Kattekwaad. Hei Behuiftijksie 52e Jaargang No. 15961 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 8 Juli 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM, ABONNEMENTENper week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 e Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 o Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger ƒ50.-. Arm- of Beenbreuk 30,—. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 8 Juli. Zeekasteelen. Een oude, eertijds vermaarde Indië-vaarder, de „Prins der Nederlanden", is afgedankt en wordt naar Genua en zijn einde gesleept. Een internationaal-vermaard Engelsch zeekasteel, de Mauretania, gedurende tientallen jaren drager van het Blauwe Lint van den Oceaan, is eveneens afgedankt en naar Rosyth ge sleept, den slooper tegemoet. Niet alleen de zeelui worden sentimenteel bij zulke gelegenheden. Er zijn duizenden en nog eens duizenden menschen die met den „Prins" en met de Mauretania gereisd hebben. Voor velen hunner, vooral voor diegenen die naar Indië trokken, be teekenden die reizen een keerpunt in hun leven: een nieuwe carrière, de inleiding van het huwelijk, soms de poging om een nieuw leven te beginnen. Ook wel eens een vlucht. En aan den Prins en de Mauretania zijn dus tallooze intieme herinneringen ver bonden. Herinneringen van blij optimisme en groote verwachtingen, maar ook van twijfel en angst, en wel eens van wanhoop. Er zijn er zeker, die aan boord van die schepen de moei lijkste dagen van hun leven hebben doorge maakt en er nu toch aan terug denken als aan iets goeds, omdat zij erdoor gesterkt zijn. Er ■is veel en sterk geleefd in die oude zeekastee len, die door kille stormen en tropische hitte onvermoeid hun ontelbare reizen hebben vol bracht, die gevaren hebben doorstaan en veel geluk gekend, die zooveel tranen en zooveel vreugde hebben gezien, die zooveel droe vig afscheid en zooveel juichend welkom heb ben aanschouwd. En iedereen die van schepen houdt, van groote en kleine schepen, weet dat op de een of andere mysterieuze, onverklaarbare wijze zij zelf leven, en dat zij sterven moeten omdat ieder leven ten ondergang gedoemd is. Ik weet niet of de Normandies en de Queen Marys, die nu de Mauretanias gaan vervan gen, een even grooten tijd beleven zullen. Ik betwijfel het, omdat andere vervangers, die hoog langs de wolken snellen, al gekomen zijn en met aandrang hun recht opeischen. Maai er. zullen toch altijd schepen blijven. En men bouwt nog steeds die andere soort, die niet het Leven maar den Dood tot doel heeft, en die ik in lange reeks naar den slooper zou willen zien gaan. Velen noemen dat een luchtkasteel. Is het dat? De tijd zal het leeren. De tijd staat niet stil en 't Nieuwe is steeds op komst. Het vol trekt zich vaak onder onze oogen zonder dat velen onzer het zien willen of zien kunnen, omdat zij zich door den schijn van het steeds- worstelende conservatisme laten bedriegen. Maar het groeit, ondanks alle verzet, en schept zijn nieuwe vormen die aanvaard zullen worden. Daarom wil ik aan het heengaan van twee oude zeekasteelen niet de gedachte verbinden aan die twee geweldige nieuwe slagkruisers, welker bouw pas is aangekondigd in Amerika en Engeland. Het is de vraag of zij ooit hun werk in dienst van den Dood zullen doen. Het os ook de vraag of zij niet binnen weinige jaren opgelegd zullen worden en daarna naai den slooper verhuizen. Het beslissende woord is nog niet gesproken. Maar dat het Leven zijn rechten herwint, dat het gespeel met den Dood zijn hoogtijd al gehad heeft, dat het Nieuwe daagtdat geloof ik, ondanks allen schijn. En als het heengaan van de oude Mauretania en den ouden Prins met de intrede van die nieuwe periode samenvalt, behoeven wij ze niet te betreuren. R. P. Verlaging Kampeergelden? Meerderheid van B. en W. van Zandvoort daartegen. Naar aanleiding van een verzoek van vijf raadsleden om de kampeer-vergoeding in ver band met de zeer ongunstige weersomstandig heden alsnog terug te brengen van f 0.75 tot f 0.50 per dag. deelt het college van B. en W. van Zandvoort het volgende aan den raad mede: De meerderheid van het college staat tegen over een verlaging der tarieven voor het kam peeren afwijzend, terwijl de minderheid ge vormd door den voorzitter niet tegen een wij ziging der tarieven is. Volgens diens zienswijze kan een bedrag van f 0.75 voor een dag- en nachtvergunning gehandhaafd blijven, men is toch in de gelegenheid hiervoor twee dagen en een nacht op het strand te kampeeren. Echter is bij een verblijf van eenige weken genoemd dagtarief van f 0.75 aan den hoogen kant en zou naar de meening van den voor zitter dit per week niet 7 x f 0.75 f 5.25 moe ten bedragen maar op f 4.25 kunnen worden bepaald. Indien door den Raad gewenscht, ware dit tarief per maand, eventueel per seizoen, naar verhouding te verlagen. Naar zijn meening dient het zoogenaamde „week-end"-kampeeren niet bevorderd te wor den en voor een verblijf op het strand van Zaterdagmiddag af tot den daaropvolgenden Maandagochtend, hetgeen thans voor f 0.75 veroorloofd is, ware zonder eenig bezwaar f 1 te rekenen. De mogelijkheid bestaat, dat een verblijf in een kampeertent gedurende langeren tijd den kampeerder of kampeerders voor zoover de gezondheid betreft ten goede kan komen. Bij zoogenaamde weekenders, die het kam peeren maar als een „avontuur" beschouwen is hiervan weinig of geen sprake; zij kunnen als dagkampeerders van zee en strand genie ten. Het tarief voor dagkampeeren kan wederom naar de meening van de minderheid gehand haafd blijven op f 0.50 per dag, echter met deze rectrictie, dat voor dagtenten na 3 uur 's mid dags geplaatst f 0.25 verschuldigd is. 1 (Een Engelsch marinevaartuig is op weg naar Port Soudan aan den grond geloopen door de verwar ring, die een plotseling dol gewor den scheepskat veroorzaakte.) Als het een kat slaat in haar bol, Dan ben ik liever niet present, Dit was in waren zin een dol En ook een katterig moment. Het beest was dol in hoogen graad, Het rende razend in het rond, En stichtte er zoo'n kattekwaad, Het heele schip liep aan den grond. In die kat-astrofale roes. Was haast het heele trotsche schip Wel zeer ontijdig voor de poes, Stijf vastgeloopen op een klip. Er was aan boord welhaast geen man, Dien 't ondier niet gebeten had, Maar elk van hen was, als het kan, Nog meer gebeten op de kat. Het liep betrekiijk nog goed af, Het schip zoowel als 't avontuur, Men stoomde verder en de staf Noch 't schip was verder overstuur. Tenslotte is een kattenlijk, Nu weer in rust, in zee gedaald, Het groote Britsche keizerrijk, Heeft eens te meer gezegepraald. P. GASUS. De nieuwe Raad van Haarle m. 24 Juli onderzoek der geloofsbrieven. Door den voorzitter van het Centraal Stem bureau is aan de leden van den nieuwen raad onzer gemeente bericht gezonden van hun be noeming. Hierbij was tevens de mededeeling ge voegd, dat het in het .voornemen ligt van B. en W. om het onderzoek der geloofsbrieven zoo mogelijk in de vergadering van den ge meenteraad van 24 J-uli te doen geschieden. Daarom wordt verzocht te willen medewerken dat de stukken zoo spoedig mogelijk ten sta-d- huize worden ingezonden. PERSONALIA Voor het Staatsexamen akte onderwijzeres slaagde te Amsterdam mej. A. S. de Vletter, te Bloemend-aal. De nieuwe regeling voor den tonguitvoer. Exporteurs zeer ontstemd over opgelegd „prijsverschil". Men vreest noodlottige gevolgen voor den handel op Frankrijk. Zooals wij reeds hebben gemeld treedt Donderdag 11 Juli de monopoliseering van den tonguitvoer in werking. Van dien datum af zal voor de uit te voeren kwantums een speciaal formulier aangevraagd en inge vuld moeten worden, waarop de soorten af zonderlijk moeten worden aangegeven, als mede de inkoopprijs per K.G. Het formulier bevat tevens een vei'koop- en koopcontract, waarbij de exporteur ver klaart aan de Ned. Visscherijcentrale. die houdster van het monopolie is. te hebben verkocht de omschreven partij tong. welke partij de exporteur terug koopt voor den- zelfden prijs, verhoogd met het daarop te leggen „prijsverschil". Dit „prijsverschil" wordt voor elk land iederan dag voor den afslag bekend gemaakt en kan vernomen worden op het certifieatenbureau. De uitvoer naar landen waar de invoer niet is gecontingenteerd, als Zwitserland en Italië, mag geschieden met een machtiging tot uitvoer. Alvorens tot export van tong kan worden overgegaan moet ten behoeve van de Visscherijcentrale door de exporteurs een voorschot worden ge stort, hetwelk bedraagt voor tong naar Frankrijk 30 cent per K.G. over het kwantum, dat men in den loop van de maand naar Frankrijk wil uitvoeren. Van dit voorschot wordt het „prijs verschil" afgetrokken." Het „prijsverschil" wordt dagelijks be paald voor kleine slips, groote slips, klein- mi-ddel. groot middel en groote tong. Voor alle landen zal het ..prijsverschil" in den regel gelijk zijn. De vaststelling van het „prijsverschil" is geheel overgelaten aan het oordeel van de Visscherijcentrale. Hieromtrent worden geen inlichtingen verstrekt. Voor de fijne visch is alleen tong gemo nopoliseerd zoodat griet, tarbot enz. op de wijze als tot heden naar Frankrijk kan wor den uitgevoerd. De exporteurs zijn over deze regeling ten zeerste ontstemd. Gevreesd wordt, dat het opgelegde ..prijsverschil", dat niets anders is dan een zware belasting, een groote prijs- verhooging voor de ontvangende landen be- teekent en hierdoor onze handel op Frank rijk door Engelsche en Belgische concurren tie zal worden doodgedrukt. Wandgedierte. Radicale verdelging, onder geheimhouding en schriftelijke garantie. Alleen onze twee voudige methode garandeert U afdoende verdelging. Waar anderen faalden, slaagden wij. ZUIVERONDERNEMING „R ADICAAL", Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11057. (Adv. Ingez. Med.) De belastingen te Zandvoort. Verhooging aantal opcenten. De krachtens het raadsbesluit van 26 Febr. 1935 aan de strandpachters verleende restitu tie van 10 pCt. van de over 1934 verschuldigde pachtsommen komt de gemeente te staan op een uitgaaf van 1777,25 ten laste van de be grooting voor 1935, waarvoor nog geen dek kingsmiddelen zijn aangewezen. Ook moet dekking wordtn gezocht voor het bedrag van 130G0 waarmede het subsidie aan den ge meentelijken dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon wordt verhoogd. Totaal derhalve een bedrag van 14777,25. Het eenige middel om de begrooting sluitend te houden is belastingverhooging. De verordening op de heffing van opcenten op de personeeie belasting, vastgesteld bij raadsbesluit van 20 December '34 is intus- schen goedgekeurd en het is thans niet meer mogelijk nog voor het belastingjaar 1935 wijzi ging te brengen in het aantal opcenten. Blijft dus als eenige mogelijkheid: verhooging van het aantal opcenten op de gemeentefondsbe lasting. Dit aantal opcenten werd oorspronke lijk vastgesteld op 75. doch Ged. Staten maak ten bezwaar tegen heffing van een hooger aantal dan 55 opcenten, omdat het aantal op centen op de personeeie belasting niet zooda nig was opgevoerd, dat de opbrengst van hoofdsom en opcenten tezamen gelijk was aan 2y2 maal de hoofdsom volgens het wettelijk tarief. In de begrooting '35 werden daarop zooda nige wijzigingen aangebracht dat met 55 op centen kon worden volstaan. Het college vertrouwt dat Ged. Staten thans geen bezwaar zullen hebben tegen heffing van 75 opcenten nu de gemeente zoo plotseling voor een tegenvaller van 13f)00 komt te staan, te meer daar het thans niet meer mo gelijk is de opcenten op de personeeie belas ting te verhoogen. De opbrengst van 75 opcenten op de ge meentefondsbelasting wordt door den Inspec teur der Directe belastingen voor liet belas tingen voor het belastingjaar 1935 36 geraamd op 60600, waarvan 2/3 ten bate van den dienst 1934 komt. is 40.400. 2/3 gedeelte van de opbrengst van 55 op centen is 29.600, zoodat de meerdere op brengst 10.800 is. Het na deze belastingverhooging nog te dek ken bedrag van 3977,25 kan worden gevon den door vermindering van den post „Onvoor ziene uitgaven". KIND TE WATER GERAAKT. Door voorbijganger gered. Zaterdagmiddag om kwart voor zes viel de 6-jarige A. v. d. Putten Leidschestraat 39, spelenderwijs in de Houtvaart tusschen viaduct en zwembad. De 32-jarige slager G. Veen, H. van Alphenstraat 40, sprong ge kleed te water en haalde het kind op het droge, waarna ze in perceel Houtvaart 6 werd binnengedragen en behandeld werd door 'n lid van de Reddingbrigade. Vervolgens is het kind naar huis vervoerd. Het had nogal water binnengekregen. WIJZIGING IN BUSLIJNEN AANGEVRAAGD Voor een Commissie uit Gedeputeerde Sta ten werd Maandagmorgen de aanvraag be handeld van de Stormvogels tot wijziging van de haar verleende vergunningen tot het uit oefenen van autobusdiensten van Haarlem naar IJmuiden en terug en van Beverwijk naar IJmuiden en terug. Er werden geen mondelinge bezwaren ingebracht. Gedeputeerden zullen later hun beslissing kenbaar maken. Winkeldievegge betrapt. Ook haar zoontje stal Zaterdagmiddag omstreeks half zeven is op aanwijzing van een dame een 34-jarige vrouw aangehouden bij Vroom en Dreesmann die een babytruitje en twee biouses wegge nomen had. Haar 13-jarig zoontje, dat in haar gezelschap was, had ook 'n kieedingstuk gestolen. Bij huiszoeking werden nog eenige nieuwe goederen in beslag genomen, die de vrouw echter, volgens eigen verklaringen Donderdag in hetzelfde magazijn gekocht zou hebben. De politie stelt een nader onderzoek in, proces-verbaal is opgemaakt. Wielrijdster bewusteloos gevonden. Wie zag het ongeluk gebeuren? Zondagavond even voor elf uur is de 26- jarige winkeljuffrouw A. op den Vergierde- weg bij de Gysbrecht van Aemstelstraat be wusteloos op -den gerond gevonden naast haar fiets. Een dokter en een lid van den Onge- vallendienst hebben haar voorloopig behan deld, waarna het slachtoffer per ziekenauto naar het Diaconessenhuis gebracht is. Zij had een wond aan den linkerslaap en ver moedelijk een hersenschudding opgeloopen. Het bleek dat zij een bezoek gebracht had aan een familie in de v. Aemstelstraat, die ze kort voor 't ongeluk verlaten had. fiets is niet beschadigd, over de oorzaak van het geval tast men nog in het duister. Aan hen, die iets kunnen meedeelen over deze zaak, wordt verzocht zich te vervoegen aan het politiebureau. Busdienst Zwanenburg— Halfweg. N. Z. II. T. M. zal overleggen met Haarlemmermeer. Voor een commissie uit Gedeputeerde Sta ten, onder voorzitterschap van mr. J. B. Bomans is Maandagmorgen de aanvraag be handeld van de N.Z.H.T.M. voor een bus dienst ZwanenburgHalfweg. De secretaris van Haarlemmermeer deelde mee, dat het gemeentebestuur zulk een bus lijn toejuicht, maar bezwaar maakt tegen de route, die dezelfde zou worden als die van de eigen bussen van Zwanenburg's Vereeni- ging. De wegen zijn daarvoor niet bestand, wat duidelijk gebleken is in den afgeloopen winter. De wegen zitten vol kuilen en de trottoirs zijn stuk gereden. Op een vraag van mr. Bomans merkte de secretaris op. dat langs Ringvaart en IJweg de route wèl ge legd kon worden. De Wilgenlaan is veel te smal. De voorzitter meende, dat de bewoners in het zuidelijk gedeelte juist belang hebben bij een bus. maar dat de door het gemeentebe stuur verlangde route daaraan niet geheel voldoet. De vertegenwoordiger van de N.Z.H.T.M. ir. van Nugteren vond de route langs den Ringdijk verkeerd. Dan heeft de lijn prak tisch geen zin. Hem is ter oore gekomen, dat de bochten der grint en macadamwegen be straat zullen worden zoodat dan een groot bezwaar opgeruimd zou zijn. Nadat mr. Bomans gewezen had op den onhoudbaren toestand bij de brug en opge merkt had. dat als de nieuwe brug er is. de route dan weer gewijzigd moest worden in verband daarmee, kwam men overeen, dat overleg gepleegd zal worden tusschen N. Z. H. T. M. en het gemeentebestuur van Haar lemmermeer, van welk onderhoud de com missie uit Gedeputeerden op de hoogte ge bracht zal worden. De secretaris van Haarlemmermeer deelde nog mee dat het financieel voor de ge meente onmogelijk is ten behoeve van de gevraagde buslijn de wegen te verharden. P.IJ DE TWEEDE KAMER IS EEN WETSONT WERP INGEDIEND TOT VERLAGING VAN EEN AANAL VASTE LASTEN: HYPOTHEEK RENTE, IIUREN, ERFPACHTSCANON. pag. 7 Mussolini zegt zeker tc zijn van een overwin ning op Abessyniè. pag. 8 Amerika en Engeland roepen hun onderdanen uit Abessynië terug. pag 8 De Kleine Entente in beroering door de Habs- burgkwestie. pag. 8 D. II. A. B. A. T. is een succes geworden. pag 8 Te Rotterdam vonden spelende kinderen het lijk van een man. pag. 7 Minister Oud licht de regeerïngspolitiek toe. pag. 7 Velen zijn het slachtoffer geworden van ver keersongelukken. pag. 7 Ontevredenheid te IJmuiden over de nieuwe uitvoerregeling van tong. pag. 1 Verhooging van de belastingen te Zand voort? pag. 1 Helen Moody-Wills wint het dames-enkelspel te Wimbledon. pag. 6 De Nederlandsche zwemmers tegen de Belgen. pag. 6 De T. T. races te Assen. pag. 4 De Nederlandsche wielerkampioenschappen op de baan. pag. 4 Laatste Berichten. pag. 2 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Zeekasteelen. pag. 1 G. J. Kalt over het zangconconrs van „Vox Humana". pag.8 Bekende Haarlemmers: Dr. P. II. Schroder. pag. 7 Het raadslid M. de Braai. Zal zijn benoeming toch aanvaarden. Nadat bekend geworden was, dat op de A. R. lijst voor de Haarlemsche raadsverkiezingen slechts twee leden gekozen waren, heeft de heer M. de Braai ons gemachtigd mede te dee- len, dat hij zou overwegen om van zijn zetel afstand te doen ten gunste van den heer K. Brants, die niet herkozen is. Nader vernemen wij evenwel van den heer de Braai dat er veel aandrang op hem is uit geoefend om van dit voornemen af te zien. Dit heeft tot resultaat gehad, clat hij alsnog be sloten heeft zijn benoeming tot raadslid te aanvaarden. „EIGEN TUTN" WON EEN MEDAILLE. Op de Lathyrus Tentoonstelling in Heem stede heeft de volkstuinvei'eeniging „Eigen Tuin" een verguld zilveren medaille ver worven. Motor botste tegen een boom. Door het springen van een band. BERGEN, 8 Juli (A.N.P.) Tengevolge van het springen van een voorband is gisteravond op de Eeuwige Laan te Bergen-Binncn een motor met zijspan tegen een boom gebotst. De berijder, de duopassagier en een dame, die in de zijspan zat. werden gewond. De be stuurder, de heer P. Bos uit Velsen, heeft een hersenschudding opgeloopen, terwijl de duo passagier mej. K. van Essen uit Bloemendaal, en mej. T. Bergman uit- Haarlem ernstige vleeschwonden hebben gekregen. Alle drie zijn opgenomen in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar. Naar wij bij informatie vernamen is de toe stand van mej. Van Essen tamelijk goed. Mej. Bergman had nog pijn, terwijl de heer Bos het naar omstandigheden tamelijk wel maakt. Hij had eenr ustigen nacht. MOTORONGEVAL. Zondagmiddag omstreeks drie uur is de motorrijder B. uit Amsterdam op de Klever laan met zijn motor gevallen, omdat de tram rails daar boven het wegdek uitsteken. De heer B. kwam cr betrekkelijk goed af doch zijn vrouw die op de duo zat, kwam met het hoofd op de straat terecht, waardoor zij een groote hoofdwonde en een lichte hersen schudding opliep. Dr. Immink, die ontboden werd verleende de eerste hulp waarna zij per ziekenauto werd vervoerd. De reorganisatie van het Ver wuift is thans zoover gevorderd, dat de beide asphaltwegen voor het verkeer zi^a opengesteld. VERKEERSBORD OMVER GEREDEN. Zaterdagnacht omstreeks 2 uur heeft een auto op den hoek Tetterodeweg Kweekduinweg een aldaar staand verkeersbord omvergere den dat daarna in den tuin van den heer D. terecht gekomen is. Voorts was een boom flink bescha digd en een ijzeren hek vernield. De auto was pas in den tuin tot stilstand gekomen. Volgens verklaring van een der omwonenden was de auto, die nogal beschadigd was, kort daarna weggereden. Een paar uur later meldde de bestuurder die de aanrijding veroorzaakt had uit Am sterdam zich per telefoon bij de politiepost te Overveen aan. Hij verklaarde, dat hij plotse ling naar links moest uithalen omdat een voor hem uitrijdende auto ook naar links ging. Hij was bereid de schade te vergoeden.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1