Vestigingswet op komst. Haarlem's Kunstschatten. WOENSDAG 10 JULI 1933 HAAHLH M'S DAGBLAD 3 Pakhuis te Rotterdam stortte in. Groote partij erwten over straat. Wonderlijk genoeg geen persoonlijke ongevallen. Dinsdagmiddag tien minuten voor half drie ls een pand aan de Haringvliet te Rotterdam ingestort. Het was een oud gebouw waarvan de bovenverdieping gebruikt werd als graan- opslagplaats, terwijl beneden een opslagplaats was van olie en vetten. Op den zolder was een groote partij erwten opgeslagen. Deze partij schijnt te zwaar geweest te zijn voor het ge bouw. In elk geval is Dinsdagmiddag plotse ling de gevel van de tweede verdieping naar voren gevallen. Een stuk van het dak, ook een deel van de eerste verdieping werd meege sleurd. De puinhopen en de erwten bedolven een aantal vrachtwagens, die voor het gebouw stonden. Een paard kwam nog net vrij. Aan vankelijk vreesde men, dat er ook menschen bedolven zouden zijn, doch later bleek dit niet het geval te zijn. Een kantoorjuffrouw, die in een erker op de tweede verdieping aan het werk was, is naar beneden gestort doch heeft slechts onbeduidende blessuren opgeloopen. De brandweer is dadelijk uitgerukt om de oprui mingswerkzaamheden te beginnen ook de ge neeskundige dienst was dadelijk met twee wagens ter plaatse. De instorting ging met een ontzaglijken slag gepaard Groote schrik beving allen in de be lendende panden omdat men niét wist, wat er gebeurd was. Het neerstortende puin en de groote partij neerstortende erwten verwekten een enorme stofwolk, zoodat men aanvankelijk meende, dat er een explosie was geschied. Wij vernamen nog. dat men in de beneden verdieping van het pand al eerder heeft be merkt, dat er erwten naar beneden kwamen. Men heeft toen den opzichter van den graan- factor gewaarschuwd welke weer de bouw- politie waarschuwde. Deze stelde een onder zoek in, hetgeen de vorige week gebeurde en bevond den toestand, al hoewel men opmerkte dat deze niet al te mooi was, niet direct ge vaarlijk. Besloten werd, dat berekeningen zou den worden gemaakt van de draagkracht van, de binten. Het geheimzinnig geval te Rotterdam. Waarschijnlijk geen misdrijf in het spel. In het Ziekenhuis aan den Cool singel te Rotterdam heeft Dr. E. C. van Rijssel de sectie verricht op het lijk van den assuradeur Surin- gar, die zooals gemeld. Zondagavond onder verdachte omstandigheden in zijn woning aan het Ungerplein dood is aangetroffen, waarbij toen werd geconstateerd, dat hij reeds onge veer twee maanden geleden moest zijn over leden. De sectie had tot resultaat, dat er geen sporen van eenig misdrijf zijn ontdekt. In de komende dagen zullen nog onderzoe kingen worden gedaan naar de mogelijkheid van vergiftiging. Een en ander kost veel moeite, omdat het lijk reeds in verregaanden staat van ontbinding werd aangetroffen. Ken nissen van den overledene hebben meegedeeld, deze een paar maanden geleden het voor nemen te kennen had gegeven, zich het leven te benemen door het innemen van vergif. In de keuken is een fleschje aangetroffen, waarin vermoedelijk een vergif heeft gezeten. TWEEDE KAMER Wegenverkeerswet en regeling opruimingen aangenomen. Volgende week de groote slag. WORDT DE TJSELBRUG TE ZUTFEN VERBREED? De ..Zutphensche Courant" verneemt, dat er bii het Departement van Waterstaat plannen worden uitgewerkt, om de IJselbrug te Zutfen te verbreeden, door rechts en links voetpaden aan te brengen en de bestaande klapbrug te vervangen door een hefbrug van grooter breedte. Tevens zullen dan de toegangswegen naar Voorst en Brummen worden verbeterd. Onvoorzichtigheid op den weg kost menschenlevens. Vier ernstige verkeersongelukken. Dinsdagavond omstreeks acht uur heeft op den Bestscheweg onder de gemeente Oirschot een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waar bij drie personen gewond werden. Een auto. komende uit de richting Best, kwam bij het passeeren van een tegenligger in botsing daarmede, reed eerst tegen een boom op en sloeg vervolgens over den kop. De inzit tenden. twee dames en een heer. afkomstig uit Valkenswaard liepen allen ernstige ver wondingen op en zijn overgebracht naar het R.K. Gasthuis te Oirschot. Een der dames is er zeer ernstig aan toe. Motor botste tegen auto. Onder de gemeente Kessel is op een kruis punt de motorrijder Huskens uit Venlo met groote vaart tegen een personenauto opge botst. De motorrijder die een gecompliceerde enkelfractuur hacl opgeloopen, kon na verbon den te zijn. naar buis vervoerd worden. De duorijder zekeren Vincken, eveneens uit Ven lo. was er erger aan toe en moest naar het R.K. Ziekenhuis te Venlo worden overgebracht. Het motorrijwiel werd zwaar beschadigd, de auto licht. De politie heeft de zaak in onderzoek. Jongen doodelijlc gewand. Dinsdagavond omstreeks half zeven wilde de 17-jarige J. Schol uit Egmond aan Zee. die per fiets op weg was van Alkmaar naar Eg- mond. op den Hoeverweg een tweetal andere wielrijders passeeren. Hij kwam daarbij van het rijwielpad op den grasberm terecht, waar hij blijkbaar zijn stuur niet heeft kunnen hou den. Van den grasberm kwam hij althans weer op den rijweg le rijden, waar juist een auto bus. welke den dienst Arnsterdam-Egmond on derhoudt. passeerde. De jongen vloog in volle vaart togen de bus en werd zeer zwaar ge wond aan het hoofd. Op advies van twee dok toren. die onmiddellijk ter plaatse waren, is de jongeman naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd, waar hij in hopeloozen toe stand'is opgenomen. Stoeiende jongens oorzaak van een ernstig ongeluk. Dinsdagmiddag te ongeveer twee uur is de 16-jarige wielrijder M. uit Heerlen, die uit wil de wijken voor een paar stoeiende jongens, in het Mclenbergpark door een vrachtauto aangereden. De knaap was op slag dood. 's-GRAVENHAGE Dinsdag. De volgende week Woensdag zal de groote slag beginnen. Dan vangen de beraadslagin gen over het Bezuinigingsontwerp aan. Uit den aard der zaak was het noodig eenige maatre gelen te treffen 0111 te voorkomen, dat de slui zen van welsprekendheid al te wijd en al te lang geopend zullen worden. Vandaar een zeer nuttige rantsoe neering van den spreektijd, fractie-ge- wijs: in eerste termijn krijgen de R.K. en de S.D. fracties elk 13,4, de anti-revolutionnaire en c.h. Kamerclubs ieder 114 uur. de V.D. en liberale fracties elk 1 uur, de communisten en de Staatkundig Ge reformeerden per groep ieder 40 minuten en de eenmansfracties elk een half uur ter be schikking, terwijl zij in tweede instantie de helft dezer porties zullen megen op-praten. Bovendien zijn er avond-vergaderingen in het verschiet één al onmiddellijk op den eer sten dag van het bezuinigingsdebat zoodat men misschien mag hopen, dat een en ander, vooral wanneer er een zomersche temperatuur heerscht, tot de noodige zelfbeperking zal lei den. Trouwens, nu de Onderwijs-voorstellen hee- lemaal uit het groote ontwerp gelicht zijn en er verder nog eenige discussie over het pro bleem van verlaging der vaste lasten in het zicht is, behoeft de Kamer waarlijk niet zoo heel veel tijd meer te verdoen aan discussies over het Bezuinigings-wetsvoorstel. Of het ontwerp in zake de vaste lasten er ook nog- door zal gaan, eer de zomervacantie aanbreekt, is m.i. momenteel zeer twijfelachtig, ook al be sloot men vandaag om de commissie van voorbereiding die ook het bezuinigingsont werp behandelde) reeds Vrijdag 19 Juli dit pas ingekomen, hoogst belangrijke voorstel in on derzoek te doen nemen. In elk geval was het goed gezien van den heer Vliegen (s.d.) cm zijn eenige weken geleden ingediende motie in zake de noodzakelijkheid van gelijktijdige behandeling van het bezuinigingsontwerp èn de toen alleen nog maar aangekondigde rege ling tot verlaging der vaste lasten, in te trek ken. Via de z.h.st. en zonder eenig debat goedge keurde hernieuwde vaststelling der begrooting van het Gemeentefonds 1935'36 en daarmee samenhangende regelingen, kwamen wij bij de wegen-verkeerswet terecht. Mr. Duys. die maximum-snelheid maximum-onzin acht. was overigens voor dit wetsontwerp wel dankbaar, zij het ook niet voldaan. Want behalve voor motor-rijtuiggebruikers en fietsers had hij de regelen nopens het ver keer op de wegen gaarne ook fc.o.v. andere weg gebruikers vastgesteld gezien. Eenzelfde ge voelen vertolkte de heer v. Kempen (lib.), die de Regeering nog eens op het Engelsche voor beeld wees; de Britsche wegcode en de in En geland van overheidswege aan het publiek ge geven wenken voor weggebruikers vond hij navolgenswaar d Minister v. Lidth de Jeude zou er zijn voor deel mee doen. Mr. Duys' stelling omtrent de maximum-snelheid ging hem te ver. Zij Ls lang niet steeds en overal misbaar en "net Ls bv. opvallend, dat in den Haag na de afschaf- Pakgoed en goedkoop samen, kan, /Son! BOOQ Azijn U duid'jljk An!,- (Adv. Ingez. Med.) fing der maximumsnelheid het aantal onge vallen is toegenomen. Bij de behandeling der artikelen slaagde Mr. Duys er in ten behoeve van automobilisten en motorfietsers, die in een kwade, n.l. alcoholische, reuk staan, wat meer waarborgen in de wet opgenomen te krijgen, Zij kunnen van een beslissing van een veld wachter tot inhouding van hun rijbewijs we gens "net vermoeden dat de bestuurder onder invloed van sterken drank verkeert, binnen drie dagen een gerechtelijk beroep uitlekken. Ir. Bongaerts, die te recht nog eens onder streepte, dat men te genover benevelde auto mobilisten waarlijk niet te goedertieren moet zijn, erkende ech ter dat om der wilie van de rechtszekerheie dit amendement moeit worden aangenomen waarna de Minister het overnam. Eenige voor- zitterïijke hamerslagen en dit ontwerp was al- Mr. -^nCï-a£j va" weer aangenomen, waarop de regeling betreffende uitverkoopen en opruimingen aan de orde kwam. Alleen Mr. v. Rappard (lib.) moest er eigenlijk niets van hebben. Hij vreesde dat heel de regeling ten slotte slechts zou leiden tot het uitvinden van handigheidjes om door de mazen der wet heen te glippen, terwijl hij het trouwens zeer be denkelijk vond dat de Kamers van Koophan del zulk een belangrijke rol zouden moeten vervullen bij de toepassing der ontworpen re geling. Zijn partijgenoot Mr. Boon liet intus- schen een gansch ander geluid hooren. Deze afgevaardigde wenschte het ontwerp aange nomen te zien en dat, niet in de laatste plaats, om der wille van den middenstand, die er zelf om gevraagd heeft. Al de overige sprekers, waaronder Mevr. Bakker—Nort (v.d.), de hee- ren Wielinga (a.r.), en IJzerman (s.d.) bleken eveneens voorstanders te zijn, al verklaarde de s.d. woordvoerder, dat hij toch niet verder op den nu ingeslagen weg zou willen voort gaan zonder dat er nieuwe ordenende organen in het leven zouden worden geroepen. Mr. Boon had met een tegen vliegende winkels ge richt amendement geen succes, nadat de Mi nister had meegedeeld, dat een op komst zijnde vestigingswet ten dien aanzien bepa lingen zal bevatten en Mr. Kortenhorst (R.K,) leed evenzeer een nederlaag bij zijn poging om tijdens uitverkoopen aanvulling van voor raden toelaatbaar te doen zijn. Met 57 tegen 10 triomfeerde Minister Geiissen. welke er naar aanleiding van het amendement-Kortenhorst nog eens op wees. dat het wetsontwerp ten doel heeft de winkeliers te beschermen en geenszins becogt de industrie gelegenheid te geven voorraden met behulp van winkelopvui- mingen te spuien. Zonder hoofdelijke stem ming ging het wetsvoorstel er door Nog wat hamerstukken en de agenda was alweer af gewerkt. Thans vlast ieder op de gala-Kamer voorstelling, die 17 Juli begint. E. v. R. ZESTIEN VALSCHE (MUNTERS VOOR DEN RECHTER. Voor de Antwerpsche Rechtbank is de straf zaak begonnen tegen de zestien personen, ver dacht betrokken te zijn geweest bij het valsche muntersccmpJot, dat bankbiljetten van hon derd gulden en rijksdaalders namaakte. On der de verdachten zijn twee Nederlanders. In doozen van 20cia£ (Adv. Ingez. Med.) Noodlottige branden. Vier kinderen om het leven gekomen. Zeer zwaar getroffen gezin te Hoogeind. Dinsdag is, naar wij reeds in een groot deel onzer vorige oplage hebben gemeld, brand ontstaan in de schuur, grenzende aan de boerderij van den heer J. Leermakers. gelegen aan een binnenweg in het gehucht Hoogeind, gemeente Oostelbeers c a. op ongeveer 4 K.M. afstand van Oirschot. Op het oogenblik. dat de brand uitbraV.. was de vrouw van den heer Leermakers met twee kinderen in de boerderij. Dc man was niet thuis. Drie kinderen speelden in de schuur, terwijl een kind naar school was. Hoe de brand ontstaan is, is niet bekend. Het vuur greep direct snel om zich heen en tastte ook de boerderij in weinig tijd aan. De vrouw, die geheel overstuur was, kon zich met de twee kinderen, die bij haar in het woon huis waren, in veiligheid stellen. De drie kinderen, die in de schuur aan het spelen waren, drie jongens van resp. 2;.<, 4 en 6 jaar, verbrandden. Toen het huis reeds op Instorten stond, hebben buren, die niet wisten dat de kinderen in de schuur aan het spelen waren, nog een onderzoek ingesteld. Dit had uiteraard geen resultaat. Een paard en een koe zijn mede verbrand. De boerderij was slechts laag verzekerd. Jongetje speelde met vuur. Toen het 6-jarig zoontje van de familie M. te Helmond met lucifers speelde, vatten de kleeren van het kind vlam. Brandend over het geheele lichaam, kwam de kleine naar beneden, waar zijn vader het vuur wist te doo- ven. Met zware brandwonden werd het ventje naar het St. Anthoniusziekenhuis vervoerd, waar het is overleden. BRANDEN TE ROTTERDAM. ROTTERDAM, 9 Juli. Hedenmorgen om streeks negen uur is brand uitgebroken in een houten loods, staande aan de Van Hel mondstraat 15. Aanvankelijk dacht men dat de brand woedde bij de Heers Koekfabrieken, Dit bleek echter niet het geval te zijn.' De loods waarin de brand was ontstaan, is in gebruik bij de firma van Holst en Baare G oe de re n ve rvo er on der ne m in g. Deze brand had een uiterst gevaarlijk ka rakter, omdat, de loods direct grenst aan het steenen gebonw van de N.V. Technische Olio> handel D. Boest-Gips. In dit pand bevond zich een groote voorraad olie. zoowel in vaten als in groote tanks. Geruimen tijd bestond het ge vaar. dat de vlammen het oliepakhuis zouden bereiken. De brandweer maakte daarom groot alarm en een aantal motorspuiten verscheen ter plaatse. Een van deze motorspuiten heeft gewerkt, bovendien is er gewerkt mat stralen van slangenwagens en met een aantal slangen van ondernemingen in de omgeving van den brand. Het pakhuis, waarin partijen hooi en stroo lagen en waaruit men nog tijdig een vracht auto heeft kunnen halen, is door den brand geheel vernield. Het oliepakhuis heeft men weten te behouden. Vannacht om 1 uur heeft bovendien een felle brand gewoed in de Benthuizerstraat op den hoek van de Raephorststraat. 1-Iier is geves tigd een beddenmagazijn van de firma Alex Se veren en Zonen, waarin een groote voor raad beddengoed, cocosmatten en linoleum was opgeslagen. De brand had aanvankelijk een zeer ernstig karakter. De vlammen sloegen fel uit en daar door is het houtwerk van huizen aan den overkant van de Raephorststraat ernstig ge schroeid. Bovendien zijn in deze straat eenige ruiten door de hitte gesprongen. De eigenaar van de zaak woonde met zijn gezin boven den winkel. Men wist zich tijdig in veiligheid te stellen. De brandweer heeft het vuur met vijf stra len gebluscht. De winkel is totaal uitgebrand. Verzekering dekt de schade. Frans Hals' Zwanenzang. Het kan vermetel lijken bij een zoo bekend en beroemd werk als hier nu afgebeeld wordt ons wekelijksch praatje te houden en daarbij te trachten buiten den schablone-vorm dei- verwachte verheerlijking te blijven. Daar zijn nu eenmaal kunstwerken van zulke lang er kende superioriteit dat elk napraten erover gevaar loopt belachelijk te worden, en men het best doet met er maar rustig vóór te gaan zitten en niets te zeggen. Tot die werken be- hooren Hals' laatste regentenstukken, die van het Oude Mannenhuis, door hem op tachtig jarigen leeftijd geschilderd en tezamen wel het afscheid van den stervenden zwaan vormend. In een onzer eerste stukjes, bij de afbeel ding van één zijner schuttersstukken, hebben wij over Hals zelf al genoeg verteld om dat thans te kunnen nalaten en zoo zouden wij deze week met den mond vol tanden en de pen vel inkt blijven zitten, ware het niet dat juist het weerzien van zulk waarlijk magistraal werk aanleiding kan zijn eens over het portret in het algemeen en als kunstwerk te piekeren. Daar wordt zoo veel portret geschilderd, niet waar, en al kan een bos asperges picturaal even interessant zijn als een willekeurig aan gezicht van een medemensch. bij het laatste geiden vooropgezette eischen die voor de as perges overbodig zijn. Dit komt in hoofdzaak, omdat wij in een portret niet alleen het zichtbare, doch ook het onzichtbare uitgedrukt willen zien, niet alleen de uiterlijke verschijning van den man of vrouw zien voorgesteld, doch ook ingelicht worden over zijn, of haar, karaktereigenschap pen, inborst, zieleleven. Wat wij, in één woord het psychologische in een portret noemen. Zelfs als wij ons tevreden stellen met een zoo j getrouw mogelijke afbeelding van de uiterlijke verschijning van een persoon, is nog groote j capaciteit en technisch-kunnen eerste ver- eLschte om een behoorlijk portret te maken. I Voor een ook psychisch belangrijk portret komt daar dan nog het noodige bij en het is juist dat waardoor een portret belangrijk wordt. Nu zijn er, in groote lijnen gezien, twee mo gelijkheden waardoor dat psychologische ele ment in een portret kan optreden. De schilder kan intuïtief psycholoog zijn en geheel onop zettelijk, dus geniaal den geestelijken inhoud van zijn model in het conterfeitsel vast leggen èn, de schilder kan bewust filosopheerend zich van zijn model in diens wezen rekenschap geven en dan zijn inzicht in het werk bloot leggen. Frans Hals is een markant voorbeeld van a<"> j eerste mogelijkheid. Albert Dürer om bij ri<: beroemdheden te blijven het zelfde van de tweede. Geniale figuren, beide kunstenaars, I maar met een nuance in de genialiteit die beider kunst tot in den grond doet verschillen. Frans Hals Ls vóór alles: schilder. Hij „denkt in zijn materie" zooals Jaap Maris dat noemde denkt in kleur, in vorm, in compo sitie. Hoe ouder hij werd, des te losser, te on afhankelijker kwam hij van zijn middelen af te staan, hij beheerscht die, zoo te zeggen, spelenderwijs.hij bemerkt misschien niet eens meer dat hij schildert en even intuïtief is zijn oude wijze kop nu geboeid door wat er daar binnen in die vijf heeren die daar voor hem zitten, om zou kunnen gaan. Niet alleen meer de verbijsterend technische vaardigheid waarover hij beschikte, staat hem ten dienste, maar ook de stil gegroeide wijsheid van den lang levenden, onversleten mensch. Bij den ouden Jozef Israels heeft men iets dergelijks kunnen waarnemen, toen die zijn briljante techniek losmaakte van zijn gees telijke mijmeringen over levensproblemen.... toen zijn tijd daarvoor gekomen was. Dat is het wat die laatste regentenstukken van Hals in zijn toch al formidabel werk nog als hoogtepunten doet voorkomen. Zoowel in het hier afgebeelde, als in dat der regentes sen misschien in liet laatste zelfs nog meer lijkt het. alsof reeds het los-zijn van deze wereld Hals' hand bestuurde. Even geniaal als altijd bleef het handschrift, de penseelstreek, maar bijna onmeedoogend-klaar zag hij, bij het scheiden van de markt, den eeuwigen waan van het vergankelijke. Er is een vorstelijke triestheid op deze beide hoogtepunten dei- schilderkunst, die alleen maar verzacht wordt door den telkens weer doorbr ekenden jubel om de schoonheid, die zijn schildersoog had mogen waarnemen. Dat kan hij niet laten en verbergt daarmee voor velen den diep-ernsti- gen ondergrond van Hals' artistiek testament. Eén jaar tevoren had Jan de Bray de Re genten van het Arme Kinderhuis geschilderd. Een mooi en onloochenbaar knap schilderij dat ge thans in de groote bovenlicht-zaal van ons museum nog eens moet gaan bezien om het bovengezegde te verduidelijken. Niet om De Bray tegenover Hals te kleinee ren, want dat zou even dom zijn als de vraag, wie nu „grooter" is Hals of Dürer. In de kunst zijn er voorloopig nog geen schoonheidswed- strijden, waarin Mister Haarlem met Mister Neurenberg op één podium gaan zitten. Doch veel zien en vooral vergelijken is nu eenmaal noodig om het mooie der schilderkunst te leeren waardeeren. dus: gaan we even naar De Bray kijken. Het zal dan dadelijk opvallen hoe daar de vijf koppen onder de vijf suiker- brooden van hoeden met volstrekt gelijke aan dacht bekeken zijn en wij hier dus met een perfect specimen van de portretsoort te maken hebben, waarbij noch van de intuïtieve schil- derspsychologie (als bij Hals) noch van de cerebraal redeneerende (als bij Dürer) sprake is, en alleen de taak een uitnemende gelijkenis naar de uiterlijke verschijning te treffen, aan vaard en volbracht is. Het portret, als kunst soort nu, zal, de geheele kunsthistorie door, blijken nu eens van dit. dan weer van het an dere element een overwicht te bezitten, doch nimmer de primaire kundigheid van een kop van De Bray te kunnen ontberen, zonder 111 dubieus geknutsel te vervallen. Hetgeen door al tc vrije kunstenaars tot eigen schade vaak veronachtzaamd wérd. J. H. DE BOIS. Eert halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 10 Juli: Na afloop der overgangs-examens aan .het Gymnasium alhier zijn door curato ren bevorderd: van de 1ste naar de 2de klasse H. Bakeis. J R. Groenevcld, L. M. F. Plate. II. D. Tjeenk Willink, H. J. van Royen. F. P. Vermeulen. F. G. Moeton, A. Mispelblom Beijer. N. \V. Buis, K. Stammes, G. C. Vrint. Van de 2de naar de 3de klasse J. C. Koopman, J. P. Evertsz. G. J. Schoute, J. R. Slotemaker, J. van der Molen. J. G. de Boer. V. Loosjes, J. A. N. Esche, L. N. Cornets de Groot. J. Eierens de Haan, H. Over. A. Sluizer, P. Tideman. J. C. Tadema, W. C. de Voogt, L. H. Veenen- bos. Van de 3de naar de 4de klasse: J. B. du Buy, U. H. van Notten. L. T. Stibbe, A. Weeder, J. A. Vermeer. P. Tjeenk Wil link. M. J. Thooft. W. Bok. F. A. Mel- chior, W. Renier, F. J. Broers, W. I-Iolle- man, G. A. Kniphuisen, J. W. van Dapperen. Van de 4de naar de 5e klasse H. P. M. Kraakman. P. de Roo de la Faille, W. L. Stibbe. W. M. Blom. J Bakker Schut, F. W. N. Hugenholz. J. Sipkes, P. Bie- rens de Haan. L. M. de Jong Schouwen burg. C. A. H. Rochel, E. H. Krelage, P. Verhagen. C. J. Posthuma. Van de 5e klasse A naar de 6e klasse A: A. Leendertz, W. J. M. Plate, H. Huls hof, A. Maclaine Pont. H. G. Derx. D. J. H. Haakman. M. J. Stibbe. A. W. de Paulv. C. J. de Lange, P. Teding van Berkhout, E. A. Hoeffelman. Van de 5de klasse B naar de 6e klasse B: H. Hulshof, C. W. Broers en P. Posthuma. Door onze lens gesnapt. Mr. Dr. J. F. Veeren. Mr. Dr. J. F. Veeren werd op 13 December 1884 te Brummen geboren, waar zijn vader gemeente-secretaris was. In Utrecht bezocht hij de lagere school en het stedelijk gymna sium en studeerde vervolgens aan de universi teit aldaar. In 1911 promoveerde hij tot doctor in de rechtswetenschap, in 1913 tot doctor in de staatswetenschappen. Na eenigen tijd volontair ter gemeentesecre tarie van Driebergen geweest te zijn, werd hij in 1914 benoemd tot commies-redacteur ter gemeente-secretarie te Vlissingen, welke functie hij tot Januari 1916 bekleedde om ver volgens hoofd-commies ter secretarie van Mid delburg te worden. Op 1 December 1919 werd hij gemeente-se cretaris van Bloemendaal. Snelle rechtpleging in tarwe- fraude-zaak. De Arnhemsche rechtbank heeft Dinsdag- middag de eerste zaak behandeld, welke ver band houdt met de tarwe-fraudes te Eist (G.) Terecht stond de 3l-jarige fabrikant H. J. J. uit Eist. aan wien ten laste gelegd was, dat hij in de jaren 1933 tot en met 1935 bij de Stichting Nederlandsche Meelcentrale, z.g. werkstaten had ingezonden, waarop te hooge gewichten waren opgegeven. Zoodoende had hij de meelcentrale benadeeld voor een bedrag van bijna f 1000. Er werden zes getuigen gehoord. Verdachte legde een volledige bekentenis af. Het O.M. eischte een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden met aftrek van preventieve hechtenis. FOSTORGANISATIES BEPLEITEN ACIITURENDAG. De minister van binnenlandsche zaken, heeft dezer dagen een deputatie ontvangen uit de samenwerkende postale organisaties ter bespreking van het onderwerp werktijds verkorting bij den P. T. T.-dienst. De depu tatie pleitte voor de invoering van den acht- urendag voor die groepen van personeel, welke thans nog 51 uur per week of langer arbeid verrichten 1 Vooral ook met het oog op de dringend gewenschte werkverruiming en ter bestrij ding van de werkloosheid, werd deze maat regel verdedigd. Indien bij het staatsbedrijf P.T.T. de werktijd met drie uur per week wordt verkort zullen weer eenige honderden personen werk en brood vinden. De minister verzocht de argumentatie nog eens schriftelijk ter kennis van de regeerin.or te brengen en zegde toe dit vraagstuk met den directeur-generaal der P.T.T. te bc-spre- ken.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5