MM iaektUeena^licleH? Hongarije wint van Nederland met 27 punten voorsprong. CRICKET IN ENGELAND. VACANTIE Costuum naar Maat L VAN DAM 1 A. FEDËRMANN 1. WOENSDAG 10 JUtl 1935 HAARDE M'S DAGBLAD e SPORT EN SPEL. ATHLETIEK. Een fraaie zege van Osendarp op de 200 M. De Ruyter vestig! een nieuw Nederlandsch record op de 1000 M. (Van onzen medewerker) Dat Nederland niet zou winnen van Hon garije in de ontmoeting, welke Dinsdagavond in het Stadion plaats had, was wel te ver wachten. hoewel een klein sprankje hoop toch altijd bleef bestaan. Doch dat de neder laag zoo groot zou worden viel wel wat tegen. Onmiddellijk dient gezegd, dat op diverse nummers onze athleten beneden de normale prestaties bleven. Wij denken hierbij in de eerste plaats aan den hink-stap-sprong. terwijl ook het resultaat bij kogelstooten door De Bruyn een tegenvaller was. Ook op pols- hoog en hoogspringen bleven de Hollander; beneden de verwachtngen. Het Stadion was maar matig bezet, toen na de gebruikelijke volksliederen werd be gonnen met de 400 M. De Hollanders hadden gunstige banen geloot. Klasema de eerste en Jansen de derde, terwijl Zsitvai en Vadas resp. op de 2e en 4e banen stonden. Van start ging Klasema snel weg, doch hij hield dezen spurt te kort vol, althans hij verzuimde zich eerst naast de Hongaren te plaatsen, om door de bocht op gemakkelijker wijze aan hen te kunnen blijven hangen. Jansen was min der snel en was daar door geheel uit den strijd. Voor de tweede bocht versnelden de Hongaren plotseling. Gemakkelijk liepen zij van hun tegenstanders weg om op grooten afstand te eindigen. Deze inzet begon der halve met een dubbele nederlaag Aller aandacht was gevestigd op de 100 M. Van links naar rechts in de banen Berger, Sir, Ostendarp en Gero. Eerst een valsche start van Berger, dan nog een en bij de derde wederom een van onzen kampioen, ditmaal in gemeenschap met Sir. De starter, die blijk baar de overtreding niet constateerde, ver zuimde evenwel terug te schieten en zoodoen de werd het slechts een strijd tuschen Ber ger en Sir, want Osendarp kon het terrein dat hij bij* den start achter was, onmogelijk inhalen. Wel liep hij op 't eind op beide con currenten in, doch hij bleef de dupe; de wed strijd werd er minder fraai door. Berger had een oogenblik de leiding, doch toen kwam Sir onweerstaanbaar opzetten. Op 80 M. had hij zich een halven meter voorsprong ver overd; dit kon Berger niet meer ophalen. W. Kaan heeft bijna de geheele race tegen Kovacs geleid, doch het laatste stuk kostte hem door mindere sprintkwaliteiten de over winning. Geducht heeft de Haarlemmer evenwel van zich afgebeten. Na start gingen beide rivalen gelijk op, doch bij de derde horde leidde de Haarlemmer met ruim 1 M. Dan begint de Hongaar evenwel enorm te sprinten. Hij vermindert steeds Kaan's voor sprong, maar toch wordt hij eerst na de laatste horde gepasseerd. De hordentechniek van Kaan is, dat blijkt steeds meer, van de allerbeste kwaliteit; indien hij slechts meer van dergelijke zware wedstrijden krijgt, zal bij hem ook in de sprint vorderingen te maken zijn. Een moedige race liepen onze beide 800 M. loopers Bouman en Tackema. Hun tegenstan ders Szabo en Iglói zijn beiden van heel groot formaat en daarom juist dient hun moedig geloopen race onze bewondering te hebben. Zelfs had Bouman bij de Marathonpoort in de laatste ronde de leiding genomen en be hield die tot het ingaan van het laatste rech te eind. Toen gingen echter de Hongaren onweerstaanbaar voorbij. Er was geen houden aan; op grooten afstand eindigden zij dan ook vóór onze landgenooten. Dezen hadden inmiddels nog den goeden tijd van 1 min. 59 sec. te noteeren. een tijd, die in Nederland hoogst zeldzaam is. Tackema was inmiddels kort voor de eindstreep Bouman nog juist voorbij gegaan. Nog voor de pauze kwam het nummer 200 M., dat de eerste Nederlandsche overwinning opleverde. Osendarp had hier de binnen baan geioot, terwijl Berger de derde baan lootte. Gyenes en Kovacs die vóór Sir inviel beliepen resp. de 2e en 4e banen. Direct na den start liep Osendarp in een geweldig tempo naar voren. Gyenes en Berger had hij spoedig ingehaald, doch met Kovacs ging dat- niet zoo gemakkelijk. Niet zoodra is de Ha genaar naast hem of de Hongaar sprint weg en neemt zelfs weer even de leiding. Doch Osendarp, die door zijn tegenvaller op de 100 M. zich extra wilde geven en rehabili- teeren, liet niet los. Krachtig, zich geheel gevend spurt hij er vandoor. Op 10 M. voor de finish heeft hij den Hongaar weer inge haald en nu is de overwinning voor hem, want de Hongaar, hoe uitstekend ook overi gens, kan dat niet houden. Een schitterende race. De Bruyn stelde wel heel teleur bij zijn eerste optreden na zijn Zweedsch uitstapje. Het dient gezegd, dat hij een geblesseerde hand had, doch in weerwil daarvan viel het geheel toch tegen; het kostte ons eenige punten. Ook Roelofs viel bij het hoogsprin gen tegen, want 1.80 M. zijn wij van hem niet meer gewend. Jansz daarentegen deed meer, dan wij van hem verwachtten. Den grootsten tegenvaller boekten wij op hink-stap-sprong. Onze nationale en Euro- peesche kampioen moest hier de eerste en tweede plaats met een Hongaar deelen. nog wel na een matige verrichting. De tweede Hollander Blankers, die na een lange wed- strijdlooze periode weer eens van de partij was. viel geheel uit het kader. Dat was geen eerste klasse werk meer; zoo werd het ge heel een bittere teleurstelling. Na de pauze was de beurt aan Petit om te toonen, wat hij op 5 K.M. tegen de Hon garen zou uitrichten. De Limburger liep een moedige race. bleef ruim 3 K.M. mede met de Hongaren aan den kop. doch moest toen zijn rivalen laten gaan. Dezen liepen vooral de laatste ronde formidabel. De kleine Kelen vertoonde een geheele ronde een lange sprint, zoo krachtig en frisch, dat een groote ovatie zijn deel werd. Ook de 4 maal 100 M. werd een buit dei- Hongaren. Berger had op de eerste 100 M. terrein gewonnen en Van Beveren liep een uitstekende race, die de kansen voor Neder land geenszins slecht lieten staan. Doch Jansen kon den aan de buitenbaan spurten- den Kovacs niet houden en toen Sir 2 M vóór Osendarp den stok kreeg, was het pleit beslecht. De laatste meters staakte de Hage naar iedere verdere poging, wat oorzaak werd, dat ook de tijd nog slecht werd. Wel verdiend wonnen de Hongaren den kamp met 73V2punt tegen 46/2 punt. Het waren fraaie wedstrijden. Het bijprogramma. Allereerst verdient vermelding de prestatie van den Volewijcker, de Ruyter, die geheel alleen aan den kop loopend in soepelen, fraaien stijl kans zag, 't 1000 M.-record van den Haarlemmer Hoogewerf, 2 min. 55.2 sec te brengen op 2 min. 54.9 sec. Dit tweede op treden van den Amsterdammer was weder om van fraai gehalte; hij leverde het bewijs, dat van hem veel te verwachten is. De le H.B.S. a won na spannenden strijd de - maal 100 M. voor scholieren, terwijl bij de Olympische estafette de ..Haarlem"-ploeg Herfst, Van Geenhuizen, Metz en Figee op fraaie wijze beslag wist te leggen op de eer ste plaats. Een prestatie, welke in hoofdzaak te danken is aan Herfst en Figee. Vooral de laatste gaat meer en meer vooruit. Van hem kan „Haarlem" nog plezier hebben. Op speerwerpen boekten v. d. Poll en Lut- keveld niet de fraaie prestaties van eenige weken geleden op het „Haarlem"-veld, ter wijl het verspringen nog steeds matig was. De uitslagen luiden als volgt: NederlandHongarije. 400 M.: 1 Zoltan Zsitoai (H.) in 49.8 sec. 2 Vadas (H.) 50.1; 3 Klasema (Ned.) 52.9, 4 Jansen (Ned.) Hongarije 7 pt.; Nederland 3 punten. Hoogspringen: 1 Kesmark^ (H.) 1.85 M.; 2, 3 en 4: Rovo (H.), Jansz (Ned.) en Roe lofs (Ned), allen 1.80 M. Hongarije 6 punten, Nederland 4 punten. 100 M.: 1 Sir (H.) in 10.6 sec 2 Berger (Ned.) 10.7; 3 Osendarp (Ned.) 1 4 Gerö (H.) Nederland 5 pnt., Hongarije 5 pt. Kogelstooten: 1 Darany (H.) 14.83 M.; 2 De Bruyn (Ned.). 14.47 M.; 3 Csany (H.) 13.98V2 M.; 4 Houtzager (Ned.) 13.17 M. Hon garije 6 pnt., Nederland 4 pnt. 110 M. horden: 1 Kovacs (H.) in 15.1 sèc. 2 W. Kaan (Ned.) 15.2 sec., 3 Mesman Sehultz (Ned. 15.5, 4 Szabo. Hongarije 5 pnt. Nederland 5 pnt. Hinkstapspi-ong: 1 en 2 Szirmak (H.) en w. Peters (Ned.), beiden 14.28v2 m.; 3. Bes- senyci (H.) 13.75 M.; 4 Blankers (Ned.) 12.82 M. Hongarije 5v2 pnt.. Nederland 4*/2 pnt. 800 M.: 1 Szabó (H.) in 1 min. 56.6 sec.; 2 Iglói (H.) 1.56.7; 3 Taeckema (Ned.) 1.59; 4 Bouman (Ned.) Hongarije 7 pnt.; Neder land 3 punten. 200 M.: 1 Osendarp (Ned.); 21.7 sec.: 2 Kovacs (H.) 21.3; 3 Berger (Ned.) 22.2; 4 Gyenes (H.) Nederland 6 pnt.; Hongarije 4 pnt. Discuswerpen: 1 Donogan (H.) 95.94 M.; 2 Madarasz (H.) 44.02 M.; 3 De Bruyn (Ned.) 42.91 M.; 4 van Dijk 39.35 M. Hongarije 7 pt.; Nederland 3 punten. 5000 meter: 1 Kelen (H.) 15 min. 9.4 sec.; 2 Zilagyi (H.) 15.14.8; 3 Petit (Ned.) 15.57.8; 4 Meyer (Ned.) Hongarije 7 punten, Neder land 3 punten. Polsstokhoog: 1 en 2 Csanyi en Zsuffka (beiden Hongarije) 3.80 meter; 3 Oorschot (Ned.) 3.50 meter; 4 Hoven (Ned.) 3.40 M. Hongarije 7 punten, Nederland 3 punten. Estafette 4 maal 100 Meter: 1 Hongarije (Minai, Pajzs. Kovacs. Sir) 41.9 sec.; 2 Ne derland (Berger, Van Beveren. Jansen, Osen darp) 42.4. Hongarije 7 punten, Nederland 3 punten. Totaal uitslag: 1 Hongarije 73Vz punt, 2 Nederland 46J/2 punt. BOKSEN VAN KLAVEREN TEGEN EDER OM HET EÜROPEESCH KAMPIOENSCHAP. AMSTERDAM, 9 Juli. Naar wij vernemen zijn de onderhandelingen inzake de organi satie van een viertal belangrijke bokswedstrij den momenteel in een dergelijk stadium ge komen, dat men definitief mag aannemen, dat op 8 September in ons land een interna tionaal boksprogramma van den eersten rang zal plaats vinden. In de eerste plaats komt onze landgenoot Beb van Klaveren, die op het oogenblik nog in Amerika vertoeft, uit tegen de Duitscher Gustav Eder, in welken kamp de titel van Europeesch kampioen weltergewicht op het spel staat, terwijl tevens deze ontmoeting geldt als voorwedstrijd voor het wereldkam pioenschap. Verder staan drie wedstrij'den in het zwaar gewicht op het programma, n.l. Max Schme- ling Duitschlandtegen Max Baer (Amerika). Primo Camera (Italië) tegen Walter Neusel (Duitschland) en Pierre Charles (België) tegen den Zuid-Amerikaanschen kampioen Brescia. Verschillende van de Dinsdag geëindigde serie wedstrijden waaraan alle 17 counties deel namen, hadden een interessant verloop. Hampshire (17) dat nog slechts 1 overwinning behaald had, sloeg Kent (4) met 26 runs. Tegenover 321 en 164 van Hants plaatste Kent 246 en 213. Yorkshire (1)Surrey (8) trok op den eersten dag al 14000 toeschouwers. York shire maakte de recordscore van het seizoen n.l. 5827. Surrey 206 en 256 werd met innings geslagen. Sussex 10) speelde weer sterk en zette te Hove een volledig Gloucester (13) voor 39 runs aan den kant. Een derde match met hooge totalen was die te Nottingham tegen de Zuid-Afrikanen. Notts (11) begon met312. Zuid Afrika scoorde 512. Notts' 2de innings leverde 3129 op waarna de tijd verstreken was. Der byshire (2) nam Armstrong weer in het elf tal op. Na 237 van Derby kwam Lancashire (6) niet verder dan 87 doorArmstrong die 5 voor 13 nam. Na 1919 van Derby en 1764 van Lancs eindigde de strijd in een draw Essex (12) dat in de 1ste innings na 159 van Northants (16) faalde op Clark (6 v. 30) door slechts 60 te maken, won de match toch nog door op Northants' 145 in ide 2de innings met 245 voor 7 te antwoorden, Warwickshire (3) 308 en 258 sloeg Middlesex (5) 232 en 202 en verwisselde daardoor met de Londenaren van plaats. Glamorgan (7) 246 en 2776 sloeg Lei- cester (9) 130 en 240, Worcester (14) 225 en 2737 won weer eens en wel van Somerset (15) 197 en 128. De wedstrijd OxfordCambridge is de tra ditie getrouw weer op Lord's begonnen Cam bridge 302 (Parker 76, Tindall 53) en 1023 tegen Oxford 221 (de Saram 85) staat er goed voor. Cameron nam 7 voor 73. STOOP'S OVERDEKT en OPENLUCHTBAD (VOORVERWARMD ZWEMWATER, MINIMUM 68 a 70 BEIDE STEEDS OPEN ZONDAG TOT 6 UUR 's-AVONDS EIGEN BADGOED MAG WORDEN MEDEGENOMEN (verplichte ontsmetting 3 cent) KWART JESZWEM MEN INCL. BADG. ELKEN WERKD. 6 7.45 's-AVONDS BOVENDIEN ZATERDAGS 8-10's-AVONDS (Adv. Ingez. Med.) Er is altijd een element van hoogachting en vereering in elk bloemengeschenk. j Om deze gevoelens zuiver tot uiting te brengen, is het noodig dat men dauw- g versche bloemen geeft van eerste kwaliteit. jj DAUDEY'S Bloemenmagazijn, GROOTE HOUTSTRAAT 112. Telef. 1085», j| heeft terecht de reputatie, utisluitend de allerbeste kwaliteit bloemen te leveren, en relatief lage prijzen te berekenen voor prachtige bouquetten en bloemenmanden B (Adv. Ingez. Med.) CRICKET. HAARLEM COMB.H.B.S. A De jaarlijksche vacantie-wedstrijden van Haarlem zijn Dinsdag weer begonnen. De H. B. S. A begint te batten; aanvankelijk schijnen A. v. d. Bergh en A. Hartog en goed het oog op te hebben, doch op 14 valt reeds de scheiding als A. v. d. Bergh door A. Heimig gebowled wordt. P. Ligtenstein maakt het hierna niet lang. J. de la Mar weet dan echter eenigen tijd stand te houden, hoewel hij reeds in het begin van zijn innings uitstekend door J. Voogd gestumped werd, de umpire gaf ech ter ot out. Op de uitstekend bowlende A. Hei mig en O. Abendanon staat A. Hartog nog steeds uitstekend te batten. Op 34 wordt J. de la Mar gevangen: kort hierna wordt J. Mulder gebowled. Gelukkig staat hierna P. Kruyt goed te batten, doch jammer genoeg is het nu de beurt van A. Hartog om te vertrekken. Als ook P. Kruyt uit is, is het spoedig met de innings gedaan. Het totaal is slechts 61. A. Hartog met 24 en P. Kruyt met 11 wisten de dubbele cij fers te bereiken. A. Heimig 4—31 en O. Abendanon 5—30 deel den de wickets. J. Voogd en N.N. openen hierna voor Haar lem. Voogd doet het kalm aan en heeft niet over geluk te klagen. Eerst op 31 valt het 1ste wicket, n.l. dat van ë.N. A. Heimig maakt het hier niet lang, dóch O. Abendanon weet dan weer stand te houden. Als Voogd te wild wordt, is hem dit noodlottig, want door een eenvoudig en bal wordt hij gebowled. De overige batsmen maken er niet veel van, doch zonder moeite wordt het lage H B.S.-totaal overschreden. Vooral O. Abenda non zorgt voor de runs, hoewel eenige kansen biedend, die echter niet geaccepteerd worden. Voor 90 zit het Haarlem-team tenslotte aan den kant. J. Voogd 13, N. N. 26 en O. Abenda non 28 dragen het meest bij dit totaal bij. Voor de H. B. S. bowlden: P: Ligtenstein 4-37, J. Mulder 2-22, A. v. d. Bergh 3-27 en A. Hartog 1-0. eerst nog 'n met 2 pantalons_ f 4Öh Coupe, be- f AS werking en stofSen f 50p"~~ onder volle garantie!! 78 Ged. Oude Gracht 78 (Adv. Ingez. Med.) LAWNTENNIS. Het int. tournooi te Noordwijk. In het damesenkelpsel werd Dinsdag de eerste ronde van de internationale afdeeling bijna geheel afgespeeld. Verschillende Neder landsche speelsters kwamen tegen buitenland- sche en moesten in al deze gevallen de meer- 21'heid van het buitenland erkennen. Zoo kwam mej. Knottenbelt^tegen de Duit- sche internationale mej. Horn; de drive, welke deze ontwikkelde, had een zoo goede lengte en was doorloopend zoo goed gespeeld, dat onze jongste internationale speelster met 62, 60 geslagen werd in een wedstrijd, die overigens lang niet eenzijdig was. Mej. Mechel kwam tegen een andere Duit- sche speelster, mej. Sander, die ook vroeger in deze wedstrijden gespeeld heeft en trof haar in de eerste set buitengewoon onvast. Mej. Mechel won die set met niet minder dan 60, doch het bleek voornamelijk te danken te zijn aan het niet-ingespeeld zijn van de Duitsche speelster. Deze kwam meer en meer op dreef: in een base-line gevecht tusschen beide speelsters bleef ook hier de Duitsche drive in de meerderheid; 06, 62, 6—3 voor mej. Sanders. Voorts won de Engelsche speelster miss Mac Ostrich van mej. Menko 6-^0, 61. De Fransche kampioene, mevr. Matthieu, had gelegenheid zich in te spelen tegen een der Zweedsche meisjes, die aan dit tournooi deelnemen, mej. Isaeus: 61, 60. De andere uitslagen in dit nummer waren: Mevr. De BruynsKops sl. mevr. De Brauw 1—0, 6—0. Mej. Jonquière sl. mej. Roozen (Duitsch land) 6—2, 6—2. Mej. Van Lindonk sl. mej. Th. Broese van Groenau 6—0, 62. Mej. Solé (België) sl. mej. Bjorklund 60. 6—0. mej. Roberg (Zw.) sl. mej. Groenewegen in een snel base-line duel 62, 62. In het heerenenkelspel heeft de kampioen van 1933 en 1934, de Italiaan De Stéfani heel wat moeite gehad om De Brauw te slaan. De dubbele forehand (links en rechts) gaf de Stéfani het overwicht, waardoor hij in vier sets won 6—2, 57, 64, 6—3, De Australiër Hopman soeelde een aan trekkelijke partij tegen onzen oud-kampioen Mr. v. d. Feen. Dat eerstgenoemde zich nu en dan terdege moest inspannen, pleit voor het zeer goede spel, waarover onze veteraan nog wist te beschikken. 61, 64, 61 voor den Australiër. Karsten kwam tegen den Hongaar Gabro- witz. Doordat deze al te veel de sterke back hand van Karsten bestookte en te weinig op diens minder sterke forehand speelde, werd het 63, 26, doch toen volgde 75, 62. De eenige overwinning van een Hollander in deze eerste ronde was die van Heynen op den Duitscher Dr. Busch. Het zwakke punt van de vijf sets, lag midden in de derde set. Hey nen stond hier 04, doch maakte vijf games achtereen (54) een daarna via een gemiste service-game 75. Hij won den wedstrijd in vijf sets 64, 36, 7—5, 4—6, 6—4. De andere uitslagen waren: Quist (Australië) sl. Hoeke 6—3, 6—1, 6—3. Nourney (Did) sl. Boon 6—3, 60, 60. In het dubbelspel werd twee partijen ge speeld: Eerste ronde: Jacobson en Van der Graaf sl. Gerritsen en Van Lennep 64, 6—1, 6—3. Karsten en Alsbach sl. Oudes en Van der Togt 6—4, 6—0, 6—1. 'n Heele zwoele zomerdag n oer café mei Hero-t 'n juichkreet - nieuwe moed - men draaft Strijkt neer - Drinkt Perl en is gelaafd fatoymfeext U? Wij loven deze maand de navoigende prijzen uit: Voor de foto, waarop het grootst aantal Perl-drin- kende menschen voor komt, Fl. 100.» Tevens voor de 5 meest WATERPOLO. „DE WATERRATTEN". Hedenavond acht uur speelt het eerste zevental van „De Waterratten" tegen Nereus I Dit belooft een spannende strijd te worden, daar Nereus wel revanche zal willen nemen voor de 31 nederlaag in Koog a. d. Zaan. De opstelling van D.W.R. is als volgt: v. d. Booren, N. Kollerie, S. de Vries, A. H. de Bruijn, Th. v. Koningsbrugge. J. Kollerie, N. de Vries Het tweede zevental speelt Donderda; avond in Leiden tegen ..de Zijl" II. „De Waterratten'-reserves behoeven slechts gelijk te spelen om kampioen van hun af deeling te zijn. (Adv. Ingez. Med.) Tentoonstelling voor Luchtbescherming. POSTDUIVEN. DE HOOGVLIEGER. De Haarlemsche Hoogvlieg-vereeniging hield een wedvlucht van Sloterdijk en tevens een vlucht voor jonge vogels, die alle hun hok bereikten. De uitslag luidt: De Ooent 1 met 40 en 36 punten; Van Gelder en Hom- mer.se 2 en 3 met gelijk aantal punten; Van Gelder met 39 en 35 en Hommerse met 37 en 37 punten; Sprokkreef 4 met 38 en 34 pun ten. Zondag 14 Juli keuring jonige vogels des morgens half negen. SCHAKEN SIMULTAAN-SéANCE. De heer A. D. de Groot van Santpoort, kam pioen van het district Haarlem, zal Donderdag avond a.s. in café „Suisse", aan den Rijks straatweg, een simultaan-séance geven voor leden en genoodigden van de Schaakclub „De Rochade". GOLF INT. OPEN GOLF KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Dinsdag is op de course van de Kennemer Golf en Country Club te Zandvoort het tour nooi om het internationaal open golfkam- pioenschap van Nederland begonnen. De resultaten van den eersten dag luiden als volgt: (totaal-scores) J. J. F. Pinnink (Ox ford) 154, H. Lambert (Haagsche Golf Club) 171, W. van Dijk (Amsterdamsche Golf Club) 166, A. G. Stempt (Aken) 162, R-. G. Chitten den (Royal St. Georg) 155. J. Oostermeer (Am sterdamsche Golf Club) 159, H. L. Archibald (Golfclub de Chantilly) 157, Capt. Francis Francis (Sunningdale) 147, O. van Zinnicq Bergman (De Dommel) 161, H. D. Baker (Ko ninklijke Belgische Golf Club) 154, Sid Brews (Zuid-Afrika) 140, G. N, Delcourt van Krim pen (Kennemer G. C.) 177, J. E. Glynne Percy (Yelverton) 175, Jhr. Michiel van Verduynen (Haagsche G.C.) 159, J. Smith (Gross Flott Club) 158. P. Witte (De Dommel) 152, K. B. Scott (Oxford) 157, Fredy Goodman (Wann- see, Berlijn) 160, Jhr. A. Calkoen van Limmen (De Pan) 165. P. Keene (Unattached) 156, J. van Dijk (De Pan) 148, H. W. L. King (Ken nemer G.C.) 159, B. Dunn (Noordwijksche G.C.) 174, M. Wetselaar (Kennemer G.C.). 164. M. Dallemagne (St. Germain) 144, B. Visser (Kennemer G.C.) 170. T. E. Odams (Gent) 143. A. Boyer (Nice) 140, E. Fox (Ruislip) 167. R. F. Schill (Haagsche G.C.) 162. C. Cramer (Noord wijk) 162, J. Blansjaar (Hattem) 154. opticien CROOTE HOUTSTRAAT 37 Bij de Aneoang Telef. 11059 Van ouds bekend voor eerste kwaliteit Optiek BILLIJKE PRIJZEN - Vakkundige bediening Leverancier van alle Ziekenfondsen (Adv. Ingez. Med.) PERSONALIA. Geslaagd is voor het doctoraal examen in de rechten onze stadgenoot de heer A. M. v. d. Storm. Mr. De Jong over Luchtbescherming in eigen huis. Op de Tentoonstelling voor Burgerlijke Luchtbescherming werd een lezing gehouden over „Luchtbescherming in eigen huis" door Mr. F. L. P. de Jong, secretaris der Stichting: Nederlandsche Luchtbeschermfngstentoon- stellingen. Als inleiding wijst spreker er op. dat de techniek der oorlogsvoering in den loop der laatste jaren zeer veel is veranderd; door de vliegtuigen is de actieradius zeer vergroot. Men neemt aan, dat een vijandelijke vlieger niet moedwillig de burgerbevolking zal wil len treffen, doch de beste vlieger mist weieens het doel. De opeenhooping in de groote steden, is dan funest. Spreker wijst op voorbeelden in het buitenland, waar men de verschillende groepen van woningen, fabriekscomplexen en zakenwijken ver van elkaar aan den omtrek der stad bouwt. Ook het uitbreidingsplan van Amsterdam-Groot gaat in deze richting. Hoe zwakker de verdediging van het land: is, hoe beter de burgerlijke luchtbescherming moet zijn georganiseerd. De laatste is uitslui tend passief. Als middelen van verdediging noemt spr*. in de eerste plaats de verneveling der stadi en dan de camouflage en verduistering des steden. Men onderscheidt brisantbommen, brand bommen en gasbommen. Bij de constructie der huizen kan men verschillende methoden toepassen. 1. Een stevig betonnen dak, zoodat een niet te zware bom er op blijft liggen. 2. Alle verdiepingen tamelijk sterk maken, zoodat bij iedere verdere doordringing van de bom, deze afgeremd wordt. 3. Dunne vloeren, doch stevige wanden. 4. De zgn. Skeletbouw. Deze idee wordt reeds meermalen bij bepaalde fabrieken toe gepast. Bij een ontploffing blijft dus het skelet geheel staan. Als laatste methode heeft men nog een combinatie van de methoden 3 en 4. Indien men geen kelder heeft neemt men het vertrek met de minste ramen, bijv. een tusschen- kamer of de kamer aan de tuinzijde. Wil men een kelder gebruiken, dan moeten den zolder van die kelder stutten. Wat de afsluiting dezer kelder aangaat, wijst spreker op de hermetisch te sluiten deuren. Het liefst stopt men niet teveel menschen iri één en dezelfde ruimte. Is de kelder te groot, dan brengt men er schotten in aan om toch af te scheiden. Men doet dit ter verdeeling der risico. Zijn er veel menschen in een beperkte ruimte aanwezig, dan moet men dus gebruik maken van Schuilplaats-gasmaskers. Verder moet er voor bescherming van gasontsmetters en ander personeel een afdoende kleeding ge vonden worden. Na vele proefnemingen is men er aan de Hembrug in geslaagd, een goede kleeding te verkrijgen, die aan de te stellen eischen tegen mosterdgas, voldoen. Het onaangenaamste van alles is wel de brandbom. De lichte bom dringt meestal door het dak blijft dan op den zolder liggen. Met water is hij riet te blussehen. daar er zuurstof ontwikkeld wordt tijdens de ver branding. Ook r.xet met zand, doch de brand bare deelen kunnen, wanneer men de zolder op de vereischte wijze met een laagje zand heeft bedekt, geen vlam vatten. Tenslotte betoogt spreker nog met klem. dat er door de luchtbescherming., heel veel is te j bereiken. Doch in de allereerste plaats is er oefening noodig. Op elk gebied. Nu is bijv. 99 pCt. der medici niet op de hoogte met de be- I handeling van de diverse soorten gaspatien- ten. Een zeer krachtige propaganda is abso- 1 luut noodig en men probeert dan ook de be langstelling der burgers te wekken door het houden van demonstraties, lezingen en het organiseeren van luchtbeschermingstentoon- stellingen. In vergelijking met al de ons omringende landen, is er hier een groote achterstand. De lezing werd o.a. bijgewoond door de Katholieke Jongens Centrale afd. „St. Joseph" in de parochie van den heer H. Joseph Jans straat. onder leiding van den heer Jos. Jonck- bloedt. De Tentoonstelling zal verlengd worden tot 18 Juli. Gepoogd zal worden ook gedurende de rest der Tentoonstelling iederen avond lezin gen te doen houden. Op Woensdagavond 10 Juli zal architect A. H. van Leeuwen uit Den Haag een lezing houden over het onderwerp: Schuilplaatsen. STAATSEXAMENS VOOR MUZIEK. Bij de te den Haag gehouden Staatsexa mens voor Muz'pk. siaoo-fip orici-eren voor het praktisch gedeelte piano MO.. onze stad- genoote, mejuffrouw Willy Schijf, leerlinge uit den opleidingscursus van den heer Lür- sen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10