DE BILT JOH. SWAALF Sport-Varra. DINSDAG 23 JULI 1935 HAARLE M'S DAGBLAD 2 Overheidsambtenaren protes teeren tegen standplaatsaftrek Rede van den lieer N. Vijlbrief. Maandagavond is door den Nederlandschen Bond van Personeel in openbare Diensten en Bedrijven en den Centralen Nederlandschen Ambtenaarsbond in de bovenzaal van het Ge meentelijk Concertgebouw een openbare pro testvergadering gehouden onder voorzitter schap van den voorzitter der afdeeling Haar lem. den heer L. J. Bakker, secretaris van den Bond. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mede dat de bijeenkomst was georganiseerd in verband met de aanstaande zitting der Provinciale Staten, die zullen moeten beslis sen over het voorstel van Gedeputeerde Sta ten inzake de standplaatsaftrek. Hierna was het woord aan den secretaris der afdeeling Haarlem, den heer N. Vijlbrief. Deze begon zijn rede met te constateeren dat het voorstel betreffende de standplaatsaftrek een uitvloeisel is van den drang door de re geering op Ged. Staten uitgeoefend. De re geering heeft de laatste jaren de z.g.n. aan passingstheorie gevolgd. Hij ging hierbij uit van de gedachte, dat het bestaande loonpeil in die mate moest worden aangepast aan dat in vele andere landen, dat het voor Nederland weer mogelijk zal zijn te concurreeren niet het buitenland. Wanneer echter de loonen in Nederland tot zulk een peil zouden zijn ver laagd. meende spr., en ons land weer ging concurreeren, dan zou de aanpassingspolitiek niets anders uitwerken, dan dat het buiten land zijn loonen nog verder zou drukken of anderszins beschermende maatregelen ne men. De concurrentie zal dus niet makkelijk gaan. Wij hebben een voorbeeld in landen, waar reeds lang de loonen zeer laag zijn en waar toch geen opbloei van industrie of nij verheid valt waar te nemen. Integendeel zijn in staten (zooals de Scandinavische landen), waar de salarissen verhoogd of dezelfde ge bleven zijn de resultaten veel gunstiger. Van het rijkspersoneel in Nederland zijn reeds vele millioenen in de schatkist gevloeid, zeide spr. In 1923 begon men met de eerste pensioenpremies en sedertdien heeft men tot 1934 60'2 miiiioen door salarisverlagingen etc. van het rijkspersoneel ontvangen. Dit wordt 84 miiiioen. wanneer het voorstel van Ged. Staten wordt aangenomen, welk bedrag alleen nog maar verband houdt met de salarissen van het rijkspersoneel en niet met die van provinciaal of gemeentelijk personeel. De koopkracht van den ambtenaar is daardoor sterk gedaald. In Middelburg heeft minister Oud toegege ven. dat de koopkracht van het personeel daalt, maar dat die van anderen, volgens spr. de beter gesitueerden, dezelfde blijft. Dezelfde karaktertrek van de huidige loonpolitiek blijkt ook uit de bezuinigingsontwerpen, waardoor de regeering denkt 97 miiiioen te zullen be sparen, terwijl zij 75 miiiioen noodig heeft. Het verschil van 22 miiiioen denkt de regee ring te gebruiken om de grondrente te ver minderen etc. Spr. sprak als zijn meening uit. dat het ka- binet-Coüjn door zijn aanpassingspolitiek geen verbetering heeft gebracht. Bij de uitvoering van deze politiek heeft de regeering niet volstaan met het geven van een voorbeeld, zij heeft er wetten weten door te krijgen, die practïsch den gemeenten en pro vincies dwingt de aanpassingsmaatregelen over te nemen, o.a. door de kortingswet en later door de wijziging van art. 126 van de Ambtenarenwet. Thans wil men de standplaatsaftrek invoe ren. De bedoeling hiervan is meer evenredig heid te bréngen in de salarissen van over heidspersoneel in groote plaatsen en op het platteland. Men argumenteerde dit door te zeggen dat het levensonderhoud in kleine plaatsen veel goedkooper was dan in de groote stad. Spr. noemde dit een verouderd argument, daar de verbeteringen in de com municatiemiddelen en de vooruitgang in de techniek het platteland bijna gelijk hebben gemaakt aan de groote stad. wat levens- en onderhoudkosten betreft. Doch daar komt bij, dat de oogmerken van de regeering zijn ver anderd. Wat vroeger gold, wordt nu gehand haafd als methode van aanpassing bij den plaatselijken loonstandaard. Een kortingsstel sel in klassen wordt aan het provinciaal be stuur opgedrongen: voor den ambtenaar gel den de drie categorieën van 0, 2 en 4 percent korting, voor den arbeider 0. 3 en 6 percent. Tegen dit voorstel, dat Ged. Staten ge dwongen hebben gedaan, tot indeeling der standplaatsen volgens rijksin deel in g der ge meenten, heeft de Commissie voor Georgani seerd Overleg, bestaande uit tien leden, ge- organiseerden en Statenleden, zich unaniem uitgesproken. Daarvoor had men verschillen de argumenten. Men was tegen het stelsel op- zichzelf. men vond dat de salarissen van het provinciaal personeel al genoeg gekort waren en men wees erop, dat geen der andere pro vincies, Zuid-Holland uitgezonderd, een der gelijke standplaatsindeeling kende. In Zuid- Holland woont het meerendeel der ambtena ren in groote plaatsen, in Noord-Holland juist niet. Ook achtte men het stelsel onbillijk, terwijl men tevens van oordeel was dat de loonen van provinciale ambtenaren reeds aangepast waren. Spr. bewees dit aan de hand van loongegevens. „Wat zal er nu gebeuren?" vroeg de heer Vijlbrief. Zullen Prov. Staten het voorstel ver werpen en de eerste instelling zijn, die zich tegen den regeeringsdwang verzet, en zullen zij zooals gewoonlijk het advies van Georga niseerd Overleg opvolgen, of zullen zij de in deeling goedkeuren? Spr. eindigde met de hoop uit te spreken dat Provinciale Staten het voorstel van Ge deputeerde Staten zouden verwerpen. Na deze rede hield de voorzitter nog een korte toespraak, waarin hij aandrong op actie voor den Bond. Hierop werd de vergadering gesloten. OM PRAE-ADVIES. Voorgesteld wordt te stellen in handen van B. en W. om prae-advies: een verzoekschrift van D. A. Appelboom om in koop te ontvan gen een perceel bouwterrein aan de Spaarn- rijkstraat. ZOMERKAMP VRIJZ. DEM. JONGEREN. Het Zomerkamp der Vrijzinnig-Democrati sche Jongeren Organisatie zal dit jaar ge houden worden in de week van 4 tot en met 11 Augustus op het schitterend gelegen kam- peercentrum Coldenhove. Eerbeek (Geld.) Het kamp begint Zondagmiddag 4 Augustus om vijf uur met het hijschen der vlag en het uitspreken eener rede door mr. A. M. Joekes. Op den eersten avond zal de heer Jan Ham uii Hengelo een inleiding houden over „Het kampeeren in het algemeen". Verder zal mr. Joekes in den loop der week nog spreken over: „Is het bezit van ko loniën zedelijk veroorloofd?" De heer C. van Liere, uit Zaltbommel zal spreken over Kerk strijd in Duitschland". De heer J. C. Deering uit Utrecht over: „Het leven en streven van Masarïjk" en de heer J. A. Oosterbaan uit Amsterdam over: ..Albert Schweitzer". Za terdagavond 10 Augustus zal naar oude tra dities het kampvuur- worden ontstoken. NEDERLANDSCHE HEIDEMAATSCHAPPIJ. In aansluiting op het album „De Neder- landsche Heidemaatschappij en Natuur schoon" heeft de Heidemaatschappij thans een serie prentbriefkaarten doen vervaardigen die een beknopt overzicht geven van de vel schillende gebieden, waarop het werk van deze maatschappij zich beweegt en die er te vens van getuigt, dat de Maatschappij het bevorderen van natuurschoon niet verliest. EXCURSIE NED. NATUURHISTORISCHE VEREEN1GING. Men schrijft ons: Zondag 21 Juli nam een 12-tal leden der afdeeling Haarlem van de Ned. Natuurhisto rische Vereeniging deel aan de rondwandeling door Haarlem's plantsoenen, onder leiding van den heer W. van Dijk. Begonnen werd bij het Statenbolwerk. De zilverlinden a.h. Kennemerplein beginnen te bloeien. Aan het bolwerk zagen we Ginko Liguster obtusifolium, de Doodsbeenderen- boom, terwijl de leider de aandacht vestigde op Seltis Australis, de z.g. zweepenboom met steenvruchtjes, de wingerdbladerige Esch- doorn, de Noorsche Ahorn (platanoides)Heel mooi was de Toöna chinensis. Voorts stonden hier nog de zwarte noot (Juglans nigra). Quercus lucombiana. en Quercus imbricaris, Populus nigra, boom haze laar. de Turksche eik of moseik (Quercus cerrus) Na het Bolwerk kwam het Kenaupark aan de beurt waar allereerst de mooie Londen- sche plataan (een kruising van Oostersche en Westersche) werd bekeken. Prachtig zijn de exemplaren van de Kaukasische vleugel- noot met de lange lichtgekleurde trossen, en het mooie groepje Moerascypressen op het grasveld. Langs de Parklaan zagen we Sorbus hybrida Fraxïnus Omus, roode eik en een heel mooi exemplaar van de Atlasceder. Bergtreuriep (Montana var. horizon talis)de Pimpernoot (Staphillia colchica), de hemelboom. In het Eipperdapark staat een exemplaar van de gele Kastanje en een paar donseiken. De animo was groot genoeg om ook nog even een bezoek to brengen aan den Brontuin, waar een mooi exemplaar van den donseik en een groote tamme Kastanje staan. SYMPHOXIE ENSEMBLE „ORPHEUS". Het Symphonie Ensemble ..Orpheus" te Haarlem-Noord, directeur de heer H. Th. Lindeboom, geeft Zaterdag 27 Juli in den Stede;ijken Muziektent te Alkmaar een feest- concert ter gelegenheid van het 25-jarig be staan der afdeeling Haarlem van den A. N. G. O. B. EXAMENS. M. U. L. O. Gisteren zijn te Haarlem geëxamineerd 28 candidaten. Afgewezen 2. Geslaagd voor diploma A: H. L. Geels, G. E. van Popta. J. Zwaan allen te IJmuiden; C. Waning. Haarlem: J. van Eek, IJmuiden; H. J. van Gastel, Velsen; C. J. de Groot. IJmui den; F. L. Bïsenberger. Zandvoort; C. B. Knep- pers, M. A. A. Paardekooper Overman, bei den te Heemstede; F. van Olphen, Haarlem; E. Jongeneel. R. D. van Zoelen. beiden te Heemstede; Y. Appelboom, Haarlem; C. Frank fort. Halfweg; A. M. Terhorst, B. Teders, E. Kramer, J. Kolderie, J. van Hofwegen, H. P. Verburg. F. J. Tentscher, C. H. van der Linde, A. F. J. de Jong, P. A. vauv Driel,-allen te Haaiir lem; J. P. Brouwer, Hoofddorp. EXAMENS HOOFDACTE. Voor het examen Hoofdakte alhier zijn ge ëxamineerd drie vrouwelijke en vijf manne lijke candidaten. Geslaagd zijn Mej. M. C. Brouwer, uit Hoorn en de heeren J. E. van Dok, Oudendijk; D.. J. Eecen, Alkmaar en J. v. Eeten, Broek op Langendijk. PERSONALIA. Wij hebben gemeld, zooaïs ons werd op gegeven. Sat de heer A. A. B. Wijsman Sr, ge slaagd was voor het examen Engelsche Han delscorrespondentie van de Vereeniging voor Leeraren. Dit moet zijn de heer A. A. B. Wijsman Jr. Voor het examen in de Engelsche handels correspondentie van de Vereeniging van Leera ren in de Handelswetenschappen is geslaagd mej. J. M. H. Bijker alhier. Geslaagd voor de acte Nuttige Handwer ken de dames B. Sorgdrager, E. P. C. Pal, J. van Helmondt en G. Kolkmeyer uit Haarlem en E. A. van den Akker uit Heemstede DE OOSTERSINGELGRACHT De laatste woonschuit verdwenen Haarlem's entree van den Amsterdamschen straatweg af heeft een ander aspect gekre gen. De vele in de Oostersingelgracht immer lig gende woonschepen zijn thans alle verwijderd en liggen nu in de haven aan het Noovder- spaarne. De singel is nu geworden als de an dere singelgrachten: een rustig water waarin een paar roeibooten en soms wat hengelaars op de walkanten. Straks wordt de Oostersingel opgeknapt, uit gebaggerd en worden de oevers onderhanden genomen. Ongetwijfeld is hier de entree van Haarlem veel verbeterd. DOORTREKKEN VAN STRATEN Bij de St. Bavo aan de Leidsche- vaart. Het stuk grasland tussehen de cathedraal aan de Leidschevaart en de Westergracht wordt in bouwexploitatie gebracht. De thans tegen dat land doodloopende Allanstraat en de Van Oosten de Bruinstraat zullen vóór het kerkgebouw langs worden doorgetrokken op een langs de Westergracht aangelegd wor dende straat. Met het rioleeringswerk voor de nieuwe straten is men druk bezig en weldra zullen er rondom de cathedraal huizen ver rijzen, waardoor het front van dit machtige kerkgebouw eindelijk tot zijn recht zal kunnen komen. Zooals men weet ligt het front aan den Westkant. BOOTTOCHT „ONDERLING GENOEGEN". „Onderling Genoegen" hield Zondag een boot tocht naar Alkmaar, waar men met muziek naar de Gem. Muziektent trok. In den tuin werd gedanst en in groepjes bezichtigde men de apenkooien en Hertenkamp. De afd. zang stelde zich op en gaf eenige liederen ten beste, wat zeer in den smaak viel bij de bezoekers van den tuin. Wederom werd onder de uit stekende leiding van de politie naar de boot gemarcheerd en vertrok men huiswaarts. Ook in Zaandam in de sluizen waar honderden kijklustigen langs den walkant stonden, gaf de ?tfd. zang verschillende liederen ten beste. Het bestuur kan met genoegen op dezen reer geslaagden dag terugzien CHEVROLET Carrosserie, Stalen dak met de beroemde Fisher—— biedt U het hoo.gste comfort, en tochtvrije ventilatie. Nieuwe Gracht 78 Haarlem (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 771.4 m.M. te Maastricht. Laagste barometerstand 744.9 mM. te Seydisfjord. en voorspelt: Meest zwakken Westelijken tot Zuidelijken wind. Helder tot licht bewolkt, droog weer. Warmer. Uit het Buitenland ZONNIG ZOMERWEER IS OP KOMST. De depressie in het Oosten verdwijnt, uit het waarnemingsgebied doch doet haar in vloed nog gelden tot in Midden-Duitschland en in Oost-Europa. Het gebied van hoogen druk in het Westen breidde zich verder naar het Noorden uit. Er vormde zich een maxi mum boven het Zuiden van ons land en het Kanaal. De Westelijke strooming langs den Noordrand brengt warme luchtmassa's met zich en veroorzaakt op de Britsche Eilanden zomerwarmte. Terwijl de Oostelijke depressie een koude-inval te weeg bracht in het bin nenland van Europa tot in de Alpen werd de zomerhitte in Finland en Zweden niet ver stoord. Een somber en gesloten wolkendek tussehen duizend en, tweeduizend meter hoog te vormt de bovenbegrenzing der koude lucht- massa, die zich achter de depressie over het Oosten van het vasteland van Europa hebben uitgespreid. Het is te verwachten dat het wolkendek spoedig weer zal verdwijnen en het koele be trokken weer plaats zal maken voor zonnig zomerweer zonder overdadige hitte. Barometer Vorige stand 769 m.M. Stand van heden 771 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: FIRMA KEIP, Opticien Groote Houtstraat 137, tel. 11640 Thermometer Hoogste gisteren 74 F. Laagste hedennacht 59 F. Hoogste heden tot 12 uur 63 F. BURGERLIJKE STAND Haarlem, 23 Juli. Getrouwd: 22 Juli: A. J. J. Comhaire en V. J. Duvosel. Bevallen: 20 Juli: J. H. Ockeloenv. Groot- veld, d„ J. B. WijkhuizenPik, z.. P. v. Her waar de-^Janssensych-,' W: P.1 Go e 1 erna u~Bo e« réè, d.. A, M. ToméWijkhuizen, z„ 21 Juli: A. M, S. Beringenv. Geemen, d., 22 Juli: A. Post—Breuker, z. Overleden: 19 Juli: G. J. Zwikkerde Klerk, 73 j., Pieter Kiesstraat. 20 Juli: J M. Warning, 70 j. Zomerkade, M. J. Seel, 84 j. Oude Raamstraat, H. E. Overdamv. d. Vaart, 38 j., Merwedestraat, G. J. C., 3 mnd. d. v, R. Wolf, Madoerasbraat, A, M. v. Oos tendorp, 90 j. Kamperlaan, S. Plantinga, 29 j., Steemb'Okstraat, Eerste bevel van Helldorf. Zaterdag in functie tredend heeft de nieuwe hoofdcommissaris van politie van Berlijn Hell dorf onmiddellijk het besluit genomen aan de joodsche café's en lunchrooms te gelasten dat deze inrichtingen na 7 uur 's avonds moeten jesloten zijn wegens de antisemietische inci denten van den laatsten tijd. De waarnemende leider van de S.A.groep Berlijn-Brandenburg „Gruppenführer" Uhland heeft naar het D.N.B. meldt een brief gericht tot den hoofdcommissaris S.A. „Gruppen führer" graaf Helldorf, waarbij de S.A. Berlijn hem met zijn nieuwe taak geluk wenscht. De met den rijksminister gouwleider dr. Göbbels plaats gehad hebbende bespreking, aldus wordt in den brief gezegd, geeft de S.A. den waarborg dat zij in de toekomst meer dan totdusver mededraagster zal zijn van den strijd voor de zuivering der rijkshoofd stad. De S.A. zal toonen tegen deze taak op gewassen te zijn. Wilde individueele onder nemingen zooals aan de S.A. vijandige elemen ten in den laatsten tijd gepoogd hebben op touw te zetten, zal de S.A. zonder aanzien des persoons bestrijden. LAWNTENNIS. TOURNAMENT „BREDERODE" Maandag is voor de eerste maal het vroe gere tournament „Duinwyck" achter de Ruïne van Brederode begonnen onder leiding van den heer Th. de Crauw. Reeds op den eersten avond viel er een groote verrassing. De in Haarlemsche tournaments bekende heerendubbel, die al vele jaren lang, vele prijzen heeft weggesleept, gevormd door C. Melse en J. de Ruiter, werd in de eerste ronde geëlimineerd door een nog onbekende jeug dige dubbel J. Dolleman en P. Gunning met de cijfers 36. 63, 6—4. De verdere uitslagen van Maandagavond avond luiden: Heerenenkelspel J. v. Hezel sl. J. Klok 7—5, 6—1. J. v. d. Bliek sl. A. Nieland 6—4, 6—2. J. Dolleman sl. R. Rooda 60, 60. D. Nieman sir. W. Aarts 61. 46, 64. D. de Kadt sl. E. v. Hasselt 63, 46, 75. A. de Vletter Jr. sl. H. Laset 36, 63, 61. Demesenkelspel: Mej. Veendorp sl. mej. H. Hlyboom 63. 6—3. Mej. J. de Groot sl. mej. M. Kluitman 63, 7—5. Heerendubbelspel Bal jon en Nolte sl. S. Hooy en W. Neder- koorn 64, 64. v. d. Ploeg en Land sl. Nieland en de Waard 6—3, 6—2. J. Dolleman en P. Gunning sl. C. Melse en J. de Ruiter 3—6, 6—3, 6—4. WATERSPORT HAARL. KANO-VEREENIGENG NAAR AMSTERDAM, Bij dewedstrijden, georganiseerd door de vereeniging K. V. ,34. op den_ Amstel bij de Berlagebrug, werden door de H. K. V. de vol gende successen geboekt: R. II S. junioren: 1. C. C. Gerritsen en J. v. d. Schaar (gediskw.). K. I junioren: 2. C. C. Gerritsen. 4 J. J. v. o. Schaar. K. I nieuwelingen: 1. W. v. d. Kroft, 2. J. W. Beek. R. I. S. nieuwelingen: 2. H. J. Bosse, 3. W. v. d. Kroft. In de R TV S klasse werd zeer fel gestreden om de eerste plaats, waarbij de H. K. V. ten slotte winnaar werd. Vrijdag 19, Zaterdag 2.1 en Zondag 21 Juli werd de Westelijke Ford-tour 1935 in Noord- en Zuid-Holland gereden. Niet min der dan 1C00 automobilisten uit alle deelcn des lands hebben er aan deelgenomen. Aan de uitslagen ontleenen we het volgende: Klasse I (25 plaatsen bezocht): Damesprijs: Mevrouw J. A C. van Hattum Den Hertog, Beverwijk. Zilveren beker Frankfort te IJmuiden; zilveren trophee: M. Gatsonides te Heemstede; zilveren beker: J. van He ijst te Velsen; A. J. Kaan te Haarlem; R. L. Krabbendam te Hoofddorp; L. Stassen Jr. te Hillegom. Zilveren beker voor den oud sten deelnemer in klasse II: O. Bouwman te Aerdenhout. Deze automobilist is 75 jaar. Op het oogenhlik logeeren in Zandvoort circa 60 Engelsche padvinders. A.s. Vrijdag heeft in het Noorderbad een zwemwedstrijd tussehen deze Engelschen en de Haarlemsche scholieren, die aangesloten zijn bij den K *N. Z. B., plaats. Er wordt slechts om den eer gestreden, prijzen zijn niet beschikbaar gesteld. Het programma omvat 50 M. school-, 50 M. rug en 50 Meter vrije slag, terwijl te vens eenige estafettes worden verzwommen. Aan het slot wordt een polo wedstrijd gespeeld. De voetbalwedstrijd tussehen D. C. IJ. en Tasman eindigde, nadat Tasman tot drie maal toe de leiding had gehad in een 35- overwinning voor D C. IJ. Maandagavond speelde de V. V. Driehuis tegen H. S. V. uit- Haarlem. De uitslag was een 66-gelijk spel. De Amerikaansche tennismanager Jack Our- ley heeft wederom een aanbod gedaan aan Perry om professional te worden. Hij garan deerde den Engelschen Daviscupspeler een bedrag van 25.000 dollar voor het eerste j aar. Uit Londen: In verband met het regee- rigsjubileum van Koning George van Enge land zal op Woensdag 21 Augustus a.s. te Glasgow in Hampden Park een extra voethal- wedstrijd worden; - gespeeld.tussehen Schot land én Engeland. .4t-- Uit Moskou: De Tsjechische schaak meester .Flohr: is: Maandag te. Mpskpu aangek- komen. Uit Brussel: Maandag werd de finale ge speeld van het internationaal kaatstoumo-oi te Brussel tussehen België en Frankrijk. Bel gië werd winnaar met 156 punten. Vereenig'de Staten—Duitschland 11. Uit Londen: Maandag, werd het tweede enkelspel gespeeld van de interzöne finale om den Davis Cup tussehen de Vereenig'de Sta ten en Duitschland, welke Zaterdag j.l. geen doorgang kon vin dep in verband met de slechte weersomstandigheden. Amerika had de leiding met 1—0. Von Cramm maakte Maandag door een overwinning op Allison in Straight sets den' stand weer gelijk 11. De cijfers waarmede van Cramim. won, waren 8—6, 6—3, 6—4. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet 'verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. De C. W. van der Hoogt-Prijs. Geachte Heer Hoofdredacteur, „Woord en eritiek zijn vrij, scheldwoord en lastertaal niet", schrijft het Bestuur van Let terkunde, en vervolgt dan: „Met hen die zich daaraan ten koste van de Maatschappij te buiten gaan, wordt vriendschappelijk verkeer, dat zich uit in aanmoediging en geschenk, onmogelijk". Is dit een „klein-menschelijke" overweging, zooals R. P. het noemt in uw blad van Zater dag j.l.? De heer Marsman zelf had de Maat schappij verzocht „voortaan geen belangstel ling meer te fingeeren voor óns (jonge Hol- landsche schrijvers) werk". Hij zou den prijs dan ook stellig niet aanvaard hebben. Mocht het Bestuur zich aan een weigering blootstel len? Aan een weigering van hem die zich over de Maatschappij zoo kleineerend had uitgela ten? Zij kon toch den dichter Marsman niet lauweren, nu de heer Marsman van haar niet gelauwerd wilde zijn? Dit zou bovenmen- schelijk zijn geweest. Hoogachtend. Uw dw. H. E. KNAPPERT B ij schrift: Zooals ik Zaterdag al schreef moet m.i. uitsluitend de waarde van het werk bij de bekroning beslissen, en staat de persoon van den auteur daarbuiten. Het lijkt mij een zeer zwak punt van het fcestuur dat het spreekt over „vriendschappelijk ver keer, dat zich uit in aanmoediging en ge schenk". Wat heeft vriendschappelijk verkeer met litteraire beoordeeling van een werk te maken? Werd deze opvatting als precedent aanvaard en dus als regel volgehouden, dan zou men feitelijk aan de bepalingen voor de toekenning van den C. W. van der Hoogt-Prijs de volgende hebben toegevoegd: „Het bestuur kent den prijs toè indien het den persoon van den auteur geschikt acht voor een vriend schappelijk verkeer fmet het bestuur) dat aanleiding kan geven tot aanmoediging en geschenk". Zou onder deze restrictie de toekenning van den C. W. van der Hoogt-Prijs nog veel let terkundige waarde hebben? De betwijfel het sterk. R. P. Een goede klank. Zeer geachte Heer Hoofdredacteur. In de gezamenlijke beschikking van de Mi nisters van Binnenlandsche Zaken, van Finan ciën en Defensie, betrekking hebbende o.m. op bezuiniging op de pensioenen, staat vermeld dat rechtvaardigheid en billijkheid het richt snoer moet zijn. Is hierin mogelijk een aanwij zing te vinden om bij de herberekening der pensioenen, naar verluidt in !t najaar, die van de z.g. oud-gepensionneerde militairen te ver beteren, waartoe zoo bij herhaling stellige beloften zijn gedaan? Hoe dan ook, door die goede klank is de hoop verlevendigd, dat de gedane beloften, 'reeds in 1915 door Z.E. Minister Bosboom, in 1924 door Z.E. Minister Ruys de Beerenbrouck en in 1926 door de Tweede Kamer, eindelijk in ver vulling zullen gaan. Van groot belang' is hier bij de beloften gedaan door Z.E. den Minister van Defensie aan de Eerste Kamer op 16 Fe bruari 1934. Beknoptheid noopt me hierover niet uit te weiden, doch slechts te herinneren aan den drang die, vooral in de laatste jaren, in de beide Kamers is uitgeoefend om toch spoedig tot verbetering te besluiten, niettegenstaande de minder gunstige tijdsomstandigheden, en dit om te voorkomen dat het anders voor al tijd te laat zal zijn. Steeds werd daarbij aangedrongen op ge lijkstelling in pensioen van de o.g. militairen met dat van de o.g. burgerambtenaren. Spoedig tot deze verbetering te besluiten, dus anders dan door middel van de bestaan de onwaardige steunregeling, zou een daad van wijs beleid zijn van de Regeering. In deze onbillijke steunregeling, waarvan slechts de allerarmsten, en dan nog onvoldoende, genie ten. is bovendien alle rangsverschil uitgescha keld waardoor een soldaat met een gering aan tal dienstjaren meer pensioen kan ontvangen dan hij die met een diensttijd van 40 jaar of meer. in den hoogsten onderofficiersrang heeft gediend. Zoo zijn er meerdere bezwaren tegen deze „steunregeling". De mogelijkheid is geuit, dat de steunrege ling (Stichtingswet), zonder nadeel voor hen die er thans van genieten, zal worden opgehe ven en zulks naar aanleiding van de vele be zwaren die daarover bij voortduring naar vo ren komen. Moge dan spoedig blijken, dat 't de Regeering, ook in 's Lands belang, in deze ernst is ge worden en den ouden militairen eindelijk recht zal worden gedaan. De zoo zeer gewekte ontevredenheid bij een groote groep landgenooten zal daardoor wor den weggenomen. U, Mijnheer de Hoofdredacteur, voor de op name van dit artikeltje in Uw veelgelezen, blad, hartelijk dank. Hoogachtend, Een Oud-Landsdienaar, 469e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 1ste klasse, 2de lijst Trekking van Dinsdag 23 Juli 1935 Hooge Prijzen f 5000.— 17165 f 2000.— 14217 f 1000.— 11242 f 400.— 3789 18958 f 100.— 8159 9711 10944 15161 15931 16371 19863 Prijzen van 20. 89 113 301 484 827 985 1354 1644 1890 2191 2453 2665 512 746 914 1026 1378 1649 1915 2228 2467 2674 2987 15 118 312 515 767 56 136 141 66 159 454 642 924 1209 1477 1690 1961 2363 1306 1548 179.3 2061 1257 1501 1702 2049 2376 2377 2521 2548 2588 2794 2826 2852 3043 3052 3200 3210 3482 3526 3673 3722 3906 3912 4074 4084 4245 4250 4466 4522 4802 4805 5008 5029 5105 5192 5411 5424 5542 5547 5760 3188 3423 3672 387 524 776 783 798 802 916 918 1000 1123 1409 1449 1662 1685 1948 1956 2297 2317 2501 2520 2711 2742 2993 2996 3164 3167 3171 3234 3277 3331 3357 3580 3605 3644 3655 3758 3760 3766 3806 3867 3948 3986 3990 3995 4008 4131 4144 4171 4191 4201 4335 4396 4420 4459 4464 4652 4677 4716 4726 4781 4821 4935 4986 4991 4993 5059 5060 5062 5071 5092 5244 5258 5324 5326 5365 5480 5489 5493 5499 5537 5640 5676 5686 5703 5750 5756 5833 5847 5923 6022 6105 6190 6289 6314 6353 6369 6431 6498 6619 6685 6768 6796 6805 6847 6923 7007 7041 7053 7056 7057 7090 7105 7151 *7220 7258 7276 7299 7312 7320 7325 7335 7374 7378 7386 7523 7537 7576 7626 7635 7637 7711 7791 7793 7842 7881 7901 7918 7935 8003 8005 8007 8041 8072 8106 8111 8139 8151 8166 8184 8244 8278 8286 8300 8310 8339 8432 8440 8443 8447 8450 8461 8469 8498 8594 8612 8614 8619 8667 8717 8776 8780 8816 8825 8899 8901 8937 8956 8993 9004 9018 9072 9084 9166 9241 9339 9357 9359 9435 9491 9492 9526 9537 9556 9603 9639 9650 9688 9774 9796 9841 9859 9897 9910 9911 10011 10023 10030 10130 10155 10167 10237 10295 10300 10343 10369 10388 10402 10430 10469 10513 10541 10542 10600 10607 10610 10659 106G4 10676 10688 10690 10714 10717 10763 10773 10787 10805 10813 10822 10838 10864 10S27 10973 10991 10999 11059 11060 11074 11130 11145 11152 11215 11220 11237 11339 11407 11415 11461 11467 11471 11519 11543 11610 11614 11615 11673 11682 11683 11740 11751 11779 11792 11811 11859 11887 11958 12055 12060 12093 12103 12116 12119 12228 12230 12241 12320 12325 12349 12389 12467 12476 12505 12519 12585 12660 12664 12712 12742 12756 12786 12829 12871 12873 12906 12915 13034 13081 13093 13110 13126 13176 13209 13223 13230 13248 13261 13281 13345 13386 13413 13475 13504 13523 13544 13638 13666 13670 13703 13745 13747 13804 13833 13840 13850 13878 13910 13925 13928 1S944 13982 14004 14057 14060 1406S 14089 14197 14213 14226 14239 14286 14334 14377 14400 14437 14473 14480 14482 14524 14615 14624 14642 14693 14700 14715 14790 14808 14892 14955 14978 14981 14990 15038 15039 15080 15082 15115 15119 15125 15145 15173 25233 15271 15280 15239 15300 15308 15315 15387 15439 15466 15547 15622 15624 15630 15656 15665 15666 15684 15725 15778 15793 15819 15822 15890 15897 15899 15914 15941 16015 16123 16151 16166 16180 16238 16289 16386 16532 16535 16542 16562 16576 16631 16668 16679 16718 16810 16813 16825 16873 16961 16990 16992 17025 17051 17064 17204 17241 17248 17286 17305 17307 17310 17314 17374 17386 17440 17456 17473 17554 17557 17666 17C69 17711 17732 17742 17785 17787 17824 17841 17860 17875 17933 17961 18007 18019 18058 18153 18234 13243 18262 18263 18352 18407 18484 18619 18645 18705 18730 18848 18856 18873 18881 18887 18945 18970 18S92 13996 19043 19051 19079 19096 19115 19214 19260 19388 19445 19461 19487 19490 19612 19662 19703 19733 19763 19775 19788 19838 19849 19856 19861 19885 20011 20067 20096 20098 20125 20128 20143 20224 20226 20317 20358 20375 20447 20466 20467 20475 20496 20533 20545 20599 20616 20632 20678 20697 20729 20754 20756 20774 20810 20884 20940 20995 Verbetering le kl. Ie lyst: 9324 m. z. 13397 m. z 13387. 79 246 476 €86 80-5 £>76 1322 1575 .,1856 2164 2432 2637 2903 3055 3225 3563 3736 3934 4087 4292 4574 4813 5037 5240 5448 5552 5803 6214 6648 7024 7209 7332 7599 7854 8035 8175 8384 8472 8723 8953 9219 9494 9760 9954 10265 10431 10645 10747 10851 11069 11322 11520 11720 11900 12175 12423 12692 12885 13143 13283 13627 13816 14150 14378 14620 14889 15059 15214 15334 15635 15S02 15988 16341 16638 16923 17210 17317 17644 17815 18014 18269 18781 18975 19206 19582 19798 20095 20303 20488 20691 20895

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2