DE BILT VOORJAARSPRIJZEN ECHTE WALES-ANTH RAC1ET GELDIG TOT 1 JULI Belangrijke Prijsvermindering WEILL ZOON Barteljorisstraat 26-28 DINSDAG 25 JUNI 1933 HAARDE M'S DAGBEAD 2 Italiaansch-Abessynische commissie bijeen. Besprekingen te Scheveningen beginnen heden. Langen duur der conferentie verwacht. Maandagavond ia uit Rome in Den Haag aangekomen Graaf Montagne, een der leden der commissie van verzoening en arbitrage inzake het geschil tusschen Italië en Abes- symë. Hij heeft zijn intrek genomen in het Palace-hotel. Daar wordt vandaag ook Graaf Androvandi verwacht, de tweede arbiter, die door Italië is aangewezen. De ai-biters door Abessynië aangewezen, zijn hedenavond in Den Haag gearriveerd. Dit zijn Pitman Benjamin Potter, professor aan de Internationale Organisatie voor Hoo- ger Onderwijs te Genève en professor de La- pradelle, 'hoogleeraar aan de Parijsche Uni versiteit. Prof. de Lapradelle is vergezeld van zijn zoon als secretaris. Deze heeren hebben hun intrek genomen in het Grand Hotel. Zeer waarschijnlijk zullen de vier arbiters vandaag in den namiddag met hun werk zaamheden aanvangen. Zij zullen verschil lende kwesties hebben te onderzoeken, waar onder de grenskwestie van Wal-Wal. Voorts vernamen wij nog. dat de arbeid der commissie aan twee data gebonden is. Indien de arbiters op 25 Juli niet tot over eenstemming zijn gekomen, zullen zij een vijfden arbiter benoemen, die als een su per-arbiter een beslissende stem zal uit brengen. De tweede belangrijke datum is 25 Augustus, de dag. waarop krachtens de resolutie van den Volkenbond de arbitrage geëindigd moet zijn. Naar wij voorts van welingelichte zijde vernamen, moet de conferentie van Milaan beschouwd worden als een preliminaire con ferentie. waar men het plan voor de arbi trageprocedure heeft besproken en vastge legd. De eigenlijke arbitrage zal in Schevenin gen plaats hebben. Uit den kring der commissie vernamen wij nog, dat er op gerekend wordt, dat de besprekingen geruimen tijd zullen duren. De arbiters kunnen zich ook door experts, zoo wel geografische als juridische, doen voor lichten. Waar de arbiters zullen vergaderen staat nog niet vast; het is niet onmogelijk, dat de besprekingen in het Palace-Hotel zullen plaats hebben. „De NIEUWE GEDACHTE" HOUDT OP TE BESTAAN. Op de laatst gehouden vergadering van de Afdeelingen der Vereeniging „De Nieuwe Ge dachte" is het van het hoofdbestuur uitge gane voorstel, om het geestelijk werk van den heer Kees Meyer af te sluiten, met algemeene stemmen aangenomen, daar de structuur van. de vereeniging op het zeer persoonlijk karak ter yaft.den.oprichter,, een voorzetting moeilijk maakte. Dagr.in. de pers reeds de naam van den" heer A. R. de Jong te Bussum als opvolger-is genoemd, deelt het H.B. mede, dat dit besluit geheel m overleg met dezen candïdaat is ge nomen en door hem ais het eenige juiste wordt beschouwd. PERSONALIA. Te Delft slaagden voor het propaedeutisch examen van civiel-ingenieur de heeren R. P. J. Bomans en H. van Dusschoten, beiden te Haarlem. BEROUW VAN ZIJN DAAD. Maandagmiddag kwart voor vier meldde zich bij de politie aan een 48-jarige los- werkman uit Amsterdam, die mededeelde dat hij Zaterdagmiddag j.l. in de vestibule van het Stationsgebouw een damestaschje had ontvreemd, inhoudende o.a. een portemonnaie met f 11. De portemonnaie met dertien centen werd nog in zijn bezit gevonden. Het restant had hij opgemaakt. Ook eenige foto's en een spiegeltje werden nog bij hem gevonden. De tasch had hij in Amsterdam voor twee kwartjes verkocht. De man is in verzekerde bewaring gesteld. Hij zal aan de justitie wor den overgeleverd. De eigenares van de tasch had Zaterdag middag van de vermissing bij de politie aan gifte gedaan. OUD-LEERLINGEN TUINBOUWCURSUSSEN. De afdeeling Haarlem en omstreken van den Ned. Bond van Vereenigingen van oud leerlingen der Tuinbouwcursussen houdt Don derdagavond 27 Juni een excursie naar Huize „Eik en Gaarde" te Aerdenhout. Vrijdagavond 5 Juli wordt een bezoek ge bracht aan de Nationale Lathyrus-tentoon stelling in Hotel ..Boekenroode" te Heemstede. a. af 1.95 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: DINSDAG 25 JUNI Luxor Sound Theater: „De Poolsche Jood". Doorloopende voorstelling van 7 u. tot 11.30 u. Palace: „Stimmen der Liebe". Op het too- neel: het ensemble 4 Kaeths, concert.harmo- nica. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De vroolijke ..schei ding". Op het tooneel: Wilburry's acrobatiek. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Vader's Eerewoord". 2.30, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 26 JUNI Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Vergadering der Staatkundig Ger. Partij. Rede van den heer Van Leeuwen. In het Evangelisatiegebouw in de Lange Heerenstraat werd Maandagavond door de Staatkundig Gereformeerde Partij een ver kiezingsvergadering gehouden,- waar, na de opening door den heer Bouterse, de heer Van Leeuwen uit Alphen aan den Rijn sprak over het onderwerp: De Staatk. Ger. Partij ook in den gemeenteraad. De heer Van Leeuwen schetste het-men- schelijk leven als een grooten strijd, die zich openbaart in de afwending van God's woord, dat ook van-het terrein van de staatkunde wordt verbannen, voornamelijk van link- sche zijde, waar men godsdienst als een pri- vézaak beschouwt. Nu is er een partij, wel ker propaganda in deii grond revolutionair is. die echter beveiliging van kerk en gods dienst garandeert: de N.S.B. Spr. noemde dit een leuze, die in werkelijkheid nooit zal worden gehandhaafd. In Duitschland werd deze leuze ook ver kondigd. doch is zij niet bewaarheid. De N.S.B. zegt wel geen importpartij te zijn. doch de uitingen zijn dezelfde als die van de Duitsche nationaaal-socialistische partij. De N.S.B. bevat vier groepen, namelijk de verkapte Gereformeerden, Katholieken. Vrij zinnigen en menschen. die gebroken hebben met elk gevoel van godsdienst. Spr. zeide niet te gelooven, dat hiervan bescherming van de kerk zou uitgaan. De N.S.B. geeft bovendien in haar pro gramma in deze zaak de beperking ..wanneer de kerk op eigen terrein blijft". En dit is onmogelijk, want de belijdenis van de ware kerk eischt alle terreinen des lévens op. Spr. drong aan op actie bij de jeugd tegen het gevaar van de N.S.B. Het christelijk deel van het Nederland- sche volk. zoo zeide spr., praat over hand having der eeuwige beginselen. Dit blijft veelal alleen theorie, die door de practijk wordt gelogenstraft. De heer Van Leeuwen oefende een heftige critiek uit op de samen stelling van het kabinet, waarbij van hand having der eeuwige beginselen geen sprake is. Ook hekelde spr. sterk de crisismaatrege len op landbouwgebied. Men heeft gepro beerd hierdoor uit de malaise te komen, doch men volgt hier een struisvogelpolitiek, want de ellende die er heerscht is God's oordeel. In het bijzonder kantte spr. zich tegen .de maatregelen der rundveecentrale, waardoor den boeren de mogelijkheid eenige winst te maken wordt ontnomen. Het .regeeringsbe- leid moet zich -richten naar een gebonden heid aart God, dan kan verbetering komen. De heer Van' Leeuwen critiseerde tenslotte de lauwe maatregelen inzake de Zondags rust, die nergens, zelfs niet door anti-revo lutionairen wordt geëerbiedigd. De wet van het vierde gebod moet, zoo zeide sprzoowel voor de grootste steden ais de kleinste dorpen" in Nederland gelden éii er mogen geen uit- zonderingen terwille van andersgezinde be volking of vreemdelingenverkeer worden ge maakt. Vooral wees spr. op het onheil, dat in deze de, zijns inziens, volkomen huttelooze en zelfs gevaarlijke sport, -heeft gesticht. Hij eindigde met een opwekking tot alle staatkundig gereformeerden op den verkie zingsdag iiun.plicht,.te dogjj, Na afTÖbft'Vari'^ijin'fede lieer' Van-- Leeuwe^ gelegênheid tot het stellen van vragen.'""'"'"" ERGERLIJKE BALDADIGHEID. Een abonné deelt ons het volgende mede: Zondagavond te ongeveer-. 8 uur was .een 19-jarige jonge man met een kano aan hét" varen in het Spaarne nabij' de.Roei- en Zeil- vereeniging, maar aan dé overzijde. Eenige jongens waren in de buurt aan het zwemmen. Plotseling kwamen twee van deze jongens, waarschijnlijk ongeveer 14 en 17 jaar oud, op de kano' af én kantelden haar om. zoodat de kanovaarder te water viel en met hem de voorwerpen, als een fototoestel en eenige kussens, die in de kano woren. Wel een ergerlijk staaltje van baldadigheid, dat nu gelukkig geen ernstige gevolgen had. daar de kanovaarder, een-uitstekend zwemmer was en zich dus kon redden. R.-K. Kies vereeniging. Rede Pater Borromaeus de Greeve. In het. gebouw St. Bavo in de Smedestraat hield pater Barromaeus de Greeve Maandag avond een verkiezingsrede. De belangstelling was' enorm. Niet alleen de groote zaal maar ook de andere zalen wa ren geheel gevuld; „luidsprekers" waren aan gebracht, zoodat het 'gesprokene overal goed kon gevolgd-worden. De voorzitter der R.K, Kiesvereeniging, dr. Th. Koot, wekte in zijn openingswoord allen op tot steun aan dè R.K. Staatspartij en bracht hulde aan den heer W. van Liemt. lijst aanvoerder der Katholieken, die als wethou der zooveel goed werk heeft gedaan. De heer J. Kuiper, lid van dan Raad, drong er bij de aanwezigen op aan, leden te werven voor de R.K. Kiesvereeniging. Slechts een klein aantal der R.K. kiezers is lid. Ook deze spreker wekte op tot stemmen op den heer W. van Liemt.. Vervolgens was het woord aan pater Borro maeus de Greeve. De inleiding van den weisprekenden re denaar -was hoofdzakelijk gericht tegen de N. S. B. Deze speculeert op de crisisslemming, die overal in den lande heerscht. In de leer der N. S. B. wordt alles" door den staat overheerscht, ook de kerk. Als Mus- sert de macht kreeg, zóu het dus uit zijn met de Katholieke rechten. De N. S. B. keert zich tegen den parlemen tairen regeeringsvór'm. Maar door dezen re- geeringsform zijn mooie dingen in ons land verkregen: rechten en vrijheid. En wat zou de N. S. B. ons daarvoor, in de plaats geven? Over de ordening zeidé spr. dat die door de krachtige R.K. Staatspartij rustig kan worden afgewacht. Spr. vergeleek den toestand in ons land met dien in Italië en Duitschland en kwam tot de conclusie, dat het hier toch nog heel wat beter is, al wordt door velen ernstig geleden onder de tijdsomstandigheden. En zouden we nu al dat fraais uit Duitschland: dwaze ras- aanbidding en rechtloosheid, ook hier moe ten krijgen? Om dit te verhinderen moet Roomsch worden gestemd. Gelukkig heeft de R. K. Staatspartij in ons land honderdduizenden volgelingen tegenover de duizenden "vanMussert, waarop deze zich beroemt! Met éen geestdriftige opwekking. Woens dag te st'emmen-op de R.K. lijst eindigde pater de Greeve, -door de vergadering luide toege-J juicht. V. ij Dr. Koot dankte den inleider voor zijn boeiende en.enthousiaste rede. Arbeiders! Zijn de bedrijven dood Hebt gij arbeid noch brood STEMT VRIJHEIDSBOND (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 767.3 m.M. te Torshavn. Laagste barometerstand 755.6 m.M. te Brest. en voorspelt: Meest zwakken Zuidelijken tot Oostelijken wind. Helder tot licht bewolkt. Droog weer behoudens kans op onweer. Warm. Uit het Buitenland Nog eenige dagen warm weer. Een strook van hoogen druk reikt van den Golf van Riga tot den Oceaan over de Noor se he Zee. Een luchtstroom uit het Zuiden en Zuidoosten om de depressie in den Golf van Biscaye brengt zomerhitte over het geheele vasteland. Ten Noorden van IJsland ligt een een depressie. De Zuidwestelijke luchtstroom langs haar Zuidzijde bleef binnen den Pool cirkel. Ten Westen van Ierland brengen Noor delijke winden koelere luchtmassa's in Spanje en langs den Zuidrand van den Golf van Bis caye. die in West-Frankrijk onweersregens veroorzaken. De grootste hitte heerscht in Cost-Duitsehland. In Schotland en Ierland blijft het weer koel en betrokken. Het is te verwachten dat het- warme zomer weer nog eenige etmalen zal aanhouden, al vorens een omslag van het weer te verwach ten is. Barometer Stand van heden 763 m.M. Vorige stand 766 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: FA. KUIPERS EN ZN., Opticiens. Zijlstraat 97 Telefoon 12726. Thermometer 25 Juni: Hoogste gisteren 86 F. Laagste heden nacht 69 F. Hoogste heden tot 12 uur 85 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 25 Juni. Bevallen 20 Juni: J. W. C. van Sonsbeek Hendriks, z.: J. W. Schoffelmeerv. d. Wal, z.: 22 Juni: E. M. Zoonde Ruijter, z.; T. J. Friedmann-Visser, z.; M. P. A. Hovenierv. Eenennaam. z.; H. A. J. M. WaltersFriet- :Thoff„ d.; M. J. Mollem-a—Coumans, d.; J. M. Pirojj—Rietveld, d#.,..23 .Jujii:,,E._yap. Ac,leer, Weber, z.; E. A. WittémanKo'rfcékaas, z.; H. de GrootKrijnen. d.; A. H. v. d. Eijkhof Verdonk, z.; 24 Juni: J. v. d- Boschter Haak, z. Overleden 22 Juni: P. A. Veneïha, 83 j„ Jans straat; S. G du Ponv. Wort, 93 j., Ged. Oude Gracht;23 Juni: J. C. M. van DijkBo gaard, 66 j., Ged. Oude Gracht; A. H. Lin deman, 83 j.: Klarenbeekstraat. Voor moderne optiek en billijke prijsberekening is uw adres: CAREL VAN HUIZEN, Opticien. KI. Houtstraat 13 Telefoon 14112 Leverancier van alle Ziekenfondsen (Adv. Ingez. Med.) Voorbeurs te Amsterdam. ALGEMEENE DALING De Amsterdamsche beurs heeft Wallstreet weer als richtsnoer genomen nu de valuta factor door het terugkeeren van de rust op de wisselmarkt grootendeels is uitgeschakeld. Waar op de New Yorksche beure gisteren de koerstijging van de vorige week had plaats gemaakt voor een reactie liepen vanochtend ook hier de noteeringen algemeen terug. De verliezen blijven evenwel beperkt. Kon. Olie moesten na eenige schommelingen 1 percent prijs geven. Philips daalden, Unile ver moesten ongeveer 1 percent afstaan, Aku golden iets lager. H. V. A. boden weerstand en hadden een openingsverlies van 2 percent weer in. Amst. Rubber golden ruim 1 percent lager. H, V. A. boden weerstand en haalden een De Youngleening was weinig veranderd. Op de wisselmarkt was de voornaamste ge beurtenis de verdere daling van den dollar tot onder 1.46JA. Het pond bood weerstand en stelde zich op ongeveer 7.25 3/8. De Fran- sche franc was weinig veranderd op 9.72 1/4. VOLKSUNIVERSITEIT VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN. Er wordt een vergadering van algemeen be stuur van de Voiks-universiteit gehouden op Vrijdagavond in de H. B. S. Zijlvest 27. De agenda vermeldt o.a.: de jaarverslagen 19341935; Begrooting 1936; Win terprogram ma 19351936 en verkiezingen. TECHNISCH BUREAU J. F. DAUDEY JR. Heden is in de Kleine Houtstraat een nieuw technisch bureau geopend, namelijk dat van den heer J. P. Daudy Jr. gediplomeerd tech nicus. die op no. 86 een zaak heeft gevestigd in alle mogelijke electrische artikelen en radiobenoodigheden. Men kan hier allerlei huishoudelijke en luxeartikelen op het gebied van lampen, electrische strijkbouten, ver warmingsapparaten, stofzuigers etc. koopen evenals onderdèelen daarvoor. In radio-arti kelen heeft het technisch bureau een ruime sorteering. Een speciale reparatie-inrichting is teven; aanwezig. Wij vertrouwen dat de heer Daudey met dit nieuwe technisch bureau het srccces zal heb ben, dat hij er terecht, van verwacht. BOTSING TUSSCHEN TRAM EN AUTO. Maandagmorgen had op het Valkenburger plein te Heemstede een aanrijding plaats tus schen een tramwagen komende uit de richting Haarlem en een luxe auto bestuurd door L., komende van de Heemsteedsche Dreef. Bij het oversteken van het Valkenburgerplein kwam de auto in botsing met den linker voor- treeplank van. de tram, waardoor de auto eenige meters werd voortgesleept en tenslotte een duw kreeg en tot stilstand kwam. De luxe auto werd zwaar beschadigd en is naar een garage gesleept. De tram kreeg geringe schade. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Door de politie wordt proces-verbaal opgemaakt. ZANDVOORT GEVONDEN. Aan het politiebureau werden in de vorige week als gevonden aangegeven: portemonnaie met inhoud, duif genummerd 140 617, een ta baksdoos, zwarte hond met smal riempje, cein tuur, zilveren horloge met ketting, 2 sleutels (loopers) armband, blauwe ceintuur, drie poesen, jumper, portemonnaie met inhoud, lorgnet, blauw jasje, portefeuille met inhoud, badmuts, blauw jasje, portefeuille met in houd, blauw-, geel, zwart badpak, lakens en sloopen, badmuts, zakmes, zwart bonte spa niel. sigarettenkoker, kodakfototoestel, zwarte tasch, bril, sleutel, zakdoek, notitieboekje, poederdoos, paar bruine handschoenen. HILLEGOM RAADSVERGADERING. De gemeenteraad is in spoedeischende ver gadering bijeengeroepen tegen Woensdag a.s, des avonds te halfnegen. Punt van behandeling: Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een kasgeldleening. PASTOORSBENOEMING. Kapelaan W. C. van Benten is benoemd tot pastoor te Middelharnis, welk ambt hij 5 Juli a.s. hoopt te aanvaarden. HAARLEMMERMEER UITSLAG AANBESTEDING. Bij de gehouden aanbesteding van de stich ting van een nieuw kerkgebouw aan den Hoofdweg nabij de Lijnden, voor de Her vormde gemeente Haarlemmermeer (archi tect de heer L. Kraak) werd ingeschreven als volgt: Perc. 1 Timmer- en metselwerk: v. d. Hooft f 12965; J. Dekker f9298; Leenheer f9213; C. Slooten f9191; L. Rood f8869; P. E. Luiing f8589. Per-c. H. Loodgieterswerk: G. J. de Tello f762,32; P. Kool f735,50; F. H. J. Prins f708. Perc. III. Schilderswerk: Groene- vëld f988; C. Schermer f840; H. Klootwijk f810; J. H. Rensink f774; B. d. Hollander f 744 J. v. Keulen f 697; H. Korringa f 694. Alle inschrijvers wonen in Haarlemmer meer. Gunning aangehouden. BLOEMEN DAAL Vergadering Vrijz.-Dem. Bond. De afdeeling Bloemendaal van den Vrijz. Dem. Bond, hield Maandagavond, onder lei ding van Ds. L. S. Römelingh, eèn vergadering in café Rusthoek. De heer A. Cassée, lid van den Bloemendaal- schen Raad, trad als spreker op voor de „Gemeentepolitiek". Hij begon met te verkla ren, dat het tot het goed recht van iedere partij behoort, om haar belangen door middel van verkiezingslectuur en door openbare ver gaderingen bij het publiek aan te bevelen. Spr. zou die aanbevelingen gelaten hebben, voor wat zij zijn, als er de laatste dagen niet iets zóó ernstigs was gebeurd, dat hij er dit maal over spreken moest. De „Vrijheidsbond" heeft n.l. in een verkie zingsstrooibiljet, dat geheel in strijd is met de waarheid en met de waardigheid van dezen Bond, zulke enormiteiten verkondigd, dat hij hiertegen een krachtig protest moet laten hoo- ren. Van de 14 oratorische vragen, elk begin nende met „Weet gij en waarvan de vraag stellen gelijk staat met haar bevestigend te beantwoorden, wenschte spr. slechts de vol gende te behandelen. Ie. Door de belastingverhooging in Bloe mendaal zouden talrijke bewoners de gemeen te verlaten hebben, met als gevolg talrijke leegstaande huizen. Dit moest de heer Cassee ten stelligste tegenspreken. Wel staan er door crisis en door sterfgevallen- eenige groote per- ceelen leeg, maar thij noemde het misleidend, om te beweren, dat belastingverhooging hier aan schuld heeft 2. :t is een insinuatie, om te vragen: „Weet gij, dat om de technische ambtenaren aan werk te helpen, verschillende werkobjec- ten worden gezocht? Dat is nog nooit gebeurd, gaf de heer Cassee hierop ten antwoord. De technische ambtenaren, waarvan er volstrekt niet te veel zijn, behoeven niet naar werk te zoeken, want er is volop werk voor hen. 3e. Een kapitaal van f 1.828.000 is vastge legd in den aanleg van den Zeeweg en den aankoop van bijbehoorende gronden. Spr. merkte op, dat de aanleg van den Zee weg dateerde van 1916 en het is toch te bar, om dezen aanleg in 1935 als v "'oekeringsmate- riaal te gebruiken. Bovendien, de Vrijheidsbond heeft nóch bij het besluit tot aanleg van .den Zeeweg, nóch bij dat van aankoop van de gronden langs den Zeeweg, tegengestemd. 4e. Door een socialistisch-Roomsch radicale- Vrijzinnig Democratische meerderheid van 87 stemmen zouden tal van bezuinigings maatregelen getorpedeerd zijn. Dit noemde spr. een onwaarheid, want stel, dat deze meerderheid eensgezind stemt, dan bestaat zij uit 2 s.d. 4 r.k. en 1 v.d., dat is 7 van de 15. Van de Katholieken kan er 1 al lerminst radicaal genoemd worden, zoodat er practisch gesproken kan-worden van 6. Spr. memoreert, dat de V. B. in 1934, bij monde van den heer Quarles van Ufford, voor gesteld heeft f 50.000 op de begrooting te be zuinigen, hoewel er door den V. B. bij de be handeling' van de begrooting in de commis sies, geen aanmerking op was gemaakt. Hier mee gaf de V. B. zich zelf een'brevet van on vermogen. Hoewel er bij de behandeling van de begrooting slechts een bedrag van f 3200 werd bezuinigd, heeft de V. B. bij de stemming zijn stem gegeven aan de goedkeuring. Na nog enkele onjuistheden uit verkiezings lectuur van andere partijen te hebben recht gezetC o.a. over de duurte der plantsoenen) begon spr. zijn rede óver de „gemeentepoli tiek". Van deze rede is reeds een uitvoerig verslag verschenen in 't nummer dezer cou rant van Dinsdag 18 Juni. Aan het eind zijner réde voerde spr. nog even de kwestie met Zand (Adv. Ingez. Med.) voort aan over de verplaatsing van het ten tenkamp naar de grens van Bloemendaal. We mochten de mededeeling ontvangen dat de mogelijkheid bestaat op een bevredigende op lossing. Van de gelegenheid om vragen te stellen, werd een druk gebruik gemaakt. Na beantwoording door den heer Cassee, sloot de voorzitter de goed bezochte verga dering. EEN ONDERZOEKENDE GEEST. Maandag is op het Bloemendaalsche strand aangehouden S. uit Amsterdam, die de klee- dingstukken van baders onderzocht, waarvan een van hen de dupe is geworden en geld ver miste. S. Bekende, den diefstal te hebben ge pleegd/ Nadat proces-verbaal was opgemaakt werd hij op vrije voeten gesteld. De Raadsverkiezingen. Vergadering Vrijheidsbond. De afd. Bloemendaal van den Vrijheidsbond hield Maandagavond een openbare vergade ring in Vreeburg. De voorzitter, de heer Coops, zeide dat deze vergadering belegd was om een positief geluid te laten hooren. Waar wel critiek wordt uitgeoefend op de Liberalen, wil spr. de ge legenheid aangrijpen om een woord van hulde te spreken aan het adres van de heeren Quarles van Ufford, Enschede, Posthumus Meijjes en Flemming voor de wijze, waarop deze vier heeren voor de belangen der Libe rale Partij zijn opgekomen f applaus). Jhr. G. C. Quarles van Ufford wees op de vele leegstaande villa's in onze gemeente, die met ontsierende borden en ontredderde tui nen duidelijk den crisistoestand illustreeren. Hiermede gaat gepaard een nog krachtiger •terugslag op de middenstanders, tumpersoneel enz. De regeeringsmaatregelen hebben ingrijpen de gevolgen gehad op de gemeentefinanciën. Het werkloozen-subsidiefonds bracht Bloe mendaal 80 opcenten op de hoofdsom van de eerste drie grondslagen van de Pers. Belas ting, 75 opcenten in plaats van 35 op de grondbelasting, een derving van uitkeering uit het gemeentefonds, welke 211.000, 41.000 en 16.000 of samen 267.000 be droegen. Bij de begrooting is hiermede rekening ge houden. Bovendien zijn 56.000 uit de reser ves onttrokken. De belastingen zijn verhoogd, wat de burgers eerstdaags wel zullen merken. Noodig is dus bezuiniging en versobering, zonder dat aan vitale belangen wordt ge schaad. Noodig is bovendien belastingverlaging om de gemeente aantrekkelijk te houden als oord van vestiging. Goed gesitueerden., geven werk aan velen. Bloemendaal heeft" nü'eéii te kostbare out- tillage b.v. de etablissementen aan den Zee weg. Spr. vergelijkt Bloemendaal en het naburige Heemstede, een vergelijking, die vele punten voor Bloemendaal ongunstig uitvalt. Zoo ves tigen zich meer menschen in Heemstede dan te Bloemendaal. Zoo wordt Bloemendaal ge handicapt door zware leeningen: zoo wint Heemstede het van ons wat de bedrijven be treft, met uitzondering van het waterbedrijf. De leegstaande groote villa's moeten weer bewoond geraken, b.v. door er dubbele wo ningen van te maken. Hiervoor is een soe pele toepassing van bouwvoorschriften noo dig. Wanneer we nu lezen over de gronden aan den Zeeweg, dat men in '21 zei. dat zij moes ten dienen voor volkshuisvesting, gaat spr. voort, dan klinkt dat onzinnig, Spr. heeft toen verzocht aan Ged. Staten het besluit niet aan te nemen. Tevergeefs. Voor 105 H.A. grond werden 50 een-gezins woningen gedacht. O optimsme! Nu is een uitbreidingsplan aangenomen, maar de Liberalen zijn tegen kapitaaluitgave van gemeentewege voor de bebouwing van den Zeeweg. Zij zijn vóór bebouwing door een kapitaalkrachtige maatschappij, met inacht neming van eischen tot behoud van het na tuurschoon. Personeel willen wij zoo min mogelijk laten afvloeien, omdat de bevolking toch toeneemt. Spreker zegt, dat de Liberalen in hun dienen van het algemeen belang altijd een Roomsch Soc. Dem. blok tegenover zich vinden. Spr. eindigt mét or op te wijzen, dat men niet op den ouden voet door kan gaan en wekt op om op lijst 5 te stemmen. Mej. Dr. E. C. van Dorp sprak over de be- teekenis van de liberale politiek en richtte zich daarbij ook en vooral tot de vrouwen, zij het het meest tot de afwezige vrouwen. Zij motiveerde dit hiermede, omdat als er moeilijkheden zijn, de vrouw altijd het eerst het slachtoffer is. Zij eischt voor de vrouw hetzelfde bestaans recht op als voor den man. Het gaat om zakelijke politiek en daar de gemeente de kleinste gemeenschap is, wordt de politiek daar het meest werkelijkheid. De ontstellende vermindering van het nati onaal inkomen maakt'een goede gemeente politiek noodzakelijk. Nu hebben de programma's van andere par tijen veel weg, van die der Liberalen, maar hun gedragingen zijn anders en lijken op die van de S.D.A.P. In hun ideeën: ordening, centrale banken en opstoomen der industrie zie spr. geen heil. Mr. A. J. Enschede was de laatste spreker. Allereerst vergelijkt spr. de programma's der Liberalen en var Nat. Herstel. De liberalen decentralisatie en autonomie, om de beste krachten naar voren te laten komen. Nat. Herstel centralisatie. Spr. wijst op het gering contact met de V. D. en op de vruchtbare samenwerking vroeger met de groep Laan. PrincipieB|| vraagstukken komen slechts in enkele raadszittingen voor. In Bloemendaal vindt men A.R. C.H. en Lib. wat financiën betreft, vaak bij elkaar, waarbij zich ook wel de heer Lestrieux Hendriks voegde. Voor de komende periode hoopt hij op meer samen werking. Spr. geeft dan voorbeelden uit de gemeen tehuishouding: en vergelijkt de loonen der gemeenten met die in het vrije bedrijf. De belangen van den middenstand gaan niet samen met die van radicale groepen, die coöperatie voorstaan. Spreker zegt eindelijk, dat de komende Raad groote soberheid zal moeten betrachten en wekte op op de Liberalen te stemmen. De voorzitter sloot de bijeenkomst met een woord van dank, -i

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2