UIT HET BUITENLAND BLUE BAND PRIJSVRAAG! THIJS IJS EN DE VERLOREN SLEUTEL Engeland's oostkant zakt. MAANDAG 1 JUKI 1935 HAAKL'E M'S D A 'GBCAD 8 Het Italiaansch-Abessynische conflict. Abessynië's leger bestaat uit 350.000 man. Het kan tot 900.000 man opgevoerd worden. Verwijdering tusschen Engeland en Frankrijk? Frankrijk eischt de détails van het Duitsche vlootprogram. Afrika. Abessynië kan 900.000 man mobiliseeren. In een interview met den correspondent van de ..Matin" te Addis Abeba heeft Ras Moeloegwetta. de Abessynische minister van Oorlog, verklaard, dat zijn land 350.000 man onder de wapenen heeft en zonder moeite in staat zou zijn in vijftien tot dertig dagen tijds 800.000 a 900.000 man te mobiliseeren. De minister verklaarde. „Indien Italië hoopt een mandaat over Abessenië te verkrijgen, dan vergist het zich. Zelfs al zou Abessynië eens mandaatgebied worden, dan nog zou het niet onder Italië komen te staan." Inmiddels heeft zich opnieuw een afdeeling Italiaansche troepen naar Oost-Afrika inge scheept. Het zestigste regiment infanterie heeft aan boord van de „Saturnla" de Ita liaansche haven Cagliari verlaten. In Abessynië zelf is het volkomen rustig, uit gezonderd in de provincie Gojam, waar solda ten van den vroegeren Ras Hailu aan het muiten zijn geslagen. De muiterij stond, naar Reuter verneemt in geenerlei verband met de huidige situatie en kon gemakkelijk worden onderdrukt. Frankrijk. Franklin Bouillon sticht een nieuwe partij. Onder leiding van Franklin Bouillon is, naar Reuter uit Darijs meldt, in de Kamer een nieuwe groep opgericht, welke afgevaardigden van alle richtingen wil vereenigen om te ko men tot een energieke actie van nationaal herstel in politiek, economisch en sociaal op zicht. De groep stelt zich ook ten doel een strijd te voeren tegen de propaganda van het eenheidsfront der socialisten en communis ten. De minister voor landbouw Cathala heeft zijn adhaesie betuigd, evenals vele andere parlementsleden van verschillende groepen, waaronder zelfs radicaal-socialisten. Verwijdering tusschen Enge land en Frankrijk? In politieke kringen te Parijs is men van meening dat ook na het bezoek van Eden de verwijdering tusschen Engeland en Frankrijk ten gevolge van de zelfstandige totstandko ming van het Engelsch-Duitsche vlootaccoord eer grooter dan kleiner is geworden. Frankrijk schijnt niet bereid te zijn ge hoor te geven aan de uitnoodiging der Britsche regeering tot het zenden van vlootdeskundigen naar Londen, voor besprekingen over de alge- meene vlootsterkte. zoolang het Duitsche vlootbouwprogram voor de komende 7 jaar niet volledig wordt bekend gemaakt. Duifschliand daarentegen staat erop, dat het de détails van de komende vlootuitbrei- ding die door Groot-Brittannië is goedgekeurd, vooral tegenover Frankrijk en de andere mo gendheden voor zich houdt, zoo lang deze mogendheden niet zelf hun eigen bouwpro- gram opennbaar maken. Aimerüka. milliard deficit op de begrooting. Het begrootingsjaar is gisteren afgesloten met een deficit van bijna 3 1/2 milliard dol lars. De staatsschuld bedraagt in totaal ongeveer 28,7 milliard dollars. (A.N.P.) Mijnwerkers staking voor- loopig uitgesteld. Uit New-York: D'e voorzitter van de Ver eenigd e Mijnwerkersorganisaties, John Lewis, had Zaterdag aan 6000 vakvereenigingsver- tegenwoordigers van de plaatselijke bonden telegrafisch opgedragen het werk in het steen- kolengebied van de Alleghanies Maandag te doen neerleggen. Lewis schat, dat bij de sta- kingsgroep 450.000 mijnwerkers betrokken zijn. Later werd gemeld dat de staking op ver zoek van Roosevelt voorloopig voor den duur van Juli uitgesteld was. jRosIand. Lid der Kaukasische regeering ontslagen. De volkscommissaris voor den binnenland- schen handel, Eliava. vroeger een der intiem ste medewerkers van Stalin, is op voorstel van de partij-instanties van ai zijn functies als lid van de Kaukasische regeering ontheven. Eliava heeft een bijzondere politieke rol vervuld bij de doorvoering van de politiek van Stalin in den Kaukasus. Hem wordt verweten dat hij betrekkingen heeft onderhouden met Jenoekïdze, die zooals bekend, thans uit de partij is gestooten. Engeland. dig veel moeilijker wat betreft den buiten' landsch-politieken toestand. Het is ons doel sinds 1931 Groot-Brittannic te reconstrueeren. Duitschland. De gouwdag in Berlijn. De gauwdag van Berlijn is gistermiddag in het Berlijnsche Sportpaleis door den plaats- vervangenden gouwleider Goerlitzer met een korte toespraak geopend, waarin hij uiteen zette, dat de gouwdag gehouden werd om den gouwleider en den Duitschen volksgenooten rekenschap af te leggen over het gepresteerde werk. Nadat o.a. dr. Ley gesproken had nam dr. Goebbels als Berlijnsche gouwleider het woord. Goebbels ving aan met zich te keeren tegen de criticasters van de nat. soc. staatsleiding, zeg gende: Geen kracht dan de onze kan de groote politieke en economische problemen meester worden. Wij hebben drie kardinale problemen als de meest urgente opgevat, n.l. de binnen- landsche eenheid, de opheffinge van de wer keloosheid, en het herstel van onze nationale soevereiniteit. Niemand zal bewergen. dat ons dat niet gelukt is. maar oak niemand zal kun nen zeggen, dat dat eenvoudig is geweest. Zoo is bijv. nog niet geheel opgelost het probleem „partij en staat", de kwestie of de staat dan wel de partij den voorrang heeft. De partij komt in de eerste plaats, in de tweede plaats komt de staat. Na de betooging in het Sportpaleis trokken de verschillende nat. soc. formaties naar het Tempelhofer Feld, waar een reusachtige men- schenmenigte bijeen was. Om 6 uur des mid dags stonden daar de 120.000 leden der ver schillende partij formaties op het midden van het terrein voor de groote tribune, waer de lei dende persoonlijkheden van den gouw Groot- Berlijn, vertegenwoordigers van den staat en de partij en talrijke eeregasten plaats genomen hadden. Toen Goebbels langs de eeredelegaties schreed werd hij stormachtig toegejuicht. Autobusongeluk eischt zes dooden en vele gewonden. Aanhangwagen schoot op een helling los. Reuter meldt uit Milaan: Nabij Moncalvo is een ernstig ongeluk ge beurd met een gezelschap van 180 leerlingen van een instituut der Salesianen. dat te Tu rijn in een autobus met aanhangwagens een uitstapje maakte. Tijdens de rit sprongen twee banden, doch de chauffeur achtte het niet noodig de schade te herstellen. Op een hellenden weg kreeg de wagentrein een snelle vaart en toen de chauffeur de remmen aantrok, sloeg de aanhangwagen met een schok tegen den motorwagen op en schoot los. zoodat de wagen van den weg af viel. Hierbij kwamen zes kinderen om het 'even en 129 werden gewond, waarvan velen ernstig. De bevolking van Moncalvo bood onmid dellijk hulp. De chauffeur is gearresteerd. ACHT PERSONEN IN AUTO VERBRAND. Uit Casa Blanca: Tusschen Rabat en Meknes is een autobus verongelukt en in brand ge raakt. Acht personen werden ernstig gewond. 13 zijn verdwenen, men vreest dat zij levend zijn verbrand. (Reuter). DE OVERSTROOMÏNGEN IN JAPAN. TOKIO, 30 Juni. Volgens de officieele rap porten hebben de overstroomingen, welke het oosten van Kioesjoe en het district Kwansai teisterden. 72 dooden geëischt en 68 gewonden, terwijl 12 personen nog wor den vermist te Kioto. De materieele schade bedraagt 20 millioen yen. Militairen zijn gezonden om te helpen de dijken te versterken en aan het ber gingswerk mee te werken. (Reuter) MASSA-ONTSLAG VAN GRIEKSCHE OFFICIEREN ATHENE, 28 Juni 'V.D.) De daartoe inge stelde commissie heeft thans de lijst gepubli ceerd van officieren die wegens veroordeeling door den Krijgsraad of vrijspraak wegens ge brek aan bewijs, waarbij echter twijfel om trent hun gezindheid is blijven bestaan, uit het leger zullen worden verwijderd. Er worden 377 officieren gepensioeneerd, 497 ontslagen en 43 geschorst. Kruitmagazijn ontplofte. Dertig personen omgekomen. Te Loenghwa (Jehol) is een kruitmagazijn in de lucht gevlogen. De wacht van dertig man is in haar geheel om het leven gekomen. „De eerste practische schrede naar ontwapening". In Braham Park nabij Leeds hield minister president Baldwin een rede over de doelstel lingen van zijn regeering betreffende de bin nen landsche politiek. Hij zeide o.m.: Het Britsch-Duitsche vloot accoord beteekent geen afwijking van de sa menwerking tusschen Groot-Brittannië, Frankrijk en Italië, welke onlangs te Stresa is bekrachtigd. Het vloot-accoord lijkt ons een practische en krachtige stap in de+ richting van de internationale beperking der bewape ning. Ik geloof dat het de eerste practische schrede naar ontwapening is welke na den oorlog is bereikt. Ik twijfel eraan, aldus Baldwin verder, of wij ooit moeilijker tijd hebben meegemaakt-, wat betreft den binnenlandsch-politieken toe stand moeilijker in zeker opzicht, maar onein- „BRUSKEERING VAN HET NIEUWE DUITSCHLAND, Toen onlangs de vereeniging van officie ren, diedeel hebben uitgemaakt van 't 28e Duit sche regiment, op een congres bijeen was, zond de voorzitter, de gewezen luitenant-generaal von Oldtmann een telegram aan den ex-keizer Op genoemd congres was ook een deputatie aanwezig van de Hitler-jeugd, welke echter naar hel ..Berliner Tageblattvan den pers dienst der Hitler-jeugd verneemt terstond krachtig tegen de verzending van dit telegram protesteerde. De organisatie der Hitler-jeugd verklaarde niet meer aan dergelijke bijeen komsten te zullen deelnemen, zoolang de be trokken president, generaal von Oldtmann dus de consequenties zou hebben getrokken uit zijn „eigenmachtige daad", die „een bruskee- ring van het nieuwe Duitschland wordt ge noemd. Generaal von Oldtmann heeft thans mede gedeeld. dat hij het presidium der betrokken regiments-vereeniging neerlegt, waarna de Hitler-jeugd zich weer bereid heeft ver klaard tot samenwerking. (Tel.) UITSLAG VAN DE Zoals bekend, stelden wij 1000. ƒ250.— en 5 X ƒ50.— als prijzen in bovengenoemde prijsvraag beschikbaar. Van de ingezonden versjes kwamen er vijf gelijkelijk voor de hoofd prijs in aanmerking. In verband hiermede heeft de Jury na rijp beraad beslist de prijs van 1000.— en die van 250.— gelijkelijk te verdelen onder de inzenders dier vijf versjes en de 5 prijzen van 50. toe te kennen aan de vijf inzenders wier versjes daarna het best geoordeeld werden. Hier volgen de namen van de gelukkigen! 250.- werd gezonden aan onderstaande Dames en Heren: P. Geluk, Tomatenstraal 182, Den Haag J. Kreft. Spoorstraat 18, Boxtel L. Dolle, Dorpstraat 51. Zoeterwoude P. v. d. Pol-Schrave. Van Swietenstraat 5, Gouda J. J. Kuyper-Zwanenburg, Barentszstraat 51III Amsterdam C 50.- aan de Dames en Heren: F. van Beek, Kostverloren 22. Veenendaal W. Lange. Pasloriestraat 4, Eindhoven H. Walburgh Schmidt, Schroeder van der Kolkstraat 7b", Utrecht A. van Wijmeren, B 169, Dorst N.B A, Korthuys-van Es, Vlaggemanstraat 36, Rotterdam Alle overige inzenders, die op No. 23 hebben gestemd, ontvan gen in de loop van deze maand de toegezegde verrassing. (Adv. Ingez. Med.) Borotra zal niet duelleeren. Zaak in der minne geschikt. De kwestie tusschen Borotra en den Fran- schen tennisjournalist Poulain is in der minne geschikt, zoodat er van een duel tusschen bei den is afgezien. Een jury, gevormd door ge tuigen van beide partijen, verklaarde naar Reuter meldt dat Poulain geen aannemelijke reden had aan de sportiviteit van Borotra te twijfelen. De zaak is hiermede definitief van de baan. CHIAPPE WONDT ZIJN TEGENSTANDER BIJ DUEL. Zaterdag heeft het duel plaats gehad tus schen den voormaligen voorzitter van den Pa- rijschen gemeenteraad Godin en Chiappe. De beide tegenstanders vuurden ep elkaar, doch misten. Daarop werd nogmaals geschoten, waarbij Godin licht gekwetst werd door een kogel, die hem in de rechterheup trof. Het duel werd toen gestaakt, zonder dat. de beide tegenstanders zich echter met elkaar ver zoenden. WEER EEN SPOORWEGONGELUK IN RUSLAND. Uit Omsk wordt gemeld, dat bij een bot sing tusschen een automotrice en een goe derentrein zes personen om het leven zijn gekomen ROMAIN ROLLAND BIJ STALIN. MOSKOU. 29 Juni 'Reuter). Naar het Tass-agentschap meldt heeft de Fransche schrijver Romain Rolland heden een onder houd gehad met Stalin, in diens werkkamer. Het gesprek, dat ruim anderhalf uur duurde, werd op een bijzonder vriendschappelijken en hartelijke ntoon gevoerd. KATOEN WORM BELAAGT EGYPTE'S OOGST. CAÏRO, 29 Juni (V.D.) De katoenworm, die in de laatste jaren tot groote bedreiging is geworden voor de katoenplanters heeft in een groot gedeelte van Beneden-Egypte de katoenoogst aangetast en men maakt zich ernstig bezorgd over den toestand. Het zal echter pas blijken tegen het midden van Juli als de larven uitkomen of men er inderdaad in geslaagd is het gevaar te keeren. Arbeid voor jeugdige werkloozen. 16 huizen voor ouden van dagen. In verband met de behoefte aan woningen voor ouden van dagen in deze gemeente heb ben B. en W. een plan voor den bouw van 16 van dit soort woningen doen ontwerpen. De woningen zijn geprojecteerd op gronden aan de Zomervaart. Het ligt in de bedoeling deze woningen te doen bouwen onder leiding door jeugdige werkloozen tegen een loon. dat afhankelijk zal worden gesteld van leeftijd genoten opleiding en bekwaamheid. Bij den opzet der bouw- en exploitatiereke ning is evenwel aangenomen, dat de uitvoe ring van dit werk onder normale omstandig heden in aanneming zal geschieden, zoodat de stichtirigskostën op f 35.800 zijnde rond f 2.240 per woning worden geraamd. Brengt de uitvoering door jeugdige werk loozen wijziging der eenheidsprijzen mede, dan zal het bedrag der stichtingskosten dienover eenkomstig veranderen. Voorts is aangenomen, dat het bouwvoor- schot als 50-jarige annuïteitsleening door het Rijk zal worden verstrekt tegen een rente van 4%. De woningen zullen op gronden der gemeen te worden gebouwd, waarvoor geen grondhuur ten laste van de exploitatierekening zal wor den gebracht. Hiertegen bestaat volgens B. en W. te minder bezwaar, omdat de gronden, in dien deze woningen er niet op zouden worden gesticht, toch niet als bouwterrein zouden worden geëxploiteerd. Onder deze omstandigheden zal met een huur van f 3.20 per week en per woning een sluitende exploitatie worden verkregen. B. en W. stellen voor bedoeld voorschot ter beschikking te stellen. OPLEIDING IN PRACTISCHE KINDERVERZORGING. Het bestuur der Kinderbewaarplaats Haarlem-Noord, van Wickevoort Crommelin- straat hoek Ambachtstraat, is voornemens aan haar inrichting op 1 September a.s. een opleiding te verbinden in practische kinder verzorging. Deze opleiding zal bestaan uit een prac- tisch en een theoretisch gedeelte. Het practisch deel bestaat uit het werken in de crèche gedurende halve dagen n.l. van 8.301 uur, óf van 15.30 uur. Het omvat, zoowel babyzaal, badkamer, omgang met kleuters en iets grootere kinderen (tot en met 6 jaar) als huishoudelijk werk, bijv. bereiding van kindervoedsel. onderhoud van ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING „Kijk!", riep Thijs, „kijk dien kerel loopen! Vlug, daar moeten wij snel achteraan! Als hij langer in de vrijheid rondzwerft, wed ik dat hij nieuwe schanddaden bedrijft!" „Och," zei Koenboud. „laat hem maar ik maak eerst snel de voort van Elvira's kasteel open." Eén meter in 5000 jaar. LONDEN. 30 Juni. (Van onzen correspondent.) Een commissie van het Lagerhuis heeft, in een rapport over afwatering, dat zij juist heeft bekendgemaakt, o.a. opgemerkt dat Engeland een weinig overhelt en dat het zich beweegt. Dit laatste wisten wij ook zonder het rapport al Enkele jaren geleden op een goeden nacht bewoog het zich dermate dat uw correspon dent er door uit zijn eerste sluimering werd geschud. Hij zag de gordijnen van zijn slaap vertrek in verzet beven en de stilte van den nacht was angstwekkend. Een andere bewe ging is die. welke men sinds jaren heeft waar genomen, Het is een beweging, welke naar den zin moet zijn van Lord Beaverbrook, die En geland's prachtige isolatie wensch^ van een slecht gehumeurd Europeesch Vasteland. Het is n.l. een beweging, welke het Kanaal ver breedt of anders gezegd Engeland doet weg- deinzen van onze kust en van die van België en Frankrijk. Stoutmoedige voorspellers heb ben reeds durven verklaren, dat het Vereenigd Koninkrijk eens midden in den Atlantischen Oceaan zal liggen. Maar dit overhellen is nieuw. Volgens het genoemd rapport is de standvastigheid van het westelijk dtel van het land boven allen lof verheven. De bewegelijk heid en de ongedurigheid zijn aan den oos telijken kant die neiging vertoont weg te zak ken naar lagere regionen. Men maakt zich niet ongerust. Als de beweging voortgaat met de traagheid, welke ze in een kwarteeuw heeft getoond, dan moet het 5000 jaren duren voor dat de verzakking een enkelen meter is ge vorderd. Het vooruitzicht dus, dat het land eens op zijn kant zal staan ligt te ver in de toe komst om aanleiding te worden tot slapelooze nachten. Engeland met zijn harden grond ,zijn kri.it- kust en zijn rotsen schijnt „terra firma" te zijn van de hoogste orde. Het is schijn. Zijn geologische samenstelling heeft fouten, die het minstens twee gevoelige schokken per jaar toebrengen. Nog niet zoo lang geleden werd een berg in Wales door een trilling van de aardkorst bijna in tweeën gespleten en een man, die in de buurt te slapen lag werd uit zijn bed geworpen. Een halve eeuw' geleden werden in Londen meer dan 1000 plafonds en muren van huizen meer of minder ernstig be schadigd door een aardtrilling, die een frag mentje van een seconde duurde. Alleen die geologische fouten zijn verantwoordelijk. De duistere kracht, die warmte geeft aan het bronwater van Bath en hitte aan de geisers van IJsland heeft er de hand niet in. Het land ligt immers niet in den vulcanischen gordel, waarin Italië en Japan en Californië op on gezette tijden worden geteisterd door aard bevingen. Neen. het Vereenigd Koninkrijk is alleen hier en daar wat zwak in zijn geolo gische botten en de minimale verzakkingen en verschuivingen, die daarvan het gevolg zijn, verschaffen de aardschokken, waarvan het land er sedert de eerste waarnemingen een duizend jaar geleden meer dan 2000 heeft gehad. A. K, VAN R. alles, wat door en voor de kinderen gebruikt wordt, enz. Het theoretische deel omvat" eenvoudige opvoedkunde, kennis van Frö belen en Montessorileermiddelen, kinderboe ken. spel, kinderliedjes, handenarbeid enz., benevens eenige theorie over lichamelijke verzorging van zuigeling en kleuter, eerste hulp bij kleine ongevallen enz. Deze lessen worden gegeven gedurende 3 a 4 uur per week door de Vereeniging K. en O. in haar gebouw aan de Krocht, hoek Lange Margarethastraat. Na afloop van den geheelen cursus, dié één jaar duurt, wordt een diploma in prac tische kinderverzorging uitgereikt aan die leerlingen, die blijk hebben gegeven de noodige geschiktheid te bezitten om met kinderen om te gaan, om zelfstandig als helpster in een kinderbewaarplaats of op andere wijze op te treden en met vrucht een verdere studie in sociale of huishoudelijke richting te volgen. De hoek KruiswegRozen straat. Door de arrondissements-rechtbank te Haarlem, is op 23 April 1935 vonnis gewezen in de onteigeningsprocedure omtrent het per ceel aan de Rozenstraat no. 4. groot 84 c.A. De voorgenomen slooping van den opstal van dit perceel, alsmede van de opstallen der overige aan de gemeente ein eigendom toebe- hoorende perceelen aan de zuidzijde van de Rozenstraat en aan den Kruisweg kan mits dien tezijnertijd tot uitvoering worden ge bracht. Na slooping van deze opstallen op den hoek van de Rozenstraat en de Korte Rozenstr. zal een terreingedeelte overblijven ter grootte van 106 M2. J. Terwal wenscht dit terreingedeel te in koop te ontvangen voor den prijs van f 8.000 met de bestemming om daarop een rij wielstalling of garage met bovenwoning te bouwen. B. en W. stellen den raad voor tot verkoop van bedoeld terrein gedeelte te besluiten. RADIOPROGRAMMA. DINSDAG 2 JULI 1935. HILVERSUM 1875 M. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonplaten: 9.00 Ensemble Rentmeester: 10.00 Morgenwijding; 10.15 Gramofoonplaten: 10.30 Vervolg Ensemble Rentmeester; 11.00 Mevr. R. Lotgering-Hille- brand: Visch bakken; 11.30 Opening v. h. 32e Nat. Middenstandscongres te Apeldoorn; 11.50 Gramofoonplaten; 12.00 Cantabile-or kest o.l.v. E. Beeckman en Gramofoonplaten, 1.50 Viool-recital P. Dekker m.m.v E. Veen (piano); 2.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep; 2.45 Voordracht J. v. Ees; 3.10 De AVRO- Decibels o.l.v. E. Meenk; 4.15 Gramofoonpla ten; 4.30 Radio-Kinderkoorzang o.l.v. J. Ha mel; 5.00 AVRO-prijsvraag voor de jeugd; 5.30 Gramofoonplaten; 6.00 Kovacs Lajos' orkest en gramofoonplaten; 7.00 Causerie Dr. H P. Heineken; 7.10 Vervolg Kovacs Lajos; 7.30 H FelderhofAbessinië: 8.00 Berichten; 8.05 „Botsingen...."; 8.10 Omroeporkest o.l. van N. Treep m.m.v. D. Domgraf-Faszbaen- der (bariton)9.00 „Een zonnige morgen", spel van Seraf in en A. Quinteró. Vert.: L. v. Gasteren. Regie: K. Klyn: 9.25 Viool-spel B. Lensky. a. d. vleugel P. Palla; 9.35 Roy Fox en zijn band 10.30 Gramofoonplaten; 11.00 Vaz Dias; 11.10 Uit „Haeck". Den Haag: La- .ioss Kiss en zijn orkest. HUIZEN 301 M. KRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonplaten; 11.30 Godsd. half uur; 12.15 Gramofoonplaten: 12.30 Schlager- muziek en gramofoonplaten; 2.00 Vrouwen- uur; 3.00 Gramofoonplaten; 4.15 Orkestcon- cert en gramofoonplaten; 6.40 Lezingen; 7.35 Gramofoonplaten en lezing: 8.00 Vaz Dias; 8 05 Schlager- en Jazzmuziek: 9.10 Gramo foonplaten: 9.15 Causerie: 9.30 Orkestcon- in*»-' 3^'?° 7az Dias: 10 35 Gramofoonplaten. 10.4a Orkestconcert; 11.15 Gramofoonplaten,-

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10