mm Hei PAS OP DE TLER IN SPAARNDAM. 52e Jaargang No, 15953 Verschijnt dagelijKs, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 28 Juni 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72Y- Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13C82 o Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke régel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regclabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-. Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Dll NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 28 Juni. Een Duel. De Fransc'-ie tennisser Jean Borotra is door een Franschen sportjournalist, Didier Poulain. uitgedaagd tot een duel omdat hij niet in het enkelspel tegen Australië heeft willen tennis sen. Deze tijden'waren al extra mal, maar het kan altijd nog maller. En Borotra, die een pe titionnement met elfduizend handteekeningen, tot hem gericht om hem over te halen tot dat zelfde enkelspel, met een weigering beant woord heeft, is tegenover zijn uitdager niet zoo afwijzend geweest. Hij heeft zijn secon danten aangewezen. Eén van hen is zijn vriend René Lacoste, eertijds ook een groot tennisser. Nu, ik hoop dat Jean Borotra het overleeft. Zóó vaak en zóó brillant heb ik „the flying Bask", zooals de Engelschen hem noemen, op Wimbledon zien spelen en mij ook geamuseerd met zijn fantastische kapriolen en zijn vroo- lijke sportiviteit, dat ik het erg jammer zou vinden als hij op dit rare „veld van eer" moest sneven. En dat dan omdat-ie zoo bescheiden is geweest en zich te oud vond voor het enkel spel op harde banen in een Davis Cup-match, dat buitengewone snelheid plus buitengewoon uithoudingsvermogen vereischt. Historisch heeft het duel wel een zekere ro mantische aantrekkingskracht behouden. Als twee mannen in een 'zeer ernstig conflict over een door beiden aangebeden vrouw geraakten, en zij wilden dat op den degen uitvechten nu, dat was zeker eleganter dan dat ze elkaar in een kroeg met de vuisten te lijf zouden zijn gegaan. Als men een dergelijk ouderwetsch duel vergelijkt met de tegenwoordige oor logsmethoden treft het door zijn stijl, en zijn ridderlijkheid. Maar dat oude duel raakte in verwording Men ging om de gekste dingen en op de be lachelijkste wijzen duelleeren. Een floret-prik in een oorlelletje, wee expres-misschietende mannen-met-revolvers.... enfin, het werd ridicuul. En de aanleidingen waren vaak nog ridiculer. Het record op dit laatste chapiter schijnt thans door de uitdaging van meneer Poulain wel verbeterd te zijn. Men zou zoo zeggen dat het Borotra's eigen zaak is, of hij in het en kelspel wenscht uit te komen of niet- Maar wacht even: meneer Poulain beschouwt dat vermoedelijk als een zaak van „nationale eer", die dus iederen Franschman aangaat. Hij voelt zich denkelijk als de kampioen van die symbolische Frankrijk-uitbeeldende fi guur: Marianne. Denk u daar eens even in. Kunt u het? Ik kan het niet. Een andere vraag is: wat zal de uitslag van dit duel bewijzen? Als Didier Poulain erin sneeft-, zal hij dan gestorven zijn op het veld der sportjournalistieke eer?en zal een monument te zijner nagedachtenis verrijzen in de vestibule van de „Echo des Sport" of in de hall van „l'Auto"? Als Jean Borotra sterft, zal men dan zijn borstbeeld plaatsen bij den ingang van het Stade Roland Garros, of naast het poloveld van La Gagatelle, in het Bois de Boulogne? En zal op eenigerlei "wijze bewezen zijn, dat één van beiden gelijk had? Dit laatste is, vrees ik, weer een erg- nuchter-Hollandsche opmerking. Het duel heeft niet ten doel, te bewijzen wie gelijk heeft, maar niets anders dan het „redden van de eer" der beide strijders. Als Borotra het niet aanvaardde zou het blijkbaar met zijn eer mis wezen. Als Poulain zijn uitda- ding niet gedaan had, zou hij zijn eergevoel tekortgedaan hebben omdat hij besefte, dat Marianne (of de Gallische haan, of La Belle France, of La Troisiëme République) beleediga was door het niet-uitkomen van den veer tig-jarigen Borotra in een wedstrijd, waar voor hij zich te oud vond. U ziet dat ik mijn best doe het geval te formuleeren, dat ik ernstig hardop denk, en met mezelf debatteer. Maar het helpt niet. Het wil maar niet begrijpelijk voor mij worden. Het blijft maar dwaas. En als wij den tijd een eeuw of wat achteruit konden zetten, geloof ik nog niet dat dit aanvaard baar zou zijn. Zou zelfs Cyrano de Bergerac, die groote duellant, om dit duel niet hard hebben gelachen? R. P. De arbitragebesprekingen in Den Haag. Peiping in staat van beieg. Botsing met Chineesche ongeregelde troepen. TOKIO. 28 Juni. (Reuter). Volgens hier ontvangen berichten is te Peiping de staat van beleg afgekondigd te middernacht, uit vrees voor door de Chineesche troepen te verwekken incidenten. De Japanners hebben maatregelen getrof fen om de orde te handhaven. TOKIO, 28 Juni. (Reuter). Volgens Japan- sche berichten over den toestand te Peiping heeft een bende van circa duizend ongere gelde Chineesche troepen getracht zich een weg te banen naar de Zuidelijke poort der stad. maar werd na een gevecht met de stadstroepen teruggedreven tot Fengtai, op eenige mijlen afstand De bende bezet thans het station van Fengtai en vernielde de spoorlijn, waardoor het treinverkeer tusschen Peiping en Tien tsin is gestagneerd. VERLENGING VAN DEN DIENSTPLICHT IN INDIë? Het Indische Departement van Oorlog heeft, aan de regeering voorgesteld over te gaan tot verlenging van den militairen dienstplicht voor den duur van een jaar voor eenige honderden miliciens. De bedoeling van deze verlenging is om hierdoor de werkloosheid te verminderen. De taak der Italiaansch-Abessynische commissie. De Italiaansch-Abessynische arbitrage-com missie heeft gisteren een vergadering gehou den in het Grand Hotel. Aanwezig was de Italiaansche agent, prof. Silvis Lessona, hoog- leeraar aan de universiteit van Florence. Als expert der Italiaansche regeering zijn aangewezen prof. Giovanni Pacchioni, en prof. Cesare Grassetti, beiden van de Universiteit te Milaan. Tot secretarissen der commissie zijn be noemd de heeren Enrico Cerulli, Raymond de la Pradella, Giovanni Battistaa Guarnaschelli en Andrea Zanchi. De commissie heeft voorts verschillende schikkingen getroffen om den arbeid voort te zetten en zoo spoedig mogelijk over te gaan tot het hooren der partijen. Gistermiddag is prof de la Pradella ver trokken. Hij gaat eerst naar Brussel en van daar naar Parijs. Maandagochtend wordt hij in Scheveningen terugverwacht. Ook de heer B. P. Potter verlaat ons land voor eenige da gen. Hij keert Maandag terug. De arbeid der commissie zal echt-er in die dagen voortgang hebben. De arbitrage-commissie komt echter na heden pas Dinsdag weer bijeen. Wij hebben geinformeerd naar den samen hang van den arbitrage-arbeid in Schevenin gen en de diplomatieke besprekingen welke met betrekking tot het conflict in Rome ge voerd worden. Uit den kring der commissie legde men er den nadruk op. dat deze samen hang niet bestaat. Wat in diplomatieke en po litieke kringen wordt bereikt, kan van geen invloed zijn op deze arbitrage, welke de feiten bestudeert en de verantwoordelijkheid voor de incidenten tracht vast te stellen. Indien het tot een oorlog zou komen tus schen Italië en Abessynië zoo verklaarde onze zegsman zou de arbeid der commissie wel bijzonder moeilijk worden. Wanneer de betrekkingen tusschen de beide landen zijn afgebroken, kan moeilijk meer sprake zijn van arbitrage. Of de bijeenkomsten der arbitrage-commis sie openbaar zullen zijn, staat nog niet vast. Ook in de commissie zelve schijnen de mee ningen omtrent deze kwestie verdeeld te zijn. Prof. Jese, die als agent der Abessynische regeering zal optreden, is juridisch adviseur der Abessynische legatie in Parijs. Hij komt Maandag in ons land, mede in verband met het feit, dat hij voor de Academie de Droit Inter national eenige voordrachten zal houden. Brug over de Heemsteedsche Bleekersvaart. Heemstede betaalt de helft. De gemeenteraad van Heemstede vereenig- de zich Donderdagavond met het voorstel van B. en W. voor de door de N.V. Grond- en Bouwbedrijf te bouwen nieuwe brug over de Bleekersvaart bij de Kerklaan (in plaats van de bestaande brug) die f 7000 zal kosten, f 3500 bij te dragen (f 3000 voor de brug en f 500 voor de ophooging door de gemeente van den oprit aan den kant van den Blee- kersvaartweg) Hierbij gold de overweging dat de genoem de N.V. en de gemeente beide evenveel be lang hebben bij de nieuwe brug. ONTVANGST TEN STADHUIZE. B. en W. van Haarlem zullen ter gelegen heid van de Nationale Bakkerij tentoonstelling H.A.B.A.T. op Woensdag 3 Juli a.s. des voor middags om 10 uur officieel ten Stadhuize ontvangen het Hoofdbestuur en de leden van den Nederlandschen Bakkersbond. Opneming van arbeiders in het bloembollenbedrij f Is niet verplicht. De Rijks Persdienst meldt: In de bladen van Woensdag is een telegram opgenomen van den burgemeester van Sas- senheim, waarin namens gemeentebesturen in de bloembollenstreek aan den minister van Sociale Zaken wordt verzocht, de regeling in zake opnemen van arbeiders in het bloembol- lenbedrijf met bijslag van de overheid voor- loopig te willen opschorten. Wij vernemen, dat de minister van Sociale Zaken in antwoord op dit telegram aan den burgemeester van Sas- senheim heeft geschreven, dat bij de betrok ken gemeentebesturen blijkbaar eenig misver stand bestaat omtrent de beteekenis van de regeling, zooals deze bij rondschrijven van 17 Juni 1.1. aan die besturen is medegedeeld. De getroffen regeling opent wel de gelegen heid om tot de regeling toe te treden, maar een verplichting om zulks te doen, bestaat niet. Uit dien hoofde zal, daar bij deze regeling vrijwilligheid domineert, bezwaarlijk tot op schorting van de regeling kunnen worden overgegaan. Onder die omstandigheden acht de minister een bespreking, zooals hem was. verzocht, voorshands niet noodig. Wanneer echter, zoo schrijft de minister, de betrokken gemeentebesturen een andere regeling inza ke loonbijslag op het oog hebben, dan is hij uiteraard bereid, daaraan alle aandacht te geven. Het zou den minister daarom aange naam zijn schriftelijk omtrent deze regeling nader te worden ingelicht. De minister is dan in de gelegenheid zijn deskundigen te raad plegen, waarna zoo noodig nog een bespreking zal kunnen plaats hebben. ZATERDAG, 29 dezer komt LOUISE GULDEMOND met hare VOLENDAMMERS in het „GROOT BADHUIS" ate Zandvoort, (Adv. Ingez. Med.) Electrische treinen die op een Diesel lijken. Binnenkort zullen drie treinstellen op het Stationsplein verschijnen. Begin Juli zal de N.V. Koninklijke fabriek van rijtuigen en spoorwagens J. J. Beijnes drie treinstellen in stroomlijn afleveren, die bestemd zijn voor de Nederlandsche spoorwe gen. Zij zullen binnenkort in dienst gesteld worden. Deze electrische treinstellen zijn van een geheel nieuw type. ofschoon zij veel deen denken aan de Dieseltreinen. In September van verleden jaar kreeg de N.V. J. J Beijnes de opdracht deze drie trein stellen te leveren. Deze levering is een on derdeel van een order van acht stuks, waar van de rest in andere plaatsen van ons land is geplaatst. Uitvoerige onderhandelingen met de directie der spoorwegen volgden en eenigen tijd later kon met de werkzaamhe den begonnen worden. In het begin van de volgende maand zal het eerste treinstel naar buiten komen, spoe dig gevolgd door ce twee andere. Zooals ge zegd is. doen zij denken aan de Dieseltrei nen De neus der wagens is precies zoo ge schilderd als die der Dieselwagens, de bouw is ook nagenoeg gelijk: stroomlijn. De be kleeding der banken (er is alleen tweede en derde klas) is ook als die in de Dieseltreinen: trijp in de tweede klas. leer in de derde. De treinstellen bestaan uit twee wagens, verbonden door een harmonica en doen in dit opzicht denken aan de Leidsche tram. Er is plaats voor honderd acht en dertig passagiers: achttien tweede klas en hon derd twintig in de derde. Zij bestaan uit stalen geraamtes. Voor het interieur is licht metaal gebruikt ter ge wichtsbespa r in g. Deze bestelling is gedaan voor het baan vak RotterdamHoek van Holland, dat eenigen. tijd geleden is geëlectrificeerd. De order voor drie treinstellen heeft uiter aard leven gebracht in de werkplaatsen der N.V Beijnes. Na rie levering van tien trein stellen van drie Dieselwagens, dertig wagens dus in totaal, was het aantal werklieden in de fabriek weer teruggebracht op honderd en twintig. (In vroeger jaren was het normale aantal' dat. bij de N.V. Beijnes arbeid vond veel hooger). De order voor deze electrische stroomlijn-wagens heeft de aanstelling van enkele tientallen man extra, doch tijdelijk personeel, noodzakelijk gemaakt. Deze arbei ders zullen nu na de aflevering der laatste wagons weer werkloos worden. Zooals voor de hand ligt is de directie voortdurend bezig haar afzetgebied uit te breiden en er bestaat eenige hoop dat voor den staf vast personeel binnenkort verschil lende werkobjecten ter uitvoering gevonden zullen worden. Met deze nieuwe wagens is een nieuw type trein in de wereld gekomen: een electrische trein in stroomlijn, met het uiterlijk van een Diesel. Ongetwijfeld zullen de wagens begin van de volgende maand wel bekijks hebben, als zij op het Stationsplein zullen verschijnen om gebracht te worden naar hun toekomstig gebied: RotterdamHoek van Holland. Terreur in het Verzekerings bedrijf bestraft. Assuradeur en twee handlangers veroordeeld. De Rotterdamsche rechtbank heeft vonnis gewezen in de zaken, die betrekking hebben op den concurrentieterreur. welke in het laatst van het vorig jaar heeft plaats ge had in het volksverzekeringsbedrijf en waar voor de 42-jarige assuradeur M. B.. die hst willoos werktuig was in handen van den vroegereninspecteur van de Onderlinge Levensverzekering van Eigen Hulp (Olveh) en twee van zijn handlangers, de 23-jarige schoenmaker J. de R, en de 24-jarige kolen- werker K. v. d. K. zich hebben te verantwoor den gehad. M. B. werd wegens het uitokken van de misdrijven van mishandeling en zaakver nieling hij had geld beschikbaar gesteld van de Olveh. J. M. v. d- Bosch in den Haag. peper in het gelaat te doen gooien, voorts om den verzekeringsagent B. Korpershoek te deen mishandelen doro hem van zijn fiets te laten reiden en tenslotte om de woning van de verzekeringsagentesse Meeuwissen in den Zwaanshals met teer te doen besmeeren veroordeeld tot, 1 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf, onder aftrek van de voorloopige hechtenis, v. d. K. tot 1 jaar met aftrek en R. tot 4 maanden met aftrek. Jacht op bet Braassemermeer in vlammen. Niemand bevond zich aan boord. WOUBRUGGE, 28 Juni. (V. D.) Op het Braassemermeer onder de gemeente Wou- brugge heeft een felle brand gewoed in een aldaar gelegen jacht.. De eigenaar van het jacht, de heer De B. uit Leiden, zat in een roeiboot te hengelen, toen hij plotseling be merkte. dat op het schip, waar zich op dat oogenblik niemand aan boord bevond, brand was uitgebroken. Aan blusschen viel niet meer te denken. De eigenaar moest lijdelijk toezien hoe het jacht werd vernield. Slechts de ijzere romp bleef over. De brand is ver moedelijk ontstaan door een theelichtje, dat door den golslag is gekanteld. Huizen hullen zich in lompen. Er was een revue, die „Pas op de verf heette. In Spaarndam roept men elkander nu toe: „Pas op deTEER". Want teer is zwart, vies en kleverig en de huizen in Spaarndam zijn niets gesteld op een onprettige zwarte laag op deuren, ramen, kozijnen. Een beschilde ring waarvan de bewoners niet zijn gediend. Wat er aan de hand is? Spaarndam heeft een hoofdweg. De weg ligt hoog, de huizen liggen veelal in de nederige diepte. De weg is een oude dijk, dit verklaart den toestand. Indien de weg nu wordt geteerd, loopen de huizen groote kans mee-geteerd te worden en zooals gezegd is: dit is een ongewenschte ge beurtenis. waarvan de bewoners kunnen mee spreken. Immers bij een vorige gelegenheid vloeide de heete teer niet alleen naar den weg, wat de hoofdzakelijke bedoeling was, ook de langszij kregen hun aandeel. „Fas op de teer", riep men elkander toe en uit rommelhoeken kwamen oude doeken, zei len, kranten, pakpapier en alle mogelijke en onmogelijke beschermingsmiddelen. En terwijl bebrilde wegteerders den weg besmeren met klevende zwartigheid, hullen de huizen zich in lompen en zien schuiloogend toe hoe het vieze goed hun gevels voorbijspettert. De winkeliers laten hun klanten binnen door een kiertje in doek, zeil of papier. En terwijl de huiseigenaar, wiens heiligdom de mannen met het zwartsel zonder schade hebben ge- paseerd, een zucht van verlichting slaakt, slaakt een ander een zucht van benauwdheid. Dat is de man die het zwarte gevaar ziet na deren Spoedig zal het leed zijn geleden. Zullen de huizen hun tijdelijke straatkleeren afwerpen en vriendelijk lachend in hun witte gewaden onder zonnestralen blijde beweren: „Daar zijn we goed doorheen gekomen....". Eden's besprekingen te Parijs met Laval. pag. 4 Geen vee of zuivelproducten naar Rusland. pag 4 Werktijden, wettelijke aansprakelijkheid enz. van chauffeurs zullen binnenkort worden geregeld. pag- 3 Aan boord van de „Statendam" is een moord gepleegd. pag. 3 De Eerste Kamer heeft de Verkeersfonds en Zuiderzeefondsbegroofcing aangenomen. pag. 3 Wijziging in het salarisreglement van het pro vinciaal personeel. pag. 6 Twee of drie jaar Nijverheidsonderwijs? pag. 6 De II. A. B. A. T. hedenmiddag geopend. pag 15 Wals debuteert zeer goed achter den motor. pag. 7 De lustrumwedstrijden van Njord. pag 8 Mej. Roliin Couquerque en Timmer verliezen op Wimbledon. pag. 8 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Een duel. pag. 1 Van onzen Londenschen correspondent: De impresario der Britsclie regeering. pag. i Criticus over de tweede Testmatch. pag. 8 Sport in 't kort. pag- 7 Bekende Haarlemmers: Mr. A. S. Miedema. pag. 3 De avonturen van professor Nimbus. pag. 3 Gebroeders Key verbeteren het wereldduurrecord. De vliegers nog steeds in de luchti Uit Meridian in den staat Mississippi wordt gemeld, dat de gebroeders Fred en Al Key gisteren te 5.12 uur New Yorksche tijd 553J4 uur met hun eendekker „Ole Miss" onafge broken in de lucht waren en daardoor het wereldrecord van ruim 23 dagen onafgebroken in de lucht met bijvulling van brandstof met behulp van andere vliegtuigen, dat vijf jaar geleden door de gebroeders John en Kenneth Hunter werd gevestigd, op hun naam hebben gebracht. Het is echter de bedoeling der ge broeders Key. ook het onofficieele record te slaan en zij willen nog minstens vier dagen in de lucht blijven. Geval van kannibalisme? Indisch district in rep en roer. SOERABAJA, 28 Juni <Aneta) In het district Krian is groote opwinding veroorzaakt door het vermoeden dat een doekoen <In- landsch geneesmeester en geestbezweerder) in de dessa Parankradjan eenige personen naar zijn woning heeft geleid en daar heeft ge slacht en opgegeten. Reeds zijn beenderen en een schedel opgegraven, waardoor althans is komen vast te staan dat een man en een vrouw door hem vermoord zijn. Jongetje van 6 jaar verdronken. Spelende in het Spaarne geraakt. Donderdagmiddag omstreeks ruim half 7 is in het Zuider Buiten Spaarne een lijkje ge vonden. Het is naar het St. Elisabethsgasthuis overgebracht, waar het bleek te zijn de 6-javige L. Glazemaker. wonende aan het Zuider Bui ten Spaarne 34 F. Het ventje werd Woensdag middag al vermist. Daar vermoed werd dat het kind spelenderwijs te water was geraakt, werd gedregd, doch eerst zonder resultaat. Tot 5 uur dien middag speelde hij met andere kinderen in een leegstaand huis, waarna hij alleen aan den waterkant ging spelen. DE VERKIEZINGEN VOOR DEN GEMEENTERAAD. In de openbare zittingen van de Hoofd- stembureaux in de Kieskringen I. II en III, die hedenmorgen gehouden werden, is het aantalstemmen op ieder der candidaten voor den gemeenteraad alsmede het stem- mencijfer van iedere lijst, uitgebracht in de Kieskringen, vastgesteld. Bezwaren zijn niet ingebracht. MR. J. GERRITSZ GO JAAR. De Haarlemsche wethouder van Openbare Werken. Volkshuisvesting en Algemeene Per soneelszaken, mr. J. Gerritsz bereikte heden, zooals wij meldden, den 60-jarigen leeftijd. In de Boerhaave Kliniek, te Amstei'dam, waar hij geopereerd is en verder reeds ge- ruimen tijd wordt- verpleegd, ontving de heer Gerritsz, die geen bezoeken mocht ontvangen tal van telegrammen van gelukwensch en een fraai bloemstuk van de leden en het bureau van den Ned. Werkioosheidsraad. De toestand van mr. Gerritsz was heden morgen bevredigend.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1