Weer een slag voor de K.L.M. Olifantasio. Het 53e Jaargang No. 15969 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 17 Juli 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: F. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0 65, franco p. post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. - Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-. Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— - Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim f 75.- Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Dll NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 17 Juli. De Maraboe. Onmiddellijk na de ramp van het K. L. M.- toestel Kwikstaart, bij Schiphol, volgt de on dergang van het K. L. M.-toestel Maraboe, bij Bushir. Gelukkig zijn er ditmaal geen slacht offers; alle elf inzittenden hebben het toestel kunnen verlaten eer het in brand vloog en evenals de Kwikstaart door het vuur vernie tigd werd. Het geluk, dat de K. L. M. zooveel jaren toe gelachen heeft want zij kende bijna geen ongevallen, en iedereen begrijpt toch wel dat het luchtverkeersmiddel zijn risico's mee brengt heeft de Nederlandsche maatschap pij in den laatsten tijd minder gediend. Het zou natuurlijk onjuist zijn het woord „verla ten" te bezigen. Maar het is wel een droeve lijst, die van den ondergang van vier groote toestellen in zeven maanden tijds. Na de Ui ver (op 20 December '34), de Leeuwerik, daarna nu. binnen drie dagen, de Kwikstaart en de Maraboedeze laatste, evenals de Uiver, een Douglas-t.oestel. De omstandigheden zijn bij elk ongeval weer anders. Van de Maraboe is tot dusver bekend dat het vliegtuig wegens slecht weer een noodlanding op 10 K.M. afstands van Bushir heeft moeten maken, dat die goed geslaagd is, maar dat vanmorgen bij den start het toestel in moeilijkheden is geraakt, blijk baar over den kop geslagen en daarna in brand gevlogen. Er zullen wel nauwkeuriger bijzonderheden volgen, maar in elk geval is dit weer een andere historie dan de drie voor gaande. De Uiver, al of niet door den bliksem getroffen, stortte in volle vlucht neer. de Leeuwerik vloog in een sneeuwstorm tegen een heuvel, de Kwikstaart kreeg vlak na den start een defect aan twee motoren en bezweek bij een mislukte noodlanding. Het zou verkeerd zijn uit al deze verschil lende oorzaken van rampen zoo maar eens al- gemeene conclusies te trekken. Dat zal de spraakmakende gemeente geneigd zijn te doen. maar dat heeft geen waarde, tenzij men alle feiten en omstandigheden precies beoordeelen kan. En er is natuurlijk veel te zeggen voor de blijkbaar onverbiddelijke wet der gemiddel den; die op een periode van wellicht abnor maal geluk een tijd van tegenslag doet vol gen. Al zijn dat factoren, die geen mensch berekenen kan. Maar als men nu weer een officieel onder hoek naar deze ramp gaat instellen, zou ik toch een vraag van meer algemeene strekking naar voren willen brengen. Het aantal luchtlijnen van de K. L. M. en het aantal diensten van ■die K. L. M. is in de laatste jaren zeer sterk gegroeid. Hét personeel is ook sterk in omvang toegenomen, maar iedereen weet dat het bij 'een zoo jong verkeersmiddel als de luchtvaart niet alleen de quantiteit maar ook de quali- teit betreft. Dit laatste geldt vooral de meest verantwoordelijke mensehen: de piloten. Van hen wordt speciaal bij de K. L. M. zeer veel ge- eischt. Ik herinner eraan dat de Engelschen het stelsel van „étappe-piloten" op de Indië- lijn steeds prefereerden boven de Hollandsche methode van geheele reis-piloten, omdat zij vreesden dat het laatste teveel van de men- schen zou vergen. Nu behoeven wij geenszins te twijfelen aan de voortreffelijkheid der K.L.M.-piloten. die overvloedig bewezen is, maar de volgende vraag rijst toch: Wordt sinds de toeneming van het aantal lijnen en diensten niet teveel van het uithoudingsvermogen van deze groep selecte vliegers geëischt? Heeft men die groep tijdig, in verhouding tot de toeneming der diensten, kunnen uitbreiden met het vereischte aantal vliegers van ervaring en „hardheid", of wordt van deze prima pilo ten in de huidige omstandigheden wat teveel gevraagd? Ik weet het antwoord op deze vragen niet, maar meen dat ze gesteld moeten worden. Bestaat er ook maar eenige onzekerheid op dit punt, dan zou dit van veel meer belang kunnen zijn dan het technisch onderzoek naar de steeds-verschillende oorzaken van ongelukken. En men zou de „veiligheids marge" kunnen vergrooten door nog meer ervaren piloten aan te stellen, in elk geval door de in dienst zijnde piloten minder vlieguren te geven. Het is mogelijk dat het afdoende antwoord op de bewuste vragen niet precies te geven is, en dat er bij de bevoegde deskundigen verschil van meening over zou bestaan. Ondanks alle moderne psychotechniek, keuringsvoorschrif ten en zoo meer, die bij de luchtvaart vooral worden toegepast, is de luchtvaart nog te jong om over een uitgebreide kennis ten aanzien van het psychisch uithoudingsvermogen van vliegtuig-bemanningen te beschikken. Maar als er eenigerlei twijfel mocht be staan is een groote veiligheidsmarge zeker de beste oplossing, dient men den luchtrei zigers „the benefit of the doubt" te geven en zullen we zeker mogen verwachten, dat de jongste ongevallen de K.L.M.-directie aanleiding zullen geven tot het nemen van nieuwe maatregelen. R. P. PERSONALIA. Voor het Staatsexamen voor Muziek te Den Haag slaagde gisteren voor het theoretische gedeelte (piano) de heer Jan Hamerling. leerling van den heer Jacob Bijster, alhier. SMEULEND STUK SCHOENVETER IN DEN ZAK GESTOKEN. Dinsdagavond half zeven reed op de Ged. Voldersgracht een negenjarige jongen per rijwiel. Plotseling begon hij hevig te gillen. Bij onderzoek bleek, dat zijn ond.er- en boven broek en zijn hemd aan het smeulen waren. De jongen had, teneinde dit voor zijn moeder te verbergen, een smeulend stuk schoenveter in zijn broekzak gestoken en was toen aan het fietsen gegaan. Door den wind waren ook zijn kleedingstukken gaan smeulen. Een on bekend gebleven voorbijganger heeft er voor gezorgd, "dat deze onbezonnen daad geen ern stige gevolgen had. De knaap kreeg geen letseL De Maraboe bij Boesjir verongelukt. Alle inzitfenden ongedeerd. Hel toestel met post en bagage verbrand. Gezagvoerder Hondong. Het vliegtuig Maraboe van de K.L.M., met gezagvoerder Hondong, dat gisteren op de thuisreis normaal in Bushir een tusschenlanding had moeten uitvoeren, komende van Jodphur en op weg naar Bagdad heeft wegens de weersomstandighe den een landing moeten maken tien kilometer ten Zuiden van Bushir na bij het plaatsje Rishar aan de Per zische golf, waar geen vliegterrein is. Hedenochtend is het vliegtuig Ma raboe in den aanloop bij den start ernstig beschadigd. Persoonlijke on gevallen kwamen niet voor. De zeven passagiers en de vier leden van de bemanning zijn gezond en geheel ongedeerd. Het vliegtuig, de post en de bagage werden daarna door brand vernield. Hedenmorgen heeft de K.L.M. de Rietvink met gezagvoerder Parmenticr uitgezonden teneinde zoo spoedig mogelijk de elf inzitten den naar Amsterdam te brengen. Na het tragisch ongeval met de Kwikstaart van Zondagochtend is de K.L.M. wederom getroffen door een vliegongeluk thans op de Indië-route, dat gelukkig in zijn gevolgen aanmerkelijk beter is afgeloopen dan de ramp bij Schiphol. De Maraboe, een der nieuwe Douglasmachines is gisteren uit Jodpur vertrokken op weg naar Bagdad. De gezagvoerder was Hondong'. Behalve de vier leden der bemanning wa ren zeven passagiers aan boord. Op de route Jodpur-Bagdad heeft Hondong gisteren avond tengevolge van het slechte weer een landing moeten maken bij het plaatsje Ris har aan de Perzische Golf. Het ligt voor de hand aan te nemen, dat hij noch getracht heeft Bushir te bereiken, doch dat hem dit niet meer gelukt is. Het slechte weer nood zaakte den piloot de machine tien kilometer ten Zuiden van Bushir bij Rishar aan den grond te zetten. Hoewel in dit plaatsje geen vliegveld is, slaagde Hondong er in de Maraboe veilig be neden te brengen. Vanmorgen zou Hondong starten om zijn reis voort te zetten. Het ter rein was echter voor den start minder ge schikt en het toestel is daarbij waarschijnlijk over den kop geslagen en vernield. Nadere bijzonderheden omtrent den juisten toedracht van het ongeluk had de K.L.M. op dit oogenblik nog niet ontvangen. Wel heeft Hondong geseind, dat geen persoonlijke on gelukken hebben plaats gehad. De zeven pas sagiers en de vier leden der bemanning zijn gezond en geheel ongedeerd. Het vliegtuig, de post en de bagage zijn echter door brand vernield. De K.L.M. heeft hedenochtend de Rietvink gezagvoerder Par- mentier uitgezonoen, teneinde zoo spoedig mogelijk de elf opvarenden van de Maraboe naar Amsterdam te brengen. De bemanning van het vernielde Douglas- toestel Maraboe, die evenals de passagiers bijtijds in veiligheid kon komen, voordat het vliegtuig verbrandde, bestond uit gezagvoer der "Hondong, R. Pom Keffikon, tweede piloot, Veenendaal, werktuigkundige en Van der Smagt radio-telegrafist. Het Douglastoestel Rietvink is vanmorgen om 10.20 uur van Schiphol gestart om zoo spoedig mogelijk de plaats van het ongeval te bereiken. Gezagvoerder van de Rietvink is Parmentier. tweede piloot Brinkhuis, werk tuigkundige Prins en radio-telegrafist Van Bruggen. Behoudens Brinkhuis, die als twee de piloot de plaats inneemt van Mol, die ge durende de zomermaanden den dienst op Hull en Liverpool vliegt, maakten de overige drie leden der bemanning deel uit van de bemanning van de Uiver tijdens de Londen- Melbourne race. De Rietvink kan morgen in den loop van den dag of tegen den avond Bushir bereiken. Boesjirde plaats van het ongeluk. Boushir (Abvesjer. Abusjir, Boesjir) is een stad met een belangrijke haven aan de Noord kust van de Perzische golf. Zij telt bijna 15.000 zielen. De handel is niet onbelangrijk, hij is voorna melijk in handen van Engeland. Vooral met Britsch Indië worden veel zaken gedaan. Ne derland heeft te Boushir een consul. Het ongeluk is gebeurd bij het dorp Rishar. ongeveer 10 K.M. ten Zuiden van Boushir, ook aan de Perzische golf. Het vliegveld der K.L.M. ligt in Boushir. Zooals uit de mededeeling in dit nummer blijkt is de „Maraboe gister van Jodphur gestart op weg naar Bagdad. Wegens slechte weersomstandigheden wilden de piloten in Boushir op het vliegveld landen, maar dit werd niet bereikt. De machine moest in Rishar op den grond gezet worden. Dit is goed ge lukt, hoewel men hier op geen vliegveld was. Hedenmorgen wilde de „Maraboe" verder gaan, maar bij de start is het toestel verongelukt. Blijkbaar heeft een vleugel den grond ge raakt, waardoor het toestel over den kop ge slagen is. Doordat de benzine-toevoer defect werd is het toestel toen in brand geraakt. Na tuurlijk was het starten op dit terrein (geen vliegveld) moeilijk. Bijzonderheden over de jyMaraboe De „Maraboe" is een van de 14 Douglas machines die de K. L. M. den laatsten tijd heeft aangeschaft. (De ..Uiver" was de eerste) Den laatsten tijd werd de dienst op Nea.-In- oië alleen met dit soort vliegtuigen onder houden. De machines bieden plaats aan 14 passa giers. 2 piloten, 1 radio-telegrafist en 1 ste ward. De cockpit ligt voor de vleugels en voor de schroeven der twee motoren. Het dak van de cabine is zeer sterk om de piloten te bescher men voor het geval het toestel over den kop zou slaan. In het dak is ook een noodluik. De lengte van de cabine is ruim 8 meter, de breedte 1.68 en de hoogte 1.91. De stoelen voor de passagiers zijn in twee rijen geplaatst, voor elke steel is een venster van onbreekbaar glas. Alles is op comfort berekend, elke pas sagier heeft bijv. zijn eigen leeslampje en lunchplankje. Herhaaldelijk is dit type ma chine in beschrijvingen aangeduid als een vliegend hotel. De geheele breedte van een Douglas is 25,90 M., de lengte 18.90 M. en de hoogte 5 M. Eet dragend oppervlak der vleugels bedraagt 87,50 M2, Leeg weegt een toestel 5530 K.G., het kan met 2670 K.G. belast worden, zoodat de be laste zwaar 8200 PLG. bedraagt. De kruissnelheid is 338 K.M. in het uur. Omtrent het ongeluk met de Maraboe ver nemen wij nog nader, dat de directie van de K. L. M. hedenochtend getracht heeft een Engelsch of Fransch vliegtuig in Bagdad te charteren en de opvarenden van de ver brande machine van Rishar naar Bagdad te brengen, waar zij de komst van de Rietvink zouden kunnen afwachten. Er kwam echter telegrafisch antwoord in dat geen enkele machine beschikbaar was, zoodat de passa giers en de bemanning in Bushir zullen moeten blijven. De Rietvink is hedenmorgen even na tienen vertrokken en zal trachten hedenavond Athene te bereiken. Morgen in den loop van den namiddag hoopt Parmen tier te Bushir aan te komen. (De Anierikaansche schrijver Halli burton heeft medegedeeld dat hij van plan is, als indertijd Hannibal, per olifant over den Grooten Sint Bernard pas te trekken). Wij naderen zoo zoetjes aan Weer aardig den komkommertijd, Waarin vanouds het nieuwsorgaan Aan sehaarschte van berichten lijdt. Ofschoon er in dit woelig jaar Van zulk een sehaarschte niet veel blijkt. Ligt hier toch een berichtje klaar, Dat. sprekend op komkommer lijkt. Een schrijver uit Amerika (Natuurlijk komt hij uit dat land) Streeft Hannibal, den veldheer, na In Alpensport per olifant. Hij gaat niet met een legerschaar, Maar hij wil, naar hij zegt, alleen Over den pas Grand Saint Bernard, In 't Zwitsersch hooggebergte heen. :t Vertrekpunt ligt in Martigny. Het einddoel zal Aosta zijn," Ziedaar zijn oli-fantasie. Geheel in Amerika ansche lijn. Ik wensch hem vrede op zijn tocht, Die Hanni-balsport voert ten top, Hij levert, waarlijk ongezocht, Esn pracht van een komkommer op. Maar 'k vrees, straks blaast die olifant, Met zijn beroemde lange snuit. Voordat het reisje komt tot stand. Het aardige verhaaltje uit. P. GASUS Gekleed te water gesprongen. Om een hond te redden. Voorbijgangers zagen Dinsdagavond kwart over zes. dat een hond tusschen de Kruis- en Nassaubvug in <het water -van de Nieuwe Gracht lag en gevaar liep te verdrinken. Ge tracht werd het dier dor.r middel van een reddingshaak en een motorbootje te redden, maar elke poging faalde. Telkens als het boot-je naderde, zwom het zenuwachtige dier naar een anderen kant. De heer Wouden berg. wonende Wicherstraat 16, nam daarom een kloek besluit. Hij sprong gekleed van de Nassaubrug-te water en wist het dier, dat reeds zinkende was, te redden. Met het mo torbootje werd hij met den hond naar den wal gebracht. Zooals te verwachten was trok het guval op dit drukke uur veel belangstelling. Aan den heer Woudenberg hulde voor zijn moedige daad! Wij geven hier een afbeelding van een van de Douglas-machines. De K. L. M. heeft, zooals men weet, 14 van deze machines aangekocht, waarvan de „Maraboe" er een is. DE „MARABOE" IS BIJ BUSIIIR VERONGE LUKT: DE ELF INZITTENDEN ZIJN GE RED. pag. 1 Komt de Volkenbond begin Augustus bijeen? pag. 4 De vlootschouw van Spithcad. pag 4 Lloyd George's wclvaartsplan is door het Brit- schc kabinet verworpen. pag. 4 De Rijksmiddelen blijven beneden de raming. pag. 3 De regeering helpt de Lloyd-gepensionneerden niet. pag. 3 Een adjunct-commies bij de Posterijen vcr- gearrestcerd wegens diefstal uit postzakken. Dag. 3 Een djunct-commies bij de Posterijen ver- valscht een spaarbankboekje. pag. 3 Ir. J. C. L. B. Pet: Dc nieuwe Rijksweg Am sterdam-den Haag door den Haarlemmer- meerpolder. pag. 5 Laatste Berichten. pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De Maraboe. pag. 1 Emile Schreibcr: Sjanghai bij nacht. pag. 4 Dc derde testmatch is in een draw geëindigd. pag. 4 Van onzen Wcenschen correspondent: Een jaar na Dollfuss' dood. pag. 5 J. II. de Bois over Anton Mauve's Schapen in Teyler. pag. 3 Overpeinzingen van een geëxamineerde. pag. 3 Bekende Haarlemmers: Ir. D. N. de Lange. Mussolini zegt zijn meening. Sombere uitlating over de toekomst. Hij acht een Europeeschen oorlog voor de toekomst waarschijnlijk. NEW YORK, 17 Juli. De New Yorksche bladen brengen groot opgemaakt een inter view met Mussolini, dat een New Yorksch journalist, een zekere Hans von Kaltenborn, met Mussolini zou hebben gehad. Op de vraag of het niet juist was dat Mus solini zijn standpunt inzake de Oost-Afri- kaansche kwestie tamelijk slecht had uiteen gezet, zou Mussolini hebben toegegeven dat dit probleem niet goed begrepen was. Op de vraag, of er geen mogelijkheid voor een ge meenschappelijk Italiaansch-Fransch-En- gelsch protectoraat zou bestaan zou Mussolini hebben geantwoord dat een dergelijk protecto raat naar zijn meening onmogelijk was. Hij zei woordelijk: „Meerzijdige protectoraten zijn waardeloos". De Amerikaan vroeg verder of Italië over weegt uit den Volkenbond te treden of wel uittreding uit den Volkenbond wenschelijk acht, waarop Mussolini antwoordde dat hij uittreding van Italië uit den Volkenbond in het geheel niet wenschte. Mussolini zou voorts hebben gezegd dat het naar zijn meening mo gelijk was den vrede te handhaven: „Wij zou den met Abessynië tot overeenstemming kun nen zijn gekomen indien niet bepaalde Euro- peesche mogendheden tegen ons geageerd hadden. Door onze vriendschap met Frankrijk is deze toestand inmiddels gewijzigd en op het oogenblik wordt geen wezenlijke druk op ons uitgeoefend". Aan het slot van het onderhoud gaf Mus solini uitdrukking aan zijn overtuiging, dat een Europeesche oorlog voor de komende ja- ren waarschijnlijk was. „Japan niet politiek geïnteresseerd". ROME, 17 Juli. Het agentschap Stefani deelt mede dat Mussolini gisteren den Japan- schen ambassadeur heeft ontvangen die hem namens zijn regeering formeel mededeelde dat Japan geen enkele bedoeling heeft in te grijpen in het Italiaansch-Abessynisch con flict. Japan is bij Abessynië niet politiek ge ïnteresseerd. Banken van Leening in crisistijd. Te Amsterdam achteruitgaande. Een gedeelte van de K. L. M.-route (stippellijn) met Bushir, in welks nabijheid de „Maraboe" is verongelukt. Het Haarlemsche bedrijf stationnair. Te Amsterdam gaan de zaken van de Bank van Leening achteruit. Zóó zelfs, dat men de commissie van toezicht gaat opheffen. Hier ter stede is evenwel van dien achter uitgang nog niet veel te bemerken. Uit ons archief dienen wij de volgende ge gevens op: Beleende panden 1939: 19.611: 1931: 18.444: 1932: 18.944: 1933: 18.C63: 1934: 18.505. Gegeven bedrag 1930: f 163.270: 1931: 0 161.874: 1932: i6«084: 19'?- '«tw- ^034- f 166.153. Daaruit blijkt, dat het aantal panden wel iets teruggeloopen is, maar dat het uitge leende bedrag nog iets naar boven gegaan is. Als men daarbii in aanmerking neemt, dat de waarde van het geld sinds 1930 is toege nomen. kan hier ter stede zoo zelfs tot een belangrijken vooruitgang geconcludeerd worden.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1