De stewardessen der K.L.M. Prinses Marie José op de Wereldtentoonstelling. Helga's weddenschap. Het Engelsche s.s. „Grainton", dat bij Dover door het Duitsche s.s. „Genua" werd aangevaren, is te Amsterdam aangekomen en in een der dokken ter reparatie opgenomen De Zuid Afrikaansche prof S. Brewes aan slag bij de internationale open golfkampioenschappen van Nederland te Zandvoort De stewardessen der K.L.M. - Op de K.L.M.-lijn Amsterdam-Milaan wordt binnenkort een viertal air-stewardessen in dienst genomen, die thans op Schip hol haar opleiding daartoe ontvangen. Het zijn de dames Hermanides, Mia Nieuwenkamp, Nelly de Vrieze en Hilda Bongerint Pelissier neemt enkele oogenblikken rust tijdens de etappe Metz-rBelfot in de Tour de France Onder auspiciën van het Instituut voor Warenkennis, „I.W.A." werd Dinsdag te Amsterdam een vak-examen voor kruideniers gehouden. Eenige candida- ten voor de examencommissie /Tl Prinses Marie José van België, de echtgenoote van Kroonprins Umberto van Italië, bracht Maandag incognito een bezoek aan de Wereldtentoonstelling te Brussel. De Prinses tijdens haar bezoek In een groote loods aan de Van Helmondstraat te Rotterdam woedde Dinsdag een hevige uitslaande b and. Het gebouw werd geheel vernield. Het voor leverde langen tijd ernstig gevaar op voor een aan grenzende olie-opslagplaats Aan den heer Plesman, directeur der K.L.M., is Dinsdag de generaal-Snijders medaille uitgereikt door ir. Vogel FEUILLETON. Uit het Noorsch door SIGRID BOO. 10) (Nadruk verboden). Ik wist het niet. Of toen ik met m'n suffe hoofd de borden van links wegnam inplaats van recht, en mevrouw Bech me met ver wonderde stem terecht wees. De verwonde ring gold waarschijnlijk het schitterende ge tuigschrift, wat ik me best kan voorstellen. Of dien keer, dat ik, maar waarom zou ik eigenlijk je nog meer vertellen en je gratis een heele collectie malle verhalen doen, die je later als waarschuwing zult opdisschen aan je kinderen en kleinkinderen, met het gevolg dat ik in een belachelijk licht zal staan voor het heele nageslacht. Er is anders veel, waarover ik graag zou uitweiden, zoowel over het leven in het alge meen als over het leven op Vinger gaard in het bijzonder; maar ik zal je voor ditmaal sparen en m'n wijsheid uitstorten over vader en tante. De brieven aan jou zou ik kunnen noemen grof gezeefd en gemalen; maar de brieven naar huis. die zijn fijngezeefd. met rozijntjes (Let op! Beelden en allegorieën worden bij voorkeur ontleend aan de wereld der keuken)Tante onthaal ik op stemmings volle natuurbeschrijvingen, doorspekt met vroolijke anecdotes van huis en hof en stal. vader op beschouwingen over de bronnen van bestaan van het dorp, het bevolkings aantal, het belastingpercentage, enz. Vader schrijft, dat hij meermalen gehoord heeft van den landeigenaar Bech en dat hij volkomen gerust is Tante gelooft waarschijn lijk. dat ik hier als lid van het gezin ben. Ja, een ieder moet maar gelooven, wat hij wil. Heb het goed, lieve Grete. Je Helga. Vinger gaard, 2 Oct. Derde rapport. Lieve Gretchen! M'n eerste diner is achter den rug. Ik was als een droom in zwart en wit, toen ik dien gewichtigen avond van mijn kamer kwam, gekleed in een zwarte japon met witten kraag en witte manchetten, mutsje en witte schort. Maar toen ik de eet kamer binnen trippelde met den eersten sta pel wanne borden, kon ik de vergelijking doorstaan met een nachtmerrie in zwart, wit en rood. M'n gezicht was purper van op winding, en m'n hart danste een shimmy in m'n borst. Vlak voor dat de gasten aan tafel gingen, had ik een schok gekregen, dien ik nooit van m'n leven zal vergeten. Het menu bestond uit bouillon, filet van tarbot met Hollandsche saus met fleurons en asperges, roast-beef a la jardinière en pêche melba Rood en vlammerig stond Lau- rense bij het fornuis, omringd door een on telbaar aantal pannen en potten, links roe rend, rechts kloppend, dan dit naar achte ren schuivend, dan een ander gerecht naar het midden halend. een generaal in den veldslag. Tot overmaat van ramp kwam me vrouw en wilde met haar praten. Laurense die lichtelijk wanhopig was. het strijdperk te moeten verlaten in het heetst van het ge vecht, duwde mij een lepel en een garde in de hand. Zorg. dat de saus niet aanbrandt, fluisterde ze en voeg wat caramelstroop bij de jus, die staat in de hoekkast. En weg was ze. Ik naar de hoekkast. Ja, daar stond een klein fleschje met een bru'ne vloeistof, Subiet was ik weer terug, en met het fleschje in de eene hand en den lepel in de andere, begon ik te druppelen en te roeren. Het ging fijn. De kleur werd magni fiek. Ik druppelde en roerde, druppelde en roerde met toenemend zelfvertrouwen. Ineens bleef m'n hart staan, hield op te kloppen. Al druppelend had ik het fleschje omge draaid, zoodat ik nu het étiket voor me had; Conradis cholera druppels. Wat ik eigenlijk de eerstvolgende minuten deed, weet ik niet goed meer; maar ik geloof, dat ik gilde en wanhopig probeerde, er weer uit te scheppen, wat ik zoo juist in de saus ge daan had. Lauranse kwam toeschieten. Voor de eerste en ik hoop voor de laatste maal, zag ik haar verbleeken. Daarop begon een proeven en redeneeren zonder eind. Er moest uitgemaakt worden, in hoeverre de saus al of niet te gebruiken was. Laurense, Olga en ik proefden zoo in tensief dat, zoo Laurense niet tijdig het ge vaar bespeurd had, er waarschijnlijk niets zou zijn overgebleven. Ik, die het ongeluk op m'n geweten had, trachtte door welsprekend heid den toestand te verbeteren. Om te beginnen, zei ik, wisten gastheer en gastvrouw nooit, wat ze bij hun eigen di- nertje gegeten hadden, daar ze de handen vol hadden met hun gasten bezig te houden en op te letten, of alles behoorlijk liep, en wat de gasten ervan vonden, zouden we wel nooit hooren. In de tweede plaats zou iedere gast zeker niet meer binnen krijgen dan de veertig cholera druppels, wat volgens het reoept het maximum was voor volwassenen, zoodat hun gezondheid er waarschijnlijk niet onder lijden zou. En ten derde moest de saus opgediend, want we hadden geen andere jus en konden die ook niet zoo gauw maken. En op tafel kwam ze met eholeradruppels en al. Laat mij je vertellen wat een van de hee- ren, naar het uiterlijk te oordeelen een ech te smulpaap, over de tafel heen mevrouw Bech toeriep, midden onder het consumeeren van de roastbief. Die keukenmeid van u is een wonder, mevrouw. Nergens krijg je zulk eten als hier in huis. Deze saus bijv. is zo-o fijn, zoo pi kant, in de beste Parijsche restaurants krijg je ze niet beter. En hij bediende zich twee keer en deed mijn saus alle eer aan. Natuurlijk vertelde ik dat dadelijk aan Laurense, die er kiplekker mee was. Nooit is de stemming zoo best- als na een gelukkig doorstaan gevaar; en zoo ze het binnen vroolijk hadden, in de meer naar buiten gelegen regionen ging het niet min der opgewekt toe. Toen Ola van het ongeluk hoorde, blies hij enkel en zei: Pff, de moeite waard. Jullie had won derolie over de aardappels moeten doen. Zelfs Frigaard moest glimlachen en Olga kreeg natuurlijk het eten weer in het ver keerde keelgat, zoodat Andreas haar op den rug moest kloppen. Ik geloof trouwens dat hij dat lang geen onaardig baantje vindt. Als het er op aankomt was Ola degene, die de schuld was van alles. Het waren haar cholera-druppels en het heeft geen zin, zoo iets in een keukenkast te zetten tusschen caramelstroop. perenrood, rum-essence enz. Maar praat er me niet van hoe ver moeiend het is, de dienende geest te moe ten zijn bij een partijtje. Midden in den nacht had ik geen gevoel meer in m'n bee- nen. Ik was de eenige van de meisjes, die tot het laatst toe op was daar het mijn taak was, de dames in haar mantels te helpen. Frigaard moest ook opblijven; hij zou en kele van de gasten terug brengen naar de stad. Een tijd lang zat hij op z'n plaats aan tafel te lezen in een groot dik boek; ver geefs deed ik m'n best te zien, wat het was. De kwestie is. dat hij het me niet wilde la ten zien. Hij is mystiek. Doch ik wil er graag m'n jaarloon onder verwedden, dat hij de mooiste oogen heeft, die er bestaan blauw als de zee. Wat zou hij eigenlijk van mij denken? Toen een keer in den loop van den nacht de deur open ging en de muziek tot ons door drong, maakte ik onwillekeurig enkele dans passen. Hij praat slechts bij hooge uitzonde ring, maar toen keek hij plotseling op .van z'n, boek en zei; Is eigenlijk een betrekking als kamer meisje wel iets voor u? Wat bedoelt u daarmee? zei ik scherp. Het komt me voor, dat u overal op uw plaats bent behalve in de keuken, antwoord de hij brutaal. Ik keerde m'n hoofd af en verwaardigde hem met geen woord. Maar ik ben eigenlijk veel te goed. Nadat ik binnen koffie had gepresenteerd en daar mee klaar was, fuifde ik hem op wat er was overgebleven. Hij ontdooide een beetje. Ja, en terwijl we daar zoo samen zaten en het haast gezellig hadden, wie denkt je, dat ineens de keuken komt binnen stuiven? Lotten Bech, de oudste van de twee doch ters, in lichtblauw chiffon met flonkerend strasz. Neem me niet kwalijk, dat ik de idylle verstoor! zei ze, met een zweempje ironie in haar beschaafde, kristalheldere stem. Was er eigenlijk eenige reden voor ironie? En was het gezicht van ons beiden, zooals we daar doodgewoon en rustig onze koffie zaten te drinken, zoo buitensporig grappig als zij het scheen te vinden? Dat kon ik niet aanne mer. en ik liet me niet van m'n stuk brengen. Maar waar het haar om te doen was. was niet zoozeer, mij te overrompelen met haar spot, als wel met haar knappe gezichtje. Eerlijk. Grete, geloof jij, dat jonge meis jes altijd geweest zijn als in onze dagen, nu ze weten, welke mogelijkheden ze hebben ia hun lichaam en deze uitbuiten met een geraffineerdheid, welke alleen wij vrouwen doorzien, omdat wij net zoo zijn. jij en ik en Lotten Bech en allemaal? Zijn jonge meisjes, ooit zoo onnoozel en onschuldig ge weest als ze geschilderd worden In romans van vroeger, of zijn ze zoo geteekend omdat het in den regel mannen waren, die de boe ken schreven; en wat weten mannen van de ongelooflijke slechtheid, die zelfs de beste jongemeisjes eigen is? Niets als 't er op aan komt. In dat opzicht zoo niet in andere hebben ze zich altijd laten beetnemen (Wordt 'Vrvolgd)',

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 9