Helga's weddenschap. Aan den vooravond van de vierdaagsche afsiandmarschen. Een kijkje in hei kamp der deelnemers, Maaslrichtsche politie gereed voor x de deelname aan de vierdaagsche at- waar wederom de traditioneele drukle heerscht standmarschen Twee van de vijf zeeslèepbooien, die in opdracht van Rusland te 'Amsterdam gebouwd worden, zullen dezer dagen de reis naar haar verre bestemming aanvangen De Nederlandsche cricketspelers, de Flamingo's komen in het veld voor den wedstrijd tegen M.C.C. te Londen tijdens het tournee, dat de Hollanders door Engeland maken French, de winnaar der in ternationale schietwedstrij den te Bisley, wordt ge huldigd De Koning en de Koningin van België hebben Zondag in het Heysel-stadion te Brussel het nationale .Feest van den Arbeid" bijgewoond. In het gezelschap der vorstelijke personen be vond zich ook Prins Karei De vlaggenparade te Nijmegen aan den voor avond van de vierdaag sche afsiandmarschen Het transport van de lijken der slachtoffers van de vliegramp der Douglas-machine de „Gaai" nabij San Bernardino FEUILLETON. Dit liet Noorse li door SIGR1D BOO. (Nadruk verboden). 21) Maar het zou u beslist reuze staan. Het is haast zonde, als ik denk aan uw achter hoofd. Maar net zoo u wilt. Nee, het is niet waard, daarvoor slapelooze nachten door te maken. Aldus ging het. Het werd stil in de hokjes rondom; allen begrepen, dat zich hier een klein drama afspeelde, en ieder was be nieuwd naar den afloop. Laurense had nog tijden lang hartkloppingen, en was niet wei nig verontwaardigd omdat de coiffeuse heur haar een kort staartje en piekerig had ge noemd. Buiten voor Deichman troffen we Fri- gaard. Daar had bij z'n heclen ochtend door gebracht, terwijl wij onzen tijd hadden ver daan aan louter ijdeie onbenulligheden. Zijn energieke kin liegt niet. Weet je, het zou me niets verwondden, als hij het nog eens ver bracht. Ik vertelde lachend, dat ik al mijn geld had uitgegeven. Waarop hij tamelijk koel zeide. dat ik zien moest, een millïonair aan den haak te slaan. Net alsof ik niet met m'n geld kan doen wat ik zelf wil En ik heb er geen oogenblik aan gedacht, iemand aan den haak te slaan. Eigenlijk moest ik boos zijn. Maar. zooals ik al zoo dikwijls heb toe gegeven, mijn eenige gebrek is. dat ik al te goed en te verdraagzaam ben. Je moet nu op geen enkele manier eenig verband zeeken, tusschen het voorafgaande en het feit, dat ik 's middags de zwarte ja pon aan Tutt heb overgedaan op afbetaling. Ik had alleen bedacht, dat ik eigenlijk voor- loopig niets had aan een ragdunne en ge- decollecteerde gekleede japon, en tegen het volgend jaar zal de mode allicht weer an ders zijn. 's Middags was ik samen met Tutt en Sofie en een massa van hun vrienden, waaronder een student in de rechten, die een aantal processen-verbaal opmaakte op onzen naam. Zoo kreeg ik er een: „Helga Breder wordt veroordeeld tot een boete van 15 kronen we gens dronkenschap en straatschenderij. Ik weet niet, wat jij er van denkt? Even was ik van plan, het met 1 April naar huis te sturen, maar kwam daar later op terug: de aardigheid is wat al te grof. Het was een echt gezellige pan, maar ik was heelemaal uit onzen vroegeren conver satietoon en ons oude jargon geraakt, en dan wordt je licht critisch Ach, ach, wat nemen al deze vader-zoontjes de zaken gemakke lijk op. Ze vinden blijkbaar, dat een over vloed van geld en alle mogelijke pretjes niet meer dan hun goed recht is. En dan waren ze zoo ongelooflijk trotsch op hun eigen geestigheden; het scheen wel of iedere ba naliteit beschouwd werd als een meesterlijke prestatie. Als ik ze wat beter had leeren kennen, deze heeren studenten, dan zou ik daar wel overheen gekomen zijn, maar mu moest ik aldoor denken aan Hans Frigaard, die er naar snakte, te kunnen studeeren en werken, terwijl de tijd verging met het ver dienen van het noodige voor z'n onderhoud. Steeds beter begin ik te begrijpen, hoe hij zoo strak en gesloten geworden is. Weet je, Tutt en Sofie vonden, dat ik ver anderd was door m'n leven in de wildernis, zooals ze het noemden. Je wordt toch zeker niet verstandig, zeiden ze. Dat man keerde me nog! Ik werd werkelijk ongerust. Ja. dat zou heusch een mooie historie zijn. Jij hebt toch nog geen bedenkelijke sympto men opgemerkt, wel? Het bezoek aan de stad werd besloten met een vlieg-visite aan oom en tante, die op geen enkele wijze blijk gaven, de vorenge noemde bezorgdheid te deelen. Volgens af spraak was ik 's avonds op tijd present en reden we terug naar ons dorp. Laurense en ik waren allebei gelukkig, weer „thuis" te wezen, wat meneer Bech. die spraakzaam was en opgewekt, bijzonder naar 'tzin scheen. We hadden het echt knus op den terugweg. We gaapten en hadden allemaal kramp in onze beenen, behalve dan Frigaard; hij gaapt nooit en als hij kramp in z'n beenen heeft, zegt hij het in ieder geval niet. We hoorden als 't ware bij elkaar, we hadden elkaar noodig, we verlieten de koude, vreem de stad en ergens in een groot, ruischend park stond een gezellig warm, licht huis. Waar ieders plaats was in dit huis, deed er op dit oogenblik minder toe. Het zal minstens een jaar duren, eer ik weer naar de stad ga, verklaarde Laurense, toen ze eindelijk zat op den rand van haal bed en haar pijnlijke teenen in een kom warm water hield. Dat malle schaap, dat iets van mijn haar te zeggen had! Den volgenden dag echter was ze de stra- patzen weer in zooverre te boven, dat ze luide verkondigde, hoe fijn zulk een uitstapje naar de stad was. Toen we al onze inkoo- pen lieten zien, voelde Ola zich als gewoon lijk geroepen, geestig te zijn. Loop niet al te hard als je die rooie mantel aan hebt, zei hij tegen me, anders denken de men- schen nog, dat de brandauto er aan komt. Van Laurense in haar hemelsblauwe jumper zei hij. dat het terrein, hm, tamelijk hm, tamelijk heuvelachtig was. Laurense kreeg een kleur van verontwaardiging, terwijl Olga een stukje brood in het verkeerde keelgat schoot en ze op haai- rug geklopt moest worden. Nu staat Paschen voor de deur en houdt ieders gedachten bezig. Morgen en vele da gen daarna zal er groote schoonmaak zijn. 't Is niet iederen dag kermis! Alle ramen van het huis komen voor mijn rekening: ze vinden zeker, dat het net een goed werkje is voor weggeloopen circuskind. Tante en vader willen me thuis hebben, maar het jaar is nog niet om. En juist nu begint het hier fijn te worden. Voorjaar en zoo. Hm, ja. Maar nu moet ik opschieten en een eind maken aan dit epistel, of juister gezegd, maandelijksche rapport, anders bedraagt het porto meer dan m'n contanten. Dat ik in een heelen tijd niets .e gehoord heb, zal ik maar als een goed teeken beschouwen. Toch leef ik in de hoop, dat je me spoedig met eenig bericht zult willen vereeren. Het ga je goed. Je Helga. Vinger gaard. Achtste rapport. Lieve Grete, geluksvogel! Heb ik aldoor half en half medelijden met je gehad! Gedacht: die arme Grete, die daar in het hooge noorden zit! Door de radio hoor ik, dat het daar ginds nog knap guur en koud is, terwijl wij hier het meest ver rukkelijke lenteweer hebben. En daar zit je me waarachtig in Parijs, Parijs! Zooiets is slechts enkelen beschoren. Bij wat vöor menschen ben jij beland? Zij kunnen niet zijn als anderen. De man kan niet op reis gaan zonder z'n vrouw, de vrouw niet zonder haar kinderen, de kinderen niet zonder hun gouvernante. Als jullie maar niet eerstdaags vleugeltjes' krijgen, Nee, dan zijin wij hier heel wat normaler. Toen Lot- ten gisteren aanbood, zelf baar bed op te maken, had ik bijna gevraagd, of ik haar pols even mocht controleeren. Verbeeld je, Laurense! zei ik. toen ik je brief kreeg ik heb een vriendin, die in Parijs zit! Doch die brave Laurense laat zich nu een maal door niets imponeeren, zooals ik je al eerder gezegd heb. Is dat dan zooiets bijzonders? meende ze stroef. Ja, Laurense, antwoordde ik met over tuiging, dat is wel héél bijzonder. Maar waar blijft de ansicht van den Eifel toren? Ik washt! Als jij in Parijs zit en on danks dat niet aan al je vrienden en kennis een kaart van den Eifeltoren stuurt, ben je een origineeler tyne dan je zelf weet. Etn als je terug komt zonder geverfde lippen en zon der te spreken van de aparte Parijsche lucht, de lucht, die iemand een roes bezorgt, ben je een unicum. Abosluut eenig in je soort. Maar ons oude Noorwegen is in dezen tijd ook niet te versmaden. Nee, juist nu heeft de aarde die versche, vochtigbruine kleur, die iemand, die eens een klein meisje geweest is, later altijd in verband brengt met hin kelen en bikkelen. Of je het nu gelooft of niet, eenige dagen lang snakte ik er gewoonweg naar. te kun nen hinkelen; en toen Lilian en Alex Bever- Hansen hier waren emt Paschen, was dat voor mij een prachtig voorwendsel. Maar ja, ik kwam tot de ontdekking, dat ik er tocih aan ontgroeid was. Het verdriet over een verkeerd schuifelsprongetje, de vreugde over het eerst klaar te zijn, was niet langer zoo groot, dat deze inhoud gaven aan het spel; en gauw, heel gauw, beperkte ik me tot toe zien. De lente is dit jaar vroeg .gekomen. De heesters in den tuin zijn allemaal glanzend! lichtgroen, de sleutelbloemen en madelieven bloeien volop. Er werken nu den heelen dag twee man in den tuin en des avon.ds helpt iedereen, die lust heeft; harkt blad, brandt' boschgrond af, en spit de bedden om. Het is heerlijk, dol, weet je; je voelt je sterk enj krachtig en gezond, wanneer je den bodem bewerkt. Mevrouw Bech wandelt rond met een sportjasje en een rooden doek om het hoofdi als een zigeunerin en inspecteert alles met droomerige oogen. Waarom, weet ik niet, maar den laatsten tijd schminkt ze zich niet meer en verft haar lippen niet langer; en nu er een paar laagjes af zijn, is ze als liet ware menschelijker geworden. De landeigenaar, die een stuk ouder is dan z'n vrouw, heeft veel last- gehad van jicht, en stelt zich tevreden met hier een steentje op te rapen, en daar een dor blad, maar hij is er toch in z'n hart van overtuigd dat er zonder hem niets gedaan zou worden, .(Wordt yeryqlgcDs.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10