DE BILT WIT IN DEN TUIN. WANDGEDIERTE HENCELEN WATERPOLO. Nieuwe Uitgaven. MAAN.D.A.'G..29 JUEL.1935. H A A R E F, M'S D A 'G BEAD 2 Witte bloemen. In onze tuinen zijn ze eigen lijk onmisbaar, vooral in deze zomermaanden. Het groen van boom cn plant is allang niet licht en jong meer. Allerlei kleuren fonkelen nu op dat. groen als ondergrond; heldere, felle zomer tint sn. zachte pastcl-schakeeringen. Wit mag hierbij niet ontbreken. Ieder die pro beert in zijn tuin kleurenharmonie te krijgen, zal dankbaar zijn toevlucht tot wit genomen hebben. Er zijn van die hoekjes, waar nu een maal bepaalde planten uitstekend groeien en dan ook nergens anders. Komen hun kleuren met elkander in conflict, en kunnen de strij dende partijen uit plaatsgebrek niet verplant worden, dan zal wit de redcving brengen. Want zoo'n bos groen ertusschen ach. dat groen telt nauwelijks meer mee als kleur in den zomertuin, omdat er zoovéél van is. Als onder grond heeft het waarde, maar niet om twee vloekende kleuren te scheiden. En zoo zetten we tusschen onze schitterende, terra-roode umbellatum-lelies en de statige rose-roode lu pine Pink Pearl een groot sneeuwwitte akelei, en temperen het conflict tusschen het helder blauw van Anchusa en het lila van de Laven del door een witte Campanula macrantha. Wit in den thuin is niet doodsch. het hoeft ook niet schel te werken, want alles hangt af van de toepassing. Wit kan frisch en opwekkend zijn: witte Phloxen in de schaduw brengen nog wat kleur waai- je 't nauwelijks meer verwachtte en over onze spierwitte voorjaars- bloeiers zullen we nu heelemaal zwijgen. Tus schen te zachte tinten, die suikerzoet dreigen te worden, brengt wit opeens, een sterke noot en wie beweert dat wit geen kleur is, heeft scheikundig gesproken misschien gelijk, maar dan is hij toch geen tuinman, want die weten uit ervaring wel beter! Onze Anjers hun glorietijd begint nu juist zouden met ros? en rood alléén gauw te zoetelijk worden, maar gelukkig zijn er de witte Anjers weer, en wat gaat dat rose en rood leven, als 't met wit doorspikkeld is! En wie zou zich een voorr jaars-rotstuin kunnen denken zonder de witte kussens van ïberis. Arabis en Cenrastium? Wit is ook wondermooi tegen den hemel. Echt blauw Is onze Hollandsche lucht helaas zelden. Maar wie ziet daar niet graag bolle witte wolken over zeilen? En waarom gaan de merischen ieder jaar bij duizenden door de Betuwe, anders don om de meerendsels witte bloeiende vruchtboomcn te zien? En de Zuid- Limburgsche weggetjes, kronkelend tusschen de geurende witte meidoornheggen, zijn die soms doodsch te noemen? Onze Boerenidsmiin (Philadclphus) staat op 't oogenlik in volle glorie. Tegen de blauwe lucht steken de witte bloemen prachtig af. Vlak voor een regen bui. als de lucht vol loodgriize wolken trekt, krijgt dat wit opeens een eigenaardige wer king Het is of het intenser wordt, of de bloe men licht uitstralen. En terwijl alle andere kleuren in den tuin. nu de zon zich schuil houdt, aan intensiviteit verliezen, wint het wit er juist bij krijgt een eigen, vreemde kracht en Is on zulke momenten de sterkste kleur in den tuin. Als het schemer wordt en de andere bloe men langzamerhand in h°t duister ondergaan, dan begint de heerschappij van het wit. Alleen daarom zouden we meer wit in onze zomer- tuinen moeten brengen. Niets is heerlijker, voor wie werkelijk van z'n tuin houdt, dan zoo'n avondlijke of nachtelnke sang door ziin domein .We kennen den tuin in alle jaargetijden van 's morgens vroeg tot zonsondergang maar daarna'' Oo koude winteravonden heb ben we misschien bij sterrenlicht nog wel de ronde gedaan om met een oude mand of wat lappen een plant af te dekken, maar wie kent zijn tuin in den laten zomeravond. Tot een sprookje kan zoo'n wandeling worden, als we er witte bloemen hebben staan. L. S. ORGELBESPELING. Programma der orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 30 Juli a..s, 's avonds van 8 1/49 1/4 uur, door den heer Piet Halsema. 1. Koraalvoorspel en Koraal: O Lamm Gottes unschuldig, Johann Pachelbel (1653—1706) 2. Preludium en fuga in Es gr. t., J. S. Bach (1685—1750) 3. Variaties en fuga over een thema van Purcell, Jac. Bonset (geb. 1880). 4. Der 94ste Psalm. Sonate, Julius Reubke (1834—1858) Grave Allegro con fuocó Adagio TERUG VAN DE VIERDAAGSCHE. Zaterdag keerde van Nijmegen terug, de uit 10 man bestaande ploeg van de Haarlemsche Burgerwacht, die onder leiding van vaandrig J. C. H. Jacobs, met zooveel succes aan de 4-daagsche afstandsmarschen te Nijmegen, aldaar gehouden van 23—26 Juli j.l., had deel genomen. De commandant, majoor C. L. Becking, ver welkomde bet detachement in de Infanterie- kazerne en bedankte allen voor hun flinke houding en yoor de wijze, waarop zij den naam van de V. B. H. hadden hoog gehouden, door het behalen van een korpsprijs, bestaan de uit een verguld zilveren medaille. CONCERT IN HET TEHUIS VOOR OUDEN VAN DAGEN, De muziekvereeniging Harmonie Crescendo (Spoorcorps) geeft Dinsdagavond een liefda digheidsconcert in het'„Tehuis van Ouden van Dagen" aan den Schotersingel, onder lei ding van den heer H. W. Hofmeester. JUBILEUM BIJ DE FIRMA GOLDSCHMEDING Op 1 Augustus hoopt de heer H. Jeddens te Hilversum, pianostemmer bij Goldschmeding's Piano- en Orgelhandel. die ook hier ter stede een filiaal heeft, zijn 40-jarig jubileum bij ge noemde firma te vieren. Het zal hem dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. AGENDA MAANDAG 29 JULI Luxor Theater: „Koning tegen wil en dank" Doorloopende voorstelling 7—11 30 uur. Frans Hals Theater: „Een lot uit de lote rij". 2.30, 7 en 9.15 uur.. Rembrandt Theater: ,,De Piccolo van Dal- mas Hotel". Op het tooueel: ..Fresco and Ca- millo". acrobaten. 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace, Cinema Variété: „Kom je ook bij de marine?" Op het tooneel: Mr. Max, snel tee kenaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 30 JULI. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds- Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Vel sen: Gemeenteraadsvergadering. 7 u. meldt: Hoogste barometerstand 769.3 m.M. te Blacksod. Laagste barometerstand 731.0 m.M. te Wisby. en voorspelt: Matigen in het Noorden wellicht nog krach- tigen Noordwestelijken wind. Gedeeltelijk be wolkt. Nog kans op lichte regenbuien. Iets koeler. Uit het Buitenland Nog een paar dagen hetzelfde weer. Sinds Zaterdag kwam een belangrijke wij ziging in de drukverdeeling. Het gebied van lagen druk in het Noorden zonk weg achter het diepe minimum dat over Scandinavië naar het Oostelijk Oostzeegebied trok. In IJsland steeg de barometer in twee etmalen 25 milimeter.. In het Oostzeegebied, in Denemarken en langs de Noorsche kust stormt het zwaar uit West tot Noord. Ook in geheel Duitschland tot aan de Al'pen komen krachtige winden met bewolkt weer en strrmen in de middelgeberg ten voor. De toppen der Noordelijke Alpen ketens zijn tot 3000 meter hoogte in wolken (Santis en Zugspitze). Op de Britsche Eilan den en in Frankrijk is het weer gunstig. Het is te verwachten dat dit soort weer voor eenige dagen hetzelfde karakter zal be houden. Barometer Stand van heden Vorige stand Neiging: Vooruit. Thermometer 29 juli: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 762 m.M. 765 m.M. 74 F. 61 F. 69 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 29 Juli. Bevallen 25 Juli: Z. van DijkDurans. z.: 26 Juli: A. H. van Huizenv. Gastelen, z.; C. P. Cnopiusv. IJsendijk, d.: C. E. Houkes Melber, d. Overleden 25 Juli: C. F. Woutersz, 64 j.. Dreef; I. A. Zwitserlood, 59 j., Leidschevaart; J. Koning, 28 j., Reitzstraat: 26 Juli: C. Wesse- lingh. 63 j.. Schotersingel; M. Metselaar Duïjn, 66 j., Kamperlaan. Voor moderne optiek en billijke prijsberekening is uw adres: CAREL VAN HUIZEN, Opticien. KI. Houtstraat 13 Telefoon 14112 Leverancier van alle Ziekenfondsen ,,De Hechte Band". Een standaardwerk van blijvende waarde. Bij Scheltens en Giltay te Amsterdam is de eerste aflevering verschenen van het natio naal prachtwerk ,,De hechte band tusschen Vorstenhuis en Vaderland", uitgegeven ter gelegenheid van den 55en verjaardag van Ko ningin Wilhelmina. Het werk staat onder redactie van M. J. Leendertse en deze eerste aflevering wordt ingeleid door Mr. D. Fock, Minister van Staat. De bandteekening is van Lion Cachet. Van de 40 medewerkers die hun medewer king op het gebied van wetenschap en kuijst, politiek en landsverdediging, voor dit werk verleenen. noemen wij; generaal C. J. Snijders, Prof Dr. J. A. van Hamel; Marie C. van Zeg gelen; luit. gen. Jhr. W. Röell; Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland: Prof. Dr. H. Brug man; Dr. J. F. M. Sterck; Dr. A. R. Zimmer man. Dr. P. H. Ritter, Prof. Dr. L. Knappert en Ellen Russe. Het geheele werk zal in 10 afleveringen ge reed zijn. Het is rijk geïllustreerd met tal van repro ducties naar oude prenten en schilderijen en portretten. De allerlaatste foto's van de Ko ningin en de Prinses zijn opgenomen en ook eenige nooit gepubliceerde interieur-foto's van het Kon. Paleis het Loo. Het wordt een standaardwerk van blijvende waarde, te oordeelen naar deze eerste zeer fraai uitgevoerde aflevering, die o.m. een zeer fraaie beeltenis bevat van wijlen de Koningin- Moe Vr. BENNEBROEK. Gemeenterekening 1934. Batig saldo van 174.58. Door B. en W. is de rekening over 1934 aan den Raad overgelegd. Uit de cijfers blijkt dat 1934 geen ongunstig jaar is geweest. Het jaar werd begonnen met een nadeelig saldo tot een bedrag van f 4500. Dit tekort is thans inge haald, want de gewone dienst sluit met een batig saldo van f 174,58. Dit gunstige resultaat moet behalve aan sterk doorgevoerde bezui niging worden toegeschreven aan het feit dat de belastingen in hoofdzaak tot de geraamde bedragen zijn ontvangén. Ook is van belang dat aan de werkloozen werk kon worden geboden bij den aanleg van wegen in de villaparken „Bijweg" en „het Duin". Het bijzonder onderwijs kostte de gemeente f 9700, het onderhoud van wegen e. d. f 6500, Werkloozenzorg, Crisisondersteuning en Ar menzorg vorderden ruim f 19000. Een zeer groot bedrag als men weet dat in de goede jaren hiervoor niet meer dan 2 a 3000 gld benoodigd waren. Aan belastingen werd f 49.000 ontvangen. Het Woningbedrijf geeft, ondanks huurver- laging, geen slecht beeld. Het nadeelig slot bedraagt nog geen f 900, terwijl de huurach terstand miniem is. De kapitaaldienst sluit met een nadeelig slot van f2039,18, veroorzaakt door het niet geheel gedekt zijn van de uitgaven voor we genaanleg door de betalingen van de exploi tanten. Hiertoe zal nog een f 6000 geleend moe ten worden. Al met al geöft dé rekening redenen tot te vredenheid. De vestiging van de vele nieuwe villabewoners geeft hoop voor de toekomst. Specialiteit in 't verdelgen van wandgedierte enz Firma H. VAN LOON - Tel. 23037 Marnixstraat 116 Haarlem 100 Procent resultaat! "•G G. B. Shaw's onverminderde werkkracht. (Van onzen Londenschen correspondent). George Bernard Shaw is op 25 Juli 79 jaar geworden. Voor zijn verjaardag had hij een nieuw stuk voltooid dat „The Millionairess" heet. Londensche theaters kunnen blijkbaar zulke rijke productie niet bijhouden. Shaw's laatste stukken zijn tenminste in Londen nog niet voor het voetlicht verschenen. „The Simpleton of the Unexpected Isles" dat wij reeds lang geleden hebben aangekondigd met vermelding van den inhoud heeft in dertijd zijn eerste opvoering beleefd in Ame rika. De menschen ir. Engeland zullen het thans kunnen zien gedurende het tooneel- feest in Malvern. Shaw is daarheen gegaan om de repetities van dit stuk te leiden. Shaw wil er niet aan herinnerd worden dat zijn tachtigste levensjaar is ingegaan. Hij vindt het een dom onderwerp van gesprek en heeft erkend dat een man, die zoo ver is gevorderd in leeftijd, het feit liever wil vergeten. Zoo menschelijk is hij dus wel. Shaw's jongste werk. The Millionairess, krijgt wel zijn première in Londen, waar schijnlijk in den herfst. Het stuk speelt in Londen en de hoofdpersoon, de millionaire, is een van twee vrouwen die deelnemen in de handeling. Er is overigens, als in de meeste stukken van dezen wijzen Ier, weinig hande ling in het stuk dat hoofdzakelijk een voor stelling geeft van een type vrouw dat naar kapitaal jaagt en het verovert. Shaw heeft doen weten dat men te doen heeft met een objectieve studie over vrouwelijke maat schappelijke en financieele moraal en ma nieren. Het stuk is in Engeland voltooid maar grootendeels geschreven gedurende de lange zeereizen, welke Shaw de laatste ja ren zoo vaak onderneemt. De Epsteinbeelden blijven. (Van onzen Londenschen correspondent). De regeering van Zuid-Rhodesie (die Agar House, versierd met Epstein beeld en. heeft gekocht en aanvankelijk te kennen had ge geven dat de beelden zou worden verwij derd) heeft thans definitief afgezien van haar voornemen het vermaarde gebouw in „The Strand" aldus te schenden. Een oud-premier van dit Dominion heeft dezer dagen aan een feestmaal in Londen namens zijn regeering verklaard dat de beelden op hun plaats aan den gevel zouden worden gelaten. Inmiddels heeft de beeld houwer zelf van de Koninklijke Commissie voor Schoone Kunsten een brief ontvangen waarin dit wordt bevestigd. De verdediging van de beelden is dus met succes bekroond gewordenè Toen in de late Lente werd aangekondigd dat de koopers de beelden zouden verwij del ren gaven vele architecten, beeldhouwers en kunstminnaars uit het publiek op ondubbel zinnige wijze uitdrukking aan hun veront waardiging over zulk een besluit. Agar House wordt in ruimen kring beschouwd als een van de belangrijkste wijze waarop architec tuur en beeldhouwkunnst er in vereenigd zijn. Daarenboven zouden dé beelden door. vei-wildering ernstigbeschadigd zijn gewor den. Directeuren van kunstmusea- en -ge nootschappen verzochten de regeering van Zuid-Rhodesie haar besluit te hei-zien. De President van de Royal Academy weigerde in die kwaliteit op motleven van huishoudelij - ken aard het verzoek te onderteekenen het geen Sickert, een der vooraansta.nde leden van de R. A. er toe bracht zijn lidmaatschap op te zeggen. Tenslotte deed ook de Royal Fine Art Commission haar invloed gelden. En dat heeft blijkbaar den doorslag gegeven. De Morgenstond. Het vischcollege „De Morgenstond" te Haarlem-Noord hield Zondag een kaswitvisch- wedstrijd to Heer Hugowaard ter viering van het 25-jarig bestaan. De prijzen werd gewon nen als volgt: ie pr. P. Brauwer de grootste 42 3. tevens 32 stuks; 2e pr. N. J. v. d. Erf, de meeste 78 stuks; 3e pr. H. v. d. Smissen met 56 stuks; 4e pr. A. van der Schaar met 22 stuks: 5e pr. G. de Boer met 16 stuks; 6e pr. A. Heijkoop met 8 stuks; 7e pr. E. Vierhout met 5 stuks, te samen 217 stuks. „Het Baarsje". Zondag hield bovengenoemd vischcollege een ouderlingen wedstrijd in eigen vischwater de Kruisvaart, achter den Cruquius. Des morgens vier uur vertrokken de deel nemers per fiets van het clubhuis. De vangst was bijzonder groot. Er werden bijna 500 stuks gevangen, Er werd twee maal anderhalf uur gevischt. lste prijs Smit-Jongbloed h. v. d. D. meeste en grootste met 135 stuks, 2de prijs T. Be- zooyen, 118 stuks, 3de prijs v. d. Pol 67 st., 4de prijs P. Esveld, 55 stuks. 5de prijs Nicolai, 6de prijs J. Kuijer, 7de prijs B. Veen, 8ste prijs S. Rosman, 9de prijs Th. Kuijer. De prijs uitreiking geschiedde in het clubhuis dooi den voorzitter, den heer Tabbers. Hierna ble ven de leden nog eenigen tijd gezellig bijeen. Morgenrood. Bovengenoemd college hield Zondag een onderlingen wedstrijd in de Leidschevaart bij de Barténbrug. De vangst was gunstig; in totaal werden 276 stuks gevangen. De leden, die voor een prijs in aanmerking kwamen, waren; 1. A. v. Dijk 64 stuks en de grootste, 2, W. v. Keulen, 3. J. v. Dijk, 4. A. v. d. Pol, 5. J. Hommers, 6. O. v. d. Pol, 7. Schouten, 8. v. d. Meer, 9. Heinz- bergen, 10. Stevenhage, 11. Janse-CKok, 12. Vredenburg. „Onder Ons". Bovengenoemd vischcollege hield Zondag een kaswedstrijd in de Leidschevaart op wit- visch. De vangst was matig. De uitslag luidt als volgt: lste prijs Maasstuk, gr. visch 20,5 c.M. 2e pr. Blok, Held v. d. dag 26 stuks rqeeset, 3e pr. Zuidam, 4e pr. Zwarts. 5e pr. Schaap, 6e pr. Zomerdijk, 7e pr. Moonend, 8e pr. Bruncel. 9e pr. Jansen. De controleur J. Lambooi had ook een prijsje in ontvangst te nemen voor zijn correcte lei ding. De prijzen werden na afloop van den wedstrijd met een toepasselijk woord dooi- den voorzitter uitgereikt in 't clubhuis ,,'t Leid- sche Veer" aan den Brouwersvaart. R. C. Z.Haarlem (22) In een buitengewoon spannenden strijd heeft Haarlem Zondagmiddag een kostbaar punt veroverd. De Rotterdammers spelen vooral in de eerste helft een vlot, open spel, waarbij de oud-Haarlemmer Van den Bo- gjw.rdt van dichtbij het eerste doelpunt scoort. Kort daarop vergroot R. Z. C. den voorsprong door een fraaien boogbal van Reg ter in den uitersten hoek. De 20 achterstand met rust is voor Haar lem geen reden om bij de pakken neer te gaan zitten. Integendeel pakt ae voorhoede wat feller aan, waarbij Zeeman met een mooi schot succes heeft. R. Z. C. probeert zich met verre schoten veilig te stellen. Hólsken houdt echter zijn doel verder schoon, bijgestaan door de achterhoede CapteinW. HölskenBos, die het tegen de snelle Rotlerdamsche voorhoede hard te ver antwoorden krijgt. Uit een scrimmage voor het R. Z. C.-doel scoort Van Hemsbergen den gelijkmaker. Het gelijke spel van dezen fraaien strijd geeft ook volkomen de verhouding weer. R. Z. C. is hiermede uitgeschakeld voor de bovenste plaats in deze afdeeling. De stand van de kopgroep is nu: gesp.gew.gel.verl.pnt; v.t. gem. Haarlem 9 6 1 2 13 24—10 1.56 S. V. H. 10 7 0 3 14 '39—14 1.40 R. Z. C. 9 5 1 3 11 29—17 1.22 G. Z. C. 10 6 0 4 12 32—27 1.20 A.s. Donderdagavond speelt Haarlem zijn laatsten wedstrijd tegen R. Z. C. aan de Kle verlaan.. Haarlem moet in ieder geval winnen om kampioen te worden. Bij een gelijk spel ko men S. V. H. én Haarlem gelijk; dan zal een beslissingswedstrijd gespeeld moeten worden. HAARL. KORFBALBOND. Osno. Te spelen: Maandag 29 Juli: D. S. V.Osno op het terrein aan de Zomervaart. Aanvang 7.30 uur. Voor 1 September kwam er een uitnoodiging voor de seriewedstrijden van K. V. K. V. te Alkmaar. Oefenen: Donderdagavond 79 uur. Komt Schoterweg 1 Tel. 16659 (Adv. Ingez. Med.) Nieuwere architectuur, door J. J. Vriend. „Nieuwere Architectuur, beknopt overzicht van de historische ontwikkeling van de bouw kunst", is de titel van een werk, geschreven door J. J. Vriend, leeraar aan de M.T.S. voor Bouwkunde te Amsterdam. Onder nieuwere .architectuur worden in dit boek verstaan de vele vormen van het bouwen, zooals die sedert ongeveer1800 tot uiting zijn gekomen. De 19de eeuw vormt in het algemeen een zwarte bladzijde in het groote en belangwekkende ge schiedenisboek der architectuur. In hoofd lijnen worden de verschillende architectuur- stroomingen aangegeven. Het boek, dat. voor zien is van ruim 200 fotografische afbeeldin gen, is verschenen bij Kosmos te Amsterdam. Handboekje voor voorzitters en secretarissen van vereeni- gingen, en voor directeuren en commissarissen van N.V.'s. Bij N. Samson N.V., Alphen a. d. Rijn is de tweede, geheel herziene en vermeerderde druk verschenen van het Handboekje voor voorzitters en secretarissen van vereenigingen en voor directeuren en commissarissen van Naamlooze Vennootschappen, door mr. C. Westrate, advocaat te Utrecht met medewer king van mr. G. H. A. Grosheide, advocaat te Amsterdam Straat zonder Zon, door Noashi Tokoenaga. De Wereldbibliotheek gaf den tweeden druk (vijfde duizendtal) uit van den Japanschen arbeidersroman Straat zonder Zon van Naoshi Tokoenaga, uit het Duitsch vertaald door Eduard Coenraads. Geschiedenis der Godsdiensten en het Oudste Christendom door dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga. De rede, uitgesproken door dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga bij de aanvaarding van het ambt van buitengewoon hoogleeraar aan de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam op 24 Juni 1935 is bij Tjeenk Willink en Zoon N.V. te Haarlem in druk verschenen. Het A. B. C. van de moderne vliegtuigtechniek, door H. Kramer. „Dit boek", zegt Fritss Koolhoven in zijn voorwoord, „is zeer zeker voor de vele jeugdige luchtvaartenthousiasten, die meer van de vliegtuigtechniek willen weten, bizonder nut tig, Zonder in gecompliceerde formules te vervallen heeft hij op duidelijke wijze dat gene gebracht, waarop de technisch voelende beginneling reeds lang wachtte. Het boek zal hoogstwaarschijnlijk aansporen tot verdere studie". Het boek, geschreven door den heer Kramer, werktuigbouwkundige, is verschenen bij de N.V. Kosmos Uitgeversmij. te Amsterdam met 173 foto's en teekeningen. De kleine Practische Woning, door Paul Bromberg. De N.V. Uitgeversmij. Kosmos te Amsterdam heeft uitgegeven De Kleine Practische Wo ning, het week-end huis als voorbeeld van beknopt en tochgerieflijk wonen, door Paul Bromberg. Allerlei belangwekkende gegevens biedt de schrijver, die zijn boek verdeeld heeft in de volgende hoofdstukken: dc bouw van het huis, de indeeling. moderne uitrusting, huishoudelijke dienst, meubileering, aanklee ding. bouwverordeningen, en nog gegevens -omtrent prijzen, leveranciers enz. van in den. tekst genoemde artikelen.- 300 afbeeldingen verluchten den tekst. De Geest der Gotiek door Karl Scheffler. In de Wereldbibliotheek verscheen De Geest der Gotiek door Karl Scheffer, vertaald door Edward Léonard en verlucht met vignet ten van Jos Léonard. Fraaie foto's van be kende werken zou opgenomen. Het werk is uitgegeven bij de Boekengilde Die Poorte, Oude God. Antwerpen. De gewijzigde Ziektewet. Gids voor de praktijk. „De bedoeling van dit geschrift is geen andere dan om in den doolhof van wijzigin gen, die in de bestaande Ziektewet zijn aan gebracht, eenigerm^te als gids te mogen die nen. In hoofdzaak is dan ook gegeven", zegt de schrijver, de heer J. van Santbrink, chef van de afdeeling Ongevallen- en Ziektever zekering bij den Raad van Arbeid te Leiden in zijn voorwoord „een overzicht van de tot stand gekomen wijzigingen". N. Samson N.V. te Alphen a. d. Rijn gaf het boekje uit. Jan Vriends: „Dier en Plant van dichtbij bekeken". Uitgave Andries Blitz, Amsterdam. Nauwelijks is een vogelboek van Binsbergen aangekondigd, nog zijn van het kwartet boe ken van de Stoppelaar, Strijbos en Wigman betreffende de vier jaargetijden eerst drie deelen verschenen, of daar is Jan Vriends, schrijver ook van „Met Kijker, Camera en Loupe", alweer met een boek over de Natuur. Met de pen in de hand is dit aanlokkelijke en schier eindelooze gebied al door zoovelen betreden, maar ieder heeft zijn persoonlijke liefhebberijen, zijn.eigen visie en daardoor hebben de boeken van de verschillende schrij vers elk een bepaalde sfeer. Gelijk een dia mant met haar vele vlakken, zoo heeft de Natuur haar tallooze aspecten die men kan bestudeeren, beschrijven en vooral liefheb ben. En de natuur liefhebben met al wat er leeft en groeit en bloeit, dat doet Jan Vriends zeker; zijn boek is enthousiast en veelzijdig. „Wijd en ongerept, zooals de Brabantsche hei daar ligt, trekt ze met een vreemde ma gische kracht". „Als ik de Peel inga, dan ga ik alleen, dan stap ik naar de roepende stilte van heuvels, eenzame dennen en stuifzand". Zoo trekt deze schrijver met open oog en oor erop uit, zoo heeft hij dier en plant van nabij leeren kennen. In „Dier en Plant van dichtbij bekeken", worden heel wat groepen besproken; van planten, vogels, visschen, insecten en spin nen worden allerlei bijzonderheden van de leefwijze en onderlinge verhoudingen verteld, zonder al te diep op deze zaken in te gaan. Te geleerd is het boek dan ook niet, alleen wordt met de geologische tijdperken een beetje vaax-dig omgesprongen zonder nadere aandui ding, hetgeen wel wat onbegrijpelijk kan zijn voor den lezer die niet zoo met deze dingen op de hoogte is. Die leefwijzen en levensverhoudingen staan ook hier weer min of meer in het licht der menschelijke begrippen van „nut en voor deel". En het is wel de vraag of wij dat alles ook zoo maar mogen toepassen op het plan ten- en dierenleven. Wij kunnen, evenals Jan Vriends het deed, veel dingeir waarne men; maar weten we wel iets van het waarom en zullen wij dat ooit weten? Het aardige van het boek is, dat er een massa wetenswaardigheden verteld worden, die iedereen kan waarnemen, mits hij maar aandacht schenkt. Want Jan Vriends be spreekt niet alleen bijzondere, maai- ook ge wone, veel voorkomende dieren. Hoor maar hoe hij de Vlieg toespreekt, de eerste van de lange rij der levende wezens: ,31ijf jij eens zitten, musea domestica, die rondvliegt in ons huis, dat voor jou het hol van den leeuw moet zijn. Open jij eens de rij van de honderd objecten die we van dichtbij bekijken. Onze strijd, met jou, klein, nietig ding, is klassiek geworden, We slaan toe waar we kunnen, we hangen kleefpapier en zetten glazen vallen met 't verdoovende bier. We leggen platen vergif en halen de moderne middelen er bij in rits en flit en doodal en hoe ze heeten mogen, ge sneuvelt mij millioe- nen en milliarden en toch wint ge den veld slag en zorgeloos blijft ge leven in ons huis en spot met den mensch en zijn strijdmidde len". Ge zult dit boek, waarin nog enkele on nauwkeurigheden schuilen, zeker met genoe gen naslaan, want er is veel te veel te ont houden om het allemaal-ineens te lezen. Na slaan zult ge het ook om de vele mooie f?t°~ en andere illustraties te bekijken, die bijna alle goed geslaagd zijn. En op dit gebied zijn we wel bijzonder verwend. Deze massa van kijkjes in het dierenleven wordt besloten met een enthousiaste be schrijving van P. Wasman en diens werken over de Mieren. Christelijk Pacifisme. Nu! E. Jansen Schoonhoven liet bij de uitgevers maatschappij N.V. van Loghum Slaterus te Arnhem een boek onder bovenstaanden titel vei-schijnen. In een voorwoord zet hij uiteen, dat de problemen van oorlog en vrede door de ontwikkeling der internationale verhoudingen en door de leerstellingen van het nationaal so cialisme hoe langer hoe nijpender werden. De wijze waarop „Kerk en Vrede" deze problemen aanpakte kon hem, ondanks den ernst en offerbereidheid van vele harer leden, toch niet geheel bevredigen; nog veel minder bevredig de hem de houding der groote rechtsche par tijen. Daarom geeft hij zijn eigen denkbeel den, onder de mededeeling, dat hij van geen enkele politieke pax-tij lid is, terwijl de eenige vi-edesbeweging waarbij hij aangesloten is de Nederlandsche afdeeling van den Wereldbond der Kerken is. Wie zich zoo zegt hij verder verdiept in het oorlogsvraagstuk, zal tenslotte uitkomen op de laatste vi-agen: die aangaande God, mensch en wereld. Daarom is hij uitgegaan van het antwoord op die laatste vragen, dat uit den Bijbel tot ons komt. Voor wie hier waarlijk de „woorden des eeuwigen levens" ge vonden heeft, is het ontstellend, hoezeer de huidige wereld, zelfs 't vermoeden dat de woor den te vinden zouden zijn, is kwijtgeraakt; en nog meer: hoezeer het „officieele Christen dom" er in geslaagd is deze woorden tot onge vaarlijke stichtelijkheid te denatureeren of tot 'n statistische „levens- en wereldbeschou wing", die ons met de wereld wil verzoenen, of tot wat Kutter noemde „Seelenchristentum", in tegenstelling tot „Reich Gottes christen- turn". Wanneer zijn geschrift iets zou laten uitkomen van de actualiteit (in den besten zin des woords) van de bijbelsche boodschap, dan zou hij naar de schrijver meent zijn doel niet geheel gemist hebben. In de hoofdstukken behandelt de schrijver achtei-eenvolgens het Christelijk geloof en het Christelijk pacifisme. Hij vindt als oplossing den weg dien van Vollenhoven inderdaad heeft aangegeven, Internationaal recht, gesteund door een internationale veiligheidswacht. Het gaat er om om in gehoorzaamheid aan Gods woord op te komen voor recht en gerechtigheid in de internationale verhoudingen. Wereld en menschenleven zijn beide omringd door het morgenrood der hoop. In het laatste hoofdstuk „Nu" pleit de schrij ver voor een actie voor deze denkbeelden.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2