VOOR Pi Om weketiikseU Kuifttakaou. F G E R I N G_ de kibdeekatotet wmdt vetaudetd. S T O O M E N WEET U DAT STRANDJURK. D O N D E R D AG 18 J U L I 1935 HAARtEM'S CAGEBAD 9 VAN ALLES WAT. Kinderkleeding vormt in de mode een op zichzelfstaand geheel. Natuurlijk word-en wel in groote trekken de richtlijnen der mode voor volwassenen gevolgd; maar in de eerste plaats wordt rekening gehouden met de speciale be hoeften van het kinderlichaam. Dus: geen nauw aansluitende kleertjes, die de spieren belemmeren in hun beweging, geen nauwe rokken, waarin ze niet kunnen hollen en vliegen, geen „mooie" kleeren, waarin ze zich niet mogen bewegen. Ruime gemakkelijk zit tende kleeding, dat is het wat de kinderen noodig hebben. Op de eerste afbeelding ziet u een zeer practisch manteltje voor regenweer. Het is van geïmpregneerde stof vervaardigd en heeft een capuchon, die uitgevoerd is met hetzelfde geruite materiaal, waar ook het regenhoedje van gemaakt is. Daaronder een jurkje voor mooie warme dagen. Het is gemaakt van wasch- en lichl- echte katoen, in een vroolijk dessin. Aardig van dit jurkje zijn de mouwtjes, die in „tuit- vorm gehouden zijn. De rok heeft diepe plooien. Ook in den zomer gaan we graag eens een avond naar theater of schouwburg. Het spreekt vanzelf, dat we dan niet dezelfde ja ponnen dragen, als in den winter. Een bij zonder aardige vondst voor zomersche ■theatertoiletten bestaat uit de „mantelcos- tuums" van taft, moiré of organdie. Deze costuu-ms bestaan uit een japon, die tot op den grond reikt, soms zelfs een weinig sleept en daarover een drie-kwart lange mantel van hetzelfde materiaal. Vooral lange, slanke vrouwen kunnen deze toiletten met succes dragen. Nog altijd-modern .is de zwart of wit •satijnen rok, waarop dan een blouse..v.yan kant, lamé of iets dergelijks gedragen wordt. Deze mode veroorlooft ons bovendien meer dan één schouwburg-toilet te kunnen bezit ten. In Parijs worden de ontwerpers geïnspireerd door alle tijdvakken en in sommige japonnen kunnen we duidelijk de Middeleeuwen her kennen, de flatteuze kleedij der burcht vrouwen. Wie zou willen ontkennen, dat de japon op de afbeelding van wit satijn met goudgalon afgezet van een wonderbare beko ring is? Eenvoudige dagelijksche jurken kunnen door de groote strik van zilverkant, lamé of moiré omgetooverd worden m een allerliefst middagtoiletje. VERBRANDEN IN DE ZON. Nog altijd zijn er velen die meenen dat ver branden in de zon een onschuldig genoegen is, ja zelfs dat het zeer bevordelijk voor de ge zondheid is. Wie eens goed verbrand is ge weest, zal het waarschijnlijk wel anders ver tellen, want niet alleen kan de pijn onuit staanbaar zijn, men voélt er zich bovendien echt ziek bij, koortsig en meer dan onaange naam. En dit alles 0111 bruin te branden terwille van de ijdelheid die het bruin zijn in den zo mer op het oogenblik mode heeft gemaakt. Hiermee bedoel ik niet, dat de ijdelheid geen géwicht in de schaal, legt tot zekere hoogte, maar zoodra alle gezond verstand ervoor moet wijken wordt het toch wel te erg. En dat voor ons, moderne menschen die prat willen gaan op onze nuchtere kijk op het leven, op ons zakelijk gevoel en op onze practische zin! Wie zich snel wil laten verbranden, zich daarvoor gaat invetten als een kanaalzwem ster en dan in de zon gaat liggen bakken aan alle kanten, zal bijna altijd óf onaangename gevolgen in zijn gezondheidstoestand onder vinden, óf zoo rood worden als een kreeft, waarna het vervellen begint, voor welk proces dagenlang noodig zijn, en dat, zacht gezegd, allesbehalve flatteus is. De meeste menschen die direct bruin ver branden zoeken de zon juist min of meer te ontwijken, zij hebben aanleg om bruin te worden, wat samenhangt met de gesteldheid van den huid, en zij worden ook bruin wan neer zij buiten loopen én er is geen zon te bekennen. Alle anderen die hetzelfde resultaat ook wil len bereiken, maar die niet zoo snel kunnen bruinen, doen verstandiger om een dergelijk systeem toe te passen, namelijk niet in de zon te blijven gedurende-ettelijke uren, maar het proces wat langzamer te laten gaan, en dan desnoods met wat minder bruinheid. Daarbij komt nog dat wie verbrand is, door de pijnlijke situatie van een vuurroode huid met blaren en vervellen heen, bemerken zal, dat een volgend jaar nog de afscheiding tus- schen wel en niet verbrand is te zien, vooral bij een teere huid. Hoe spoedig en hoe ongemerkt die verbranding plaats heeft, bemerken sommigen die een uurtje de zon hebben opgezocht omdat het erbuiten te koud is. En wanneer de huid dan nog niet aan veel zon is gewend, kan in dat enkele uur, waarin de wind zelfs nog voor de noodige afkoeling zorgt een verbran ding plaats hebben die lang niet gering is. Nu kan men natuurlijk zeggen,- dat volwas sen menschen zelf maar moeten weten wat zij doen, en dat iemand die zich wil laten.bak ken in de zon, zelf de gevolgen op zich neemt, en de lasten die eraan verbonden zijn, dan ook draagt. Iets anders wordt het echter, wan neer het kinderen betreft die door de ouders of verzorgers onoordeelkundig behandeld wor den, en dit betreft vooral babies, die niets kunnen doen om de; situatie te verbeteren. Een jonge moeder had bijvoorbeeld ge hoord, dat het uitstekend is voor baby, om hem buiten in de kinderwagen te leggen. Op een zeer warmen dag had zij dit met haar jongetje weer gedaan en was aan haar huis houdelijke bezigheden gegaan. Toen zij een uurtje later weer in den tuin kwam lag de kleine letterlijk te happen naar adem en hij zag vuurrood. Vol schrik nam de moeder hem mee naar binnen, waar het kind gelukkig weer op zijn verhaal kwam. Maar de moeder durfde met geen enkel van haar kinderen daarna weer zoo'n experiment uithalen bij erg warm weer. Een baby is bij hooge temperaturen niet gelukkiger dan met zoo min mogelijk aan in zijn wieg of bedje, beschermd tegen de vlie gen en in de koelte binnenshuis. Moet moeder dan toch met hem erop uit, laat zij hem dan ook in den wagen enkel onder een lakentje leggen, en niet onder een dikke vacht zooals wij onlangs zagen, alleen omdat het haar eigen ijdelheid streelt. Erger wordt het nog, wanneer de moeder zich van den toestand van haar baby niets aantrekt, wanneer het om haar eigen be langen of genoegens gaat, zooals wij onlangs hoorden van een moeder, die haar kind dat lag te steunen in den wagen, voortduwde in de brandende zon. Een waarschuwing van iemand die haar opmerkzaam maakte op den déplo- rabeien toestand van het kleintje sloeg zij in den wind, omdat zij een vriendin moest op zoeken die daar in de buurt haar zou ont moeten. Voor zulk een zelfzuchtige domheid is geen kruid gewassen, en het mag een won der heeten, wanneer een moeder op een der gelijke manier haar kinderen gezond en wel behouden kan. Matigheid ook met zonnebaden is daarom dan ook ten zeerste geboden, en voor de kleintjes die zelf nog niet in staat zijn een schaduwrijk plekje op te zoeken, gelde het meer dan ooit, dat de ouders denken bij wat zij met hun kinderen doen. E. E. J.—P. IIIIIIIIIIIII!lllli:illlllllll!llilllllllllllll!llllinilllllllllli:illli!llll!ll!ll!llllftll!llllllllllll!IIIIIM^ HET MENU VOOR DE HEELE V/EEK. Zondag. Koude Consommé in v—-r-r Kalfstong Snijboonen Aardappelen Meloencompote Maandag. Nieuwe Haring Duitsche biefstuk Stoofsla in een vuurvaste schotel Aardappelen Dinsdag. Tomateneieren Runderlappen Postelein Aardapnelen Gr'-" Woensdag. Kalfsnierstuk. Prinsesseboonen - Aardappelen Griesmeelpudding met Amandelen. Donderdag. Koud kalfsvleesch Tomatensla. Gebakken aardappelen Rijstrand met gestoofde bessen Vrijdag. Gestoofde paling Kropsla. Aardappelen. Kersen Zaterdag. Schotel van kalfsgehakt met gebakken to maten en aardappelen. Beschuit met kaas. No. 557: gekleede japon van genopte zijde, gegarnetrd met wit piqué. Dit patroon is speciaal geschikt voor oudere dames. Boven dien is het zeer siank-kleedend. Benoodigd materiaal: 3,50 meter zijde van 95 centimeter breedte: 50 centimeter wit piqué. Prijs van het patroon' 0.50 cents per stuk. No. 558 aardige japon, die speciaal ontwor pen is voor linnen. Groote langwerpige knoo- pen vormen de eenige garneering. Benoodigd materiaal: 4 meter van 90 centimeter breedte. Prijs van het patroon 0.50 cents per stuk. Deze patronen zijn in alle maten tegen bovenvermelde prijzen te verkrijgen aan het bureau van dit blad. Bij dezen prijs wordt 6 cents, extra berekend voor porto-kosten. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling van een dc-r patronen duidelijk het gewenschte nummer en tevens de ge- wenschte maat, d.w.z. boven-, taille-, heup wijdte, enz. op te geven. Gelieve verder naam en adres zoo volledig en nauwkeurig mogelijk te vermelden; men voorkomt daardoor onnoo dige vertraging in de opsturing. DEKENS CR. HOUTSTRAAT 5a. TELEF. 1 0 7 7 1 (Adv. Ingez. Med.) lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllH De inrichting van de kinderkamer is iets, dat door alle moeders met de meeste liefde gedaan wordt. Het kind moet al vroeg een eigen rijk heb ben ook al is dit nog maar zoo klein. Het moet een plekje hebben, waar ieder ding iets tot hem zegt, zijn fantasie prikkelt. We bedoelen met de „kinderkamer" niet be dien beschadigt de vloerbedekking ook niet. Inplaats van het bekende kinderbehang zouden we iets anders aan willen raden en wel een wandbespanning van hetzelfde cre tonne, waar we al eerder over gesproken heb ben. Deze bespanning bedekt slechts de on derste helft van de muur. Men sluit haar aan de bovenzijde af met mooi gelijk paald een groote kamer, die met de meeste luxe ingericht is. Nee met de „kinderkamer" bedoelen we ook hetvhoekje, waar het kin derbedje staat en waar de dingen, die er om heen staan, behooren tot d-e wereld der kin derlijke fantasie. Achter het bedje hangt een wandkleed, waarop moeder met een kruissteek sprookjesfiguren gebordeerd heeft. Er zijn tegenwoordig ook aardige cretonnes in den handel, wasch- en lichtecht en niet duur. die met aardige sprookjesmotieven bedrukt zijn, latjes die in 'n bijpassende kleur gelakt zijn Deze latten moeten ongeveer 4 centimeter breed zijn. zoodat men er nog kleine voor werpjes op plaatsen kan. De rest van de muur wordt beplakt met een effen papiertje. Leuk is het nu om boven de rand een fries te maken, waarop de hoofdpersonen uit de lievelingssprookjes voorkomen, ook kan men er verschillende dieren op weergeven. Het vervaardigen van deze friezen is een heel gezellig en vlug werkje. Men gaat op de voor het geval, dat? moeder geen tijd heeft om zelf de verhalen op het kleed te borduren. Van ditzelfde cretonne kan men ook, als het kind wel een kamer heeft, dé gordijnen en de meubelovertrekjes maken. Het spreekt vanzelf, dat er op de grond geen stoffige kleeden komen; alleen voor het bed komt een tapijtje te liggen. Het meest hy giënische is een kurken mat, die geen stof aanneemt. Heeft het kind de leeftijd, dat het treintje gaat spelen met de stoelen enz. en maakt dit een „beetje" lawaai, dan be staat daar een pracht, middel tegen. De kleine mag sjouwen met de meubelen, zooveel als hij of zij wil: de ouders zullen van het lawaai geen last hebben, als moeder „sokjes" om de pooten van stoelen en tafel gehaakt heeft. En boven volgende manier te werk: van zwart of don kergrijs niet te dik carton knipt men banden op de breedte, die men het fries geven wil. Van gekleurd papier knipt men vervolgens de figuren, waarvan men weet, dat het kind ze leuk vindt. Het aardigste is natuurlijk, wanneer men velschillende kleuren voor één dier gebruikt: en dan plakt men ze op het fcarton. Heel aardig is echter ook, om de figuren wit te laten, zoodat men witte „sil houetjes" krijgt, die misschien nog aardiger zijn. dan de bekende zwarte figuurtjes. Vindt men zoo'n heel fries maken nog te veel werk. dan kan men kleine stukken ma ken. die bij wijze van schilderijtjes aan den wand worden gehangen als U in twijfel is. of men U natuurboter of margarine verkocht heeft, U dat op de vol gende wijze kunt nagaan? Op een onbeschre ven stuk papier verbrandt U een kluitje boter. Indien het nu natuurboter is, zal het een geurige, fijne reuk verspreiden; terwijl mar garine branderig riekt en een eigenaardige vetlucht verspreidt. om de vischlucht van Uw handen te krijgen, U ze eerst met fijn zand goed in moet smeren, ze daarna met koud water naspoelen en ze tenslotte met mosterdpoeder droog wrij ven! Dan is de lucht absoluut verdwenen. men uienlucht van de handen verwij dert, door eenige druppels salmiakgeest in 't waschwater te gooien en de handen daarin zorgvuldig af te wasschen! bij sterkriekende stoffen, (zooals lever traan, enz) men de handen schoon maakt met gemalen mosterdzaad! rieten matten vaak schoongemaakt moeten worden, anders kan men ze dadelijk weggooien? Het beste doet men dit door ze te schuieren met een harden borstel, die gedoopt is in warm water, waarin een handvol zout is opgelost. De strandjurk, waarvan u hier de afbeel ding ziet, is gemaakt van donkerblauwe wol met wit gegarneerd op pennen van 3Th mil limeter middellijn. De jurk wordt gebreid op vier manieren: gewoon recht: een boer recht, een toer averecht afwisselend. Fijne ribbel: een steek recht, een steek averecht, afwisselend. Patroontje lste toer: een steek recht, een steek afhalen, een steek recht, een steek averecht; dit her halen. 2de toer: averecht. Deze beide boeren her halen. Een ribbel: recht heen en terug. Voor het voorstuk zetten we 70 centimeter steken op (ongeveer 200) met blauwe wol. Dan breien we zes toeren in de ribbel, recht heen en terug. Daarna maken we het pa troontje; maar breien de eerste en laatste vier steken van elke pen recht heen en terug. Om de vijf toeren breien we bovendien aan hel begin en aan het einde van iedere naald twee steken samen. Dit moet gebeuren na de 4 steken recht heen en terug aan het begin en einde van iedere naald. Als we zoo in het geheel 20 centimeter ge breid hebben, houden we op met de vier ste ken recht heen en terug en breien het ge heel in het patroontje. Met de minderingen gaan we door tot we een breedte van 47 cen timeter hebben op een hoogte van 53 centi meter. Nog twintig centimeter breien, aan ièdére "zijde afkan ten tot men voor de taille een breedte heeft van 38 centimeter. Daarna breien we met witte wol 4 centi meter in een fijne ribbel; daarna gaan we weer het patroontje breien; maar in het mid den komt een recht gedeelte van 8 centimeter breedte. Aan iedere zijde meerderen tot men een breedte heeft van 44 centimeter tegen een hoogte van 16 centimeter. Daarna min deren tot hij een breedte heeft van 24 centi meter. Daarna met blauwe wol een centimeter fijne ribbels maken, dan afkanten. Voor de rug steken opzetten, die ongeveer een breedte hebben van 70 centimeter. In het begin hetzelfde breien van het voorstuk. We minderen echter tot we een breedte heb ben van 44 centimeter tegen een hoogte van 53 centimeter. Dan nog 20 centimeter breien; mien heeft dan een breedte van 35 centimeter. Met witte wol 4 centimeter fijne ribbels voor de taille breien. Daarna weer het pa troontje breien en aan iedere zijde meerde ren tot men op 15 centimeter hoogte len breedte heeft van 42 centimeter. Daarna aan iedere zijde nog 13 centimeter steken opzet ten en over de geheele breedte nog een cen timeter fijne ribbels breien. Deze breedte be draagt dus 68 centimeter. Afkanten. Daarna naait men voor- en achterkant te gen elkaar. Aan de beide zijkanten blijft aan de onderzijde een split, dat zoo hoog is als het randje. Van blauw wol maken we schouderbandjes die 2Vz a 3 centnmeter breed zijn en een lengte hebben van 53 centimeter. We maken een fijne ribbel. Met knoopen en knoopsgaten sluit men ze. Als het kleedingstuk klaar is, perst mén het geheel onder een vochtige doek aan dén verkeerden kant.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7