Ulaavom cmda# r FRANKEN 50' 95' Wandelen Van wijde plassen en verre verten. NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. Goedkope Reismarken Vraagtons gratis rclstooekje HERZON's WEDEROM OMT¥ANGEN 145 RECLAME-PR IJ ZEN Koffie êt ïkeelttotdet MEN TREKT ER WEER OP UST, WOENSDAG 10 J U 1 I 1935 HAAREEM'S DAGBEAD 15 BIJKANTOOR HAARLEM KRUISWEG 74TELEFOON 13890 VREEMD BANKPAPIER BUPASSENDE VINGERDOEKJES per dozijn, vanaf MODEMAGAZIJNEN Hollandsche Rading en Lage Vuursche aan den Zuidoostelijken heuvelrug van Utrecht, welke zich uitstrekt tot de Geldersche vallei. Eén doorloopende reeks bosschen. duinen en heidevelden: De Vuursche, Soesterberg, Aus- terlitz, Maarn, Maarsbergen, Leersum. Ame- rongen, Rhenen. waarvan Zeist, Driebergen en Doorn ongeveer op de grens liggen. Naar het Noorden en Zuiden vindt men de groene grasvlakten, die onderbroken worden door de steenmassa's van onze hoofdstad en van Utrecht. Naar het Zuid-Westen, aan de andere zijde van Vecht en Merwedekanaal ziet men de torentjes oprijzen van het kasteel Haarzuilen. Wij willen besluiten met een klimpartijtje naar den trans van den vijf en zestig meter hoogen toren van de Nederlandsch Hervorm de kerk te Nieuw Loosdrecht, vanwaar men een prachtig overzicht over al de piassen- heerlijkheid heeft. Waar men achter de riet velden en de breed-gezwaarde lischgroepen, afgewisseld met groot blaasjeskruid en gele plompen, de witte waterlelies in stille pracht ziet drijven. Waar men de pruiken van „knoo- ten", wier ruige, taaie schors overeind bleef als geteisterd omhulsel van wat eens een boom was, langs de slooten ziet rijen. Waar men de rietbosschen en rietkragen aanschouwt, waar in de karekiet zijn kunstig nestje bouwt, de koet en het waterhoentje broeden, de wilde eend haar groengele donsdotjes de gevaren van het leven leert kennen. Waar de zwaluw en het zwarte sterntje, de leeuwerik, de grutto, de wulp en de tureluur vliegen boven met els en wilg omzoomde vlakten. Waar de booten door 't volgespannen zeil voortgetrokken wor den over den glinsterenden waterspiegel. Waar men zich voldrinken en verzadigen kan aan de pracht en schoonheid van het eigen land, dat de bewondering en liefde verdient boven het meeste, dat over onze grenzen door talloozen wordt gezocht. HOE AAN KAARTEN TE KOMEN VOOR „DUIN EN KRUIDBERG" EN DE DUINEN DER AMSTERDAMSCHE WATERLEIDING? Nu het heerlijke zomerweer ons op nieuw opwekt tot wandelingen in de vrije natuur, bereiken ons vragen betreffende het verkrijgen van toe gangskaarten tot het landgoed Duin en Kruid- berg en tot de duinen van dé Gem. Water leidingen van Amsterdam. Wij laten daarom 'hieronder de voorwaar den volgen. Duin en Kruidberg. Toegangsbewijzen worden verstrekt aan personen boven 13 jaar op schriftelijke aan vrage aan den Rentmeester, den heer F. Piekema, Brederoodscheweg 82, te Santpoort. Deze kaarten worden slechts verstrekt, wan neer op het postgironummer 44294 van den heer Piekema een bedrag van 50 ets. per kaart per persoon is gestort. Voor het toezenden dei- kaart moet bij de aanvraag een gefrankeerde enveloppe worden bijgevoegd, waarop het adres is ingevuld. De bezitters van kaarten mogen door hoog stens 2 kinderen worden vergezeld. Duinen der Amsteramsche Waterleiding. Aanvragen aan het Hoofdkantoor der Gem. Waterleidingen van Amsterdam, Nieuwe Heerengracht 49, Amsterdam C. Bij aanvrage van jaarkaarten moet een pasfoto van den- gene, te wiens namen het bewijs te stellen is, worden bijgevoegd. Toezending per post van kaarten geschiedt slechts bij vooruitbe taling van het verschuldigde, verhoogd met portokosten. Kaarten worden slechts ten name van één persoon gesteld. Er worden verkrijgbaar gesteld: Jaarkaarten, voorzien van portret van den houder, geldig voor ten hoogste één kalender jaar, tegen betaling van vijf gulden (even tueel verhoogd met portokesten. Dagkaarten met name genoemd persoon, vergezeld van ten hoogste 4 personen; dagkaarten, geldig op een bepaalden dag, tegen betaling van 10 ets. per persoon, even tueel verhoogd met porokosten. Dagkaarten zijn niet meer op het Raadhuis te Zandvoort verkrijgbaar; dagkaarten ten behoeve van groepen kin deren, onder geleide van onderwijzers, uit sluitend voor studiedoeleinden ('t gebruik der duinen als speelplaats is uitgesloten) tegen betaling van f 0.25, eventueel verhoogd met portokosten. Deze kaarten, geldig voor een bepaalden clag, worden gesteld ten name van den onderwijzer, onder vermelding van het aantal kinderen onder zijn geleide. Per 30 kinderen wordt één geleider gratis toegela ten^ V 105x105 cM. 130x160 cM. 130 x 160 cM. Naar Loosdrechts waterland. Het Loosdrechtsche plassengebied trekt nu bezoekers uit heel Nederland. Toen men tij dens den grooten oorlog zijn vacantie in eigen land moest doorbrengen, herinnerden enkelen zich, dat zij wel eens hooggestemde lofredenen over dit stukje van ons vaderland hadden ge hoord. En zij vonden, dat men niet had over dreven. De Utrechtenaren ontdekten, dat zij vlak bij huis een ideaal oord voor watersport hadden, het snel zich uitbreidende Hilversum vond den weg naar het water, de Amsterdam- sche zeilers gingen weekendtochtjes maken.. Daarna ging alles zijn gewone gang. Na de Utrechtenaren, de Hilversummers, de Amster dammers kwamen de anderen, uit Noord- Holland. uit Zuid-Holland. Loosdrecht werd bekend tot over de landsgrenzen. Het geheele gebied van Breukelerveen tot Kortenhoef is een aaneenschakeling van plas sen, welke ten deele met namen, ten deele met ci,jfers worden aangeduid. Zoo heeft men, van het Noorden naar het Zuiden de Wijde Blik, welbekend door de vragen, welke een lid van Provinciale Staten van Noord-Bolland over het zandzuigen daar aan Gedeputeerde Sta ten heeft gesteld; de Loenerveensche plas, waarnaast ten Oosten de Vuntus plas ligt. Dan krijgt men de Eerste, Tweede, Derde, Vierde en Vijfde plas. Naast de beide laatste ligt ten slotte de Breukelerveensche plas. De plassen met namen zijn wezenlijk van elkaar gescheiden, die met de cijfers niet. Bij deze vormt een reeks grappige, kleine eiland jes. waar men rustig en zonder hindernis om heen kan zeilen, telkens een scheiding. Dooi de eilandjes, welke soms heel klein zijn. doch ook van grooter afmeting, lijkt het of men tel kens weer in een nieuw gebied terecht komt. Bij het eerste bezoek aan en bij den eersten tocht met zeilboot, roeiboot of cano in dit prachtige recreatie-oord gelooft men dan ook, dat achter de horizon steeds iets nieuws ver borgen ligt. En is men ontdekkingsreiziger, dan vindt men ook telkens wat nieuws. Elke plas heeft zijn eigenaardigheden en zijn eigen schoonheid. Die niet hinderlijk afsluitende eilandjes maken ook, dat men herhaaldelijk weer de wijdheid van den watervloed voor zich ziet, een gezichteinder ver.... en daar ziet men weer eilandjes liggen, waarachter men de mast van een ranke zeilboot ontwaart. O, daar Langs de Vecht, met de oude patricische buitenverblijven. In 1400 werd het gedeeltelijk verwoest, daar na herbouwd, om in 1589 met den grond gelijk gemaakt te worden. Toen men in 1911 ter plaatse ging graven, vond men de fundamen ten, welke nog een volledige plattegrond ga ven, waarop door het optrekken der muren het gebouw weer de oorspronkelijke vorm zou verkrijgen. Het slot werd opgebouwd en vond zijn bestemming in een museum, dat naast vele schilderijen tal van voorwerpen van kunst en nijverheid bevat. Dit Utrechtsche waterland beoosten de Vecht, dat de Stichtsche zandgronden af breekt, en een overgang vormt naar de wei landen van het Westen der provincie, sluit aan aan gebieden van uitzonderlijke natuur schoonheid. Op zeer korten afstand ligt in het Noordoosten het Gooi. Verder grenst het via Uetg-c&H h. M. li lei/ut is Uitstekend van liu/atiieit dikwijls lager in lis ijs zooals qewoonlijk 12.000 BONTE TAFELKLEDEN met of zonder franje, in fraaie ruitdessins of van gestreept cloqué, bieden wij aan tegen onderstaande Wie op een mooien zomerdag zich de moeite getroost den prachtigen Utrechtschen Dom verreweg de mooiste toren van ons land, want forsch en toch met o zoo fijne contouren te beklimmen, ziet, op den tweeden omloop gekomen, het Noordelijk deel van het Sticht sche landschap bekijkend, zeker eenige f el- witte zeilen, hel staande boven groene weiden en rietvelden. Dan aanschouwt men de in de laatste twintig jaren zoo beroemd geworden Loosdrechtsche plassen, tevoren slechts bekend bi.j de bewoners van dit waterrijk deel van de provincie Utrecht en bij de natuurminnaars, die steeds de zoekers zijn van mooie plekjes, welke dan weldra gemeengoed worden. Zij kenden de heerlijke schoonheid van de in zilveren maneschijn liggende watervlakten. Zij wisten het nest van de kiekendief te vin den, van de roerdomp en de fuut. Thans weten velen van die schoonheid en genieten van de groote wijdheid, van de ver gezichten over water en vlak land, van de zon, de wind en het ruischende riet. Den zei lers is de kabbeling der golven een weldadige muziek in de ooren. Daar kunnen zij, hun zor gen opzij zettend, de schoot gevierd, de roer pen ter hand. alleen zijn met rondom de verre verten, waarboven de hooge, blauwe luchten. Daar kan men in het heldere, koele nat bad derend en zwemmend zich vermeien. te zijn! Wat zullen we daar vinden? Zoo trekt men verder van horizon tot horizon en voelt zich weer jong ais een kind, dat alles wat heerlijk, schoon en begeerenswaard is ver aarde elkaar schijnen te raken. Men blijft varen en men blijft zoeken en vindt nooit. Want voortdurend ontdekt men nieuwe ver borgenheden. welke elk een apart bezoek waard zijn. De wind of onze eigen kracht trekt ons zoo voort, langs den weg, dien ons hart zoo graag wandelt, van het nieuwe, van het onverwachte, van het nog nooit geziene, van het niet gedachte. In dezen tijd van het jaar beweegt zich een heel sterke vloot over het schuimende water, zich vrij voelend in deze groote ruimheid, maar Loosdrecht bezit naast het water ook nog een landgedeelte, dat zeker even interes sant is. Het bestaat uit twee deelen: Oud- Loosdrecht, laag gelegen op veengrond, en Nieuw-Loosdrecht, zeer hooge ligging op zandgrond. Aanvankelijk trok het oude meer, doch thans kan Nieuw-Loosdrecht zich niet meer beklagen, dat het vergeten wordt. Dit zal vermoedelijk ook te danken zijn aan het kasteel ,.De Sypesteyn", waaraan een histo risch museum verbonden is. Het zou in 1228 gebouwd zijn door een der heeren Sypesteyn. Maar Franken keni döt op zijn duimpje. Het zou paap moeten loopen als hij 29 niet allen tijdig van ztjn fijne vensche krentenbollen, cake gebakjes en wat je al zoo meep op een picnic mede neemt,zou voorzien. 'tVoornaamste is tijdig besteilen!

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 19