Scheiding. Wandgedierte. lulioudsmpave 52e Jaargang No. 15963 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 10 Juli 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden f 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600 -, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. HAARLEM, 10 Juli. ItaliëAbessinië. De kans op het verarden van deze men- schenslachting schijnt met den dag te min deren. De onderhandelingen te Scheveningen zijn mislukt, en „het woord is nu aan den Volkenbond", waarop men hoop zou kunnen hebben als niet allerlei separate onderhan delingen in Europa gevoerd werden, en als niet allerlei separate verdragen tusschen Europeesche naties bestonden. Degenen, die daar buiten staan, zullen dus wel evengoed hun mond kunnen houden. Italië maakt nog geeen haast om te be ginnen. Het regenseizoen in Abessinië is nog niet afgeloopen dat duurt nog tot Sep tember en er moeten nog wat divisies naar Erithrea gestuurd worden, want 250.000 Italia nen moeten er aan „gewijd" worden. Ik felici teer de families van de 250.000 Italianen bij voorbaat met de eer, de glorie en den helden moed. Zs hebben allemaal één 250.000ste kans dat de nagedachtenis van hun zoon het .tot „Onbekende Soldaat" brengt. Voor het overige zegt Italië dat het twee „verzoeningspogingen" gedaan heeft. Die moeten wel waschecht geweest zijn, want het heeft de volgende milde voorwaarden voor een to'tale oplossing van het conflict ge steld a. Veiligheidsgaranties voor Italië's koloniale grenzen in Oost-Afrika, zoowel in Erithrea als in Italiaansch Somaliland. Dit zou alleen kun nen worden verwezenlijkt, door het beheer over Abessinië in handen van Italië te leggen en door de controle van Italië over alle half- onafhankelijke stamhoofden, die naar te Rome wordt beweerd, reeds geheel of gedeeltelijk in opstand zijn tegen het centrale gezag te Addis Abeba. b. De volledige naleving der beloften, welke de keizer van Abessinië heeft gegeven, n.l. het recht tot kolonisatie en vredelievende pene tratie door Italië in zijn rijk, welke beloften zijn vervat in de verdragen, die tusschen beide landen zijn gesloten. c. Afschaffing der slavernij en invoering van onderwijs in Abessinië. d. Vrijheid voor Italië om de natuurlijke hulpbronnen van het land in exploitatie te brengen. Dit is alles. Er blijkt wel uit dat de Volken bond, een aardige kans maakt met bemidde lingspogingen. Overigens zal men de noblesse moeten erkennen van het streven om de sla vernij af te schaffen en het onderwijs in te voeren. Met dit laatste zijn de Abessiniërs weliswaar zelf allang bezig, maar ze doen het natuurlijk niet goed. Zij vormen een zeer bar- baarsche natie, die niet eens Europeesche oor logsmethoden volgens de verfijnde moderne opvattingen kent. Wat een barbaren, niet waar? Daar valt dus heel wat te onderwijzen en te beschaven, eer zij het complete gebruik van -tanks, gasbommen, brandbommen, ba cillenculturen enz. beheerschen, en de volgen de maal zich kunnen verlustigen in een echten netten Europeeschen oorlog. Behalve van teedere zorg voor Abessinië's onderwijs en de persoonlijke vrijheid van zijn onderdanen is Italië vervuld van den beschei den wensch, het beheer over Abessinië in handen te nemen en de hulpbronnen van het land in exploitatie te nemen. Kortweg gezegd het heele zaakje in te rekenen. Als de Negus en zijn mannetjes nu maar aan deze bescheiden eischen willen voldoen, krijgen ze geen oorlog. Willen ze er niet aan voldoennu, dan is het hun eigen schuld. De Negus heeft een leger van een millioen man (zegt Italië) en daartegenover wordt een leger van een kwart millioen man gezet (zegt Italië). Dus hij krijgt nog een sportieve kans ook. Straks, als de oorlog begint, zullen we een stroom van Italiaansche communiqué's krijgen over de dapperheid van het vechten tegen zoo'n meerderheid, en de meeste men- schen in Europa zullen ze slikken als koek, want die hebben nog steeds niet gemerkt dat het succes in een oorlog meer van de bewa pening dan van het aantal mannetjes afhangt. Toch is dat allang zoo. Eer'de regen ophoudt zullen we nog heel wat te hooren krijgen om het zaakje te recht vaardigen. En misschien komt er dan nog wel een heel interessant bewijs dat Abessinië eigenlijk de aanvaller is. Dat zal ook door de meeste menschen geslikt worden. Zou niet eigenlijk Abessinië's geheime bedoeling zijn, Erithrea en Italiaansch Somaliland te ver overen en daarna met de Abessinische vloot en een expeditieleger Italië in te rekenen en te koloniseeren, met de slavernij en zonder onderwijs? Denkt u daar maar eens over na en vanzelf roept u uit „dat gemeene Abessinië?" Het be dreigt een onzer vredelievendste, beschaafdste en vooral Christelijkste Europeesche naties, het wijst verzoeningspogingen zoo maar van de hand, het is zelfs zóó verblind dat het de voorwaarden voor een „totale oplossing" niet wenscht en straks zijn arme volk aan dezen onwil zal opofferen Hoe barbaarsch zijn sommige landen bui ten het verlichte Europa! En welk een geluk dat dit bereid is zijn zonen op het Veld van Eer te offeren, om er zijn nobele beschaving te brengen! R. P. EXAMENS. Openbare Ulo-school B Junoplantsoen 58 In de eerste groep slaagden alle 9 candida- ten voor het Muio-diploma A. de jongens: J. J. Benard, J. P. de Korte, P. C. de Leeuw, A. H. de Winter, C. J. v. d. Putten, H. de Ruiter, T. Scheffer en de meisjes: Marie v. d. Berg en Zus Hop. Van de 9 candidaten voor het Mulo-diploma B slaagden de jongens: N. Esteie, H. v. Lien- den, J. Liesker, J. G. A. J. Oldenhave en de meisjes: Miep Hartog, To Kaatman, Dini Kromhout, Corrie Vogel. De examens worden met de volgende groe pen voortgezet op 16 Juli en volgende dagen. ft(MtUtitfaliMftiHtS (Uit Amerika wordt berichtdat een vrouw daar echtscheiding heeft gevraagd en gekregen op grond van de kaalhoofdigheid van haar man) Amerika's gedachtengang Valt soms wel moeilijk te ontleden, Maar dat beseften wij al lang. Och andre landen, andre zeden. 'k Moet zeggen, dat ik niet goed voel, Hoe kaalheid iemand zoo kan deren, Dat 's nou toch niet zoo'n kale boel, Dat zij het niet kon tolerseren. Zij maakte er een „hoofd"zaak van, Dat 's letterlijk niet te ontkennen, Maar een getrouwde dame kan Toch aan een kalen schedel wennen. 't Kan zijn, dat dit erachter zat, Toen 't op den keper werd bekeken, Dat hij zijn haar verloren had. Maar daarmee niet zijn booze streken. Hoe 't zij, het lang getrouwde paar, Dat eens vereend werd vol illusie, Ging uit elkaar, hij mist zijn haar En nu ook haar, door al die ruzie. Maar 't allergekste van 't geval Is, dat de man nu daarentegen, Hoe kaal hij zijn mocht, met dit al, Juist weer een scheiding heeft gekregen. P. GASUS Diefstal van een fiets en van eenpassagiersboot! Dinsdagavond kwart voor twaalf zag een bewoner van de Emostxaat. dat een man er met zijn fiets, die voor de deur van zijn wo ning stond, van door ging. Hij waarschuwde zijn broer, die den dief met een ander rijwiel achtervolgde en op den Schalkwïjkerweg in haalde. Op zijn geroep: ..Geef op die fiets!" smeet de man het rijwiel neer en nam de vlucht. Inmiddels was de politie gewaarschuwd, die hem op den Schalkwijkerweg wist te grij pen. De man werd overgebracht naar hét bureau aan de Smedestraat, waar bleek dat de politie een goede vangst had gedaan. Het was een 52-jarige schipper uit Amsterdam, die in het Algemeen Politieblad gesignaleerd stond als verdacht van diefstal van een pa.s- sagiersboot, waarvoor de Officier van Justi tie te Amsterdam zijn aanhouding verzocht. De man bekende de fiets gestolen te heb ben. Hij werd in verzekerde bewaring ge steld. Haarlem en Het 60 Millioen- plan. De nieuwe 5 objecten. Over de medewerking van het Werkfonds. Wij hebben reeds medegedeeld, dat het gemeentebestuur van Haarlem bij het Werk fonds rentelooze voorschotten heeft aange vraagd voor 5 nieuwe objecten. Dit zijn: Verbouwing van de Janskei'k tot gemeen te-archief. Vergrooting van het Stadhuis (slooping van het pand in de Koningstraat waarin nu de belastingen gehuisvesd zijn en op de plaats bouwen van een nieuw pand voor de zen dienst en voor een nieuw bureau voor den Burgerlijken Stand en het Bevolkings bureau. (Het tegenwoordige bureau Ged. Oude Gracht hoek Raaks wordt dan gesloopt voor de verbreeding der Raaks) Bouw van de brandweerkazerne aan de Ged. Oude Gracht bij het Spaarne. Bouw van een nieuw gebouw voor den Ge neeskundigen Dienst op een terrein aan de Rolhuizen (Nieuwe Gracht bij het Kena u - park). Bouw van een aula op de nieuwe begraaf plaats aan den Vergierden weg. De totale kosten van deze werken zullen ongeveer een half millioen gulden bedragen. Naar wij vernemen zijn deze Haarlemsche plannen door het bestuur van het Werk fonds reeds doorgestuurd naar de looncom- missie van het Werkfonds. Vrijdag komt het geheele bestuur van het Werkfonds bijeen en dan kunnen meteen de leden der loon- commissie omtrent die plannen besluiten. Indien zij die plannen goedkeuren (wat ver moedelijk niet veel tijd in beslag zal nemen) dan gaan zij door naar de ministerieele com missie. en als daarop deze eveneens met de voorstellen accoord gaat, moeten nog de onderhandelingen over de loonen met de ar beidersorganisaties plaats hebben. We kregen deii indruk, dat het aan een vlotte behandeling door het Werkfonds ze ker niet zal mankeeren. Radicale verdelging, onder geheimhouding en schriftelijke garantie. Alleen onze twee voudige methode garandeert U afdoende verdelging. Waar anderen faalden, slaagden wij. ZUIVERONDERNEMING „R A D I C A A L", Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657. (Adv. Ingez. Med.) N. Z. H. T. M. Vervoereijfers over Juni. De opbrengst van het vervoer der N. Z. H. T. M. was over Juni van dit jaar f 2S4.517. te gen f 283.060 over dezelfde maand van 1934. Pa Van der Steur. Vraagt 70 cent omdat hij 70 jaar wordt. De oud-Haai'lemmer Joh. v. d. Steur, direc teur van het opvoedingsgesticht „Oranje Nassau" te Magelang schrijft ons: Ik mag aannemen dat mijn maatschappelijk werk geneg bekend is. Kent gij het niet? Weet ge niet wat het is* en wat pa van dei- Steur doet? Vraag het. dan maar aan oud-In disch gasten welke -in Nederland zijn met pensioen, zij zullen het U wel vertellen. - Nu heb ik in mijn jaarverslag op de laatste blad zijde gevraagd om mij op 10 Juli 1935 70 cen ten te zenden, dan wordt ik 70 jaar. I-Ieerlijk dat ik nog al mijn werk kan doen, alleen mijn oogen zijn wel eens dcf, maar het hoofd is nog helder, de handen nog krach tig, de stem nog in staat te commandeeren. te onderwijzen en te leeren. En trouwe landgenooten al hebt gij mij se dert vele jaren niet gezien, mijn duinen, mijn Noordzee, mijn Waal, Maas en Rijn, IJsel, Spaarne enz., ik vergeet hen niet. In mijn ka mer staat een stopflesch met duinzand, op geschept op de Blinkert bij Haarlem. Eén mijner jongens, welke als Oost-Indische Amb tenaar met verlof was en weer in Indië kwam bracht het mede. Edocn, gij zult mij zelf in Nederland niet meer zien. Ik wensch te blijven bij mijn werk op Java zoolang als ik werken kan en tot God mij roept. Hier is mijn plicht! Ik ben 43 jaar hier. heb een mooi en groot werk mogen doen, daar dank ik mijn God voor, Ons Gesticht met ruim 900 kinderen heeft geen enkele cent schuld, dat is mooi, dat is prachtig. Edoch, als ik ster ven ga, misschien laat God mij nog 10 jaar leven tot ik 80 ben evenals Dr. H. iPierson, de man welke mij voor het Nederlandsche voet licht bracht en ook tot zijn 8'Oste jaar ge werkt heeft. Maar als ik het bijltje moet neerleggen, laat ik gaarne een reserve-potje na voor het Gesticht. Mag dat? De crisisjaren hebben onze reserves geweldig doen slinken. Dringend verzoek ik allen van welke gods dienst of kleur zij zijn en dit het kunnen doen op 10 Juli of daaromtrent 70 centen te storten op de Girorekening. Postgiro 166060 van der Steurfonds te Zeist. Mejuffrouw M. D. van Hoogstraten, wonende in de Parklaan 6 te Zeist ontvangt alles voor ons. AUTOTOCHTEN VAN „DE OOSTHOEK". Het bestuur van de Geldersche-Overijsel- sche-Drentsche vereenïging ..De Oosthoek" organiseert voor haar leden en huisgenooten een autotocht door het Gooi op 14 en 21 Juli. Op 28 Juli gaat de reisclub van ..De Oost hoek" per touringcar naar ArnhemNijme gen en naar de wereldtentoonstelling te Erussel per spoor. PERSONALLY. Aan de Bisschoppelijke Kweekschool slaag den voor de acte L.O. o.a. de heeren G. Kos, Heemskerk. N. v. d. Kroft Haarlem en W. Molenaar, Haarlemmerliede. K 18 passeerde Banjoewangi. Thans op weg naar Soerabaja. BATAVIA 10 Juli (Aneta) Gisteravond is de K 18 te Banjoewangi aangekomen voor het halen van de mail. Hedenmorgen is de onder zeeër naar Soerabaja doorgestoomd. In verband met het feit dat de K. 18 te Banjoewangi slechts korten tijd kon verblij ven. heeft de Commandant bedankt voor de huldiging aan de wal, welke reeds was voor bereid. Hij deelde echter mede, ten zeerste de aardige attenties te waardeeren welke de in woners van Banjoewangi aan boord hadden gezonden. Volgens het programma van de K. 18 mor genochtend te 7 uur Javatijd aan het licht' schip te Soerabaja worden verwacht. Een interessante verkeers- kwestie. Den Amsterdamschen kantonrechter is een principieele zaak voorgelegd, die in dit reis- seizoen ongetwijfeld groote belangstelling zal trekken. De vraag werd behandeld of een oiige- concessioneerde autobusdienst, die een linea- recta-verbinding onderhoudt tusschen Am sterdam en een buitenlandsche stad, in casu maakt tegen de Duitsche ondernemers, die Düsseldorf, valt onder de bepalingen van de wet op de middelen van vervoer. Voor den kantonrechter had zich te ver antwoorden de directeur van de ANRO, die in Januari was verbasliseei'd, omdat hij een da- gelijkschen dienst onderhield tusschen Am sterdam en Düsseldorf, zonder hiertoe ver gunning te hebben.Het merkwaardige in deze kwestie is, dat geen proces-verba al is opge- het traject Düsseldorf-Amsterdam v.v. leid den. De ondernemer verkeerde dan ook in de ver onderstelling dat hij voor een dienst op het buitenland, waarbij hij er zorgvuldig voor waakte, onderweg geen passagiers op te ne men of uit te laten, geen concessie behoefde van de Provinciale Staten. De ambtenaar van het O.M. meende, dat in dit geval ook de wet op de openbare vervoer middelen is overtreden. Z.i. behoefde ver dachte wel degelijk een vergunning van Pro vinciale Staten en doet het er niet toe of de dienst wordt onderhouden tusschen Neder landsche steden of tusschen een Nederland sche stad en het buitenland. De ambtenaar requireerde f 10 boete daar het hier een principieele zaak betreft. De verdediger meende,, dat hier van over treding geen sprake,»' is. Hij baseerde zijn meeningen, waarover nog geen recente ju- risprodentie is, op 'n analoog geval, dat zich in 1332 afspeelde. Uit den aard der zaak betrof het toen niet een autobus dienst doch een scheepvaart-onder neming, die zonder daartoe concessie te heb ben verkregen, passagiers vervoerde vanuit Nederland naar Duitschiand. Ook die ondernemer zorgde er voor geen passagiers van Nederlandsch grondgebied op te nemen, of af te zetten. De Hooge Raad overwoog in dit geval, dat de wet op de open bare middelen van vervoer niet was over treden. Spr. drong daarom met klem op ontslag van rechtsvervolging aan. De waarnemend kantonrechter, mr. J. T. Asser was het in deze met het O.M. eens en stelde de boete op f 5, Naar wij vernemen zal deze zaak tot in hoogste instantie worden uitgevochten. Relletjes te Amsterdam. Dinsdagavond was het in de Van Lennep straat en omgeving te Amsterdam, weer tamelijk rumoerig. Reeds vroeg in den avond begon het en schoolden groepen opgeschoten jongens samen, zoodat de politie tot door loopen moest aanmanen. Op een gegeven mo ment werden rooden doeken met opschriften gespannen van het eene dakraam naar het andere. Wanneer de brandweer kwam, die door de politie was gealarmeerd om ze te verwij deren, werden ze vlug weer weggehaald. Toen dit spelletje zich eenige malen had herhaald, greep de politie krachtdadig in en verschafte zich toegang tot de huizen. Het werd op straat steeds rumoeriger en er werd gescholden en gejoeld. De politie moest herhaalde malen chargeeren. Uit de ramen werd met stukken hout geworpen, zoo dat de politie het bevel „ramen sluiten" gaf. Toen hieraan niet onmiddellijk werd vol daan. loste de politie eenige schoten. Inmid dels was versterking aangerukt en lang' zamerhand keerde de rust weer terug. N. S. B.'er MISHANDELD. De vacantiekamer der Amsterdamsche rechtbank behandelde Dinsdag de strafzaak tegen den suikerbakker J. I. en den scheeps timmerman F. H. S. Bij een relletje tusschen N.S.B.'ers en Communisten, op 18 Maart jl. zouden deze verdachten Geert de Jonge ernstig hebben mishandeld. Toen de Jonge op zijn fiets den hoek van de Kanaalstraat en de J. P. Heije- straat passeerde zou het tweetal op hem toe zijn gesprongen en hem van de fiets hebben getrokken. Het regende slagen en stompen op zijn hoofd: de omstanders bemoeiden er zich mee en vielen de Jonge eveneens aan. Hij kreeg het zwaar te verantwoorden, doch tenslotte kon hij zich in veiligheid stellen. Met een drievoudige kaakfractuur moest het slachtoffer naar een ziekenhuis worden ver voerd. De Officier van Justitie achtte de open lijke geweldpleging, lichamelijk letsel ten gevolge hebbende, bewezen. Subsidiair is zeer zeker de zware mishandeling bewezen. De feiten zijn z.i. hoogst ernstig en spr. re- auireerde tegen beide verdachten een gevan genisstraf van één jaar. De verdedigers pleitten vrijspraak en vroe- een invrijheidstelling, tegen welk verzoek de Officier zich verzette en dat door de recht bank werd. afgewezen. Een vestigingswet voor winkels is op komst. De wegenverkeerswet en de wet regelende de opruimingen is door de Tweede Kamer aan genomen. Bij twee branden zijn vier kin deren om het leven gekomen. Te Rotterdam is een groot pak huis ingestort. In het geheimzinnige geval te Rotterdam is icaarschijnlijk geen misdrijf in het spel. De Italiaansch-Abessynische ar bitragebesprekingen te Sche veningen zijn afgebroken. Thans wordt ook de Amerikaan- sche staat Maryland door aai'dbevingen geteisterd. In het Britsche Lagerhuis is een Labourmoiie tegen de regee ring verivorpen De internationale tenniskam pioenschappen. te Noordivijk. De Hongaarsche athlcten win nen met groot verschil van de Nederlandsche. Laatste Berichten. ARTIKELEN, ENZ. R. P.: ItaliëAbessynië. J. H. de Bois over Frans Hals' Zwanenzang. Bekende Haarlemmers Mr. dr. J. F. Veeren. Emile SchreiberChina en de wereldcrisis. P. Gasus: Vacantie. C. J. van T.: Te Zandvoort is meer te zien dan zee en strand. Kleine uitstapjes. W. Sch.: Luiwammes had va cantie Guus Betlem Jr.: Vanille-ijs. A. H. LoeffBokmaInternatio naal jeugdverkeer. E. E. J.P.: Vacantie-zorgjes. Nieuws uit Artis. Bep Otten: AJleen. C. J. van T.Een tocht om het IJselmeer. Wenken voor de gezondheid op reis. .4.: Naar Voorne. Wegwijzers van den A.N.W.B. Tegen zonnebrand. Wandelen. G. N. L.: Van icijde plassen en verre verten. J. B. Schuil: Uit een reisgids van honderd jaar terug. Ko ZweeresBij de Schollevaars. W. S.: Baedeker en zijn reis gidsen. Autotochten in het buitenland. J. LVolstrekte rust. K. de Jong: De muziek die ik in mijn vacantie hoorde. L.: Aan een oude Drentsche boerderij. Willy van der Tak: De dames coupé's en de rookcoupé's. pag. 3 pag. 3 pag. 3 pag. 3 pag. 3 pag. 4 pag. 4 pag. 4 pag. 6 pag. 6 pag. 2 pag- 1 pag. 3 pag. 3 pag. 4 pag. 9 Pag. 9 pag. 9 pag. 9 pag. 10 pag. 11 pag. 12 pag'. 12 pag. 12 pag. 13 pag. 13 pag. 14 pag. 14 pag. 14 pag. 15 pag. 15 pag. 16 pag. 17 pag- 17 pag. 18 pag. 18 pag. 19 pag. 20 pag. 20 De vorderingen en schulden te Wormerveer. Resultaat van het onderzoek bij de bankiers firma. Bij onderzoek is gebleken, dat het totaal van de baten der kassiersfirma Sch. te Wormer veer 1.506.068 bedraagd en het totaal der schulden 1.925.951. De schulden overtreffen de baten dus met 419.883. Men moet er rekening mede houden, dat deze bedragen zijn opgemaakt uit een boek houding, die in zeer wanordelijken staat ver keerde. terwijl verschillende bijzonderheden omtrent de verplichtingen der firma niet nader te verifieeren waren. Ook is onbekend het bedrag, dat de voortvluchtige bankier L. Schaap Jzn. met zich heeft meegenomen. Op de lijst van schulden komen, volgens de Tel. in de eerste plaats voor de verschillende banken, de Twentsche Bank met 280.000. In casso-Bank. bijkantoor Zaandam, met 136.154, de Amsterdamsche Bank, bijkantoor Damrak, met 232.430. Verder drie particu liere commissionairs te Amsterdam voor be dragen resp. 63.235, 240.582. en 1.548. Aan effecten, ci-editeuren, van cliënten in open bewaring 299.850, van cliënten in onderpand 323.731. Naar het Volk meldt moet de kassier Sch. Vrijdags aan de politiecommissaris van Wor merveer hebben bekend, dat hij den inhoud van de safes, ten bedrage van f 350.000 had ontvreemd. Men zou hem, gelijk bekend, tot Maandag 17 Juni op vrije voeten laten. Op Zaterdag 15 Juni heeft volgens het blad een groot-industrieel te Koog aan de Zaan nog f 50.000 aan accepten aan de „zorgen" van Sch. toevertrouwd. Deze halve ton is met hem verdwenen. Verschillende kleine luyden uit Wormerveer hebben op dien fatalen Zaterdag toen slechts aan een paar ingewijden, o.w. de commissaris en de officier bekend was. dat Sch. zich aan diefstal had schuldig gemaakt, hun geld nog op de bank gedeponeerd. ESPERANTO KINDERGROEP. Zondag 14 Juli zal door de kinderen van de Haarlemsche. Esperanto kindergroep „La Juna Kemo" een autotocht worden gemaakt, naar Arnhem, waar een bezoek aan het Es- perantchuis zal worde-r. gebracht. Vandaar wordt de reis voortgezet naar Apeldoorn, waar de kinderen de gasten zijn van de afaeeling Apeldoorn van de Federatie van Arbeiders Esperantisten.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1