Avondwandeling met dierenmuziek. 2 X T E R D A G 22 JUNI 1935 HA'AECE M'S D A 'G F, E A D' 5 Anti-Rev. Partij en Chr.-Dem. Unie. Debatvergaclering over beginsel en practijk. De afcleel in gen Haarlem van de Anti-Rev. Kiesvereeniging „Nederland en Ora-nje" en van de Christ.-Dem. Unie hielden Vrijdag avond in het gebouw van den Protestanten bond een debatvergadering. waarvoor als sprekers waren uitgenoodigd de heer Clir. van den Heuvel voor eerstgenoemde kiesver eeniging' en de heer H. van Houten voor de Christ.-Dem. Unie (beiden lid van de Tweede Kamer). Het"onderwerp luidde: „Beginsel en practijk der A.-R. Partij en der Christ. Dem. Unie". De bijeenkomst, waarvoor heel veel be langstelling bestond, werd eerst geleid door den heer C. Windig, voorzitter der C.D.U. Deze opende de vergadering met gebed. Hij sprak namens beide vereenigingen een woord van welkom. Hij uitte zijn blijdschap over de groote opkomst en over het feit, dat de hee- ren Van den Heuvel en Van Houten zich in dezen drukken tijd beschikbaar hadden wil len stellen om naar Haarlem te komen. Spre ker deelde daarna de volgorde der spreek beurten mee. Bij loting was bepaald, dat eerst de heer Van den Heuvel en daarna de heer Van Houten ieder drie kwartier zouden spreken. Daarna zouden beiden nog twintig minuten voor repliek en vijf minuten voor dupliek krijgen. Na de eerste rede van den heer Van den Heuvel zou Mr. A. Bruch de leiding der vergadering overnemen. Rede-Chr. van den Heuvel. De heer Van den Heuvel begon zijn rede, dat het niet de bedoeling van deze vergade ring was om te trachten zieltjes voor één der vereenigingen te winnen, maar om het den Protestantschen Christenen gemakkelijker te maken, bij de aanstaande raadsverkiezingen hun keus te maken. Het zou er om gaan, de beginselen tegenover elkaar te stellen en de houding te bepalen, welke houding de Chris tenen tegenover de overheid hebben aan te nemen. De Chr.-Dem. Unie wil, dat de grond en de productiemiddelen aan de gemeen schap moeten worden gebracht, zooals de oude socialisten dit vroeger zeiden. Dit gaat rechtstreeks tegen de beginselen van de A.-R. partij in. De bedrijven moeten door het maat schappelijk leven verzorgd worden. Het is een dwaling, dat men den Staat wil doen tre den buiten zijn eigenlijke taak. Bij een sterk doorgevoerde staatsmacht ziet men geen ver schil tusschen communisten en fascisten en tusschen socialisten en de CD.U. Het groote grondbeginsel van de A.-R. politiek is het erkennen van de souvereiniteit van eiken door God geschapen levenskring, ieder met een eigen taak en eigen werk. Wélke bedrij ven, vraagt spreker, moeten in aanmerking komen voor het beheer door de gemeen schap en op welke wijze moet de grond aan de gemeenschap komen? Is het de bedoeling door onteigening, dus zonder schadevergoe ding, of mét schadevergoeding? Op welke wijze moeten de millioenen. hiervoor noodig, bij elkaar worden gebracht? De Chr.-Dem, Unie gaat uit van een mechanische opvat ting van de maatschappij; de A.-R. hebben een organische beschouwing. Bij een gesocia liseerde maatschappij kan geen sprake van vrijhandel meer zijn. We hebben tot taak om te zoeken naar den besten maatschappij- vorm. Ten aanzien van het ontwapenings- vraagstuk merkt spreker op, dat er wel nie mand zal zijn, die niet op het standpunt staat, dat oorlog verschrikkelijk en ontzet tend is. De krijg is één der uitspattingen van de zonde. Gestreefd moet daarom worden naar internationale beperking van bewape ning. Zoolang we leven in een wereld, waar in men tot de tanden gewapend is, past de vraag, of Nederland, dat immers niet in de positie van IJsland verkeert, open grenzen en open kusten mag hebben. Er wordt beweerd, dat het hebben van een weermacht het oor logsgevaar naar ons toe trekt, dat ons leger en vloot bij een eventueelen oorlog toch niets te beteekenen zouden hebben en dat het 't gebod van Jezus is. dat men niet aan een oorlog mag deelnemen. Als ons land open grenzen had. zou ons land bij een eerstvol gend conflict er dadelijk bij betrokken wor den. De strijd zou op ons grondgebied wor den uitgevochten. Dezen ontzaglijken gruwel moeten we van onze erven verwijderd hou den. Het is ook niet de bedoeling van ons leger om te gaan vechten, maar om politioneel werk te doen; om ons neutrale land te ver dedigen. Dit zijn echter alle bijkomstige zaken. De overheid is er niet om te dulden, te lijden en te verdragen. maar om het recht te handhaven. Daarvoor is de overheid ingesteld. Talma heeft eens gezegd: „ik mag me laten slaan, maar ik mag niet toelaten, dat men mijn kind slaat. God heeft mij tot schermer van mijn kind aangesteld". Het recht gaat boven den .vrede. Vrede is een kostelijk goed, waarnaar we met alle macht moeten streven, maar boven alles staat toch het recht. Als Duitschland eens over een paar jaar ineenstort, moeten we dan maar toelaten, dat de Duitsche soldaten ons land komen plunderen? Zullen ze zich storen aan een bordje met de woorden „Verboden toe gang"? Ten aanzien van de overheid mogen we ook niet doen wat we willen. We moeten aan de overheid eere en eerbied toedragen en bidden, dat God ze zal leiden. Wel "mogen we in Nederland nog critiek oefenen maar dan onder twee voorwaarden: ten eerste dat ze eerlijk en ten tweede dat ze opbouwend is. Op welke wijze wil men het tekort van 75 millicen voor de begrooting van 1936 weg werken? Op welke wiize wil de C.D.U. dan haar nrncrram verwezenlijken met o.a. pre- mievrïi Staatspensioen? Matig gerekend zou dit 40 milliocn kosten. De C.D.U wil steun verleenen aan mobilisatie- en andere slacht offers: ze wil terugkomen op de onderwijs - verslechteringenze wil meer woningbouw enz. Dit alles zal 200 millioen kosten. Waar wil de beer Van Houten dit vandaan halen? Als hij dat kan ze°-<ren. dan zal spreker wel iswaar niet tot de C.D.U toetreden, maar dan wil hij toch naa^ den heer Van Houten gaan staan om de oolitiek van deze regeering te becritiseeren. Maar ?)s de hepr Van Houten het niet kan, dan zal ieder de politiek dov C.D.U. naar waarde weten te schatten. Rede H. van Houten De Staat heeft vooral in dezen crisistijd een veelzijdige taak, aldus de h-eer Van Houten De Staat moet zich met vele dingen bemoeien anders bh'ift veel onree^t bestaan. In dezer crisistijd moet de Staat het egoïsme aan banden leggen Ons land woi'dt wel" kir'nn,~ riik door God o-r-zegmid. m-rar toch ziin er hier nog velen, die gebrek liiden. Dat kan duc geen Christelijke maatschappij ziin. Er moet komen een rechtvaardige verdeeling van Gods zegeningen. God heeft die niet gegeven voor een kleine groep, die ze met begeerige handen naar zich toe whlen trekken. Er moet premievrij Staatspensioen komen. De Staat heeft tot taak, om aan oude menschen, die niet meer werken kunnen, pensioen te geven. Men moet de menschen niet aan de parti culiere souvereiniteit overlaten. Men moet arbeid opeischen en als deze egoïstische maat schappij dit niet geeft, dan moet men zooveel steun geven, dat een gezin behoorlijk rond kan komen. In het heele Bezuinigingsplan dat vele maanden voorbereid is, wordt met geen woord gerept van uitroeien en uitbannen van het cumulatieplan. In dit Bezuinigings plan ontbreekt de Christelijke solidariteit. Hier worden de officieren ontzien en de sol daten laat men honger lijden. De Staat heeft wel terdege op dit gebied een taak te ver vullen anders komt er niets van terecht. Spre ker critiseert den brief van minister De Wilde aan het gemeentebestuur van Wijmbritsera- deel. waarin het gelast wordt, de salarissen van de ambtenaren niet te verlagen, maar de loonen van de arbeiders op het peil van de boerenarbeiders te brengen. Het systeem van het Kabinet Colïjn is: belasting en steun verlagen. De A.-R staren zich blind op een sluitende begrooting. Dit is inderdad van veel beteekenis voor den Staat, maar ook voor de gezinnen van de minst-gesalarieer- den en behoeftige ouden van dagen. In dezen crisistijd, waarin honderdduizenden hongeren en tienduizenden dreigen onder te gaan, meent de regeering dat ze al heel wat gedaan heeft, als de begrooting sluitend gemaakt wordt. Dat is slechts geldpolitiek. Spreker vindt het niets erg, als de begrooting eens een paar jaar niet sluit. De levende menscb is meer, dan het sluitend maken van de be grooting van den Staat. De regeering gaat- wanneer zij zich met de loonen der parti culieren bemoeit, ver buiten haar taak. Wat het bewapeningsvragstuk betreft, wil spr. aan de regeering een sterke politiemacht seven. Dat i.s wat anders dan een oorlogs leder, Minister Slotemaker de Bruine heeft gezegd: „De kerk moet den oorlog verdoemen" en de heer De Geer zei: „Oorlog is zonde en mn.csfi mnord". En de Engelsche staatsman Snow den heeft heeft beweerd: „De volgende oorlog heeft tot doel. de burgerbevolking te vernietigen". En zoo is het ook, zegt spreker. Elk middel, al is het nog zoo satanisch, zal worden toegepast, wanneer men zijn doel maar kan bereiken. Wie zou, wanneer hij in een vliegmachine klom om gas- en vuurbommen boven een groote stad uit te storten, durven bidden, dat God dit zegenen zou? Dat zou toch niemand durven. Politioneel optreden probeert te redden wat te redden valt; oorlogsgeweld beoogt vernietiging. „Welke bedrijven moeten aan de gemeenschap komen?", heeft de heer Van den Heuvel ge vraagd. Spreker antwoordt daarop: alle mo nopolistische bedrijven; zeer belangrijke be drijven ten opzichte van de distributie; het mijnbedrijf; de oliewinning. Een Christelijke regeering heeft tot taak, naastenliefde en ge rechtigheid toe te. passen en dit te doen uit komen in de regeeringspolitiek. Het onrecht moet gebonden worden. Liefde en gerechtig heid moeten ook in het bestuur door de over heid tot uitdrukking komen. Repliek. De heer Van den Heuvel verklaarde zich onvoldaan over de rede van den heer Van Houten, dien hij verwijt, dat hij op veel vra gen van spreker niet is ingegaan, o.a. niet op de vraag, waar de financiën van daan moeten komen. In geen enkel land van de wereld wordt zooveel voor de werkloozen gedaan, als in ons land. De sociale en cultureele instellin gen zijn nergens beter, dan hier. Spreker noemt het onwaar, dat de politiek van de A. R partij reactionair zou zijn. Ten opzichte van het ontwapeningsvraagstuk merkt spreker op, dat oorlog wel zonde is, maar niet elke oorlog. God heeft zelf meermalen tot het voeren van oorlog bevel gegeven. Er zijn dingen, die God ons heeft toevertrouwd, die meer waard zijn, dan de vrede. Hij, die aan de overheid de mid delen wil onthouden om het gezag te handha ven, is in wezen een anarchist. De heer Van Houten merkt op, dat de heer Van den Heuvel ook in de tweede in stantie blijkbaar geen tijd heeft kunnen vin den om op de door spreker genoemde onrecht vaardigheden van dit Kabinet in te gaan. Spreker blijft het een onrechtvaardigheid vinden om de belasitng voor de rijksten te verlagen en den steun der werkloozen te ver minderen. Alleen wanneer er niet gehongerd wordt, mag aan belastingverlaging gedacht worden. Het door den heer Van den Heuvel gevraagde geld voor het verwezenlijken van de programmapunten der C. D. U. kan o.a. ge vonden worden in het herstel van successie rechten: een progressieve crisis-inkomstenbe lasting; strengere controle op de heffing dei- belastingen; opheffing van het bankgeheim, enz. En men heeft nu niet meer te maken met de oudtestamentische oorlogen, maar met die van dezen tijd. Elke oorlogvoerende meent, dat zijn oorlog het rechtvaardigst is. De regeering moet er voor zorgen, dat alle lasten door al len gelijk worden gedragen. Aanpassen en af wachten brengt Nederland nog meer in het moeras. Spreker eindigt met nogmaals critiek op het beleid van het Kabinet-Colijn. Dupliek. Beide debaters kregen hierna gelegenheid tot een korte dupliek. Tijdens de laatste rede van den heer Van den Heuvel, werd het in de vergadering, die tot dusver rustig verloopen was, vrij rumoerig. Er werden heftige inter rupties de zaal ingeslingerd. Toen de heer Van den Heuvel uitgesproken had, verlieten vele personen de zaal, zoodat het een poosje duurde, eer de heer Van Houten in laatste instantie kon spreken. Beide heeren handhaafden hun standpunt. De vergadering werd door Mr. Bruch met gebed gesloten. Verlichting van den Rijksweg AmsterdamHaarlem. Er wordt onderhandeld. In antwoord op een verzoek aan den Hoofd ingenieur-Directeur van den Rijkswaterstaat te Haarlem om de voorgenomen verlichting- van den Rijksweg Amsterdam—Haarlem zoo veel mogelijk te willen bespoedigen, ontving de K.N.A.C. bericht, dat het gedeelte van den Rijksweg tusschen Sloterdijk eenerzijds en den spoorwegovergang beoosten Haarlem ander zijds in twee concessiegebieden van electri- citeitslevering valt, zoodat met twee direc- tiën moet worden overlegd op het punt van stroomprijzen, onderhoud enz. Dit overleg is nog aan den gang. Als zulks bal zijn beëindigd en de overeenkomst gesloten, kan, naar wordt vertrouwd de aanleg op zich zelf spoedig ge noeg geschieden. Een veelstemmig orkest. De avond valt. De merel aan den Bloemen- daalschen weg improviseert een afscheids- hyrnne aan de zon: hangende wieken, kopje opgeheven, gezicht naar de dalende zon, een luid „tiks!" en dan rollen de volle fluittonen over het breede gazon van Bloemenheuvel. Wij genieten volop van de luid voorgedragen strophen in so no ren altklank. Als de zon on der de kim is, sluit de merel met een „tiks!" haar lied af. Een andere doet dat met een lee- lijken dissonant, alsof ze over haar prestatie lacht. Beide verlaten nu haar boomtop en zoeken een nacht-rikje. De merel imiteert ook uitstekend, hoewel de spreeuw haar in die kunst de baas is. Ik heb ze een kat hooren namauwen en een hondje hooren nakeffen. Eens vernam ik dat een merel telkens een kleine strophe her haalde uit een marsch die de militaire mu ziek dikwijls liet hooren. Nu is het vleermuizen tijd op cLen Bloemen- daalschen weg. „De vleermuis wiekt in lage kringen, en de aarde staart naar d" eerste tintelingen der zilveren spangen van het nachtgordijn!" Jacques Perk. Daar zigzagt er een door de avondlucht. Ze is pas wakker geworden uit zoeten dommel om de hongerige maag te vullen met vette nacht vlinders en meikevers onder de hooge hoo rnen. Een wonderlijk wezentje zoo'n vleermuis. Natuurlijk grauw als de nacht, waarbij ze be hoort, en geluidloos als de nachtstilte. Ze vervolgt onbeholpen haar weg. Onbeholpen? Of is 't maar schijn? In die zigzaglijnige vlucht ontmoet ze meer muggen, vliegen, mot ten, uiltjes en kevers dan de zwaluw er in 't volle daglicht tegenkomt op haar zacht ge bogen baan. Dat is een groot voordeel, want ze moet in de weinige uren dat ze op jacht is, v-eel eten en aldoor eten. Lang voor het eerste morgenglimpen zal ze haar rustplaats al weer opzoeken om den langen dag door te domme len. Wat een wonder is? Dat de vleermuis in den donkeren nacht nooit ergens tegenaan zal stooten. Onder de laanboomen door raakt ze nog geen twijgje aan. In de eindknoppen der tastzenuwen van de ooren en de vlieghuid heeft het diertje een uitstekend middel om de kleinste luchtgolven. zelfs die welke door takjes en draden worden teruggeworpen, waar te nemen. Zoo speurt ze waarschijnlijk ook in 't donker een vliegend insect. Vandaar die zigzag-vlucht, die in plaats van onbehol pen welbewust en behendig mag heet en. Het concert der graskrekels is verstomd, evenals het behagelïjk gebrom van een vriend uit de jeugd, dat ons in 't oor dreunde, 't Kwam van een meikever. Wat heb ik aardi ge herinneringen aan den bruinrok! Als jon gens gingen wij uit om eikestruiken te schud den. Dan kwamen de kevers er uit. om in doo- zen. blikken busjes en sigarenkistjes te worden oDgeborgen. „Jongens zei moeder dan, „zorg vooral, dat die dingen dichbblijven!" Dat gebeurde lang niet altijd, want dikwijls marcheerden tot onze vreugde de bakkers, mulders, oliesla gers en peperzakken het heele huis door en hadden erg veel liefhebberij om tegen vitrage op te klimmen. Enwe zagen daar heelemaal geen die- reii plagerij in Maar zoo kwam het dat wij geen insect beter kenden dan den meikever. Aan het Bloemendaalsche bosch komen we nog juist bijtijds om het sluimerlied van net roodborstje te hooren: plechtige wegsterven de vesperklokton en. In 't hooge struweel klinkt het lied van den nachtegaal: hartstochtelijk zoowel in de zacht kweelend klagende mineurtonen als in den aanzwellende jubel en vaak eindigend met een korten, harden slag. Uit den vijver in Thijsses Hof dringt, een vroolijke doedelmuzïek tot ons door: „koak. koak, brekkekkekkeks!" De volksmond maak te er van: „Buurvrouw, buurvrouw,^ wanneer mot je bakken? ..Morregen. morregen!" ..Ikkikkikkïk ook, ik kikkikkik ook!" Laurillard rijmde: ,.'k Heb een rrok, 'k heb een rrrok; hij is te korrt. hij is te korrt! Dan moet je 'm maar rrekken. rrrekken!" Als we weer in de Bloemendaalsche dorps straat zijn, zit een kattenpaar in een voor tuintje zulk een jammerlijk avondduo te zin gen. dat je "t hart er bij zou breken. Geluk kig. dat bij den bakker een paar huizen ver der een iempje (huiskrekel of „kriekende kriekske") ons weer opmontert met zijn fidel- deuntje. dat het aan een zijner dekschilden weet te ontlokken door er met een dijbeen overheen te strijken. KERST ZWART. Liberale Staatspartij „De Vrij heidsbond Over gemeentepolitiek. De afd. HaaTlem van de Liberale Staats partij ..De Vrijheidsbond" hield Vrijdagavond in de Tuinzaa! van hc-t Gem. Concertgebouw een openbare vergadering (haar laatste ver kiezingsvergadering in deze campagne), waar als sprekers optraden: mr. M. H. de Boer. wet houder te Utrecht en mevr. mr. E. A. J. Schel- temaConradi, lid van den gemeenteraad van Haarlem en lijstaanvoerster van de Libe rale Staatspartij „De Vrijheidsbond" voor de gemeenteraadsverkiezingen. Voorzitter was mr. C. Blankevoort. Mr. De Boer sprak het eerst De politiek is steeds meer in de gemeente raden doorgedrongen, aldus spr. Daarom moet men nu wel met de practische politiek mee doen, ook in den Raad. De liberalen werken voor het algemeen be lang. Het bevorderen van groepsbelangen is meer en meer in „gebruik gekomen". De S. D. A. P. b.v. lieten de belangen van andere groe pen koud, als is daar eenige kentering in ge- komen; deze partij lonkt nu ook naar den middenstand en de intellectueelen van andere klassen. j De rechtsche partijen voeren wel principi- eele politiek, maar zij willen niets van samen-1 werking weten. Dit is verkeerd, want samen werking is in dezen tijd juist zoo noodig. Nu de liberale politiek. Ruggespraak met bepaalde groepen hebben de liberalen niet. Het is niet waar dat de liberale partij er een is van dames en heeren: heel wat stemmen worden door de arbeiders op de liberalen uitgebracht en zij hebben daar gelijk aan, want de liberalen zijn volstrekt niet van oor deel, dat de loonen zooveel als het kan. ge drukt moeten worden. Stemmen zij voor loons verlaging dan doen zij dat in het waarachtig belang der arbeiders. Deze zien ook wel in dat aanpassing aan den nieuwen tijd hoogst nood zakelijk is. Het is beter dat 10 menschen wer ken tegen een betrekkelijk laag loon. dan dat 5 werken tegen 'hoog loon en de 5 andere werkloos zijn. Spreker gaf eenige voorbeelden van groote loonsverlagingen in Haarlem, vergeleken met 1920, in de bouwbedrijven en in de typografie, 't Is merkwaardig dat juist de grootste werk loosheid heerscht in de vakken, waarin vóór dezen tijd de loonen zeer hoog waren. In de komende jaren zal in de gemeente raden het bewaren van het financieel even wicht in de gemeenten een groote rol spelen. En de liberalen zullen daaraan mede moeten doen. Zij hebben altijd trachten te waken voor evenwicht in de belastingpolitiek; zij heb ben altijd aangedrongen op zuinigheid in tijden van hoogconjunctuur. Over de Haarlemscne belastingen zeïde spr,. dat zij in de laatste jaren niet aan den aller- hoogsten kant zijn geweest. Men zou nu moe ten streven naar verlaging van belastingen, maar het is heel moeilijk tot versobering van de gemeentehuishouding te komen, omdat men telkens daarbij in botsing komt met al lerlei belangen en belangetjes. Toch moeten de kosten omlaag en daardoor de lasten. Dit is in het belang van den arbeider. Voor een coalitie tusschen soc. democraten en Roomsch-Kat-holieken gevoelt spr. niet. Dit zou een „monsterverbond worden; deze partijen staan te ver van elkaar. Iets anders is het, niet leunend op anderen, te streven naar samenwerking, om te trachten, uit de moeilijkheden te komen. En dit zullen de li beralen doen! Hierna was het woord aan mevr. Schel- t e m a. die zeide zich op voorgaande vergade ringen pessimistisch getoond te hebben ten opzichte van de begrooting 1936. Zij ver wachtte een tekort van zes ton. Wethouder Roodenburg is hier in persgesprekken tegen opgekomen. Maar spr. blijft het zwaar inzien, want het overschot van 1934, waarvan de wethouder sprak, is maar zeer klein. En hij heeft ook gezegd en spr. heeft dit met schrik gehoord, dat er vermindering van de werk- loozenuitkeering zou kunnen komen. Voor goede gemeentehuishouding zijn drie dingen noodig; doeltreffende organisatie der diensten op commercieele basis, goede ver zorging van de dingen die de overheid aan gaan en het zooveel mogelijk overlaten aan het particulier bedrijf en particuliere ver eenigingen. Met de vrije prijsvorming mag de overheid zich niet bemoeien. Ten opzichte van de loonpolitiek zeide spr. dat de liberalen gekant zijn tegen het nivel- leeren van de loonen. Want men moet in 't oog houden, dat in den tijd van welvaart de hoogere loonen (waarbij ook al een salaris van f 3000 moet gerekend worden) lang niet in die mate zijn gestegen als de lagere. Ver schillende ambtenaarssalarissen zullen eer der moeten worden verhoogd dan verlaagd. Op „Openbare Werken" en „Maatschappelijk Hulpbetoon" kan veel bezuinigd worden, o. W. is te veel ingericht op het~zèlf uitvoeren van werken; deze dienst heeft een overcom pleet van menschen, die bezig gehouden moe ten worden. Van het 60-millioenplan moet een niet te overdreven gebruik gemaakt worden. Want de gemeente maakt daarbij wel gebruik van voorschotten van het Rijk. maar krijgt daar door weer een vergrooting van schuldenlast. Grondexploitatie moest de gemeente liever aan anderen overlaten en de woningbouw moet worden stopgezet (er wordt veel té veel gebouwd); de gemeente moet ophouden den vereenigingsbouw te steunen. Wij mogen geen bewoners meer lokken, omdat te veel indus trieën te Haarlem afgestorven zijn. Bezuiniging op Maatschappelijk Hulpbe toon zou afbraak beteekenen. is er gezegd Spr. kan dit niet beoordeelen zonder inzage te hebben gehad van het rapport-Schudde- boom in dezen. Het is dringend noodzakelijk dat de stem der liberalen in den Raad en vooral in de commissies, waar zij zulk goed werk kunnen doen blijve klinken. Uitbreiding der frac tie. die steeds het gemeentebelang boven het partijbelang laat gaan. is daarom zeer »e wenscht- Mr. Blankevoort sloot de bijeenkomst met een opwekkend woord. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Het departement Haarlem bijeen. Het departement Haarlem van de Neder landse be Maatschappij voor Nijverheid en Handel Meld gisteren haar jaariijksche alge- meene ledenvergadering in restaurant Brink mann onder leiduig van den voorzitter, Jhr F. Teding van Berkhout Jr. Deze richtte zich m zijn openingswoord in het bijzonder tot mr. A. J. R. Mauritz. die als secretaris-pen ningmeester aftrad en zich niet meer her kiesbaar had gesteld. Spreker bracht hem dank voor alles, wat hij voor de Maatschap pij had gedaan. Uit het jaarverslag over 1934. dat vervol gens door den secretaris-penningmeester werd voorgelezen, bleek, dat het aantal leden en donateurs in het afgeloopen jaar wat te rugliep. Het bedroeg bij het afsluiten van het verslag 130. Echter valt in het loopende iaar weer eenige toename te constateeren. De voorzitter herinnerde er in verband hier mede aan, dat in 1937 te Haarlem de alge- meene vergadering der Maatschappij gehou den zal worden. Met deze gebeurtenis In het verschiet is wellicht een leden vermeerdering te verwachten. Daarna kwam de bestuursverkiezing aan de orde. wegens het aftreden van de bestuurs leden Jhr. Teding v. Berkhout, ir. W. J. Bur- gersdijk en mr. Mauritz. die niet herkies baar waren. Eerstgenoemde zeide, dat hij wegens drukke bezigheden genoodzaakt was zijn functie neer te leggen. In deze vacatures waren candidaat gesteld de heeren ir. J. H Telders, ir. dr. B. Bölger en A. F. Went, die bij acclamatie gekozen werden. Jhr. Teding van Berkhout richtte tot den nieuwen voor zitter, ir. Telders, een kort woord, waarin hij op de beteekenis van diens taak wees en zijn gelukwenschen aanbood. Aan het einde van de vergadering dankte mr. Mauritz voor de tot hem gesproken woorden, terwijl een ander bestuurslid den aftredenden voorzitter hulde bracht. De nieuwe brug over het Zuider Buiten Spaarne. Ilct slaan der procfpalen. Vrijdagmiddag is de eerste proefpaal voor de nieuwe brug over het Zuider Buiten Spaarne geslagen. Deze palen van beton heb ben een lengte van 913 Meter. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN VEREENTGING TOT 'STICHTING EENER EVANGELISCHE GEMEENTE, aan te sluiten bij den Bond van V. E. Gem. in Nederland- Gebouw Parklaan 106. V.m. 10 uur: de heer F. A. Stroethoff te Santpoort. Nam. 8 uur: Ds. P. van Vliet, te Amster dam. Woensdag nam. 8.15 uur Zangrepetitie. (Adv. Iiigez. MecL) De C. H. U. en de verkiezing. Vergadering in de Leidschestraat. In het Nederl. Hervormd Wijkhuis in de Leidschestraat spraken Vrijdagavond voor de Christelijk Historische Unie de heer E. van de Wall. lid van den gemeenteraad en Mr. A, Wen sing, voorzitter van de gemeentelijke Chr. Ilist. Kiesvereeniging. De heer E. v. d. Wall zeide dat de meeste sprekers op politieke vergaderingen het werk van andere partijen afbreken. Hij dankte daarom mevrouw Scheltema Conradi die een gunstige uitzondering maakte, toen zij het fi nancieel beleid van wethouder W. Roodenburg prees. Daarna weidde spr. uit over de inkom sten der gemeente, die door lager belasting opbrengst voortdurend dalen. Er is kapitaal verlies en achteruitgang van zaken bovendien, terwijl men de werkloosheid niet mag verge ten. waardoor het rijk een groot deel van de belastingopbrengst opeischt. Wat moet nu gedaan worden? Nog hooger belastingen is onmogelijk. Wel vond spr. het noodzakelijk dat voor de personeele belasting Haarlem van de vierde naar de derde klasse moet worden gebracht. Bezuiniging is verder natuurlijk absolute vereischte. Op verschillende wijzen is dit nog wel mogelijk. De heer v. d. Wall geloofde niet dat het te kort der gemeente zoo groot zou worden als sommigen wel meenen. Verlaging der bedrijfslasten is hier en daar reeds geschied, doch het is noodzakelijk dat Haarlemmers ook in Haarlem koopen en niet daarbuiten. Volgens den heer v. d. Wall zijn te hooge uitgaven nooit aan de c.-h. raadsleden te wij ten geweest. Bovendien heeft de partij altijd het algemeen belang gediend, ofschoon zij uit bescheidenheid zich hierop nooit heeft laten voorstaan. De bestrijding der werkloosheid heeft bij de c.h. ook altijd een pleitbezorg ster gevonden. De c. h. willen niet met leuzen en beloften komen, doch het gepresteerde moet aanleiding wezen Woensdag op lijst 1 te stemmen. Mr. A. Wensing vroeg of de politiek als zoo danig' nog zin heeft. Een zekere afmatting is bij de politieke groepeeringen te constateeren, anderen trachten door bijzaken belangrijk te maken, de aandacht van de hoofdzaak af te leiden. Handhaving van den volksinvloed op het regeeringsbeleid is noodzakelijk. Vele beslissingen die genomen moeten wor den. hebben niets met politiek te maken. Zij kan daarbij slechts nadeel ten gevolge hebben. Doch bij vele vraagstukken ls de politiek wel van beteekenis. Tot deze laatste groep behoort die waar de rechtsvraag een belangrijk onderdeel vormt en waarbij de verantwoordelijkheid tegenover verschillende groepen de kern uitmaakt. Bij subsidieverlening mag de gemeente niet ten koste van velen het bestaan rekken van nood lijdende instellingen waarvoor do burgerij niet genoeg belangstelling heeft. Als voor beeld noemde de spr. subsidies aan orkesten. De spreker stelde zich tegenover de leiders gedachte en de N. S. B„ die z. i. toch bij de verkiezingen haar invloed laat gelden, on danks het feit dat zij niet meedoet. Spr. noemde als oorzaken van groote meet lij kh eden voor onze geheele maatschap,mj' net op de wereldmarkt, komen van Rusland en Ja pan. Aanpassing, vooral binnenslands, is noo dig en het is gelukkig dat de overheid in deze richting arbeidt. Over de openbare school sprekende zei de heer Wensing dat het verheugend is dat oött daar een strooming is het godsdienstonder wijs weer te herstellen. Het vrije behoud van geestelijke goederen is voor de c.h. ook van groot belang. Voor alles staat de C.H. Unie op de bres en zij die zich van hun verantwoording bewust zijn zullen dit Woensdag wel moeten laten bli,jken. Er was gelegenheid tot het stellen van vragen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 9