DE UITSLAG DER VERKIEZINGEN TE HAARLEM. e BERICHT Hei Be&OHftiiksie 52e Jaargang No. 15951 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 26 Juni 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. VV. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk f 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN, Ondermaatsche schol gevangen? Vragen in het Engelsche Lagerhuis. Op internationale regeling aangedrongen. In het Engelsche Lagerhuis werd den mi nister van Landbouw en Visscherij Elliot ge vraagd, of hij wist, dat in één jaar tijds Ne derlandsche kotters die in dienst stonden van vischmeel fabrieken in Nederland, om streeks 350 milllioen stuks één- en tweejarige ondermaatsche schol hebben gevangen. Voorts of de minister niet van oordeel was, dat in verband met de schaarste aan visch in de Noordzee, stappen gedaan dienden te wor den, ten einde te trachten een internationaal accoord te verkrijgen .aangezien deze vernie tiging van onvolgroeide visch buitengewoon nadeelig is voor de belangen der visscherij - landen langs de Noordzee. Een en ander is mij bekend, aldus het ant woord van minister Elliot. Ik erken volkomen liet belang van internationale accoorden, Stappen te dien aanzien zijn gedaan door den internationalen raad voor zeeonderzoek, die in zijn jaarlijksche bijeenkomst van 1934 de aanvaarding heeft aanbevolen van een re geling, die niet minder drastisch zou zijn dan die, welke reeds voor Engeland geldt. Een der betrokken landen heeft deze aanbe velingen reeds in wettelijke bepalingen neer gelegd en naar ik verneem, maakt bij an dere landen, waaronder Nederland en Duitschland, de kwestie een punt van ernstige overweging uit. De moord op ^commissaris Ellenberger. Hoofdagent in hooger beroep tot 15 jaar veroordeeld. Het Haagsch Gerechtshof heeft heden uit spraak gedaan in de zaak tegen den gewezen titulairen hoofdagent C. C. van der K. uit Schiedam, thans gedetineerd, die door de Rot- terdamsche rechtbank wegens doodslag, ge pleegd op den commissaris van politie te Schiedam den heer F. Ellenberger op 1 De cember 1934 is veroordeeld tot twaalf jaar ge vangenisstraf. Door den advocaat-generaal is in hooger beroep een gevangenisstraf van twintig jaar geëischt. Het hof heeft Van der K. tot vijftien jaar gevangenisstraf veroor deeld. Handelsbesprekingen met Italië zonder resultaat? Ongunstige wending in de onderhandelingen. De onderhandelingen over een regeling van de handelsbetrekkingen tusschen het ko ninkrijk der Nederlanden en Italië, welke sinds vijf weken te Rome door de Neder- landsche delegatie worden gevoerd, hebben een ongunstige wending genomen. Naar alle waarschijnlijkheid zal de delegatie terugkee- ren zonder dat een overeenkomst zal zijn tot stand gebracht. Vrouwelijk Oss aan de beurt. Door de gemeemte-politie van Oss, is Dins dagmiddag gearresteerd de ongeveer 30-ja- rige vrouw Van R.-van der E„ die er van verdacht wordt in 1934 een brandstichting te hebben gepleegd. Tijdens een streng verhoor waaraan zij op het politiebureau onderwor pen werd. bekende zij het haar ten laste gelegde. Zij zal ter beschikking van den Of ficier van Justitie te Den Bosch worden ge steld. Slachtoffers van de hitte. De zeventienjarige boomkweekersknecht. W. C. Z., wonende te Boskoop is. terwijl hij in een kas op een kweekerij werkte, ten gevolge van de hitte overleden. Daar Z. door het wer ken warm geworden was, had hij zich groo- tendeels ontkleed. Het zonlicht, dat toen op zijn huid scheen, werd hem noodlottig, want nadat hij geruimen tijd onder de brandende zon in de kas zijn werkzaamheden had ver richt, werd hii onwel en overleed enkele oogenblikken daarna. Te Bolsward werd de ruim 65-jarige werk man A. Hoekstra levenloos thuis'gebracht. H. was bij een boer in het hooiland bezig ge weest. De ongewone warmte is hem noodlottig geworden. Onder het werk zakte hij plotseling in elkaar en was op slag overleden. In de Damstraat te Amsterdam is Dins dagmiddag een 22 jarige jongedame door de warmte bevangen. Door den G.G.D. is zij naar het Binnen Gasthuis vervoerd. Dinsdagavond is op den Buiksloterweg te Amsterdam een man opgenomen, die door de warmte bevangen was. In zeer ernstigen toe stand is hij naar een der ziekenhuizen over gebracht. De bliksem maakt slacht, offers. Echtpaar te Vaassen gedood. Boerderijen in de asch gelegd. VAASSEN. 26 Juni. In den afgeloo- pen nacht te omstreeks één uur barstte bo ven Vaassen een hevig onweder los. Te half twee sloeg de bliksem in de groote boerderij ..de Runneberg", bewoond door den heer Kloeselman en zijn echtgenoote, welke gele gen is op het Eekteveld te Vaassen. De brand, die ontstond, greep direct snel om zich heen. Vermoedelijk is de vrouw van den heer Kloeselman door den bliksem getroffen en gedood. Haar lijk werd althans later op het bed in de slaapkamer gevonden. Het lijk van den heer Kloeselman, die door verbranding om het leven is gekomen, werd in een an dei- vertrek vóór een kast aangetroffen. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de heer Kloeselman, door den brand gewekt, nog getracht heeft de boerderij te verlaten. De boerderij is vrijwel geheel door brand vernield De brandweer van Vaassen, die spoedig ter plaatse was, kon tegen de geweldige vuurzee niet veel uitrichten. Zes varkens kwamen in de vlammen om. Het echtpaar Kloeselman was ongeveer 60 jaar oud. Meisje op het land getroffen. HOORN, 26 Juni (V. D.) Tijdens hevig onweer is gistei-avond te Ur- sem de 20-jarige mej. B. Wildeboer, terwijl zij in het land de koeien molk door den blik sem getroffen. Het meisje, dat geheel blauw zag. werd bewusteloos weggebracht. Genees kundige hulp was spoedig ter plaatse, doch hedenmorgen was het bewustzijn nog niet teruggekeerd. Boerderijen in vlammen. HOORN, 26 Juni (V D.) Gisteravond en gedurende den afgeloopen nacht heeft boven West-Friesland een zwaar onweer gewoed aepaard gaande met hevige slagregens, waardoor veel schade is aange richt. Om vijf uur gisteren" is de bliksem in geslagen in de kapitale boerderij van de weduwe Groot-Kersten in de Beekmeer bij öbdam. De bewoonster kreeg op het mo ment, dat de bliksem insloeg, een steen op het hoofd, doch werd niet ernstig gewond. Het heele pand stond in lichter laaie. Niets kon worden gered. De schade, die door ver zekering wordt gedekt, wordt op 5 1/2 a 6 mille geraamd. HEERENVEEN. 26 Juni. Door onbeken de oorzaak is gisteravond de groote boerderij van den heer M. Zwart te Wijkei tot den grond toe afgebrand. De boer en het personeel waren naar het land, terwijl de vrouw het vee molk. Door het inslaan van de ruiten wist men nog tijdig een kindje van zes maanden in veiligheid te brengen. Een dertigtal varkens kwam in de vlammen om. Van den inboedel kon niets worden gered. Verzekering dekt de schade Negentien dooden bij vlieg ramp in Columbia. Toestand van twee slachtoffers zorgwekkend. PANAMA. 26 Juni. De vliegramp in Co lumbia heeft tot dusver 19 slachtoffers ge- eischt. Vier jeugdige guitaarspelers die deel uit maakten van het tooneelgezelschap van Carlos Gardel zijn m zorgwekkenden toe- stand in het ziekenhuis opgenomen. Men vreest, dat zij zoo zij er al het leven mochten afbrengen, toch de rest van hun leven blind zullen zijn. In het vliegtuig van Carlos Gar del bevonden zich 15 personen. Het Duitsche vliegtuig vervoerde 8 passagiers. Hiervan werden er 4 gedood, behalve den eersten en tweeden piloot en den steward. Hedenavond is de stand voor onze bureaux te volgen. Hedenavond worden, zooals steeds bij verkiezingen, voor onze bureaux, de uitslagen van de raadsverkiezingen bekend ge maakt. Niet alleen van de verkie zingen te Haarlem en te Bloemen- daal, maar ook van enkele groote steden .>n ons land. Wij verwachten de eerste uit slagen van Haarlem omstreeks 7 uur. Daarvoor hebben wij als steeds een eigen verkiezingsdienst georganiseerd. Voor onze bureaux kan men dus het verloop van het binnenkomen der resultaten van de verschillende stembureaux vol gen. De publicaties geschieden aan onze bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 93. Haarlem-Noord: Soendaplein 37. IJmuidenKennemerplein 42. Beverwijk: Breestraat 29. Wat is hinderlijk volgen? Werkwillige leefde „in een hel". Op 26 Februari hebben twee jongemannen tijdens een staking aan een drukkerij in de Gierstraat twee werkwilligen gevolgd, die ze reeds vaker gevolgd hadden. Enkele malen hebben de achtervolgers de mededeeling ge kregen dat de werkwilligen het volgen hin derlijk vonden, zoowel door deze zelf als door een inspecteur van politie, die het bij den ingang van de werkplaats o.a. tegen ver dachten gezegd had. Op den 26sten Febr. heeft die inpsecteur de beide verdachten over enkele straten nagegaan en geconsta teerd, dat ze nu eens voor dan weer achter de werkwilligen liepen, over Gierstraat, Ver- wuift, Koningstraat en Kruisweg. Een der getuigen verklaarde, dat hij ge durende de dagen dat hij werkte in zijn vrijen tijd in een hel leefde. Beide volgers stonden hedenmorgen voor den kantonrechter terecht. Een hunner was minderjarig, zoodat zijn zaak met gesloten deuren is behandeld. Reeds vroeger is deze kwestie voor den kantonrechter gebracht waarbij de dagvaaroing nietig werd ver klaard. De ambtenaar van het O M. achtte het feit bewezen en zeer ernstig: De dagvaarding spre^fct van hinderlijk volgen, maar in wer kelijkheid is het blijkens de getuigenverkla ring nog erger geweest. Op deze manier wordt aan de vrijheid hier in Nederland ge weld aangedaan. Hij eischte tegen den eenen verdachte een boete van f 25 subs. 25 dagen hechtenis. Mr. Drilsma pleitte ook nu nog nietigheid der dagvaarding, omdat niet vermeld is, op welken afstand gevolgd werd. Pleiter vroeg ontslag van rechtsvervolging. De kantonrechter achtte echter voldoende duidelijk omschreven in de dagvaarding dat het volgen hinderlijk was en veroordeelde verdachte overeenkomstig den eisch. De minderjarige verdachte werd vrijge sproken. Zij, die zich met ingang van 1 3uli per kwartaal abonneeren, ontvangen de in 3uni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Een man verkoopt zijn vrouw en kinderen. De ware historie van Miliza en Svetozar In het zuiden van Zuid-Slavië heeft zich het merkwaardige geval voorgedaan, dat een man zijn echtgenoote en zijn kinderen het zijn er liefst zes! aan een ander verkocht heeft. Hij was ongeveer zestien jaren met haar ge trouwd geweest. Voor haar huwelijk was Mi liza het mooiste meisje van het dorp Vlaso- tince in het dal van de Vardar geweest. Sveto zar Mladivits.., een arme boerenjongen, hield heel veel van haar. hij verafgoodde het mooie meisje en hij zou dolgraag met haar in het huwelijksbootje gestapt zijn, maar dat ging niet. Want Miliza's ouders wilden slechts een rijken schoonzoon hebben. Zij hadden een wel- gestelden boer tot toekomstig echtgenoot van hun dochter uitgekozen. Dragutin Markovitsj heette de man. Miliza was een gehoorzame dochter en in den herfst van 1919, toen de oogst binnen was, werden Miliza en Dragutin Markivtsj in den echt vereenigd. Het huwe lijksfeest duurde drie dagen en drie nachten, er werd geweldig gegeten en gedronken. Miliza is nooit erg gelukkig met haar man geworden. De verbintenis werd weliswaar met zes kinderen gezegend, maar Dragutin was een ruwe kerel, die zich weinig om zijn boerenbe drijf bekommerde en die den heelen dag maar in de herberg zat. Ten slotte werkte hij in het geheel niet meer, hij was voortdurend dronken en hij maakte groote schulden. Zijn rijkdom was al lang verdwenen en het ging Miliza en haar kinderen telkens slechter. Intusschen had Svetozar Mladovitsj, de arme boerenjongen van weleer, er zich aardig bovenop gewerkt. Door noeste vlijt had hij veel geld verdiend, hij was eigenaar van een fat soenlijke boerderij geworden en was een alge meen gezien man. Zijn jeugdliefde had hij nooit vergeten en het deed hem verdriet te weten, dat Miliza niet gelukkig was. Op een zekeren dag kwam Miliza met rood geweende oogen bij hem. Zij kon het thuis bij na niet meer uithouden. Dragutin sloeg en mishandelde haar en de kinderen, hij was bijna nooit nuchter meer, stapelde schulden op elkaar, de stallen en de voorraadschuren waren zoo goed als leeg en hij kon niet eens zijn belastingen betalen. Vaak was er zelfs niet eens genoeg te eten in huis. Svetozar luisterde naar alles, wat Miliza hem vertelde. Hij gaf haar een groot stuk brood en een geweldige gerookte ham en hij beloofde, dat hij haar zou helpen. Svetozar dacht den geheelen nacht over den toestand na. Toen de morgen aanbrak, was een schitterend plan in zijn brein gerijpt. Hij stapte naar de kroeg toe, waar Dragutin al weer zat, en hij sprak daar een poos met hem. Toen Svetozar weer verdwenen was, lachte Dragutin luid en sloeg hij met zijn vuist op tafel „Zoo'n dwaas!" riep hij, „maar hij moet het zelf weten!" Den Zondag daarop zaten Svetozar en Dra gutin weer bij elkaar, thans met den dorps- rechter en de twee oudste boeren erbij. Sveto zar dicteerde den rechter, die aanvankelijk met het hoofd geschud had, een koopacte. volgens welke Dragutin Markovitsj zijn echt genoote en zes kinderen voor tweeduizend di- naren, tweehonderd kilogram tarwemeel, vijf stukken gerookt spek en vijf liter slibowitz aan Svetozar Mladovitsj verkocht. Verder ver klaarde Dragutin zich in dit verdrag bereid zijn huwelijk door eigen schuld te laten ont binden en er niets op tegen te hebben, dat Miliza de wettige echtgenoote van Svetozar zou worden. Op den zelfden dag nog bewoog zich een eigenaardige optocht van Dragutin's huis naar dat van Svetozar. Dragutin liep voorop, met een bundel kleeren over den schouder: dat waren de kleedingstukken van Miliza en van een paar van de kinderen. Achter hem aan schreden Miliza en de zes kinderen. Svetozar stond in zijnprachtigste kleedij voor zijn huis op de aankomst van den stoet te wachten. Hij kuste Miliza en kuste de zes kinderen en liet hen het huis binnengaan. Vervolgens betaalde hij Dragutin. Dragutin is onmiddellijk naar zijn kroeg teruggekeerd, waar hij direct weer begon te drinken. Svetozar en Mllizar zijn dol-gelukkig nu eindelijk, en dat nog wel voorgoed, bij el kaar te zijn en ook de kinderen zijn tevreden met hun nieuwen papa, dien zij veel aardiger vinden dan den vroegeren, eersten vader! W. M. BEKAAR. Nederlandsche Bank verlaagt de rentetarieven. De Nederlandsche Bank heeft met ingang van 27 Juni haar rentetarieven verlaagd met 1 procent. TARIEFSVERLAGINGEN BIJ DE SPOORWEGEN. Naar wij vernemen, zal met ingang van 1 Juli a.s. ten eerste aan één kind van vier tot tien jaar een vacantiekaart tegen den halven prijs afgegeven worden (tot dusver mochten twee kinderen tezamen op één vacantiekaart reizen)ten tweede de prijs der rijwielabonnementen verlaagd worden. UITGIFTE VAN SCH VTKISTOBÏ IGATIES DER VEREENIGDE STATEN. De schatkist der Vereenigde Staten heeft gisteren de inschrijving opengesteld op 100.000.000 3 pet. schatkistobligaties, af losbaar in 194&1948. De minister van fi nanciën, Henry Morgenthau, verklaarde, dat deze uitgifte plaats vond om het bedrag, da: in de schatkist aanwezig is en dat per 20 Juni j.l. tot 1.033.041.358 was verminderd, te doen toenemen. Het is gewenscht de be schikbare middelen der schatkist zooveel mogelijk te vergrooten in verband met de groote uitgaven, die noodzakelijk zijn als ge volg van het werkverschaffingsprogramma, percent. De Britsche minister van marine deelde in het Lagrliuis mede, dat Duitschland niet meer tot den „onbeperkten duikbootcnoorlog" zal overgaan. pag. 4 Roosevelt's belastingvoorstellen. pag. 4 Het congres van de Internationale Kamer van Koophandel te Parijs. pag. 4 Mooie onderscheiding voor Hollandsche ge leerde. pag- 3 Bezwaren tegen de regeeringsplannen tot het opnemen van arbeidskrachten in bloembol- lenbedrijven. pag. 3 Verschillende personen zijn tengevolge van de hitte overleden. pag. 3 De hoofdagent, die den Schiedamschen poli tiecommissaris doodde, is tot 15 jaar ver oordeeld. pag. 1 Bij de vliegtuigramp in Columbia zijn 19 dooden. pag. 1 De verbrceding van de Anthoniestraat. pag. 1 In de handelsbesprekingen met Italië is een ongunstige wending gekomen. pag. 1 De Haarlemsche oudjes hadden feest in Noordwijk. pag. 5 De clubkampioenschappen wielrijden op den weg. pag. 9 Het lennistournooi te Wimbledon. pag. 9 ARTIKELEN, ENZ. Mr. E. Elias: Groote dingen in een kleine straat. pag. 3 Jan GreshoffDe Nederlandsche industrie op de Brusselsche tentoonstelling. pag. 4 J. H. de Bois: Aert de Gelder of Ferdinand Bol, in het Bisschoppelijk Museum. pag. 3 J. B. Schuil over het Jiddisch Kunst Theater van New York. pag. 2 Bekende Haarlemmers: Jac. van Kempen. pag. 3 De verbreeding van de Anthoniestraat. Verschil van meening hoe de nieuwe toestand moet worden. De verbreeding van de Anthoniestraat hangt reeds jaren. Op enkele punten is de straat al verbreed, maar voor de andere panden hangt nog de onteigeningsprocedure. De opzet is om de straat in de toekomst een breedte te geven van 12 Meter. Naar wij vernemen is in de vergadering van de raadscommissie voor Openbare Werken ge bleken. dat eenïge leden meenen dat 12 Meter voor de Anthoniestraat te smal is, omdat dit steeds een belangrijke toegangsweg tot de binnenstad zal blijven, ook al wordt in de toe komst het doorgaande verkeer buiten de bin nenstad om geleid. Deze leden meenen. dat er in de toekomst naar gestreefd moet wor den om de geheeie bebouwing tusschen de Westzijde van de Anthoniestraat en het Zui der Buiten Spaarne te laten vervallen. Men zou daar dan een flink plein krijgen, dat niet alleen voor het verkeer van beteekenis is. maar ook het stadsbeeld zal verfraaien. Ook is het denkbeeld geopperd om. zoolang die groote verbetering nog niet verkregen kan worden, voorloopig een twee richting-verkeer in te voeren, uit de stad langs de (eventueel ver- breeüe weg langs het Zuider Buiten Spaarne (het voetgangersbrugje over Onze Lieve Vrou wengracht zou dan door een brug vervangen moeten worden), het verkeer naar de stad door de Anthoniestraat. Een beslissing in deze quaestie wordt ac tueel omdat een der eigenaars van een pand in de Anthoniestraat. dat onteigend moet worden, gevraagd heeft hem een terrein aan den kant van het Zuider Buiten Spaarne te verkoopen, opdat hij in dezelfde omgeving weer zijn zaak zal kunnen heropenen. Wordt op die aanbieding ingegaan, dan beteekent dit, dat afgezien wordt van dit grootsche plan voor de toekomst. Naar wij vernemen is door de meerderheid van de commissie van Openbare Werken een uitspraak gedaan ten gunste van den verkoop van bedoelden grond. Het is evenwel aan te nemen dat deze quaestie ook nog in den raad ter sprake zal komen. DE PROCEDURE TEGEN DE K.P.M. AMSTERDAM, 26 Juni (V.D.) Vandaag is de behandeling vorotgezet van de proce dure die een obligatiehouder van de Kon. Petroleummaatschappij bij den kantonrechter aanhangig heeft gemaakt tegen die maat schappij en tegen de Ned. Handelmaatschappij (betaalkantoor van de Koninklijke) als twee de gedaagde. De obligatiehouder verlangt uitbetaling van de coupons tegen papierwaarde, doch.wenscht daarbij alle reserves tot bijbetaling van het verschil indien de Koninklijke wordt ver oordeeld tot betaling in goud, De Nederland sche Handelmaatschappij diende heden voor antwoord. De Kon. P. M. naf een incidenteelo conclusie tot oproeping van een Amerikaan- sche bank. De obligatiehouder verkreeg acht dagen voor repliek en voor antwoord in het incident,

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1