DE BILT I Helga's weddenschap. MAAND A"G 1 J U E I 1935 HAART; EM'S DAGBLAD 2 meldt: Hoogste barometerstand 767.8 m.M. te La Coruna. Laagste barometerstand 745.8 m.M. te Vestmanoer. en voorspelt: Zwakken tot matigen Oostelijken tot Zui delijken wind. Toenemende bewolking. Aan vankelijk nog droog, later toenemende kans op onweer. Warm weer. Uit het Buitenland Koeler weer verwacht. Het gebied van hoogen druk verplaatste zich naar het. Oostzeegebied en Centraal-Europa. Het is door een strookvormiggelned van lagen druk van IJsland tot aan de Golf van Biscaye gescheiden van een tweede gebied van hoogen luchtdruk in het Zuidwesten. Ter weerszijden van deze voor van lagen druk komen groote temperatuurtegenstellingen voor en aan de koele Westzijde is de lucht be dekt en valt regen. Ook langs de Noorsche kust is het weer regenachtig. Over het vaste land is de lucht daarentegen overal onbewolkt en is de hitte teruggekeerd, evenzoo in Mid den-Frankrijk. In ons land is het eveneens nog warm en zonnig, doch een omslag met onweer naar koeler weer is binnenkort waar schijnlijk te achten. Thermometer 1 Juli: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 64 F. 80 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 1 Juli. Bevallen 26 Juli: C. G. MetzelaarTijssen, z.; 27 Juni: J. M. KoedamBruikman, z.; H. J. A. Kok—Reuser. d.; P. M. MathotRood. d.; D. Gerritsende Graaf, d.; P. de Werk Vlot. z.; 28 Juni: W. MonshouwerSchnitzler, z.; E. A. FrischalowskiKorzelius, z.; 29 Juni: H. P. M. ValqntinusWalter, d.: Overleden 28 Juni: P. C. Lukev. Velzjm, 45 j., Kamperlaan; A. Fischer, 78 j., Teslastraat; M. v. d. Schinkelv. d. Meije, 84 j., Westerhout- park. SUZE WINTERSHOVEN EN ED. BIELE Onze stadgenoote de pianiste Suze Winters- hoven, die den laatsten tijd in Nederland en Ned. Indië door haar kindervertellingen aan het klavier voor de radio, en bovendien als begeleidster van onzen stadgenoot den beken den violoncellist Eduard Biele, vermaardheid verwierf, zal dezen solist voortaan ook op an dere wijze begeleiden: zij treedt eerstdaags met hem in het huwelijk. Doordat reeds vele engagementen zijn af gesloten, waaronder te Haarlem o.a." drie avonden voor de Volksuniversiteit en een avond van Russische noviteiten, zullen we het spel van dit jonge kunstenaarspaar, verbon den door de band der muziek en door die van het huwelijk, in het komende seizoen nog vaak in onze concertzalen en door middel van de radio in onze huiskamers, kunnen beluisteren Suze Win tershoven heeft voor a.s. seizoen- een geheel nieuw repertoire van radiovertel lingen-aan-het-kla vier, o.a. een met muziek van Eduard Biele. DIACONIEHUIS. Begunstigd door mooi weer hadden de in woners van het Diaconiehuis in de Janc- straat het genot in den tuin te luisteren naar een mooi concert van het kinderkoor „De Nachtegalen" onder leiding van mej. Fr. Kampmeijer. AGENDA Hed en: MAANDAG 1 JULI Kleine Houtweg 16: Nationale Bakkerij tentoonstelling. Sluiting 11 uur. Frans Hals Theater: „De waanzin van den oorlog." 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De Dubbelganger". Op het tooneel: Selbo, de koning der jongleurs. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Hoe komen wij aan geld?" Op het tooneel: The Wilburys, drie voudig rek-act. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De negende gast". Doorloopende voorstelling van 7 u. tot 11.30 u. DINSDAG 2 JULI. Kleine Houtweg 16: Nationale Bakkerij- tentoonstelling. Sluiting 11 uur. Café Brinkmann, Groote Markt: N.V. Kon. Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens, J. J. Beynes. Buitengewone algemeene aandeel houdersvergadering. 11 uur v.m. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve "s Maan dags. Toegang vrii. LAATSTE BERICHTEN Amerika breidt weermacht uit. WASHINGTON, 1 Juli (Reuter). Overeen komstig het programma tot uitbreiding van de leger- en vloot-effectieven, waarvoor het congres 860 millioen dollar beschikbaar heeft gesteld, zijn heden in de recruteerings-bureaux 47.000 recruten ingeschreven voor het leger, 11.000 voor de vloot en 1000 voor de mariniers. Uit marine-kringen wordt vernomen, dat met ingang van 193? jaarlijks een slagschip van 35.000 ton zal worden gebouwd: een voor- loopig.plan voorziet in den bouw van 7 slag schepen. Naar verder wordt vernomen omvat het plan voor het begrootingsjaar 1936/37 een slagschip, 12 torpedojagers van 1200 ton en 6 duikbooten. Radiotelefoonverkeer met Japan geopend. AMSTERDAM, 1 Juli (A.N.P.) Het radio telefoonverkeer met Japan is met ingang van heden geopend. Het nieuwe verkeer geschiedt via Londen en Berlijn. Alle kantoren en sta tions in Nederland en de aangeslotenen in de vornaamste netten in Japan zijn tot dit verkeer toegelaten. ALGEM. NED. PERSBUREAU. Het eerste telegram van het A.N.P. was gericht aan minister dr. H. Colijn. Daarin zegt de directie te hopen, „onder hoogeren zegen in het belang van de geheele onaf hankelijke Nederlandsche pers tot nut en voordeel van het vaderland" werkzaam te mogen zijn. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem op Dinsdag 2 Juli 1935 's avonds van 8 1/49 1/4 uur, door den heer George Robert. Programma: 1. Prelude. 2. Fantasie c kl. t. 3. Passacaglia. 4a. Introduction et Allegro. b. Pastorale (lste Sonate) 5. Cantilene. (Op verzoek.) 6. Psaume XVIII. (I cieli Immensi). H. Purcell. J. S. Bach. H. Andriessen. A. Guihnant. G. Pierné. B. Marcello. Tentoonstelling over Luchtbescherming. In het vroegere gebouw van de Meisjes H. B. S. aai> de Krocht wordt van heden af tot en met den tienden Juli een tentoonstelling gehouden, genaamd: „Burgerlijke luchtbe schermingstentoonstelling". die georganiseerd is door de vereeniging van werkzoekende intel- lectueelen Haarlem en omstreken in samen werking met de stichting Nederlandsche luchtbeschermingstentoonstellingen. De in zendingen zijn van velerlei andere organisa ties. Hedenmiddag om drie uur zou de opening zijn. die aanvankelijk zou geschieden door mi nister de Wilde. Daar deze is verhinderd, zou het lid van de Eerste Kamer en oud-wethouder van Haarlem, Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijs- sen de openingsrede uitspreken. Deze tentoonstelling geeft een beeld van de middelen ter bestrijding der gevolgen van een luchtaanval. Niet alleen dat aangegeven wordt welke houding de bevolking moet aannemen wanneer een gasaanval uit de lucht geschiedt, al of niet gepaard gaande'met het uitstrooien van brandbommen, ook wordt getoond hoe de verschillende diensten ter hulpverleening ar beiden. Een ander gedeelte van de tentoonstelling laat zien hoe bommen worden uitgeworpen, hoeveel personen in een bepaalde ruimte kun nen verblijven en hoe lang dit duren kan, de grootte van verschillende bommen, gasmas kers enz. Tabellen, statistieken, boeken en platen vul len aan, wat niet reeds op andere wijze is uit gebeeld. Voor hen die belang stellen in het vraagstuk der luchtbescherming is deze expositie wel de moeite van een bezoek waard. TER AARDEBESTELLING MEJ. F. A. AL PEETERS. Zaterdag om 12 uur is op het St. Aedelbertus- kerkhof aan de Krullelaan te Bloemendaal het stoffelijk overschot ter aarde besteld van wijlen mej. F. A. M. Peeters, die een zeer be kende persoonlijkheid is geweest op sociaal gebied, ook en vooral in de R.K. Vrouwenbe weging. Lr de R.K. kerk aan de Zomerzorgerlaan werd om 10 uur een gezongen uitvaartdienst gehouden onder leiding van pastoor Willen- borg, geassisteerd door pastoor Van Hoek uit. Antwerpen en kapelaan H, Roelvink. Het Parochiaal zangkoor bracht de Grego- riaansche Requiem mis ten gehoore. OOok op het kerkhof hadden zich velen vereenïgd, om bij de uitvaart van deze ver dienstelijke vrouw tegenwoordig té zijn, o.a. de heeren B. van Liemt, R. Schlatman en A. Bar voor het Wit-gele kruis, een deputatie van de Peetersschool uit Amsterdam; de heer L. H-, Povel, Hoofdbestuurslid van den R.K. Vrede bond van Nederland, voorzitter der afd. Haar lem en membre hollandais du Bureau Ca~ tholique international d'information de la paix a Génève; G. H.Weustink en Mr. Dr. F. A. Bijvoet voor het bestuur van de R.K. open bare leeszaal; de heer G. Schol te voor den R.K. Volksbond en Comité voor R.K. Actie. Mr. J. B. Bomans, lid van Ged. Staten en mevr Bomans; mevr. Schorervan Delft, presi dente. mevr. Sormanide Voogd, secretaresse en mej. Teppema, penningmeesteresse van den R.K. Vrouwenbond: mej. Poelhekker voor den R.K. Blindenbond en een deputatie van de missie-Naaikrans. Bloemen waren gezonden door kinderen van de Peetersschool, Wit gele-KanisVrouwen bond en Vredesbond. De dienst op het Kerkhof werd geleid door pastoor Willenborg geassisteerd door pastoor Van Hoek en kapelaan Roelvink. HET' TOONEEL. HOOCESCHOOL DER LIEFDE. In den goeden, ouden tijd, toen ik nog jong was hoe lang is dat al geleden gingen wij, als wij tooneel in de zomermaan den wilden zien, naar Piot te Amsterdam, waar zij blijspelen en kluchten gaven, even luchtig als een dames-badpakje van tegen woordig. De deftige stadsschouwburg was in Juni en Juli potdicht, in afwachting van het nieuwe seizoen, dat pas in Augustus begon. Nu is het eerste theater in ons land zomer en winter geopend en men speelt er in Juli stukken met titels, welks aan den ouden Prot-tijd herinneren. Molière schreef L'Ecole des Maris en L'Ecole des Femmes, maar tot een L'Ecole des Cocottes waren zij in dien tijd nog niet toe. Paul Armont en Marcel Gerbidon zijn Parijzenaars van de twintigste eeuw en voor hen speelt de hooge- school der liefde in de kringen der dames van de „halve wereld", waarover men in den tijd van Molière op het tooneel nog niet sprak. Maar Armont en Gerbidon zijn minder lichtzinnig dan de titel van hun blijspel zou doen vermoeden. Nu ja hun stuk speelt te Parijs en daar zijn de toestanden altijd eenigszins anders dan laten wij zeggen te Steenwijk of Meppel, maar wij kennen stukken die in de beau-monde spelen, welke vrij wat pikanter zijn dan dit ons in de Parijsche demi-monde verplaatsend L' Ecole des Cocottes. En de schrijvers leeren ons aan het slot op gevoelige wijze, dat de hoogeschool van dit soort liefde allerminst voert tot het ware-groote geluk. Ginette is, wat wij in Parijs 'n „vriendinne tje" plegen te noemen. Haar vriend Robert, een chansonnier, heeft haar op een eenvoudig appartement geïnstalleerd en zij is er volko men gelukkig. Maar Stanislas, een verloopen graaf, die les geeft in ..houding en main tien" z-iet in Ginette een vrouw met toekomst, zoo één, die één der Koninginnen van Parijs kan worden en hij zorgt er voor, dat Ginette, die met elke sport van de maatschappelijke lad der, welke zij hooger klimt, van naam ver andert, carrière maakt. Graaf Stanislas viert zijn hoogsten triomf, wanneer Ginette bij den Minister van Kunsten en Wetenschappen zal gaan dineeren. maar Ginette denkt op dat oogenblik met Sehnsucht terug aan den ge lukkigen tijd op haar eenvoudige apparte ment met Robert en als de graaf niet precies op tijd was gekomen, zou Ginette heel haar carrière hebben gebroken en met haar kame nier en haar vriend in een eenvoudig kroegje hebben gezeten in plaats van aan tafel bij Zijne Excellentie, den Minister van Kunsten en Wetenschappen. Paul Armont en Marcel Gerbidon hebben dit wel echt Fransche blijspel geestig en hier en daar zelfs met 'n tikje"gèvoeiigheid geschre ven. Vooral het tweede bedrijf waarin wij'de 15de practische les van Ginette houding en maintien in het restaurant, de auto en de opera bijwonen, is hoogst amusant en van speelsch Parijsch esprit. Voor een zomerstuk is L'Ecole des Cocottes dan ook een zeer ge lukkige keuze; het is licht, 'n tikje frivool en toch aldoor van een railleerenden, dartelen, geraffineerder., maar nooit choqueerenden geest, waarvan alleen de Franschen het ge heim schijnen te kennen. Het is een blijspel, dat geheel past in de zomersche atmosfeer en de luchtigheid van strandpakjes en zomertoi- letjes. Het blijspelgezelschap, dat onder leiding van Const, van Kerckhoven en Elias van Praag, den Amsterdamschen Stadsschouwburg in Juli en Augustus bespeelt, geeft dit stuk in een prettig, vlot tempo, al kan ik mij dan ook hei- geheel nog wat lichter, geraffineerder en meer Fransch voorstellen. Mien van Kerckhoven Kling is als Ginette vooral uitstekend in haar „les in maintien" in II en weet aan het gevoe lige slot de klip van sentimentaliteit met tact te omzeilen. Wiesje Bouwmeester speel de niet onaardig de vriendin, die „maatschap pelijk" geen succes heef .aar ten slotte toch het ware geluk vindt. Constant van Kerckho ven zette de rol van graaf Stanilas niet zeer gelukkig hij was wat al te veel bourgeois in, maar werd bij het voortschrijden der han deling al beter en beter en was vooral uitste kend op dreef in zijn functie van „professeur de maintien" Fhas van Praag, Cor Hermus en Louis van Gasteren vertegenwoordigden de drie sporten van Ginette's maatschappelijke ladder; van Praag was de eenvoudige jongen, Hermus de in het begin wel sterk gechar geerde, maar later heel amusante man van den middenstand en Van Gasteren de million- nair, die tegelijk de slaaf van zijn vriendin was. Gezamenlijk vormden zij een trio, dat zooals wij het ons in een zomer-ensemble maar wenschen kunnen. En vergeten wij ook niet Marie van Westerhoven te noemen, die van de huishoudster van Ginette in I weer iets heel eigens wist te maken. Wanneer het weer niet te veel tegenwerkt, kan het blijspel gezelschap van dit amusante stuk dat zeker ook een plaats verdient op 't winter-repertoire van onze vaste gezelschap pen nog wel plezier beleven. J. B. SCHUIL AANBESTEDINGEN. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft Maandagmorgen ten stadhuize aanbesteed: Het uitbreiden van het Openbaar Slachthuis te Haarlem met stal, kleed- en waschlokaal. Ingekomen wa,ren 30 geldige biljetten. Ingeschreven werd door: N.V. Aanemers mij. Noord-Holland Heemskerk 13.966 R. Bijker te Haarlem 17.945 J. v. d. Wal, Zandvoort 15.437 N.V. v/h F. Broersma. Haarlem 17.230 Fr. Philips, te Haarlem 16.880 Jonker Betonbouw, Haarlem 16.620 N. Ebbing, Haarlem 15.815 Fa. Joustra, Haarlem 17.344 Fa. Gebr. v. Rijswijk, Heemstede 18.150 Fa, N. Cobelens Zonen, Haarlem 15.975 P. J. van Hoften, Haarlem 15.835 J. Klerk. Haarlem 18.380 Fa. Doedens en Schilder 16.991 N. J. Tromp, Qverveen 16.999 J. Oldenkamp, Koog a/d Zaan 17.400 Fa. P. Langendijk, Beverwijk 15.466 Aann. Mij. v/h A. G. Höften te Amsterdam 14.800 N.V. W. Geels. Aerdenhout 14.566 Gebr. H. V. en J. de Vries, Haarlem en Purmerend 15.474 G. Metselaar én Zn., Haalrem 12.877 J. Breeuwoord te Haarlem 14.985 J. v. d. Putten, Haarlem 16.9.30 J. J. de Korte, Haarlem 18.583 Gebr. G. en W. Draaisma, Pyaam 15.570 De Boer en Dekker, Wormerveer 17.800 J. C. de Geus, Haarlem 17.785 P. G. Boon, Den Haag 16.863 W. Reeuwers en Havelaar, Haarlem 21.790 I. Steenbeek, Amsterdam 16.830 J. Dubbeldam, Voorburg 16.857 Het bouwen van een transforniatorstation bij de Rollandslaan te Haarlem. Ingekomen 13 biljetten: Fr. Philips, Haarlem Fa. N. Cobelens en Zonen, Haarlem J. C. de Korte. Haarlem G. Tichelman, Haarlem G. Metselaar en Zn., Haarlem G. Kreuning, Heemstede N. J. Tromp. Overveen P. J. v. Höften, Haarlem N.V. „Noord-Holland" Heemskerk N. Ebbing, Haarlem G. Bakker. Haarlem R. Bijker, Haarlem N. Vermeulen, Haarlem 3.370 3.250 3.483 3.350 2.979 3.650 2.972 3.080 3.231 3.359 3.700 3.490 2810 BLOEMENDAAL LANDDAG A. R. JONGEREN ACTIE De gouw Kennemerland van de A. R. Jonge ren Actie hield Zaterdagmiddag een landdag op het buiten Wildhoef. Aanwezig waren afgevaardigden van de af- deelingen IJmuiden, Heemstede, Santpoort en Bloemendaal en enkele leden van de propa- ganda-club Haarlem, benevens bestuursleden van de af deeling Bloemendaal van de A. R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje". De bijeenkomst werd geopend door Mr. A. Hoekema uit Heemstede, die in gebed voor ging. Daarna hield hij een inleiding over „On ze roeping". Die roeping is, zegt spr. om als goede anti- revolutionnairen in dit leven te strijden en hij ziet voor de jongeren een groote taak. Im mers in de opeenvolgende generaties moeten de jongeren de tak der ouderen overnemen. Oude leuzen: strijd om het kiesrecht, om de school, voor sociale wetgeving zijn verdwenen, er schijnt,gekomen te zijn.een.soort consoli datie, maar de taak-del' -A.R. is-op eik-der pun ten voort te bouwen: vö'or het voorbereidend, middelbaar en hooger onderwijs, voor het kiesrecht voor den invloed van het gezin en van groepen; voor de vervanging van sociale wetgeving door maatschappelijke krachten. Zonder de beginselen prijs te geven, moet men deze weten aan te passen aan de wisseling van tijd en plaats. De tweede spreker was de heer G. Baas, lid van Prov. Staten, en wethouder van Amster dam, die sprak over „Principieele gemeente politiek". Ongetwijfeld is er iets waars in de meening van sommigen zegt spr., dat er in den raad geen partij-politiek moet worden gevoerd. De heer Baas stelt de vraag of men in den raad zooveel in aanraking komt met a.r. begin selen. Hier ligt een arbeidsveld voor de jonge ren, omdat nog vele zaken bestudeerd moeten worden. Als punten hiervoor noemt hij het gebed in den raad, de eed, Zondagsrust, Zondagswet, publieke eerbaarheid, gelijkheid van bijzonder en openbaar onderwijs, tarieven van gas, wa ter. electriciteit, exploitatie van trams enz., volksgezondheid, volkshuisvesting, ziekenhui zen. Voor de bedrijven bepleit de heer Baas geen winst te maken. Krotwoningen wil hij doen verdwijnen en goede huizen bouwen voor de lagere volksklassen. Mr. H. v. Haeringen uit den Haag sprak over ordening. Na den groei der maatschappij geschetst te hebben door de eeuwen heen, de ontwikkeling- der groot-industrie en de gevolgen van de li berale economische politiek van de 19e eeuw, de eeuwige strijd tusschen de polen: individu gemeenschap, zette hij de natuurlijke roep om order. \g uiteen, die bij sommigen uit nood, bij anderen uit bijoogmerken en wel om de revolutie te bewerken, ontstaat. Scherp onderscheid is er tusschen de orde ning zooals de regeeringen steeds hebben ge bracht en die welke de corporatieve staat beoogt. In de A. R. beginselen is een aanknoopings- punt te vinden voor de ordeningsgedachte en een organische opbouw van de maatschappij. Nimmer mag dit echter worden alomvatten de staatsbemoeiing, met. als einddoel socia lisatie. OPLICHTER AANGEHOUDEN. De Bloemendaalsche politie heeft aangehou den een man die deel uitmaakte van een op lichtersbende waarvan reeds vijf personen in arrest zijn gesteld. Deze man gaf zich uit voor penteekenaar en kunstschilder. PAS OP UW KLEEREN TERWIJL U GAAT ZWEMMEN! Twee jongens, beiden uit Haarlem zijn door de Bloemendaalsche politie aangehouden. De een werd aan het strand gearresteerd, de an der van zijn bed gelicht wegens diefstal van een gouden armbandhorloge en eenige guldens ten nadeele van een dame die haar taschje terwijl zij ging baden in zee op het strand had neergelegd. AMSTERDAMSCHE BEURS OPGEGEVEN DOOR DE ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING KANTOOR HAARLEM 1 30 2 Staatsl. Binnenl. 4 1/2 pCt. Nederl. 1917 4 pCt. id. 1933 II ssx os% - x 41/2 pet. Nederl. Indië 1930 II 96% - Staatsl. Builenl. 5 1/2 pCt. Duitschl, 1930 (Youngleen.) 18 nx - is 4 pCt. Engeland 4 1/2 pCt. Frankrijk Schatk. 1932 Scheepv. Mijen. 34H SLoomv. Mij. Ned, 29 Industr. Binnenl. Alg. K.zijde Unie 31k 31—% A. N. I. E. M. (Nat. v, Berkel's Patent Gert. Calvé Delft 58H 252 Ned. Ind. Gas (Nat. - Gem. Bez. Philips 253 253H 100 100 Industr. Buitenland. Anaconda Copper 8% 00 1 5 9X Bethlehem Steel 16% 16% 5 pCt. Cities per 19 66 Am. Glanzstoff (gew.) General Aviation 2% 169* North Amer. Cy 10% Standard Brands 97/s 20 20% Banken Binnenl. Koloniale Bank 38 Cert. Handel Mij. - 78H Banken Buitenl. Deutsche Réichsb. Petrol. Mij. Binl. Kon. Petroleum 184H 1S4&-1S5J, 84 84 Petrol. Mij. BnitenL 12V8 6 X Cultuur Mijen. H. V. A. 169 168 99 94 Mijnbouw Mijen. Alg. Exploratie - Tabak Mijen. Deli Batavia Tabak. 138 145 41 145 145 Rubber Mijen. 108H Deli Bat. Rubber 70 Ned. Ind. Rubber Koffie Ver. Ind. Cult. Ondern. Spoorwegen Buitenl. 2S^ Comm. Milwaukee - 5 pet. Adj. Milwaukee 2% Missouri Kansas Texas Union Pacific G3H Prolongatiekoers FEUILLETON. Uit het Noorsch door SIGRID BOO. (Nadruk verboden). 2) Je moet es weg van al dat gedaas en die nonsens, zei Grete en zag me aan met haar groote, blauwe oogen. Anders wordt het de dood in den pot. Wat ter wereld zal ik doen? En zoo kwam ik weer op mijn eigen zor gen en verdrietelijkheden; en om beter over een uitweg voor mij te kunnen nadenken, besloten we naar de lunchroom te gaan. We gingen „naar Olsen" zooals dat bij ons heet, waar we altijd stamgasten geweest waren. Ontelbaar waren de rumgebakjes en Wee- nertaartjes en roomsoezen, die we hier in dén loop der jaren verorberd hadden. In den laatsten tijd hadden we evenwel moeten constateeren. dat onze eetlust niet langer onbegrensd was een bedenkelijk teeken yan ouderdom maar toch balanceerden we met twee hoogbeladen borden naar de achterste zaal. We gingen altijd naar het achterzaaltje; vóór zaten enkel reizigers en ander vervelend volk Gezegend toeval! Daar troonde midden op de sofa, Jörgen, naast een onbekend, lichtblond wezen in blauw. Ik begreep di rect, dat zij het „overwerk" was. Bij hen za ten een paar van de ingenieurs van de pa pierfabriek en de jonge advocaat Larsen met Maja, Tutt en Sofie, alle drie met pikpetjes en lichte regenmantels. Ze hadden twee marmeren tafeltjes tegen mekaar gesehoven en lachten en praatten druk; het was dui delijk, dat ze een onderwerp hadden gevon den, wat de moeite van het behandelen waard was. Ze schoven wat op, om plaats te maken voor ons. Jörgen glimlachte allerin nemendst tegen me, maar ik kende hem goed genoeg om te begrijpen, dat ik knap ongelegen kwam. Jörgen is nooit zoo boos op me, als ik hem onrecht aandoe, als wan neer hij het mij doet. Grete was, zooals ik al gezegd heb, juist bij den kapper geweest; en haar pas bijge knipt haar werd van de zijde der dames druk besproken. Waar twee of drie jonge meisjes samen zijn. hebben ze het over hun coiffure Ik voor mij vind een half uur vol doende voor deze kwestie; maar er zijn er, die het vraagstuk onuitputtelijk vinden, en ik geloof dat'we dien keer ruim drie kwar tier praatten over het vóór en tegen van permanent wave. De juffrouw in het blauw sprak met groote kennis van zaken; maar verscheidene keeren gebruikte ze vreemde woorden verkeerd, en daar werd Jörgen al nijdiger en nijdiger over, niet op haar, maar op mij, wie dat snapt is een boon! Ik was ook een beetje giftig eigenlijk was ik vreeselijk giftig. Het was niet langer geleden dan eergistaeren, dat we in de maneschijn bij ons tuinhekje hadden gestaan en dat hij weliswaar in verbloemde termen, die een te rugtocht mogelijk maakten, gesproken had van samen door het leven te gaan. Maar vandaag had het daar niet veel van. Mor gen daarentegen zou het hem misschien ge vallen, zich dit te herinneren. Wien kan het verwonderen, dat ik onder die omstandig heden wat scherp werd in mijn optreden, en dat de atmosfeer daarna als geladen werd? Grete deed haar best als bliksem afleider, en sprong van den hak op den tak. Zoo vroeg ze onder meer, waar ze het zoo druk over hadden toen wij kwamen. We spraken over het moderne, jonge meisje, zei de kleine advocaat Larsen ge wichtig. We beredeneerden, in hoeverre ze iets presteert of niet. Daar zaten wij met ons vijven moderne, jonge meisjes en moesten een dergelijke uit spraak aanhooren. Ik was een oogenblik sprakeloos van verontwaardiging. Later scho ten me een aantal geestige en vernietigende replieken te binnen, die buitengewoon ad rem geweest zouden zijn; maar - Ht mo ment belette m'n woede m'n hersens, zoo snel te werken als ze gewoon sijn. Kunnen jullie eigenlijk iets anders dan flirten? zei Jörgen en zijn oogen werden tot twee glinsterende, donkere spleten. En dansen? En Latijnsche werkwoorden verbuigen en worteltrekken, ging de eene van de in genieurs voort. Hij had zelf cum laude exa men gedaan; en misschien was het, omdat hij behoefte had aan een tegenpool, dat hij uitsluitend dweepte met meisjes zonder eenige ontwikkeling. Oc.h zeg, ga nou! riep Tutt. Dit was de verdediging, waartoe wij ons voorloopig kon den opwerken. Kunnen jullie een behoorlijk maal eten klaarmaken? vervolgde de ingenieur. Wat zouden jullie beginnen als jullie aan land gespoeld werden op een verlaten eiland zonder lippenstift of poeier? zei de advocaat Larsen op zijn geblaseerden toon. Weet jullie, wat voor vleesch er komt in lamsbout bijv.? zei Jörgen. Of in kalfs gehakt? Nu eerst snapte ik, dat de juffrouw in het blauw „in de huishouding" was of iets der gelijks. Ja, wat kunnen jullie eigenlijk? kwam de andere ingenieur provoceerend; hij begon zeker bang te worden, dat we ons, ondanks alles, niet op stang zouden laten jagen. Wij kunnen alles, antwoordde ik, en kreeg eindelijk het gebruik van m'n stem terug. Ik vond zelf, dat dat verdraaid handig ge pareerd was; allen lachten, de dames aan moedigend, de heeren goedig. Het moet een kostelijke vertooning we zen, Helga, jou in huis bezig te zien, viel Jörgen uit en ging hiermee over tot den rechtstreekschen aanval. Dat wil ik graag gelooven, zei ik. Witte dienstbodenschorten zijn bijzonder flatteus. Daar hebben we het! riep de eene van de ingenieurs triomfeerend. Dat antwoord teekent de opvatting van jullie moderne jongemeisjes inzake den huishoudelijken ar beid Een beetje rond fladderen in een flat teus pakje wat stof afnemen, bloemetjes water geven, hoogstens een cake bakken, om daarna zoo doodop te zijn en meer dan beu van alles, wat werk heet. dat jullie er de voorkeur aan geven, je te wijden aan hoo- gere belangen, d.w.z. te liggen op een divan met sigaretten en romannetjes. Nu pas waren we echt goed verontwaar digd. protesteerden hevig en praatten allen door mekaar. Als jullie dan met alle geweld het ouder wetsche. huiselijke jongemeisjestype terug verlangt, dan willen wij van onzen kant den ridderlijken, zorgzamen en teederen jonge man. zei Tutt. Jongen, ingenieur Nygaard, u wilt alle voordeelen, zoowel van den ouden als van den nieuwen tijd. zei Sofie, is dat niet wat heel egoïstisch? (Woi'dt vervolgd^ li

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2