Het Bdm&ë&ksie Crisisprocessie. De kansen van hef kabinet-Colijn. 53e Jaargang Nb. 15968 Verschijnt dagelijks, behalve bp Zon- en Feestdagen Dinsdag 16 Juli 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: p. xv. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3^.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72t£. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag e» aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 16 Juli. Een Auto-ongeluk. Er gebeuren veel au to-ongelukken tijdens „weekends", vooral tijdens zomersche week ends. En dat een daarvan den Oostenrijkschen bondskanselier treft, en hem van zijn vrouw berooft, waarmee hij in gelukkig huwelijk ver bonden was, zou in eenigszins-normale tijden geen buitengewone beteekenis hebben. Men zou zeggen dat iedereen, ook het hoofd van een regeering, door zulk een ongeluk getroffen kan worden. Hoe rtiechanischer en sneller onze voortbeweging wordt, hce meer kans erop be staat, en de ramp van de F 22 heeft, op het zelfde oogenblik, ons Hollanders daaraan weer eens herinnerd. Maar dit zijn verre van normale tijden. Oostenrijk is nog steeds de gevaarlijkste oor logshaard van het verscheurde, gedesorgani seerde Europa, en bondskanselier Schuschnigg pleegt zich in Weenen nooit anders te ver plaatsen dan in een auto zonder treeplanken, met neergelaten gordijnen, die door een ge wapend escorte begeleid wordt. Het is dus wel zeer merkwaardig dat een noodlot als dit, veroorzaakt door een defect aan de stuurin richting, juist hèm moest treffen Het is niet aan te nemen dat de auto van den bondskanse lier niet zorgvuldig gecontroleerd zou worden, dat men verzuimd zou hebben die geregeld na te zien of in revisie te nemen, zooals zich in een doodgewone garage ten aanzien van een doodgewonen cliënt kan voordoen. En als stuurinrichtingen geregeld gecontroleerd wor den, bezwijken ze toch wel heel zelden De officieele lezing van de Oostenrijksche regeering sluit iederen opzet uit. Dat is be grijpelijk, want deze regeering leeft op een vulkaan en tracht alles te vermijden, dat ook maar even kans op een uitbarsting zou kunnen geven. Maar niettemin is een onderzoek inge steld. En als men een onderzoek instelt, betee- kent dat dat rnen iets wil ophelderen, dat men niet zeker weet. Zoodat het communiqué van de regeernig, nuchter beschouwd, minstens voorbarig is en niet kan aanvaard worden door jnenschen die koel nadenken. Dit schijnen in Oostenrijk slechts weinigen te doen. Als de bondskanselier Schuschnigg thans lijdende is aan de gevolgen van een zenuwschok, kan men zich meteen de vraag stellen, hoe lang hij nog den moed zal bezitten om in deze leidende positie te blijven en dage lijks in levensgevaar te verkeeren. Zijn voor ganger Dollfuss is 'een jaar geleden vermoord op een wijze, die men zich niet zonder afschuw kan herinneren en die doet denken aan de meest-barbaarsche gebeurtenissen uit het verleden. Zijn vrouw, die hij liefhad en die terwille van hem in pijnigende angst geleefd heeft, is hem ontnomen op een wijze die minstens tot achterdocht aanleiding moet geven. Zijn kleine zoon is bij dit zelfde ongeluk gewond, en het zou geen wonder zijn als men dit onschuldige slachtoffer verder ook dag en nacht zal moeten bewaken. Men kan zich voorstellen dat een man om minder reden er zijn taak bij neerlegt, omdat hij al zijn vertrouwen in zijn medemenschen heeft verloren. Dollfuss werd vermoord tenge volge van verraad. Het is duidelijk dat ver raad ook Schuschnigg, en thans zijn plaats vervanger prins Stahremberg, voortdurend als een zwaard van Damocles boven het hoofd hangt. Niettemin pogen zij hun land te die nen en zouden zij, alleen om de wijze waarop zij dat in voortdurend levensgevaar doen, aansprak mogen maken op eenige ridderlijk heid van de zijde van hun vijanden. Want aan moed ontbreekt het een Schusch nigg en een Stahremberg zeker niet.. Aan ech ten. koelbloedigen, weloverwogen moed. En die eigenschap, die uitermate dun gezaaid is in deze wereld met haar vele laffe misdaden, verdient ten allen tijde diep respect. Alle po litieke inzichten staan daarbuitenen er ver beneden. Inplaats van propaganda voor het duel zou men beter propaganda voor de ridderlijkheid kunnen gaan voeren. Geen artikel is schaar- scher „in de markt" in dezen tijd! R. P. Twee jongens verdronken. DEN BOSCH, 16 Juli (A. N. P.) De 13-jarige J. Th., die met een vriend in de Maas bij Beu gen was gaan zwemmen is daarbij vermoede lijk in een kolk geraakt. Hij schoot onder water weg. Een bakenmeester begaf zich on middellijk te water, slaagde er in den drenke ling vast te grijpen, doch doordat de jongen in zijn angst tegenspartelde, was de baken- meester met het oog op zijn eigen veiligheid gedwongen hem weer los te laten, zoodat de jongen is verdronken. HENGELO, 16 Juli (A. N. P.) De 14-jarige jongen Clemenz uit Enschedé, die niet kon zwemmen en zich toch te water had begeven, is in het in aanleg zijnde Twentekanaal bij de Oelerbrug verdronken. DE KRAKATAU IS RUSTIG. BANDOENG, 16 (Aneta) De Krakatau is .thans geheel rustig. Dr. Stehn, hoofd van den Vulkanologischen Dienst die heden naar Ban doeng terugkeerde, bezocht de Anak-Krakatau welk eilandje 20 meter gezakt bleek te zijn, terwijl aan den Westkust een nieuwe wal is ontstaan. De wal aan den Oostkant is iets gezakt. De doorsnede van het kratermeer is tot 500 meter uitgebreid. Allerlei sporen van erupties vallen waar te nemen, terwijl boven het kratermeer stoomontwikkeling plaats heeft. De observatiepost te Pasaoeran zal vanaf heden slechts door een mantri worden bezet. Ook Dr. Neumann van Padang keerde terug. De kustwacht blijft op post. De bezuinigingscommissie te Haarlem. Het rapport bij B. en W. ingediend. „Bezuinigingen die de vitale belangen niet aantasten." Wij hebben indertijd reeds medegedeeld dat B. en W. van Haarlem, nadat zij eind Decern ber 1934 aan» den bezuinigingsinspecteur ont slag verleend hadden, een bezuinigingscom missie uit de hoofdambten-aren benoemd heb ben. Deze bestond uit de heeren J. A. de Land meter, griffier, P. J. André, administrateur van de afdeeling financiën, en H. Meeusen, administrateur van Openbare Werken, bedrij ven en volkshuisvesting. Na een half jaar haar aandacht gewijd te hebben aan de verschillende takken der ge meenteadministratie en de bedrijven heeft deze commissie dezer dagen haar rapport bij B. en W. ingediend. B. en W. zuilen de door de commissie gedane voorstellen bestudeeren en daarover alsnog advies vragen van de betreffende diensten. De denkbeelden die B. en W. overnemen zullen, voor zoover de raad daarover zeggingschap heeft-, in voorstellen belichaamd worden. Voor stellen die bij de behandeling der begrooting voor 1936 aan de orde zullen komen of afzon derlijk in den raad behandeld zullen worden. Men moet zich zoo werd ons medegedeeld van het resultaat van het werk van zoo'n bezuinigingscommissie niet al te groote resul taten voor de gemeentefinanciën voorstellen. De Haarlemsche gemeentebegrooting loopt wel tegen de 18 Vo miilioen aan inkomsten en uit gaven, maar een zeer groot gedeelte van die uitgaven vallen buiten de bemoeiing van een bezuinigingscommissie. De uitgaven voor rente en aflossing van leeningen, de salarissen en de loonen van het gemeentepersoneel, alsook van de onderwijzers en de leeraren, de uitga ven voor de w-erkloozen en de armenzorg, de pensioenlasten, de tekorten op de exploitatie van woningcomplexen, enzoovoort, zijn alle maal vaste posten die buiten de bemoeiing van de bezuiningscommissie vallen. Als men dit bedenkt, is het duidelijk^dat het totaal der uitgaven waarover de commissie haar waak zaam oog kon l-at-en gaan veel minder is dan de helft van genoemde 18V2 miilioen. Naar wij vernemen is de commissie er toch in geslaagd vele voorstellen tot bezuiniging te doen. Men vond het beter geen bedrag té noe men, omdat nu nog niet te zeggen is, hoe het met de verdere behandeling zal loopen. Wel verzekerde onze zeer goed ingelichte zegsman dat het aan te nemen is dat een belangrijke besparing verkregen zal kunnen worden. Intusschen is ons gebleken, dat door het wer ken der bezuinigingscommissie eenige onge rustheid onder een deel van de ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente is ge wekt. Dit is verklaarbaar. De commissie heeft natuurlijk bij haar onderzoek veel objecten van vermoedelijke bezuiniging betrokken, die zij bij nadere overweging geheel heeft laten varen, omdat bleek, dat de beoogde bezuini ging ongewenscht was of niet verkregen kon worden. Ons werd evenwel verzekerd, dat zoowel het streven van B. en W. als van de commissie is geweest om geen vitale belangen aan te tas ten. Maar zoo werd er bij gevoegd het is best mogelijk, dat wat wij als „geen vitaal be lang" aanmerken, anderen wel een vitaal be lang achten. Dat is een persoonlijke waardee ring. Vrijwel elke bezuiniging heeft haar schaduwzijde en haar pijnlijken kant, maar dat is helaas niet te vermijden. Dit wordt, temeer gevoeld als na eenige jaren van bezuiniging de gemeente opnieuw voor de noodzakelijk heid staat om met de bezuiniging voort te gaan. Als de voorstellen der commissie aangeno men zullen worden, zal het noodzakelijk ge volg zijn, dat het personeel der gemeente op nieuw wordt ingekrompen. Men kon ons thans nog niet zeggen hoe de vermindering verkre gen zal kunnen worden, hetzij door pensioe- neering, vervroegde pensioeneering, of wacht geld. Het Raadslid H. J. L. Klein Schiphorst zestig jaar. Groote belangstelling voor zijn verjaardag. Zondag is het Haarlemsche raadslid, de heer H. J. L. Kien Schiphorst zestig jaar ge worden. Zeer velen hebben dezen dag met hem gevierd en de jarige heeft dan ook optelbaar veel blijken van belangstelling ontvangen van alle zijden. Want niet alleen kwamen ver schillende gemeenteraadsleden en wethouder Boes hun medelid gelukwenschen, doch ook boden vertegenwoordigers van de verschil lende besturen, waarin de heer Klein Schip horst zitting heeft, hun felicitaties aan, even als een zeer groot aantal kennissen en vrien den. Eenige honderden brieven ontving het jarige raadslid, terwijl vele telegrammen en een flink aantal bloemstukken van de gene genheid van velen getuigden. O.a. van de fir ma Vroom en Dreesmann was een zeer fraai bloemwerk ontvangen. Men zal zich herinne ren dat de bouw van het groote warenhuis door de firma Schiphorst en Philips werd uit gevoerd. Van het bestuur van de teekenschool der St.-Jozefsgezellenvereenigirig ontving mevr. Klein-Schiphorst een prachtige fruitmand. „Een trouw lezer van de raadsverslagen", die onbekend wenschte te blijven bood den heer Klein Schiphorst een Engelsch boekwerk aan, dat het werkloosheidsvraagstuk behan delt. voor welk vraagstuk de heer Schiphorst zich naar men weet, bijzonder interesseert. Ook het hoofdbestuur van den Nederland- schen bond van R.K. Bouwvakpatroons ge tuigde van zijn medeleven en wenschte den heer Schiphorst geluk, evenals verscheidene bekende personen uit de aannemerswereld. Verboden rijwielstallingen. De toegangen tot het strand te Zandvoort. De afgangen (voetpaden) loopende van de Boulevards naar het zeestrand te Zand voort worden dikwijls geheel versperd door de rijwielen, welke daar geplaatst worden in plaats van deze mede te nemen naar het strand, waar zij tegen den duinreep mogen worden gezet. De bordjes met verboden rijwielen te plaatsen, welke bij iederen toegangsweg naar het strand zijn geplaatst, worden zelfs door het publiek van de palen afgerukt en wegge worpen. Het plaatsen van rijwielen op de bedoelde afgangen is zeer hinderlijk en er kwamen klachten van voorbijgangers in van het scheuren van kleeren aan pedalen en spat borden. Nu aan de politie den onwil van publiek blijkt, zullen de rijwielen eerstdaags van daar worden verwijderd en naar het politie bureau worden overgebracht, vanwaar ze kunnen worden afgehaald. Bij dit afhalen krijgen ae eigenaars natuurlijk een minder prettige boodschap mede. Waarschijnlijk zal door dezen maatregel bij sommigen wel weer ontstemming gewekt worden. Toch meent de politie hiertoe te moeten overgaan, te meer daar reeds eenige aangiften van rijwieldiefstallen werden ge daan. welke diefstallen in de hand gewerkt worden als de fietsen onbeheerd staan. Steun aan de suikerbieten. In de Staatscourant van Maandagavond is opgenomen de crisis-steunbeschikking-1935 suikerbieten I. In deze beschikking heeft de minister bepaald, dat uit het Landbouwcrisis fonds aan de erkende telers van suikerbieten op een hbeveelheid suikerbieten van den oogst 1935 van ten hoogste 1540 miilioen K.G. steun (garantie) zal worden verleend tot een zoo danig bedrag dat door de fabrikanten aan de telers 19 gulden per 1000 K.G. netto zal kun nen worden uitbetaald. Bij deze beschikking- is gevoegd een reglement voor den Suikerbie- tensteun-1935, waarin de regelen voor deze steunverleening zijn aangegeven. De brand in de Cornelissteeg. Beide zoons in vrijheid gesteld. De beide zoons van den eigenaar van den boter- en kaashandel in de Cornelissteeg, waar in den nacht van Zondag op Maandag brand was uitgebroken en die voor een nader onderzoek op het politiebureau vertoefden, zijn Maandagmorgen elf uur weer in vrijheid gesteld. Van een misdrijf is niets gebleken. Over de oorzaak is nog niets beken.d Beschonken autobestuurder. Botst met zijn auto tegen een boom. Maandagavond half twaalf is een per sonenauto, bestuurd door een 32-jarigen aan nemer, op het Kennemerplein tegen een boom gereden, doordat de bestuurder be schonken was. In de auto zat zijn 25-jarige dienstbode. Zij kreeg door de botsing een wond boven het linkeroog en schaafwondjes aan het gezicht. Vermoedelijk heeft zij ook eenige ribben gekneusd. Zij werd door leden van den Ongevallendienst voorloopig verbon den waarna zij per taxi naar het Diacones- senhuis werd vervoerd. De auto werd zoo danig beschadigd, dat die per kraanwagen naar een garage moest worden gesleept. De bestuurder, die niet in Haarlem woont, is ter ontnuchtering in bewaring gesteld. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. 'In het eerste halfjaar 1935 be droeg het aamtal uitgesproken faillissementen 2419, hetgeen weer 89 hoog er is dan in dezelfde pe riode van 1934). Het geestesoog ziet met een traan De droevige processie gaan.... In onafzienbaar lange rij Trekt daar de eerste stoet voorbij. Het leger steunontvangers; In dezen droeven crisistijd. Gedoemd tot holle werkloosheid, Gedwongen lediggangers. Dan volgt het tweede contingent, De groep van het faillissement. Een groep die steeds maar groeide: Hun blik is hopeloos bedroefd, In een gelaat, door zorg gegroefd. De stoet van de vermoeiden. Op hen volgt nog een lange groep. Zij werken nog in hun beroep. Maar ook zij moeten treuren; Hun aarzelende stap verraadt, De onrust, waar hun weg heen gaat. De stoet der crediteuren. Zoo trekt in eindelooze rij, De sombre crisisstoet voorbij. En t geestesoog ziet met een traan. Die droevige processie gaan. In verband met het bezuirtigings- ontwêrp. Onze Haagsche correspondent schrijft ons: Aan den vooravond van den „grooten veld slag" die op het Binnenhof geleverd zal wor den de behandeling van het bezuinigings- or.twerp der regeering is 't van belang de si tuatie te overzien. Aan den eenen kant de Regeering, die ter verdedigng van haar bezuinigingsontwerp ongetwijfeld op den steun van anti-revolu tionairen, christelijk-historischen, liberalen en vrijzinnig-democraten kan rekenen. Daar tegenover de sociaal-democraten. de communisten, de revolutionair-socialisten en vermoedelijk een paar eenlingen, die tegen standers van de politiek van het ministerie Colijn zijn en het dus ten val willen brengen. Rest als groote. min of meer onbekende, wat het in te nemen standpunt aangaat, de R.K'. fractie. Uit wat wij zoo hier en daar opvangen valt op te maken, dat de meerderheid der R.K. afgevaardigden, schoon geenszins in alle opzichten ingenomen met het bezuinigings ontwerp. haar stemmen daaraan niet zal willen onthouden. Is dit zoo, dan kan men op aanneming rekenen. Zoowel de omstandigheid, dat de Regee ring juist ten opzichte van eenige aanvan kelijk heel sterk verzet ontketend hebbende onderdeden een aanmerkelijke dosis tege moetkomendheid aan den dag heeft gelegd, als het zeer onlangs ingediende voorstel in zake verlaging van vaste lasten, zouden (zoo hoort men in parlemantairen kring rasteren) de kansen op een meerderheid voor het be zuinigingsontwerp aanmerkelijk hebben ver groot. En toch staat het sein voor het ministerie nog altijd niet heelemaal op veilig. Want ook De totaal vernielde auto van den Oostenrijkschen bondskanseiier Dr. Schuschnigg, welke nabij Linz tegen een boom botste. Zooals wij hebben gemeld, overleed hierbij de vrouw van Dr. Schuschnigg, terwijl zijn zoontje ernstig werd gewond (inzet) Zal in Frankrijk 10 pet. op de regeeringsuit- gave worden gekort? pag 4 Bij ccn mijnontploffing tc Dortniund zijn tien menschen om het leven gekomen. pag. 4 Mussolini mobiliseert steeds nieuwe divisies. pag 4 Te Amsterdam zijn een caféhouder en een vrouw gedood door een chauffeur, die daar na zelfmoord pleegde. pag. 3 Prof dr. J. Prinsen .T.Lzn., schrijver van het „Handboek" is overleden pag. 3 Onvoldoende benzinetoevoer zou oorzaak van de Kwikstaartramp zijn. pag. 3 Grootcre tomatenexport naar Duitschland. Dag. 3 Het rapport der Haarlemsche bezuinigings commissie is bij B. en xv. ingediend. pag. 1 De kansen van het kabinet-Colijn. pag. 1 Maatregelen van de provincie Noord-Holland tot bestrijding der werkloosheid. pag. 5 De derde teslmatch neemt een gunstige wen ding voor de Engelschen. pag. 6 Laatste Berichten. pag. 7 artikelen, enz. R. P.: Een auto-ongeluk. pag. 1 Georg Bcrnhard: Deflatie, een misbruikt woord. pag. 4 Bekende Haarlemmers: de heer A. van Weer den. pag. 3 De avonturen van professor Nimbus met betrekking tot wat de Regeering op het gebied van verlaging van vaste lasten lieeft voorgesteld, heerscht geenszins onverdeelde instemming. In een deel der R.K. pers is al kenbaar gemaakt, dat het op deze wijze toch maar half werk blijft en dat het Kabinet nog heel wat meer zou moeten doen om verder vertrouwen in zijn beleid te doen stellen. Insiders beweren, dat een der invloedrijk ste R.K. Kamerleden met de gedachte rond loopt een motNe in elkaar te zetten, die den steun der S. D. A. P. zou kunnen krijgen en die voor den minister-president en de zijnen, onaanvaardbaar zou wezen, zoodat het kabi net toch zou moeten heengaan wanneer deze motie een meerderheid zou verwerven. Het veldtochtsplan zou dan ongeveer hier op neerkomen, dat de bezuiniging zou worden aanvaard, ook al omdat tenslotte elk Kabi net ten dezen iets zal moeten doen. om ver volgens Colijn en de zijnen over een motie te laten struikelen. In parlementaire kringen vraagt men zich evenwel af, wat deze motie zou moeten inhou den. De voorstellers zouden dan toch de ver antwoordelijkheid voor een ander beleid moe ten dragen. En nu schijnt er. in elk geval op dit mo ment, onder de R. K. fractie toch ook weer groote tegenzin te bestaan tegen de vorming van een ministerie gebaseerd op samenwer king van een Rood-Rcomsc'n. dus van een so- ciaüstisch-Katholiek blok. In het bijzonder deinst de meer behoudende vleugel der R. K. Staatspartij voor een dergelijk bondgenoot schap terug. Liefst zouden velen, schoon niet allen in Katholieken kring aansturen op het optreden van een z.g.n. nationaal kabinet op breede basis, dat wil zeggen deelneming der sociaal-democraten aan de Regeering samen met verschillende andere burgerlijke groepen. Het. is echter hoogst waarschijnlijk, dat dan niet alleen de liberalen, maar ook wat heel wat belangrijker is de anti-revolutionnairen niet. van de partij zullen zijn. En daarmee valt meteen weer het nationale karakter van een aldus veel te onvolledige combinatie in het water. Bovendien is het zeer twijfelachtig of de christelijk-historischen zich hiervoor wel zouden laten vinden. Zoodat ik nog altijd geloof, dat alles teza men genomen en bovenal omdat velen zich van hun verantwoordelijkheid bewuste Ka merleden er niet aan zullen denken dit Ka binet te laten vallen zonder genoegzame ze kerheid te hebben, dat er spoedig een ander, voldoende hecht bewind voor in de plaats zou kunnen treden, het eind van het lied zal zijn. dat het Kabinet-Colijn de overwinning zal behalen. Ook al zal het in het debat met name van Katholieke zijde, niet aan ernstige dreigende geluiden ontbreken. Een porseleinen brug te Karlsbad. Onze Weensche correspondent schrijft ons d.d. 15 Juli De directeur van de wereldvermaarde Bata- schoenfabrieken te Ziin in Tsjecho-Slowakije J. A. Bata houdt zich sedert eenigen tijd te Karlsbad in het noord-westen van dozen staat op en heeft aan het gemeentebestuur van dit Kurort" aangebeden een porceleinen brug over de rivier de Bela te bouwen, welke een gemakeklijke communicatie met het Bata-warenhuis aldaar zal vormer- Zonder twijfel zullen de vroede vaderen dit geschenk gaarne accepteeren. Deze porse leinen brug zal dan een soort van wereld wonder zijn want er bestaat in alle 5 wereld- deelen slechts één enkel bouwwerk van porse lein, en dat is een tachtig meter hooge, acht hoekige toren te Nankin?, welke in het jaar 1664 opgericht werd. Men hoopt da^ de brug van porselein een groot" 'actie voor het vreemdelingenverkeer zal zijn en dat de Boheemsche porseleinindustrie er veel door te doen zal krijgen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1