op zijn koning, te Marseille gepleegd, en zette alle Hongaren over de grens. Het geval wekte ver schrikkelijke verontwaardiging en bemoei lijkte de pogingen der andere mogendheden, om een oorlog tusschen Joego-Slavië en Hon garije (met meesleuring van de rest) te voor komen, nog eens extra. Gelukkig liep het nog goed af. Mr. Simon van Leeuwen zou dit middel als Volkenbondswapen willen toepassen. Hij geeft toe dat op het oogenblik nog allerlei wette lijke- en verdragsbepalingen zich ertegen ver zetten, maar die moeten dan maar zoo spoe dig mogelijk veranderd worden. Hij geeft ook toe dat het niet aangaat een heele natie over één kam te scheren en te laten boeten voor daden van de regeering, „en al die mooie praatjes meer". Maar, zegt hij, „aux grands maux les grands remèdes": tegen het groote •kwaad past het groote geneesmiddel. Is dit een geneesmiddel? Stel dat Italië straks Abessinië te lijf gaat en dat de Volken bond zoover was dat hij zijn leden tot het nemen van dergelijke sancties tegen Italië kon brengen. Waar zouden de miilioenen Italianen, die in Frankrijk wonen, heen moeten? Welk land zou op hun invasie gesteld zijn? En let wel: het zouden alleen landen mogen zijn die niet tot den Volkenbond behooren. Amerika? Zit al vol Italianen en heeft scherpe immi gratie-bepalingen. Japan dan soms? Of Duitschland liever? Laten we ernstig blijven. Ook kan men zich van de dingen, die mr. van Leeuwen aanduidt met „al die mooie praatjes meer" maar niet zoo gemakkelijk af maken. Integendeel. Zij vertegenwoordigen de droevig-kleine hoeveelheid internationale be scherming van het individu, die nog bestaat. Laten we die vasthouden. Zij snakt naar uit breiding, zeker niet naar vermindering. M.i. maakt mr. Simon van Leeuwen in het algemeen een fout, die zichveelvuldig doet gelden. Hij zoekt naar nieuwe middelen, en daar is geen behoefte aan, zoolang geen. enkel middel, na den oorlog uitgevonden, met overtuiging wordt toegepast. Aan formules en plannen, aan verdragen en sancties is er heusch geen gebrek. Maar wie passen ze toe - en voeren ze bona fide uit? In de meeste ge vallen kan men zelfs nog vragen: wie hebben ze geratificeerd? Bescheiden ondernemingen als een internationale regeling van den zomer tijd, als een internationale conventie voor de radio-golflengten, kan men niet eens algemeen ingevoerd krijgen. Lang niet. Zoodra een land er een offer voor zou moeten brengen, weigert het. Het Volkenbondspact? Wordt bet nage leefd? Och kom! Het Briand-Kellogg Pact? Men bewapent er maar op los. Het Pact van Locarno, met den beroemden „Geest" inbe grepen? Er wordt mee gesold. Briands denk beeld van een Europeesche Federatie? Neen, Europa schijnt veel liever te gronde te gaan dan het ergens over eens te worden. Zoo is de huidige toestand. Een aantal menschen met helder inzicht, voldoende ge zond verstand en voldoende breedheid van visie heeft een aantal volmaakt-logische op lossingen ontworpen. Zij hebben een zekere mate van bijval gekregen, maar de meerder heid is tegen hen, uit gebrek aan gezond ver stand en breedheid van visie, en steunt daar mee liever een kleine groep, die belang heeft bij een voortzetting van den janboel omdat zij er geld aan verdient. Er zijn tallooze middelen naar vor^n ge bracht. veel beter dan het paardenmiddel van mr. Van Leeuwen. Geen enkel is nog tot royale uitvoering gekomen, behalve de stich ting van den Volkenbond <in van het Interna tionale Gerechtshof, en de successen die deze instellingen incidenteel meermalen behaald hebbenevenwel zonder de zekerheid, dat ze zullen voortduren. Wat ontbreekt is dus niet een nieuw mid del, maar de geest die rijp is voor het aan vaarden van al de middelen. De bestaande geest is nog erg onrijp. Men moet er zich op toeleggen dat te verbeteren. Het is een lange en moeilijke weg. Het uitstel kost ontzaglijk veel. Maar er schijnt geen andere koers open. Daarom moet men die wel taai en vol hardend blijven volgen. Er zijn gelukkig ve len die daartoe over genoeg moed en karak ter beschikken, en niet versagen. R. P. Fransch militair vliegtuig verongelukt. Drie der vier inzittenden omgekomen. MEAUX, 22 Juni (Reuter). In het Bois Lagny is een twee-motorig militair vliegtuig neergestort. Van de vier inzittenden werden er drie gedood. De vierde kon zich met een pa rachute redden. Ontvoerder krijgt 45 jaar Vonnis in de affaire-Weyerhauser. TACOMT. 22 Juni (Reuter). Harmon Waley, die betrokken is geweest bij de ontvoe ring van den houtprins Weyerhauser, is hier voor veroordeeld tot vijf en veertig jaar ge vangenisstraf. Overbevolking van onze Universiteiten. En de werkgelegenheid voor academisch gevormden. Onder voorzitterschap van Staatsraad mr. J. Limburg is in het ministerie van onder wijs de laatste pleno-vergadering gehouden van de commissie ter bestudeering van het vraagstuk der toenemende bevolking van universiteiten en hoogeschoien, en der werk gelegenheid voor academisch gevormden, welke commissie in October 1933 haar werk zaamheden heeft aangevangen. De vergadering was gewijd aan de vaststel ling van het rapport, hetwelk binnen afzien- baren tijd zal verschijnen, In dit rapport zullen o.m. worden behandeld de oorzaken van de toeneming van het aantal academisch gevormden, de mogelijkheden tot verruiming van de werkgelegenheid, alsmede maatregelen ter beperking van het aantal studenten. Het grootste gedeelte van het rapport zal ingenomen worden door de uitkomsten van de onderzoekingen van de onderscheidene subcommissies, welke commissies haar werk zaamheden reeds hebben voltooid of binnen kort voltooien zullen. In de desbetreffende hoofdstukken zullen tal van gegevens betreffende de verhouding van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt van academisch gevormden voorkomen, alsmede de resultaten van de verschillende enquêtes naar het inkomen van afgestudeerden, die door de commissie zijn ingesteld. Autobusdienst Volendam- Monnikendam. Vergunning tot uitoefenen ingetrokken. De directie van de N. Z. H. T. M. heeft aan Ged. Staten het verzoek gericht, de aan haar verleende vergunning tot het uitoefenen van een autobusdienst van Volendam naar Mon nikendam en terug in te trekken. Ged. Sta ten deelen aan de Prov. Staten mede, dat bij hen tegen dit verzoek geen bezwaren zijn in gebracht. Daarom steltlen zij voor, het ver zoek van de directie der N.Z.H.T. in te trek ken. N. Z. H. T. M. Doortrekking van lijn 1 door Haarlem-Noord. Door de organisaties van tramwegpersoneel is bij de" directie aandrang uitgeoefend om te komen tot doortrekking van lijn 1 meer door Haarlem-Noord. De directie heeft hierop ge antwoord dat reeds in deze richting gewerkt wordt, doch er momenteel geen nadere defi nitieve mededeelingen daarover gedaan kon den worden. De verduistering aan het station. Dader ter beschikking van de Justitie gesteld. Het onderzoek der Haarlemsche politie in de zaak van den commies-chef van het spoorweg-station, die zich volgens bekentenis heeft schuldig gemaakt aan de verduistering van f 135.000 ten nadeele der Nederlandsche Spoorwegen, is thans zoover gevorderd, dat de dader ter beschikking van de Justitie ge steld is. Hij is overgebracht naar het Huis van Bewaring. Rijwiel-, motor- en autodief aangehouden. Sloeg zijn slag in vele steden. Vrijdagmorgen heeft de politie alhier een goede vangst gedaan, toen zij iemand aan hield, omdat hij in een gesignaleerde auto ge zeten was. Op den Zijlweg werd door een rechercheur van politie een auto aangehouden, die door een 30-jarig chauffeur in Velsen woonachtig bestuurd werd. Het bleek, dat de man zich schuldig gemaakt had aan diefstal van een rijwiel en verduistering van een motorrijwiel in Haarlem. Ook zou hij in den Haag een auto gestolen en in Groningen, Leiden en IJmuiden auto's verduisterd hebben. De man bekende en is hedenmorgen aan de Justitie overgeleverd. EngelancPs onderdanen in Abessynië. Kegeering treft maatregelen. LONDEN, 22 Juni (Reuter). De diplo matieke medewerker van de Nj vs Chronicle meent te weten dat de Britsche regeering voorzorgsmaatregelen neemt om de in Abes synië wonende Engelschen in geval van moei lijkheden snel in veiligheid te brengen. Groo te militaire transportvliegtuigen zouden in Egypte gereed staan om zoo noodig de Engel- sche en andere buitenlandsche staatsburgers te vervoeren. Zaterdag en Zondag voor de laatste maal (Adv. Ingez. Med.) Vergeefscbe tocht van rebellenkruisers. Nanking niet van het aanbod gediend. HONKONG, 22 Juni. Over de beschieting der kruisers Hai Tsji en Hai Tsjen, meldt Reuter nog, dat de kruisers uit Nanking Ning- hai naar de twee Kantonneesche kruisers, eveneens bij Hongkong voor anker is gegaan. Een Britsche destroyer houdt de wacht bij de kruisers. Het bleek dat er aanzienlijke on tevredenheid heerscht aan booi"d van de re bellenkruisers. De opvarenden zijn geheel ont moedigd. Men gelooft, dat onmiddellijk ge vaar bestaat, dat de bemanningen met geweld zullen trachten aan wal te komen. Volgens berichten uit Kanton gelooven de autoritei ten, dat Nanking besloot de twee kruisers naar Hongkong terug te drijven, liever dan het aanbod der rebellen om dienst te doen, te aan vaarden, aldus Kanton rechtstreeks te affron- teeren. Nanking kan zich langs diplomatieken weg tot Hongkong wenden met het verzoek de schepen terug te geven en de eer krijgen voor het beëindigen van de muiterij en terzelfder tijd de macht over de schepen verwerven zonder een ..figuur" te slaan verbonden aan het rechtstreeks aanvaarden van de diensten der muiters. Blokkade van Kanto door de centralen? HONGKONG. 22 Juni. Er zijn weer twee oologsschepen van Nanking, de kruisers Haits- joe en Haiyoeng. op de reede van Hongkong aangekomen waardoor zich hier thans in to taal zes schepen van Nanking bevinden. Men gelooft dat de centrale regeering de blok kade van Kanton overweegt om te trachten de vrijlating te verkijgen van admiraal Kiang Hi Joan die een persoonlijk vriend is van generaal Tsjang Kai Tsjek en thans te Kan ton gevangen wordt gehouden. De vertegenwoordigers van Nanking zouden inmiddels tot volledige overeenstemming zijn gekomen met de beide oorlogsschepen die uit Kanton zijn gevlucht. Te Kanton is door de aankomst van nieuwe oorlogsschepen van Nanking groote opwinding veroorzaakt. De Britsche autoriteiten ver klaren dat de toestand op het oogenblik uiterst delicaat is. Japan en de Europeesche vloten. Plan tot een conferentie. TOKIO, 2.2 Juni (Reuter). Volgens Kokoe- min Sjimboen heeft het ministerie van oor log besloten in Juli te Londen een conferen tie bijeen te roepen van alle marine-atta chés in Europa, daar het nauwkeurig inge licht wil worden over den nieuwen toestand op vlootgebied in Europa. Naar verluidt zijn de Japansche marine autoriteiten van meening" dat de a.s. con ferentie van vlootmogendheden tot misluk king gedoemd is, tenzij een oplossing wordt gevonden voor- de moeilijkheden die tijdens de onlangs te Londen gehouden voorbespre king aan den dag zijn getreden Zij, die zich met ingang van 1 3u!i per kwartaal abonneeren, ontvangen de in 3uni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Schuschnigg, Goemboes en Von Papen confereerden. Duitsch-Oostenrijksche betrekkingen ter sprake Hongarije wil pro-Duitsche politiek voeren. WEENEN. 22 Juni (Reuter). Te Weenen werd sensatie gewekt door het bericht, dat te Boedapest een geheime conferentie heeft plaats gevonden tusschen den Oostenrijkschen bondskanselier dr. Schuschnigg, den Hongaar- schen premier Goemboes, en den Duitschen gezant te Weenen. Von Papen. In politieke kringen is men ervan overtuigd dat deze bij eenkomst door belangrijke gebeurtenissen zal worden gevolgd. De besprekingen hadden, naar verluidt, betrekking op het Donaupro- bleem in het algemeen en de relaties tusschen Oostenrijk en Duitschland in het bijzonder. Verklaard werd. dat Goemboes erop heeft ge wezen dat er geen kans bestaat, dat de kleine Entente aan Hongarije volledige rechtsgelijk heid op bewapeningsgebied zal toestaan. Der halve heeft Hongarije besloten zich niet lan ger op het Donaupact te verlaten, doch in de toekomst een meer pro-Duitsche politiek te volgen. 460 millioen dollar voor de vloot. Rapport door Huis van Afgevaardigden goedgekeurd. WASHINGTON, 22 Juni (Reuter). Het Huis van Afgevaardigden keurde het rapport goed van de vlootbegrooting ten bedrage van 460 millioen dollar. Daar de senaat het rap port ook heeft goedgekeurd gaat de begroo ting thans naar het Witte Huis ter ondertee- kening door den president. Samuel Hoare zal naar ver zoening met Duitschland streven. Minder toegeeflijk tegenover Japan's politiek. LONDEN, (Havas). De vervanging van Sir John Simon door Sir Samuel Hoare zal volgens The Star een vervanging van ver scheidene vooraanstaande Britsche ambassa deurs meebrengen. Het blad meldt, dat de nieuwe minister gesteund door Baldwin en het kabinet belangrijke wijzigingen van politiek en methode inluidt, in den vorm van een stre ven naar een Engelsch-Duitsche verzoening, Engelsch-Amerikaansche samenwerking en een minder toegeeflijke houding tegenover de nieuwe „voorwaartsche" beweging van Japan in China. Hoare zou voorts van meening zijn. dat het de voorkeur verdient over een con crete kwestie te onderhandelen met zoo wei nig mogelijk partijen, ten einde practische en spoedige resultaten te verkrijgen. The Star voegt eraan toe dat de permanente onder staatssecretaris vair het Foreign Office Van- sittart aan het eind van dit jaar van functie zal verwisselen met den ambassadeur te Pa rijs. Clerk. MEISJE VIEL VÓÓR EEN AUTO. Vrijdagmiddag te ongeveer 2 uur kwam het 15-jarige meisje J. v. S. in de Gasthuisstraat te Tilburg bij het uitwijken voor een auto te vallen. Het meisje werd door de auto over reden. Zij kreeg zulke zware inwendige kneu zingen, dat zij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed. DE ..LIJSTER" BLIJFT TE RANGOON. In verband met het slechte weer. Aneta-Vaz Dias meldt: Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dat de „Lijster" in verband met het slechte weer te Rangoon blijft. Dertig Duitsche voormalige krijgsgevangenen zijn in Engeland aangekomen om aan een herdenkingsplechtigheid deel te nemen. De begroeting te Brighton door leden der Britsche frontstrijdersorganisatie. De regeeringscrisis in Joego-Slavië. pag. 4 Engeland noodigt Rusland uit voor vlootbe- sprekingen. pag. 4 De regeering wenscht machtigingen om uit voerverboden te kunnen uitvaardigen. pag. 3 Di totaal zou te Wormcrveer zes ton verduis terd zijn. pag. 3 De verduistering op het Haarlemsche Station, pag. 1 Te Haarlem is een rijwiel- en motordief aan gehouden, die zijn slag in vele plaatsen sloeg. pag. 1 Het slaan der proefpalen voor de nieuwe brug over het Zuider Buiten Spaarne. pag. 5 De roeiwedstrijden van de Koninklijke. pag. 6 Bioscopen. pag. 10 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Wat ontbreekt. pag. 1 Jan Greslioff: Moderne kunst op de Brussel- sche wereldtentoonstelling. pag. 4 Van onzen Berlijnschen correspondent: Mann, Hugenberg en het Derde Rijk. pag. 4 Financieele Kroniek: Over valuta-stabilisatie. oag. 13 Kerst Zwart: Avondwandeling met dieren- muziek. pag. 5 K. de Jong: Radiomuziek der week. pag. 10 J. B. Schuil: Tooneelstukken pag. 10 W. B.Z.: Lectuur voor onze Jeugd. pag. 10 B. C. J. Groenevelt: Een elflandentocht per fiets. pag. 7 AmsterdamBatavia in 51,2 dag of langer pag. 7 Van den Abeelen: Het comfort van verkeers vliegtuigen. pag. 8 J. H. de Bois: Litteraire kantteekeningen. pag. 8 P. v. d. Hem: Welkom vreemdeling. pag. 3 Bekende Haarlemmers: Mevr. C. S. de Veer- Blok. pag. 3 Het Haarlemsche Stadsbeeld: Groote Hout straat. pag. 8 Overheidssubsidie voor werkloozensport. Plaatselijke vereenigingen moeten initiatief nemen. De Regeeringspersdienst deelt mede: Gelijk bekend is eenigen tijd geleden van den minister van Sociale Zaken een aan schrijving uitgegaan naar de gemeentebestu ren. waarin er op wordt gewezen dat voor cursussen, die beoogen de cultureele ontwik keling van werkloozen te bevorderen en voor hun ontspanning, onder bepaalde voorwaar den door de regeering gelden kunnen wor den beschikbaar gesteld. Naar wij van het rijkscollege voor de licha melijke opvoeding van werkloozen vernemen, staat de minister ook welwillend tegenover cursussen, enz., voor sport en lichamelijke oefening en ontwikkeling van de werkloozen. Voor gemeentelijke commissies voor de licha melijke opvoeding en andere belangstellen den is de hiermee gegeven mogelijkheid van beteekenis. Mocht bij de plaatselijke gym nastiek- of sportorganisaties een initiatief opkomen ter bevordering van de lichamelijke opvoeding van werkloozen. dan verdient het aanbeveling dat men zich tot het gemeente bestuur wendt ter nadere informatie. Afscheid J. W. Ruinen. Een oud-leerling van de Rijkskweekschool voor Onderwijzers verzoekt ons plaatsing van het volgende „De korte mededeeling in Haarlem's Dag blad van Vrijdagavond, dat de heer J. W. Rui nen als leeraar afscheid zal nemen van de Haarlemsche Kweekschool, noopt mij als oud leerling eenige woorden aan hem te wijden. Het stemt ons, oud-leerlingen, weemoedig, dit korte bericht. De laatste en oudste adju dant van Van der Ley voor ons ouderen is het immers nog steeds „de kweekschool van Van der Ley-' gaat thans de school verla ten, die hem zoo lief is. Den kundig leeraar, die ook veel emotioneele elementen in zijn onde.rwijs legde. Bij velen heeft hij liefde ge kweekt voor de welluidende Fransche taal. Hij heeft hard gewerkt en had alles voor zijn „jongeheeren" over. Het is voor ons, oud leerlingen die reeds vóór de oorlogsjaren van zijn lessen genoten, die dus thans al veerti gers zijn. nog steeds een genoegen, door hem ontvangen te worden. Als hij ons dan tege moet treedt met dat „jongeheer", wekt hij bij ons tal van herinneringen op uit de beste ja ren van ons leven".

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1