De Maraboe is te Boesjir verongelukt. Moderne Woningen Fiscale vacantie. Hei Beêm#tiiksie 53e Jaargang No. 15370 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 18 Juli 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. \V. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post /3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72y2. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13C82 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels I 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag eii aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-, Wijsvinger - Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.- Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger f 30.-. Dll NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. Door een oneffenheid op het vliegveld. Rechtervleugel in brand geraakt. Naar wij vernemen heeft de directie van de K. L. M. Woensdagmiddag het volgende na dere telegram van den gezagvoerder van de „Maraboe" Hondong ontvangen, waardoor de onzekerheid over de oorzaak van den on dergang der Maraboe werd opgeheven: „Boesjir start normaal, stop na drie honderd meter oneffenheid terrein machine opgesprongen stop rechter poot vermoedelijk gedeeltelijk naar binnen geschoten waarna rechter vleugel in brand geraakt stop toestel 110 graden uit de koers waarna on middellijk brand uitbrak bij rechter motor en snel uitbreidde stop". Uit dit telegram kan men opmaken, dat de „Maraboe" niet te Rishar is verongelukt, doch op het vliegveld van Boesjir zelf. Het is een groot geluk, dat de brand bij den rechtermo tor uitbrak, door de uitgang voor de passa giers en de leden van de bemanning aan de linkerzijde van het vliegtuig zit. Hierdoor was het dus mogelijk, dat alle inzittenden het toe stel konden verlaten, voordat het vuur zijn vernielend werk had voltooid. Nog steeds „safety first" in de K. L. M.? Vragen aan den minister. Het Twee de-Kamerlid de heer Van Braam beek heeft aan den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Hebben de ernstige ongelukken, die het laatste half jaar aan vliegtuigen der K. L. M. zijn overkomen, den minister van Waterstaat de overtuiging doen behouden, dat de zorg van de K. L. M. voor de veiligheid op hetzelfde hooge peil is gebleven, ook bij het verlangen om de diensten snel uit te breiden en de vlieg- tijden te verkorten? Heeft de minister met name genoegzame zekerheid, dat deze snelle uitbreiding heeft plaats gevonden met vliegtuigen, omtrent wier kwaliteiten voldoende gerustheid bestaat? Is met het oog daarop en mede met het oog op de verliezen, die zulks onvermijdelijk zal oproepen, de omzetting van den wekelijkschen dienst op Indië in een dienst tweemaal per week in elk opzicht verantwoord te achten en overeen te brengen met den eisch eener maximale veiligheid, zooals de K. L. M. deze in het verleden steeds liet zien? Is de wijziging in dezen dienst geschied met uitschakeling van eiken drang om nog niet ge heel verzekerde vluchten te doen uitvoeren, mede met vliegtuigen, die hun doelmatigheid nog niet afdoende hebben bewezen? Vindt de minister in de hierboven bedoelde ongevallen geen aanleiding om een diepgaand onderzoek te doen instellen naar de gestie der K. L. M. voornamelijk met het oog op de vei ligheid? Indien vorenstaande vraag bevestigend wordt beantwoord, is de minister dan bereid het resultaat van dat onderzoek aan de Kamer over te leggen, opdat de zich thans openba rende ongerustheid zoo spoedig mogelijk weer kan plaats maken voor de wetenschap, dat het „safety first" bij de K. L. M. niet heeft geleden? Na de ramp van de „Kwik staart". De Brockway-bussen. Stoffelijk overschot der passagiers overgebracht. Het stoffelijk overschot van de Engelschen Newman en Hodson, die zijn omgekomen bij de ramp van de „Kwikstaart" is Woensdag in alle stilte via- Den Haag naar Rotterdam overgebracht, vanwaar Woensdagavond de overbrenging naar Engeland per Batavier- lijn geschiedde.. De directie der K.L.M. had van haar deelneming betuigd door het zen den van bloemen. DE SPERWER IN ATHENE. AMSTERDAM. 17 Juli. De Sperwer is op de uitreis in Athene aangekomen. DE PERKOETOET BLIJFT WEGENS SLECHT WEER IN BANGKOK. Het K.L.M.-vliegtuig de Perkoetoet zou in verband met het slechte weer in Bangkok blijven. EUROPEESCHE OORLOG NIET WAARSCHIJNLIJK. In ons nummer van Woensdag maakte wij melding van een interview, dat een New- Yorksch journalist met Mussolini had. In het telegram, dat wij hieromtrent ontvingen stond een uitlating van Mussolini, dat een Europee- sche oorlog waarschijnlijk was Bij een door ons ingesteld onderzoek bleek dit onjuist te zijn. Mussolini achtte integen deel een Europeeschen oorlog-onwaarschijnlijk. Verlenging der concessie. Aanschaffing van 11 nieuwe bussen. De N.V. Haarlemsche Brockay-Bus Maat- schappij heeft aan B. en W. medegedeeld, dat zij de aanschaffing van 11 nieuwe auto bussen overweegt, ten einde door besparing op onderhoud en brandstof tot een winstge vende exploitatie te komen. Met de ongeveer 2 jaren geleden aangeschafte 4 nieuwe auto bussen, zou dan haar autobuspark geheel uit modern materiaal bestaan. In verband met het te investeeren kapitaal zou zij gaarne zien, dat de bestaande con cessie met 7 jaren werd verlengd, alzoo tot 1 Juli 1945. Ingevolge raadsbesluit van 11 Mei 1932, is de op 27 November 1928 tusschen de ge meente en de N.V Haarlemsche Brockway- Eus Maatschappij gesloten overeenkomst betreffende het expioiteeren van 3 autobus- lijnen binnen de gemeente, tot 1 Juli 1938 verlengd. B. en W. zijn van oordeel, dat de diensten van de autobuslijnen van genoemde vennoot schap in een behoefte voorzien. Deze dien sten worden naar behooren verricht met ge bruikmaking van materieel, hetwelk in het algemeen en zeker, wanneer thans dé oude wagens door nieuwe worden vervangen, aan de eischen voldoet. Tegen de gevraagde verlenging van de concessie bestaat bij B. en W. mede met het oog op het desbetreffend advies van de Commissie voor de tramplannen geen be zwaar. 1800 GEVRAAGD VOOR VERBETERING VAN SCHOOL. Het kerkbestuur der parochie van O.L. Vrouw van den H. Rozenkrans en van den H. Dominicus te Haarlem verzoekt aan de ge meente om medewerking tot verandering der W.C.'s in de school aan de Linschotenstraat, waarvan de kosten 1800 zullen bedragen. B. en W. stellen voor deze medewerking te ver- leenen. Haarlem en de N.V. Droste. De lichtfabrieken krijgen een vliegasch-installatie. Verkoop van een deel der Harmenjansstraat. Voor de raadsleden hebben B. en W. van Haarlem ter inzage gelegd het ontwerp eener overeenkomst, aan te gaan met de N. V. Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken. Dit ontwerp is het resultaat van de se dert eenigen tijd met genoemde vennoot schap gevoerde onderhandelingen over aan gelegenheden, welke in het belang van beide partijen tot oplossing dienen te worden ge bracht. Door aankoop van alle perceelen rondom het gedeelte der Harmenjansstraat ten noor den van den Harmenjansweg, is ae vennoot schap feitelijk de eenige belanghebbende bij dit straatgedeelte geworden. In verband daar mede stelt zij prijs op het in eigendom ver krijgen van deze oppervlakte van 560 c.A. Bij B. en W. bestaat geen bèzwaar tegen den verkoop van dezen grond (met inbegrip van de aanwezige bestrating en rioleering) tegen een bedrag van f 11.700. In het bedrag van f 11.700 is een vergoe ding ad f 2500 vervat voor de kosten, voort vloeiende uit de verwijdering van een trans formatorzuil met transformator. Naar aanleiding van een tusschen de ge meente en de vennootschap ontstaan ge schil over het in strijd met het bepaalde bij art. 695 van het Burgerlijk Wetboek dooi de vennootschap doen maken van ramen in den muur harer fabriek, welke is gebouwd tusschen de terreinen der gemeente-licht fabrieken en het terrein der vennootschap, is door -de gemeente destijds tegen de ven nootschap een rechtsvordering ingesteld Tijdens het voeren van dit rechtsgeding is gebleken, dat de vennootschap bij het bou wen van den muur, grond van de gemeente in gebruik had genomen. Uit de nu gemaak te ontwerp-overeenkomst blijkt, dat B. en W. het rechtsgeding, alsmede het geschil over het gebruik van aan de gemeente in eigendom toebehoorenden grond, door het aangaan van een dading wenschen te be ëindigen. Daartoe is o.a. overeengekomen, dat de gemeente aan de vennootschap tegen een bedrag ad f 300 in eigendom afstaat pl m. 24 cA. grond In verband met door de vennootschap on dervonden hinder van vliegasch en kolen stof, onderscheidenlijk afkomstig van het ge- meente-electriciteitsbedrijf en het gemeente gasbedrijf, heeft zij aangedrongen op het ne men van zoodanige maatregelen. dat die hinder ophoudt. De hinder van kolenstof kan zooveel mogelijk worden voorkomen, door bij Oostenwind geen kolen uit het schip op het terrein van het gemeente-gasbedrijf te los sen, tenzij daartoe strikte noodzakelijkheid bestaat. Het tegengaan van den hinder van vliegasch eischt evenwel ingrijpender maat regelen. Daarvoor is noodig het maken van een vliegasch-installatie. Blijkens een offerte van de Machinefabriek Gebr. Stork en Co. N.V., te Hengelo, en de mede ter inzage gelegde begrooting voor de re maken fundeering. zal een en ander in to taal een bedrag vorderen van f 49.140. Indien de gemeente overgaat tot het aan brengen van de zooevenbedoelde installatie, is meergenoemde vennootschap bereid tot onmiddellijke storting van een renteloos voorschot van f 50.000, terug te betalen in 10 jaren (telken jare f 5QOO). JUNOPLANTSOEN 6 Kam., Zolder, Tuin. Koopsom I 5000. - Huur f 34. p. m. S. VELDKAMP, v. Dortstr. 90, Tel. 16373 (Adv. Ingez. Med.) Onbreekbare benzinereservoirs Een Engelsche uitvinding. Onze Londensche correspondent schrijft: De Britsche Luchtmacht heeft in haar werkplaatsen in Farnborough een nieuw soort benzine-reservoirs aan proeven onder worpen. Er wordt van verklaard dat ze niet kunnen breken, scheuren of barsten. De proeven hebben diepen indruk gemaakt op de deskundigen. De tanks bleven heel indien men ze van vele hoogten op den grond liet vallen. Het Britsche ministerie voor Luchtvaart heeft daarom besloten de proefnemingen in de normale praktijk van de militaire tucht oefeningen vcort te zetten, meer in het bij zonder om den invloed van de nieuwe tanks op de prestaties van het vliegtuig na te gaan. Twaalf moderne dienstmachines worden met de reservoirs uitgerust. Tegenover het grcote voordeel, dat aan de aviatiek met deze verbeterde tankconstructie wordt beloofd, staat het in vergelijking onbe duidende nadeel dat het vliegtuig er wat zwaarder door wordt. De nieuwe reservoirs zouden door hun hooger gewicht snelheid en actie-radius van het vliegtoestel wat vermin deren en het loonende draagvermogen ver minderen. De experimenten hebben tot heden aangetoond, dat het gewicht aan brandstof, dat een vliegtuig dat van de nieuwe reservoirs is voorzien mee kan nemen, slechts 5 percent minder behoeft te zijn, dan dat voor een vliegtuig dat de gebruikelijke reservoirs heeft, Dat komt overeen met een verminde ring van den actie-radius voor de zwaarste en zwaarst geladen maQliisig van ongeveer 40 K.M. Indien deze tanks werkelijk op den duur aan de verwachting zullen beantwoorden dan met het brandgevaar bij een val of bij een ongelukkige landing aanzienlijk kleiner wor den zoo het niet geheel en al wordt opgehe ven. Het recente ongeluk met de Fokker in Amsterdam en dat met de Havïlland in Hes ton hebben op deerniswekkende .wijze voor de zoovèelste maal aan dit brandgevaar herin nerd. Het zijn in eerste instantie de tanks, die door den val bersten, welke zoo snel een gaaf vliegtuig veranderen in het afschrik wekkend, rookend wrak dat de persfotogra fen met de snelheid van moderne diensten -si techniek in een ommezien voor de oogen van millioenen brengen. Indien waar blijkt te zijn wat de vervaardigers van hun product zeggen dan zal de civiele luchtvaart wel niet dralen in haar besluit, haar passagiers den zegen ervan te verschaffen. Wij teekenen hierbij aan dat brand ook kan ontstaan door het afbreken van de benzine leiding. die aan het reservoir verbonden is. Red. ONGELUK OP EEN BOUWWERK. Woensdagmorgen was op een bouwwerk aan de Atlantastraat de 21-jarige J Philipsen be zig met het vervoeren van steenen per krui wagen naar de plaats, waar het vrachtje naar boven moet worden geheschen. Hij zette den wagen daar neer en liep toen een eindje ach teruit om den leegen kruiwagen, die inmiddels naar beneden werd gelaten, in ontvangst te nemen. De leege wagen stootte tegen de schutting, waardoor de haak losschoot. De wa gen kwam op het hoofd en de schouders van Ph. terecht. Deze kreeg een wond aan het achterhoofd en een kneuzing van den rechter schouder. Hij werd door leden van den Onge vallen dienst geholpen waarna bij per zieken auto naar het Sint Elisabeths Gasthuis werd vervoerd. Na verbonden te zijn, werd hij naar zijn woning vervoerd. (Gedurende het tijdvak van 17 Augustus zal men ongestraft kunnen fietsen zender rijwiel- plaatje. doch nadien zal het nieuwe plaatje op het rijwiel bevestigd moeten zijn). Ha, de eerste zeven dagen Van Augustus krijgt ons land, Van den fiscus ook vacantie Door een rijwielplaat bestand. Dan kan ieder aan den rol gaan Op een onbelaste fiets. Als een rijwiel ongemerkt is, Merkt men 't wel, maar merkt men niets. 't Rijwiel wordt dan, als het ware. Tot een vrij wiel zonder rem. Want de fiscus geeft vacantie. Die het tevens wordt voor hem. Niemand hoeft de plaat te poetsen, Als die er soms niet mocht zijn. Maar we mogen wel bedenken, Deze vrijheid is maar schijn. Want wanneer die dagen om zijn, Moet het plaatwerk weer volbracht. En de fiets wordt weer merk-waardig Voor de merkenwet geacht. En dan is er geen reductie Voor die week vacantietijd. Want dan raakt men aan den fiscus Toch zijn achterwiel weer kwijt. P. GASUS. Steeds meer Ossenaren in arrest. Nu weer twee. Door de Kon. Marechaussee van de Bri gade Hóensbroek werden, naar wij gisteren meldden in verband met den in Juli 1933 ge- iWeegden roofmoord op de wed. Haarman? aldaar. Dinsdag gearresteerd Van O. en B. In verband met 'deze zelfde zaak werden Woensdag te Eindhoven gearresteerd zekeren' V. en v. d. B., beiden afkomstig uit Oss, doch sedert geruimen tijd werkzaam te Eindhoven, Reeds vroeger waren deze personen die ten tijde van den moord te Hoensbroek in de mijnen werkzaam waren, als verdacht van den moord gearresteerd, doch zij moesten wegens gebrek aan bewijs weer op vrije voeten ge steld worden. Thans zijn echter nieuwe aan wijzingen tegen hen binnengekomen. Alle vier de gearresteerden ontkennen iets met den moord uitstaande te hebben. VERBINDINGEN TUSSCHEN WATER- TRANSPORTLEIDINGEN VAN HAARLEM EN BLOEMEND AAL. De raad van Bloemendaal heeft in zijn ver gadering van 20 Juni 1935 besloten met Haar lem een overeenkomst aan te gaan met be trekking tot het maken van een verbinding tusschen de in den Tetterodeweg liggende wa tertransportleidingen van Bloemendaal en Haarlem. Mede in verband met den brief van B. en W. van Bloemendaal, waarbij wordt medege deeld. dat het waterleidingbedrijf van Bloe mendaal er tijdens het verleggen van de lei dingen in den Tetterodeweg, rekening mede zal houden, dat plotseling water aan Haar lem zal moeten worden geleverd en dat die levering een zoo groot mogelijk aantal M3. water zal moeten bevatten, bestaat er bij B. en W. van Haarlem geen bezwaar om met Bloe mendaal de hiervoorbedoeide overeenkomst aan te gaan. B. en W. van Haarlem stellen den raad voor het ontwerp-besluit te bekrachtigen. HELING VAN EEN FIETS. Door de Haarlemsche politie is aangehou den een 26-jarige dienstbode, verdacht van heling van een damesrijwiel. Zij werd in ver zekerde bewaring gesteld. Een blik op Bazel en het Bazeler station, waar dezer dagen een geweldige frand heeft gewoed, v Hoc Laval tien milliard zal bezuinigen. pag 4 De hervormingsplannen van president Roo sevelt. pag. 4 Er zijn weer Stahlhelmgroepen ontbonden. pag. 4 Het aantal slachtoffers der overstroomingen in China wordt op 40.000 geschat. pag. 4 De situatie voor het kabinet-Colijn blijkt na het Kamerdebat over het bezuinigingsont- werp veranderd tc zijn. pag. 3 Het disconto der Nederlandsche Bank is tot drie procent verlaagd. pag. 3 De Maraboe blijkt tc Boesjir door een oneffen heid op het vliegveld te zijn verongelukt. pag. 1 De concessie der Brockway-bussen wordt ver lengd. pag. 1 De lichtfabrieken te Haarlem krijgen een vliegasch-installatie. pag. 1 Een nieuwe forensenwijk in Haarlem-West. pag. 6 Opnieuw bezuiniging bij het L O. te Haarlem. pag. 2 Charles Pélissier wint een étappe van de Tour de France. pag. 2 Het qoncours hippique te Hoofddorp. pag. 11 Laatste Berichten. pag. 7 ARTIKELEN. ENZ. Van onzen Londenschen correspondent: On breekbare benzinereservoirs. pag. 1 Vr. S. Nog eens: Gas. pag. 4 Bekende Haarlemmers: de heer Reynier van 't Iïoff. pag. 3 Voor de Vrouw. pag. 9 Ontvoerders van den houtprins veroordeeld. Tot 45 en 40 jaar. TAOOMA 18 Juli (Reuter) Margaret Waley die met haar man terecht stond we gens ontvoering van den 9-jarigen George Weyerhaeuser, het zoontje van den hout- miflionnair, is heden tot tweemaal 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De straffen zullen samenvallen. Haar man is reeds tot 45 jaar gevangenisstraf veroordeeld. INBREKERS BEZOCHTEN JAN MUSCII. Toen de tooneelspeler J. Musch en zijn echt- genoote in den nacht van Dinsdag op Woens dag omstreeks half twee uit 's-Hertogenbosch, waar zooals men weet de première ging van het feestspel „Beatrijs", in zijn villa aan den Raboesweg te Laren terugkeerde, oemerkten zij, dat was ingebroken. Het geheele huis was overhoop gehaald en voor zoover tot nu toe kon worden vastgesteld, is een aantal tooneel- sieraden en een bedrag aan geld ontvreemd. Van de daders, die door verbreking van een ruit het huis zijn binnengedrongen, vermocht de politie nog geen spoor te vinden. VEREENIGING VOOR NIJVERHEIDS ONDERWIJS. Ter vervulling va nde vacature in het be stuur der Vereeniging voor Nijverheidsonder wijs alhier, ontstaan wegens periodieke aftre ding van den heer W. G. C. Gelinck die niet herkiesbaar is heeft dit bestuur de volgende aanbeveling ingezonden: 1. J. Deenik, te Haarlem: en 2. Mr. J. Bierens de Haan, te Bloemendaal. De raad zal op 24 Juli in de vacature voor zien. AFSCHEID J. W. RUINEN A.s. Zaterdagmorgen half elf hoopt de heer J. W. Ruinen, die wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd eervol ontslag heeft verkregen als leeraar aan de Rijkskweek school voor Onderwijzers alhier, afscheid van directeur, collega's en kweekelingen te nemen. EXAMENS. R.K. INDUSTRIE- EN HUISHOUDSCHOOL (Ged. Voldersgracht) Het getuigschrift voor Huishoudkundige werd uitgereikt aan: J. Baaten, L. v. d. Bergh, M. Bosch. W. Gielen, H. van Klein-Schiphorst, C. Kort, P. v. d. Sman, R. Simons, M. Swarte, A. Vester, afgewezen 1. Door 2 leerlingen werd aan het examen niet deelgenomen Het getuigschrift Hulp in de Huishouding aan alle 12 leerlingen n.l. B. Barnhoorn. Gr. Bersée, T. Evers, D. Korstjens, H. van Lierop, A. Luiten, M. Rooyers, A. Sta Is. W. Tol, J. Ver meulen, Tr. Vermeulen. C. Witteman. Het getuigschrift voor ..Costuumnaaister" aan C. Heesterbeek, A. v. d. Helm, H. v. d. IHevden. L. Meurc. B. Wassenaar, afgewezen 1. Het getuigschrift ..Namiddagcursus" aan N. van Aken, A. Moolenaar. C. van Ne* m r,n Norden. J. van S^Me v. d -f-1-"- -7— nenburg, herexamen 1, met 1 '«e'-i'nge wordt het examen voortgezet. Het getuigschrift voor den 2-jarigen avond cursus aan allo 10 leerlingen n.l. M. Bosman, A. van Hoorik. N. Kramer, W. Schouten. M. Smit. M. Schrama, M. Stöver, A. Sonneveld, B. i TiboeJ, J. Umans.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1