Nederland volgt andere landen na. Herinneringen aan den stormramp van Borculo. DONDER D A' G 25 J U E I 1935 HA'AR'EE M'S D A G B E A D 3 Fietsen zonder plaatje: direct betalen Zaak op straat met 1.50 of 0.50 af te 'Handelen. De minister van Financiën heeft aan de ambtenaren, die belast zijn met het opsporen van overtredingen van de Rijwielbelastingwet, de be voegdheid verleend dadelijk na het constateeren van het feit, dat zonder belastingmerk of met een niet op de juiste wijze bevestigd belastingmerk is gereden, den overtreder in de ge legenheid te stellen de verbeurde boete in hun handen te voldoen. Deze regeling treedt in werking met ingang van 8 Augustus a.s., op welken datum tevens de controle op de naleving der Rijwielbelas tingwet voor het op den eersten dier maand begonnen belastingjaar aanvangt. Bij de wet van 9 Mei 1935, no. 82 (Staats blad no. 241), is tegen genoemde overtredin gen een door de belastingadministratie op te leggen boete van f 5 bedreigd. Deze wet heeft tevens den minister van Financiën gemach tigd de boete ad f 5 te verminderen. In ver band hiermede heeft de minister aan de ambtenaren opgedragen in de volgende ge vallen de daarbij vermelde boeten te vorde ren. A. Indien de overtreder geen rij wiel - belastingmerk bij zich heeft, wordt de boete verminderd tot f 1.50. Indien de leeftijd van den overtreder beneden 18 jaar is wordt de boete verminderd tot f 0.50. B. Indien de overtreder het belas tingmerk wel bij zich heeft, maar dit niet op de juiste wijze heeft beves tigd, wordt de boete verminderd tot f 0.50. De ambtenaren, die de overtreding consta teeren, zijn niet gerechtigd andere dan de vermelde boeten op te leggen. Indien verzwa rende omstandigheden aanwezig zijn, met name wanneer het den ambtenaar bekend is, dat de overtreder in het belastingjaar reeds eenzelfde overtreding heeft begaan, behooren zij den overtreder niet in de gelegenheid te stellen in hun handen de boete te voldoen. In dat geval is den ambtenaar opgedragen den overtreder naar den ontvanger te verwijzen. Bij voldoening van de boete in handen van de ambtenaren, die het feit constateeren, geven dezen den overtreder een kwitantie af. De afmetingen van deze kwitantiën zijn 11 c.M. bij 11% c.M.; zij dragen o.m. een blauwen onderdruk (vignet) met een witten band, waarop in blauwe letters de woorden „Ko ninkrijk der Nederlanden" zijn gesteld. Het publiek wordt in zijn eigen belang ernstig aangeraden er zorg voor te dragen, dat inder daad een zoodanige kwitantie wordt uitge reikt. Niet alleen is hierin een waarborg ge legen, dat zich niet een onbevoegd persoon als opsporingsambtenaar voordoet, maar boven dien heeft de minister van Financiën den onder zijn departement ressorteerenden amb tenaren opgedragen en de politie-ambtenaren uitgenoodigd, tegen een persoon, die bij aan houding een dergelijke te zijnen name staan de kwitantie vertoont, binnen twee etmalen na hare dagteekening niet andermaal bekeu ring in te stellen. Door deze regeling wordt beoogd, mede in het belang van het publiek, bij de afdoening van de Rijwielbelastingwet zooveel mogelijk vereenvoudiging te verkrijgen. Niemand is echter verplicht de boete op deze wijze te vol doen. Men bedenke echter, dat bij niet-vol- doening van de boete de ambtenaren de be voegdheid hebben het rijwiel in beslag te ne men. Aangezien de mogelijkheid bestaat, dat in de groote steden (gemeenten met meer dan 100.000 inwoners) de betaling van de boete in handen van de ambtenaren moeilijkheden oplevert, zijn de inspecteurs der invoerrech ten en accijnzen bevoegd deze regeling in de genoemde gemeenten niet toepasselijk te ver klaren. Gestie van de Varkenscentrale onderzocht. Geen handelingen, welke t. o. v. de politieke moraliteit afkeuring verdienen. Het definitieve rapport van de commissie van onderzoek betreffende crisismaatregelen omtrent de Gestie van de Varkenscentrale is bij de Koningin ingediend. Bij de samenvatting van het resultaat van haar onderzoek merkt de commissie op, dat de minister van economische zaken bij de installatie van de commissie verzocht reeds aanstonds een onderzoek in te stellen, in ver band met veel verspreide geruchten, omtrent de vraag, of bij de gestie van de Crisis- Varkenscentrale, in welk onderdeel dan ook. iets is geschied, dat uit een oogpunt van politieke moraliteit afkeuring verdient. De commissie heeft bij de vervulling van haar taak aan deze opdracht een ruime in terpretatie gegeven. Klachten, welke zelfs bij een zeer ruime uitlegging van het begrip „politieke moraliteit" niet vielen binnen het terrein, door dat begrip bestreken, heeft zij echter uiteraard niet in behandeling kunnen nemen. Het is der commissie een voldoening te kunnen verklaren, dat afgezien van misdra gingen van enkele personen van lageren rang, tegen wie óf de justitie óf de leiding der centrale óf beide zijn opgetreden, haar ook bij haar voortgezet onderzoek niet is ge bleken, dat door of vanwege de Nederlandsche Varkenscentrale handelingen zijn gepleegd, welke uit oen oogpunt van politieke moraliteit afkeuring verdienen. Bij den minister is in overweging of er maatregelen, zoo ja welke, in verband met de door de comm-'-ne in haar rapport neerge legde conclusies geboden zijn. ïn een afzonderlijk rapport omtrent een klacht van den heer M. Oppenheim tegen de heeren S. v. Zwanenberg enL. Bückmann gebrek aan medewerking bij pogingen om den uitvoer van rundvee naar Rusland en ander landen te bevorderen concludeert de commissie, dat het onderzoek niets ten nadeele van genoemde twee heeren heeft op geleverd. Retourvlucht van Zaterdag uitgevallen. Wegens zwaren mousson. De K.L.M. deelt mede: Aangezien door den uitermate zwaren moesson vertragingen op treden, die weer tengevolge hebben, dat het verblijf in Indië van bemanning en vliegtuig besnoeid zou moeten worden, .is besloten dit verblijf te verlengen. Teneinde dit te bewerk stelligen zal op Zaterdag 27 Juli a.s. in over leg met de Indische en Nederlandsche poste rijen geen vliegtuig uit Batavia naar Neder land vertrekken. Daarna worden echter de vertrekdagen op Zaterdag en Woensdag in beide richtingen normaal gehandhaafd. MOTORRIJDER DOOR DEN TREIN GEDOOD. Woensdagavond is een motorrijder op een onbewaakte overweg tusschen Heerenveen en Akkrum door den trein gegrepen en gedood. Ooggetuigen die aan de andere zijde van den overweg stonden te wachten zagen den trein èn de motorrijder naderen. Zij dachten, dat deze wel zou stoppen, doch hij gaf op het laatste moment vol gas en kwam onder den trein terecht. IR. MUSSERT BIJ DEN GOUV.-GENERAAL. Aneta verneemt uit Buitenzorg, dat bij de audiëntie, welke de gouverneur-generaal Woensdagavond aan den leider van de N. S. B. verleende, het doel van de komst van ir. Mussert naar Indië is besproken. De gouverneur-generaal heeft gewezen op de samengesteldheid van de Indische samen leving, waarmede de N.S.B. rekening dient te houden. Ook heeft hij het standpunt van de Indische re°eering uiteengezet, die de N S. B. ongemoeid zal laten, zoolang geen ver storing van de openbare rust en orde daar van te vreezen is, maar dan ook zonder aar zeling zal ingrijpen wanneer dit noedig mocht blijken. Ir. Mussert gaf zijnerzijds een uitvoerige uiteenzetting van de noodzakelijkheid en het doel van de N.S.B.waarbij hij er op wees. dat een van de redenen van zijn komst naar Indië daarin is gelegen, om de overbrenging van de naar zijn meening, verderfelijke par tij-politiek naar Indië, zooveel mogelijk tegen te gaan. Bollenkweekers moeten eerst betalen. Anders krijgen ze geen teeltvergunning. Wij vernemen, dat de Minister van Econo mische Zaken nogmaals heeft bepaald, dat slechts aan die bloembollenkweekers in Augus tus a.s. een teeltvergunning zal worden uitge reikt, die al hun verplichtingen inzake de be taling van de roeheffing en de roeomslag te genover de Nederlandsche Sierteeltcentrale hebben nagekomen. Aan dezemaatregel zal streng de hand worden gehouden. Verder vernemen wij, dat het bij de kwee kers over de verkoopnota te korten percen tage berekend zal worden over deze verkoop nota, herrekend tegen de minimumprijzen, zoo als bekend gemaakt in de Ministerieel e Be schikking d.d. 20 Juni 1935. Deze korting zal slechts worden toegepast over de bloembollen geschikt voor export. Tot deze korting zullen worden gemach tigd, naast alle door de Nederlandsche Sier teeltcentrale erkende exporteurs, de erkende veilingen, de erkende handelaren in bloembol len en de erkende bloemisten, die bloembollen ais grondstof voor hun trekkersbedrijf be zigen. Bovenbedoelde handelaren en veilingen zul len zich, voor zoover nog niet geschied, ten spoedigste voor organiseering bij de Neder landsche Sierteeltcentrale hebben aan te melden. Discontoverhoogring doet haar werk. Londen trekt conclusies. Zooals bericht heeft, de Nederlandsche rsank met ingang van 25 Juli haai- tarieven met 2 procent verhoogd. Deze stap van onze circula tiebank komt onder de huidige omstandighe den zeker niet onverwacht, al was de aan dacht door de vele elkaar opvolgende ge beurtenissen min of meer van de Nederland sche Bank afgedwaald. Toch was na de Dins dagavond door den heer Colijn afgelegde ver klaring dat „het kabinet Colijn ook te dezen aanzien op zijn post- blijft en met betrekking tot het vraagstuk der devalutatie onveran derd het afwijzende standpunt door den voorzitter van den ministerraad en den mi nister van financiën Vrijdag j.l. uiteengezet, huldigt, en dat hieruit tevens kan worden afge leid, dat 't kabinet zoo noodig zonder verwijl de krachtigste maatregelen zal nemen om den gulden tegen directe of indirecte aanvallen in welken vorm ook te beschermen", niet anders te verwachten dan dat regeering en circulatiebank het in vroegere moeilijke oogenblikken van denzelfden aard als de te genwoordige gebruikte klassieke middel ter verdediging van de munt, ook thans weer in toepassing zouden brengen. Dat tot een zoo drastische verhooging van het discontotarief wordt overgegaan, is zeer verklaarbaar ge zien de groeiende onrust, welke wel het best tot uitdrukking komt in het verloop van de effectenbeurs en de wisselmarkt, waar de no teeringen van effecten zoowel als van de bui- tenlandsche wissels Woensdagochtend sterk stegen, de laatste zonder uitzondering zelfs tot boven het goud-uitvoerpunt. Het ingrijpen vaii de Nederlandsche Bank zal er waarschijnlijk toe bijdragen het geloof in de standvastigheid onzer regeering te ver sterken. Voorts zal hierdoor waarschijnlijk de hoop dat nog een oplossing zal worden gevonden, die met eenig optimisme ook valt af te leiden uit het feit, dat na de kabinetszitting van Woensdagochtend nog geen definitieve beslis sing is genomen en hedenochtend opnieuw 'n ka binetszitting zal worden gehouden, worden versterkt. Van welken aard een dergelijke op lossing zal kunnen zijn is uiteraard niet te voorzien. In elk geval blijkt dat de regeering, zoolang zij de teugels van het bewind in han den heeft, er niet aan denkt zich door den stroom te laten meesleuren. Op de Londensche beurs trad. na het bekend worden van de discontoverhooging een duide lijk herstel van den guldenkoers in. Uit de verklaring dat men den gulden wilde verde digen concludeerde men te Londen de wil van Colijn, zoo mogelijk niet het veld te ruimen. MR. L. J. A. TRIP. LICHT ONGESTELD. Naar wij vernemen heeft de president van de Nederlandsche Bank. mr. L. J. A. Trip, onlangs een lichte geneeskundige behande ling ondergaan, die hem noodzaakt nog enkele dagen zijn kamer te houden. Zijn toestand is echter uitstekend en veroorlooft hem voort durend met zijn medewerkers in contact te staan. Muggen willen afsluitdijk afsluiten. Groote zwermen veroorzaken veel hinder. Op den afsluitdijk heerscht op het oogen- blik een ongekende muggenplaag. In dichte zwermen vliegen groote groene muggen rond en veroorzaken een ondragelijken last. Ook bij Kornwerderzand wemelt het van deze beesten. De schepen, die daar in de sluis moe ten schutten zijn in een oogenblik groen ge tint door de groote massa's die op het schip neerstrijken. Ook de automobilisten, die over den af sluitdijk rijden ondervinden veel hinder van de muggen. Meermalen moeten zij stoppen om de voorruit schoon te maken. Rijnlandsch Borgstellings fonds. Voor hulpverleening en woekerbestrijding. Te Leiden is opgericht de Stichting Rijn landsch Borgstellingsfonds. De oprichting geschiedde op initiatief van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. Het doel der Stichting is hulpverleening en woekerbestrijding, ten bate van den indus- trieelen en handeldrijvenden middenstand binnen het gebied der Kamer van Koophan del, en Fabrieken voor Rijnland, in den vorm van borgstelling voor credietwaardige cre- dietbehoevenden, die trots ernstige pogingen niet slaagden in het vinden van voor crediet- verleening geeischte borgen of in het stellen van gevorderde zakelijke zekerheid en be middeling en voorlichting voor credietwaar dige credietbehoevenden. die bleken, niet elders deze te kunnen verkrijgen. Het fonds zal in die gevallen, waarin, na omstandig en nauwkeurig onderzoek, door verleening van een borgstelling redding kan worden gebracht en verval tot armoede kan worden voorkomen, de verkrijging van een jeldleening mogelijk maken. Het Bestuur zal daartoe nauw contact zoeken met de aange sloten gemeenten. In den regel zullen voor deze hulp in aan merking komen middenstandersbedrïjven, welke ten minste vijf jaar bestaan. Middenstandsbedrijven. die opgericht zijn in de crisisjaren en die, welke geen bestaans recht hebben, komen voor hulpverleening met in aanmerking. De hulp is bestemd voor kleine middenstandsbedrijven, die eertijds in een toestand van welvaart verkeerden en die waard zijn om in stand te worden gehouden. Het Departement van Economische Zaken heeft de voorbereiding tot oprichting van het fonds met zeer veel belangstelling gevolgd en van haar waardeering blijk gegeven. Aan den Minister van Economische Zaken is in de Sta tuten van het fonds veel invloed toegekend. Verwacht wordt, dat van Regeeringswege het fonds, ook door kapitaaldeelname, krachtig zal worden gesteund Aan de Gemeentebesturen in Rijnland zal worden verzocht eveneens bij te dragen in het kapitaal van het fonds. Het Dagelijksch Bestuur bestaat uit de hee- en: D. ten Cate Brouwer, voorzitter. A. J. L. Ketelaar, secretaris, G. R. D. Crommelin, pen ningmeester, P. A. v. Aggelen, districtscom missaris, A. J. Colijn. 2e voorzitter, W. Schrandt, 2e penningmeester en P. A. de Gooijer, gedelegeerd lid. Het fonds is gevestigd te Leiden. Nieuw- steeg No. 6. Uit Artis. Atlasvlinders. De atlasvlinders uit Z O. Azië behooren tot de allergrootste vlinders, welke onze aarde bewonen. Wel worden ze in vleugelspanning overtroffen door den Zuid-Amerikaanschen reuzenuil, maar in de grootte van het vleugel oppervlak winnen ze het toch verre van hem. De gewone atlasvlinder is alom bekend: men kent hem uit de vele opgezette exemplaren, die overal verspreid zijn. En wie in ons Indië vertoefd heeft, heeft hem herhaalde malen le vend gezien, 's Avonds wordt hij door kunst licht aangetrokken. Dan vliegt hij dikwijls in aantal om de lamp. Zelfs komen ze op de lantaarns af van schepen, die niet ver van do kust varen. Deze reuzenvlinders zijn reeds vele malen in Artis" tentoongesteld. Ze werden gekweekt uit geïmporteerde cocons. Dezen zomer voor 't eerst zijn in Artis ook de rupsen te zien. Dat dit niet eerder kon, kwam, doordat mannelijke en vrouwelijke vlinders niet ongeveer ge lijktijdig uit de poppen kwamen. Die rupsen zijn volwassen meer dan een decimeter lang en zoo dik als een mansduim. Haar kleur is licht geelgroen met hemels blauw. Maar die geelgroene kleur ziet men al leen heel kort na een vervelling. Spoedig daarna zijn ze bedekt met een sneeuwwit poe der, zoo rijk, dat de bladeren der voederplant er ook dikwijls mee bepoederd raken. Ze zijn uitgedost met tal van stompe, vleezige dorens en op ieder der twee laatste pooten staat een oranje driehoek. I Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. Een museum herinnert aan 10 Augustus 1925. 10 Augustus zal het 10 jaar geleden zijn, dat Nederland werd opgeschrikt door het be richt, dat verschillende plaatsen, o.a. het groote dorp Borculo, door een cycloon werden geteisterd. De wervelstorm heeft zich boven ons land van West naar Oost bewogen Komende uit het Zuiden des lands, waarbij hij het Noord-Brabantsche dorp Zeeland groo- tendeels verwoestte, vervolgde hij zijn weg Noordwaarts, om in Borculo de allergrootste schade aan te richten. In slechts luttele mi nuten tijds werd een nijver dorp gemaakt tot een ruïne, als een plaats in de vuurlinie. Geen enkel huis bleef gespaard: vele woningen lagen plat en van tientallen werden de gevels afge rukt.. De cycloon had zoon ontzettende kracht, dat de torens der Ned. Herv. Kerk en der R.K. kerk afwoeien. En wat erger was. ook menschenlevens vielen te betreuren: vier per sonen werden gedood, meer dan tweehonderd werden gekwetst. Van de vijfduizend inwoners waren er in een kwart uur tweeduizend dak loos geworden. De aanblik van de ramp in Augustus 1925 tartte alle beschrijving. Ziehier in 't kort, wat zich daar op den avond van den lOden Augustus 1925, na een zeer warmen dag, in den Gelderschen Achter hoek afspeelde. Wie onzer zou !t zich niet her inneren? Duizenden en nog eens duizenden Nederlanders hebben door de troostelooze ruïnes gedoold. Maar ook duizenden hebbed- spontaan gehoor gegeven aan de stem om te helpen: Nederland en de bewoners zijner ko loniën hfbben zich in die dagen van de aller beste zijde laten kennen: één grootsche natio nale daad om een nationale ramp te lenigen! Die hulp heeft mede tot gevolg gehad, dat Borculo zich hersteld heeft, herbouwd werd en weer „Borculo" werd, zij het dan ook op vele en velerlei wijze gemoderniseerd. Twee jaar later werd men nogmaals, door eenzelfde feit, aan deze ramp herinnerd: toen werd het naburige Neede door een cy cloon in hevige mate geteisterd. Doch allengs raakte de verwoesting van Borculo meer en meer in het vergeetboek, tot dat het vorige jaar plannen besroken werden om te komen tot de stichting van een z.g. Stormrampmuseum. Een oproeping -daarvoor ging uit van den heer J. C. M. Krui- zinga, notaris te Vriezenveen. In een daarop- gevolgde bespreking ten gemeentehuize van Borculo, werd o.a. samenwerking besproken met het Kon. Ned. Metereologisch Instituut te De Bilt en de Nederlandsche Vereeniging voor Weer- en Sterrenkunde. Er werd een werk comité gevormd; aan het adres van den secretaris hiervan konden voorwerpen gezon den worden, welke men voor het museum zou willen afstaan. Het bleek, dat voor de plannen groote in stemming bestond. Van vele zijden werd spon taan groote medewerking toegezegd. Een en ander heeft dezer dagen geleid tot de „on- officieele" opening van het Stormrampmu seum. Wij schreven: on-officieel, omdat de o f f i c i e e 1 e plechtigheid zal geschieden op Zaterdag 10 Augustus a.s. Deze datum is ge kozen. omdat de oud-burgemeester van Bor culo, het. oud-Tweede en Eerste Kamerlid Jhr. ir. R. R. L. de Muralt. thans woonachtig te 's-Gravenhage, een man. die zoo ontzaggelijk veel voor zijn gemeente Borculo gedaan heeft dadelijk na de ramo en nog langen tijd daar na, alsdan aanwezig kan zijn. Het Borculosche gemeentebestuur verstond zich met het bestuur van de ter plaatse ge vestigde Spaarbank, dat welwillend een ge schikt lokaal in zijn gebouw voor het museum- doel afstond. En in dit lokaal zijn thans de herinne ringen aan deze ramp te bezichtigen. De bij eengebrachte voorwerpen kunnen in twee groepen verdeeld worden: de eerste bevat dat gene wat op de gebeurtenis als natuurver schijnsel betrekking heeft, de tweede alles, wat de gevolgen daarvan betreft, in de ruim ste be teekenis van het woord. In gezelschap van Borculo's burgemeester, den heer Van Welie, bezochten wij dezer dagen het Museum, waar de heer G. Th. Bouhuys, oud-onderwijzer aan de U. L. O.-School, ons voorlichtte. Merkwaardig doet dit Museum aan! Hier, in een betrekkelijk kleine ruimte, 6 bij 8 meter, is héél veel ondergebracht, dat aan tien jaar geleden doet terugdenken. De wanden zijn o m. behangen met tallooze gra fische voorstellingen. Op oude schoolbanken, keurig afgedekt liggen foto's, mededeelingen, allerlei kranten. Óok buitenlandsche bladen. als b.v. de „Daily Mail" en de „Deutsche Zei- tung für Mexico" treft men er aan. Bizonder fraai zijn bij de ruim 300 aanwezige illustra ties, de luchtfoto's van de K.L.M. en van den foto-technischen dienst van Soesterberg, die in die dagen gemaakt zijn. Het Kon. Ned. Met. Instituut schonk alle daar voorhanden zijnde metereologische ge gevens. Evenmin ontbreken de vele maat regelen. waartoe het gemeentebestuur zich genoodzaakt zag, die met elkaar een sterken indruk maken van bevelen uit begin van een mobilisatie-tijd. „Tastbare" voorwerpen ont breken ook niet. Allereerst een zware eiken bint. neergeploft uit den toren der Ned. Herv. Kerk, gebeeldhouwd door H. F. Onderwater te Dordrecht. En dan het haantje van den toren der Herv. Kerk. Plechtstatig troont hij met vele gaten in een hoek van het lokaal. Merkwaardig zijn ook een paar zéér oude bijbeltjes, van 1662.1663, die gered konden worden. „Wat Amsterdam voor Borculo deed" vormt een apart geheel: foto's van de „Zilvertram", gedichten, brieven, een telegram van den Com mandant van de Brandweer, enz. Men ziet er voorts nog verschillende inte ressante telegrammen, o.a. van de toenmalige ministers Colijn en De Geer. Speciale aan dacht. verdient het telegram, dat burgemeester jhr. De Muralt den volgenden dag aan den minister van Binnenlandsche Zaken in Den Haag zond. Geschreven met potlood op de achterzijde van een vel van een Kamerstuk, voorzien van verschillende doorhalingen en tusschenzinnen. is dit eerste telegram van den burgemeester een document van bizondere historische waarde. De burgemeester telegra feerde aan den minister het volgende: „Mijn gemeente Borculo gisteravond circa zeven uur door orkaan grootendeels verwoest. Bijna alle woningen en kerken zijn dermate verwoest, dat van bewoning geen sprake meer kan zijn, de straten zijn onbegaanbaar wegens puin en omverge worpen boomen. Acht dringend hulp van militairen bij voorkeur geniesoldaten on verwijld noodig. Deze militairen moeten nog heden hier ter plaatse aankomen, aangezien opruiming door bewoners zelf tot groot gevaar voor menschenlevens aanleiding zou geven. Heb ook hulp noo dig voor proviandeering en bewaking. Er rijn tot nu slechts enkele dooden gevon- 1en, zeer velen zijn echter meer of minder ekwetst. Schat schade aan huizen en xerken enz. op circa drie miljoen". Het loont de moeite om in het museum een kijkje te gaan nemen. Voor slechts vijftien cent waant men zich eenieen tijd tien jaren I terug, in dagen, welke Nederland nimmer meer hoopt te beleven! 25 Juli: Op de rivier Clyde in Schotland, staat sedert eenige dagen, ten aanschouwe van duizenden nieuwsgierigen, die uit Glasgow en naburige plaatsen komen toeloopen, het rivierwater op sommige plaatsen in brand. Sedert eenigen tijd had men op gemerkt, dat er veel gasbellen opborrel den, maar op dat verschijnsel, dat trou wens meer voorkomt, was niet bijzonder acht geslagen, toen 1.1. Donderdag een hengelaar op een ondiepe plek door de rivier loopende. zijn pijp aanstak en den nog brandenden lucifer wegwierp. Tot zijn groote verbazing zag hij het water vuur vatten en met een fraaie, gloedriike vlam branden, die zich allengs uitbreidde, zoodat er telkens nieuwe vlammen bijkwamen, die als vurige ton den het water lekten. Het is nu duide lijk, dat deze vlammen zijn brandend gas. dat zich door spleten in den bodem een weg naar het wateroppervlak had gebaand. Door onze lens gesnapt. P. Voogd. De heer P. Voogd, sedert het begin van dit jaar voor den tweeden keer voorzitter van de Commissie van Toezicht op het M. O. alhier, werd 16 September 1873 te Meppel geboren. Hij ontving zijn opleiding aan de Rijks kweekscholen te Nijmegen en 's Hertogen- bcsch en legde in 1892 het onderwijzersexa men af. Daarna was hij, zoowel bij het open baar als het bijzonder onderwijs, in verschil lende betrekkingen werkzaam. Intusschen studeerde de heer Voogd verder voor Duitsch M. O. Hij was achtereenvol gens werkzaam als leeraar in de Duitsche taal en letterkunde aan de 2e 5-j. H. B. S. te Amsterdam en aan het gymnasium en de H. B. S. te Tiel In 1909 verliet hij het onderwijs. Toch bleef, hij opvoedend werk doen bij de Jeugdbewe ging. Hij behoorde tot de oprichters van de A. J. C, en was tot 1926 voorzitter van de Socialistische Jeugd-Internationale. Van 1924 tot 1934 in welk jaar hij den 60- jarigen leeftijd bereikte was de heer Voogd leider van het Instituut voor Arbeidersont wikkeling. Ook heeft hij zitting gehad in den Centralen Jeugdraad en van 1919 af is hij lid van den Onderwijsraad. Vroeger maakte hij deel uit van het Hoofd bestuur der Mij. tot Nut van 't, Algemeen en nog is hij lid van de Nuts-Commissie voor onderwijs. UIT DE STAATSCOURANT NOTARIAAT. Bij Kon. Besluit is benoemd tot notaris te Nijmegen A. C. Nypels, candidaat-notaris te Nijmegen: tot notaris te Oosthuizen C. Hare maker, candidaat-notaris te Waalwijk. BOSCHBRAND BIJ LOTTUM. Vlakbij het station Lottum aan de spoorlijn NijmegenVenlo is Woensdagmiddag om streeks 3 uur een groote boschbrand uitge broken. Dank zij het krachtdadig ingrijpen van de bewoners van de streek kon de boschbrand na enkele uren worden bedwongen. Een drie tal woningen, welke gevaar liepen door het vuur te worden aangetast, konden behouden worden. In het geheel zijn ongeveer vier H.A. dennen in vlammen opgegaan. Een partij dwarsliggers, welke op het stationsemplace ment. was opgeslagen, is door de hitte, welke de brand veroorzaakte, aan het branden ge gaan. Door middel van zand slaagde men er ook hier in het vuur te dooven. Aan het blusschingswerk werd door een honderdtal personen deelgenomen, onder toe zicht van gemeente- en Rijkspolitie. NIEUWE AANWIJZINGEN IN OUDE MOORDZAAK. De Ossenaren van Orsouw. Bloemers, Bo- gaert en Verstegen, die verdacht worden van de roofmoord op de weduwe Haartman te Hoensbroek 12 jaar geleden gepleegd, zijn Woensdagmorgen naar Maastricht overge bracht en ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld. Het onderzoek'naar deze zaak heeft een voorspoedig verloop gehad. Ofschoon de ver dachten een hardnekkig stilzwijgen bewaar den zijn tal van nieuwe aanwijzingen verza meld, zoodat de kans bestaat, dat deze mis daad opgehelderd zal worden.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5