HAARLEMMERS. Het kabinet op den tweesprong. Een spontane veer op den hoed POND ERDAG 18 J U L T 1935 HAAREE M'S DXGBEAD 3 TWEEDE KAMER De vaste lasten zullen moeilijkheden opleveren. De groote slag is begonnen. Yerschillende belangrijke redevoeringen. W. Albarda (S.D.A.P.) Plechtige stemming kenmerkte den aanvang der vergadering, toen de voorzitter onder ademlooze stilte de groote figuur van Cort v. d. Linden herdacht. Daarbij releveerde hij in het bijzonder nog, hoe deze man van groote gaven en dito werkkracht gedurende de moeilijke ja ren van den wereldoorlog, hij, geleid door zijn hoogen plichtsbesef, ons volk langs velerlei ge varen heeft gevoerd, waarvan het zelf niet steeds het bestaan vermoedde. Recht langs het pad gaand, dat hij zich had uitgestippeld. Vat baar voor critiek en overleg, maar in groote lijnen vastberaden volgend het beleid, dat hij met overtuiging in het belang vanhet land gekozen had. Namens de Regeeringsloot de Minister- President zich van harte bij deze hulde aan de nagedachtenis van den Grand Old Man aan. Een enkel hamerstuk en toen kon dan het groote bezuinigingsdebat beginnen. Met uit zondering van den Minister van Buitenland- sche Zaken (die nog van vacantie geniet) was het geheele kabinet aanwezig, terwijl de Ka merleden vrij goed waren opgekomen. De leider der s. d. fractie opende de rij der sprekers, met een lofzang op 't nut der parlementaire demo cratie in tegenstelling tot de dictatuur, on der welk laatste stel sel men eenvoudig al wat de Regeering had gelieven te doen, zon der gelegenheid tot kritiek had moeten slikken. Erkennend, dat na den heftigen tegen stand tegen het oor spronkelijke ontwerp, de Regeering verschillende concessies heeft gedaan, moest Ir. Albarda toch concludeeren, dat het zoowel op zichzelf beschouwd als ook en nog in sterker mate, gezien in het kader der geheele Regeeringpolitiek, verwerpelijk is. Zwaar is de verantwoordelijkheid van hen die met het kabinet meegaan, maar ook van de tegenstanders. Deze laatsten zouden een doodzonde begaan tegenover het door de cri sis geteisterde volk, als zij niet bereid zouden zijn zoo noodig met andere tegenstanders van dit ontwerp, na afstemming daarvan, Regee- ringsverantwoordelijkheid te aanvaarden. Ernstig streven naair herstel van het finan- cieele evenwicht achten ook de sociaal-demo craten geboden, maar de methode van het Regeeringsbeleid vinden zij onaanvaardbaar, wegens het te eenzijdig karakter (vooral de groote massa legt het loodje) en wegens het feit, dat ons volk zoo niet uit het crisis-moeras te halen is. De aanpassingspolitiek onzer Regeering heeft de binnenlandschen markt ondermijnd: zie de ondermijning van de koopkracht. Neen, roept Ir. Albarda uit, wat gij, Regeering ten dezen doet, is gebleken slechts destructief te werken. Ook de staatsfinanciën ondervinden er slechts nadeel van en kunnen pas weer bij stijgende bedrijvigheid in evenwicht komen. Toeneming van koopkracht leidt immers ter stond tot meer belasting-opbrengst. De Regeering zoo ging. deze spreker voort zoekt het meer in verschuiving van uitga ven dan in direkte bezuinigingen. Na deze opmerkingen kwam de heer Albarda terecht bij het capitulantenstelsel. Vol veront waardiging, keerde hij zich tegen de uitslui ting van sociaal-democraten uit militaire be trekkingen. Door het capitulantenstelsel zul len dan van tal van burgerlijke betrekkingen allen die sociaal-democraat zijn, uitgesloten wezen. Dit is onaanvaardbaar voor de S. D. A. P.; overigens bestond er volgens spreker heden ten dage geen gegronde reden meer om de socialisten als onbetrouwbaar uit mili taire functies te weren. En nu het crisisbeleid. Met het werkfonds is veel en veel te weinig bereikt. Aan indus trialisatie wenscht het Kabinet nog steeds niet genoeg te doen. Zeker, hier en daar is er sinds het optreden van Minister Gelïssen wel op een enkel punt verbetering waarneem baar, maar de algemeene richtlijnen onder gaan geen verandering. Een positieve welvaartspolitiek, die onont beerlijk is, moet bestaan uit nuttige open bare werken en industrialisatie. Wil men een voorbeeld van goede positieve crisispolitiek, zie dan naar het voorbeeld van de Scandinavische landen. Wat Zweden be treft, is dit, naar duidelijk door deskundigen aangetoond, niet te danken (aldus in ant woord op een interruptie van Mr. Wester man) aan direct of indirect voor bewapening bestemden uitvoer naar het buitenland. Aan wat wij voorstaan, zoo gaf de heer Al barda toe, zijn zeker risico's verbonden, doch dat is eveneens met het huidige regeerings beleid het geval. Het roer moet thans omge gooid worden. Ons volk verlangt een ander beleid, een dat de financieele en economische inzinking tot staan zal brengen. Gezamenlijk moeten wij de hand aan den ploeg slaan om ons volk en or.s land te brengen naar den weg, die ons voert uit den crisisnood. Volgens Mr. Wes- terman (nat. herst.) is er, na de door de Regeering voor het openbaar debat ge dane concessies, van heel het groote wets ontwerp vrijwel al leen de salarisverla ging overgebleven als concrete bezuinigings maatregel. Nagenoeg alles komt neèr op perspectiefbezuini ging. Zoo is het al zelfbedrog en uitstel wat de klok slaat. Misschien wordt er niet meer dan 25 millioen direct concreet bezui nigd. Wat bevordering van industrialisatie be treft kan men niet meer den rentabiliteits- eisch in den ouden zin des woords stellen. Bij nieuwe industrialisatie moet men zich af vragen, welke industrieën zijn voor ons na tionale economisch leven noodig en van den aanvang af de nationale koopkracht en het koopverlangen in de gewenschte richting leiden. De deflatie-politiek is niet consequent vol doende gevoerd. Wil men dit doen. dan is dictatoriaal ingrijpen noodig. Spreker zal niet tegen dit wetsontwerp stemmen maar (Nat Mr. O. V M. partij) eenig vertrouwen dat deze Regeering het prqblëem waarvoor geplaatst is, zal weten op irè lossen, koestert hij niet. Het was duidelijk. De partij van den heer Albarda is be reid om met anderen de taak van het Ka- binet-Colijn over te nemen, zoo dit mocht vallen. Bij een poging daartoe zal wellicht Ds. Lingbeek (Herv. Ger.) aan haar zijde plaats nemen. Verla ging van de salaris sen der onderwijzers kloosterlingen is een in zijn oogen zoo noo dige, door de Regee ring nagelaten, be zuiniging, dat het dezen afgevaardigde moei lijk zal vallen voor het wetsontwerp te stem men als 't Kabinet op dit punt niet aan zijn vei'langen tegemoet komt. De heer Kersten (Staatk. Ger.) gaf te kennen, dat elke Re geering, die de christe lijke beginselen zoo als hij ze opvat ver loochent, moet falen. Na deze boetpredikatie tegen de zonden van het kabinet-Colijn volgde nog het een en ander met betrekking tot het bezuinigings' plan en het econo- mlsch-financieel Re geeringsbeleid. Aan gestipt zij, dat deze spreker die op belasting verlaging aandrong, o.m. een fout van het kabinet vond, dat het de arbeiders-organisa ties te veel de hand boven het hoofd houdt. Het aanhangige wetsontwerp heeft dit Ka merlid en zijn vrienden teleurgesteld, want het trekt z.i. te veel een wissel op de toekomst onder voorbehoud van de stemmen zijner frac tie verklaarde den afgevaardigde in elk ge val weinig enthousiast te zijn over de ter ta fel liggende voorstellen. Ook Mi'. Vervoorn (plattel.) stond er on geveer aldus tegenover want z.i. had de berg een muis gebaard en was het kabinet in het ten slotte schrap pen van een deel der aanvankelijk ontwor pen bezuinigingsmaat regelen veel te ver ge gaan. Deze agrariër bepleitte hooge be schermende rechten voor land- en tuinbouw inplaats van de thans gevolgde „laat-maar- waaien-politiek". De landböuw-hypotheek wet móet dienen om de nalatigheid van de Regeering t.a.v. de land bouwers te oamoufleeren. De boeren zijn de slachtoffers van alles. Tot besluit van den middag kregen we ein delijk weer een be langrijke rede te hoo- ren: Jhr. Mr. de Geer (C H.) De woordvoer der der C. H. fractie ziet in het aanhangige ontwerp een voorstel tot dekking van het tekort over 1936. Ver gelegen bij vroegere dekkings-ontwerpen viel dit keer te loven, dat van verzwaring- van heffingen wordt afgezien. Maar ander zijds, aldus de heer de Geer laat tengevolge van perspectief-bespa- ringen het aanhangige voorstel een deel van het te kort over '36, nl. ongeveer 34 millioen ongedekt. Voor felle oppositie tegen dit ontwerp, dat zooveele oude bekenden bevat, bestaat in de oogen van Mr. de Geer geen reden. De Re geering gaat eenvoudig voort in de lijn van de reeds vroeger door haar gevolgde politiek. Intusschen moeten ook de verdedigers zich voor overdrijving t.a.v. de verdiensten dei- voorstellen wachten. Zoo is het een overschat ting van de beteekenis van dit alles, wanneer men meent dat hierdoor een sluitend budget bereikt zal worden. Hiermee is geenszins be doeld de Regeering te critiseeren wegens on voldoende bezuinigingspolitiek. Alleen waar schuwt de heer de Geer tegen een te opti mistische voorstelling van zaken. Jhr. Mr. de Geer erkende, dat er ditmaal inzake het capitulantenstelsel een novum is, dat nadere bespreking door de Regeering verdient: het heden ten dage gemaakte on derscheid tusschen de militaire en de bur gerlijke functies, wat betreft het openstellen daarvan voor personen van een bepaalde staatkundige richting. M.a.w., deze afgevaar digde kwam op dit punt eenigermate in de buurt van den leider der s.d.-fractie terecht. Tot besluit van het gedeelte zijner rede, waarin hij nog het een en ander over de sombere financieele situatie had gezegd, verklaarde Mr. de Geer, dat het Kabinet voor het bezuinigingsontwerp op den steun der ge heele c.h.-fractie zou kunnen rekenen. Dat zag er dus voor de regeering in elk geval goed uit. Avondvergadering. Maar men zal den dag niet prijzen voor het avond is. Na het éten toen veran derde de situatie volkomen. Want toen kwam de kritiek van den c.h.-leider tot uiting en dat in zeer duidelijke bewoordingen. Hem en zijn vrienden is het een doorn in het oog dat het kabinet blijkens het onlangs inge diende ontwerp inzake verlaging van de vaste lasten, het pad der zgn. „natuurlijke aanpas sing" wil verlaten om tot operatief ingrijpen over te gaan en dat dan nog weer op partieele en daardoor hoogst willekeurige wijze. Geen enkele reden is er om alleen de hypotheek renten aan te tasten. Een lepeltje Bruning is een contradictio in terminis. Als de staat een maal de particuliere schulden gaat aantasten dient zij het over heel de linie te doen en dat zou tenslotte moeten leiden tot een gevaar lijke ondermijning van het eigen staatscre- diet, kortom tot een staatsbankroet. Daarom prefereert Mr. de Geer in dat 1 ge val nog devaluatie. Want conseouente deflatie acht hij van deze twee methoden de slechtste. En nog een tikje slechter noemde hij par- D. h Chr.H.) (Cbr. de Geer In „De Grafische Wereld" geeft de importeur van Augsburger (M. A. N.) Rotatiemachines een overzicht van de in ons land in gebruik zijnde machines van dit fabrikaat en zegt daarbij o.a.: Haarlem's Dagblad drukt eiken dag zijn zoo aantrekkelijke en zoo levendige courant op een M. A. N. en de regelmaat, waarmede deze zoo populaire krant bij zijn lezers thuis komt, is zeker wel een bewys der groote bedrijfs zekerheid en storingsvrije werking der Augs burger Rotatiemachines. Een reclame, bedoeld voor de machines natuurlijk, maar waar een veer op den hoed van Haarlem's Dagblad spontaan uit de pen vloeide. tieele toepassing van dit stelsel, gelijk het kabinet momenteel in den zin heeft! Mocht de Regeering onverhoopt, In strijd met haar vroegere uitlatingen, dezen weg inslaan, dan zouden de c.h.-afgevaardigden haar daarop niet kunnen volgen. Aldus deze spreker, die eerst kenbaar had gemaakt, dat hij devalu atie, in verband met stabilisatie van pond en dollar, niet waarschijnlijk achtte evenmin als devaluatie bij wijze van „noodlanding" ten einde een „fatale neerstorting" te voorko ken. Na hem kwam ook Prof. Aalberse in een niet minder belangrijke en met even groote spanning gevolgde rede voering de Premier klampte beide afge vaardigden na hun speeches onmiddelliji aan voor een korte ge- dachtenwisseling ve; klaren, dat hij per st consequente deflatie pre fereert. Doch het Kabi net is juist in zijn ooger, op dit punt nog veel te aarzelend en bescheiden Intusschen wenschte hij eerst te vernemen, of Dr. Colijn en de overige ministers nog even vast als weleer overtuigd zijn, dat thans, onvoorziene om standigheden daargelaten, devaluatie niet noodig zal zijn en dat zij met behulp van de aanpassingspolitiek onder behoud van den gaven gulden ons volk door deze crisisperio de heen kunnen helpen. Dit alles is, zoo zei Prbf. Aalberse. van veel belang met het oog op de tegenover het bezuinigingsontwerp en bijv. t.o.v. de voorgestelde salarisverlaging aan te nemen houding. Wij Katholieken zijn er heusch niet op uit het der Regeering noodeloos onaangenaam te maken, doch wij willen weten waaraan wij toe zijn. Wat nu de deflatiepolitiek aangaat, aldus de R.-K. spreker, is in wezen het de- flatie-proces niets anders dan het in over eenstemming brengen van de productiekos ten met de sterk verlaagde prijzen. Fout noemde hij het, dat men om de productie kosten te doen dalen al te eenzijdig op loon daling aanstuurde en had aangestuurd, en dan tegelijkertijd, zeer inconsequent, dit aan passingsproces weer had tegengewerkt dooi de prijzen te steunen (landbouwsteun). Het middel om tot prijsverlaging te komen was z.i. gelegen in aantasting der vaste lasten. Ofschoon er geen andere keuze is dan die tusschen consequente deflatie of devaluatie, deed de Regeering echter het een noch het ander. Hiervan nu zou het Nederlandsche volk, kwam er geen verdere verandering, op korter termijn het slachtoffer worden. Wat nu het ontwerp tot verlaging der vaste lasten betreft, scheen Prof. Aalberse nog verre van voldaan. Maar vooral achtte hij spoedige behandeling hiervan geboden op dat wij ten snelste alsnog een egecutieverbod in het leven geroepen zullen zien en voorts omdat vele leden bezwaar koesteren hun stem aan het Bezuinigingsontwerp te geven zon der te weten, wat het lot van het vaste las- ten-voorstel zal zijn. Al weegt bij Prof. Aal berse speciaal het eerste argument voor spoed in dezen, hij liet toch niet na den indruk te vestigen, dat het Kabinet goed zou doen ge noegen te nemen met uitstel der eindstem ming over het bezuinigingsontwerp totdat men zal weten wat er met de vaste lasten gebeurt. Weet wel, zoo voegde dit Kamerlid der Regeering nog toe. dat "consequente de flatie een kwestie van urgentie is. Dit alles klonk vrij onheilspellend, maar later volgden er toch ook nog eenige vriendelijkheden over het economisch programma van het Kabi net zooals dat sinds het optreden van Prof. Aalberse's oud-leerling. Minister Gelissen is uitgestippeld. Doch nog eens, Colijn-Hercu- les staat nu voor het kruispunt en moet be slissen welk pad hij wenscht in te slaan, dat der devaluatie of dat der consequent's de flatie. Zietdaar het ietwat dreigend stand punt door Prof. Aalberse ingenomen. Als laatste spreker van den avond kwam Mr. Joekes (v.-d.) het Kabinet steunen, al bleek hij het in zake het capitulan tenstelsel en wat Ir. Albarda in dat ver band over de uitslui ting der sociaal-de mocraten van mili taire functies had op gemerkt, ten deele wel eens te zijn met den s.-d. spreker. De aanvoerder der v.-d. fractie kwam er te gen op, dat men hier en daar het Regeeringsbeleid als afbraakpo- litiek disqualificeerde. bepleitte voortzetting van de drooglegging der ex-Zuiderzee (uit een interruptie van den Premier kon men vernemen dat thans de 60 millioen van het werkfonds bijna op zijn) en ging eerst den heer Albarda vanwege diens koopkracht- theorie te lijf om vervolgens een poging aan te wenden den door Prof. Aalberse gelegden band tusschen bezuinigingsontwerp en voor stel i.z. de vaste lasten, te verbreken. Sedert hedenavond is de gansche situatie in elk geval zeer belangwekkend geworden. Dr. Colijn ziet zich door Mr. de Geer bedreigd als hij de vaste lasten wil aantasten en door Prof. Aalberse wanneer hij niet tot meer op dit gebied bereid zou zijn dan in het betref fende ontwerp (dat Vrijdag in de afdeelin- gen komt) is voorgesteld. E. v. R. Mr. A. M. Joekes (V.D). Valsche guldens worden duur betaald. Zware straffen tegen twee neven geëischt. De neven Jacob en Dirk K. hebben voor de Rechtbank te Alkmaar terechtgestaan wegens het vervaardigen van valsch geld. Terwijl zij met een woonschuit in Ewyck- sluis lagen, betaalden zij aldaar gekochte si garetten met een gulden. Daar deze er echter naar het oordeel van den winkelier te blin kend uitzag, waarschuwde deze de politie en werden beiden gearresteerd. In de woonschuit werd daarop door den commissaris van Den Helder en een inspecteur een onderzoek in gesteld waarbij in een luchtkoker nog 26 val sche guldens gevonden werden. De Officier hield rekening met het ongun stig verleden van Dirk en vorderde resp. 3 jaar en 4 jaar gevangenisstraf. DE ZIEKTE VAN WEIL TE AMERSFOORT. Bij een persoon, welke in een badinrichting in de Barneveldsche beek te Amersfoort had gezwommen, hebben doktoren de ziekte van Weil geconstateerd. De man is in een der barakken van het ziekenhuis „de Lichten berg" opgenomen. Er zullen maatregelen worden genomen, teneinde deze besmettelijke ziekte tot dit eene geval te beperken. BESTUURDER VAN VRACHTAUTO WAS OVERVERMOEID. Tegen een boom gereden Omstreeks twee uur Woensdagmiddag is op de Bosscher heide onder Well op den rijks weg VenloNijmegen een vrachtauto be stuurd door den expediteur F. Helmes ui'. Tegelen, vermoedelijk door oververmoeidheid van den bestuurder tegen een boom gereden. Met een ernstige hoofdwonde en een schaal wonde aan zijn been is de bestuurder naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht. Zijn zoontje, die naast hem in de cabine zat, en een neefje, dat achter op den wagen zat bekwamen lichte kneuzingen en schaaf wonden. De vrachtauto werd totaal vernield. ZAANDAM HEEFT f 124.000 TEKORT. De burgemeester van Zaandam, de heer Ter Laan heeft Woensdagavond in den gemeen teraad medegedeeld, dat door de groote uit gaven, voortvloeiende uit de verergering der crisis en een tegenvaller der inkomsten, het dienstjaar 1934 sluit met een nadeelig saldo van f 124.000. VERVALSCHING VAN KALVERSCHETSEN Een wachtmeester der Koninklijke Mare chaussee te Leeuwarden, belast met het on derzoek naar het vervalschen van kalver- schetsen, waarin een levendigen handel werd gedreven, heeft te Utrecht een veekoopman aangehouden, die. nadat hij het feit had be kend. naar het Huis van Bewaring aldaar werd overgebracht, De wachtmeester zette zijn onderzoek voort te Voorburg. Nadat aldaar een veekoopman was gehoord en deze ook de vervalsching had bekend, vroeg hij den wachtmeester even een boekje te mogen halen, om juiste gegevens te verstrekken. De veekoopman heeft daarop in een ander vertrek zich met een jachtgeweer doodgeschoten. LORD BEAVERBROOK VAN ZIJN ROND VLUCHT TERUG. Lord Beaverbrook, de Brïtsche kranten- magnaat, die van de K.L.M. de Fokker Douglas „Toekan" had gecharterd, met de be manning Scholte, gezagvoerder. Dunk. werk tuigkundige, Pestman, radio-telegrafist en Oosterhuis, hofmeester, is van de Euro- peesche rondvlucht LondenParijsGenève- Rome Napels Venetië BoedapestWee- nenParijsLonden, welke rondvlucht tien dagen duurde, teruggekeerd en heeft aan de K.L.M. telegrafisch zijn dank betuigd voor den prachtigen tocht en uitstekende diensten der bemanning. PENNING VAN MR. CORT VAN DER LINDEN Zoo juist is gereedgekomen een penning van Mr. P. W. A. Cort van der Linden, vervaardigd door de N.V. Koninklijke Begeer te Voorscho ten en uitgevoerd op een grootte van 60 m.M. diameter, naar ontwerp van den heer Theo van Reyn. Dit is de eerste penning, die de Vereeniging voor Penningkunst in 1935 vervaardigde. FRAAIE HANDWERKEN. Voor het examen fraaie handwerken slaag den te Amsterdam de dames E. M. Rijnveld en M. Voomeveld, te Haarlem, H. A. van Dru- nen. te Santpoort en L. J. de Gelder, te Heem stede. OUDE BRANDSTICHTING TE OSS GEHEEL OPGEHELDERD. De personen, gearresteerd in verband met den noodlottige brand in 1926 te Oss. waarbij een moeder en drie kinderen om het leven zijn sekomen. hebben een bekentenis afgelegd. Zij hadden van den huiseigenaar voor de brand stichting een bedrag van f 100 ontvangen. Door onze lens gesnapt. Reynier van 't lloff. Het is een geboren Haarlemmer, voor wiens levensloop we heden de aandacht vragen. Het is de musicus Reynier van 't Hoff. dien 90 procent van onze stadgenooten wel zullen kennen. Hij werd hier 8 Januari 1375 geboren en is dus al 60 jaar, maar hij voelt zich nog als een veertiger. Reeds op heel jeugdigen leeftijd (hij was nog maar een ventje van negen jaar) begon hij met de muziek. Toen mocht hij zich als clarinettist aansluiten bij de Haarlemsche Schutterij, waarvan toen de heer Müller kapelmeester was. Daarna werd hij leerling van den heer Kriens en kreeg vioolles van den concertmeester Van der Tak. Nog steeds gedenkt hij dankbaar wat hij aan den heer Kriens te danken heeft gehad. On telbaar is het aantal korpsen in binnen- en buitenland, waaraan hij heeft medegewerkt. Nu heeft- de heer Van 't Hoff nog de leiding over het Muziekkorps van de Noord-Zuid te Leiden, het E.S.M -Fanfarekorps te Haarlem en „Excelsior" te Heemstede. Disconto wederom verlaagd. Thans drie procent. De Nederlandsche Bank deele mede dat de rente-tarieven met ingang van heden met Vi pCt. zijn verlaagd, zoo dat het wisseldisconto thans 3 pCt. be draagt. De andere rentetarieven van de Nederland sche Bank zijn: Promessedisconto 3% pCt. Be leeningen van Effecten 3Va pCt. Beleeningen van goederen 3vg pCt., Voorschot "in Rekening Courant 3la pCt. De verlaging van den rentevoet heeft weinig verwondering gebaard. Het geld op de open markt is reeds geruimen tijd zeer ruim, waar door de noteeringen ver beneden het officieele disconto zijn gedaald. Particulier disconto gold de laatste dagen 2 1/4 pCt., terwijl daggeld tot 3/4 pCt. was teruggeloop-en. Door het terug vloeien van belangrijke bedragen goud naar de Centrale Credietinstelling en de contractie van de credietuitzetting. is een verlaging van de officieele geldkoersen geheel overeenkom stig de politiek, die de Nederlandsche Bank tot dusverre heeft gevoerd. Uitvoerder door een werkman aangevallen. Omdat hij geen werk kreeg. Woensdagavond heeft -Ich in de Moreelse- laan te Utrecht een geval van ernstige mis handeling voorgedaan. Ten kantore van een maatschappij, die ge woonlijk grondwerk verricht had zich onlangs een werkman vervoegd, met het verzoek om werk. Men kon hem echter geen directe toe zegging doen. met het gevolg dat de man zijn bezoek eenige malen herhaalde. Men kon hem echter nog steeds geen werk in uitzicht stel len. De man schijnt daarop een wrok tegen een uitvoerder der maatschappij te hebben opge vat, welke hij Woensdagavond in een daad omzette. Toen de uitvoerder op weg naar huis was, werd hij plotseling door de man aangevallen, die hem met een mes vier steken toebracht in den rug en een der beenen. Het slachtoffer is ernstig gewond. De man is naar de Rijksklinieken overge bracht. De dader kon door een agent van politie die in de nabijheid surveilleerde, gear resteerden naar het. hoofdbureau van politie worden overgebracht. Nadat hem daar een verhoor ls afgenomen, is de man aldaar inge sloten. Schipbrug te Deventer geramd Eenige duizenden guldens schade. Woensdagmiddag is de schipbrug te Deven ter door een Engelsch kustvaartuig zwaar be schadigd en grootendeels op de rivier op drift geraakt. Het verkeer over de brug is totaal gestremd. Het schip, thuisbehoorende te Huil. voer stroomafwaarts tegen de brug en nam die totaal mee. Het scheurde het bruggedeelte, gedragen op zes brugschepen mee, en voer daarna door. De politie gaf last om den En- gelschman aan te houden. Het bleek, dat aan de schipbrug een schade was toegebracht van eenige duizenden v"1- dens. Het verkeer is verlegd over de spoorbrug. Het herstellingswerk is onmiddellijk begon nen en men hoopte het verkeer over de schip brug heden in den loop van den dag te kun nen hervatten.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5