UIT HET BUITENLAND THIJS IJS EN DE VERLOREN SLEUTEL Ethiopië onder protectoraat? Radio-Programma i Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT D I N S D A G 25 J U N I 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 4 Mussolini en Eden confereeren te Rome. Komt het Abessynische geschil niet ter sprake? De kwestie van een mandaat of protectoraat over Abessynië. Italië. Het onderhoud tusschen Eden en Mussolini. Gisteren heeft het eerste onderhoud tus schen Eden en Mussolini plaats gehad. Er zal nog een tweede bespreking plaats hebben, die gisteren echter uitgesteld werd. Van Italiaansche zijde wordt als motief voor het uitstellen van het tweede onder houd aangegeven, dat men het niet nood zakelijk heeft geacht, de besprekingen over haast te voeren, daar Eden toch zijn ver blijf te Rome verlengd heeft. Het staat nog niet vast of hij Dinsdagavond of Woensdag middag uit Rome zal vertrekken. Dinsdag morgen zou de Engelsche minister een onder houd hebben met Suvich, die des middags een lunch zal aanbieden in Castel Fusano. Het tijdstip van Eden's vertrek hangt samen met de nieuwe onderhandelingen met Laval te Parijs. Uit Italiaansche bron verluidt, dat Eden in zijn onderhoud van Maandag den Duce uit voerig heeft ingelicht over zijn besprekingen met Hitier te Berlijn. Met nadruk wordt ver klaard, dat slechts de vloot- en de lucht- pactkwestie ter sprake zijn gekomen terwijl de beschouwingen daarover nog niet ge ëindigd zijn. Naar vernomen wordt heeft de Engelsche minister Mussolini uitvoerig uit eengezet, dat het Duitsch-Engelsche vloot- accoord geen schending van de vlootconven- ties van Washington en Londen beteekent. Zoowel van Italiaansche als van Engelsche zijde wordt medegedeeld, dat de Abessynische kwestie nog niet aangeroerd is: men acht het echter niet uitgesloten, dat dit in den loop van Dinsdag nog zal geschieden. De zegsman van het Italiaansche mini sterie van buitenlandsche zaken, zeide in een gesprek met een Reuter-correspondent, dat het hem zou verbazen indien Eden deze kwestie ter sprake bracht, omdat de Italiaan sche regeering* daarvan geen mededeeling heeft gekregen. De zegsman voegde hieraan toe. dat de verzoeningscommissie te Scheveningen niet in staat zal zijn een regeling tot stand te brengen voor de werkelijke, diepere geschil len tusschen Italië en Abessynië. Er is dus geen hoop dat van die zijde een doeltref fende regeling tot stand zal kunnen worden gebracht. Het is onnodig zoo ging de zegsman voort Italië territoriale of commercieele concessies aan te bieden. Italië kan deze niet aanvaar den als voorwaarde om zijn troepen uit de koloniën terug te trekken. Daarvoor is noodig dat er iets gedaan wordt dat de zeker heid geeft dat Abessynië niet zal voortgaan met Italië te bedreigen. Indien Eden in staat is den steun der Brit- sche regeering aan te bieden voor een Ita- liaansch mandaat of protectoraat over Abes synië, dan zal de Italiaansche regeering gun stig gestemd staan tegenover een discussie over dit onderwerp, zoo besloot de zegsman zijn verklaring. Joet Nieuwe regeering heeft een gunstige ontvangst. Het nieuwe kabinet is gevormd en als volgt volgt samengesteld: Stojadinowitsj, premier en buitenlandsche zaken. Zivkowitsj, oorlog en marine. Korosjetsj, binnenlandsche zaken. Spaho, verkeer. Doesjan Letitsa, financiën. Verdaniistj, handel. Korsjetsi is leider der Sloveensche volks partij, Spaho leider der Bosnische Mohamme danen. De nieuwe regeering is met grooten bijval door de Zuid-Slavische openbare meening ontvangen. Zelfs in die oppositioneele groe pen, die nog niet hebben kunnen besluiten vertegenwoordigers in het kabinet zitting te doen nemen, wordt verklaard, dat de nieuwe regeering een buitengewone verbetering be teekent voor den tot dusver bestaanden toe stand. Het is zeker dat deze regeering op een aanzienlijken steun bij het volk zal kunnen rekenen. Zij zal er naar streven een verdere „De grootste anti-semiet aller tijden". Streiclier onderricht de jeugd over Christus Franken, de Beiersche gouw, waarvan Julius Streicher de leider is, heeft, naar wij gisteren gemeld hebben, het midzomerfeest op de Hes- selberg gevierd. Streicher heeft, naar wij in de N.R.C. lezen, Zaterdagavond 12.000 jongens en meisjes toegesproken en o.a. gezegd dat de christelijke kerken werktuigen zijn geworden van het ras, dat 2000 jaar geleden den groot sten anti-semiet van alle tijden, Jezus van Nazareth, heeft terechtgesteld wegens hoog verraad. Zondagochtend heeft Goering een gehoor dat op 200.000 menschen wordt geschat, toege sproken. Hij noemde de hervorming van het Strafrecht dat thans nog te veel mazen bevat, waardoor vijanden van den staat kunnen heenglippen, de meest spoedieischende taak der rijksregeering. Er zijn ook nog te veel reactionnairen die hun invloed tegen den staat gebruiken. Goering betuigde zijn voldoening over de opwekking van den Prins van Wales over wederzijdesche bezoeken van oud-strijders en verzekerde dat de Engelsche oudgedienden sympathie en kameraadschap in Duitschland zullen vinden. VERBOD VAN KERKELIJK-CONFES- SIONEELE BIJEENKOMSTEN IN WURTEMBERG. STUTTGART. 24 Juni. Tot herstel van orde en rust bij kerkelijk-confessioneele vergade ringen heeft de Wurtembergsche minister van binnenlandsche zaken, dr. Schmid. tot nader order alle openbare vergaderingen en betoo gingen van kerkelijk-confessioneelen aard verboden. Uitgezonderd zijn van dit verbod bijeenkomsten in de kerk, traditioneele pro cessies en bedevaarten, besloten kerstvierin gen e. d. In de motiveering wordt gezegd, dat kerkelijk-confessioneele betoogingen om pro pagandistische redenen op profane wijze ge houden werden in localiteiten, die bestemd zijn voor sport of feestelijkheden. 0V.D.) en volledige ontspanning van den binnenland sche politieken toestand tot stand te brengen. Men verwacht, dat het kabinet ook in de Skoepsjina zal kunnen rekenen op een goede ontvangst, ofschoon de voorzitter der regee- ringspartij, de afgetreden minister-president Jeftitsj is. Overigens wijst men er op, dat de ook thans nog van kracht zijnde grondwet van 1931, de regeering in hooge mate onafhankelijk maakt van de houding der Skoeptsjina. Voorts verwacht men het uitschrijven van nieuwe verkiezingen in het najaar met het doel geheel tot overeenstemming te komen met de oppositie. Wilkins met Ellsworth naar de Zuidpool. Het volgend jaar per duikboot naar de Noordpool. Reuter meldt uit Berlijn, dat sir Hubert Wil kins, die thans te Berlijn vertoeft, heeft mede gedeeld Ellsworth te zullen vergezellen op zijn tocht naar de Zuidpool. Verder zeide hij druk bezig te zijn met plannen voor een voorgeno men reis per duikboot naar de Noordpool in het volgende jaar. SPOORWEGONGELUK IN RUSLAND EISCHT NEGEN DOOD-EN. Naar uit Orenburg wordt gemeld, is op het traject Orenburg-Orsk een personentrein ontspoord, waardoor negen personen werden gedood en talrijke gewond. Het ongeluk zou veroorzaakt zijn door onverantwoordelijk- gedrag van het treinpersoneel. Het verkeer op het traject was 22 uur stilgelegd. ENGELSCHE OUD-STRIJDERS TREKKEN EUROPA DOOR. LONDEN 22 Juni. Ter uitvoering van het gebaar van goeden wil, dat onlangs dooi den Prins van Wales bepleit is. zijn regelin gen getroffen voor een bezoek van Engelsche oudstrijders aan Praag op 4 Juli, Weenen op 8 Juli. Boedapest op 12 Juli en Berlijn op 13 Juli. eze bezoeken zullen op dezelfde wijze plaatsvinden als die, welke tot dusverre ge bracht werden aan landen, die Engelands bondgenoot waren in den grooten oorlog. (V.D.) UITNOODIGING VOOR DE HABSBURGEN VAN TIROOLSCH STADJE. INNSBRUCK, 24 Juni. (Reuter). De gemeen teraad van het stadje Hall in Tyrol heeft Aartshertog Otto van Habsburg en ex-keize- rin Zita uitgenoodigd in Hall te komen wo nen als gewone Tvroolsche burgers. Zoodra dit besluit in het plaatsje bekend werd gaf de bevolking uiting aan zijn vreugde door het zingen van het oude Oostenrijksche volkslied. De uitnoodiging is een overtreding van de Anti-Habsburgwetten. Een deputatie van Hall is reeds naar Steenockerzeel in België ver- tx-okken, om Otto en Zita de uitnoodiging over te brengen. INTERNATIONALE KAMER VAN KOOP HANDEL VERGADERT. Maandag is in de Sorbonne te Parijs het congres der Internationale Kamer van Koop handel begonnen. Onder de aanwezigen be vonden zich de president der Fransche repu bliek Lebrun en de minister van handel Bon net, De heer F. H. Fentener van Vlissingen, president der Int. K. v. K., heeft den eersten dag het woord gevoerd over de vraagstukken der stabilisatie en organisatie der productie. INSTITUUT VOOR PLASTISCHE CHIRURGIE. MADRID, 24 Juni (V.D.) Op voorstel van den hertog van Alva, president van de Spaansche Academie de la historia heeft dit instituut, dat zijn werkzaamheden zoodanig heeft uitgebreid, dat het beschouwd kan wor den als een algemeen Spaansche academie van wetenschappen, besloten officieel bij de Spaansche regeering aan te dringen steun te verleenen aan de plannen van den Neder landsche medicus dr. J. F. S. Esser tot stich ting in Spanje van een internationaal insti tuut voor plastische chirurgie, terwijl de aca demie tevens besloot zelf haar moreele steun aan deze plannen te geven. Dr. J. F. S. Esser, de Nederlandsche medicus die reeds verscheidene jaren aan de Riviera woont, geniet een internationale reputatie als specialist voor het verrichten van ope raties op het gebied der plastische chirurgie iXXrt- Gedurende korten tijd kunt U twee groote tubes Coco-Roso scheer-crême koopen voor slechts 75 cent! Geweldige scheercrême. en geweldige tubes. En perfect scheren ook, leest U dezen brief maar eens: „Hef gemak waarmede ik mij nu kan scheren is gewoon verbluffend. Dan komt er nog bij, dat de huid na het scheren veel gladder is en zachter dan voorheen." A. van dar STOLPE Sch.ie.wag 170 D, Rotterdam. JTfftCO - bevat het vermaarde „Recinit" - dat roso zelfs de stugste baarden zacht maakt! opq goede zeep staat „HET MONSTER" IS ER WEER! V. D. meldt uit Londen: Nu tengevolge van de hitte de komkommers weer groeien en het tijd begint te worden, dat de zeeslang komt opduiken, komen zestien toeristen, die Zondag in Schotland de oevers van Loch Ness hebben bezocht, mededeelen dat zij het monster van Loch Ness, nadat dit zich blijkbaar maanden lang had teruggetrokken, hebben gezien. Zij hebben, naar zij eenparig verklaren, twintig minuten lang kunnen waarnemen, dat het monster dicht onder de wateroppervlakte heen en weer zwom en hebben tot het laatste mo ment zijn spoor kunnen volgen. DE NORMANDIE WEER OP ZEE. PARIJS, 24 Juni (V. D.) De Normandie is haar tweede thuisreis Zaterdag begonnen. Te New-York zijn 1522 passagiers ingescheept. GEEN RIJWIEL-DOUANEKAARTEN MEER VOOR BELGIë. De AU.W.B. schrijft ons: Nadat wij kort geleden in de pers hadden bericht, dat de rijwiel-douanekaarten, voor het meenemen van een gebruikt rijwiel naar België door buiten België woonachtige per sonen, voorloopig tot 15 November waren af geschaft, zijn er door enkele der vereenigingen, welke deze douanekaarten plegen te verkoo- pen, berichten gepubliceerd, welke ons aan leiding hebben gegeven, zoowel aan de grens, als bij de Belgische Regeering, een onderzoek in te stellen. In deze berichten werd nl. beweérd. dat men zonder douane kaart de grens alleen kon overschrijden ten koste van tijdroovende for maliteiten en alleen op bepaalde uren, zoodat men verstandig zou doen, toch zulk een kaart te koopen. Wij kunnen deze voorstelling van zaken, welke wij zeer betreuren, thans op grond van bovengenoemd hernieuwd onderzoek ten stel ligste tegenspreken. Wie nu nog een rijwiel- douanekaart voor België koopt, schaft zich een volkomen overbodig en dus waardeloos docu ment aan. Zonder douanekaart kan men, voorloopig al thans tot 15 November, op precies dezelfde uren de grens passeeren als mèt een douane- kaart en zonder die kaart behoeft men geen enkele andere formaliteit te vervullen dan mèt douanekaart. Het heeft dus geen zin, zich zulk een over bodig document te laten verkoopen, RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. TEL. 16726 „loos trekken inbegr. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 912 en. 14 uur. Zaterd. 912 uur. Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. MedJ ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Terwijl Michias zich zijn toestand nog steeds niet heelemaal kan indenken, trekt Thijs zich snel naar boven: want, nu hij 't monster heeft gevangen, wil hij het verdere deel van zijn taak vervullen. Het doel is bereikt; de sleutel heeft hij dus nu vooruit en niet langer gedraald; boven staat Prins Koenboud naar Prinses Elvira te smachten.- -- - Een beschouwing over het conflict in Oost Afrika. Door CUCLIELMO FERRERO. Hoogleeraar aan de Universiteit van Genève. Het Italiaansch-Ethiopisch accoord. dat einde Mei te Genève tot stand gekomen is, heeft het geschil, dat beide staten verdeelt, niet geregeld; het heeft de beslissing slechts verdaagd. Niemand weet, wat er na den 25sten Augustus zal gebeuren. En in afwachting daar van gaat het bewapenen aan beide kanten voort. Men bereidt zich op den oorlog voor Het bewijs van groeiende bezorgdheid voor een oorlog vindt men ook in de pogingen, wel ke worden aangewend om tot een oplossing te komen, die een oorlog zou vermijden en tege lijkertijd Italië althans tot op zekere hoogte genoegdoening zal schenken. Men heeft bij voorbeeld in vooraanstaande bladen vooral in Zwitserland het idee geopperd een man daat of protectoraat over Abessynië uit te vaardigen, dat dan aan Italië zou worden ge geven. Italiaansche bladen bevatten zinspelin gen, waaruit men zou kunnen afleiden, dat ook de Italiaansche regeering zich in deze richting oriënteert. De Engelsche bladen, die overigens in deze omstandigheid bijna alle Italië vijandig gezind zijn, spreken over het bevredigen der wettelijke Italiaansche aan spraken. Is een min of meer vermond protec toraat met wettelijke aanspraken in overeen stemming te brengen? Zou men hiermede een oplossing bereiken? Er zijn zelfs bladen ge weest, die Ethiopië met Egypte en Marokko hebben vergeleken. Waarom zou Abessynië, evenals de beide laatstgenoemde staten, niet een Europeesch protectoraat aanvaarden? Het vraagstuk is niet nieuw. De wereld is den ItaliaanschEthiopischen oorlog van 1895 96 vergeten, die door de protectoraatskwes tie werd uitgelokt. Het is een oude geschiede nis, maar het navertellen daarvan kan zijn nut hebben, omdat het bijdraagt tot een beter begrijpen van de huidige situatie. Den tienden Maart 1895 werd de toenmalige keizer van Ethiopië (juister is het hem „koning der ko ningen" te noemen) in een strijd tegen de "der wisjen gedood. Den 26sten proclameerde Mé- nélik, koning van Sjoa, zich in zijn plaats tot Keizer. Maar Tigre had reeds den zoon van den gevallen keizer tot koning der koningen uitgeroepen en zoo brak de burger oorlog in Ethiopië uit. Italië ondersteunde Ménélik en op den 2den Mei onderteekende dit land met den nieuwen keizer te Uccialli een verdrag, waarvan artikel 17 in den Ita- liaanschen tekst aldus luidde: „Z.M. de ko ning der koningen stemt er in toe de txxsschen- komst van de regeering van Z. M den koning van Italië aan te wenden voor alle zaken, die hij met andere regeeringen of mogendheden te regelen heeft". Den llden October 1889 stel de Italië de mogendheden met het verdrag van Uccialli op de hoogte en Italië en Europa wa ren er op dat oogenblik van overtuigd, dat Ethiopië het Italiaansche protectoraat aan vaard had, zooals eenige jaren van tevoren Egypte het Engelsche protectoraat had geac cepteerd. Doch eenigen tijd later meldde Mé nélik zijn troonsbestijging aan de andere mo gendheden, zonder de bemiddeling van Italië te gebruiken. Italië protesteerde en daarop deelde de keizer mede. dat de inheemsche tekst van het ver drag in het geheel niet „stemt er in toe" be vatte, maar „icciallaciual", hetgeen „kan" be teekent. Het was dit taalkundige dispuut, dat veertig jaar geleden tot den oorlog leidde. Men is er nooit achter gekomen, of hier sprake is geweest van een misverstand of dat een der mogendheden in dit geval schuld had. Hoe het ook zij misverstand of misleiding artikel 17 van het vredrag van Uccialli gaf aanleiding tot een lange discussie tusschen beide staten, welke men duidelijk opgeteekend vindt in de rapporten van den Italiaanschen gevolmach tigde graaf Antonelli. De koning der koningen verklaarde, dat hij vurig wenschte in vrede te mogen leven en de vriendschappelijkste be trekkingen met het koninkrijk Italië te kunnen onderhouden, maar dat hij er den nadruk op moest leggen, dat hij nooit en tot geen enke len prijs een protectoraat voor Ethiopië zou goedkeuren, noch van Italië, noch van eenige andere mogendheid. Hij heeft woord gehouden. Liever dan zijn standpunt prijs te geven ver koos hij zich in den strijd te werpen tegen een groote Europeesche mogendheid, welke hem noodzaakte voor meer dan een half jaar een leger van 400.000 man te mobiliseeren. Dat leger moest door een der moeilijkste gebieder- een afstand van 600 kilometer afleggen om zich tenslotte -in het open veld te meten met een leger, dat weliswaar kleiner, maar heel wat beter bewapend was. Oude geweren tegen snel werkende kanonnen. Bij het vredesverdrag, dat op den slag van Adoua volgde, werd artikel 17 van het verdrag- van Uccialli geschrapt en de algeheele onaf hankelijkheid van Ethiopië zonder voorbehoud erkend. Zou het thans mogelijk zijn, zonder een grooten oorlog, van een opvolger van Mé nélik gedaan te krijgen, dat hij het voornaam ste resultaat van den oorlog van 1896 annu leert en zijn land aan de voogdijschap van een Europeesche mogendheid onderwerpt? In veertig jaar kan de situatie zich aanzienlijk gewijzigd hebben, zelfs in een Afrikaansch keizerrijk. Om dit vraagstuk op de juiste wijze op te lossen is het ook noodig met de politieke en sociale veranderingen op de hoogte te zijn, die Ethiopië sinds het begin van de twintig ste eeuw heeft ondergaan. Hoeveel Europea nen kunnen zich er op beroemen die ken nis te bezitten? Maar wanneer men weet met hoeveel kracht Ethiopië zich aan het eind van de negentiende eeuw verzet heeft tegen elke gedachte van een protectoraat, zelfs op gevaar af van een oorlog, die tot zijn ondergang had kunnen leiden, dan lijkt het weinig aannemelijk, dat Europa thans in den opvolger van Ménélik de onderworpenheid zou vinden van den ouden khedive van Egypte of den sultan van Marokko. Sinds zes maanden kan men in tal van bladen uit alle landen lezen, dat Ethiopië een soort van anachronisme is, dat bestemd is om te ver dwijnen. omdat het de eenige Afrikaansche natie is, die onafhankelijk is gebleven. Men schijnt te denken, dat het zijn onafhanke lijkheid heeft behouden door een onver klaarbare verstrooidheid van Europa, die zou hebben vergeten dit land te veroveren zooals alle overige deelen van het zwarte continent. Maar dat is een illusie. Ethiopië is totnogtoe aan de Europeesche overheersching ontsnapt, omdat 't het deel van Afrika uitmaakt, dat het moeilijkst te veroveren is. Er bevindt zich daar, op het hooge plateau, een staat en een volk, die tot op heden hebben weten te profiteeren van hun geografische voord eelen om alle aanval len te weerstaan. Europa bleef stilstaan aan den voet van het Ethiopische plateau, waarvan de bestor ming een te kostbare en gevaarlijke onder neming was. Het probleem waarvoor Europa zich, thans ziet geplaatst is de kwestie of de bestorming nu wellicht gemakkelijker is dan aan het einde van de negentiende eeuw. Als alle andere vraagstukken van deze soort kan dit slechts opgelost worden met behulp van zekere hypothesen, in afwachting van de beslissende factoren, die op den een of an deren dag door de feiten geleverd zullen worden. Het meerendeel der militairen en diplomaten is er op het oogenblik van over tuigd. dat de bestorming in deze dagen veel gemakkelijker moet zijn. De capaciteiten van de machine zijn in het huidige Europa van dien aard, dat de kanonnen, de vlieg tuigen en de tanks overal en altijd onweer staanbaar schijnen te zijn. Er dienen echter eenige voorzichtige reserves gemaakt te worden. Men vergeet, dat de superioriteit der wa penen in den oorlog niet een absolute supe rioriteit is, maar een superioriteit, die niet altijd beslissend is; er bestaan andere supe- rioriteiten, welke haar onder bepaalde om standigheden kunnen uitschakelen of in evenwicht brengen. De Italianen beschikten reeds tijdens den veldtocht van 1806 in ver gelijking met de Ethiopiërs over een verplet terende superioriteit op het gebied der be wapening. Waarom zijn zij tenslotte ge noodzaakt geweest van de bestorming af te zien? Omdat de Ethiopiërs, weliswaar min der bewapend doch veel talrijker en strijd vaardiger waren en een oorlog voerden, die zich aan het land, dat zij verdedigden, beter aanpastte dan de oorlog, welke door hun te genstanders in de Europeesche scholen ge leerd was. Alle voorspellingen, die ten opzichte van een eventueel groot Afrikaansch conflict ge maakt zouden kunnen worden, zijn als ge waagd te beschouwen. Alleen de feiten zou den, indien de oorlog mocht uitbreken, de oplossing van het probleem kunnen aanwij zen. Zeker is echter, dat een Italiaansch- Ethiopische oorlog een a-vontuur zal zijn vol van onbekende dingen en verwachtingen, gelijk het geval is met alle oorlogen, waarin twee legers elkaar volgens verschillende po litieke en militaire plannen bestrijden. En in dien oorlog zal afgescheiden van de onberekenbare gevolgen, die iedere oorlog tusschen onderling sterk verschillende sta ten of legers met zich meebrengt een nog donkerder en moeilijker probleem Hoe is het in den huldigen chaotischen toestand na veertig jaar oorlog en revolu tie met de macht en het prestige van Europa gesteld ten opzichte van de barbaren die het ovex-beerscht of nog denkt te over- heerschen? (Nadruk verboden). WOENSDAG 26 JUNI 1935. HILVERSUM 301 M. VARA- uitzending. 8.Gra mofoonplaten10.Morgenwijding V.P.R.O. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr., Mr. R. v. d. Heide (lezing), en Gram. platen. 12.„De Zonnekloppers" o.l.v. C. Steyn. 12,45 Gram. platen 1.1.45 De Flierefluiters, o.l.v. E. Walis. 2.Voor de vrouw. 2,15 Orvitropia, o.l.v. J. v. d. Horst; 3.Voor de kinderen. 5.30 „Dubbel X", o.l.v. C. Steyn; 6.Sportuitzen- ding. 6.15 Strijkorkest o.l.v. E. Walis. 6.30 R.V.U. A. F. J. Poxtielje; Psychologie der die ren, 7.Rep. van den Land- en tuinbouw tentoonstelling te Hoogezand-Sappemeer. 7.20 Zang door A. de Booy. 7.30 Astronomische le zing, J. deJagere 7,50 „Bij den verkeersdokiter" 8. Herh. S.O.S.-berichten, Vaz Dias, VARA- Varia. 8,15 Gram.platen 8.45 Declamatie J. Le- maire. 9.VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 10.Gram platen 10.15 Orgelspel J. Jong. 10.40 Declamatie W. van Cappellen. 11.12. C. Steyn (ox-gel). I. Rossican (piano), en Gram. platen. HUIZEN 1875 M. N.C.R.V.-uitzending, 8.Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gram. platen. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. G. Laarman. 11.Gram. platen. 11,15 Piano- x-ecital R. Regnax-d. 12,15 Ensemble v. d. Horst. 1.45 Zang door M. de Petit, sopraan, en Gram. platen., 2.30 Gram. pl. 3.Chr. Lectuur. 3.30 Gram. pl., 3.45 Zenderwiss., 4.Orgelspel G. Snijders, 5.Kinderuurtje; 6.Gram. platen. 6.30 Afgestaan. 7.— Ned. Chr. Persbureau. 7,15 Lezing ds. D. E. Boeke, seer. Ned. Bijbelge nootschap. 7.30 Landbouwpraatje. 8.Vaz Dias. 8.05 Kon. Dordrechtsch Fanfarekorps, o.iv. W. A. C. v. Opstal. 9.Dr. A v Deursen: Nederlandsche landschappen 9.30 A. v. Wicke- voort Crommelin (sopraan)J. Keessen, (viool) en W. J. v. d. Hoeven (orgel). 10.— Vaz Dias. 10.30—12.— Gram.platen. DROITWICH 1500 M. 10.3510.50 Morgelwijding. 11,20 Voor de scholen, 12.05 Ox-gelspel Q. Maclean. 12,50 Ch. Manning en zijn orkest. 1,50 Orgelconcert G. Thalben—Ball. 2,25 Voor de scholen. 3.10 Gram platen. 3.35 Het New Georgian Trio m.m.v. J. Turner (tenor). 4.35 J. Berenska en zijn or kest, 5,35 BBC-dansorkest o.l.v. H. Hall. 6.20 Berichten. 6.50 en 7.05 Lezixxgen. 7.25 Bach- concert. Fred Hartley's Novelty Kwintet, met m. v. B. Lawrence. 8.35 Causerie. 8.50 Mil- haud-concert m.m.v. solisten, koor en orkest C.I.V. den componist. 9.50 Berichten. 10.20 „Review of x-evues", revue-programma. 11,20 12.20 Maurice Winnick en zijn band. RADIO-PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram. platen. 12.35 Orkestcon cert o.l.v. Touche. 8.20 Uitzendixig uit de Co- médie Francaise. KALUNDBORG 1261 M. 12.202.20 Concert uit rest. „Ritz". 3.50— 5.50 M. Hanson's orkest. 8.20 Omroeporkest, O.I.V. Reesen. 9.10 Literair-muzikaal pro gramma. 10.Cellorecital 10.3511,20 Om roeporkest o.l.v. Emil Reesen. KEULEN, 456 M. 6.35 Uit Berlijn: Concert. 11,10 Zang, viool en piano. 12.20 Bonnsch Kamerox-kest o.l.v, Schrader. 2,35 Gx-am. pl., 4.20 Pianorecital. 5.20 Uit Frankfort: Gevar. concert. 8.20 Uit Breslau Omroepkleinorkest. o.l.v. Rischka. 9.05 „Sol- daten-Kamgi'aden", gevar. px'ogr. 10.5012.20 Omroeporkest Weragdansorkest en solis ten. ROME 421 M. 8,10 Radiotooneel. 9.50 Symphonieconcert o.l.v. Rossi. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M, 8,35 Rijkszending: Von deutschen Helden auf allen Meeren 9.05 Zang door Marcel Wit- trisch. Aan den vleugel: F. Weitzmann. 10.20 Berichten. 10.50 Pianox-ecital. 11.05 Weerbe- x-icht. 11.2012,20 nja Livschakoff's dansor- kest.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 6