Uit Haarlem's Gemeenteraad. G pepermunt Ges üiiel pp reis! DONDERDAG 25 J U E I '1935 HA A RE EM'S D A'G BE AD 6 Langdurig debat over de Anthoniestraat, een voorstel- Reinalda tot slooping der huizen verworpen. Voorstel over overeenkomst met de Brockway Bus Mij. aangehouden. Voorstel B. en W. tot wijziging Ambtenarenreglement gedeeltelijk verworpen. Eenige scholen opgeheven. Haarlem per 1 Jan. 1936 voor de Personeele Belasting in de derde klasse gerangschikt. (Vervolg.) Afscheiding tusschen dames- en heer en-zwembad. Bij de voortgezette bespreking over het ver zoekschrift. der R.K. Schoolcommissie om in de gemeentelijke bad- en zweminrichting aan de Delft weer een voldoende afscheiding tus schen het dames- en heerenbad te doen aanbrengen vroeg de heer Kuiper (R.K.) met grooten klem namens duizenden ouders, die nog zedelijk verantwoordelijkheidsgevoel hebben, om de R.K. schoolkinderen gelegen heid te geven zwemonderricht te nemen in een behoorlijk gesepareerde inrichting. Hij vulde de vraag van den heer v. Kessel met deze vraag aan. Spr. is zeer groot voorstander van de zwemsport. De heer B ij v o e t (r.k.) is het niet eens met de meening van den heer Reinalda. Er wordt alleen een verzoek gedaan door de R.K. schoolcommissie, en spr. gelooft dat daar- aan tegemoet zal worden gekomen. De debat ten over de opleving in de sport e.d. kunnen hier dus buiten beschouwing blijven. Wethouder Boes zei dit bezwaar onder zocht en besproken te hebben. Het gevolg is dat de meisjes en jongens kunnen zwemmen op tijden, dat er geen personen van de andere sexe aanwezig zijn. Er is voldaan aan de vraag gescheiden te kunnen zwemmen. Aan het eenige bezwaar, dat deze uren buiten het les rooster vallen, is toch wel te ontkomen. Er wordt nog onderzocht of er misschien nog an dere uren te vinden zijn. Wat betreft de inrichting, de reeks cellen midden door het bassin is weggenomen uit hygiënische overwegingen, want het was vuil en oud. De heer v. Kessel zei. dat de toestand ergerlijk was, doch spr, meende, dat het zóó gezegd moest worden, dat de heer v. Kessel het ergerlijk vindt. Ook komen de beide sexen niet met elkaar in aanraking, ze blijven gescheiden, ze kun nen alleen elkaar zien. Als er een bezwaar bij een groot deel der ingezetenen is. zal spr. de kwestie in de com missie van lichamelijke opvoeding brengen. De geloofsbrieven der nieuw gekozen raads leden werden in orde bevonden. (Bovenstaande is reeds in een deel onzer vorige oplage opgenomen.) Aangenomen werden zonder stemming de volgende voorstellen: PUNT 3. Kohier Straatbelasting, enz. dienst 1935. (5e gedeelte). PUNT 4. Voorstel van B. en W. tot voorloopige vast stelling van de balans enz., dienst 1934 keu ringsdienst van Waren, sluitend met een batig saldo van f 5481,24. PUNT 5. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van de balans enz. dienst 1933 bouwvereeniging „Onze Woning". PUNT 7. Voorstellen van B. en W. 'tot het geven van vergoeding ingevolge L. O.-wet 1920 over 1932 aan bijz. scholen: ingevolge art. 101 le lid, ingevolge art. 101 9e lid, ingevolge art. 102, ingevolge art. 100. PUNT 8. Voorstel van B. en W. tot verleenen van medewerking voor veranderen der sanitaire inrichting aan de bijzondere school Linscho- tenstraat 23. PUNT 9. Voorstellen van B. en W. tot verkoop van grond aan de Van Nesstraat (A. P. Wimrubst), Boogstraat (W. C. Groenewegen c.s.). Delftlaan (N.V. Prinsenerve) Delftlaan (Spook en Küper), v. Oosten de Bruynstraat (Gebr. Moole- tvaar) Uranusstraat (Russ en Buys), PUNT 10. Voorstel van B. en W. tot aanvaarding van voor straat bestemden grond aan den Jans- weg. hoek Parklaan. PUNT 11. Voorstel van B. en W. tot verlaging van rente van het voorschot voor verbeteringen der perceelen Haarlemmerliedestraat. PUNT 12. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een overeenkomst met Bloemendaal inzake veibiixdixxg van transportleidingen enz. PUNT 22, Voorstel van B. en W. tot overneming van strooken gi'ond voor de verbreeding van den Zijlweg. PUNT 23. Voorstel van B. en W. tot vaststelling der verordening tot classificatie van de ge meente voor de heffing der personeele be lasting in de derde klasse. Aangehouden werd: PUNT 24. Voorstel van B. en W. tot ter beschikking stellen van B. en W. een bedrag van f 35.800 voor den bouw van 16 woningen voor ouden van dagen aan de Zomeiwaart. Suppletoire begrooting dienst 1935. De heer Westerveld (S.D.A.P.) zei, dat ide fractie accoord ging met het voorstel, doch wilde wijziging brengen in de aflossing van het nadeelig saldo van de rekeningen der voormalige gemeenten Schoten en Spaarn- dam, om daar vlugger van af te zijn. Een en ander gezien de mogelijkheid, dat de uitga ven te hoog. de inkomsten te laag geraamd zouden zijn dit jaar. Mevr. Scheltem a—C onradi (V.B.) vond in het onderhavige raadstuk niets over bezuinigingen, zelfs niet over in het vooruit zicht te stellen bezuinigingen. Zij vroeg na dere inlichtingen van B. en W. over de voor uitzichten voor 1936. De heer Wolzak (A.R.) vroeg hoe het kwam dat over 1934 een onverwacht batig saldo was verkregen. Wethouder Roodenburg zei, dat het batig saldo vermoedelijk f 450.000 zal bedragen. Hij betoogde, in antwoord op een opmerking van den heer Castricum, dat het noodzakelijk was reeds nu met een suppletoire begrooting te komen. De belastingen hebben een extra bedrag van f 150.000 opgeleverd, en zoo zijn er nog meer meevallers geweest, die grooter waren dan vele tegenvallers. Als een bedrag yan f 290.000 van het batig saldo ten gunste van den dienst 1935 wordt gebracht, blijft er voor 1936 nog f 160.000 over. Over de vooruit zichten kon spr. weinig definitiefs zeggen, evenmin over eventueele mee- of tegenval lers. Spr. verdedigde het voorstel B. en W. tegen de opmerkingen van den heer Wester veld. Het voorstel B. en W. werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Wijziging ambtenaren reglement. De heer Meyers (S.D.A.P.) achtte het beter dit voorstel aan te houden en weer in te dienen als de nieuwe raad aanwezig is. De heer Castricum (r.k.) achtte dezen tijd niet geschikt om te komen met salaris- verhoogingen waartegen spr. zou stemmen De heer Klein Schiphorst (r.k.) noemde een geval, dat een salaris verhoogd diende te worden, hetgeen 5 jaar geleden reeds had moeten gebeuren, bij den oxxder- directeur van Bouw- en Woningtoezicht. Ook nu wordt deze man weer ten achter gesteld bij anderen, want bij Openbare Werken heb ben verhoogingen plaats gehad, die niet op haar plaats zijn. De Voorzitter las hierop een niet ge steund voorstel voor van den heer Peper, en een gesteund voorstel van den heer Meyers tot aanhouding van een gedeelte van dit on derwerp tot de nieuwe raad aanwezig zal zijn. Het voorstel-M e y e r s werd verworpen met 11 stemmen tegen, zoodat het voorstel B. en W. in behandeling werd gebracht. De heer Visser (c.h.) betreurde het, dat dit voorstel thans op de agenda staat. Hier bestond geen voldoende aanleiding om te komen met een dergelijke verhooging. Op deze wijze kweekt men communisten. Men had moeten wachten tot betere tijden, ook al ging het hier over het wegnemen van onbillijkheden. Er zijn ook elders onbillijk heden weg te nemen. Men is genoodzaakt geweest in lagere rangen verlagingen toe te passen en het is verkeerd (spr. noemde het bijna een ramj) thans te komen met een voorstel om in hoogere rangen met verhooging te komen. Het college deed beter het voorstel terug te nemen. Ook de heer Wolzak betreurde het dat B. en W. met dit voorstel gekomen waren. De heer B ij v o e t weet het aan de zomer warmte, dat B. en W. met een zoo ontactisch voorstel gekomen zijn. Het college moest plooien glad strijkeix maar hoe komt het, dat men nu plotseling daartoe overgaat? Met vreugde heeft hij vernomen dat de tegen woordige directeur van den geneeskundigen dienst niet gevraagd heeft Om deze verhooging Maar wat voor indruk moet het voorstel van B. en W. ïxiaken? Het is een tactische fout. Het beste is het voorstel terug te nemen. Mevr. Sc hel te ïxi a (V.B.) vroeg nadere inlichtingen overvoor haar duistere punten en wees op een onbillijkheid, die niet wegge nomen wordt. De heer v. d. W a 1 (c.h.) heeft met verba- zing kennis genomen van dit voorstel, waar tegen hij stemmen zal. De heer Peper vroeg, waarom juist de ambtenaren bij den geneeskundigen dienst uitgekozen woi-den voor verhooging. Deze vrijgevigheid is onbegrijpelijk ten opzichte van de schrielheid tegenover anderen. De heer Kuiper betoogde, dat hij voor het voorstel zou stemmen omdat het redelijk is de mogelijkheid open te laten bepaalde be vorderingen te doen plaatsvinden binnen be paalde verhoudingen. Mevr. Maarschall (s.d.a.p.) kon op grond van den nood van verschillend ander personeel der gemeente, onmogelijk haar stem geven aan dit voorstel van B. en W. Wethouder Boes sprak over de wijze, waarop het voorstel tot stand is gekomen. B. en W. hebben vaak opgemerkt, dat de be wuste ambtenaren te laag bezoldigd waren. Hij betoogden daj; B. en W. gerechtigd waren te komen met dit voorstel, waartoe zij im mers steeds bevoegdheid hebben. Deze men- schen zijn te laag gewaardeerd en dit moet worden ïiersteld. Spr. ontkende dat er vele promoties zou den gedaan zijn, die ongemotiveerd waren. De positie van den door den heer Klein Schiphorst genoemden ambtenaar heeft de aaxxdacht vaxi B. en W. Deze kwestie wordt in elk geval nog behandeld. Wethouder Roodenburg deelde mee, dat in de vergaderingen van B. en W. promo ties behandeld zijn. B. en W. meenden daar mee te handelen in dexx geest van den raad. Het verwonderde spr. dat nu zooveel stemmen in den raad opgegaan zijn tegen de promo ties door B. en W. gedaan. (Geroep: het gaat over dit voorstel). De heer Roodexxburg' zei, dat als men hiertegen is, men ook tegen de toegestane promoties gekaxxt is. (Sterke prosesten). Spr. verdedigde het vorostel van B. en W. zeer vaak geïnterrumpeerd uit den raad. De betrekkingen in het voorstel vervat, zijn uit gebreid met andere werkzaamheden. De di recteur van den geneeskundigen dienst is aangesteld op het maximum salaris als be ginsalaris omdat hij het anders niet gedaan had. welk salaris te laag was. B. en W. heb ben het als plicht geacht deze ambtenaren te verhoogen in salaris. Onbillijkheden moeten worden weggenomen. De Voorzitter legde den nadruk er op, dat de beide bewuste geneeskundigexx geen particuliere px-aktijk hebben en dus al leen inkomsten hebben van de gemeente in deze functie. Extra-verdiensten zijn er niet voor heix. In stemming kwam het volgende gedeelte uit het voorstel B. en W. Artikel 58 van het Ambtenarenregle ment 1934 met ingang van 1 Augustus 1935 te wijzigigen als volgt: a. in groep i3 te doen vallexx den rang ..Ge neeskundige"; b. in groep 15 op te nemen „Schoolarts": c. in groep 20 op te nemeix „Geneeskundi ge". Het- werd verwoi-pen met 2014 stemmen. Wethouder Roodenburg wenschte verdere uitspraak van den raad opdat B. en W. weten hoe de raad denkt over eventueele pro moties van de ambtenaren. De heer Reinalda hoopte niet dat door het verwerpen van dit voorstel bij B. en W. een gevoel van rancune zou ontstaan. De heer Bijvoet meende dat het onjuist I is. als de wethouder twee dingen wil kop pelen die niets met elkaar uitstaande hebben. (Adv. Ingez. Med.) nl. het in hoogeren rang plaatsen van een ambtenaar, en het verhoogen van salaris in een zelfden rang. In stemming kwam een tweede stuk van het voorstel van B. en W., dat vei'worpen werd met 287 stemmen. Het betrof het wijzigen van artikel 58 van het Ambtenarenregle ment als volgt: d. onderdeel 24 te doen ven'allen; e. de ondex-deelen 25, 26 en 27 te nummeren onderscheidenlijk 24, 25 en 26; f. in onderdeel 25 (nieuw) op te nemen „Di recteur ran den gemeentelijken geneeskun digen en gezondheidsdienst". Zonder hoofdelijke stemming werd aange nomen: H. Te rekenen van 1 Juli 1935 af artikel 68 3e lid van het Ambtenarenreglement 1934 te lezen als volgt: In geval de ambtenaar, wiens salaris in week- of uurloon is vastgesteld, tijdelijk wei'k- zaamheden verricht, waaraan een maximum bezoldiging is verbonden, welke het voor zijn functie vastgestelde maximum-salaris over treft, wordt hem, ingeval deze werkzaamhe den gedurende meer dan één week zijn ver richt, een vergoeding toegekend berekend naar één periodieke verhooging als bedoeld in artikel 55, 4e lid sub b. Anthoniestraat. Het voorstel van B. en W. tot ruiling van perceelen in de Anthoniestraat kwam lxx be handeling. De heer Reinalda hield een korte his torische beschouwing over de voorgestelde verbeteringen aaxx de Anthoniestraat. In ver band met het groeiende verkeer stelde hij thans voor eexx halt toe te roepen aan de bebouwing en alles wat staat tusscherx Kox-te Heerenvest en Antho niestraat in den loop der volgende jaren te doen vervallen. Spr. diende de volgende motie in: „De xuad der gemeente, gehoord de be- sprekingen over het voorstel B. en W. tot toelating van een nieuwe bebouwing tus schen Anthoniestraat en Korte Heerenvest, besluit B. en W. te verzoeken dit voorstel te rug te nemen en voor te bereiden eexx voor stel waarbij op den duur de heele bebou wing tusschen Anthoniestraat en Korte Hee renvest in het belang vaxx het verkeer komt te vervallen. De heer Visser bestreed het voorstel- Reinalda uit stedebouwkundige overwegingen. Voorts moet nxen niet sloopen doch bouwen in deze tijden. De heer Klein Schiphorst stelde voor aaxx B. exx W. te verzoeken hun voorstel terug te nemen exx te wachtexx op eeix uitgewerkt plan van Openbare Werken, om de door dexx heer Reinalda voorgestelde planixexx te be kijken. De heer Kleixx (r.k.) betoogde, dat hij het voorstel-Reinalda niet kon -steunen. De heer Reinalda had 20 jaar geleden met die plannen moeten komen. Ook de heer Peper veroordeelde ze. Wethouder vaxx Liexxxt bestreed het'voor stel-Reinalda namens B. en W. Er is 20 jaar lang al gesproken over de Anthoniestraat en er zijxx besluiten gexxoxxxexx. Aaixgeixoxxxexx is dat de breedte van de Anthoniestraat 12 M. zou zijn Spr. geloofde niet, dat het verkeer van Am sterdam naar Den Haag eenmaal zal plaats vinden over dexx xxieuwen. weg en de brug, die men aaxx het bouwen is. Het verkeer over de Laxxgebrug zal iix.tegendeel verminderen. In het belang vaxx Haai-lem dient het voorstel B. en W. aangenomen te worden. Er moet eeix verandering komen, waxxt de toestand heeft daar al lang genoeg geduurd. De heer Reixxalda zei, dat zijxx gewij zigde houding ixx dezen oxxtstaan is uit dexx geweldigen groei van het verkeer, die nie mand kón voorzien. Hij was den heer 'Kleixx Schiphorst dankbaar voor zijn steun. Het zou aanbeveliixg veidieneix als de raad het voor stel aanhield tot zijxx denkbeeld in kaart ge bracht is. Al zal het doorgaand verkeer Anx- sterdam-Dexx Haag niet meer door Haarlem komexx, er blijft toch genoeg verkeer over, dat de Laixgebrug xxoodig heeft. De heer v. Daxxx (v. d.) steunde het voorstel tot in kaart brengen van het plan-Reinalda. De heer Klein wenschte deze zaak xxiet uit te stellen ixx verband met de voideriixgen ter plaatse. Ook de heer B ij v o e t kantte zich tegexx aaxxhoudlixg, omdat de zaak dringt, waai'bij de heer de Braai zich aansloot. Wethouder van Liemt betoogde, dat het vooi-stel-Reixxalda toixxxen zou kostexx. Mexx komt voor veel miixder kosten te staan als men doorgaat geleidelijk met voorstellen te komexx. Spr. vroeg zich af of het veraxxtwoord is den toestand xxog een tieixtal jaren minstens te coixtirxueexen. In de toekomst komen elders meer wegexx die de Langebrug zullen ontlas ten. Met het oog op de stagnatie ixx de ver- keersverbetering drong spr. aaix op behande ling van het voorstel B. en W. exx aanxxeming ervan. Het voorstel tot aaixhoudiixg van het voorstel B. en W. eix praeadvies van B. en W. op de door de heer Reixxalda voor gestelde motie werd Verworpen, met 19-15 stemmen. Het voorstel-Reinalda werd verworpen met 2311 stemmen. Het voorstel B. eix W. werd zonder hoof delijke stemming aangenoxrien. Onderwijskwesties. B. en W. stelden voor het lager oixdexwïjs te reorgaxxiseeren en op te heffeix de scholen xxrs. 13 (Haarlemmerliedestraat) 18 (Prins Hendrikstraat) en 35 (Overtonstraat) met verdeeling der leerlirxgen over nabijgelegen scholen. De heer Peper zei, dat het onderwijs ge noeg besnoeid is exx stelde een motie voor tot stichting van een school in 't Zuiden der ge meente. De motie werd niet gesteund. Met aanteekexxing van tegenstemnxeix der Communisten werd het voorstel B. en W. zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Voorgesteld wex-den overplaatsing vaxx en ontslag aan onderwijzend personeel O. L O Na eenige discussie, waarbij de heer Schol! (s.d.a.p.) opmerkte, dat men voor dexx duurl van enkele maanden geen overplaatsing moet toepassen, werd dit heele voorstel, over enkele onderdeelen waarvan hoofdelijke stemming was gevraagd door den heer Scholl, aange nomen. Het voorstel-Braxxts inzake opheffing der functie van deskundige voor aanschaffing van handwerkbeixoodigdhedexx, werd aaxxgeixomen. Aangenomen werd het voorstel tot het aan- gaaxx van een overeenkomst met de fa. Droste eix Co. inzake vliegaschinstallatie eixz. Overeenkomst met de Brockway Mij. Het voorstel vaxx dexx heer R e i xx a 1 d a om het voorstel van B. en W. tot verleixgiixg van de overeexxkoxxxst met de N.V. Haarl. Brockway Bus Mij. inzake de exploitatie vaxx 3 buslijïxexx aaxx te houdexx tot in of na September werd aangenomexx. Het voorstel vaxx B. eix W. tot afwijzing vaix het verzoekschrift vaxx A. A. Calandt exx Zoxxexx iixzake toekenning vaxx een schadeloosstel- liixg werd aangenomen. Het voorstel B. en W. tot afwijzing vaxx een beroepschrift vaxx J. A. H. Deïst tegen weige ring vaxx vergunnning voor dexx bouw vaxx eexx atelier aan de Emmalaaix, werd aaixgeixonxexx. De heer Klein Schiphorst stelde voor adressant een tijdelijke vergunning te verlee nen, welk voor-stel door B. en W. ixx praeadvies werd genomen. Classificatie der gemeente. In behandeling kwam het voorstel van B. en W. tot vaststelling der verordening tot classi ficatie van de gemeente voor de heffing der pex-soneele belasting ixx de derde klasse. De heerexx v. d. Wall exx Bijvoet zeiden voor het voorstel te stemmen, doch verklaarden dat later een eventueel voorstel tot verhooging vaxx de opcenten, die hier uit kan voort vloeien op zijxx merites zal worden beschouwd, en dat het aannemen van dit onderhavige voor-stel niets ixxhoudt omtrent eexx uitspraak in eexx bepaalde richtixxg over latere voorstel len tot opcenten verliooging. Het voorstel B. en W. werd vervolgens, xxa eexx kleine uiteeixzetting door wethouder Roo denburg, aangexxonxexx zonder hoofdelijke stemming. Benoeming. Bexxoexnd werd in de vacature-Gelinck in het bestuur der vereeniging voor Nijverheidson derwijs mr. J. Deenik te Haarlem. De roxxdvraag (o.a. de vragen van dexx heer Van Kessel) werd aangehouden tot 14 Augustus. zonder zoo'n handig metalen zakdoosje met 3 „AKKERTJES". Daarmee verdrijft Ge direct hoofdpijn, onwelzijn, kou etc. Practisch, onschadelijk en goedkoop (20 ct.) (Adv. Ingez. Med.) Voor Haarlem's Kantonrechter. Onbevoegd uitoefenen van de makelaardij Voor 14 dagen heeft de houder vaxx eexx wo- nixxgbureau te Haarlem terecht gestaaxx we gens het onbevoegd uitoefenexx vaxx de make laardij. Hij had voor eexx huiseigexxaar eeix huis verhuurd exx daarvoor provisie ontvangexx. Bovexxdiexx had hij xxog provisie ontvangexx voor huizen, die bij hem als te huur waren opgegeven, maar tenslotte door de eigenaars zelf waren verhuurd. De ambtexxaar van het opexxbaar ministerie had tegexx hem eexx geld boete vaxx 5 geëischt wegens het oxxbevoegd uitoefexxen van de makelaardij. Het was voor den eersten keer, dat een dusdanige zaak aan het oordeel van dexx rechter werd onderwor- pexx. De Kaxxtonrechter wees, hedeix schriftelijk vonnis, waarbij hij den verdachte veroordeel de tot 5 boete of 5 dagen hechtenis wegens het ontvangen van provisie voor het door lx-em zelf verhuurde huis, waardoor de Kantonrech- ter dus besliste dat het personen, die ïxiet als makelaar zijn beëedigd, xxiet vrijstaat de ma- kelaardij uit te oefeixen. Bollen kweeken zonder vergunning Eexx bewoner vaxx Heemstede stoxxd terecht, omdat hij zonder vergunning ixx zijn bedrijf bollen had gekweekt exx dat hij bloemen uit die bollen gegroeid, zou hebben verkocht. Verdachte oxxtkexxde dit laatste eix zei, dat hij de bloemen cadeau had gedaaxx eix hij oxxtkexxde ook bollexx te hebben verkocht,, maar de Kantonrechter was beter op de hoog te en noemde den naam varx iemand, aaxx wien de kweeker bollexx had verkocht exx toen moest hij dit toegeven. Er was gezegd, dat de kweeker er prat op gegaaxx was, dat hij zonder verguxxning bollexx teelde, maar verdachte zei, dat hij pogingen had gedaan om verguxxning te krijgexx. Hij had aaxx de sierteeltcentrale geschreven, maar geen axxtwoord oixtvaxxgexx. Aaix eexx getuige, die ixxspecteur vaxx de centrale was geweest en het bolleixlaxxd van verdachte had opgenxe- teix, werd gevraagd of dit mogelijk was en de getuige zei, dat het wel meer was voorgeko men; de administratie scheexx in de war te zijn, zoodat eexx afdeeling aan bedoeldeix ixx specteur opdracht gaf tot opmeten exx orx- kundig was vaxx het feit, dat verdachte ver gunning Ixad aangevraagd. De ambtenaar vaxx het opexxbaar ministerie vroeg aanhoudiixg der zaak, omdat het vaix groot belang was te weten of verdachte wer kelijk pogingeix Ixad gedaan om eexx vergun- niixg te krijgen, al had hij daxx zonder vergun ning niet mogen teleix. De Kantonrechter hield de zaak voor oxxbe- paaldeix tijd aan. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN Handschoenen en ceintxn-eix, bril, dames armbandhorloge, gynxnastiekschoeneix, Poli tiebureau, Smedesti-aat, kist met aardappelen v. Deurse, Floresstr. 55, beursje, v. Kranen. Kedoestr. 33, bril, Hirsch, Allandstr. 72. deken Boerhust, Ox-axxjestraat 81, hond, katten. Ken nel Fauna. Fr. Varkensmarkt, loterijbriefje, Assendelverstx-aat 63. broodmes, v Raaphorst. Paul Kragerstraat 40, portemonxxaie, v. Soest, Westex-gracht 105 rood, hondenriem. Goede. Billitoxxstraat 19, roeiboot, Giebels, Buitenrust laaxx 15, v. Popelen, Overtonstraat 20. Haxxsen Schotersixxgel 79, Poelgeest, Liewegje 13. Haar- lemmerliede, allen rijwielplaatje, sigarexxpijpje Weener, Breestraat 28rood, tasch met inhoud Mol, Kogelstraat 10. Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat. Armband; Laduc, Floresstraat 111. Autoped: v. d. Goes, Mentawistraat 29. Rijwielas: Koger, Vaix Nesstraat 9. Engelsch leesboek: Andringa, Dr. Schaepmanstraat 135. Cano: Galis, Wagenweg 238. Etui. inh. foto's: Leuzen. Spaarnwouderstraat 45rood. Etui met inhoud: v. Wijngaarden, Burgemeester Sand- bergstraat 1. Foudraal van parapluie: Kristal. Padangstraat 14. Honden: Asyl. Ridderstraat 11. Hond (herder): Mathot, Mentawistraat 26. Hond (ruigharige fox) Vermeer, Atjehstraat 33. Hond (herder)v. Raamsdonk, Gen. Cron- jéstraat 144. Hond: der Kinderen, de Clercq- straat 122. Hond (spaniel): Kennel Thorn- wood, van 't Hofstraat. Hond (herder)Oos- terbaan, Paus Leostraat 14. Regenjas: Hart, Junoplantsoen. Katten: Asyl, Ridderstraat 11. Konijn: Kooien, Meidoornplein 5. Zilveren ketting: v. d. Bos, Maraisstraat 18. Regenman tel: v. Bucken, Bosch en Vaarttsraat 9. Por temonxxaie: v. d. Weiden, Hasselaerspleixx 25. Damesrijwiel: Meijer, Jan Nieuwexihuyzenstr. 13. Rijwielplaatje: v. Veen, Van 't Hoffstraat 79. Damesspeld en Scheermesjes in doosje: Nelissen, Spaarne 2. Sierspeld: Smit, Leid- scheplein 21rood. Tasch met inhoud: Boexxich- ter, Middenweg 68; Paulen, Middenweg 128xd. en Vogelaar, Spaarne 106. Zilveren dames vulpotlood: Van Egmond, Westerhoutstraat 15. Zittiixg uit kinderwagen: Witteman, Nagt- zaanxstraat 79. EXAMENS HOOFDAKTE 24 Juli. Geëxamineerd 1 vr. en 5 m. candi* daten. Afgewezen 3. Geslaagd de heeren B. Teunissen, Ouderkerk a. d. Amstel, J. J. Zaad- noordijk, Anna Paulona, A. P. Zandstra, Wik. De woonschepenhaven. Adres van woonschepenbewoners aan den Raad. Zooals bekend, hebbexx de bewoners van woonschepeix in de woonschepenhaven bij den Raad een adres ingediend, waarin ver schillende verbeteringen worden gevraagd. Welke die verbeteringen zijxx, kan blijken uit de volgende toelichting op het adres: De steigers zijxx veel te kort. De schepen zijxx vaxx 10 tot 16 meter lang, de steigers zijn echter maar voor 6 meter bruikbaar. De nood uitgang (die elk wooxxschip hebben moet) is daardoor totaal nutteloos. Bij brand hebben de bewoxxers de keus tusschen verbranden of verdrinken. De toegaixgsweg is zoo slecht en los dat hij bijixa xxiet te begaan is en met een handwa- gexx niet te berijden. Bij sterken wind is de last dien men van dezen lossen weg onder vindt voor de omgevixxg ondraaglijk. Er is in de geheele omgeving geexx telefoon. Welke ernstige gevolgexx dit kan hebbexx in geval vaxx ziekte behoeft geerx nadere toelich ting. De kixxderen moetexx nu spelen op de stex- gers of op den toegaixgsweg. Uit het voorgaan de blijkt wel dat deze weg daar zeker niet ge schikt voor is. De geringste val veroorzaakt bij de kinderen bloedeixde wonden, terwijl zij zich ongeloofelijk vuil maken. Eexx uitrusting voor eerste hulp bij oxxgeluk- kexx is noodzakelijk. Natuurlijk zou het ge meentebestuur er daxx voor moeten zorgen dat voor de bewoners der haven gelegeixheid komt zich ixx die hulp te bekwamen. Reeds nu. xxa korten tijd van gebruik is het water der havexx zoo verontreinigd dat, gaat dit xxog eexxigexx tijd zoo door, de toestand daar niet alleen eexx gevaar voor de bewoxxers der havexx, maar zelfs voor de geheele gemeerx- te Haarlem worden kaxx. Eexx overzetveer tegexx betaling is voor de wooixschepenbewoners eexx groote last. Zoolaxxg het gratis overzetveer er xxiet is moe texx de steuntrekkende werkloozen, die twee maal per dag stempelexx slecht geschoeid en slecht gekleed als zij zijn, twee maal per dag 2Vz uur loopen. Adressanten wijzen er verder op, dat on danks de toezeggixxg van den Wethouder hx dé Raadszitting van 12 Juni j.l. er nog rxiet-s ver beterd is, BADHUIS HEEMSTEDE. Ixx het Badhuis aan de Postlaaix werden in de week van 15 t/ixx. 20 Juli genomen 466 douchebaden en 17 kuipbaden. Aaix 27 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegeixheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 43 volwassenen gebruik gemaakt. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. ItaliëAbessynië. Mijnheer de Redacteur, U zoudt mij zeer verplichten wanneer u voor onderstaand ingezonden stuk plaatsruimte verleende in uw veelgelezen dagblad. Bij voor baat nxijn dank. Hoewel ik de afschuw van den oorlog bij de leden van „Kerk en Vi'ede" volstrekt niet in twijfel trek verwonderde het mij toch wel eenigszins in „Haarlem's Dagblad" te lezen dat genoemde organisatie Italië verzocht had de troepen uit Abessinië terug te trekken. Im mers toch, juist de kerk. in dit geval de R.K. kerk, sanctioneert dat deze troepenverzen dingen plaats vinden. Zoo meteen worden honderdduizenden Italiaansche katholieken den dood ingejaagd zonder eenigen vorm van protest van kerkelijke zijde. Welke conclusie trekkeix de ledeix van „Kerk eix Vrede" uit de opnxerkiixg iix genoemd adres dat beide volken, het Italiaansche zoowel als het Abessïjixsche, Christelijke volken zijn die dus, xxxet eexxige xxiet prixxcipieele verschillen, dezelfde leer vaxx naastenliefde aaxxlxaxxgen? De gevolgtrekking hieruit is dat, wanneer bepaalde ecoixomische belangen ixx het nauw komexx, de Christelijke'?) regeeringen elke Christelijke moraal als lastige ballast over boord werpen en haar ware gezicht tooneix. Wamxeer „Kex-k exx Vrede" protesteert tegexx de veroveringsplannen van bepaalde groepen van het Italiaansche imperialisme dan juich ik in beginsel dit protest toe. Indien het „Kerk en Vrede" werkelijk ernst is te protesteeren tegexx eiken vorm van oor log, ook tegen koloxxiale onderdrukkiixg dus, dan is hier in Holland voor „K. en V." nog eeix ruim arbeidsveld. Ruim 300 jaar „regeert" een „Christelijke" regeering in „Nederlaxxdsch" Oost Ixxdië met het resultaat dat ïxog 90 pCt. der bevolking an-alphabeet is. Dit ter herinnering aaxx hen die xxog moch ten gelooven aaix het „beschavings"-werk, het vrij maken vaxx 10 millioeix slaven, van Mus solini. Nog nooit werd een volk door eeix ander volk oxxderdrukt om er beschavingsai'beid te ver richten. Steeds waren ecoixomische belangexx de oorzaak. Laten de ledeix vaxx „K. en V" zich geeix il lusies maken dat Mussolini zich zal lateix weerhouden door een beroep te doen op het feit dat beide volken Christelijk zijn. Slechts de dagelijksche strijd tegen het ka pitalistische stelsel zal een eiixd kunnen ma ken aan de verschrikking die oorlog heet. L. V.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10