DE NIEUWE LUX NIEUWE LUX lost onmiddeftijk op Schuim f oCerütoediq Wasl üoitiij Zelfs in Koud water SITTERS&Yd KAR DINSDAG 25 JUNI '1935 HAAR ITEM'S DAGBLAD Christ.-Hist. Unie. De heer Smit en wethouder Roodenburg spreken. Maandagavond is in het Wijkhuis van de Noorderkerk aan de Molenaerstraat een ver gadering gehouden van de afd. Haarlem van de Christ. Hist. Unie. Na gemeenschappelijk gezang en gebed beklom de heer R. Smit Jr. het spreekgestoelte. Hij begon met te spreken over dat gedeelte der kiezers, dat de onberekenbare massa vormt, die vandaag zoo, morgen zoo stemmen, Voorts is er de categorie van hen die stem men, zooals hun leider het zegt. Dan zijn er nog zij. bij wien het persoonlijk belang op den voorgrond staat: bij wie spin ik het meeste zij? Maar er zijn gelukkig nog anderen ook, die hun verantwoordelijkheid kennen. Eln zij dienen de volksgemeenschap. Er waren eens onbezorgde tijden, waarin de vooruitstrevende partijen gaven en boden tot de crisis kwam, in handel, tuinbouw, vls- scherij en zeevaart. En toen kon niet verwer kelijkt worden wat beloofd was. Maar er zijn mannen geweest aan het hoofd van de staats lichamen. die bleven en pal stonden waaron der de Christ. Historischen een eereplaats in nemen. Het maatschappij-gebouw werd top zwaar. Men kon zijn oogen ervoor sluiten, men kon iets heel nieuws beginnen en men kon de verkeerde steenen wegwerken en doorbouwen. En dat laatste willen de Christ. Historischen. Sociale gerechtigheid, waar zoo veel partijen mee schermen is alleen te ver wachten van hen, die de waarde van het offer hebben leeren verstaan en bereid zijn het te brengen. Beloven is goedkoop, maar dat past geen regeerder, waarvan men daden ver wacht. De Christ. Historischen zijn ware bou wers aan een solied huis, dat het vele geslach ten uithoudt. Als men er prijs op stelt, dat Haarlem zichzelf blijft besturen, dan moet men op lijst 1 stemmen, op de C. H. U. De heer W. Roodenburg. wethouder van financiën sprak over een financieele poli tiek in crisistijd. Bij deze verkiezing komt niet zoo scherp als vroeger de verdeeling tusschen rechts en links uit. De scheidingslijn loopt nu anders. Het gaat nu vóór en tegen de raads meerderheid. De S. D. A. P. is de partij, die het sterkst staat tegen de meerderheid. Zij belooft zeer veel. De C. H. U. zou ook wel van die punten op het programma willen zetten, doch zij weet, dat zij het der burgerij toch niet kan geven. Anderen zeggen dat B. en W. wel bezuinigen maar niet genoeg, en dat de lasten naar beneden moeten. De Christ. Hist beloven niets van dit alles, want ze heb ben geen zekerheid dat ze het kunnen volvoe ren. De toestand is ongunstig, niet alleen in Haarlem, doch ook elders. De inkomsten van een gemeente zullen grooter zijn naarmate zij inwoners heeft die veel kunnen betalen. De volgende cijfers noemde spr. over Haar lem. In het belastingjaar 1930'31 waren er 37736 inwoners, die over 1929 (het jaar vóór de crisis) in de rijksinkomstenbelasting waren aangeslagen voor f 93.200,000. In het belas tingjaar 1933 '34 was dat aantal gedaald tot 31090 met een belastbaar inkomen van f 70.900.000, terwijl de bevolking gegroeid is. Op 1 Mei 1932 waren er 44 burgers met inko men boven de f 40.000 tot een totaal inkomen van 13 millioen, welk aantal gedaald was op 1 Mei 33 tot 23 met een totaal inkomen van 9 12 millioen. Op 1 Mei waren er 2474 inwo ners met elk een inkomen van f 5000, welk aantal op 1 Mei '33 gedaald was tot 1816 inwo ners. De inkomsten zijn geweldig gedaald. De uitgaven stegen door de werkloosheid. Waren er op 18 Jan. 1935 6213 werkloozen, in '34 be droeg dat aantal 5066 en in '32 4241. Op 21 Juni 1935 waren er 5334 werkloozen tegen 5281 een week eerder. De onderstand kost de ge meente tonnen meer dan eenige jaren geleden, Spr. vroeg zich af waar het geld vandaan moet komen voor de door sommige partijen beloofde nieuwe, scholen, badinrichtingen enz Er zijn drie middelen, om te voorzien in den nood: belastingverhooging, leeningen sluiten en bezuinigingen. Spr. betoogde, dat belas tingverhooging onmogelijk gaat. Zou men de opcenten op de personeele belasting op 200 brengen en die op de gemeentefoncbsbelasting met 20 verhoogen dan zou 't f 500.000 opeleveren en dan zou men de kans loopen, dat men ging verhuizen naar Bloemendaal of Heemstede en de kleine inkomens zouden daar de dupe van zijn. Gasorijsverlaging van 1 cent zou de ge meente f 150.000 kosten, electriciteitstarieven verlaging met 1 cent f 100.000, waterprijsver laging met 5 cent f 80.000. Leenen om tekor ten te dekken is onverantwoordelijk. Kan men het geld later terugbetalen? Nu zit men in de zorgen over wat men vroeger geleend heeft. De eenige oplossing is bezuinigen, en er is al op groote schaal bezuinigd. Bezuinigingen zijn vaak hard, maar één ding kan spr. ver zekeren, nl. er zul niet bezuinigd worden op steun aan werkloozen. Het gemeentebestuur zoekt naar werken in werkverschaffing uit te voeren. Dat is heel moeilijk, gezien de ligging van Haarlem, dat geen uitgestrekte boschter reinen oa. heeft. Het beschikbare geld moet zooveel mogelijk aan loon, zoo min mogelijk aan materiaal komen. Er is een weg in aan leg op het Duinwaterleidingterrein voor f 30.000. Een verkiezingspamflet zegt: gemeentewo ningen bouwen. Maar de woningvoorraad is ruim voldoende, zegt spr. Verleden jaar nog nam het aantal woningen met 1301 toe. Blij ven doorbouwen brengt een ramp over de gemeente. Spr. is niet optimistisch over de gemeente- financiën. De inkomsten zullen nog meer da len en de uitgaven stijgen door de groeiende werkloosheid. Dat 1933 een batig saldo van f 17.000 opleverde en 1934 van minstens f 300.000, is een lichtpunt dat echter geen aanleiding mag geven tot de opmerking: „Men heeft ons bang gemaakt en 't was niet noo dig!" Want het zal noodig blijken voor steun aan werkloozen. Spr. eindigde met: „De C. H. U. belooft niets maar zal blijven werken in het belang van Haarlem." Hierna was gelegenheid tot het stellen van vragen. STRAATPREDIKING. Vanwege de Gereformeerde evangelisatie zal Dinsdag 25 dezer 's avonds 8.15 straatpredi- king gehouden worden aan de Rustenburger laan bij de Voorhelmstraat, met medewerking van het evangelisatie koor. S. D. A. P. en verkiezingen. M. A. Reinalda en J. v. d. Kieft als sprekers. In de Concertzaal hield de S. D. A. P. Maan dagavond een verkiezingsavond, waar spraken de heeren M. A. Reinalda en J. v. d. Kieft. De voorzitter der federatie Haarlem, de heer S. P. Doek, zette in zijn openingsrede de gehouden verkiezingsactie der S. D. A. P. uit een en haar critiek op de regeering-Colijn. De heer M. A. Reinalda zei dat het be leid der s. d. in de afgeloopen vier jaar veel critiek heeft ondervonden. Dit beleid is het zelfde dat in onze gemeente sedert 1923 reeds wordt gevoerd, tegen den wil der raadsmeer- derheid in. Al mogen andere partijen veel af keuren, de s. d. fractie is ervan overtuigd dat zij over haar beleid tevreden kan zijn. Het beste bewijs hiervoor is dat alle andere par tijen zich als een blok tegen de s. d. kanten. Toch is er verwarring tusschen de andere partijen onderling. Volgens den heer Reinalda hebben anderen niet het recht het vroegere financieele beleid der gemeente nu af to keu ren, daar zij in dien tijd dit beleid hebben ge steund. In 1930 was het aantal werkloozen in Haar lem 1306. De laatste week van 1934 was het 4850. De steunuitkeering steeg van 1.713.000 tot 3.200.000. Het inkomen der bevolking daalde van 1930 tot nu van 90.000.000 tot 70.000.000. Bovendien liep het aantal aange- slagenen met ruim 5600 tot 31.000 terug. Het geen alles zeggen wil: grootere druk op lagere inkomens van minder aangeslagenen. Volgens de s. d. moeten de belastingen op andere wijzen worden opgebracht en in ieder geval moeten de kleinere winkeliers van veel lasten worden ontheven. Het verwijt aan het adres der s. d. dat haar politiek vlucht uit de gemeente der „groote belastingbetalers" zou beteekenen, weerlegde de spreker met voor beelden. Daarbij kwam ook ter sprake het ver zet tegen de s.d. annexatieplannen in 1927, waarbij geheel Heemstede en Bloemendaal bij Haarlem zouden zijn ingelijfd. Over de bedrijven sprekende zal de heer Reinalda dat ook de s.d. het beleid itfet zouden kunnen voeren zonder een redelijke winst, maar de retributieheffing is z. i. verkeerd en onrechtvaardig. De s. d. voert de politiek, dat de crisisgevol gen door de geheele bevolking gedragen zul len worden en verzet zich tegen de „aanpas sing" hetgeen vooral in het nadeel der arbei dersklasse is. De politiek der s.d. is niet alleen voor de arbeiders, doch het is de eenige wel- vaartspolitiek. Er zijn nog vele arbeidsobjec- ten, o.a. ophooging der spoorbanen rondom de stad, opdat de uitbreiding in een betere richting lean geschieden: naar het zand in het Westen en niet naar den polder! Er is nog genoeg te bouwen: er zijn arbeidskrachten, er is goedkoop materiaal, er is geld te over! Het volksonderwijs eischt ook veel aandacht en het is de taak der s. d. te waken tegen af braak en verslechtering, alleen „om den gul den veilig te stellen". De s.d. willen herstel van het onderwijs en elke cent die vrij komt moet voor het onderwijs worden besteed. Tegen de politiek der communisten verzette de spreker zich, omdat zij, volgens hem, de arbeiders op critieke oogenblikken niet steunen.. Over de nat, soc. zei de heer Reinalda dat het een groot gevaar is dat velen hun heil zoeken bij hen die het a. b. c. der politiek en der groote problemen nog niet eens kennen. De heer Reinalda vroeg den aanwezigen de macht aan de S. D. A. P. te geven, opdat in den Haarlemschen gemeenteraad de wel- vaartspolitiek kan worden gevoerd. De tweede spreker was de heer J. v. d. Kieft (die sprak nadat de Stem des Volks eenige lie deren had gezongen). De heer Van der Kieft zei dat het de sociaal democratie is geweest die de arbeidende klasse heeft wakker geschud en haar heeft geleerd mensch te zijn. Zij het aanvankelijk met op zichzelf soms af te keu ren middelen, doch daartoe gedwongen door de toen zoo overheerschende bourgeoisie. Het lot van het onderwijs is den heer Van der Kieft zeer aan het hart gegaan. In dit ver band noemde hij het optreden van Mr. H. P. Marchant. die de openbare school afbrak, doch de andere, waarin de kinderen reeds te gen de s. d. worden gewaarschuwd, liet be- Het belangrijkste tegenwoordig is dat men inziet dat het in deze kapitalistische maat schappij erom gaat een keuze te doen. Politiek gaat samen met een levensbeginsel. Dit is wat velen nog niet beseffen. Een keuze doen is dus van meer beteekenis dan men oppervlak kig zou denken. De soc. democratie heeft den arbeider poli tiek en economisch zijn plaats in de maat schappij gegeven. Dit is het belangrijkste wat men moet onthouden, nu bij de verkiezingen en ook daarna. Alles, wat U graag zelf wast gaat natuurlijk in een Lux sopje. Dat maakt U nu in een omme zien, zelfs met koud waterl Door deze nieuwe vinding spaart U de kosten en moeite van water opzetten. Een lepel Lux geeft ruim een liter heerlijk sopl Volkomen veilig voor zelfs de teerste weefsels. De „koud water Lux" is een uitkomst in iedere huishouding I Zowel wassen, als spoelen, gaat nu sneller dan ooitl De nieuwe Lux is „vei liger dan veilig" en „vlugger dan vlug". Ti qrotor pak voor het zo ff de gefd (Adv. Ingez. Med.) BURGERWACHTSDAG, Er heeft zich een Nationaal Comité gevormd om te komen tot een Nationalen Burger wachtsdag. Deze dag heeft ten doel, zooals De Burgerwachter meldt, om te getuigen. Daarom worden zeer veel deelnemers verwacht. Deze Burgerwachtsdag zal worden gehouden op 10 September 1935 in den Haag. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Huysman, Wilhelmi- nastraat 55, aandeelen; Mul, Floresstraat 33, badpak met strandschoenen; Lijnzaad, Brou wersvaart 6b, das (zelfbinder); Wesselius, A. L. Dyserinckstraat 27, koperen gewicht; v. d. Breek, Drossestraat 1. hond (zwart); Keiler, Oranjestraat 19, keeshond; Eerhart, Pijlslaan 28, hond (wit-zwart); Heesterbeek, Wagenweg 256, kindermuts; de Boer, Tugelastraat 38, damesmantel; Metz. Barteljorisstraat 10, por- temonnaie; v. Voorst, Merovingenstraat 76, portemonnaie; Venoerda, Vosmaerstraat 22, portemonnaie; Verweij, Waldeck Pyrmont- straat Ia, rijwielplaatje; Duin, Kennemer- at 36 rd., portemonnaie; Steenman, Prin- sessekade 14, sleutel; Haak, Reguliersstraat 32, sleutels aan ring; Vrugt, Rozenprieelstraat 36 zw., schoen (wit-zwart): Post en Telegraaf kantoor, kindertaschje; Bekker, Pijnboom straat 126, vulpotlood; Politiebureau, Smede- straat, handschoenen en ceinturen; rijwiel plaatje; schoen (rechter); taschje. EXAMENS. EINDEXAMEN AFD. GYMNASIUM VAN HET CHRISTELIJK LYCEUM. Geëxamieerd 11 candidaten. Geslaagd voor diploma A de dames R. Boelstra, R. C. Eef- tinck Schattenkerk en de heeren G. W. van Driel, D. O. Norel, B. Rip; voor diploma B de heeren G. L. IJzerman en F. Zaalberg. Met 1 candidaat wordt het examen voortgezet. R. K. Lyceum. Uitslag van het eindexamen der H. B. S. afd. B. op 24 Juni 1935. Geslaagd zijn de volgende candidaten: J. W. van Buuren; P, van Buuren; A. Dias Santil- hano: H. K. Kahmann; G. J. H. Kriek; J. Kru- iemand aan te gooien: eieren kunnen daar semeyer: J. Lourijsen; G. A. Luns; A. W. I niet tegen. Prins; F. P. Verkroost; A. M. Versteege. Ze waren al stuk, toen hij ze kocht, zei ver- Afgewezen 2 candidaten. dachte, maar nu kwam de boer, die ze ver- Voor Haarlem's Politierechter. VERZET, DAT GEEN VERZET WAS. Twee jonge mannen uit Wormerveer bewo gen zich per motorfiets door de Jansstraat, toen een agent van politie hen staande hield in de meening dat er een overtreding begaan werd. Zij waren hiermee niet ingenomen en zoodoende ontstond er een twistgesprek, waarbij de bestuurder van de motorfiets als zijn wensch te kennen gaf naar het politie bureau te gaan om daar zijn bezwaren in te dienen. Dit strookte geheel met den wensch van den agent van politie, die op het bureau rustiger het geval kon bekijken. Alzoo begaven agent en overtreder zich naar de Smedestraat. waarheen de duoberijder hen volgde en de twee mochten plaats nemen in de agenten wachtkamer. Toen zij daar een poosje waren, wilde de be stuurder van de motorfiets het bureau ver laten, omdat hij een boodschap had op het kantongerecht, naar hij zei, maar de agent ging hiermee niet accoord, omdat hij nog niet klaar was. De ander wilde toch gaan en begaf zich naar de deur, waarop de agent hem vastgreep om hem te dwingen in de wacht kamer te bijven; de vastgegrepene ging zich verzetten zoodat er een worstelpartij ont stond. Een andere agent snelde ter hulp, maar ook de duoberijder meende zich in den strijd te moeten mengen en om dit niet ten halve te doen, greep hij een stoel en hief dien omhoog om hem op de agentenhoofden te doen neer dalen. Zoover kwam het gelukkig niet door interventie van meer politiepersoneel en de beide mannen moesten het onderspit delven, maar hadden zich nu voor den politierechter te verantwoorden, de een voor wederspannig- heid, de tweede voor bedreiging met geweld. Nu deed zich ten opzichte van den verzet- pleger echter de vraag voor of deze door den agent was aangehouden en aan het bureau geleid en of hij zich zoodoende gedwongen aan het bureau had bevonden. De politierechter meende, dat dit niet het geval was en nam aan, dat de man op eigen initiatief naar het bureau was gegaan, zoodat hij ook weer het recht had dit te verlaten, zoodat hij geen weerspannigheid pleegde, toen de agent dit wilde beletten. Zoodoende werd hij ontslagen van rechtsvervolging. De ander, die meegegaan was naar het bu reau, doch buiten de zaak stond, had geen motief om een stoel te grijpen om daarmee de agenten op het hoofd te timmeren, en het detfa niets ter zake of hij vrijwillig dan wel gedVongen aan het bureau was gekomen. Zoo doende was hij wel strafbaar en de politie rechter veroordeelde hem tot 14 dagen ge vangenisstraf. DE MESTVORK EN HET BIJLTJE. Twee bewoners van Velsen leefden in zoo goede harmonie, dat een hunner, toen hij er op uit ging om eieren te koopen en de moge lijkheid aannam, dat hij den ander zou ont moeten, een bijltje in zijn fietsmand legde, ten einde dit zoo noodig te gebruiken. Toen hij bij een boer eieren had gehaald, 50 ln getal en zich huiswaarts begaf, droeg hij, zoo hij beweerde in de linkerhand de mand met eieren en met de rechter hand hield hij de fiets vast, waar hij naast ging; het bijltje rustte in de fietsmand. Het voorgevoel had hem niet bedrogen, want plots dook uit het struikgewas zijn tegenpartij op en deze hield in de hand een niet minder geducht wapen: een vierpuntige mestvork, welke hij zonder veel wachten op het hoofd van den eierdrager deed neerdalen en niet zoo eventjes ook, want de punten drongen tot het schedelbeen door en veroorzaakten leelijke wonden, welke geneeskundige behandeling vereischten. De man van de mestvork stond nu terecht 1 gaf voor, dat het niet zoo was gegaan als zooeven is gezegd, want, zei hij. de tegenpartij had de eieren niet in een mand, welke hij in de linkerhand droeg, maar in de mand aan de fiets en zoodxa hij mij zag gooide hij de fiets tegen mij aan en dreigde hij met een bijl. De politierechter vond het vreemd, dat iemand eieren zou gaan koopen om die tegen kocht had. plechtig verklaren, dat hij heele eieren had geleverd en de kooper bevestigde dit. Dat ging dus niet op. De officier geloofde ook niet, dat verdachte de aangevallene was geweest, want iemand, die daar gaat met eieren in de eene en een fiets in de andere hand is niet bepaald in ge vechtspositie. Aangenomen werd dus, dat verdachte met de mestvork begonnen was. De Officier eischte 6 weken gevangenisstraf omdat de mishandeling ernstig was, Mr. Drilsma, de verdediger, gaf toe, dat 't ernstig was; het komt volstrekt niet te pas, iemand met een mestvork op het hoofd te slaan; laten het nu geen tien slagen zijn, zoo als de geslagene meent, een of twee mag ook niet, maar vergeet niet, aldus de verdediger, dat het hier een oude kwestie is, iets over kippen en nu is 't eigenlijk zoo. dat de twee bang voor mekaar zijn en ieder vraagt zich met angst af: wat zal hij doen? Dit verklaart mestvork en bijltje. Hier was een zenuwtoe stand, geen opzet om te dooden en daarom vroeg pleiter voorwaardelijk. 't Kwam nog niet tot een uitspraak, omdat de rechter de kippenkwestie, mestvork en bijl tje nog niet voldoende belicht achtte en no; een paar getuigen wil hooren. KRUISWEG 60, HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOSTVERZEN DINGEN TOT EN MET 30 JUNI 1935. Nederlandsch-Indië, zeepost via Amsterdam per s.s. „Joh. van Oldenbarnevelt" 26 Juni ge wone stukken 3.25; mail via Napels per s.s. „Kota Tjandi" 27 Juni gew. st. 3.25; luchtpost AmsterdamBandoeng 26 en 29 Juni gew. st. 3.25; luchtpost LondenSingaporeAustra lië 29 Juni gew. st. 2.15. Suriname, mail via Amsterdam 28 Juni gew. st.'3.25; luchtpost New YorkParamaribo 25 Juni gew. st. 19.10. Aruba, Bonaire, Curaijaoe zeepost via Am sterdam 28 Juni gew. st. 3.25; mail via Cher bourg 28 Juni gew. st. 19.10; luchtpost New YorkCuracao 28 Juni gew. st. 19.10. Vereenigde Staten van Amerika, Canada en Mexico, via Cherbourg 28 Juni gew. st. 19.10. Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay, via Londen (alleen Argentinië, Brazilië en Uru guay) 28 Juni gew. st. 2.15; via Lissabon (al leen Brazilië) 30 Juni gew. st. 2.15; luchtpost DuitschlandZd. Amerika 29 Juni gew. st. 9.25; luchtpost MarseilleZd. Amerika 29 Juni gew. st. 11.30. China, Honkong, Philippijnen, Japan, Mantsjoerije, Jehol, via Siberië 27 Juni gew. st. 18.35; luchtpost AmsterdamBandoeng 26 en 29 Juni gew. st. 3.25. Irak (Mesopotamië), via Instanbul—Adana Damaskus 27 Juni gew. st. 3.25; via Napels 28 Juni gew. st. 3.25. Luchtpost als Britsch-Indië. Britsch-Indië, via Napels 26 Juni gew. st. 9.25; via Marseille 27 Juni gew. st. 9.25; lucht post Londen—Calcutta 28 Juni gew. st. 2.15; luchtpost Amsterdam—Bandoeng 26 en 29 Juni gew. st. 3.25; luchtpost LondenCalcutta Singapore 29 Juni gew. st. 2.15. Ceylon, via Napels 28 Juni gew. st. 9.25; via Toulon 27 Juni gew. st. 12.30. Luchtpost als Britsch-Indië. Singapore, via Napels 27 Juni gew. st. 3.25; via Marseille 27 Juni gew. st. 12.30. gew. Luchtpost als Nederlandsch-Indië. Penang en Siam, via Napels 27 Juni st. 22.30. Luchtpost als Nederlandsch-Indië. Egypte, vla Piraeus 28 Juni gew. st. 22. via Napels 28 Juni gew. st. 9.25; via Napels 27 Juni gew. st. 3.25; luchtpost LondenCalcutta 28 Juni gew. st, 2.15; luchtpost LondenCairo Kaapstad 26 Juni gew. st. 2.15; luchtpost AmsterdamBandoeng 26,en 29 Juni gew. st. 3,25; luchtpost Londen—Calcutta—Singapore 28 Juni gew. st. 2.15; luchtpost LondenCairo —Johannesburg 29 Juni gew. st. 16.45. Oost-Afrika, via Marseille 28 Juni gew. st. 5.45; luchtpost LondenCairoKaapstad 26 Juni gew. st. 2.15; luchtpost LondenCairo- Johannesburg 29 Juni gew. st. 16.45. Zuid-Afrikaansche Unie, via Southampton 27 Juni gew. st. 16.45. Luchtpost als Oost-Afrika. Australische Statenbond, via Napels 28 Juni gew. st. 9.25; luchtpost AmsterdamBandoeng 26 en 29 Juni gew. st. 3,25; luchtpost Londen— Singapore—Australië 29 Juni gew. st. 2.15. Alg. Vereen, voor Bloem bollencultuur. Een aanvankelijk ietwat rumoerige vergadering Bespreking der saneeringsplanuen in September. Zooals wij in ons vorig nummer reeds meldden, vergaderde Maandagmiddag in het Krelagehuis de Alg. Vereen, voor Bloembol lencultuur. De regeeringscommissaris, de heer Val- star, was verhinderd aanwezig te zijn. Hij werd vervangen door den heer Ignatius. Na de reeds door ons vermelde openings rede van den voorzitter, den heer E. H. Krelage, kwam aan de orde punt 4 van de agenda: het verzoek van de afdeelingen Hillegom enz. tot het houden van een alge- meene vergadering in Juni. ter behandeling van de saneeringsmaatregelen. Naar de meening van de meerderheid van het Hoofdbestuur moest met het uitlokken van een uitspraak der algemeane vergade ring gewacht worden tot het einde van het handelsseizoen, dus tot September. Een min derheid in het Hoofdbestuur was voor be handeling in Juni. Daarom stelde de voorzitter eerst de vraag aan de orde: „Wenscht de algemeene vergadering he den (24 Juni) hare meening uit te spreken over de wenschelijkheid van het al dan niet voortzetben der saneeringsmaatregelen, na' afloop van het plantjaar 1934'35?" De voorzitter vroeg, wie over deze vraag niet over de saneering het woord verlangde. D r. D ij t sprak als zijn oordeel uit, dat vooruitgezien moet worden. Men moet niet achter de feiten aanloopen. Daarom gaf spr. de voorkeur aan een behandeling in Juni. Den heer Murk had verwacht, dat het Hoofdbestuur het onderwerp „de saneering" onmiddellijk aan de orde had gesteld. Spr. stelde voor, dat dit alsnog zou gebeuren, roet voorbijgaan van de vraag, die het Hoofdbe stuur aan de orde heeft gesteld, Spr. wilde voortgaan met spreken over de saneering,"1 hetgeen de voorzitter hem belette. Vandaag moet de beslissing vallen, want als vandaag besloten wordt de saneering te handhaven, zullen 10 tallen kweekers hun zaken naar het buitenland overbrengen, zeide spr. nog. De voorzitter hield vol dat de zaak beter in September kan worden behandeld dan nu. Over het onderwerp moet gespro ken worden, daar zijn allen het over eens. Het gaat er alleen maar om: wanneer? De voorzitter ging nu over tot stem ming. De heer De Zeeuw vroeg nog het woord, maar omdat de stemming reeds begonnen was, weigerde de voorzitter het hem te ge ven, ook na herhaalde pogingen van den debater. De vergadering dreigde rumoerig te worden door het gejoel van eenigen (geroe pen werd: „het Is een schandaal wat hier gebeurt!"), maar de voorzitter zette de stem ming voort. In tusschen werd het rustiger. Het resultaat van de stemming was, dat 76 stemmen werden uitgebracht voor een onmiddellijke behandeling en 154 voor een behandeling in September De vraag was dus ontkennend beant woord en hiermede verviel de behandeling der verdere agenda: de motie der afd. Hille gom later geamendeerd door Limmen waarin de vergadering zich zou uitspreken tegen overheidsbemoeiing en het Hoofdbe stuur zou worden uitgenoodigd. stappen te doen om de saneeringsmaatregelen na af loop van het seizoen (op 1 December 1935) te doen eindigen. De voorzitter deelde nog mede. dat nu f 500 aan reiskosten voor afgevaardigden was uitgegeven voor een nuttelooze verga dering. Er zal dus een dusdanige verande ring in het reglement moeten worden ge maakt, dat niet meer 5 afdeelingen (van de 60) op lichtvaardige wijze een vergadering bijeen kunnen doen roepen. Rondvraag. Bij de rondvraag ontstond nog eenig debat tusschen den voorzitter en den heer De Zeeuw, die beweerde, dat hem op on rechtmatige wijze het woord ontnomen was. De voorzitter: Dat is niet zoo. De stemming was al begonnen. Ik tart de ver gadering aan te toonen, dat ik als voorzitter ooit iets gedaan heb, wat onbehoorlijk was tegenover de vergadering. (Luid applaus van de groote meerderheid der vergadering). Het saneeringsplan 1935. Na afloop der eigenlijke vergadering gaf de directeur der Sierteelt-Centrale, de heer A. D. C. Poolman een uiteenzetting van het saneeringsplan 1935. Spr. zette het doel der saneering uiteen: de bestaande bedrijven zoo goed mogelijk in stand houden en evenwicht scheppen tus schen productie en afzet. Spr. gaf een overzicht van de saneering 1933; het plan 1934 bracht geen ingrijpende wijziging in het principe der saneering en gaf een groote inperking van de teelt. Het vak heeft vrijwillig meer van de teelt „inge krompen" dan de saneering voorschreef. Het voorgestelde plan 1935 vertoont niet de minste wijziging, wat de grondslagen der saneering betreft. Die zijn practisch uitvoer baar gebleken. Handhaving der minimum prijzen is noodzakelijk. Gestreng zal worden opgetreden tegen overtreders. Wie niet voldoet aan zijn ver plichtingen, zal het teeltrecht voor 1935 1936 worden ontnomen. De handhavina der minimumpriizen zal met alle mogelijke middelen worden ge steund: voorbeelden zullen worden gesteld, als dit noodig mocht blijken. Na afloop der inleiding werden nog vele vragen gedaan

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10