Ophir ontdekt. Het Betamti\tete 52e Jaargang No. 15960 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 6 Juli 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.1214. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13032 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. (Een Poolsch ontdekkingsreiziger is uit- Abessynië teruggekeerd met de tijding, dat hij daar in wild bergland het land Ophir met de goudmijnen van Koning Salomo heeft ontdekt.) Een goudmijn is een ding (en hoe!) Dat waard is om het te ontdekken, 't Is iets om naar de Polen toe. Of zelfs uit Polen weg te trekken. Je hebt den tijd van Salomo Uit de historie nageslagen En, welbewust van 't risico, Besluit je, het erop te wagen. Je rust een expeditie uit, Van mannen, sterk en onverschrokken, Bereid, om voor de groote buit, Met avontuur en dood te gokken. We gaan naar Ophir luidt de kreet, Iets anders dan: we gaan naar Rome, Want uit dat Ophir, naar u weet, Is Abessynië voortgekomen. Je worstelt door een bergstreek voort, Erg onherbergzaam, vol gevaren, Maar goud, het wonderwerkend woord, Vermag elk offer te verklaren. De koning uit den ouden tijd, Zoolang reeds >in het rijk der dooden, Heeft in de rust der eeuwigheid, Het aardsche slijk niet meer van noode. Voor ons was het nog veel meer waard, Al zou 't niet zoo'n sensatie wekken, Als iemand ergens op de aard Salomo's wijsheid kon ontdekken. P. GASUS. Garagehouders wenschen geeii A. T. O.-garage in Haarlem. Zij vragen clen minister bouw aan de Rozenstraat te verhinderen. Zooals bekend is heeft de gemeenteraad oedgekeurd hét voorstel van grondruiling aan de Rozenstraat, opdat de A.T.O. daar een ga rage kan doen bouwen. Van den bond van automobielhandelaren en garagehouders, den Bovag, vernemen wij dat tegen dezen bouw ernstig bezwaar wordt ge maakt. In een adres aan den minister van waterstaat wordt een en ander toegelicht. De bond heeft geen bezwaar tegen den bouw van een garage, als het erom gaat eigen wagens der A.T.O. te bergen. Dg practijk heeft echter bewezen, aldus meent de bond, dat de A.T.O. de garages niet alleen voor dit doel bouwt, doch zich geheel op het gebied van den gewo nen garagehouder gaat begeven. De bond is voorts van meening dat het ge heel onjuist is dat een semi-staatsbedrijfals de A.T.O. zich niet houdt aan het oorspron kelijke doel: het vervoer van goederen en per sonen en de bonafide garagehouders schade berokkent. Reeds heeft de Bovag den minister erop op merkzaam gemaakt dat de A.T.O. te Utrecht merkbenzine onder den vastgestelden prijs heeft verkocht, waardoor het saneeringsplan te Utrecht is mislukt. Daardoor is het ook zeer begrijpelijk, meent de adressant, dat de Haarlemsche garagehou ders met gemengde gevoelens de oprichting van een garage door de A.T.O. tegemoet zien. De Bovag verzoekt daarom den minister stappen te willen doen die den garagebouw te Haarlem verhinderen. (Ook voor Zwolle is een dergelijk verzoek gedaan). DE CATHARJ.TNEBRUG WORDT VOOR HET VERKEER AFGESLOTEN De Cathar ij nebrug zal van Maandagavond 8 Juli tot Donderdagmorgen 11 Juli afgesloten zijn voor het verkeer, óók voor voetgangers, in verband met de electrificeering. Indisch marinevliegtuig te Soerabaja gevallen. Waarnemer omgekomen. Bestuurder ernstig gewond. Hedenmorgen stortte het marinevliegtuig V 9 in het Oostervaartwater te Soerabaja bij de tweede gasboei. Onmiddellijk landde een ander vliegtuig in de nabijheid cp het water en de bestuurder van de V 9. luita- nant ter zee tweede klasse J. van de Wateren kon worden overgenomen. Hij bleek gewond te zijn en werd overgebracht naar het marine vliegkamp Morokrembangan. Het flottielje-vaartuig Soemba is onmiddel lijk uitgevaren tot berging van het wrak van het vliegtuig. De waarnemer van de V 9, de officier dei- marine reserve luitenant L. Pet is omgekomen Het stoffelijk overschot kon nog niet uit het toestel wat geheel onder water ligt, worden opgehaald. Een later bericht meldt dat het flottielje vaartuig Soemba het. wrak van de V 9 borg waarin het onmiddellijk overleden slacht offer L. Pet bekneld zat. Om half twaalf arriveerde de Soemba met zijn droeve last in het marinebassin. Het wrak van het vernielde toestel is naar Mo rokrembangan vervoerd. De besturuder van de V 9. Van de Wateren kon nog niet over de oorzaak van het onge luk worden gehoord, hoewel zijn toestand niet tevensgevaarlijk is. De verongelukte waarnemer Pet was werk zaam als stuurman bij de K. P. M. en diende bij de marinereserve. Het stoffelijk overschot zal Maandag uit het Centraal Burgerlijk iZekenhuis te Soe rabaja met militaire eer worden begraven. Prof. Diepenhorst over ordening. De Vereeniging van den Christ, handeldrij- venden en industrieeelen middenstand heeft te Groningen gecongresseerd. Het Eerste Ka merlid prof. mr. P. A. Diepenhorst heeft een rede gehouden over: De nieuwe vrienden van den middenstand. Met deze nieuwe vrienden bedoelde spr. de sociaal-democratie en de nationaal-socialis- tische beweging. Wat de sociaal-democratie aangaat, herinnerde spr. er aan, dat de s.d. wethouder van Amsterdam, de heer Boekman, in zijn weekblad een nieuwe oriënteering van de s.d. bepleitte door inschakeling van den middenstand, die de S.D.A-.P. inderdaad tot een volkspartij zou maken. Karakteriseerend is die omkeer. Tot voor kort was de midden stand een erbarmelijke, vrijwel te verwaarloo- zen caricatuur, die zijn ondergang tegemoet ging. Een hand tot redding kon den midden stand niet worden, toegestoken. De ommekeer voltrekt zich op het moment waarin het so cialisme geduchte slagen krijgt in het buiten land. Het gaat het socialisme niet naar den vleeze en daarom zoekt het versterking met het middenstandsbloed. Er is echter hardnek kig verzet gekomen uit den orthodox-rooden hoek, zoo zeide spr. De tweede vriend van den middenstand, de nation aal-socialistische beweging vraagt even eens de aandacht. Spr. wijst op de verschil punten tusschen soc. dem. en N.S.B. en tus- schen de laatste en den middenstand. Beide verwachten van den staat hulp. De midden stand heeft echter ordening noodig voor eigen beginsel. De ordening moet zijn een levend cachet van het vrije maatschappelijk leven. De staat moet maken dat het algemeen belang voor het groepsbelang wordt geplaatst. Men wil thans ordening door binding aan bepaalde vestigingseisehen. Met cijfers toonde spreker aan, dat er jn ons land veel te veel kleine zaken zijn, op iedere 52 inwoners een winkel. Men mag, naar sprekers meening, niet de deur voor ambtelijke willekeur openen, maar moet objectieve eischen stellen van bekwaam heid, onder controle van de overheid. Aldus dient men te komen tot controle, welke leidt tot verheffing van den middenstand en be strijding van de heillooze concurrentie. Op uitsluiting van concurrentie mag de ordening niet gericht zijn, wel op wegneming van de euvelen, die leiden tot verstoring of sluiting van het bedrijf. Van links naar rechts: Jhr. G. F. v. Tets, voorzitter van de Ned. Maatschappij v. Tuinbouw en Plantkunde: H. P. v. Gurp, voorzitter Onderl. Tuinlieden Ver. v. Aerdenhout en Omstreken-en H. Carlee, ,Voorz. Ned. Lathyrus Ver. De verkeersseinen op het Verwulft. De verkeersagent met pensioen. Men is thans bezig om de electrische verkeerssseinen op het Verwulft aan te leg- Als die in werking gesteld worden gaat de verkeersagent met pensioen. EXAMENS. OVERGANGSEXAMENS GYMNASIUM. Van le naar 2e klasse: E. J. Beker, Willy Bennik voorw., Liesje Rruynmg, Wicsje v. Dru- nen, E. F. Gillisseri, Do v. d. Goot voorw., An neke Halbertsma, D. Hoekstra, Christa von Kries, H. Kits van Heyningen, N. W. van Leeu wen, Margriet Maas. L. Moser, H. van Offeren, Janny van Ommen, H. E. Rambonnct, Ellen van Rossum, Liesje Spoelder, J. H. Thiel, Mieke Warns, G. J. v. Waveren, G. J. v. d. Berg, K. J. Blaauw, J. v. d. Bosch, H. Burch voorw., B. Bijleveld, Minnie ten Cate, Kitty Frank, P. Fuhri Snethlage, S. Heemstra, Pli. Jacobs, J. M. Meyer, L. Noorderhaven, L. G. Pleysant, Cornelia Polderman, Sytske Prins, Nellie Rijp- ma, H. J. Sarink, Annie Sevensma, A. C. F. Smit voorw., W. J. J. Steenhuis, Nancy Ver meulen, G. R. v. d. Voet, J. J.. Westenburg, R. Yetsenga, Riet Hartman. Van 2e naar 3e klasse: B. V. Bekker, E. v. d. Brugghen, J. v. d. Brugghen, S. Crom- meiin, Geertje Dalmeyer, Gootje Gerbrands, Doortje Halbertsma, A. Hellema, W. Muller, Litty Pelsky, Hansje van Rossem, J. G. Spoelstra, W. J. Stibbe (voorw.), Mieneke Swaan, Corry. Verlooy, Reiniera Beels (voor waardelijk), L. Briët 'voorw.). Els van Eek, Tilly Frenkel, B. F. Jürgens, Wies Kruyt, J. Ligtenstein, Toos Meilink. H. E. Ras. Adriana Röell, Anke Roorda, M. G. Sten-inga. F. A. Thomése, K. A. Verdenius, R. Wesstra. Nelly Augustijn, N. Drost, Ilona Hettyey, A. de Jong, F. Kupers, Greta de Landmeter, Nan nie Moonen, J. L. Sanders, Elsje Schamhart, Willy Schreuder, Tine Sorgdrager. Agnieta Stoker, Tilly de Vos, H. v. d. Wal, F. Veen (voorw.) Van 3e naar 4e klasse: Dudi Barre, Toos Becking, Nettie Berdenis van Berlekom. Tine v. d. Berg, Anke Blom Ineke Boks, A. Bos vorow.. W. v. d. Brug ghen R. Düsterbeck, Truus Leendertz, N. Mouthaan, Helènc Noé, W. J. Postema, F. Posthumus Meyjes, Tine Ritter, H, Rothbarth Corrie van Schaik, Miep Spoelder, Ronnie Stijn, Willy Weide. Jet Bekker, J. v. d. Boogaard, Lenneke Cohen, B. Dalhuysen, An nie Dhont, Ermina Engelberg, A. Faber, G. Fuhri Snethlage, J. Gerzon. F. Göttgens, W. de Groot, J. van Hattem. Olga Leemhuis. A. Luikinga, Tonny Mees, Mientje Muller. Mien Prins. Bep Rijk. Truus Schroder. L. Smits. Van 4e naar 5e klasse: Anna v. d. Akker, E. v. Beusekom, Lies de Breuk, Johanna Breyer, Anna Ebbinge. voorw.. Lenïe Eenhoorn. Truus Frank, Marie Haumersen. R. Kalbfleisch. Min- ny Merkelbach, Tine v. d. Meulen, H. Nolf, A. Pit, M. Polak, Emma Rutten. R. Rutten C. Sluyter, L. Sluyterman. Gesina Stolp. A. Thöne Hertha v. d. Vlugt. Ellen Wesstra. J. W. Wild schut. Peggy Allard. J. S. Bartstra. H. van Blanken, W. Brocades Zaalberg. P. Buwalda. L. A. Cats. R. Graafstal. W. v. Groningen. J. Jonkbart, Ina Klimp. Ali Kooi. Lottie Kruyt. Willy v. d. Laan, H. Luikinga, Geertje Meyst. L. Micheels, A. v. d. Most van Spijk, E. van Offeren. R. Plekker, Let Schouten. Willy Snethlage, D. Paling. E v. d. Wall. Van 5e naar 6e klasse: H. Blaauw. K. Haga voorw.. Cobi Keyzer. F. Koenigs. H. Ligten stein, W. J. Marnette, J. Schaafsma. Anneke Sluyter voorw.. Ins Swens voorw.. H. Tobi. J. H. Verstegen, J. H. Augustijn, W. v. Benthem Jut ting, P. de Bordes voorw., Maria Dros Speets. Riti Heemstra, F. Ittmann voorw.. Liesbeth Keg, Bep Kooi, R. Lorrier. J. H. Meilink. M. Nederlof voorw., M. van Nievelt, L. Nuvs. J. Ritter. A. W. Thöne. S. v. d. Wall. J. P. Wild schut voorw.. Maria Boogaards. Truus Bosma, J. Knot. Martha Noordhoff. Gerda v. d. Velde, J. A. Samson. Ellv Wagemaker. EINDEXAMEN le H. B. S. B zesde groep. Geslaagd de heef en: R. Mulder, J. S. Mülschlegel, J. C. Mülschlegel, A. Oudolf J. W. Peters. H. Polak, E. W. H. van Renesse. J. Zeeman en J. de Zwart De examens zijn hiermede aan deze school afgeloopen. Totaal geëxamineerd voor de diploma's A en B 80 candidaten. Afgewezen 6 candidaten. - Een optimistisch betoog van minister Cham berlain over Engeland's financiën. pag. 4 Amerika zou zich afzijdig houden in het Ita- liaansch-Abessynisch conflict. pag. 4 De Nedcrlandsche Bank verlaagt het disconto, pag. 3 Herman Ilcuff wordt a.s. Dinsdag 60 jaar. pag. 7 Het tehuis voor jonge meisjes aan de Nieuwe Gracht tc Haarlem is geopend. pag. 1 Tc Soerabaya is hedenmorgen een marine vliegtuig neergestort. pag. De T. T. races te Assen. pag. 13 Perry wint het heerenenkelspel te Wimbledon. pag. 13 De athletiekwcdstrijden in het Stadion. pag. 13 Bioscopen. pag. t Laatste Berichten. pag. 8 ARTIKELEN. ENZ. Emile Schreiber: Siam, het land zonder we gen en zonder crisis. pag. 7 Mr. E. Elias: Wij in den Haag. pag. 3 Jan Greshoff: Moderne Kunst op de Brussel- sclie wereldtentoonstelling. pag. 4 Financieelc kroniek: Herstel van het Neder- landsclic Staatscrediet. pag. 9 J. II. de Bois: Litteraire kantteekeningen. pag. 6 Vr. S. Nieuwe Engelsclie boeken. pag. 6 K. de Jong: Radïomuziek der week. pag. 6 B. C. J. Groenevelt: Een elflandentocht per fiets. pag. 7 Piet van der Hem: De memorie van Antwoord op het bezuinigingsontwerp. pag. 3 Bekende Haarlemmers: de heer A. Meyer. Fraude bij tarweleveringen. Arrestaties bij de Gewestelijke Tarwe Centrale te Arnhem. Gcheele administratie aan Rijkscontroleur overgedragen. ELST, 6 Juli (A.N.P.) Sedert vier weken heeft de majoor der rijksveldwacht, A. H. van den Berg te Eist. met behulp van twee contro leurs van den rijkscrisiscontroledienst, de heeren Vermeulen en De Voies, een uitgebreid onderzoek ingesteld naar knoeierijen met tar- we-afleveringen in de Betuwe en de Veluwe. Dit onderzoek heeft tot gevolg gehad, dat Zon dag is overgegaan tot arrestatie van het ge meenteraadslid G. W. te Eist. en twee andere verdachten. Tevens heeft de politie draden in handen gekregen, die aan het licht hebben gebracht dat de fraudes nog grootere afmetingen heb ben aangenomen. Een onderzoek bij de Gewes telijke Centrale te Arnhem had tot resultaat, dat werd overgegaan tot de aanhouding van den taxateur en keurmeester A. F. J. aldaar. Sinds de oprichting dier Centrale is A. F. J. daarbij werkzaam. Aan zijn graanpakhuis en kantoren, gelegen aan de Korenmarkt, werd door de verbouwers uit den verren omtrek van het gewest en door de regeering overgenomen tarwe afgeleverd, na gewaardeerd en geclassi ficeerd te zijn. Ten huize en in de kantoren van dezen amb tenaar heeft gisteren (Vrijdag) het parket in Arnhem een huiszoeking verricht. De geheele administratie is daarbij in beslag genomen- Tevens heeft dit onderzoek geleid tot een vijfde arrestatie en wel van A. R., boekhouder van genoemden A. F. J. De nasporingen werden nog verder voortge zet met- als resultaat de arrestatie van den technischen leider van de Gewestelijke Tar- we-organisatie voor de provincies Gelder-land, Utrecht en Overijsel den landbouwkundig in genieur W. A. V., die op het politiebureau te Arnhem werd ingesloten. Heden zal deze aan gehoudene naar het Huis van Bewaring te Arnhem worden overgebracht. Ook ir. V. was taxateur en keurmeester van de door de boeren ingeleverde tarwe. Hij was de rechterhand van den secretaris der crisis- organisatie Gelderland, bij wien als secreta ris van den A. B. T. B. voor genoemde provin cies alle gegevens voor den crisïsakkerbouw binnen kwamen. In verband met een en ander is de tijdelijke leiding van de Gewestelijke Tarwe Centrale in Arnhem direct overgedragen aan den rijks controleur. Het veelomvattende onderzoek is hiermede allerminst als geëindigd te beschou wen. Waarschijnlijk zijn nog meer verrassende ontdekkingen te verwachten, behalve met de aflevering van goedkoope buitenlandsche tar we in plaats van eigen verbouwd ïnlandsch koren schijnt ook geknoeid te zijn met dena- turatie van tarwe en rogge, waarbij ambtena ren van de crisisinstellingen hun medewerking hebben verleend. VERDACHT VAN VERDUISTERING VAN EEN RIJWIEL De politie in Rotterdam heeft op verzoek van de politie in Haarlem een 24-jarigen ex- oeditieknecht uit den Haag aangïhouden ver dacht van verduistering van een rijmel ten nadeele van een inwoner van Haai-lem. De aangehoudene heeft verklaard de fiets ver kocht te hebben aam een hem onbekend ha ring koopman uit Monnikendam. De expeditie knecht is in bewaring gesteld. De politie stelt een nader onderzoek iru DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. Het raadslid H. J. L. Klein Schiphorst. 14 Juli 60 jaar. Zondag 14 Juli wordt het Haarlemsche Raadslid de heer H. J. L. Klein Schiphorst 60 jaar. De a.s. jubilaris is in Haarlem een bekende en zeer gewaardeerde persoonlijkheid. Aller eerst als ^raadslid. 25 Juni 1923 werd hij voor de R.K. Staatspartij gekozen als opvolger van Mr. J. B. Bomans. Op 25 December a.s. zal het dus 12^ jaar geleden zijn dat hij zijn intrede deed op het Prinsenhof. In den raad heeft hij zich in het bijzonder geïnteresseerd voor on derwerpen die met zijn beroep van aannemer in verband staan. Zijn oordeel als deskundige in zulke aangelegenheden wordt door den raad op prijs gesteld. Ook intereseert hij zich sterk voor de ibestrijding der werkloosheid. Den laatsten tijd heeft hij een belangrijk aandeel gehad in de voorbereiding van de plannen hier jeugdige werkloozen aan den arbeid te zetten. Ook is de heer Schiphorst een gewaardeerd lid van de raadscommissie voor openbare ■werken. - Als aannemer heeft.de heer Schiphorst zich ook een góeden naam verworven. Vele belang rijke bouwwerken werden door hem uitge voerd, o.a. den bouw van het groote win kelpand van Vroom en Dreesmann. Dat de heer Schiphorst pok in vakkringen- goed aan geschreven staat blijkt wel uit het feit, dat hij voorzitter is van den Ned. R.K. Bond van Bouwvakpatroons. Als zoodanig zit hij ook in het Werkfonds van het 60 Millioenplan. Ook in vele andere vereenigingen heeft de heef Schiphorst zitting. Hij is o.a. lid van den Kamer van Koophandel, hoofdbestuurder van den R.K. Middenstandsbond, secretaris in het bestuur der teekenschool der St. Jozefgezellen- vereeniging, regent van het St! Elisabeths Gasthuis en gedelegeerde van het gemeente bestuur in het bestuur der Middelbare Tech nische School. De heer Schiphorst werd te Deventer ge boren. Hij 'ontving daar zijn opleiding aan de R.K. Burgerschool en aan de Burger Teeken school, waar hij de hoogste onderscheiding behaalde: de bronzen medaille voor. teekenen van de Koningin. Later werkte hij als opzich ter en teekenaar bij verschillende architec ten. In 1902 vestigde hij zich te Haarlem als aannemer. Ongetwijfeld zal de heer Schiphorst Zondag 14 Juli ervaren dat velen zijn persoon en werk waardeeren. MEERLEBOSCH De verloting van de Buurt- en Speeltuinver - eeniging Meerlebosch, welke plaats zou hebben op 1 Juli, is uitgesteld tot 1 September. Belasting in Zandvoort zal worden verhoogd. Van 55 op 75 opcenten der Gemeente- fondsbelasting? De belasting in Zandvoort zal moeten worden verhoogd. Een onaangename tijding voor de Zandvoorters ongetwijfeld. Doch een onaangename gewaarwoi*ding voor het ge meentebestuur ook. Er is een tekort op de begrooting en tekorten moeten nu eenmaal worden gedekt. Voor Maatschappelijk Hulpbetoon is nog f 7000 beschikbaar. Als men nu weet dat in het eerste halfjaar f 23.000 is uitgegeven, dan springt het komende tekort dadelijk in het oog. Doch ook voor restitutie van strandpachten moet een niet geringe som beschikbaar we zen. Op welke wijze de belasting verhoogd zal moeten worden en tot hoeveel, is nog niet met zekerheid te zeggen. Waarschijnlijk is echter wel dat de opcenten op de gemeente fondsbelasting van 55 op 75 zullen worden ge bracht. Hierdoor zouden ongeveer f 16.000 gevon den kunnen worden. Het ligt voor de hand dat het tekort niet op een jaar zal kunnen drukken, zoodat te verwachten is dat de begrootingen der twee komende jaren de schade zullen moeten ver werken. De post onvoorzien van dit jaar is niet in staat voldoende to dekken, zoodat belasting- verhooging onvermijdelijk is geworden.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1