DE NEDERLANDSCHE LUCHTVAART ZATERDAG 20 J U E I 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 3 K.L.M. krimpt haar diensten in Geen vreemde piloten. Enkele wijzigingen gaan Maandag in. De K.L.M.-directie deelt thans mede dat tot nader order de volgende wijzigingen in de diensten zullen worden gebracht: 1. De nachtpostdienst AmsterdamRot terdamKeulen wordt tijdelijk door de Deut sche Lufthansa overgenomen; deze wij ziging is reeds ingegaan en brengt geen wijzi ging in de postverzending. 2. De lijn AmsterdamRotterdamEssen/ MülheimHalle/LeipzigPraag wordt door de K.L.M. en de Tsjechische Maatschappij ongewijzigd voortgezet: echter zullen de vliegtuigen van de K.L.M. door Tsjechische pilotsn, die reeds gedurende 5 jaar ervaring op deze route hebben en volkomen vertrouwd zijn met het materiaal der K.L.M., worden bediend. Zooals bekend, beschikt de Tsjechi sche luchtverkeersmaatschappij sedert April 1935 eveneens over 2 vliegtuigen van het type Fokker F 18. 3. Eén van de 5 diensten op Brussel, n.l. vertrek uit Amsterdam om 11.00, vertrek Rotterdam 11.30, terugkeerende uit Brussel om 12.20, zal tijdelijk, te beginnen met Maan dag 22 Juli, worden opgeheven; de 4 overige diensten zullen normaal worden uitgevoerd. 4. Van de 5 verbindingen, welke de K.L.M. op Londen exploiteert, zal van Maandag 22 Juli af één dienst worden stopgezet, n.l. die vertrekt uit Amsterdam om 19.10 uur en uit Rotterdam om 19.45, alsmede de dienst, die om 13.00 uit Londen vertrekt. Alle overige diensten van en naar Londen blijven bestaan, terwijl de dienst van 14.00 uit Londen uitslui tend voor reizigers een facultatieve landing in Rotterdam maakt 5. De lijn LiverpoolHullAmsterdam, welke volgens een voorbaxdg bericht van som mige bladen, op 1 Augustus zou worden ge sloten. wordt gehandhaafd 6. Ten einde voor de uitvoering d'i? inter nationale lijnen de beschikking over een vol doend aantal vliegtuigen van het type-Douglas te krijgen, worden deze machines van het binnenlandsche net afgenomen en vervangen door vliegtuigen van het type F 12. In ver band hiermede zal de binnenlandsche dienst regeling met ingang van Maandag 29 Juli eenigszins veranderd worden. Geen buitenlanders in dienst van de K.L.M. Reuter seint uit Londen dd. 19 Juli: Officieel wordt uit Londen meegedeeld, dat de K.L.M. niet van plan is, vreemdelingen als piloten in dienst te nemen. Elke machine zal ook in de toekomst bezet worden door een Nederlandsche bemanning. De vertegenwoordiger van de K.L.M. te Londen heeft aan Reuter meegedeeld, dat er een tijdelijk tekort is aan piloten, zoodat de K.L.M. gedwongen is, eerder dan gewoonlijk de lijn LiverpoolHullAmsterdam te slui ten, hoewel er een vermeerdering van het verkeer is geconstateerd. Deze vermeerdering echter voldeed niet aan de verwachtingen. In een nader telegram uit Londen zegt Reuter te hebben vernomen, dat de luchtlijn LiverpoolHullAmsterdam tot 5 October gehandhaafd zal blijven in den huidigen ex ploitatie-vorm. ECHTPAAR DOOR BENZINEONTPLOFFING IN BRAND GERAAKT. De vrouw overleden. Bij het mengen van wanne benzine en pa raffine, welk mengsel plotseling, vermoedelijk door zelfontbranding, vlam vatte, is ihet echtpaar v. II. te Gouda ernstig gewond. De toestand van de vrouw was hopeloos, zij is in het ziekenhuis aan haar verwondingen over leden. De toestand van den heer v. H. is wel ernstig, doch niet zorgwekkend. Mislukte pogingen vee naar Rusland te verkoopen. Regeering geeft een exposé. Veehouderijcentrale verleende voldoende medewerking. In antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Weitkamp, in verband met een publicatie van den bond van melk veehouders in zake den verkoop van vee naar Rusland, heeft de minister van Economische Zaken nadere inlichtingen gegeven, waarbij hij o.m. het volgende mededeelt: „De secretaris van den Bond van Melkvee houders, de heer Wolmerstett, deelde bij een bezoek aan de Nederlandsche Veehouderij centrale, waarbij hij vergezeld was van den voorzitter van dien bond. mede, naar Rusland te zijn geweest en met bestemming voor dat land prijsopgave te-willen ontvangen, behalve van enkele andere artikelen, ook van rundvee. Daar de heer W. niet op de hoogte bleek van de gewenschte soorten vee en welke an dere eischen gesteld werden, werd met hem overeengekomen, dat hij nader zou informee- ren, waarna de zaak meer nauwkeurig zou kunnen worden besproken. De Nederlandsche veehouderij had reeds langs andere zijde, doch zonder gevolg, een lage offerte naar Rusland doorgegeven. Eenigen tijd later vroeg de heer W. hoe het met de zaak stond en toen de veehouderij centrale antwoordde, dat zij nog steeds op na dere gegevens wachtte, deelde hij mede zich niet te kunnen herinneren, toegezegd te heb- hebben. nadere gegevens te zullen verstrekken. Een nieuw onderhoud had daarna plaats op het regeeringsbureau, waarbij bleek, dat de heer W. wenschte op te treden als verte genwoordiger van de Nederlandsche veehou derijcentrale voor het verkoopen van vee naar Rusland. Intusschen was door den vorigen minister van Econom. Zaken bepaald, dat in zake ver koop aan Rusland in den vervolge niet met tusschenpersonen in onderhandeling mocht worden getreden, aangezien gebleken was, dat daardoor de positie van Nederland tegenover Rusland bij het voeren van onderhandelin gen onnoodig werd verzwakt. Aan den heer W. werd dan ook medegedeeld, dat van zijn dien sten geen gebruik kon worden gemaakt. Ook zonder deze bepaling zou echter aan den heer W. geen offerte gemaakt kunnen zijn. zoolang door hem niet medegedeeld was. welke soorten vee door Rusland werden gevraagd en welke de voorwaarden der levering waren. Den heer W. is verschillende malen gevraagd, aan tal en soort te noemen en een bod te doen. Het is den minister dan ook niet gebleken, dat de Nederlandsche veehouderijcentrale in deze niet voldoende medewerking zou heb ben verleend. Steun aan fruit- en warmoezer ij gewassen. Maximaal ƒ775.000. De minister van Economische Za ken heeft vastgesteld de Crisis- steun verleend over de navolgende producten, tot een totaal bedrag van ten hoogste f 775.000. Tomaten 1 Januari30 Juni f 2 per 100 K.G. Kaskomkommers 1 Jan.30 Juni f 1.50 per 100 K.G. Platglaskom- kommers 1 Jan.30 Juni f 0.75 per 100 K.G. Blijkens deze beschikking wordt uit het Landbouwcrisisfonds aan de er kende telers van tuinbouwgewassen steunbeschikking 1935 (fruit en war- moezerijgewassen IX). PRINS HENDRIKSTICHTING TE EGMOND AAN ZEE AANBESTEED. Te Rotterdam heeft Vrijdag de aanbe steding plaats gehad voor den bouw van een tehuis voor zeelieden te Egmond aan "LZee (Prins Hendrikstichting). Laagste inschrijvers waren G. en H. van Rijswijk, Heemstede voor f 261.000. EINDE VAN DE STAKING TE ANTWERPEN. Loonen gemiddeld met 20 pet. verhoogd. Het Handelsblad verneemt uit Brussel: In een Donderdagavond gehouden ver gadering van de afgevaardigden van den Algemeenen Diamantbewerkers Bond en van de patroonsvereeniging is, na een langdurige bespreking, die pas laat in den nacht eindig de, overeengekomen, dat de loonen met in gang van Maandag a.s. gemiddeld met 20 pet. verhoogd zullen worden. Vrijdag werd dit resultaat der besprekingen in een manifest aan de duizenden stakers die voor het gebouw van den Algemeenen Diamantbewerkers Bond waren samengeko men. meegedeeld en met een luid hoera be groet. Men neemt aan dat het werk Maandag al gemeen zal worden hervat. Doorgeknipte drooglijn oorzaak van een drama. Man te Hengelo ernstig gewond. Burentwist heeft Vrijdagmiddag geleid tot een zeer ernstige vechtpartij tusschen B. en M.. die naast elkaar wonen in de Deldener- straat te Hengelo (0). M. bracht B. met een schoenmakersmes een zware wonde in den rug toe, ter hoogte van zijn schouderbladen. Het mes werd met zulk een kracht gestooten, dat het afknapte en het in het lichaam van B. gedrongen stuk later langs operatieven weg verwijderd moest worden in het Algemeen Ziekenhuis, waar heen het slachtoffer in ernstigen toestand werd vervoerd. Directe aanleiding tot de ruzie moet zijn geweest het feit, dat M. de drooglijn van B. had stukgeknipt. B. zou toen met een bijl gedreigd hebben, waarbij hij toen werd vast gegrepen door iemand, die toevallig bij B. aanwezig was. M. heeft toen zelf de vecht partij met B. voortgezet, met het gemelde gfvolg. Volgens andere verklaringen evenwel zou M.. zonder dat er met een bijl gedreigd was, met B. slaags geraakt zijn. WERKWILLIGEN GEMOLESTEERD Op 14 Mei werd de 29-jarige metselaar P. A. F. door de rechtbank te Alkmaar wegens geweldpleging veroordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf. In den vx-oegen ochtend van 14 Maart reed een auto met- werkwilligen op den openbaren weg te Heiloo. in de richting van Santpoort naar een werk, waar een staking was uitgebroken. De auto was plot seling met steenen bekogeld, zoodat ze be schadigd werd; de inzittenden liepen geen letsel op. Verdacht van deze geweldpleging werd F. gearresteerd, die door een der inzit tenden werd herkend als een der daders. Ver dachte ontkende: hij was wel 's ochtends ter plaatse geweest, doch ofschoon hij met de stakers sympathieseerde (hij was secretaris van den R.K. Bouwarbeidersbondi uitslui tend „om gras voor zijn konijnen te snijden''. Vrijdag stond hij in hooger beroep voor het Amsterdamsche Gerechtshof terecht. Verdachte is nooit eerder veroordeeld. De procureur-generaal eischte bevestiging van het vonnis. (Adv. Iiigez. Med.) Handelsbesprekingen met Washington. Naar het A. N. P. mededeelt, zal de heer A. Th, Lamping, directeur der Handelsaccoorden aan het departement van Economische Zaken zich in het begin der volgende week naar Washington begeven, om met de Amerikaan- sche regeering besprekingen te voeren, de han delsbetrekkingen tusschen beide landen rakende. De heer Lampig zal vergezeld worden door dr. W. M. F. Mansvelt, Oost-Indisch hoofd ambtenaar met verlof hier te lande. MR. RIDDER VAN RAPPARD GEEN TWEEDE KAMERLID MEER. Hij gaat naar de Eerste Kamer. Mr. A. G. A. Ridder van Rappard, thans lid der Tweede Kamer voor den Vrijheidsbond, heeft zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer, in de vacature, ontstaan door het over lijden van Mr. H. Smeenge, aangenomen. Zijn opvolger in de Tweede Kamer zal zijn Mr. J. A. H. Coops, wethouder van Apeldoorn. Door P. VAN DER HEM. De schim van Jan Pietersz. Coen: „Dispereert niet.... Siet ende considcreert doch, wat eene 'TV/Nr courasie vermach Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. NIEUWE HARING. Een enkele vrouw waart met dit zee banket langs 's heeren straten rond. maar niemand toont begeerte. Of dit zeebanket nog niet smaakt? Wel moge lijk. De vloot, de trotsche vloot, brengt tonnen aan: hoe is de nieuwe haring? Zout en hard: hij voldoet, niemand. Een ton fijn goed van het vorige jaar werd met ƒ800.- betaald: thans koopt men een dergelijke ton voor f 80.-. Nieuwe haring, de roem van Holland? De haring heeft geen aftrek, er wordt veel gevan gen, maar tot dusver smaakt de visch niet naar meer. Er is geen handel in het nieuwe goed, en van oude haring nog voorraad genoeg. Voor een cent zou men een oude haring, die nog veel smake lijker is dan de nieuwe, kunnen verkrij gen. en dat is buitengewoon goedkoop. Voor 8.- dan zou men een ton oude haring kunnen verkrijgen: ook niet. Niemand blieft van haring gediend. Door onze lens gesnapt. DE HEER J. W. RUINEN. De heer J. W. Ruinen, die vandaag afscheid neemt als onderwijzer aan de Rijkskweek school voor Onderwijzers alhier, werd gebo ren te Loenen aan de Vecht, waar zijn vader hoofd her school was. Hij was eerst werkzaam als onderwijzer aan een „kostschool" te Amsterdam, daarna aan de Normaallessen te Hoorn. Gedurende 32 jaar is hij nu verbonden geweest aan de Rijkskweekschool alhier, waar hij les gaf in verschillende vakken; zijn hoofdvak was Fransch. Heel wat jongelui heeft hij opge leid voor de akte Fransch L.O. De heer Ruinen is ook verscheidene jaren leeraar geweest aan de Rijksnormaallessen te Haarlem. Hij was bij collega's en leerlingen steeds zeer gezien om de opgewektheid van zijn karakter en zijn hulpvaardigheid. De nu scheidende onderwijsman wien men zijn 65 jaren zeker nog niet zou aanzien is ook zeer bekend op het gebied der mu ziek. Hij is herhaaldelijk opgetreden als mu ziekrecensent en ook als accompagnateur en leider van zangvereenigingen. Ook was hij herhaalde malen jurylid bij zangwedstrijden. ELECTRO MONTEUR DOOR STROOM GEDOOD. Vrijdagmiddag omstreeks half een kwam de 38-jarige monteur C. Steketee, wonende aan de Kleine Visscherijstraat te Rotterdam, tijdens reparatie-werkzaamheden aan de spannmgsdraad over de spoorbrug bij Dor drecht met den stroom in aanraking. De man werd bewusteloos opgenomen en naar het gemeentelijk ziekenhuis vervoerd, waar men door middel van kunstmatige adem haling trachtte de levensgeesten op te wek ken. hetgeen niet mocht lukken. Het slacht offer was gehuwd en had drie kinderen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5