&mè NIEUW: ETNA Het parkeervraagstuk en de verkeersveiligheid. Hef geheim van Lady Littenton M AA N D A G 24 JUNI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 9 Algem. Vereen, voor Bloembollencultuur. De voorzitter over „de administratieve machten in Den Haag" De vereeniging mag namens „liet vak" oordeelen. zegt de heer Krelage. Den Haag houdt niet voldoende rekening met adviezen van vakmenschen. Heden, Maandagmiddag, hield de Alg. Ver een. voor Bloembollencultuur in het Krelage- huis haar 177e (buitengewone) algemeene vergadering, op verzoek van eenige afdee- hngen-. Rede van den voorzitter De voorzitter, de heer E. H. Krelage. opende de vergadering met een rede, waarin hij allereerst hulde bracht aan de nagedachte nis van Prof. Hugo de Vries, in leven het oudste eerelid der vereeniging, die meer dan een halve eeuw geleden als zoodanig werd be noemd. De vereeniging zal steeds de belang rijke diensten, die deze geleerde ook aan het bloembollenbedrijf heeft kunnen bewijzen, in dankbare herinnering houden. Spr. vervolgde: Het bijzonder karakter dezer vergadering, die voor zoover mij bekend voor 't eerst in de geschiedenis onzer vereeniging, bijeen komt op verzoek van eenige afdeel'ingen, geeft geen aanleiding tot de gebruikelijke openings rede, die ditmaal tot een kort woord beperkt moge blijven. Het verheugt mij, hier den regeeringscom- missaris en voorzitter, bestuursleden en di recteur der Nederl. Sierteeltcentrale te mogen begroeten, van wier belangstelling voor het hier te behandelen onderwerp wij verzekerd zijn. Hun tegenwoordigheid geeft blijk van hun wensch om zich te overtuigen van de stroomingen en opvattingen die. in het bloem bollenbedrijf ten opzichte van de saneering l.pven. Zonder te willen voorspellen of het lieden tot een bepaalde uitspraak zal komen, zou ik toch er de aandacht op willen vestigen, dat, indien er één organisatie is die recht heeft datmen haar meening als die van het ge- heeie „vak" beschouwt, het de Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur is. Het is bekend dat van de ongeveer 17000 a 18000 bloembollenkweekers, die bij de voor malige kweekerscentrale waren ingeschreven, nog slechts rond 13000 in de termen vielen óm als georganiseerden door de Sierteeltcen trale te worden aangenomen. Onder deze 13000 zijn er slechts rond 750, die meer dan 1 H.A. bételen. Van de overige ruim 12000 blijven er 6500 "beneden de 10 Aren, ruim 3Ö00 hebben een teelt van 1025 Are of gemiddeld 115 Roe én de resteerende ongeveer 2500 kweekers be telen tusschen de 25 Are' en 1 HA.. Gaan" wij dé samenstelling onzer -vereeniging na,- dan" is het ;vóor ieder, die de toestanden kent,'duïdêlijk dat juist" die kweekers en fir ma's die méér dan gemiddeld 115 Roe telen, dus de genoemde 2500 en 750. die tezamen on geveer 85 pCt. van de geheele bloembollenteelt uitoefenen, leden zijn van de Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur, waarbij dan nog een deel der kweekers beneden 115 R. ge voegd moet worden. Hieruit blijkt overtuigend dat, indien er één organisatie is, die gerech tigd is „namens het vak" een oordeel uit te spreken of een besluit te nemen, dit de Alge meene Vereeniging voor Bloembollencultuur is. Het is niet overbodig, dit nog eens uitdruk kelijk te constateer en. omdat in het commu niqué van de Ned. Sier teel teentrale over het saneeringsplan-1935 meer dan eens meenïngen van het „vak" worden medegedeeld, zonder dat eenige toelichting gegeven wordt over wat hier met „het vak" bedoeld wordt. In dat communiqué kan men lezen dat door het vak een stichting in het leven wordt ge roepen;- .dat het vak gemeend heeft dat het percentage, dat de exporteurs op de kweekers nota's mogen aftrekken, 15 pCt. zou móeten zijn, en er wordt zelfs gesproken over de met het vak over het plan bereikte overeenstem ming. Men zou Meruit kunnen afleiden, dat over al déze punten overlég met de vereenigingen op blóembollengebied' of althans met hare besturen had plaats gehad. Dit is echter geenszins het geval geweest. De besturen zijn in de totstandkoming; van het plan 1935 niet gekend. Het vêrinoedèn'ligt voor de hand dat met het vak in de bewoordingen van het commu niqué bedoeld worden de kweekers en expor teurs, leden van het bestuur der Sierteeltcen trale. Mocht dit zoo zijn, dan is het eigen aardig, dat zij op andere plaatsen een paar maal in het communiqué uitdrukkelijk als zoo danig vermeld worden. Maar hoe dit zij en ofschoon deze vakmannen ten volle ons ver trouwen verdienen als „het vak" of als woordvoerders of vertegenwoordigers van het vak kunnen wij hen niet aanvaarden. Wel is waar werden zij benoemd op voordracht van de besturen van eenige vereenigingen waaron der de onze, maar daar hun als bestuursleden der sierteeltcentrale geheimhouding is opge legd, is elk overleg of beraad met de besturen die hen hebben voorgedragen, nadrukkelijk uitgesloten. De besturen en de vereenigingen kunnen derhalve geen enkele aansprakelijk heid of verantwoordelijkheid aanvaarden met betrekking tot het saneeringsplan 1935, dat geheel buiten hun voorkennis en medewerking is tot stand gekomen. Deze opzet heeft reeds tot veel teleurstel lingen en bezwaren aanleiding gegeven en zal dit blijven doen. De kweekers en exporteurs in de Sierteeltcentrale treft in dezen geen ver wijt.. Wij kunnen overtuigd zijn, dat zij ge tracht hebben de best mogelijke regeling te verkrijgen, maar vermoedelijk staan zij mach teloos tegenover de administratieve machten in Den Haag, die meenen dergelijke ingewil- kelde vaktechnische regelingen te kunnen vaststellen, zonder voldoende recht te laten wedervaren aan de adviezen van deskundige vakmenschen. Dit zou verklaarbaar zijn, als de administra tie te waken had voor gelden, waarmede het fonds gesteund werd. Aangezien echter gee nerlei steun door het bloembollenvak genoten wordt en dit de regeling geheel zelf bekostigen moet, zou men meenen, dat het bloembollen- bedrijf dan ook gerechtigd zou zijn, zelf te bepalen, hoe het de regeling wenscht, behou dens een wenschelijke goedkeuring vanwege het departement. Ondanks al deze bezwaren heeft ons bestuur steeds de leden der vereeniging voorgehouden dat zij ten volle aan hun verplichtingen moe ten voldoen, die hun door de saneeringsmaat- regelen zijn opgelegd en het blijft die ge dragslijn voor de toekomst aanbevelen, voor zoover dit den betrokkenen ook maar eenigs- zins mogelijk zal zijn. Een vergadering als deze, die zichzelf te recht beschouwen mag als te zijn „de stem van het vak", legt zich daarmede zware ver plichtingen op. Zij behoort er zich elk oogen- blik van te doordringen, dat haar uitspraak als „stem van het vak" weloverwogen dient te zijn en niet beïnvloed mag worden door plot selinge opwellingen of tijdelijke stroomingen. Ik vertrouw, dat deze vergadering daarvan doordrongen zal zijn, en dat de besprekingen, ondanks scherpe meeningsverschillen, gevoerd zullen worden met de hoffelijkheid, waarop tegenstanders, met waardeering voor elkan ders standpunt, aanspraak maken. HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELINGEN. De H.RB. houdt op Dinsdag 2 Juli in Hotel Royal aan het Stationsplein haar algemeene jaarvergadering.. Na het uitbrengen van de gewone verslagen, heeft een bestuursverkie zing plaats. De voorzitter, de heer Joh. M. Schmidt en de heeren D. N. H. Haase en J. Kemper, commissarissen, treden periodiek af en stellen zich herkiesbaar. Mejuffrouw H. H. Groenendaal, secretaresse, is om gezondheids redenen afgetreden; het bestuur stelt candi- daat den heer P. Wapstra. De heer W. Dijkstra, 2e secretaris is door gebrek aan tijd genoopt tot aftreden. Het bestuur stelt voor tot wijziging van Statuten en Huishoudelijk reglement over te gaan. PERSONALIA. Aan de-Chr. Kweekschool de Klokkenbérg te Nijmegen 'slaagde voor het examen han denarbeid de heer F. Feenstra, te Haarlem. DR. J. RUTGERSIIUIS GEOPEND. Zaterdagmiddag is alhier het in het per ceel Parklaan 53 gevestigd Dr. J. Rutgers- huis geopend, plaatselijk Consultatiebureau van den Niéuw-Malthusiaanschen Bond. Het gebouw is naar moderne eischen inge richt: beneden zijn de woonvertrekken van de beheerders, den heer en mevr, De Jong. Bóven zijn de wachtkamer, een kamer voor den dokter en een voor de medewerkster. De meu bileering is sober en practisch. De officieele opening had plaats in de bo venzaal van café-restaurant „Bolwerk", waar bij het eerst het woord werd gevoerd door den heer Goud, voorzitter van het Hoofdbestuur van den Bond. Deze deelde o.m. mede, dat aan het Haarlemsche Dr. Rutgershuis is ver bonden dokter Meyboom, die als medewerk ster heeft mevr. van Roosdij. Dit consultatie - bureau is nu het negende in ons land. Het is. genoemd naar Dr. Rutgers, den voorvechter van het Nieuw-Malthusianisme. Spr. eindigde met den. wensch dat de af deeling Haarlem, een der oudste, ook spoedig een der grootste zal. zijn en het Consultatie bureau aan de verwachtingen zal beantwoor den. Daarna droeg hij namens het Hoofdbe stuur: het- bureau over aan de Haarlemsche afdeeling. Hierna spraken nog eenigen der genoodig- den. De voorzitter der afd. Haarlem aanvaardde het bureau voor deze afdeeling en voorts bo den nog afgevaardigden der afdeelingen Am sterdam, Aalsmeer en Rotterdam hun geluk- wenschen aan. De afgevaardigde van Am sterdam zeide een gift voor het nieuwe bureau toe en die van Rotterdam een wandversie ring: kinderfoto's in lijst. Dr. van Tmbden Boas voerde het woord na mens den Medischen Raad van den Bond. Nadat de heer Goud nog een speciaal woord had gesproken tot den heer en mevr. De Jong en ververschingen waren rondgediend, be gaven de genoodigden zich naar de Parklaan, om het gebouw te bezichtigen. irud Uw uwtdy&Pi 'm d&>n tiaaMvn tyd-l Neem toch €,(4, u wl Dal is veel gemakkelijker. Mei (jl&CÈnt bleeken is voerdeeligei- dan lep de oude manier. I voor VIJF wasschen IS cl Hande'sond. „Emka" Apeldoorn (Adv. Ingez. Med.) Lagere watertarieven voor café's en restaurants? Een adres aan het Gemeentebestuur. De afdeeling Haarlem van den Nederland- schen bond van werkgevers in hotel-, restau rant-, café- en aanverwante bedrijven „Hore- caf", en de afdeeling Haarlem "van den Ne- derlandschen bond van koffiehuis-, restaurant houders en slijters in een adres aan het gemeentebestuur de aandacht voor het vol gende: De prijs van het water voor kleinverbrui kers in onze gemeente, die f 0.36 per M3, be draagt, moet in vergelijking met die. welke in de randgemeenten voor water wordt berekend, buitengewoon hoog genoemd worden. In Heem stede bedraagt de prijs nl.- f 0.24 en in Bloe- mendaal f 0.20 per M3. Daar de hotels, restaurant en café's hier ter stede minder dan 10 M.3 water per etmaal plegen af te nemen, komen deze afnemers niet voor een bijzonder tarief in aanmerking. Het onkostenbudget van -. deze inrichtingen wordt door den hoogen prijs van het water aanzienlijk verhoogd, hetgeen in deze tijden, waarin lage verkoopprijzen der consumpties het beste middel is om 'het bezoek te stimu- leeren, mede een beletsel .vormt om vreem deling en landgenoot voor ons bedrijf terug te winnen. De tijden, waarin het wanbegrip heeft post gevat als zou het hotel-, restaurant- en café bedrijf een luxe-bedrijf zijn, zijn x-eeds lang voorbij. Helaas zijn de zware lasten, die ten gevolge. van dat wanbegrip op het bedrijf zijn gelegd, vrijwel onveranderd blijven 'voortbe staan. Toch wint allengs bij de Overheid het in zicht veld, dat dit bedrijf als een tak van in dustrie beschouwd moet wórden, waarin dui zenden handen werk vinden en dat als sleu- telbedrijf voor talrijke andere industrieën een belangrijke rol in de economische verhoudin gen- van ons land speelt. Daar het bestuur en de raad van deze ge meente door de gelijkstelling van koffiehuizen met gemeubileerde kamer^tert'"Aanzien 'der persöneêlë belasting (waéirVan het resultaat; voor' 'adressanten tengevolge dér ópcentenver- hooging op de personeele belasting ver bene den de verwachting is gebleven') reeds blijk heeft gegeven 'n open blik te hebben voor den precairen toestand, waarin dit economisch zoo belangrijke bedrijf zich bevindt, hopen adressanten dat men wil Overgaan tot het in stellen van speciale jaarcontracten. Het adres is namens de afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Bond van Werkge vers in Hotel-, Restaurant-, Café- en aanver wante Bedrijven „Horecaf" onderteekend dooi de heeren C. A. C. GUNTHERS, voorzitter. A. W. SCHAEFER. Secretaris. Kruisstraat 3032. en namens de afdeeling Haarlem en Omstre ken van den Ned. Bond van Koffie-huis-. Restauranthouders en Slijters door de heeren G. BOUMAN, Voorzitter. H. ROEFS, secretaris. Anegang 11. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Door het bestuur van de Afd. Wieringer- waard en Omstreken van den Bond van Boe rinnen en andere Plattelandsvrouwen is de heer A. J. Meyerink uitgénoodigd Donderdag 4 Juli te Oudesluis een voordracht met licht beelden te houden ovèr. het redden van dren kelingen, óók uit auto's die te water rijden. KQDPT SPAARZAME [ÏBii GASFORNUIZEN NEDERLANDS FABRIKAAT (Adv. Ingez. Med.) Meer parkeerterreinen getvenscht. In de dagbladen heeft men kunnen lezen, dat het gemeentebestuur van Amsterdam in den raad opnieuw een voorstel tot demping van een deel van het Rokin zal doen. Dit voor stel wordt ditmaal niet gegrond op de nood zakelijkheid van verhoogifng van het stad- schoon of verbetering van hygiënische toe standen, doch uitsluitend motieven, ontleend aan de verkeerstoestanden, hebben tot dit voorstel geleid. Niet alleen achten B. en W. demping noodzakelijk ten einde het Rokin tot een behoorlijken verkeersweg te maken, maar ook en vooral omdat de Amsterdamsche city een nijpend gebrek aan parkeerruimte heeft, waarin ter wille van de algemeene veiligheid voorzien dient te worden. Zij meenen te mo gen aannemen, dat dit gebrek in de naaste toekomst nog grooter zal worden. Het aantal auto's bedroeg in 1927 te Amsterdam 10.70 per 1000 inwoners. Dit aantal was in-1934 toege nomen tot 18 per 1000 inwoners. Er is geen re den om aan te nemen, dat de toeneming van dit aantal niet verder zal gaan, zoodat daar mede tevens het gebrek aan parkeerruimte zich verder zal uitbreiden. Het is niet alleen te Amsterdam, dat dit ver- schnsel zich voordoet. Het aantal auto's, dat aan het verkeer deelneemt, stijgt over het ge heele land regelmatig. Op 1 Augustus 1931 be droeg het aantal motorrijtuigen in ons land 158,384 of 19.96 per 1000 inwoners. Dit aantal steeg geleidelijk tot 188.261 of 22.71 per 1000 inwoners op 1 Augustus 1934. Voor personen auto's zijn deze cijfers 75.369 of 9.5 per 1000 in woners en 90.088 of 10.87 per 1000 inwoners. Vooral in de oude steden, die niet op het motorische verkeer zijn berekend, neemt dit verkeer op vaak onrustbarende wijze toe. Brengt het zich bewegen der voertuigen in be perkte ruimte zijn eigen en soms bijna onop- lostbare vraagstukken met zich, daarbij komt het probleem, dat feitelijk buiten het terrein van het een min of meer voortdurende bewe ging veronderstellende verkeer valt, n.l. het parkeervraagstuk. Behalve voor het doorgaan de verkeer, dat intusschen in Haarlem een belangrijke rol speelt, is het stadsverkeer zon der parkeermogelijkheid ondenkbaar. De soms wel geuite bewering, dat men parkeeren in de binnenstad eenvoudig moet verbieden is even absurd als de oplossing, die wel eens voor alle verkeersvraagstukken is gegeven, n.l. door het afschaffen van alle auto's en andere voertui gen! Deze hebben nu eenmaal hun plaats in het verkeer veroverd en zullen deze niet meer afstaan. Zonder deze voertuigen is het heden- daagsche verkeer ondenkbaar. Zoo eischt ook het parkeervraagstuk een op lossing. Hierover is te Haarlem, evenals in Am sterdam al veel te doen geweest. In het on langs gepubliceerde verslag van de Haarlem sche Verkeerscommissie komt men ook tot de conclusie, dat het parkeervraagstuk te Haar lem nog steeds tot een oplossing moet worden gebracht. Er bestaat hier eenzelfde strijd tus schen de belangen van den winkelierstand en het belang der verkeersveiligheid als bij de kwestie van het rechtshouden van het voet gangersverkeer. Eenerzijds eischt het belang der winkeliers, dat hun klanten voor den win kel kunnen voorrijden en tijdens het inkoopen hun wagen daar kunnen parkeeren. Ander zijds staat het verkeersbelang, dat vraagt om beperking van wegversperringen, die juist door het parkeeren veel ontstaan, In de nauwe straten van de binnenstad kan het par keeren, vooral op spitsuren groote gevaren voor het verkeer veroorzaken. Het is moeilijk een juiste oplossing in dezen belangenstrijd te geven. Voorop dient te worden gesteld, dat voorzoo ver het winkeliersbelang niet in het geding is, het parkeeren in hoofdstraten verboden moet zijn. Nu de noodzakelijkheid daartoe dwingt dient het parkeeren tot een minimum te wor den beperkt. Bezoekers van bioscopen, schouw burgen, café's enz. zullen hun wagen derhalve niet ter plaatse mogen parkeeren. De Haar lemsche verkeerspolitie is hiervan ook terecht uitgegaan. Een vereischte is dan echter, dat er voldoende parkeergelegenheid in de nabijheid der hoofdstraten geboden wordt. Hier rijst een zelfde moeilijkheid als waarmede men te Am sterdam te kampen heeft. Haarlem staat in deze nog bij Amsterdam ten achter, omdat het niet door demping van nuttelooze en on- aesthetische grachtgedeelten parkeerterrein kan maken. Voor de Groote Houtstraat en omgeving zijn de Ged. Oude Gracht en de Groote Markt als parkeerterreinen aangewezen. De eerste biedt voldoende ruimte, de Groote Markt echter blijkt op sommige dagen te klein te zijn. Voor de omgeving van de Kruisstraat en Kruisweg zou het o.i. aanbeveling verdienen een parkeer terrein in te richten op een deel van de Park laan of van het Kenaupark. Het verkeer is hier dusdanig, dat parkeeren uitgesloten moet zijn. In de Zijlstraat is thans parkeeren ge deeltelijk verboden, waardoor de toestand aan merkelijk is verbeterd. Toch rijst de vraag of deze maatregel in een straat, waar vaak chao tische verkeerstoestanden heerschen afdoen de is en of men hier ten slotte niet tot een al geheel parkeerverbod zal moeten komen. Verkeersveiligheid en parkeermogelijkheid zijn nauw verwante begrippen. Hoe meer men het parkeeren in nauwe en drukke straten te gengaat. des te meer wordt de veiligheid ge diend. Het valt niet te ontkennen dat het winkeliersbelang hier een zekeren invloed doet gelden. Toch is het belang, dat de winkelstand bij een parkeerverbod heeft minder groot dan bij het verplichte rechtshouden van den voet ganger, mits een dusdanig verbod algemeen is, d.w.z. geldt voor alle hoofdstraten. Wordt parkeeren tijdens het doen van inkoopen alge meen voor de binnenstad verboden, dan zal geen winkelier daarbij schade ondervinden. Zulk een verbod is echter eerst mogelijk indien voor een voldoend aantal parkeerterreinen is gezorgd. Ten slotte zal toch het belang der verkeersveiligheid boven hét belang van den winkelstand moeten worden gesteld. De thans bestaande toestand'eischt dit o.i. nog niet. Men zou hier naar analogie met de conclusie waar toe de Kamer van Koophandel kwam inzake het verplicht rechtshouden van voetgangers, als overgangsmaatregel kunnen bepalen, dat parkeeren tijdens het doen van inkoopen in de hoofdstraten is verboden gedurende de spitsuren. Hiermede zou de verkeersveiligheid zeker zijn gediend. Mr. J. H. VAN GELDEREN. Het Provinciaal Wegennet. Eenige wijzigingen. Aan mededcelingen van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland ontleenen wij de volgende bijzonderheden over het provinciaal wegennet. AmsterdamSassenheim. De verwachting is. dat het gedeelte van den Rijksweg AmsterdamSassenheim van Amsterdam tot den Spaarnwouderweg eind 1935 of begin 1936 voor het verkeer openge steld zal worden. Wegen onder Bennebroek en Bloemendaal. Wat het tracé HeemstedeBennebroek Provinciale grens, met tak naar Vogelenzang betreft wordt opgemerkt: In dit tracé was tot dusver de Kennemer- beekweg in de gemeente Bennebroek, loopen- de langs de provinciale grens, niet opgeno men; dit behoort thans te geschieden. B. en W. van Bloemendaal hebben ver zocht de Bekslaan (in dit tracéi te vervan gen door den weg langs de Leidsche Vaart tot den Vogelenzangschen weg. Tegen deze wijziging bestaat geen bezwaar. De weg langs de Leidsche Vaart is in Bloemendaal thans voor een groot gedeelte van een breed, ge sloten wegdek voorzien. AkerslootUitgeest. De weg AkerslootUitgeest is op 't aanvul lend wegenplan gebracht. Hij vormt de logi sche verbinding tusschen de provinciale wegen HembrugLimmen en BeverwijkUitgeest eenerzijds en WestgraftdijkAlkmaar ander zijds. UITSLAG EXAMEN GYMNASIUM. De uitslag van het eindexamen (eerste groep, luit: Geslaagd voor diploma B: de dames J. B. P. van Aalst, C. J. F. Bruyming, L. Bartstra, de heeren T. L. A. de Bruine, K. J. Quist, A. F. Vester, S. Hiemstra, A. A. Spitz, A. van Löben Seis, C. J. E. van Konijnenburg, 2 herexamens. MOTORDIENST. Bij Kon. besluit is de reserve tweede lui tenant Ir. C. H Buitenhuis, van het corps, benoemd tot reserve eerste, luitenant. Aan het bij het corps gehouden examen voor dienstplichtig-vaandrig hebben voldaan de dienstplichtige sergeanten titulair van de officiersopleiding A. J. W. van Agt, J. C. Beekman. R. E. D. Barmen 't Loo, F. W. Fick, C. D. J. Gomperts. B J. F. de Groot. S. W. Hagedoom. A van Hesserr. M. H. M. Heze- mans, Pr H. Reuter, J. A. Sluis. J. X. A. Stolk. H. J. Swart, E Voet. G. A. M. Asselbergs en W. J. F. de Rijck van der Gracht. CHR. GEREF. GEMEENTE HAARLEM-NOORD De kerkeraad der Chr. Geref. Gem. van Haarlem-Noord heeft in de vacature voort durend door het bedanken van Ds. W. Kre- mer te Leeuwarden thans een beroep uitge bracht op Ds. Biesma te Drogeham. Ds. Biesma werd 25 April 1907 te Huizum (Fr.) geboren en is een zoon van wijlen Ds. H. Biesma te Groningen. Hij studeerde aan de Theol. School te Apeldoorn en aanvaardde 15 Jan. 1933 zijn ambt te Drogeham. van welke gemeente hij de eerste predikant is. VOORTREFFELIJK Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 labl. 70 cfs. en oranjezakjes van 2 labl. a 10 ets. (Adv. Ingez. MedJ AGENDA Heden: MAANDAG 24 JUNI Wijkhuis Noorderkerk: Chr. Hist. Unie: R. Smit Jr. en W. Roodenburg. 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „De Poolsche Jood". Doorloopende voorstelling van 7 u. tot 11.30 u. Palace: „Stimmcn der Liebe". Op het too- neel: het ensemble 4 Kaeths, concertharmo nica. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De vroolijke schei ding". Op het tooneel: Wilburry's acrobatiek. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Vader's Eerewoord". 2.30, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 25 JUNI Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve "s Maan dags. Toegang vrij. FEUILLETON. door ELSA KAISER. 31)- Alice deed w|.t de zieke haar vroeg, zij ont sloot, het kastje en vond er een pakket in waarop in het duidelijke handschrift van lady Angelique geschreven stond. „Aan Miss "Alice Gordon, New-York." Alice's handen trilden. Wat zou lady Ange lique de vreemde Alice Gordon te zeggen hebben?" Zij bracht het pakket bij lady Angelique. Zweert u mij miss Joan Forth dat u dit pak ket »an Alice Gordon zult geven?" „IR swefcr het u mylady" „D&ö is het goed." De ziekte liet het hoofd op het kussen rusten en scheen doodelïjk vermoeid. Alice kuste voorzichtig de bleeke handen en schelde toen om hulp. De zieken verpleegster, in in de kamer ernaast wachtte, snelde naar binnen en verzocht Alice de zieke een poosje alleen met haar te laten, zij zou wel roepen als zij iemand noodig had. Alice verliet het vertrek en toen zij door den salon liep stond lord Arthur daar, liïj had op haar gewacht. Hij trad haar in den weg en smeekte: „Een oogenblik miss Forth, ik wilde een oogenblik met u spreken?" „Wat hebt u mij te zeggen lordl, Littenton?" vroeg zij hoog. „U bent, begon hij zacht om de zieke niet te storen, „u bent indertijd in woede van'Lit tenton Caste weggeloopen, bijna gévluehfc, ik weet het, ik had het verdiend, ik ben grof tegen u geweest, maar. ik heb zoo'n spijt ge had. Ik had u dat zoo graag geschreven, maar ik wist niet waar u was. „Als u wist dat u grof waart mylord, waar om sprak u dan zoo tot mij?" „Om dat ik mijzelf niet meer meester was, mijn gevoel „Uw gevoel?" „Ja, miss Forth mijn gekrenkt gevoel, mijn verdriet dat u anders waart dan ik dacht dat u was, deed mij zoo spreken. Ik had van u een ideaal gemaakt en „Waarom had u dan later berouw, ik had u toch teleurgesteld", zeide zij. ij „Men moet niet naar den schijn oordeelen, miss Forth. Wie weet welke reden u toen had voor uw daad. ik wist ook niet waarover u met den vreemdeling in die auto moest spreken. Het was misschien van groot gewicht, miss Forth?" „Dat was het lord Littenton." „Kunt u mij die reden niet zeggen?" „Het is niet mijn geheim alleen mylord. Ik gaf mijn woord." „U zult het houden miss Forth, ik wil aan u gelooven, ik wil in u gelooven, zonder dat u mij iets behoeft uit te leggen. U bent voor mij het heerlijkste, het reinste, het hraafste en meest aangebedene „Neen lord Littenton, alstublieft spreek niet verder, u zoudt zich toch kunnen vergis sen. Denk nu voordat u spreekt, denk aan al les dat u vreemd voorgekomen is in mijn. gedrag". Met deze woorden liet zij hem staan en holde naar boven. Zij brandde van verlangen te weten wat lady Angelique op papier te zeggen had. Zou het misschien iets zijn dat met Emile Detroit in verband gebracht kon worden? Hoeveel zij ook van lord Littenton hield, zij wilde niets aanhooren voordat zij gelezen had wat lady Angelique te zeggen had. Het zou misschien iets kunnen zijn dat een be lemmering voor haar, Alicé, zou beteekenen. Als hij werkelijk van haar hield als Joan Forth, dan zou hij wel een middel vinden om met deze eenvoudige Joan Forth te trouwen, want ze kon voorloopig niet zeggen wie zij was, eerst lezen wat lady Angelique schreef. Op den bovencorridor liep Claire op haar te wachten „Toe blijf vannacht hier logee- x-en, misschien heeft lady Angelique je nog noodig? noodigde Glaire uit en Allee stemde toe. Het kon haar opeens niet meer schelen wat de directrice van het modehuis tegen haar zou beginnen, zij was Mer bij haar vrienden, die zouden haar nooit verlaten. Claire bracht haar naar de logeerkamer en wachtte toen of Alice haar iets van het on derhoud met lady Angelique zou mcdedeelen. maar daar Alice zweeg ging zij eindelijk weg. Alice sloot de deur af en opende met sidde rende handen het pakket. Zij had het recht te lezen wat lady Angelique Alice Gordon te zeggen had. Zij sloeg de bladzijden van een mooi gebonden dagboek om en zag tot hsAr verwondering dat het boek begonnen was met de woorden Cannes". Alice begon te lezen: HOOFDSTUK XXVII. Cannes, 1 Juni 1911. Vandaag ben ik zeventien jaar geworden. Hier op de kostschool werd deze dag echt feestelijk gevierd en iedereen stuurde mij cadeautjes, ook mijn ouders. Zij gaven mij ook dit boek cadeau. Ik had er al zoo lang om gevraagd want ik wilde een dagboek bij houden. Vanmiddag mocht ik een wensch zeg gen en ik heb aan de directrice gevraagd of ik met mijn vriendin Alice naar Nice mocht. Nacht. Ik ben met Alice naar Nice geweest. Ach wat was het heerlijk zoo met ons beiden sa men te zijn. Alice is een prettig vx-oolijk meisje. De Amerikaansche meisjes zijn over het algemeen veel leuker en vrijer dan wij Engelsche meisjes. Alice heet Smith en heeft een rijken oom in New-York diö Gordon heet, hij is het die haar opvoeding betaalt omdat haar vader niet zooveel geld heeft Ingespannen met een kleur als vuur las Alice verder. Zij kon niet snel genoeg de blad zijden overvliegen sedert zij dan naam Gox*- don gelezen had, wat dat misschien haar va der? „We kwamen in Nicelas zij verder, „en toen vertelde Alice mij dat haar oom nog heel jong was, haar moeder was de oudste zuster uit een groot huishouden en was bene den haar stand getrouwd. Harry Gordon was haar jongste broer. Harry was aan den trein om ons af te halen. Wij gingen samen uit en hadden echt veel pret. Toen het een paar uur later was vertrouwde Alice mij toe dat zij in stilte vei'loofd was en dat haar verloofde hier ook was met Harry, zij wilde hem graag al leen spieken of ik zoolang met Harry wilde gaan wandeilen. Wij spraken af waar wij elkander weer zouden ontmoeten en daarna ging ik met Harry mee. Wij hadden elkan der direct liefgekregen, hij, die vijf jaar ouder was dan ik verklaarde mij zijn liefde en wij zwoeren elkander trouw. Ik was buiten mij zelf van geluk, want ik voelde dat het van mijn kant geen jeugdige flirtation was of een dweeperijtje, het was de liefde vaii mijn le ven en het was direct op mij gevallen zoodra ik hem aan den trein zag staan. I. (Wordt vervolgd# >jj

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7