Wat brengt ons de Radio-djstributie? Jack T. Grein. OLYMPISCHE SPELEN Nieuwe Uitgaven. DINSDAG 25 JUNI 1933 HAARDE M'S DAGBEAD 11' Het voordeel van de storingvrije ontvangst Nu de vroedschap onzer goede stad beslo ten heeft tot het verleenen van concessies voor het exploiteeren. van radio-distributie bedrijven in Haarlem zal eerlang onze bur gerij in de gelegenheid gesteld worden met de groote voordeelen, welke de radio-distri butie den luisteraars biedt, kennis te maken Wanneer hierbij over „voordeelen" gespro ken wordt, zijn daarmede niet uitsluitend ,.financieele" bedoeld. De voordeelen van de radio-distributie tegenover de radio-ont vangst door middel van eigen ontvang- instaliaties. zijn veelvoudig en veelzijdig. Zoo wel het algemeen belang als dat der luister aars individueel wordt door de toepassing en het gebruik van de radio-distributie gediend. Als een der onderwerpen van algemeen bé-" lang kan zeker de bevordering van het stads- schoon genoemd worden, dat bij het uitge breid gebruik van eigen ontvang-installaties door particulieren zeer geschaad wordt dooi de aanwezigheid van de \ntelbare antenne masten die, met de grootst1 mogelijke onregel matigheid opgesteld, in hun boonestaksn- gedaante schuin en kromgetrokken naar alle windstreken wijzen en op de meest harmo nieuze bouwcomplexen het stempel der ba naliteit drukken. Straks ziet men, tegelijk met den groei van het aantal aansluitingen aan het radio-distributienet, het aantal antennemasten verdwijnen, tot groote vol doening van de huiseigenaren, die maar al te goed hebben ondervonden welke invloed de oprichting van radio-antennes op de kos ten van onderhoud der dakbedekking heeft. "Voorts is de zeer storende invloed welke de onderscheidene ontvang-installaties op elkaar uitoefenen en de hinder die bij in- dividueele ontvangst ondervonden wordt van trams en huishoudelijke electrische appara ten, tengevolge van de vonkvorming die ge durende de werking daarvan steeds optreedt, op het radio-distributienet niet van invloed. Behalve voor de kosten welke gemoeid zijn- met de aanschaffing van een geschikten luidspreker, wanneer men die tenminste niet reeds bezit, komt de abonné van de distri butie-uitzending voor geen andere uitgaven te staan, dan die welke voor de aansluiting aan het distributienet slechts éénmaal ver schuldigd zijn en f 7.50 zullen bedragen en de voldoening van het abonnementstarief, dat niet meer dan f 0.50 per week zal zijn. Van de technische voordeelen moet in de eerste plaats genoemd worden de storing- vrije ontvangst. De technische volkomenheid van de ontvangst-apparatuur in de distri butie-centrale waarborgt geheele onderdruk king van de beruchte fading- of dempings verschijnselen. Het geheele ontvangst- en distributie organisme wordt zonder on derbreking verzorgd en gecontroleerd door bij uitstek deskundigen. De instelling op een der beschikbare zenders (vijf in aantal) ge schiedt door den luisteraars met evenveel gemak en willekeur als waarmede hij een schakelaar van de electrische verlichting ge bruikt. De selectiviteit, geluidskwaliteit en outillage zijn tot de hoogst bereikbare grens van Volkomenheid opgevoerd. De geheele ontvang-inrichting in de woning van de dïs- tributiè-abonné bestaat slechts uit een om- schakelbaar stopcontact waarop de luid spreker door middel van een steker kan wor den aangesloten. Op elk tijdstip tusschen des v.m. 8 uur en des avonds 12 uur: staat dén luisteraar een vrije keuze van aansluiting op een der vijf voornaamste zendstations ter' beschikking. Dit alles neemt niet weg dat in de indi- vidueele radio-ontvangst voor velen een spor tief genoegen gelegen is. Inderdaad zal voor hen, wier woning in een storingvrije om geving gelegen is en die in de gelegenheid zijn zich een ontvangtoestel aan te schaf fen. dat van de laatste verbeteringen is voorzien die de radiotechniek heeft voort gebracht, het bezit van een eigen, onafhan kelijke ontvang-installatie groote voldoening kunnen geven. Doch in de groote bevolkings centra, die gevestigd zijn in de opeengedron gen huizenmassa's die de steden vormen, is radio-distributie onmisbaar. Het zeer groot aantal radio-distributie bedrijven, dat reeds in ons land wordt ge ëxploiteerd en nog meer het geweldig aantal daarbij aangesloten luisteraars is daarvan wel het sprekendste bewijs. En moge het distributie-program „slechts" vijf zendstations omvatten, dan zijn dat toch in ieder geval die, welke voor den luisterar van het meeste belang zijn en waarop, bij gebruik van een eigen ontvang-installatie bijna uitsluitend wordt ingesteld. Bovendien worden, wanneer bijzonder interessante uitzendingen door andere stations plaats hebben deze door de binnenlandsc-he zenders gerelayeerd en door de distributie overgenomen. De invoering van het radio-distributiebe drijf opent bovendien nog mogelijkheden die o.a. voor het plaatselijk verkeers- en veilig heidswezen van beteekenis kunnen zijn. Voor het afkondigen van speciale verorde ningen in verband met plaatselijke bijzón dere omstandigheden, luchtalarm, kennis gevingen van de overheid aan de burgerij enz., is het radio-distributie-orgaan als ge schapen. Is de radio-distributie niet de letterlijke verwezenlijking van wat Bellamy ons in zijn boek: ..Het jaar 2000" als een der wonderen van een thans non ver verwijderde toekomst voor oogen stelde? Nu is het volstrekt niet hetzelfde op welke wijze, of beter, volgens welk technisch svsteem het radio-distributiebedrijf wordt ingericht. Ook te dien opzichte moet getracht worden die inrichting zoodanig tot stand te brenrren, dat een biizonderë perfectie van het bedrijf newaarbornd is. Het radio-distributie bedrijf in onze stad moet, zoo niet het aller beste. dan toch minstens gelijkwaardig aan de uitnemendste in den lande zijn. KjüiLMAiC. Van den uitgever J. Philips Kruseman in Den Haag ontvinaen wij een nieuw Indianen boek. 5r«riteld .Wamous. het Oonerhoofd der Tewa's". Het is geschreven door James Willard Schultz en vertaald door R. van Cappelle. De omslasteekening en vier goede platen zijn van Rodney Thomson. Bii denzelfden uitgever verscheen het meisiesboek: Billie B'-sdIev en hnar Spook hui door Janet D. W^°eler" H^t, is vo"r Fo]icind bewerkt, door Wi'lv Corcori en be schikt, voor lezeressen van 11 tot 16 jaar. Een vervolg op dit boek wordt reeds aangekon digd en zal binnenkort uitkomen. Strijder voor de erkenning van het tooneel van het „Vasteland". (-Van onzen, correspondent.) Het overlijden van J. T. Grein heeft Londen beroofd'van zijn,-oudsten en door de tooneel- artisten van de stad meèst beminden tooneel- criticus. Toen Grein twee jaar geleden zijn .70sten-vérjaardag, vierde en tevens zijn 50- jarig jubileum als schrijver over het tooneel m Engeland gaven tooneelspeelsters en spelers hem een feestmaal. Bij die gelegen heid bleek duidelijk de bijzondere sympathie welke het toonéelspelend gilde voor hem voel de. Dame Madge Kendal, toen reeds in haar 80ste jaar gaf er in een tafelrede, welke op zienbarend getuigde van de krasheid van deze veterane van.de Planken, gevoelig en sterk uitdrukking aan. En toen wij een zooveel jon geren vermaarden dienaar der tooneelkunst, Owen Nares, om het geheim vroegen van zoo veel hartelijkheid in het beroep voor een man va/n 'n emplooi dat in 't algemeen meer eer bied en ontzag dan liefde oogst in tooneel- spelerskringen was het antwoord: He is so gentle; he .is so fair". Inderdaad is Jack Greirns kritiek in het algemeen voor de ver tolkers steeds opbouwend en bemoedigend ge weest en prees hij gul wanneer, er goed werk werd verricht., De stukken kwamen er niet steeds zoo goed af. Zijn dood kwam onverwacht. Tot het laat ste oogenblik van zijn. leven toe bleef hij de levendige man van diepe en frissche belang stelling belangstelling die zich ook uitstrekte tot het Nederlandsche le ven in Londen omdat hij zich, naar zijn zeggen, -altijd Nederlander bleef voelen in de verbazingwekkende ontwikkeling van kunst- en maatschappelijk leven in de groote stad. Hij volgde met de schrandere aandacht, welke hem altijd heeft gekenmerkt, de op komst van de dramatische film en van het radio-drama en schreef er over in een geest van hulpvaardigheid. Als zijn bijzondere ver dienste is altijd aangemerkt dat hij het Britsch publiek vertrouwd maakte met het werk van Ibsen, door.44 jaar geleden in zijn Independant Theatre Spoken voor het voetlicht te brengen. Het was niet het eerste stuk van Tbsen, dat in Londen werd vertoond. Het Poppenhuis en een bewerking van de Steunpilaren der Maatschappij waren reeds voorgegaan. Maar Spoken leidde tot zooveel meeningsverschil, dat het den weg bereidde naar de Ibsen-vereering welke later volgde. Aan Grein ook hééft Londen zijn eerste stuk van Shaw te danken gehad. Ook dat was een onderneming van Grein's Independant Theatre, welke hij doorzette tegen den wensch van zijn medestrijders voor nieuw tooneel in. Zijn collega Willam Archer, die Shaw had bij gestaan in zijn eerste pogingen zijn werk op gevoerd te krijgen, had zijn medewerking op gezegd met de opmerking dat er met Shaw niets aan te vangen was. Grein zette door en gaf met. .Widower's Houses" een voorproef van hetgeen Londen van Shaw te verwachten had. Greihs 'leven als, tooneelondernemer en -criticus is: gróotendeels een strijd geweest voor* erkenning van het tooneel van het Vas teland in -het "tamelijk bekrompen en zelf be- spieselend Londensche tooneelleven. Hij bracht herhaaldelijk buitenlandsche gezel schappen en stukken^, Nederlandsche, Duit- sche. Scandinavisèheitoaar Londen: ëri. vér-, l£den jaar nog kregerftooor zijn toedoen Duit-, sche vluchtelingen gelegenheidzich in een speelseizoen-te doen zien en hooren. Onze laatste ontmoeting mét dezen' geestdrifrigen toonéelvriend dateert/ van enkele maanden geleden.- toen ;hij tegenwoordig was hij de première van- „At 8 o'clock", het stuk van Jan Fabricius, in The Embassy. Ofschoon hij toen reeds op gezag van de pers meer dan 12.000 stukken in Engeland en het buitenland had gezien, lag op zijn gezicht, toen wij voor den aanvang der voorstelling even in de foyer bijeen waren, een uitdrukking van blijde ge- interesseerdheid, die in den regel samengaat, met een jong en weinig beproefd hart. Dat was kenschetsend voor Jack Grein. De overledene was in Amsterdam geboren, doch had reeds voor zijn 20ste jaar Londen als zijn plaats van inwoning en werk ge kozen. In 1895 werd hij een genaturaliseerd Britsch onderdaan. Tevoren had hij zijn eersue wankele schreden gezet op het doornig pao der tooneelcritiek. Hij schreef lange weke- lijksche artikelen voor Life en voor een karig loon. Spoedig stónd hij in de voorhoede van de geestdriftige schare die het intellec tueel peil van het Engelsche tooneel in de laatste jaren der vorige eeuw betreurens waardig laag zocht te verhoogen. Langer dan 2>1 jaar heft hij de Sunday Times als tooneelcriticus gediend. Zijn verdiensten zijn door vele tooneel-, en tooneelschrijvers-orga- nisaties op velerlei wijzen erkend. Ook offi- cieele erkenning is hem ruim ten deel ^val len en Koningin Wilhelmina schonk hem voor zijn werk ten behoeve van het interna tionaal tooneel ter gelegenheid van zijn o0- jarig jubileum de Ridderorde van Oranje-Nas SEToen George Bernard Shaw van zijn over lijden vernam zeide hijHet tooneel heeft een góed vriend in hem verloren. Ik geloof niet, dat er iemand is, die onaangename herinne ringen aan hem bewaart. Hij had geen vijan den en ik hield heel veel van Jack Grein. A. K. VAN R. SCHEEPVAARTBERICHTEN EEN FILM VAN DE REDDINGBRIGADE. Reeds lang had de afdeeling Heemstede van de Ned. Vereeniging tot redding van drenkelingen uitgezien naar een middel om meer bekendheid te geven aan haar mooie werk, het redden van drenkelingen. Zeker, zoo mogelijk ieder jaar geeft de afdeeling een groot-en propagandadag maar dit bepaalt zich alleen tot een zomermiddag. De heer Taverne, fotohandelaar, Binnen weg" al hiér heeft nu hét initiatief genomen, tot- het vervaardigenvan een film ten doel stellende om - bij verschillende gelegenheden 'het mooie werk der brigade te demonstreeren Begunstigd door bijzonder mooi weer had den Zondagmorgen in de Zwemvijver aan den Glipperweg bij Groenendaal de oefeningen plaats. Uitgevoerd werden alle gebruikelijke demonstraties, afgewisseld door eenige hu moristische momenten. Door dat een zeer groot, aantal leden aan wezig was, kon ere.ook „in het groot" ge demonstreerd worden. Wij twijfelen niet of deze film zal een goede propaganda worden voor de zoo volijve rige brigade. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Nebraska, Rotterdam naar Vancouver 21 van Jamaica. Lochmonar, Rotterdam -naar Vancouver 22 (12.24 n.m.) 50 mijl N.W.van Land's End. Beemsterdijk, Rotterdam naar New-Orleans 23 (v.m.) van Antwerpen. Veendam 22 van Rotterdam 23 (n.m.) van (n.m.) van Plymouth, 25 (3 v.m.) verw. Statendam 22 van Rotterdam te New-York. Drechtdijk, Vancouver n. Rotterdam 22 (v. m.) te Liverpool. Breedijk, 22 van Rotterdam te New-York. HALCYON LIJN. Stad Dordrecht. Vlaardingen n. Pto Ferrajo 22 111.32 v.m.) 30 mijl Z.O. v. Niton. Stad Zaltbommel, Rotterdam n. Civ. Vecchia 23 (.8 v.m.) 100 mijl van Land's End. KON HOLLANDSCHE LLOYD. Waterland (thuisr.) 23 van Rio de Janeiro. Salland (uitr.) 21 (7.43 n.m.) 179 mijd Z. v. Land's End. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Maaskerk, 23 van West-Afrika te Amster dam. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Zuiderkerk (thuisr.) 24 te Genua. Serooskerk 23- van Hamburg te Rotterdam. Meerkerk (uitr.) 23 te Clombo. Gaasterkerk (uitr.) 24 te Shimonoseki. HOLL.BRITSCH-INDIë LIJN. Hoogkerk (uitr.) 24 te Madras. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Aagtekerk (thuisr.) 23 van Port Said. Almkerk (uitr.) 23 van Antwerpen. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Ariadne 23 van Kopenhagen te Amsterdam. Aurora 22 van Setubal naar Cadix. Boskoop 23 van Antwerpen te Amsterdam. Colombia, Barbados n. Amsterdam 24 (5 n. m.) van Havre. Crijnssen, 23 v. Hamburg te Amsterdam. Hebe, 23 van Musel te Oporto. Irene, 22 van Melilla te Carthagena. Juno, 22 van Livorno naar Napels. Nereus, Stettin n. Amsterdam p. 23 Brunsb. Oranje Nassau, Paramaribo n. Amsterdam 24 (n.m.) van Havre. Perseus, 22 van Carthagena naar Bonanza. Pluto 23 van Kopenhagen te Odense. Saturnus, 23 van Bourgas te Varna. Telamon 22 van Malta -te Alexandrië. Ulysses, 23 van Izmir te Mutzuna. Venezuela, 20 van Curacao n. Pto Cabello. Venus, 23 van Hamburg te Amsterdam. Vesta, 22 van Fiume naar Susak. Vulcanus 23 van Catania naar Venetië. Costa Rica, 22 van Barbados te Cristobal. Bodegraven, Chili n. Amsterdam 21 van Cal- lao. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Radja, 24 v Rotterdam n. Hamburg. Mod joker to (thuisr.) 23 te Genua. Kota Tjandi (uitr.) p. 23 Ouessant. Slamatf uitr.) p. 23 Kaap del Armi. Kota Nopan. 23 van Rotterdam te Soera- ba ja. Indrapoera, Batavia n. Rotterdam p. 24 Guardafui. Kota Baroe, Batavia n. Rotterdam p. -23 Perim. Kota Tjandi, Rotterdam n. "Batavia p. "24 Finisterre. Kota Agoeng, 22 van Macassar te Batavia. ROTTERDAM—ZUTD-AMERIKA LIJN. .Alpherat, 22 van B. Aire§. naar Rotterdam. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Poelau Tello, 23 van Vlaardingen n. Ham- burg. Johan van Oldenbarnevelt, 24 (9 v.m, van Cowes te Amsterdam. Saleier 23 van Batavia te Amsterdam. Tajadoen (uitreis) 22 te Londen. Enggano (thuisreis) p. 22 Perim J. P. Coen (uitr.) p. 23 Perim. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Boschfontein, 23 van Rotterdam te Réiral Bloemfontein (thuisr.)- 23 -van Marseille. Jagerfontein (uitr.) 23 van Southampton. Randfontein (uitr.) 22 (12.48 n.m.) 110 mijl O.Z.O. van Land's End. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Melampus, Batavia n. Amsterdam p. 22 Perim. Menmon, Japan n. Rotterdam p. 23 Gibraltar Phrontis, 23 van Amsterdam te Batavia. Benreoch, Japan n. Rotterdam, 22 te Ko- huchang. Achilles, Japan, n. Rotterdam n. Batavia 22 v. Liverpool. Stentor, Batavia n. Amsterdam p. 23 Gibral tar. City of Hereford, Rotterdam n. Japan 28 (8.18 v.m.) 25 mijl Z.O. van Niton. Benvannoch, Maru n. Rotterdam, vertr. 25 van Londen. De nieuwe horde De tot dusver in de athletiek gebruikte- hor den hadden het" nadeel, dat zij bij het aanra ken door den "springer niet eenvoudig omklap ten, maar dank zij haar constructie zij stonden, zooals bekend, op dwarslatten heen en weer waggelden-én dikwijls genoeg den loo- per tusschen de beenéh geraakten of op de baan van zijn buurman terecht kwamen. De International Amatèür Athletic federa tion, de wereldbond dér' athleten, hèeft zich reeds op haar congres te-Stockholm in 1934 met de kwestie van den hordenloop en van de horden bezig gehouden én de besluiten, welke daar genomen werden, zijn voor de Olympische Spelen welke immers tegelijker tijd gelden als atletiekwedstrijden om de we reldkampioenschappen, van groote beteekenis. In tegenstelling tot de vroegere regeling is vol gens deze besluiten het omverwerpen van één of meer horden geen aanleiding meer tot dis- qualificatie'van deii looper, noch tot het ver lies van een eventueele aanspraak op de er kenning van één -récord. Daarom was de nood zakelijkheid ontstaan, een hórdetype te con- strueeren, dat aan de volgende eischen vol deed: de nieuwe Hórde mocht niet op toevalli ge wijze bij het omver geworpen worden den een of den anderen looper nadeel berokkenen, noch mocht zij het verrichten van een top prestatie verhinderen. De nieuwe'horde, welke aan déze eischen voldoet, zien onze lezers hier afgebeeld. Zij kan zoowel uit hopt als uit stalen buizen worden vervaardigd en moet uit twee horizontaal lig gende deelen bestaan, welke als basis dienen en uit twee stijlen,.,welke op het uiterste einde dezer onderstukken staan. De beide verticaal staande stijlen .kunnen door een of meer dwarsstukken worden verbonden. Wat de hoogte .aangaat.kan de horde, ten behoeve van haar bruikbaarheid op afstanden van verschillende lengte, verstelbaar zijn; zij moet evenwel, cp welke hoogte zij. ook is gebracht, steeds „star" zijn. dat wil zeggen: geen schar nier bezitten en dus niet omgeklapt kunnen worden. Het gewicht van het geheele apparaat mag niet minder dan 10 K.G. bedragen en moet bovendien zóó verdeeld zijn, dat een kracht, welke óp bet midden van de bovenste dwarsverbinding imdè richting van den sprong werkt, niet meer dan 3,6 K.G. behoeft te be dragen om de horde in haar geheel te doen omvallen. De hoogte van de horde moet voor den 110 meter hordenloop 1,06 meter bedragen (vroe ger 1,067 meter), voor den 200 meter horden loop 76,2 centimeter en voor den 4ü0 meter hordenloop 91,4 centimeter. De uiterste breedte moet 1,20 meter zijn, de uiterste lengte der onderstukken 70 centimeter. De bovenste dwarsverbinding moet afwisselend zwart en wit dwarsgestreept zijn. D^ uitvinders zijn er rotsvast van overtuigd dat de nieuwe hordé overal als een groote ver betering zal worden begroet en in de practijk in vollen omvang zal bevredigen. WANDELSPORT. DE WANDELTOERIST. Zooals we in ons vorig nummer reeds mede deelden houdt „De Wandeltoerist" Zondag 7 Juli een nationalen marsch van 30 K.M. Het secretariaat is gevestigd bij L. Braakman, Gen De la Reystraat 33, Haarlem-Noord. „JAN PASSTOORS". Zondag j.l. werd door bovengenoemde ver eeniging met een groot aantal leden deelge nomen aan den 30 K.M. aardbeienmarsch te Beverwijk, georganiseerd door de Kennemer Wandel Club. Daar door allen deze tocht in goede condi tie volbracht werd, ontvingen zij de hiervoor beschikbaar gestelde belooning. Tevens ver wierf de vereeniging een groepsprijs. De groep die in traning is voor de vierdaag- sche afstandmarschen zijn loopend van het gebouw „Olympia" te Haarlem af naar Be verwijk gegaan, dus in totaal 55 K.M.; met goed gevolg. NIET LIQUIDATIE MAAR LIQUIDITEIT. In het verslag van de N.Z.H.T.M. over 1934, over 1934, opgenomen in óns nummer van Maandag, stond dat in }et einde van 1934 verschillende maatregelen genomen werden, die voorshands bëoogen de „liquidatie" dei- Maatschappij te verzekeren. De lezer zal begrepen hebben dat hier be- d eld v'ps: licüiidife^ Wedstrijden adspiranten K. T. K. Voor de a.s. Zaterdag op het sportterrein aan de Kleverlaan onder leiding van den heer W. H. Verkes te houden athletiekwedstrijden hebben zich 183 adspiranten aangemeld uit de T. V. IJmuiden. Sparta, Turnlust B., Bloe- mendaalsche G. V.. OS.S.. Concordia, Bate en Turnlust H. De meeste nummers zijn sterk bezet. De loopnummers b.v. gaan in 22 series, en voor ve-schïllende spring- en werpnummers zijn 2 of 3 gelegenheden noodig. Voor de esta fettes gaven zich 6 nVéiéW- en 6 jóngens- ploegen op. De wedstrijd begint te twee uur met ver schillende nummers voor-Haarlemmers. Met de overige nummers wordt te drie uur een begin gemaakt. 23Ó0 man werken aan het Rijlts- sportterrein. Dank zij.het gunstige weer kon het aantal arbeiders, dat aan de voltooiing van het Rijks sportterrein werkt, in Mei tot 2300 worden ver hoogd. Bij de beton-fundamenteering van het Olympia-Stadion wordt volgens hét' drie- ploegen-systeem gewerkt; ook het graafwerk geschiedt door twee, elkander afwisselende ploegen. Alleen de timmerlieden.. die: de hou ten vormen voor den betonbouw'maken, wer ken slechts in één ploeg, aangezien., de werk zaamheden op de steigers in het' duister met al te groote gevaren gepaard zou gaan. De vorm van den ondersten toeschouwersring van het Olympia-Stadion is in beton al heelemaal gereed; voor den bovensten ring, welke op zuilen zal rusten, zijn de fundamenten ge legd. Op 3 Juni is de eerste groote hoeveelheid mcsselknlk uit de buurt van W»rzburg op de plaats van bestemming aangekomen. Uit dit materiaal zullen de 136 zware zuilen worden vervaardigd, welke den bovenring zullen tor sen. Li totaal zijn 30 treinen van elk 15 wag gons noodig, om de voor den bouw van het gansche stadion noodige mosselkalk naar Ber lijn te vervoeren. Tot uiterlijk eind Augustus moeten alle treinen zijn aangekomen: Öp 1 Mei van het volgend jaar zal: Itiot- stadion in. gebruik kunnen worden, genomen.' In het zwemstadion wordt dé groote Weste lijke tribune reeds met hardsteen bekleed, ter wijl het. ruw geraamte van de Oostelijke tri bune zijn voltooiing nadert. Het. zwemstadion en eveneens het openlucht-theater zü$eii"ïeeds in September van het loopende. jaar gereed komen. Als eerste van alle arena'.s, is reeds eenigen tijd geleden het Hockey-Stadion vol tooid. Abonnementskaarten Van 1 Juli af zijn abonnementskaarten, voor de wedstrijden der afzonderlijke sportafdee-' linger, verkrijgbaar,, patuurlijk ook voor de athletiek- en voetbalwedstrijden welke in het stadion zullen plaatshebben. De bestelformulieren., welke tevens een over zicht bevatten over de plaatsen, waar de wed strijden plaats Lebben, kunnen,, reeds .in de laatste- dagen van Juni bij de kaarteivver- koopafdeeling van het Organisatie-Comité te Berlijn-Charlottenbürg. Hardenbergstrasse "43, worden aangevraagd. Tenslotte zij er nog op gewezen, dat voor buitenlandsche bezoekersjDok nog Olymni? - paspoorten verkrijgbaar zajn. U kunt veel meer dan u denkt! door Walter B. Pitkin. Hoe uw energie het best wordt beiiut is de ondertitel van bovenstaand werk en die duidt tevens den inhoud daarvan aan. Prof. Pitkin beweert, dat men met een weinig oefening zijn capaciteit verdubbelen kan. Wanneer men dit aanvaardt voordat men met de oefe ningen begint, zal men dat uit .eigen ervaring na eenige maanden kunnen bevestigen. Men dient volkomen vertrouwen te hebben in zijn vermogen om zijn krachten beter aan te spre ken en meer profijt van hen te trekken. Het boek heeft als doel leder mensch coor den doolhof 1e leiden van die nog onontdekte kunst, om zoo volledig mogelijk van zijn krachten gebruik te maken. Weinig weet men er thans nog van af. Veel later zal misschien iemand een volledig overzicht geven en vele goed getendeerde voorschriften vaststellen om voor alle werkzaamheden kracht op te hoo- pen, af te tappen en op zijn zuinigst te gebrui ken. Thans doen wij, aldus de schr., slechts enkele stappen, en de feiten, waarop wij ons baseeren zijn vastgesteld in laboratoria onder voortdui-ende controle. Alle levensuitingen combineeren minstens vier voorname krachttechnjeken. Het zijn-: krachten verzamelen, krachten aanspreken, het krachtverbruik zoo noodig stilzetten en verschillende krachtstroomen combineeren. hetzij gelijktijdig, hetzij regelmatig opeenvol gend, om een bepaald doel te bereiken. En daarover handelt -het boek. Eerst komen de feiten, daarna de praktische voorschriften, bedoeld voor normale gezonde personen. Spe ciaal richt de schr. zich tot hen, die door ge brek aan ervaring of omdat ze nog te jong zijn zich het geduchte feit nog niet bewust zijn geworden, dat zij allen tot hun dood slechts over een onverbiddelijk vastgestelde hoeveelheid energie kunnen beschikken. Bet boek is verdeeld in een deel behandelen de het krachtmateriaal, voorts een deel over de vervoerlijnen. dan een deel over de werk plaats, en een paar „foefjes" volgen. Hij ver telt hoe men het meest profijt kan trekken van diëet en van slapen, hij geeft aanwij zingen over concentratie en over het opvoeren van capaciteiten.Met tabellen en resultaten van laboratoriumonderzoek toont hij hoe men zijn uithoudingsvermogen kan verdubbelen en verkeerde gewoonten en traagheid overwin nen De vertaling van dit Amerïkaansche werk, dat uitgegeven werd bij J. Philip Kruseman in den Haag, is van J. L. J. F. Ezerman. Spinnen en weven door Ag. Ockinga- Zeeman. In de serie Boeken voor Vrouwenhandwerk met teekeningen en patronen onder leiding van Elis. M. Rogge, uitgegeven bij v. Holkema en Warendorf N.V. te Amsterdam, is versche nen Spinnen en Weven door Ag. Cckinga-Zee- man. Het doel van de schrijfster is de weef sters en wevers te bereiken, die een staand getouw bezitten, met 4, 6. 8 of 10 trappers, en die wel een eenvoudige techniek kunnen we ven, maar die verder de mogelijkheden van hun touw absoluut niet kennen. Het boekje is een leidraad voor hen die graag wat verder willen komen met weven. Dag en Nacht, Zon en Maan, door \V7'G: ten'Hölitë de Lange ing." De heer W. G. ten Houte de Lange ing., 'ad junct-directeur van'het Zeiss-Planetarium in den Haag, heeft een werk geschreven, getiteld: Dag en- Nacht, Zon en Maan, de planeten in hun loop. Hij behandelt daarin de toestellen voor het. aanschouwelijk weergeven van de hemelverschijnselen benoodigd en het bouwen daarvan.- Het doel van het boek is tweeledig: Ten eerste hen te bereiken, die zelf deze toestellen willen vervaardigen en er mede wil len experimenteeren om dieper door te dringen in het verloop en de verklaring van de waar genomen hemelverschijnselen, alsook hen wier taak het is aan anderen deze zaken duidelijk te maken. Ten tweede zullen degenen, die zich niet aangetrokken voelen tot de technische uitvoe ring, toch aan de hand van het uitvoerige illustratiemateriaal en de beschrijvingen zicli een duidelijk beeld kunnen vormen van de be sproken verschijnselen. De uitgave is van Ten Hagen's Drukkerij en Uitgeversmij. N.V. den Haag. Open brief aan dr. Henri Polak De heer L. Fles heeft een open brief gericht aan dr. Henri Polak, getiteld: Godsdienst, Openbare School en Zionisme in hun wanver houding tot ae S. D. A. P., welke brief in druk verschenen is bij J. van Loo, uitgever te Am sterdam. Maar nu begrijp ik de radio; Eugen Aisbcrg In vijftien talen is uitgegeven: Maar nu be grijp ik de radio van Eugen Aisberg, voor Nederland bewerkt door M. de Waard, uitge geven door W. J. Thieme en Cie te Zutphen. Het b;óek bevat zeer veel illustraties en is een amusante;en, populaire, inleiding in de radio techniek. Athletiek en Duitsch Handbal. Bij de firma G. W. den Boer te Middelburg is verschenen een „Beknopte handleiding voor Athletiek en Duitsch Handbal voor sport beoefenaar^ en leiders", dood W. J. de Brun leeraar M.O. lichamelijke oefeningen. Bij de afdeeling Athletiek worden uitvoerig alle onderdeelen behandeld en bovendien duidelijk geïllustreerd. Ook van het handbalspel wordt een duidelijke uiteenzetting gegeven. Zweefvliegen, door W. M. van Neyenhoff en ir. C. W. A. Oyens. Ruim 5 jaar geleden werden de eerste zweef vluchten boven Nederlandsch grondgebied uit gevoerd op het strand bij Noordwijkerhout. Sindsdien is het aantal beoefenaars van de zweefsport gegroeid en in den Bond van Ne derlandsche Zweefvliegckibs heeft zich de on misbare organisatie ontwikkeld, die den zweef vliegers met raad en daad terzijde staat. Het boekje zweefvliegen. Theorie en Practijk, door W. M. van Neyenhoff en ir. C. W. A. Oyens, met ?en voorwoord van A. H. G. Fokker, uit gegeven in Meulenhoff's Luchtvaartscrie bij J. M. Medlenhoff, Rokin te Amsterdam, be oogt een samenvatting te geven over het Hoe -en Waarom van het vliegen zonder nlotor, -waarin datgene staat, dat voor de Nederland sche zweefvliegers van belang is. De rekenliniaal. Verschenen is bij de N.V. Uitgevers Maat schappij „Kosmos" te Amsterdam, de 5de herziene en vermeerderde druk met 23 figuren van De Rekenliniaal. beschrijving en handlei- dig voor het gebruik door W. J HeycLman, di recteur der M. T. S„ .Amsterdam",

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 3