MAISON DES DAMES VAN B. PRIJS Permanent-Wave tl.50 Advedeidies uit UiuuAeiU'ltooed. Autotochten in het buitenland. Ws5 Een veilige hooge huistrap in de KLOMPENCENTRALE gehaald, wordt met garantie gekocht en met weinig geld betaald PRIMA PERMANENT VOOR 1.50 Wat PHILIPS voor RADIO, Is PRIJS voor PERMANENT-WAVE! DAMES DE PRIJSVERLAGING GELDT GEN. CR0NJESTRAAT 54 telefoon wze. ZANMOORTSemAAN 180 ftSS&triéS TEMPELIERSSTRAAT 60-62 LANGSTRAAT 4, AL&iAAR W N S D' A" G 'to JUKI '1935 HXXKEEM'S D X"G BEA'D Een studie der bergen. Waarheen in lange en korte vacanties v v nral'lro - aarom gaat men naar Baden-Baden Biarritz, de Dolomieten, Riviera of van die andere streken, welke zoo dikwijls dienen als doel van autoreizen? De beantwoording van die vraag kan moeilijkheden baren, maar het is ook mogelijk de kwestie met een paar woor den af te doen. Er zijn namelijk toeristen, die de vele mogelijkheden, welke Europa hun biedt, minutieus tegen elkander afwegen, maar in de meeste gevallen kiest ..men" een bepaalde streek, omdat een familielid er zoo opgetogen over vertelde, of omdat een oi ander bekend personage er heen geweest is, of omdat men er toevallig iets over gelezen heeft ofnu ja, er zijn nog wel meer van dergelijke overwegingen. Toch blijft de reis op die manier het karakter van een „gokje" behouden, want wat een ander zoo mooi vond, kan u wellicht niets schelen; mon daine menschen vinden 't in een of andere modeplaats natuurlijk „knal", terwijl u zich er misschien zoudt „doodvervelen". Neen, voor het welslagen van een auto- reis is het noodig met kennis van zaken de verschillende mogelijkheden te kunnen be- oordeelen. Maaru reist voor uw genoe gen,, u hebt geen tijd om van te voren het noodige er over te lezen, de school-aard- rijkskunde ligt veel te lang achter u en.... nu ja, u hebt er geen zin in om „studie" te maken voor u op reis gaat. Misschien echter hebt u nog wel even tijd om enkele alge- meene beschouwingen over groottoerisme in Europa te lezen. Wij kunnen als het ware drie gordels van bergland onderscheiden die naar ligging en toeristisch karakter in hoofdzaak voor den aan tijd gebonden autotoerist in aanmerking komen. Betrekkelijk dicht bij onze grens ligt het groote gebied van het Rijnsche Ici- steengebergte. dat in het Zuiden afgesloten wordt door Hunsrück en Taunus. In dit ge bied vindt men talrijke toeristische hoogte punten: de Belgische en Luxemburgsche Ardennen, de mooiste (en daardoor meest bekende) gedeelten van Rijn en Moezel, de Eifel, het Westeiwald, het Sauerland, het Teutoburgerwald en de Harz. Al deze lage middelgebergten zijn gemakkelijk met een auto te doorkruisen, natuurlijk vindt men er wel de noodige hellingen, maar die zijn nergens bijzonder steil of moeilijk. Deze streek is ideaal voor automobilisten, die nog geen bergervaring hebben, alsmede voor hen die in betrekkelijk korten tijd veel willen ge nieten. Een vacantie van ongeveer een week is al voldoende. Hooge bergen vindt men hier nergens, in de Ardennen is 700 meter het hoogste (het plateau van de Baraque Michel tusschen Stavelot en Eupen, om zoo te zeggen vlak bij onze grenst. In de Eifel is de „Hohe Acht" het hoogste punt (756 m., niet ver van de Laacher See, van Adenau en van Koblenz» In het Sauerland verheft zich de Kahler Asten tot 840 m. boven den zeespiegel, in den Taunus de Grosse Feldberg tot 820 m. (pl.m. 30 K.M. van Frankfort. De Harz tenslotte spant de kroon, waar de 1142 m. hooge Broeken ligt. De tweede bergstrook. Als tweede bergstrook kan men het groote gebied onderscheiden, dat van de Pyreneeën af zich met een boog uitstrekt ten Noorden en Westen van de Alpen en in het Noord westen eindigt in het oude land Bohemen (Tsj echo-Slowakije)In dit gebied liggen o.m. Auvergne en Cevennen, de Cöte d'Or en het Plateau van Langres (oorsprong van de Maas). Vogezen en Schwarzwald. de Fransch- Zwitsersche Jura en de Schwabische Alp, en tenslotte het Bohemerwald, het Ertsgebergte en de Sudeten. Op Duitsch gebied kunnen als „uitloopers" beschouwd worden Thüringer- wald en Rhön. Deze gebergten zijn vrij belangrijk hooger dan die in het eerste gebied. In de Cevennen vindt men (vlak langs de oevers van de be roemde rivier de Tarn) het Plateau van Fi- niels (1702 m.), Auvergne is bekend om de Puy-de Dóme (1465 m., vlak bij Clermont- Ferrand; een autoweg slingert zich tot aan den top van den berg. die de gedaante van een afgeknotten kegel heeft). In Auvergne liggen nog de Cantal (1757 m., nabij St. Flour) en de Puy de Sancy (1886 m., nabij le Monte- Dore). Het Plateau van Langres is weer veel lager (563 m.), met de Cöte-d'Or (636 m., be roemd wijngebied) en het Morvangebergte (902 m.) is het zeer bekend bij de automo bilisten, die een mooie route wenschen van Parijs naar Genève of Lyon. Vogezen, Schwarzwald. Dan de Vogezen en het Schwarzwald, die in oeroude tijden één geheel gevormd hebben waartusschen later de vlakte is weggezonken waardoor de Rijn nu stroomt. Beide zijn prachtige toeristengebieden, rijk aan vrien delijk natuurschoon. In de Vogezen vindt men de hoogste bergen bij Guebwiller (Ballon d' Alsace, 1423 nu en Hohneck (1351 m.) in het Zwarte Woud de Feldberg (1493 m.) en de Belchen (1403 m.) nabij Freiburg in Breisgau, bij Kniebis (971 m.) en ten Zuiden van Stuttgart (Hohenzollern, 835 m.). De Fransch-Zwitsersche Jura is vooral bekend door de Mont Terrible (929 m. bij Solothurn) en de Crot de la Neige (1723 m. bij Genève». Thüringerwald en Rhön (met de „verleng stukken" Spessart en Odenwald, zie het kaartje), zijn, zooals wij reeds schreven, te beschouwen als uitloopers van deze tweede reeks middelgebergten. Boven de 1000 meter komen de toppen er niet, het is dus een overgangsgebied, naar de bergenreeks van Ardennen tot en met Harz. In de bergen, die de grens van Bohemen vormen, daarentegen komen de toppen dikwijls dicht bij de 2000 meter. Overigens is dit gebied voor ons thans van minder belang, omdat het te ver ligt. Wie een dergelijken grooten afstand aflegt, zal liever als eindpunt, nemen een van de gebergten in de derde groep: de Alpen. De Alpen. Van de Middellandsche zee tot Weenen verloopt de hoogste bergketen van dit deel van Europa, d-e Alpenreeks, sedert onheuglijke dagen beroemd om onvergelijkelijke schoon heid. Het is moeilijk te zeggen, waar de mooiste bergformaties te vinden zijn: in Savoe, het Berner Oberland, de Dolomieten, Tirol of Salzburg, maar stuk voor stuk roepen deze namen visioenen van zomerheerlijkheden en wintergenot wakker! Het hoogst zijn de Alpen ten Zuiden van Genève. waar het be roemde Mont-Blanc Massief ligt. Heerlijk is ook de streek ten Zuiden van Grenoble, schier onovertrefbaar het gebied in Wallis (Matter- horn, 4695 m.) Maar even schoon is zonder twijfel het Berner Oberland met Jungfrau en Finsteraarhorn (resp. 4166 en 4275 m. hoog)Oostelijk daarvan ligt de Berninagroep die het prachtige Graubünderland in het zui den afsluit (4052 m. In de Dolomieten (die misschien toch wel de kroon spannen met hun fantastische kleuren en zeldzaam woeste kalkformaties) ligt de Ortler (3902 m.) en Marmclata (3400 m.) en tenslotte verdienen de Hohe Tauern (ten Z.O. van den Brenner- pas) met Grosz Gloskner (3798 m.) en Grosz Venediger (3660 m.) een „eervolle vermel ding". Nog is ons overzicht niet compleet (in de verste verte niet). Talrijke lage (en eveneens hooge) bergen en bergmassieven hebben wij buiten beschouwing moeten laten. De weten schappelijke geoloog- zal zijn haren ten berge hebben voelen rijzen bij de indeeling van zoo zeer uiteenloopende gebergten in één „groep". Maar ons doel is geweest heb geven van een zéér globaal overzicht en daarin hopen wij te zijn geslaagd. De reis„technick". Het zal echter niet ondienstig zijn, nog een paar woorden te wijden aan den „tech- nischen opzet" van de autoreis. Wie over 10 dagen vacantie beschikt, zal wijs doen een niet te ver verwijderd reisdoel te kiezen. Men kan in dit bestek natuurlijk wel een tocht maken door de Zwitsersche Alpen, doch men dient dan heen- en terugreis in snél tempo te maken. Als men nu bedenkt, dat AmsterdamLuzern (de „sleutel" tot het Alpengebied) al ruim 800 kilometer is, dan volgt hieruit, dat, wanneer men per dag rond 300 kilometer rijdt, alleen voor heen- en terugreis al 60 pet. van de vacantie verdwij nen. En het met groote snelheid doorkruisen van mooie streken (als Vogezen of Zwarte Woud brengt ongetwijfeld groote nadeelen met zich. Gaat men daarentegen in zijn tiendaag- sche vacantie niet verder dan bijv. Wies- baden. Kassei (of eventueel het centrum der Vogezen), dan zal de reis niet veel langer behoeven te worden dan 1000 a 1500 km., zoodat men per dag geen groote gemiddelden behoeft te maken, wat ten goede komt én aan de rust én aan de stemming op reis, terwijl men bovendien af en toe een dag of halven dag- ergens kan blijven om de om geving te gaan verkennen. Een goed schema is bijv. het volgende: Amsterdam, Arnhem, Venlo, Maastricht, Namen, door de Arden nen naar Luxemburg, door het Moezeldal via Trier naar de Eifel, langs den Rijn naar Wiesbaden, door Taunus en Westwald via Keulen weer terug. Een andere mooie tocht kan men als volgt projecteeren: Amsterdam, Veluwe, Achter hoef, Mür.ster i/W., Teutoburgerwald, Kassei Sauerland, Westerwald. Keulen, Bonn, door het Ahrdal en de Eifel en via Eupen door het Hohe Venn (Noord-Oostelijk deel der Ardennen) weer huistoe. Beschikt men over ruim 14 dagen, dan kan men bijv. door de Ardennen naar het bergland der Vogezen rijden, daar één of twee dagen spendeeren (bijv. aan Gérardmer en omgeving) om vervolgens na een f raaien toer door het Schwarzwald (Titisee, Triberg, Freudenstadt) naar Heidelberg te rijden en zoo langs de Bergstrasse Frankfurt te be reiken, vanwaar men den Rijn geheel volgt tot Keulen, om tenslotte via Krefeld en het Reichswald in het mooie gebied ten Zuiden van Nijmegen te belanden. Een rit door de streek van de groote rivieren is dan een waardig besluit, dat tevens bewijst, dat de typische schoonheid van het vaderland te vergeefs buiten onze grenzen gezocht wordt. Een tocht door het interessante, oudvul- kanische gebied van Auvergne kan uitstekend gecombineerd worden met een bezoek aan Parijs. Men kan hiermede een tocht door het Alpengebied rond Grenoble verbinden, om door Vogezen en Haardtgebergte en ten slotte door de Eifel terug te rijden. (Hiervoor dient men ruim 14 dagen uit te trekken). Dit zijn natuurlijk maar enkele voorbeel den, gekozen uit de overtalrijke hoeveelheid „reisaanleidingen", die op bijgaand kaartje letterlijk voor het grijpen liggen. Een vacan tie van twee a drie weken is al ruimschoots voldoende om een tocht door Europa's schoon ste streek: de Alpen, te maken. Men neme circa 4 dagen voor de reis heen en voor den terugweg, dan resteert nog meer dan een volle week voor het verblijf in de bergen. Intusschen kunt u met een atlas en een blocnote misschien vast genieten van de uitgestrekte tochten op papier VOLSTREKTE RUST. Vacantie met volstrekte rust. vooral volstrekte rust en geen zware geeste lijke arbeid", had de dokter me ge zegd. Volstrekte rust, ik had wel kun nen weten, clat hij geen notie had van de onuitputtelijke werklust, die ons Laexems bezielt. Maar hij had gelijk; ik móest vol strekte ru-st nemen. Het was noodzakelijk, het was een eerste vereischte. Ik moest va cantia nomen. Ons taaie gestel is te°en veel bestand., maar dit was zelfs voor mijn phy- sieke cn moreele kracht te veel geweest. Twee maanden lang had ik het vol^e'^nden op een secretarie de vele werkzaamheden te verrichten, die in een plaats van negendui zend zielen voorkomen. Ja, 't was wel een heeïe overgang geweest, van een dorp met vijfduizend inwoners naar dit. Enfin, ik moest rust nemen; wat kon ik beter doen dan naar tante Henriette Laexem In Apeldoorn gaan om van de vermoeienis sen te herstellen. Tante is een joviale vrouw, die ik graag mag. Bovendien, Papa heeft mij altijd voorgehouden: „Jongen, tante is een lid van de familietak, waarmee we altijd contact moeten houden." Nu, dat contact is gebleven, niettegenstaande de vele intrigues van mijn neef George, van de Zutphensche tak. die volkomen uit de gunst is sedert zijn debuut als sprinter in de Zutphensche wie lerclub. Hij is intusschen geroyeerd, omdat hij geen hersens had om mee te fietsen. Maar wij Laexems. al houden we niet van intrigues en insinuaties, we zijn toch zeer vergevensgezind. Dus had ik hém in ant woord op zijn brief gemeld, dat ik het op prijs zou stellen als b üeer>« kwam aan waaien als ik bij tante Henriëtte Laexem in Apeldoorn logeerde. Ik hoop. dat u me goed volgt, ik gaf hem. o edelmoedigheid van het Laexem-hart, ik gaf hem nog weer een kans. Hij zou het herkansing noemen; hij houdt er nog steeds een wonderlijk vocabularium op na. „Maar", had ik er aan toegevoegd, „aan gezien ik nog eenige dringende zaken heb af te handelen (hij hoeft toch niets over mijn afspraakjes te weten; het zouden slechts scherpe wapens in zijn handen kun nen zijn) kan ik niet zeggen wanneer ik bij tante Henriëtte Laexem ben. Je moet dus maar af en toe langs haar villa (het ding heet Laexem-Estate) loopen of rijden, dan zie je wel of ik er ben". Bovendien had ik geschreven: „Ik zou niet aanbellen, want Tante is ten opzichte van jou nog niet zoo gestemd als ik wel zou wenschen" u?.t ^chreef ik om te voorkomen, dat hij weer zou gaan intrigeeren en daar houd ik niet van. 't is tegen men principes. Wij Laexems haten in trigeeren. evenals het te veel hechten aan geld, zooals sommige menschen doen. George heeft iets van die geldzucht over zich. In mijn eerste maand ter secretarie heb ik een erg drukke week gehad. George en ik zijn toen een week naar Parijs gegaan om wat op ons verhaal te komen. Ik geloof, dat hij zich msnr een berrie M*ar, toen heeft hij mij toch ongelogen drie keer meer dan hij de whisky laten betalen- om van de borrels nog maar niet le spreken. Het is not done. En op de terugreis heeft hij mij met een kleine citv-bag mst goedkoone eci de cologne laten zitten, die hij tante Henriëtte Laexem wilde geven. Haar reuk is niet bijster goed meer. Eerst moest ik maar zien. dat ik door de douane kwam en toen vergat hij het nog. Maar ik diwasi af Terzake. Joachim. T -?"em Ik ben naar Apeldoorn getogen met koffer tje. Als George niet de moeite neemt om het zelf te ^even. den zal ik h"' doen, dacht ik„Het" is de eau de cologne. Het is wel een wreede beschikking van het noodlot, dat ik met mijn weldoenersziel, mede door dat reukwater een schok moest krijgen, die het mij onmogelijk maakte ter secretarie terug te keeren. zoodat ik thans tehuis, zonder vooruitzichten wegkwijn. Maar ik wil me niet opwinden. ..Volstrek te rust" heeft mijn dokter immers gezegd, dat ik noodig had. Ik wil kort zijn, ik wil u alles zeggen, ik wil u zelfs mijn nederlaag niet verhelen. Wij Laexems zijn open van karakter. Ik kwam aan in Apeldoorn, nogal tegen de scheme ring. Hoe gaat dat als je in Amsterdam een kennis ontmoet. Ik stapte de stoep op.... Enfin, ik was ineens van mijn stuk. Dat wil wat zeggen, onze tak staat niet gauw met de mond vol tonden. Ik wel en ik stond het nog toen ik op het politiebureau zat bij een paar agenten, die brood aten en koffie dron ken. om beurten. Ik stond met 'p rp-r-i vol tanden. En wat erger was, ik had mijn kof fertje, pardon, het was geloof ik een city bag, op de stoep van „Laexem Estate" laten vallen. En 't is soms vreemd, zooals de omstandig heden tegen je zijn: die agent vond in mijn portefeuille, behalve een paar kiekjes, waar om hij schik had, Georges brief: ,.B. Joac. Zal doen zooals je hebt gezegd. Neem. het koffertje enz. mee. We ontmoeten elkaar wel op „Laexem Estate", J. Deze brief kostte me een nacht hi een cel. 's Morgens kwam Max. Tante Ilenriëtte's rood-wit gestreepte. Men had mijn naam op het 'adres van dien ongeluksbrief gevonden en Tante gevraagd of de arrestant familie van haar was. En Max vertelde me nog iets, waaruit ïk met Lae::c'in-e-deImoedigiieid afleid, dat George, ofschoon hij geen fiets-hersens heeft toch kan denken. Toen hij na in Apeldoorn op de soos te zijn geweest naar Zutphen terug zou gaan, stopte hij bij Laexem Estate en hoorde nog net mijn laatste wanhoopspleidooiwoorden voordat ik met stomheid geslagen was. Hij heeft ten slotte nog succes gehad met zijn gesmokkelde eau de cologne ook; voordat Max bij me kwam waren ze samen naar de Rivièra ver trokken. nl. Tante en die intrigant. Hoe kon ik nou weten, dat tante Henriëtte Laexem behalve slechtruikenid. ook nog slecht ziend was geworden en wat geschrokken was van de dagelijksche avondronde van een vreemden man om Laexem Estate? J. L. OP 'T PLEINTJE Hoek Dr. Leildsstraat Tel. 117 8 4 ju ^iiiniiiF Gezien de voor vele Dames zeer moeilijke tijdsomstandigheden, hebben wij besloten den prijs van onze PERMANENT WAVE te stellen op 1.50, inplaats van 2.50. Onze uitstekende kwaliteit blijft toch gehandhaafd. Dus nu een alles inbegrepen, 2 maal wasschen, knippen en watergolf. OOK ONZE CHEMO NATURAL PERMANENT hebben wij in prijs verlaagd, deze kost nu f 2.50. v'oor gewoon haar is onze PERMANENT a 1.50 echter ruim voldoende. Slechts indien U overgevoelig of grijs haar heeft, raden wij U onze CHEMO- NATURAL PERMANENT aan. HET TARIEF VAN MAISON DES DAMES: Kinderen Knippen 0.25 Lang haar Wasschen 0.50 Lang haar Onduleeren 0.50 Wasschen, Knippen, Watergolf 1. Kaart 5 maal Onduleeren2. Wasschen, Watergolf 0.75 Manicuren 0.50 Wasschen, Knippen, Onduleeren 1. Wasschen, Knippen 0.75 Wasschen, Onduleeren 0.75 Wasschen 0.35 Knippen, Onduleeren 0.75 Knippen 0.40 Onduleeren 0.50 Lang haar wasschen en Ondul. 1. Ligeeren 0.25 VOOR AL ONZE ZAKEN. U behoeft U nu niet meer te laten bedienen daar, waar U veel risico loopt. Nu kunt U profiteeren van de jarenlange ervaring, van de hygiënisch b e s t- ingerichte, en van de nie u w s t e machines voorziene zaken van Maison des Dames van B. PRIJS V E R W IJ D E R I N G VAN ONGEWENSCIITE HAARGROEI VAN WRATTEN PUISTEN e.d. met de nieuwste apparaten, volkomen af doende en weinig kostbaar. MANICUREN per behandeling 50 cent. HIER ZIJN DE ADRESSEN Neemt de proef ten voordeele van Uw portemonnaie, en U zult zien dat U nergens beter bediend wordt TELEFOON no. 12178. TELEFOON no. 2898.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 18