Werkloosheidsbestrijding te Haarlem. BERICHT 52e Jaargang No. 15949 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 24 Juni 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. 150.-, Elke andere vinger 50.-, Aim- of Beenbreuk 30.— Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger 30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 24 Juni. De Hollywood Bowl. Binnenkort zal Mengelberg in de „Holly wood Bowl", een klein dal nabij Los Angeles, tegen een hoogen bergrug gelegen, een der concerten leiden die daar geregeld gegeven worden. Het bericht van zijn komst is natuur lijk met bijzondere geestdrift ontvangen door de in Californië wonende Hollanders, en één hunner schrijft in een brief aan de Groe ne Amsterdammer: „Natuurlijk, we krijgen hier ons deel aan goede muziek. Maar niettemin komt het her haaldelijk voor, dat we. wanneer we een of an der concert via radio en grammofoonplaat hooren, zeggen: Dat klinkt nu net of het Mengelbergmuziek is. En met groote voldoe ning hooren we dan meermalen de aankondi ging, dat het juist gespeelde concert onder leiding was van Willem Mengelberg. En nu komt Mengelberg naar de Bowl. En waarschijnlijk zullen velen in Holland wel eens Iets willen weten omtrent deze bowl. De Hollywood Bowl was in den goeden ouden tijd de uitverkoren plaats voor executies. Maar een vijftien jaren geleden nam een groep in gezetenen van Hollywood initiatief, de Bowl aan te koopen om er een openluchttheater van te maken. De bekende Amerikaansche methode: pennies van kinderen, werd toege past, en metbehulp van donaties enz. werd de Bowl gekocht en aan Los Angelos County cadeau gedaan. De county verhuurt nu de Bowl aan de Hollywood Bowl Association voor een dollar per jaar. Van Juli tot September heeft de Southern California Symphony As sociation de Bowl gehuurd om er haar zomer- eoncerten te geven. De Bowl biedt plaats voor 20.000 personen. Bijna overal is de muziek uitstekend te hoo ren. Dat het publiek dezë concerten waardeert blijkt uit het feit dat in 1934 270.000 menschen de uitvoeringen bijwoonden. Het grootste aan tal verkochte kaarten voor een concert was ruim 16.000 Door elkaar worden per concert 8.000 toegangsbewijzen verkocht. Het totale aantal toehoorders sinds de concerten zijn be gonnen wordt geschat op 3.250.000. Zeventig dirigenten zijn in de dertien jaar 'dat de concerten hebben plaats gehad hier op getreden. De meesten van hen kwamen spe ciaal over voor deze leiding. Het aantal com posities dat ten gehoore is gebracht bedraagt 825. Meer dan 200 componisten zijn in dit oeuvre vertegenwoordigd. Voor wie een seizoenkaart neemt kost het bijwonen van een concert25 cent!" Deze mededeelingen van een Hollander over de belangstelling voor goede muziek in Ameri ka mogen ons wel tot bescheidenheid stem men. Natuurlijk kan men er op antwoorden: „Amerika is zoo groot", maar dat heeft er in dit geval niet veel mee te maken. Als de ettelijke duizenden, die elk concert in de Holly wood Bowl bezoeken, er veel grooter afstan den voor moeten afleggen dan wij naar onze concerten, is dat alleen een extra bewijs voor de Amerikaansche muzikale belangstelling. Toch zijn we aan deze zijde van den Oceaan gewoon, met een tikje minachting op Ameii- kaansche kunstuitingen en kunstvereering neer te kijken. Vanouds worden die vereenzel vigd met Amerikaansch kunst-snobisme. Het begint erop te lijken alsof het oude Europa deze aanmatigende meening wel eens mag herzien. Een muziektheater in de open lucht zou in Nederland heel wel in te richten zijn. Als men in de buurt van de groote bevolkingscentra wilde blijven, zou onze duinstreek er zeker de gelegenheid toe bieden. En sinds de moderne wetenschap een zoo groot deel van de ge heimen der aeoustiek ontsluierd heeft, zou tevoren ook zekerheid te krijgen zijn op dit punt. Maar wanneer zal men zooiets wagen? zelfs als de tijden beter mochten worden. Het is mogelijk gebleken de Amsterdammers voor een openluchtconcert naar het- Stadion te lokken, en de Haarlemmers naar het H.F.C.- terrein, maar hoeveel publiek zou men nog trekken als de concerten b.v. 4 of 5 K.M. bui ten een stad werden gegeven? En als de diri gent dan Mengelberg was, of Van Beinum of Schuurman, met de programma's die nu een maal die des kunstenaars zijn? Ik zie het niet optimistisch in. Het zou wat anders zijn als er reusachtige jazz-demon- straties met geweldig getrompetter en saxo- phoon-gejammer door echte negers werden aangekondigd. Het zou ook nog wel gaan met het ensemble van den heer Kovacs Lajos, die toen hij nog Louis Schmidt heet te veel beter muziek leidde, maar om den broode ging kovacsen. Dergelijke 'dingen zouden gaan. Het bloeiend bestaan van een openluchttheater waarin Beethoven, Mozart, Tschaikowsky, Haydn. Bach werden gegeven lijkt mij evenwel al on denkbaar. En dan is het maar beter te zwij gen van Debussy en Ravel, en aan Strawinsky, Honegger en Milhaud maar heelemaal niet 'te denken. Neen, veel verder dan de gedachte „hoe lappen die Californiërs dat?" zullen we wel niet ko men. En als de Californische Hollanders Men gelberg gaan vragen hoe het met de belang stelling voor goede muziek in Nederland staat zullen ze. vrees ik, niet veel opwekkends te hooren krijgen. R. P. VLAMMEN ZEE IN BRITSCH-INDISCHE STAD. Reuter meldt uit de Britsch-Indische stad Nathiaguli: Duizend huizen, waaronder eenige der mooiste gebouwen van de stad zijn ver woest door een brand, die Zondagmorgen is gebluscht. Verscheidene andere huizen moes ten worden afgebroken, om uitbreiding dei- vlammen te verhinderen. Van Pesjawar uit moesten troepen worden opgeroepen den brand te bestrijden. De schade wordt geraamd op ruim 50.000 pond sterling. Het Einde van Flora. Gebouwen brachten 5500.op. De verkoop van de gebouwen van Flora, uit gezonderd het Restaurant Flora, het regee- ringsgebouw en het secretariaatgebouw, heeft opgebracht het totale bedrag van 5500. Hier bij waren ook de hekken, bruggen, verlichtings zuilen, controletentjes enz. Het Bloemenpaleis deed f 3700, het theehuis 500, de muziek tent 75, de wereldbol 25, de opengewerkte vazen op den Tulpenhof 5. De prijzen zijn laag, maar men moet niet vergeten dat het hier afbraak betreft, en dat het aan de koopers groote moeite zal kos ten om het houtwerk van het pleister te ont doen. AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. Vierde opgave van ingekomen giften: D. f 2,50 K, f 2,50 B. f 1.50 Mr. v. E. f 5.00 Firma Droste f 10.00 Not. H. f 4.00 F. f 1.00 L. f 1.00 Mevr. A.—B. f 2.00 R. J. G. f 10.00 Not. G. f 5.00 B. f 1.00 B. f 5.00 Firma Oud f 10.00 Lijst van den heer Bijleveld f 90.00 Bestuur Haarl. Handelsv. f 6.00 Lijst mej. Kwant f 13.30 Personeel G. E. B. f 9.40 Personeel G. B. f 1.00 f 180.20 N. Z. H. T. M. Het jaar 1934 was niet gunstig. Aan het verslag over 1934 van de Noord- Zuid-Holl. Tramweg Mij. is het volgende ont leend Het jaar 1934 was voor de Maatschappij niet gunstig. De reeds in het vorige verslag medegedeelde daling van het aantal reizigers in de eerste maanden hield over het geheele jaar aan. Toch meent de directie dat er eenige ver mindering van de vervoersafneming merk baar is, die de hoop doet koesteren dat 't ein de der daling, zij het dan nog niet in 1935, dan toch in een niet te verre toekomst, mag wor den verwacht. De ontvangsten uit het bedrijf liepen van rond f3.868.000,— in 1933 tot rond f3.432.000,— dus met f 386.000,of ongeveer 10 pet. terug. Door verschillende maatregelen werden de uit gaven die in 1933 rond f 3.229.000,— bedroegen tot f 2.910.000,dus met f 318.000,of onge veer 9,8 pet. verlaagd. Het exploitatie-saldo van 1933 kon dus niet gehandhaafd worden en ver laagde van rond f 640.000,tot f 572.000, Dit verlaagde saldo is uiteraard minder dan het saldo 1933 in staat de vaste lasten te vol doen. In verband hiermede werden in het ein de van 1934 verschillende maatregelen geno men die voorhands beoogen de liquidatie der Maatschappij te verzekeren om 't- haar moge lijk te maken zich behoorlijk van haar ver- voerstaak te kunnen blijven kwijten. Geen yerlaagde uitkeering aan werkloozen. Een mededeeling namens het Haarlemsche gemeentebestuur. Het raadslid mevrouw Mr. E. A. J. Schelte- maConradi heeft blijkens het verslag in onze courant van Zaterdag in een vergadering van den Vrijheidsbond gezegd, dat zij met schrik uit het verslag van een persgesprek met den wethouder van financiën van Haarlem had ge hoord. dat er vermindering van werkloozen- uitkeering zou komen. De wethouder van financiën, de heer W. Roodenburg, verzoekt ons namens het ge meentebestuur mede te deelen, dat er te Haarlem niet gedacht ivordt aan een ver laging van de uitkeering aam de iverkloozen. Wel is door spreker in een intervieuw aan Haarlem s Dagblad gezegd, dat er kans is, dat het volgend jaar de rijksuitkeering aan de ge meenten voor de werkloozen verminderen zal, maar dat staat geheel buiten den steun die de werkloozen ontvangen. Tot zoover de wethouder. Mevr. Scheltema heeft ons verzocht, mede te deelen, dat zij inderdaad ook alleen heeft willen wijzen op de verlaagde uitkeering aan de gemeente, hetgeen geen vermindering van de steunuitkeering behoeft te beteekenen. Zeventig duizend mark verdwenen. Bewaring van effecten was niet erg safe. De Amhemsche politie heeft een gewezen gérant gearresteerd, die van iemand uit Praag een aantal effecten in bewaring had ont vangen. ter gezamenlijke waarde van 100.000 Mark en waarvan hij een gedeelte ten eigen bate heeft aangewend. Bij zijn aanhouding bleek de man nog slechts in het bezit van 30.000 Mark. Hoewel hij ontkent, zich aan verduiste ring te hebben schuldig gemaakt, is hij in het Huis van Bewaring ingesloten. Het onderzoek wordt door de politie voort gezet. Weer 3 a 4 ton werk uit het 60 Millioen-fonds Verder 1 i ton voor de bedrijven. Wij hadden heden een onderhoud met den wethouder der Werkloosheidsbestrijding den heer W. J. B. van Liemt, die. zooals men weet, tijdens dc ziekte van Mr. J. Gerritsz ook Open bare Werken waarneemt. In de vorige raadszitting heeft de heer van Liemt namens B. en W. medegedeeld, dat ver moedelijk in de volgends raadszitting voor stellen behandeld zullen kunnen worden om weer eenige Haarlemsche objecten voor het 60 Millioenfonds te laten uitvoeren. De heer van Liemt kon ons thans nog nader verklaren, dat Haarlem uit het Werkfonds als nog gelden heeft aangevraagd voor het uit voeren van vijf bouwwerken. Daarmee zou een bedrag van ongeveer een half millioen gulden gemoeid zijn. Het gemeentebestuur, dat over deze zaken al verschillende conferenties met het Werkfonds gehad heeft, is voor 90zeker van de toestemming van een groot deel dezer objecten. Als die verwachting vervuld wordt, be teeken t dit in elk geval werken die 3 1/2 a 4 ton zullen kosten. Voor de bestrijding der werkloosheid te Haarlem zou dit van zeer groote beteekenis zijn. Het is zeer waarschijnlijk, dat nog dit jaar met de uitvoering van deze werken be gonnen kan worden. Wij wijzen er op, dat dit bouwwerken betreffen, zoodat het in het bij zonder arbeid voor bouwvakarbeiders zal bren gen. De conferenties over het verhoogen van de spoorbaan HaarlemRotterdam (men weet, dat het de bedoeling is de spoorbaan verder te verhoogen en wel van de Brouwersvaart tot voorbij de Zandvoortschiaan, bij welkwei-k be grepen is den bouw van 4 viaducten, namelijk aan de Westergracht, de Pijlslaan, de Mun terslaan en de Zandvoortschelaan, waardoor een einde zou komen aan de overweg-misère, die de uitbreiging van Haarlem-West belem mert) duren nog voort. Daarbij worden vorde ringen gemaakt, zooriat de kansen, dat ook dit object voor het 60 Millioen-fonds uitge voerd zal kunnen worden, zijn toegenomen. Dit is een zeer groot object; onder de 3 a 4 miliioen dit dit werk zou kosten, is natuurlijk een zeer groot bedrag aan arbeidsloon, zoodat als het inderdaad tot uitvoering zou komen, vele arbeiders daarbij werk zouden kunnen krijgen. Dan zal dit jaar nog ongeveer f 150.000 gewoon werk voor de gemeente uitgevoerd worden. Dit betreffen werken aan de Water leiding, de Reiniging en het Openbaar Slacht huis. Het werk aan de Waterleiding zal ongeveer f 100.000 kosten. Daaronder is begrepen den bouw van een voorfilter-gebouw. De uitbreiding van het Openbaar Slacht huis zal ongeveer f 22.000 kosten. Voor de Reiniging moeten cp het nieuwe ter rein aan den Oudeweg nog enkele dienst- lokalen gebouwd worden. De kosten daarvan worden op f 25.000 begroot. Er is evenwel nög meer werk in voorberei ding. Indertijd hebben wij reeds medegedeeld, dat de oude Janskerk (die doof de gemeente van de Ned. Hervormde kerk is gekocht) ver bouwd zal worden tot gemeentearchief. Daar mede is een bedrag van ongeveer f 34.000 ge moeid. Door de terreinen van de prise d'eau in de duinen te Bloemendaal zal een verharden weg worden aangelegd. De kosten daarvan zijn begroot op f 32.000. In de eerstvolgende raads vergadering zal dit crediet reeds door B. en W. worden aangevraagd. De bouw is voorts voorbereid van 26 hui zen voor economisch-zwakken. Daarvan zijn de kosten geraamd op f 50.000. Als wij dus de werken uit het Werk fonds taxeeren op 3 1 2 ton (de wethou der noemde een bedrag van 3 1/2 a 4 ton) komen wij met de andere werken die wij opgesomd hebben, tot een be drag van meer dan 6 1/2 ton. Tenslotte wordt de arbeid voor jeugdige werkloozen georganiseerd. Het is de bedoe ling om 16 woningen voor ouden van dagen te laten bouwen door jeugdige werkloozen. Dit werk is voorbereid in samenwerking met twee deskundige raadsleden, de heeren H. J. L. Klein Schiphorst en M. Meyei-s. Heden wordt te Haarlem een conferentie gehouden door den directeur van Open bare Werken en vertegenwoordigers van de werkgevers en vakcentrales om de Iconen te bespreken die door deze jeugdige arbeiders zullen verdiend worden. In den raad is in dertijd de vrees uitgesproken, dat de jeug dige werkloozen met een zakcentje zouden worden afgescheept, maar de heer Van Liemt verzekerde ons, dat dit geenszins de bedoeling is. Voor den bouw van deze 16 woningen voor ouden van dagen zal binnenkort aan den ge meenteraad een crediet worden aangevraagd van f 30.000. Deze f 30.000 komen dus nog boven het bedrag van de ruim 6 1/2 ton werk hierbo ven opgesomd. Bij de werken die op normale wijze voor de bedrijven uitgevoerd worden, worden zoo besloot de heer Van Liemt natuurlijk de gewone loonen vastgesteld. Voor de wer ken die gefinancierd woi-den door het Werk fonds gelden ook geen werkverschaffingsloo- nen, maar de loonen door het Werkfonds worden goedgekeurd. Bij de objecten die nu reeds te Haarlem voor het Werkfonds wor den uitgevoerd, o.a. de brug over het Zuider Buiten Spaarne. worden de normale of bijna normale loonen betaald. Nader vernemen wij nog. dat de jeugdige werkloozen a.-s. Vrijdagavond voor een be spreking opgewezen zullen worden. Het is de bedoeling, dat wat het werk voor de jeugdige werkloozen betreft, aangevan gen zalworden met den bouw van een kleed huis op een sporttterrein. Daarna komt de bouw van de 16 woningen voor ouden van dagen. De plannen voor dit laatste werk worden morgen in de raadscommissie voor Openbare Wei-ken behandeld. Duitschland vierde de Zonne wende. Honderdduizenden brandstapels werden ontstoken. BERLIJN, 24 Juni (D. N. B.) Gisteravond is op vele plaatsen in Duitschland het zonne wende-feest gevierd, honderdduizende brand stapels zijn ontstoken door geheel Duitsch land. alleen reeds langs de baai van Lubeck eenige honderden Op den Hessenberg nabij Heurenberg voer den Goering en Streicher het woord. ITALIAANSCHE TROEPEN IN MOEI LIJKHEDEN. LONDEN. 24 Juni (Reuter) De ..Times" ver neemt uit Cairo, dat de Italianen moeilijk heden ondervinden in het handhaven van de groote troepenmacht in de Oost-Aziatische koloniën. Dit wordt geïllustreerd door het feit. dat. zij schepen zonden naar Port Soedan, 350 mijl van Hassoen, om water te koopen. De Soeda- neesche autoriteiten verklaren, dat de Ethio- piërs groote aankoopen doen in Soedan, voor al graan en lastdieren. De export van Soedan naar Ethiopië is ongeveer 50 maal zooveel als verleden jaar. Zij, die zich met ingang van 1 Juli per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Hei Beiaaa&iksie Anthony Eden zou bemiddelen optreden in het Italiaansch-Abessynisch conflict. pag. 4 De bekende kunstcriticus Jack T. Grein is. te Londen overleden. pag. 4 Velen hebben tijdens het weekeind door ver keersongelukken den dood gevonden. pag. 3 Bij het baden zijn verscheidene personen om het leven gekomen. pag. 3 Frauduleus slachten wordt een groot kwaad. pag. 3 De Koningin en de Prinses hebben Rotterdam bezocht. pag. 3 Prof. van den Bergh van Eysinga aanvaardt zijn ambt. pag. 3 De steunuitkceringen te Haarlem worden niet verlaagd. pag. 1 Zondag is op de Raaks te Haarlem een ern stig ongeluk gebeurd. pag. 1 De bestrijding der werkloosheid te Haarlem pag. 1 Op 69-jarigen leeftijd is overleden ir. L. C. Dumont. pag. 11 De vergadering van de Algemeene Vereeniging Bloem ba Ilencul tuur. pag. 9 Bij de athletiekwedstrijden van Haarlem is het Nedcrlandsch record speerwerpen ver beterd. pag. 6 Willy den Ouden heeft thans ook het wereld- ■ecord 300 yards vrije slag op haar naam gebracht. pag. 8 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De Hollywood Bowl. pag. I Van onzen Weenschen correspondent Hugo Helm op zoek naar operettes. pag. 4 Van onzen Waanschen correspondent: Oos- tenrijksche tooncelspelers moeten examen doen. pag 4 Mr. J. II. van Geldcren: Het parkeervraagstuk en dc verkeersveiligheid. pag 9 Criticus over de athletiekwedstrijden op het Haarlem-terrein. pag. 6 Bekende Haarlemmers: de heer C. Sipkes. pag. 3 Damrubriek. WANDGEDIERTE. Radicale verdelging, onder geheimhouding en schriftelijke garantie. Alleen onze twee voudige methode garandeert U afdoende verdelging. Waar anderen faalden, slaagden wij. ZUIVERONDERNEMING „RADICAA L", Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657. (Adv. Ingez. Med.) Twee oudjes zwaar gewond bij ongeluk op de Raaks. Stapten van den stoep zonder op te letten. En liepen tegen vrachtauto op. HET MEISJE MET DE GOUDEN STEM. De --u uicj. Cain werd uit 15000 collega's gekozen om bij de Britsche telefoonmaatschappij de tijdopgave te verzorgen. Duizenden en nog eens duizenden trokken Zondag door Haarlem. Per auto en per fiets, per motor en wan delende en nergens viel een ongeluk van beteekenis voor. Overal liep alles dank zij veelal de goede zorgen der verkeerspolitie, op rolletjes en zelfs op de drukste uren kwam iedereen veilig verder. Hoe tragisch staat daartegenover het droevig ongeluk op de stille Raaks in den vredigen Zondagmorgen, dat geheel te wijten is aan onoplettend heid van twee bejaarde menschen. De 73-jarige heer A. van Bergeyk, Nassau- straat 21 liep te ongeveer kwart voor 11 met zijn 78-jarige echtgenoote A. A. van Bergeyk- Tas op het trottoir van de Raaks aan de zijde van de Handelsschool bij de Zijlvest. Zonder om te zien of op het verkeer te let ten, staken beiden den weg over, toen een vrachtauto met matige snelheid naderde. De chauffeur remde onmiddellijk en stond nagenoeg direct stil. Toch werden de heer en mevr. Van Gergeyk door den radiateur tegen den grond geworpen, waardoor zij zeer ernstig werden gekwetst. De heer Van Bergeyk kreeg een lichte sche delbasisfractuur, verschillende hoofdwonden en brak een rib. Zijn vrouw was er veel erger aan toe: zij kreeg een levensgevaarlijke her senschudding. waardoor haar toestand zeer zorgwekkend was. De ongevallendienst heeft de eerste hulp verleend. Per ziekenauto zijn de beide onge lukkige oudjes naar het Diaconessenhuis ge bracht. Maandagmorgen was de toestand van den heer Van Bergeyk nog hetzelfde. De toestand van zijn vrouw is echter zoo dat er weinig hoop bestaat haar in het leven te kunnen houden. De chauffeur van de vrachtauto heeft aan dit tragische ongeluk uiteraard niet de minste schuld. De 78-jarige mevrouw A. A. van Bergeijk-Tas is hedenmiddag overleden.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1