De nieuwe Rijksweg Amsterdam—Den Haag door den Haarlemmermeerpoider. EEN JAAR NA DOLLFUSS' DOOD. WOENSDAG 17 JULI 1933 H A A R L E M'S DAGBLAD Bijzonderheden over ontwerp en uitvoering. door Ir. J. C. L. B. PET, van den Rijkswaterstaat. HAARLEM •RUKSWfr AMSTERDAM flAAR DEM WAACj De vereeniging ,,Het Nederlandsche We gencongres" organiseert dezer dagen een ex cursie, waarbij onder meer de in aanleg zijnde Rijksweg Amsterdam's-Graven hage zal worden bezichtigd. In verband hier mede wordt hieronder een beschrijving ge geven van het Noord-Hollandsche gedeelte van dezen weg. De verbinding van Amster dam met 's-Gravenhage wordt thans gevormd door de Rijkswegen AmsterdamHaarlem en Haarlem's-Gravenhage. Deze verbinding is ongeschikt voor het doorgaande verkeer, hoewel sommige gedeel ten «AmsterdamHalfweg en Oegstgeest— 's-Gravenhage) in hoofdzaak wel voldoen aan de eischen. die moeten worden gesteld aan een weg voor auto-snelverkeer. De onge schiktheid als doorgaande verbinding is ge legen in de talrijke traversen door bebouwde kommen, waarvan die door Haarlem de be langrijkste is. Ook vormen de dorpen in de bollenstreek een bijna aaneengesloten bebou wing. waarin verschillende nauwe wegge deelten voorkomen met weinig overzichte lijke aansluitingen van zijwegen, waarop soms een vrij belangrijk verkeer plaats heeft. Ook de aanwezigheid van het spoor van de electrische tram Haarlem's-Gravenhage in de verharding van den Rijksweg en de vlucht heuvels bij de halten .worden door het weg verkeer als hinderlijk ondervonden. Een gedeelte van het verkeer Amsterdam i's-Gravenhage geeft daarom de voorkeur aan een andere verbinding. Deze wordt ge vormd door den Sloterweg, die bij de via duct in de goederenringbaan om Amster dam aansluit aan het Amsterdamsche stra- tennet. De Sloterweg kruist de noordelijke ringvaart van den Haarlemmermeerpolder met een laag gelegen draaibrug en loopt vervolgens in zuid-westelijke richting door den Haarlemmermeerpolder. Via den Venneperdwarsweg of den Lisser- dwarsweg kan men de dorpen Hillegom of Lisse bereiken, waar weer aansluiting wordt gevonden aan den Rijksweg Haarlem 's-Gravenhage. Ook deze verbinding levert talrijke bezwa ren op. In de eerste plaats is het gedeelte tusschen Amsterdam en de ringvaart van den Haarlemmermeerpolder (velen bekend als verbinding AmsterdamSchiphol) nauw en bochtig, in de tweede plaats is het ge deelte in den Haarlemmermeerpolder voor zien van een slechts 4 Meter breede verhar ding; in de derde plaats komen in de ver binding twee leeg gelegen draaibruggen voor over een druk sleepvaartwater, die herhaal delijk moeten worden geopend, en dus veel oponthoud veroorzaken en eindelijk is ook langs deze verbinding een vrij dichte bebou wing aanwezig. De onbewaakte overwegen in den Haarlemmermeerpolder zijn van minder belang wegens het geringe aantal treinen dat deze lijnen berijdt. Een grooter bezwaar wordt ondervonden van de kruisingen met de dwarswegen, waar het uitzicht dikwijls te wenschen overlaat. Tenslotte is het eenige voordeel van deze verbinding boven die over Haarlem dan ook gelegen in de omstandigheid, dat de traverse door deze stad wordt ontgaan Op het Rijkswegenplan is dan ook als no. 4 een nieuwe Rijksweg Amsterdam's-Gra venhage geplaatst, welke geschikt zou moe ten zijn voor snelverkeer met automobielen. Deze weg zou plaats moeten bieden voor twee gescheiden rijbanen, elk voor het ver keer in één richting, twee fietspaden en de noodige bermen. Verder zouden geen gelijk- vloersche kruisingen mogen voorkomen met spoorwegen of met wegen voor gewoon ver keer; bebouwde kommen zouden niet mogen worden doorsneden; bebouwing langs den weg met den daaraan gepaard gaanden on- vermijdelijken hinder voor het verkeer zou zooveel mogelijk moeten worden tegen ge gaan, en eindelijk zouden de scheepvaart wegen zoodanig moeten worden overbrugd, dat zoo weinig mogelijk oponthoud zou wor den veroorzaakt. Verschillende tracé's voor dezen weg wer den onderzocht en met elkaar vergeleken. Daarbij bleek, dat het wel uitgesloten moest worden geacht de bestaande verbinding zoo danig te verbeteren, dat een bruikbare weg voor snelverkeer zou worden verkregen. Ook bleek het niet mogelijk één van de wegen door den Haarlemmermeerpolder te verbree- den, zonder veel van de aanwezige bebou wing op te offeren, hetgeen hooge kosten zou meebrengen, terwijl dan toch nog een vrij belangrijke lintbebouwing zou blijven bestaan. Tenslotte werd een geheel nieuwe weg ont worpen. welke in den Haarlemmermeerpolder den Slotertocht over een groot gedeelte volgt. Hierdoor werd voorkomen, dat landbouwbe drijven zouden worden doorsneden, waarvan bedrijfsschade het gevolg zou zijn. Tevens zou in dit geval langs één zijde van den weg reeds een tocht aanwezig zijn, zoodat slechts één nieuwe tocht zou behoeven te worden gegraven. Het gedeelte van Amsterdam tot de grens tusschen Noord-Holland en Zuid-Holland wordt aangelegd door den dienst van het arrondissement Haarlem van den Rijkswater staat; het gedeelte van de provinciale grens .tot 's-Gravenhage door den dienst van het arrondissement 's-Gravenhage. Hieronder volgt een beschrijving van het Noordhollandsche gedeelte. Dit sluit aan op het Amsterdamsche stratennet bij de via duct in den goederen ringbaan over den Sloterwee, verlaat den Sloterweg echter on middellijk. en doorsnijdt den Riekerpolder. Om de noordelijke ringvaart en den noorde lijken ringdijk van den Haarlemmermeer- polder met een brug en een hierop aanslui tende viaduct te kruisen. De brug is zoo hoog ontworpen, dat zij voorioopig als vaste brug is uitgevoerd. De mogelijkheid bestaat echter om haar beweegbaar te maken, indien de scheepvaart hieraan in de toekomst de be hoefte mocht doen gevoelen. De weg daalt dan vervolgens in den Haarlemmermeerpol der en kruist den Spaarnwouderdwarsweg met een viaduct. De aansluiting aan den Spaarn wouderdwarsweg wordt tot stand gebracht door middel van parallelwegen. Dit gedeelte van den Rijksweg met het gedeelte van den Spaarnwouderdwarsweg beoosten de kruising zullen de nieuwe verbinding van Amsterdam met Schiphol vormen. Verwacht kan worden, dat deze verbinding nog aan het eind van dit jaar voor het verkeer wordt opengesteld Daarmee zal de hinder welke op bestaande verbinding wordt ondervonden, definitief zijn geëindigd. Voorbij den Spaarnwouderdwarsweg buigt de weg naar den Slotertocht, die, zooals hier boven reeds werd uiteengezet, over een groote lengte wordt gevolgd. In dit gedeelte liggen de kruisingen met den Vijfhuizerdwarsweg, den Kruisweg, den Bennebroekerdwarsweg en den Venneper dwarsweg. die alle door middel van viaducten worden overbrugd. Enkele van deze wegen zullen evenals de Spaarnwouderdwarsweg, met parallelwegen worden aangesloten. Halverwege den Venneperdwarsweg en den Lisserdwarsweg buigt de weg af van den Slo tertocht naar het westen, overbrugt net kruis punt van den laatstgenoemden weg met den Sloterweg, de Hoofdvaart met de hierlangs gelegen hoofdwegen en bereikt dan, even be westen het gemaal „de Leeghwater" de zui delijke ringvaart van den Haarlemmermeer poider, die met een beweegbare brug wordt gekruist. Hier verlaat de weg het Noordhollandsche gebied. Hij loopt vervolgens naar de Postbrug bezuiden Sassenheim, waar hij aansluit op het reeds verbeterde gedeelte van den weg Haar lem's Gravenhage. De gescheiden rijbanen krijgen elk een breedte van 7 meter, latere verbreeding tot 10 meter is mogelijk. Tusschen de beide rij banen zal beplanting worden aangebracht, waardoor verblinding van tegenliggers zal worden voorkomen. Op de buitenbermen van den weg zijn de fietspaden geprojecteerd. Een en ander vordert een kruisingsbreedte van 43 meter. De onteigeningsbreedte is nog grooter genomen, omdat binnen de te ont eigenen strook nog een tocht moest worden gemaakt. De rijbanen zullen worden voorzien van een gesloten wegdek, waarschijnlijk asfalt. Het gedeelte van de wonderlijke ringvaart van den Haarlemmermeerpolder tot den Spaarnwouderdwarsweg zal echter voorioopig met klinkers worden bestraat, welke beschik baar zijn gekomen bij de verbetering van het wegvak AmsterdamHalfweg van den Rijks weg AmsterdamHaarlem. Dat het wegvak RingvaartSpaarnwouder dwarsweg wordt voorzien van een tijdelijke klinkerverharding hangt samen met de om standigheid, dat de verbinding met Schiphol reeds dit jaar voor het verkeer zal worden opengesteld. In deze verbinding komt dc hooge oprit naar de brug over de Ringvaart voor, welke eerst kort geleden is voltooid, zoodat niet kan worden verwacht, dat het weglichaam al geheel tot rust is gekomen. Een gesloten wegdek zou dus waarschijnlijk aan zakkingen onderhevig zijn, die niet, of slechts met groote kosten zouden kunnen worden verwijderd. Door bestraten kan een klinkerharding echter voortdurend in berijd baren toestand worden gehouden. Nadat het grondlichaam volledig tot rust zal zijn ge komen zal de voorloopige klinkerverharding worden vervangen door het definitieve geslo ten wegdek. De lengte van het Noordhollandsche ge deelte van den weg bedraagt 23 K.M. De totale kosten van dit gedeelte kunnen worden gesteld op rond f 5.500.000, zoodat de prijs per K.M. weg rond f 200.000 bedraagt. In ver band hiermee is het van belang de vraag onder de oogen te zien of een goedkoopere >ovolgend» prijzen ui --i"l Period rinkende me—' B 5 meest originetle foto s woorop het grootst aan! o. pr.,«.. Voor de foto. woorop ischon voorkomt, Fl. 100.*. lovons voor -komt, elk Fl. 10.- Fl. 50.-. (Adv. Ingez. Med.) wijze van uitvoering mogelijk zou zijn. Er is beweerd, dat dit zou kunnen geschie den door den weg geheel aan te leggen als viaduct. De ervaring heelt echter geleerd, dat de kosten van 20 M. breede viaducten, zooals bijv. die bij de kruising van den Rijksweg AmsterdamLaren met het Merwedekanaai. als regel "*een veelvoud bedragen van de kos ten van een weg, breed 43 M. in normale uitvoering. Alleen in zeer slechte terreinen, zooals die bij het Merwedekanaai werden aangetroffen, is een viaduct in het voordeel. Voegt men hierbij nog de overweging, dat een viaduct slechts een bepaalde maximale belasting kan dragen, en niet voor ver breeding vatbaar is, dan blijkt wel, dat in verreweg de meeste gevallen een viaduct voor uitvoering niet in aanmerking komt. PERSONALIA. Te Amsterdam slaagden voor het examen nuttige handwerken, de dames: W. C. Bei- graver te IJmuiden; H. v. Servellen, te Aer- denhout en M. C. Verduin, te Bloemendaal. VOLKSTUINHUIS. De hoofdprijs van de verloting opgezet door het Alg. Verbond van volkstuinvereenigingen, het Volkstuinhuis Flora 1935, is gevallen op No. 2258. EXCURSIE De afd. Haarlem en omstreken van den Ned. Bond van Vereenigingen van Oud-leerlingen der Tuinbouwcursussen houdt een excursie naar de gemeente-kweekerij van Bloemendaal te Aerdenhout op Donderdagavond 18 Juli. ONDERSCHEIDING. Bij K.B. is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedaille in zil ver aan J. Koning te Haarlem, bedrijfsboer bij de familie De Clercq te Bloemendaal. (Van onzen Weenschen correspondent.) Wat in de laatste jaren in Juli in Oostenrijk gebeurde. Het ongeluk met Von Schuschnigg's auto. Merkwaardige beschrijving door een ooggetuige. Mevrouw Von Schuschnigg's angst. Weenen, 15 Juli. Het schijnt wel, alsof Juli een bijzondere ongeluksmaand voor Oostenrijk is. Ik heb er mijn vrienden hier al verschillende malen op attent gemaakt, dat juist in Juli in dit land vaak buitengewoon ernstige dingen ge beuren. Ik wil er nu slechts de belangrijkste van uitpikken. 28 Juli 1914: oorlogsverklaring aan Servië. Dit was het begin van den wereldoorlog, die een oceaan van wanhoop en wee en leed en verdriet en rouw over het memschdom zou brengen 25 Juli 1927: bloedige opstand van het volk te Weenen, dat het Paleis van Justitie in brand steekt. Op de Ringstrasse, bij het parlement en bij het Rathaus, en in ver schillende andere gedeelten van de stad wor den ware veldslagen tusschen politie en ge peupel geleverd. Te Weenen telt men circa honderd dooden en vele honderden gewon den. Ook in andere deelen van Oostenrijk wordt gevochten en gemoord. 25 Juli 1934: moord op Dollfuss. Oproer lingen dringen het Bundeskanzleramt bin nen en houden er alle ambtenaren en be ambten gevangen. Ook het hoofdgebouw van de Ravag, de Oostenrijksche radio-omroep- maatschappij, in.de binnenstad wordt bezet. Hier wordt met machinegeweren geschoten en met handgranaten geworpen. In tal van streken van het land wordt tusschen op standige nationaal-socialisten eenerzijds en leger en politie en Heimwehr-troepen an derzijds gevochten. Tot op heden weet men nog niet precies hoeveel dooden en gewon den gevallen zijn. Kort daarop kreeg de beul veel werk te doen. Doodsvonnissen werden voltrokken en velen ook tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. Juli 1935: Het is, alsof er een zware, zwar te wolk boven Oostenrijk hangt. Er is iets beklemmends in de atmospheer. De gelijkge schakelde bladen, die hun lezers niets mo gen voorzetten zonder dat zij daartoe de toe stemming van de autoriteiten gekregen heb ben. beginnen weer over den 25en Juli van het vorige jaar te schrijven. Men wil hulde aan de nagedachtenis van Dollfuss brengen. Er zullen tal van plechtige herdenkingsbij eenkomsten en -festiviteiten plaats vinden. Men zal Dollfuss" stem weer in de radio te hooren krijgen. Gramofoonplaten met brok stukken van zijn redevoeringen zullen voor de microfoon afgedraaid worden. Maar er heerscht een groote angst in heel den lande. Men vreest, dat de nationaal-socialisten den dag, waarop hun vijand vermoord werd, niet ongemerkt voorbij zullen laten gaan. En nog minder den dag, waarop Holzweber en Planetta, twee van de hoofdaanvoerders van de oproerlingen, die het Bundeskanzler amt zijn binnengedrongen, werden opgehan gen. Zij waren de eerste twee van een reeks nationaal-socialisten, die hun jonge levens aan de galg zouden eindigen. In welinge lichte kringen wist men al een paar dagen geleden te vertellen, dat de nazis in heel Oostenrijk groote demonstraties op touw willen zetten en op verschillende in het oog vallende plaatsen zwarte vlaggen willen hij- schen. ten teeken van rouw over den dood van hun het vorige jaar gevallen en opge hangen kameraden. Men vreesde alweer voor nieuwe oproerige daden en voor bloedige botsingen. Ook bij de sociaal-democraten, wier partij door het nieuwe, huidige régime werd afgeschaft, heerscht in de laatste da gen weer groote bedrijvigheid. De rooden zitten niet stil en laten telkens blijken, dat zij neg niet uit het leven verdwenen zijn en dat zij nog een machtige factor kunnen zijn, waarmede eventueel nog rekening zal moeten gehouden worden. Er werden weder om tal van personen in hechtenis genomen. Maar djt is eigenlijk niets nieuws. Er wordt hier in Oostenrijk sedert de laatste ander half jaar telkenmale weer opnieuw op groo te schaal gearresteerd. Nu eens worden nazis en dan weer worden „sozis" (zooals men de socialisten hier gemakshalve noemt) in hechtenis genomen en in de gevangenissen geworpen of naar Wöiiersdorf gestuurd. Ook wanneer zij niets gedaan hebben en men hen ook heelemaal niet van de een of an dere schuld verdenkt (ja, Oostenrijk is een land van de Vrijheid!). Deze arrestaties zijn alleen maar „voorzorgsmaatregelen"! De al dus van hun vrijheid beroofde nazis of sozis hadden eventueel iets kwaads in het schild kunnen voeren en worden op deze wijze in de uitvoering van hun plannen verhinderd. Dat zij, wanneer zij al te vaak genaaid worden om in de gevangenissen of huizen van bewaring of in het concentratiekamp te brommen, daardoor hun betrekkingen kunnen verliezen of dat zij, wanneer zij zelfstandige zakenlui zijn, materieel geheel te gronde kunnen gaan, n' importe! Wiij kan dat wat schelen? Een paar dagen geleden zijn zoowel nazi's als sozi's in de diverse arrestlokalen en ge vangenissen en in het kamp te Wöllersdorf in hongerstaking gegaan. Aanvankelijk ont kende het Bundeskanzeieramt dat dit waar was, zooals het tegenwoordig meestal alle waarheden dementeert, die het onaangenaam vindt. Doch: al is de leugen nog zoo snel In deze met electriciteit geladen, loodzwaar drukkende atmospheer van Juli komt nu op eens, alsof ergens de bliksem is ingeslagen, het bericht van het auto-ongeluk van den bondskanselier dr. von Schuschnigg en zijn echtgenoote, die daarbij om het leven geko men is. Aanvankelijk dacht een ieder aan een aanslag. En nog willen de stemmen niet verstommen, welke positief aan opzet in het spel gelooven. Het gebeurde is dan ook te merkwaardig. De bondscommissaris voor „Heimatdienst". zooals zijn titel luidt, de ge wezen kolonel Adam, die een soort van staats secretaris voor perswezen is, heeft enkele uren na het bekend worden van het ongeluk in de Oostenrijksche radio gezegd, dat er twee mogelijkheden zijn, die als oorzaak in aanmerking kunnen komen. Eerstens, dat de chauffeur buitengewoon moe was en plotse ling onwel geworden is en zijn macht over het stuur verloren heeft, en ten tweede dat er een defect aan den wagen ontstaan is, dat te laat bemerkt kon worden. In ieder geval wordt een onderzoek in deze richting inge steld. Dit is er dus wel een bewijs voor (vooral omdat Adam dit zegt!), dat men het niet zoo uitgesloten acht, dat er iets niet in den haak was. Men wilde echter zooveel mogelijk ver hoeden, dat het groote publiek in de meening bleef, dat de catastrophe aan opzet te wijten was. Men ging zelfs zoo ver. dat men buiten landsche journalisten belette, telegramman of radiogrammen naar hun bladen te zenden, waarin van de geruchten sprake was, die van opzet gewag maakten. Later mochten ze wel seinen, dat gemompeld werd, dat het een aan slag geweest was, maar in hetzelfde telegram moesten zij zeggen, dat die geruchten van allen grond van waarheid ontbloot waren. Alsof zij dit met een goed geweten tegenover hun redacties en directies konden doen, nu de politie en justitie nog niet eens tot een definitief besluit gekomen waren en de zaak er zoo merkwaardig uitziet. Intusschen hadden zij hun bladen al ge seind, hoe zij over het geval dachten! Het ongeluk gebeurde Zaterdagmiddag om 25 minuten over 12. En eerst Zondagavond tegen 10 uur kwam het officieele Oostenrijk sche persbureau met een beschrijving van het voorgevallene door een ooggetuige, die zich in het gevolg van den bondskanselier, dus waar schijnlijk in de tweede auto, bevonden bad. Daarin wordt gezegd, dat de wielen van Schuschniggs auto reeds vóór het ongeluk r.aar links en rechts begonnen te waggelen. De chauffeur remde, maar de auto was van den weg afgekomen en ging over twee stee- nen heen kwam toen tegen den boom. Schuschnigg en zijn echtgenoote vlogen bei den uit de auto en kwamen ongeveer een meter van elkaar op den grond te liggen. Frau von Schuschnigg was terstond dood. Men had met een snelheid van ongeveer tachtig kilometer per uur gereden. In Opper- Oostenrijk. waar het ongeluk gebeurde, zijn veel nationaal-socialisten en daarom had men willen verhinderen, dat de bevolking Schusch nigg zag en herkende. Ook in Weenen ziet men Schuschniggs auto met naar beneden gelaten gordijntjes voor de ramen en met automobielen er achter aan met leden van zijn lijfwacht met machinepistolen in vliegen de haast door de straten rijden Het is nu heel goed mogelijk, dat het heen en weer waggelen van de wielen van Schusch niggs auto (..flatteren" Is het Duitsche woord, dat de ooggetuige gebruikt!) te wijten is aan een daad van sabotage. Men kan met een vijl aan het stuur gemanoeuvreerd hebben of schade toegebracht hebben aan de as tus schen de wielen, en wel zoodanig, dat men er aanvankelijk niets van kon zien en dat het ongeluk eerst na eenigen tijd moest geschic- den! Frau Hernia von Schuschnigg. des kanse liers 34-jarige echtgenoote, is er het slacht offer van geworden. Zij had slechts een paar weken geleden haar verjaardag gevierd, zij was op den 2Sen Juni 1901 te Bozen in Zuid- Tirol, dat thans tot Italië behoort, als doch ter van een koopman Masera, van Italiaan- sche afkomst, geboren. Frau von Schuschnigg had in den laatsten tijd. evenals Frau Dollfuss voor den tragischen dood van haar man in Juli 1934, steeds in doodsangst geljeefd. Men zag dat angstgevoel in haar oogen. Zij sidderde voor het leven van haar man, evenals Dollfuss' echtgenoote dat gedaan had, want zij wist, dat hij steeds door duizenden, neen tienduizenden vijan den omringd was en dat er elk oogenblik iemand kon opduiken, die hem naar het le ven wilde staan. Men zag dien angst in haar oogen bij officieele recepties, op bals en bij openluchtmeetings en bij parades en betoo gingen. Ten allen tijde, overal, had iets kun nen gebeuren, dat een eind aan het leven van haar man maakte. Nu is zij zelf niet meer! De kanselier is op het oogenblik een ge broken man. Zijn negenjarig eenig zoontje, dat met lichte wonden naar een ziekenhuis in Linz gebracht werd, heeft zijn moeder en de kanselier zelf zijn echtgenoote verloren. Schuschnigg heeft een zenuwtoeval gehad, hij ziet er meer dan ellendig uit. Zijn gezicht is tengevolge van den val geheel opgezwollen en heeft een nog valere kleur dan gewoonlijk. Het stoffelijk overschot van Frau von Schuschnigg. dat eerst in een lijkenhuis te Ebelsberg. waar het ongeluk geschiedde neer gelegd werd en vervolgens in een kerk in de naburige stad Linz op een katafalk geplaatst werd, is gisteren reeds per trein naar Wee nen 'teruggebracht. Men reed niet door naar het hoofd- en eindstation Westbahnhof. doch laadde de kist in het kleine stationnetje van Penzing vóór Weenen uit. Dan zette zich een auto-colonne in beweging. Voorop de lijk-auto en daarachter een wagen met den kanselier, zijn vader, die vroeger generaal-majoor ge weest is, en zijn broeder. Dan leden van de regeering. waaronder de vice-kanselier prins Starhemberg, die uit Italië teruggekomen is. waar hij een vacantie doorbracht. De stoet trok naar de kerk van Weenens buitenwijk Hietzing. vlak bij Schönbrunn. Dinsdag laat in den middag vindt op het kerkhof van Hiet zing de teraardebestelling plaats. Van tal van officieele gebouwen en ook van particuliere huizen, hangen reeds thans lange zwarte vlaggen naar beneden. FRANS VONK. Volksconcert der H. O. V. Ongetwijfeld zal het den Haarlémschen muziekliefhebbers genoegen doen den oud- concertmeester der H.O.V. Donderdagavond als solist op het podium te kunnen begroeten Immers Frans Vonk heeft meermalen be wezen een violist van buitengewone begaafd heid te zijn De Beethovenver- tolking op zijn af scheidsconcert ligt hen die daarbij tegenwoordig wa ren, nog goed in het geheugen en ook zijn gave en sonore voordracht van Brahm's viool concert heeft me nigmaal groote be wondering afge dwongen. Het is dan ook op speciaal verzoek dat Vonk dit laatst genoemd concert op 't programma heeft geplaatst. Het programma vermeldt ver der de Academische Festouverture van Joh. Brahms en de Symphonie No. 5 van P. Tschai- kowsky. Intusschen is het een verblijdend verschijn sel dat de Volksconcerten der H.O.V. zich in steeds grooter belangstelling mogen verheugen Voor de ware muziek-enthousiasten toch is het een genot zich wekelijks eenige uren op goede muziek te kunnen onthalen, zonder zijn radio-toestel in te schakelen waarbij toch de sfeer, die nu eenmaal noodig is om van een concert te genieten, afwezig blijft. Wij vestigen er de aandacht op dat het be stuur der H.O.V. er naar streeft in den zomer tegen zeer lage entree-prijzen goede concer ten te geven om daardoor een groot aantal belangstellenden te winnen voor het winter seizoen. Men vertrouwt er op dat de Haarlem mers dezen winter van hun belangstelling en sympathie blijk zullen geven, waartoe ruim schoots gelegenheid geboden wordt door de zeer aannemelijke voorwaarden om de leden concerten bij te wonen. Immers zonder de daadwerkelijke medewerking van het publiek is het voortbestaan van het orkest niet moge lijk. Na een gedwongen vacantie van ruim drie maanden is het orkest weer zeer goed in gespeeld. Laten de Haarlemmers nu eens met even veel enthousiasme voor het orkest opkomen door geregeld de concerten te bezoeken. Maakt propaganda voor een onmisbare cultuurinstel ling als de H.O.V. en toont uw medeleven door een abonnement te nemen voor den a.s. win ter. Een Glas gebroken? Veer of Rand? Van uw bril of pince-nez? Spoed U dan naar Opticien FEDERMANN, GROOTE HOUTSTRAAT S7 bij de ANEGANG Telefoon 1105». Bekend door vluggen arbeid. Desnoods even wachten. Leverancier van alle Ziekenfondsen. (Adv. Ingez. Med.) FAILLISSEMENTEN De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft de volgende faillissementen op 16 Juli uitgesproken H. B. van der Hoeff, houder van een woning bureau, wonende te Santpoort, gem. Velsen, Hagelingerweg 223 «post Driehuis). Curator Mr. T. A. M. A. van Löben Seis, alhier. C. J. van Gelderen, winkelier in groenten, wonende te IJmuiden, Bik en Arnoldkade no. 28. Curator Mr. Julius Hoog, alhier. H. P. Steenken. echtgenoote van A. Groot, zonder beroep, wonende te Haarlem-Noord, Jan Gijzenkade 214. Curator Mr. F. J. Gerrit- seiif alhier. J. Bauchhens, koopman in meubelen, wonen de te Zaandam, Ged. Gracht 7. Curator Mr. J. C. Y. Nicuwcnhuys, alhier. M. van 't Wout, aannemer, wonende Haar lem, Velserstraat 3. Curator Mr. Dr. A. F. H. Schreurs, alhier. Rechter-Commissaris Mr. E. J. W. Top. Opgeheven zijn wegens gebrek aan actief de faillissementen van: H. van Dijk, sigarenmaker, wonende te Sant poort, gem. Velsen, Hoofdweg 109. Curator Mr. S. Groen, alhier. A. de Blaey, winkelier, wonende te Abbenes, gem. Haarlemmermeer, Hulgsloterdijk 74. Cu rator Jhr. Mr. L. U. Rengers Hora Siccama, alhier. Surséance van betaling. Surséance van betaling is verzocht door J. H. A. Mathot, wonende te Haarlem, (drukkerij Jos. Mathot), Rijksstraatweg 95. Bewindvoerder Mr. F. A. Davidson, alhier. Behandeling en stemming accoord op 17 Augustus 1935, 9 3/4 uur. EXAMEN HOOFDAKTE. Haarlem, 16 Juli 1935. Geëxamineerd 2 vrl. 5 manl. oand. Geslaagd de dames: C. H. L. Grodle te Wij- denes; A. C. Walraven, Aalsmeer, en de heeren E. A. M. Anthonisse, Haarlem; P. Cornielje, Wieringen; F. Ch. Geus, Breezand. BENOEMD Met ingang van l September a.s. is tot secre taris der Christelijke Werkgevers Vereeniging benoemd Mr. A. Hoekema. wonende te Heem- -tede. De heer Hoekema is thans werkzaam aan de afdeeling Juridische Zaken van het W. M. BEKAAR. j Landbouw-Crisisbureau.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7