S. V. „De Kampioen" dertig jaar! WIELRIJDEN. De club van Tulleken, Stouten, Kossen, W. Metz en Van Egmond. MAANDAG 22 JUEI 1935 HA ARCE M'S D'AGBE X D 8 J. Tulleken. Vrijdag 36 Juli a.s. zal het 30 jaar gele den zijn. dat hier ter stede werd opgericht de H. S. V. „De Kampioen". Een vereeniging, die in den loop van deze jaren buitengewoon populair in Haarlem is geworden, niet alleen door de vele goede renners die zij geteld heeft, doch ook door haar groote sportiviteit was en is „De Kampioen" overal een graag ge ziene gast. Tot de oprichters behoorden o.a. J. Tuile ken, N. B. Slegt, J. Spinks, J. van Vuuren, A. J- v. d. Blom, C. Arnold, G. H. Stouten, H. v. d. Zon, waarvan J. Spinks eere-voorzitter en N. B. Slegt, J. Tulleken en later Joh. ten Hove Sr. en Jac. van Egmond tot eereleden wer den benoemd. Aanvankelijk werd behalve de wielersport ook de athletiek beoefend, doch reeds spoe dig bleek voor de wielersport de grootste be langstelling te bestaan. Na een goed jaar en wel op 15 Augustus 1906 volgde na vele moei lijkheden te hebben overwonnen, de ko ninklijks goedkeuring. In de eerste tien jaren waren het o.a. de heeren J. Spinks, N. B. Slegt, J. Hendriks, D. Th. de Jongh, R. Bruin als resp. voorzitters en A. J. v. d. Blom, C. Arnold, Joh, ten Hove Sr., W. J. Keijzer in andere bestuursfuncties, die zich zeer verdienstelijk voor de vereeni ging hadden gemaakt. Teekenend was ook, dat reeds in het oprich tingsjaar onze welbekende Jan Tulleken club kampioen over den korten en den langen af stand werd. Nadat Tulleken tijdelijk lid werd van het Amsterdamsche „Olympia", waar van hij nu nog steeds eerelid is, om zijn krachten beter te kunnen ontplooien, zagen wij als clubkampioenen o.a. H. v. Zon, J. Kos ter, J. du Saar, J. Cornelisse, enz. In het bij zonder willen wij uit deze jaren noemen den grooten propagandist voor de wielersport en voorzitter van „de Kampioen" J. van Eek, thans secretaris van de Technische Commis sie der „Nederlandsche Wielren Unie. Ver schillende malen werd ook hij Clubkampioen; hij wist zelfs eenmaal kampioen van Neder land afd. onafhankelijken te worden. Tulleken vierde in deze periode zijn groot ste triomphen; hij werd niet minder dan ze ven maal kampioen van Nederland, klopte verschillende, vooraanstaande buitenlandsche renners, niet alleen als prof, maar ook als amateur. Een mooie herinnering blijft voor ons nog de ontmoeting met Avrillon, Berthet en Dorus Nijland in het Belgische Park te Schevenin- gen. Verder herinneren we aan zijn overwin ningen op Jhr.' Bosch van Drakestein, Moes kops en vele anderen. Jarenlang was Tulleken recordhouder 100 K.M. met gangmaking op den weg, een record dat op de wijze zooals hij dit maakte, nog steeds niet verbeterd is. Ook was hij vele malen Clubkampioen van „Olympia". Op tandem was hij de beste stuur man van Nederland. Wij zagen hem voor het laatst met wijlen Jaap Eden op de tandem. Met Piet Straat was hij nagenoeg onver- slaanbaan, vooral in het oude Stadion. Op baan en weg was Tulleken een zeer geziene' figuur om zijn correct optreden en sporti viteit. Onder zijn bekwame leiding werden in den loop der jaren vele goede renners opge kweekt. Gedurende de oorlogsjaren gebeurde er in de vereeniging niet veel bijzonders. Eenvou dige clubwedstrijden werden georganiseerd en af en toe onderlinge feestavonden, waar bij vooral het oud-lid J. Verdonk voor een vroolijke noot, meestal in dichterlijken vorm, zorg droeg. In 1918 brak een tijd van grooten bloei voor „de Kampioen" aan. Toen werd Joh. ten Hove Sr., na een kote afwezigheid wederom bestuurslid; te samen met de heeren N. B. Slegt en D. H. de Jongh begon hij aan den wederopbouw van de wielersport in Haarlem te werken. Het was het werk van Ten Hove Sr., dat tenslotte „De Kampioen" zich bij den Ned. Wielerbond aansloot. Later speelde Ten Hove Sr. ook buiten Haarlem in de wielersport een groote rol, o.a. ais provinciaal-gedeelgeerde van den N. W. B.. jurylid Stadionbaan, voor zitter der Federatie van wielerclubs in Noord-Holland enz. Ook de heer N. B. Slegt trad in het organi satorisch werk der vereeniging meer en meer op den voorgrond; zijn jarenlange voorzitter schap was een weldaad voor de vereeniging. niet kwijt was, bewees hij door het winnen van het clubkampioenschap en van den „Groote Stadionprijs" op 30 Juli 1920. Ver der traden nog de volgende renners op den voorgrond: P. Eijkhof o.a. winnaar van dé jhr. Grevebeker", J. v. Altena, C. Spiers, de oud stayer T. Vermeer, deelnemer, aan de „zes- daagsche" te Breslau, C. T. ten Hove, J. Cor- sten, J. Domhof, J. Verdonk, F. van Rumpht. Maar het meest op den voorgrond trad toch wel de renner P. Kossen, die in 1920 behalve meer onbelangrijke wedstrijden, zes inter nationale wedstrijden wist te winnen. Later werd hij ook op de baan een geduchte tegen stander; we herinneren ons spannende duels met den geduchten Mazairac ,n Maurice de groote wielerfeesten in „Groenendaal". Het 15-jarig bestaan werd op luisterrijke wijze ge vierd, waarbij een fraaie clubvlag werd aan geboden. De heer en mevrouw Keijzer waren hiervan de goede verzorgers. In den loop van de volgende periode be gon o.a. de thans zeer bekende koppelrijder Willem Metz, van zich te doen spreken. Ook hij behaalde vele clubkampioenschappen, waarvan het eerste in 1925 op den korten af stand. Het vierde lustrum werd gevierd; vele zus- tervereenigingen gaven blijk van hun warme belangstelling. Steeds ging de vereeniging nu in ledental en sportieve prestaties buiten clubverband J. van Egmond. B. van Dijk. Op eenvoudige wijze werd het 12 Vt-jarig be staan herdacht waarbij de heeren P. de Nijs en H J. Keijzer zich zeer verdienstelijk maakten. Ook denken wij hierbij nog terug aan den ijverigen oud-secretaris Keyzer, die op ad ministratief gebied ook heel wat voor „De Kampioen" gedaan heeft. Hoeaardig waren toen niet zijn sportge- dichten, evenals die van den lieer D. Th. de Jongh. De groei en bloei van de vereeniging deden Tulleken ook wederom tot zijn oude club terugkeeren. Dat hij zijn vorm toen nog W. Metz. Peeters. Nog later reed P. Kossen met J. Tulleken te samen op tandem. Dat waren nog' eens spannende wedstrijden in het oude Sta dion, Tulleken-Kossen, Anspach-Bakker enz. enz. P. Kossen is door zijn sportief en spontaan rijden altijd een sieraad voor de vereeniging' gebleven. „De Kampioen" genoot indertijd ook de eer, de zeer populaire bondsreunies te mogen leiden. Maar ook 24-uurs-ritten werden ge houden. Wij denken met genoegen terug aan G. H. Stouten.. vooruit. Op den voorgrond braden de ren ners Schijvenaar, Gebr. de Vos, W. Avezaath, H. van Duinen, D.,Zweris, H. Walters. Voor al Schijvenaar was op den weg een renner van bijzondere klasse. Jammer dat hij het rennen te veel als liefhebberij opvatte, an ders had hij het veel verder gebracht. In 1928 begon de .geweldige bloei van de wielersport, die thans nog steeds voortduurt, ook bij de H. S. V. „de kampioen" Er kwamen vele goede krachten naar vo ren, o.a. Jac. van Egmond, Sijpestein, K. De H. S. V. „De Kampioen" bestaat dertig jaar. Bestuur en leden poseeren op de Heemsteedsche Wielerbaan voor onzen fotograaf. Links op de foto het Bestuur. Van links naar rechts Joh. ten Hove Jr„ P.- Kossen, F. Kuiper, Joh. ten Hove Sr., J. Tulleken, Zittend: N. B. Slegt en G. Scheffer. Moerkerk, W. Fabel, W. Kruyd, B. van Dijk, M. van Baak. Het zilveren jubileum, dat op schitterende' wijze werd gevierd en waarvan de heeren K. Hoekstra, D. Th. de Jongh en N. B. Slegt veel werk hadden gemaakt, ligt nog versch in het geheugen. Buitengewoon veel blijken van belangstelling mocht de club toen van diverse zustervereenigingen en organisaties ontvan gen. Bij de herdenking van het 25-jarig be staan werden tot lid van verdienste benoemd: ae heeren D. Th. de Jongh, K. Hoekstra, J. Sterke, H. J. Keyzer, Schroeder, R. Bruin, G. M. A. de Reus. De jaren, die hierna voor de wielersport in Haarlem volgden, zullen de meeste lezers van de sportrubriek zich nog wel goed kunnen herinneren. Jac. van Egmond, de trots van Haarlem, de beroemde „locomotief", behaalde zijn eer ste kampioenschap van Nederland. Het zou niet voldoende zijn. Er moest meer gepres teerd worden. En, toen kwam Los-Angeles. In 1932 won Van Egmond daar zijn wedstrijd op schitterende wijze; hij zorgde er voor, dat in het verre Amerika ook eens liet Wilhelmus klonk. Maar nog was Jacques niet tevreden.hij werd in 1933 wereldkampioen. Daarom is „De Kampioen" zeer trotsch op hem. Doch we mogen de andere renners niet ver geten. Er zijn thans nog meer goede renners in Haarlem. B. van Dijk, kampioen van Noord-Holland, won tweemaal den derden prijs in het kampioenschap van Nederland enz., W. Metz, K. Fruitema (denk aan zijn vele koppel wedstrijden), K. Moerkerk, J. Rij- neveld. In 1933 behaalde de vereeniging haar eer sten kampioenstitel, Baan-Olubkampioen van Nederland. De renners, die deze prachtige prestatie leverden waren, B. van Dijk, J. van Egmond, W. Metz, K. Fruitema en K. Moer kerk. Dit vijftal deed de naam van de club een aan. Voorwaar een prachtig resultaat! In 1934 behaalde de vereeniging in dezd zelfde wedstrijden den tweeden prijs, doch' dit jaar was zij minder gelukkig; zij werd in de kwart-finales uitgeschakeld. Intusschen werd de Heemsteedsche Wieler baan geopend, wat een buitengewone propa ganda voor de wielersport 'beteekende. De di recteur, de heer G. Veerman, die de club in de gelegenheid stelde des Woensdags club wedstrijden op deze baan te organ is e e r en» werkt altijd gaarne samen met „De Kam pioen". Ook hij heeft indirect zeer veel goeds voor de vereeniging gedaan. Daarom ook gaarne hem een woord van hulde. „De Kampioen" heeft het al zoover ge bracht, dat zij ook al een eigen orgaan uit geeft onder redactie van haar ijverigen voor zitter den heer Ten Hove Sr., Toen kwam 1935. Wat bracht Hoogerheide? Den derden prijs! De renners, die aan dezen, wedstrijd deelnamen willen wij nog eens noe men; het waren J. Rijneveld, B. van Dijk, M. van Baak, K. Moerkerk, W. Staphorst, K. Fruitema en als reserves W. Oudolf en W. de Vries. Het huidige bestuur stelt alles in het werk, om dit 30-jarig bestaan op de meest ge denkwaardige wijze te vieren. Bestuurders, die tegenwoordig bergen werk voor de vereeniging verzetten zijn F. Kuiper, thans lid van. verdienste, de penningmeester, dien niets te veel is, die de renners bij de ver zorging van hun wonden altijd behulpzaam is; verder de trouwe club vader G. Scheffer, die altijd in zijn schik is, wanneer hij Dins dagavonds de jongens bij zich thuis op de vergadering ziet. - Wij wenschen de vereeniging en haar bestuur, bestaande uit de heeren Joh. ten Hove Sr., voorzitter, N. B. Slegt 2e voorzitter, J.ten Hove Jr., secretaris, F. Kuiper, penning meester, J. Tulleken, P. Kossen, J. Dijkhoff en K. Scheffer thans reeds geluk met de vie ring van het zesde lustrum. Dat de H. S. V. „De Kampioen" moge blijven groeien en bloeien! De Jonge Kampioen. Bovengenoemde vereeniging hield een wed strijd over 60 K.M. voor A. B en C-klasse en; voor de juniores een wedstrijd over 40 K.M. Jammer was het dat er verschillende renners uitvielen door pech. B. Schell Jr. kreeg door twee keer te vallen een achterstand van 4 minuten, dien hij mooi wist in te loopen; hij wist zich nog 5de te plaatsen. De uitslag is: Juniores 40 K.M.: 1. Vonk, 2. Van Es, 3. Post, 4. Bram Jansen, 5. Veen. Óverige renners uit gevallen door pech. Uitslag Cklasse: 1. Veld boom, 2. Koelemij, 3 Thoma, 4. Nekeman, 5. B. Schell Jr., 6. Van Haarlem, 7. Pietersen, o. Matze, 9. Kok. De overige renners uitgevallen door pech. Uitslag A en B klasse: 1. Roorda, 2. Siebeling, 3. B. Schell Sr., 4. Ted Handgraaf, 5. Van Beek, 6. Siebeling Sr. buiten mededin ging. De Tour de France. Over de Pyreneeën. Schitterend werk van de Belgen S. Maes en Vervaecke. Drie Belgen aan den kop in het al gemeen klassement. Uit Luchon: De 15e etappe leidde Zaterdag van Per- pignan naar Luchon, een afstand van 325 K.M. Het was de eerste etappe door de Pyre neeën, waarbij drie zware passen te beklim men waren. nl. de Col de Puymaurens van- 1930 Meter, de Col de Port ter hoogte van 1250 Meter en tenslotte de Col du Portet niet, ver van Luchon, ter hoogte van 1075 Meter. Niet alleen is deze etappe de langste van alle, maar zij mag wellicht als de zwaarste worden aangemerkt. Zeer steile beklimmin gen kwamen er in voor en de afdalingen wa ren duizelingwekkend Bovendien waren de wegen verre van goed, terwijl tenslotte de weersomstandigheden evenmin als gunstig konden worden beschouwd. Regen en mist hin derden de renners zeer. 53 renners vertrokken in de vroegte van Perpignan. Bij de afdaling naar Luchon slaagden Vervaecke en S. Maes er in het verschil met hun achtervolgers te vergrooten; met ruim 20 minuten voorsprong kwamen zij in den tijd van 11 uur 39 min. 23 sec te Luchon dan. De tijd van Thierbach was 11 uur 52 min. 58 sec. De achtervogers kwamen eerst om 11 uur 59 m. 28 sec. Aan de finish kwamen Maes, Morelli en anderen. Belgic onbedreigd. Door de resultaten van Zaterdag zijn er groote wijzigingen gekomen in het algemeen klassement. Romain Maes heeft de leiding be houden, maar op de tweede en derde plaats zijn eveneens Belgen gekomen, nl. Vervaecke en S. Maes, dank zij hun fraaie verrichtingen in de etappe van Zaterdag. Vervaecke klom van de vijfde plaats naar de tweede. Sylvere Maes van de 7e naar de derde plaats! Camusso is uitgevallen. NederlandDuitschland. Voor een vrij groote belangstelling heeft op de Rijswijksche wielerbaan de wedstrijd NederlandDuitschland plaats gehad. De Duitschers toonden zich over het alge meen sterker dan de Nederlanders en won nen dan ook met 2614 punten. De uitslagen luiden: Sprintwedstrijd Nederland—Duitschland over 2 ronden (800 M.) le serie: 1 Ihben (Duitschl.) laatste 200 M. 13 1/5 sec., 2 Ooms (Ned.). 2e serie: 1 B. Leens 14 sec.,.2 Hasselberg (Duitschl.)i Ploegachtervolging over 5 ronden (800 M.) 1 Duitschland met Merkens, Arnds, Karsch en Klöckner in 5 min. 8 2/5 sec., 2 Ned. met Kropman, Zwanenburg, v. Wees en West broek in 5 min. 15 4/5. Finale sprint landen-wedstrijd 1 Merkens (Dl.), laatste 200. Meter 13 1/5 sec.. 2 Ihbe, 3 B. Leene. Tijdraces over 1 K.M. landenwedstrijd: 1 Ooms (Ned.) 1 min. 14 4/5 sec., 2 Haf man- (Dl.) 1 min. 17 1/5. sec., 3 Klöckner (Dl.) 1 min, 17 3/5-sec., 4 B. Leene (Ned.) 1 min. 19.2/5 sec. De rondenrace voor den landenwedstrijd leverde weer 'n overwinning op voor Duitsch land. Na enkele mislukte starts werd het re sultaat van de le serie: IhbeHasse-lberg (Dl.) tegen B. LeeneOoms (Ned.). De Ne derlanders vertrekken aan denkop om na feilen strijd die plaats niet meer af te staan. 1 B. LeeneOoms, laatste 200 M. in 12 sec,, 2 IhbeHasselberg op enkele meters. 2e serie: Het Ned. koppel KropmanDuin vertrekt weer aan den kop, doch bij litet in gaan loopen de Duitschers Merkens—Karsch in en winnen in 12 sec. Na de pauze werd de herhaling voor de koppelrace verreden. Aan den start verschenen IhbeHassel berg (Dl.) en KropmanS. Duin. De Duit schers wonnen vrij gemakkelijk in 12 4/5 sec. De finale om den koppelwedstrijd bracht wederom een Duitsche overwinning. Na een ferrnen strijd waarbij de Nederlanders het moesten opnemen tegen 2 Duitsche koppels, werd de uitslag: 1 MerkensKarsch 12 4/5 sec., 2 B. Leene Ooms, 3 Ihbe-Hasselberg. Hiermede, heeft Duitschland den landenwed strijd gewonnenmet .26 tegen 14 punten. Onder luid applaus reden de Duitschers him eererondje. Wielerwedstrijden te Groningen. Pijnenburg gevallen. Zondag hadden op de Gropingsohe wieler baan wedstrijden plaats, waarvoor groote belangstelling bestond Als onderdeel van het programma werd een wedstrijd achter moto ren gehouden. In de laatste manche had een ongeluk plaats, datmisschien nog betrekkelijk goed is af-geloopen. Toen Pijnenburg n.l. direct na den start Wals wilde passeeren, brak een onderdeel van zijn motor, welke door Sles- ker gereden werd. Tengevolge hiervan rem de de machine sterk. Pijnenburg, die op dab moment met een snelheid van 60 K.M. reed, vloog over den kop. Hij kwam met een smak op de baan terecht. Eerst dac-ht men, dat hij een sleutelbeen gebroken had, doch Pijnen burg weigerde zich onder dokters behande ling te stellen. Hij had enkele wonden aan de beenen en een zeer pijnlijken schouder. Of hij heden, Maandagavond, te Zwolle zal kunnen starten, is zeer de vraag en hangt geheel van zijn toestand af. Wielerbaan Halfweg. Zondagavond werd de laatste wedstrijd ver reden van de Zesdaagsche Avondwedstrijden op de Halfwegsche Wielerbaan. Het eindresul taat hiervan was als volgt: 1. G. PelzerLoskamp, 29 pnt.; 2. .J de Reus— H. Cuvelier, 13 pnt. Op 1 ronde: 3. W. FrankB. van Stek, 38 pnt.; 4. K. Balk— G. Boterman, 14 pnt. Op 2 ronden: 5 R Sliphorst—A Persoon, 23 pnt

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 8