Twee clooclen en vijftien gewonden. Wij in den Haag Val uit de wolken D I y S D A G 23 JUUI 1935 HA'A'REEM'S D'A'GBE'AD 3 Bij botsing tusschen vier auto's en een motor. Ruïne op den weg van Oegstgeest. Maandagmiddag te half vier heeft op den Rijksstraatweg achter het Groene kerkje te-Oegstgeest een zeer érnstig gecompliceerd verkeersongeluk plaats gehad, waarbij een viertal auto's en een motorfiets betrokken is. In totaal werden vijftien personen gewond, waarvan verscheidene ernstig. Twee van hen zijn later overleden. Het ongeluk had plaats op den nieuwen, breeden Rijksweg Haarlem—Leiden, welke parallel loopt met den ouden kronkelenden weg, waaraan het Groene Kerkje is gelegen, in de nabijheid van de brug over het Oegst- gees terkanaal. Te omstreeks kwart over drie naderden in snelle vaart een tweetal auto's uit de richting van Haarlem, terwijl op korten afstand daar achter een derde auto en een motorfiets, welke eveneens een flinken gang hadden, volgden. Op een gegeven oogenblik zwenkte de tweede wagen uit de file. teneinde den auto, welke voorop reed, te passeeren. Op dat moment schoot een auto, welke zich in tegen overgestelde richting voortbewoog en die ge heel aan den rechterkant van den weg reed, plotseling naar het midden van den weg met het noodlottig gevolg, dat deze wagen par does tegsn de andere auto's opvloog. Ook de derde naderende auto en de motorfiets kon den niet meer tot stilstand worden gebracht en ook deze voertuigen reden op de andere ,cn op elkaar in. Dit alles speelde zich in en kele seconden af. De ravage, welke ontstond, was ontzettend. Twee der wagens werden grootendeels vernield, terwijl een van de béide andere auto's vrijwel onmiddellijk na de botsing in brand vloog. De vierde auto werd slechts gering beschadigd. Uit de wrakstukken van de vernielde auto's steeg luid gegil op van de inzittenden en van alle kanten kwamen menschen toeloopen om hulp te verleenen. Men slaagde er in de in de brandende auto zittende personen te bevrijden en ook voor de anderen kwam spoedig hulp opdagen. Een groot aantal doktoren was kort na het ge beurde terplaatse en heeft de eerste medische hulp verleend. O.m. waren aanwezig de dok- toren H. Varekamp, F. W. N. Hugenholtz en D. S. Bartstra uit Oegstgeest en verder de artsen Van Iterson, Verbiest en van Rossum van het Krankzinnigen Gesticht Endegeest. Het bleek, dat bij het ongeluk in totaal twaalf personen waren betrokken, die allen verwondingen hebben opgeloopen. Zes dei- slachtoffers waren er zeer ernstig aan toe en zijn in verontrustenden toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Ook vijf andere gewonden zijn daarheen ge bracht, zoowel met ziekenauto's als met par ticuliere wagens. De twaalfde gewonde is naai de St. Bernardus Stichting te Sassenheim vervoerd, evenals een voorbijganger, die bij het zien van het ongeluk door den schrik werd bevangen. De meesten der gewonden zijn bewusteloos Opgenomen. De motorfietsrijder werd tegen een paal geslingerd. Hij had een gat in het.hoofd en! w$s eveneens buiten kennis. Een van de verongelukte auto's was een wagen van de firma Van Zetten te Rotterdam, welke daarmede een wilde dienst uitvoerde van Amsterdam naar Rotterdam v.v. In deze auto zaten zes passagiers en de chauffeur, C. J. Petersen uit Rotterdam. In een der an dere auto's zaten een heer en een dame met een zuigeling. Het kind leek ernstig te zijn gewond en is met de ouders, die slechts licht waren gekwetst, met een particuliere auto naar het Ac.. Ziekenhuis overgebracht. De drie auto's en de motorfiets, die uit de richting Haarlem kwamen, moesten, in file rijdende, één voor één een langs den weg staanden vrachtwagen passeeren. De weg is daar ter plaatse verdeeld in vier breede ba nen. De aldus achter elkaar rijdende voertui- 1 gen kwamen zoodoende alle op de tweede weg- baan te rijden. Het staat nog niet vast, hoe het is gekomen, dat de tegenligger ook op dit gedeelte van den weg is geraakt. Sommigen veronderstellen dat een band van den wagen sprong, anderen, dat er iets met de stuurin richting niet in orde was. Dit zal eerst kun nen komen vast te staan, als de bestuurder inlichtingen kan verschaffen. De aanrijdende wagen kwam eerst tegen de eerste auto van de file, waarvan hij de spatborden raakte. Deze maakte toen een schuiver naar den an deren kant van den weg, doch de wagen kwam er overigens goed af. Vervolgens kwam de tegenligger in botsing met den tweeden auto, welke botsing zoo hevig was, dat eerstgenoem de eenige malen over den kop sloeg. De inzit tenden vlogen er uit, waarna de wagen in brand vloog. De derde auto en de daarop volgende motorrijder kwamen toen in volle vaart met de gebotste voertuigen in aanraking. In totaal werden in het Academisch Zie kenhuis veertien personen opgenomen. In den loop van den avond zijn acht personen weer uit het ziekenhuis ontslagen, w.o. de motor fietsrijder J. J. Vetten en de duopassagier H. Broers, beiden uit Amsterdam, die per trein naar de hoofdstad zijn teruggekeerd. De reeds genoemde zuigeling, een jongetje van 15 weken, H. Brouwer uit Rotterdam, is reeds spoedig aan de kwetsuren bezweken. De ouders, P. Brouwer en M. BrouwerBoer, kon den het ziekenhuis nog niet verlaten. Ernstig gewond waren de heeren Rijks en Madiener uit Amsterdam. Laatstgenoemde is in den loop van den avond overleden. Niet levensgevaarlijk zijn gewond de heer W. J. Lobenstein en mevrouw M. Lobenstein— Schenk uit Rotterdam, de heer Deurloo uit Amsterdam, en de heer K. J. Petersen uit Rotterdam, de chauffeur van den auto van Van Zetten. De wielrijder, die van den schrik w;as flauw gevallen en in de St. Bernardus Stichting te Sassenheim was opgenomen, kon nog niet huiswaarts keeren. Na het ongeluk ontstond op den drukken verkeersweg een enorme chaos. Het verkeer werd toen door de politie langs den ouden weg geleid. In den loop van den middag zijn de wrakstukken weggesleept. UIT DE STAATSCOURANT TARIEFCOMMISSIE. Bij Kon. besluit, is met ingang van 20 de zer, aan mr. C. H. Guépin te Santpoort, en ir. A. Plate, te Rotterdam, beiden plaats vervan gend lid, tevens plaatvervangend voorzitter der Tarief commissie, onder dankbetuiging voor de in hun functies bij de tariefcommissie aan den lande bewezen diensten, op hun daar toe gedaan verzoek, eervol ontslag uit die functies verleend: zijn. met ingang van 20 dezer, benoemd tot gewoon lid, tevens ondervoorzitter der tarief- commissie mr. P. van Regteren Altena, te Am sterdam, en mr. dr. A. Slotemaker. te Aer- o'enhout. S.D.A.P.-politiek uitgestippeld Men wil de verantwoordelijkheid dragen. In de groote zaal van „Krasnapolsky" te Amsterdam is het congres gehouden van Raads- en Statenleden der S.D.A.P., dat be legd was door het Partijbestuur en het hoofd bestuur van de Vereeniging van Raads- en Statenleden, ter bespreking van de politieke beteekenis van den uitslag der gemeente raadsverkiezingen, alsmede van de te voeren plaatselijke politiek in de naaste toekomst. De heer Ed. Polak, voorzitter van de Ver eeniging van Raads- en Staten-leden stippel de de lijnen uit., langs welke de politiek voor de naaste toekomst gericht moet zijn. Na de houding van den Beleggingsraad te hebben gecritiseerd, besprak hij de vraag wat de S.D.A.P. in de raden en in de dagelijksche besturen doen zal. Verwacht van ons mag worden zeide spr. dat wij alles zullen dwoen om de verslechtering van de arbeids- en levensomstandigheden der geheele wer- ke.nde massa tegen te gaan, om de werkloo- zen aan arbeid te helpen, en om de welvaart, die verloren is gegaan, terug te winnen door een constructieve politiek. Schetsende de financieels verhouding van de gemeenten tot het Rijk deed spr. uitko men, dat de gemeenten de haar door de ra- geer ing opgelegde lasten voor den werkloozen steun niet kunnen dragen. De gemeenten zullen in 1935 aan werkloosheidslasten f 63.000,000 uitgeven en f 13.300.000 minder uit het Gemeentefonds ontvangen; of te zamen f 76,300.000. In dit cijfer ligt het ongeluk der gemeenten. Als onze eischen stellen wij daar om aldus spr. opnieuw: Alle werkloos heidslasten naar 's Rijkskas en herstel der uitkeeringen uit het Gemeentefonds. Met een opwekking tot- Raads- en Staten leden oude en nieuwgekozene om voor het lot der arbeidersklasse zijn gansche per soon en zijn gunsche kracht te geven, besloot de heer Polak zijn rede. De tweede inleider, de heer W. Drees uit Den Haag, wees op het groote belang, dat de uitslag van de raadsverkiezingen hun weerslag zullen vinden in de regeeringspo- litiek. Wat samenwerking met de Katholieken betreft, spr. weet ook dat zij niet onverander lijk democratisch zijn. Ook de liberalen zijn niet voor honderd procent te vertrouwen. Beide partijen staan echter niet den dicta- tuurstaat voor; zou het met hen tot samen werking komen dan is dit nog geen eenheids front, Spr. deed uitkomen, dat zooals door het partijbestuur reeds was geadviseerd, het bij samenwerking met burgerlijke partijen niet geewenscht is, zoodanige samenwerking aan te gaan op een program. Het niet. aan gaan van een program verzekert, naast an dere voordeelen, een sterker contact tusschen de fractie en haar vertegenwoordigers in het college van B. en W. De beperking van de mogelijkheden ten spijt, is het zitting ne men in de colleges van B. en W. van nog groo- ter belang dan vroeger, gezien het nauwe con- ioct tusschen deze colleges en die van Ged. S Va ten, alsook met de regeermg. Zwendel met „bankzaken". Men zij voorzichtig. Reeds herhaaldelijk is in de pers gewaar schuwd tegen praktijken van voornamelijk m het laatste jaar uit den grond verrezen kleine banken van onbekende naam, welke zich bezig houden met z.g. „speculatieve" effecten- en goederen-transakties, doch waarvan de eigenaars er vrijwel uitsluitend op uit waren goedgeloovige lieden op handige wijze van de nooidige contanten te ontlasten. De afdee- ling recherche- administratie van het hoofd bureau te Amsterdam heeft reeds verschei dene malen naar de praktijken van zich „bankiers" noemende personen ingesteld. Thans houdt de poiltie zich onledig met net onderzoek naar een zwendelonderneming op financieel gebied als gevolg waarvan ver scheidene personen in de hoofdstad en in de provincie voor kleine en .grootere bedragen door zulk een bankier die eenigen tijd „za ken" in een kantoor in het Centrum der stad had bedreven, doch sinds kort verdwenen is, zijn opgelicht. Een nieuwe waarschuwing om bij finan cieele transakties met onbekende personen de noodige voorzichtigheid te. betrachten, is wel op haar plaats. RECLAS SEERIN G SJ AARVERSLA G LEGER DES HEILS. Aan het reclasseeringsjaarverslag van het Leger des Heils (stichter William Booth) ont kenen wij. dat in 1934 gebracht zijn 14373 celbezoeken. Vermelding verdient, dat de re- classeeringsregelmg in 1910. 25 jaar geleden, werd ingevoerd. Het Hoofdkwartier ontving 51704 rapporten en brieven enz. Het Centraal Bureau voor de Vereeniging van Reclassee- ringinstellingen heeft zeer belangrijke dien sten bewezen en in 1934 34 reclassenten aan werk geholpen. 327 reclassenten vertoefden in 1S34 in Tehuizen voor mannen, vrouwen en kinderen, met. 44405 verpleegdagen (tegen resp. 335 met 35457 verpleegdagen in 19331. De patronaatsbemoeiïngen strekten zich in 1934 uit óver 2147 personen. Het aantal plaat singen in posities bedroeg 775, waarbij 699 zelf plaatsingen. Overbrenging der Gaai slachtoffers. Na.ar wij vernemen zouden de stoffelijke resten van twaalf der dertien slachtoffers van deramp met de Fokker/Douglas Gaai niet vóór hedenmiddag uit Zwitserland naar ons land worden overgebracht. Het ransport geschiedt per trein. Het stof felijk overschot van den heert Flohr zal ver moedelijk te Heidelberg ter aarde worden be steld. Wij vernemen voorts, dat de ter aarde bestelling van het stoffelijk overschot van den heer A. A. Content en zijn 14-jarig zoontje, te Amsterdam, op Zorgvlied, zal plaats hebben.. (Adv. iJigez. Med.) Hoe alles veranderd is. In mijn vorigen brief heb ik het feit gecon stateerd. dat- het aspect van Scheveningen. of liever van allerlei Scheveningsche gelegen heden, vooral wat betreft hun bezoekers, ten zeerste veranderd is. Indien ik voor één maal mij zelve veroorloof Haagsche „Stands"begrip- pen en hun onaangename terminologie over te nemen mag ik zeggen, dat het „goede" pu bliek zooals dat zich zelve pleegt te noe men meer en meer is teruggeweken voor het „gewone" publiek zooals het „goede" publiek dat noemt. Scheveningen is in allerlei opzicht verbur gerlijkt en ont-monaainiseerd. De gelegenheden waar de Haagsche hééle wereld zich tot voor enkele seizoenen meng de onder de halve dito, zooals dat immers in een groote badplaats te doen gebruikelijk en oirbaar was, omdat men o, huichelachtig heid! in een badplaats andere normen hul digt dan in de stad, die gelegenheden zijn nu het uitsluitend terrein geworden van „het halve", mitsgaders van een stuk of wat feest vierende heeren uit de provincie en enkele on verbeterlijke Celibatairs uit den Haag. wier gezichten en namen wij Hagenaars alle ken nen en wier uithoudingsvermogen in den strijd met de verveling wij desnoods bewonderen. Badgasten-niet-Hagenaars ziet men nauwe lijks in die tenten en Leidsche studenten heelemaal niet meer. Eenig badplaats-aspect hebben Palermo of Atlantic dus niet. Ze zijn gewoon met doode en levend-doode inventaris verplaatst gedu rende de zomermaanden van de warme stad naar de koele zee en hier of daar,ze zijn even vervelend, ondanks hun kwasi-vroolijkheid. Het Palais-de-Danse is eigenlijk de eenige werkelijk mondaine dansgelegenheid. Doch ook hier wordt het publiek „gemengder" en er zijn vele avonden, dat slechts de kellners en de onvermijdelijke danseurs in avondtoilet prijken en dat de bezoekers in gewone col bertjes en met mantelpakjes, de overhand hebben. Dat zijn dan allemaal keurige men schen, doch de weelde en de lichte schitte ring van vroeger ontbreken er dan ten eenen male. Eenige jaren geleden was daar, schier avond aan avond," toute la Haye diplomatique et mondaine van de partij, die tot laat in den nacht duurde. Toen wees men er elkaar de be kende uitgaande diplomaten aan: die grijze oude heer, de gezant van Cuba, die slanke zwarte is Venezuela, dat kleintje met-blauwer ri'ge haren en een streepje-van-een-snorretje de eerste secretaris van Brazilië. Vooral de Zuid-Amerikaansche republiek, die hun ver tegenwoordigers aan de Europeesehe hoven ruimschoots honneerden omgekeerd even redig aan de importantie hunner werkzaam heden gaven glans en elegance aan het luisterrijk verlichte vroolijke en dure Palais de Danse. Vóór men de zaal betreden had, had men reeds een burgermans-snoepcentje uitgegeven en wie er tusschen de champagne- koelers met een bescheiden whisky van twee gulden zat voelde zich een gesjochten jongen. Nu adverteert men er met: „vrij entrée" en „verlaagde prijzen" en Cuba. Venezuela, Ar gentinië en Chili hebben óók moeite met hun budgetaire evenwicht. Eén enkelen avond in de week rijden glan zende auto's af en aan voor het Palace-Hötel. Men ziet er decoraties en avondschoentjes naar binnen gaan en de buigende portier be leeft- oude tijden. Eén enkelen avond in de week is er in het duurste hotel van Scheve- ning een sélecte dansavond. Daar komen de jongelui van „buitenlandsche zaken", cavale- 'rie-officieren. hooge ambtenaren met oude namen, kortom er is een afglans in klein be stek van wat vroeger van ie deren dag was. Men danst er in de balzaal, die ouderwetsch en niet geheel smaakvol, doch zeker wel van een bepaalde sfeer is, men zoekt na den dans vèrkoeling op het terrasje voor de kleine Palace-bar „strictement réservée", soms sou peert men na in de serre van het hótel, doch eenigermate hun stempel op Scheveningen drukken doen die avonden niet. Het grootste deel van het groote publiek maakt zoo eens één maal per seizoen een fees telijk avondje, door bij Haeck of in een van de hotels te gaan diaeeren, om daarna nog een dansje in het Palais de Danse te gaan maken Het culinaire genoegen wordt in onze bad plaats steeds meer verwaarloosd. Wanneer men niet thuis in de stad eet, doet men het ergens in een eenvoudige gelegenheid voor een gulden af, of men peuzelt een broodje en verder gaat men dan stillekes van den zomer- schen avond genieten in het Solarium, op het terras van het Grand Hotel, of in een van de tientallen kleintjes-koffie-gelegenheden aan den boulevard, waar men voor nog lang geen twee kwartjes van acht tot elf onderdak is in de ziltige koelte en met de blikken streelend over de parelmoeren en mauve Zee. De uitbundigheid, het feestvieren, het geld- uit-geven zijn er bij de menschen uit. Niet al leen de inhoud van den effecten-trommel is veranderd, doch ook het binnenste van het hart. Er zijn zaken die daar zéér wel bij varen. Het Indische restaurant Warvong-Djawa bij voorbeeld, waar men voor een schappelijken prijs een keur van rijstgerechten kan verorbe ren. is het meest-floreerende restaurant op Scheveningen. Het lange tafelen: het nuttigen van een ellenlang menu, het stil zitten in een beperkte ruimte met de beenen onder helder-glanzend damast, raakt steeds meer uit den tijd. Men heeft er geen geduld meer voor en geen zin meer in. Zoo is alles diepgaand gewijzigd in onze groote badplaats. Zelfs de Pier op Zondagochtend is de oude pantoffelpairade niet meer. Maar de Kurzaal blijft. Tegen een schat van een prijsje (vijf en twintig gulden voor onge veer honderd concerten, dansavonden, film voorstellingen en anderszins) komt een groote en getrouwe schare daar al-avondlijk genie ten, en het is juist dat intellectueele, be schaafde ennogal niet bijster gefortu neerde publiek, dat een vaste factor is blijven vormen in het Scheveningsche zomerleven Maar veel voordeel heeft Scheveningen juist van dezen niet. Want de meesten. spoeden zich per tram of fiets na afloop van de voorstelling weer regel recht naar huis. en die duizend bezoekers verteren gezamenlijk geen duizend gulden in de wreek op Scheveningen. Een bedrag dat vroeger door één enkelen feestenden rijkaard wel eens op één avond stuk geslagen werd. Er was ereens...., Mr. E. ELIAS, 0 Het koudste, het ongevoeligste hart moet een steek van pijn hebben gekregen bij het bericht van een nieuwe luchtvaart-ramp. Wie kan onbewogen blijven als hij denkt aan hen die achterbleven de ouders die hun hoop en trootst verloren; de vrouwen die zich hun jong geluk uit handen zien gescheurd en in wanhoop het hoofd te pletter zouden willen loopen ..waarom? Waarom?"; de kinderen die niet begrijpend rondloopen in huis waar plot seling zoon droefheid heerscht en die ver langend roepen naar Papa, die tenminste vroolijk was? En dan die anderen, die niettegenstaande alles, dag in, dag uit het liefste dat ze heb ben moeten afstaan om weer de lucht in te gaan, om te bewijzen dat zij het vertrouwen niet verloren, maar d:e achterblijven in mar telende angst en die sidderen bij iederen bel van de telefoon.... Hoeveel moeders zullen in de laatste dagen hun jongens hebben gesmeekt, nu toch van hun plan om vliegenier te willen worden, af te zien? Hoeveel brieven zullen er zijn ge schreven: „Jongen, toe je ziet het nu, doe het toch niet! We zullen immers wel wat anders voor je vinden! Je bent immers m'n alles, ik heb toch niets dan jou, ik kan niet leven wanneer ik je iederen dag in zoo'n gevaar weet Het is zoo begrijpelijk, een andere reactie is haast niet mogelijk in de eerste dagen. Voor ons zelf zouden we niet bang zijn, met een lach zouden we waarschijnlijk weer in de „kist" kruipen, risico is nu eenmaal overal en al is iu in zoo'n kort tijdsverloop de eene ramp op de andere gevolgd, statistisch blijft het. cijfer toch gering,want hoeveel jaren gingen er niet voorbij zonder dat er iets ge beurde? Maar zoodra het om hen gaat. wier leven ons dierbaar is, voor wie we zouden willen sterven, dan wordt het anders en dan knijpt ons hart pijlij k samen in onwil om aan een wreeden dood te offeren. Daarom is het zoo wonderlijk, waar ieder een dit gevoel kent, dat er op zoo'n luchtige manier langs den rand van den afgrond wordt gedanst. Hier gaat het om een dood. die statisch één op de zoovelen kan tref fen, maar wanneer het gaat om een. mathe matisch zekeren dood, gepaard aan onmen- sehelijke martelingen, dan zitten we stil, met de handen in den schoot en wachten af. Als oorlog uitbreekt, dan worden ze de lucht in gestuurd, onze jongens, die van hun eerste levensdag af vertrouwend naar ons hebben opgekeken en dan wordt het afweergeschut op hen gericht. Vallen ze, of vallen ze niet? Vaak komt zoo'n machine als een brandende fakkel naar omlaag gesuisd; soms is het nood lot wat barmhartiger en vallen ze alleen maar te pletter. Hebben ze geluk, dan komen ze er doorheen en bereiken de plaats van be stemmingboven een slapende stad vallen dan bommen. Niet van die nette bommetjes, die alleen maar een paar huizen de lucht in deen vliegen met de stuk of twintig men schen, die daar op dat moment net aanwezig zijn, maar bommen, die in een oogenblik heele stadswijken tot een rijk der dooden maken. Als hem dat is gelukt, dan heeft onze jongen een succesvolle tocht gehad en wanneer dan een of andere heel hooge meneer de troepen komt inspccteeren vlak bij het front, op ter nauwernood tweehonderd kilometer afstand, dan wordt hem een kruis op den borst ge speld en moeten we vreugdetranen schreien over onzen „held". Maar morgen heeft een zoon van een moe der uit het andere land „geluk" en strooit een afzichtelijken dood uit over déze stad. over déze straat en het helpt u niets om in den kelder te kruipen, want het doodelijk monster kruipt door alle kieren en omhelst uw ouden vader en uw klein meiske, dat. net dien dag voor het eerst „papa" heeft ge stameld. Dat is geen prettig beeld, niet waar? En u hoort er liever niet van. Het is ook veel een voudiger om in de kudde mee te draaien, opge jaagd door enkelen die met een langen zweep zwaaien. Een zweep van bedrukt papier, mis leidende pers Het doet denken aan een conserven fabriek, waar ik eens van las. Door een luik komen de varkens stuk voor stuk binnen, met een en kelen steek afgemaakt door een man, die dit door routine kunstig doet; op een loopende band glijden de beesten door de fabriek, ter wijl iedere arbeider vlug en feilloos het zijne er aan verricht. Het eindresultaat is stapels nette bussen 'met als reclame een lachende varkenskop Droevig is het fatalisme dat in de menschen huist, zoodra liet gaat om „oorlog". Daar kun je nu eenmaal niets tegen doen, dat komt tóch, dat is onafwendbaaren zoo praten ze maar door. In afschuw wordt het hoofd geschud, ze moeten er niet aan dénken, er moet maar gauw over wat anders worden ge praat, maar dóen, nee daar komen ze niet- •toe. Het is me onbegrijpelijk, dat er moeders zijn, die 'hun plicht op dit gebied niet in zien, die niet voelen, dat dit het allereerste is. Belangrijker dan een schoone blouse óm de borst is menschenliefde in de borst. Weest toch niet bang om sentimenteel te lijken! Bent u sentimenteel wanneer u uw kind waar schuwt om voor het verkeer op te passer.? Bent u overdreven, wanneer u uw kind leert dat het anderen geen pijn mag doen, gees telijk noch lichamelijk? Een kinderziel is een onbeschreven blad. wanneer u er „men schenliefde" op schrijft, zal er vrede heer- schen. Moeders, wordt toch wakker! Het is niet te laat! Het is nooit te laat! We hebben onze kinderen gebracht in een wereld, waarin geen plaats is voor hun werk, waar chaos en opstandigheid heerscht. Waardoor? Door den oorlog! Wanneer niet voor honderd procent, dan toch voor negentig procent en het eenige wat wij kunnen doen, is daarvoor hun oogen openen. Vooruitgang en verbetering kunnen nooit gekocht worden met menschenslach- ting. Met politiek heeft dat niets te maken; wat uw richting ook is, als u Mensch bent, hebt u den plicht het Leven te respecteeren en wij vrouwen, draagsters van het leven, moeten daar voorgaan. H. DE B. V. AAN BOORD VAN DE „SLAMAT" IS ALLES WEL. De N.V. Rotterdamsche Lloyd te Rotterdam deelt mede, dat zij van den gezagvoerder van het s.s. „Slamat", welk schip met 500 meisjes een excursie naar Noorwegen maakt, bericht heeft ontvangen, dat het schip Maandagmor gen te bestemder plaatse is aangekomen. Aan boord is alles wel. Dc stemming is uitstekend. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 23 Juli: Aan een schrijven uit Limburg ont leent men het volgende Sedert eenige jaren worden des zomers door landbouwers, voerlieden, metse laars, in 't algemeen door lieden, die gedurig' in de open lucht verkeeren, groote stroohoeden gedragen, met groo- ten rand, om gezicht en hals te beschut ten tegen de zon. Die hoeden zijn uiterst goedkoop en kosten slechts 3 of 5 stuivers, en worden te Vaals. Gulpen, Valkenburg enz. zeer veel verkocht. Het schijnt dat voor die hoeden in Duitschland veel inkomende rechten moeten betaald worden, althans de heeren tolbeambten letten er op als op tabak. Sedert eenige dagen toch is bij de Duitsche grens bij Vaals iets nieuws ingevoerd, ik geloof, dat het iets ongekends is. Tegenwoordig toch wrorden die hoe den der voerlieden afgestemneld. opdat zij geen van die hoeden in Duitschland zouden kunnen verkoopen Onlangs werd ook van een heer uit Aken die Vaals bezocht, de hoed gestempeld. Ge lukkig dat de badgasten uit Aken, die Vaals bezoeken, meestal dat goedkoope hoofddeksel niet dragen, want anders zouden zij een vrij dwaas figuur slaan in Aken. De heer J. VAN DER BURG. De heer J. van der Burg werd 7 Januari 1884 te Strijen (Zd.-HolL) geboren. In 1901 kwam hij naar Haarlem, waar hij in 1904 een eigen zaak begon, die hij gedurende 30 jaren zelf heeft gedreven. Sinds de samenstelling der Kamers van Koophandel in haar nieuwen vorm (1922) is de heer van den Burg lid dier Kamer in dit) district. Jarenlang is hij .bestuurslid geweest van dé Kruideniersvereeniging „Ons Belang" alhier. Thans is hij nóg bestuurslid der Haarlem- sche Handelsvereeniging en algemeen leider van de tentoonstellingen, die de afdeelingen der Nederlandsche Vereeniging van Huisvrou wen elk jaar in verschillende plaatsen van ons land organiseert. Vooral deze laatste func tie geeft hem veel werk, maar ook veel vol doening. Regeering helpt bloembollen- bedrijf op andere wijze. Nieuwe regeling voor loonbijslag'. De minister van Sociale Zaken heeft aan. de besturen van de gemeenten Bonnebroek, Hillegom. Katwijk a.ö. Rijn, Lisse. Noordwijk, Noordwijkerhout. Oegstgeest. Rijnsburg, Sas senheim, Valkenburg (Z.-H.i, Voorhout en Warmond, een schrijven gezonden, waarin de minister mededeelt, dat de bestaande grond slag van de regeling van den loonbijslag in het bloembollenbedrijf wordt vervangen cloor de basis van de regeling, zooals deze in an dere deelen van het land geldt. De gewijzig de regeling gaat in op 5 Augustus a.s. en geldt voorloopig tot en met 31 December 1935. De bijslag van de overheid wordt gegeven in het loonbedrag, dat in een bloembollen- bedrijf is uitbetaald boven een bepaald mi nimum loonbedrag. Dit bedrag wordt voor de periode van 5 tot en met 31 Augustus be paald op f 21 per week en per hectare met bloembollen beplant. Voor de periode van l September tot en met- 30 November is dit bedrag f 18*. en voor de periode van 1 Decem ber tot en met 28 December f 12. Als loon wordt aangehouden het ter plaatse algemeen geldende loon. De bijslag van de overheid bedraagt 50 pet. van het meerdere loon, dat wekelijks voor werkzaamheden in het bedrijf is uitge keerd boven het minimum-loonbedrag. De bijslag komt. overeenkomstig de regelen van het wcrkloosheidssubsidiefonds. voor gemeen schappelijke rekening van <jit fonds en de ge meente. De bijslagregeling geldt uitsluitend voor arbeiders, die, zoo zij niet in het bedrijf waren opgenomen voor werkverschaffing of steun- verleening in aanmerking zouden komen De bedrijfsleider, die voor deze regeling in aanmerking wenscht te komen, dient aan het college van B. eh W. van zijn ge méér-te een aanvrage daartoe, met opgave van verschil lende gegevens, te doen toekomen. De afrekening met hen, die tot de regeling zijn toegetreden, heeft plaats na afloop van elk der drie bovengenoemde tijdvak .ten.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5