Helga's weddenschap. FEUILLETON. Uit liet Noorsch door SIGRID BOO. (Nadruk verboden). Lottenr Moeder, herinner je je nog, dat Wilhelmina beweerde, dat Helga een kind uit een circus was. Mevrouw Bech lachte. Ja, een fantasie als die van Wilhelmina slaat licht op hol. Helga is een ontwikkeld iemand, dat moeten we erkennen en hetzelfde geldt van Fri- gaard. Op dit moment had ik mevrouw Bech lief. Niet vóór dit oogenblik was het me bewust geworden, dat ik met heel m'n ziel had ver langd, een ontwikkeld iemand te worden ge noemd. Ik vind het nogal voor de hand liggen en niet zoo bijzonder raadselachtig, meende Ytter. In den tegenwoordigen tijd moeten jonge menschen iedere baan, die ze krijgen kunnen aanpakken. Maar waarom is Helga zoo geheimzin nig? vroeg mevrouw Bech. Zelfs tegen Laurense. met wie ze samen haar kamer deelt, spreekt ze nooit over haar familie of kennissen. Dat zijn haar eigen zaken, oordeelde Ytter, het lijkt me anders, dat ze beiden personen van gewicht zijn. Van dat ik hier in huis kom af. heb ik bijna over niet anders gehoord dan wat Helga zegt en wat Fri- gaard doet. Een koor van stemmen protesteerde. Zoo dus staan de zaken voor zoover ik er fai betrokken ben. Olsa is nu aardig op orde in haar huisje toi begint er al getrouwde-vrouwachtig uit te zien. Voorloopig blijft ze gewoon hier by ons haar werk doen, en het echtpaar eet mee in de keuken. Uit dankbaarheid voor de ontvangen cadeaux gaf ze laatst een kof- fie-fuif. Mevrouw Bech was eeregast. Olga was wel een beetje zenuwachtig en verlegen met haar rol van gastvrouw. Toen mevrouw Bech zei, dat het prachtig weer was, ant woordde ze: ja, dank u; en toen ze de kransjes prees, wist Olga van pure beschei denheid niet anders te zeggen dan: ja, honger is de beste kok, hoewel ik niet kon aannemen, dat mevrouw Bech honger zou hebben, aangezien ze een half uur te voren suffisant gedineerd had. Toen Olga tot slot eiergebak met crème presenteerde en mevr. Bech opnieuw de tractatie roemde, wist ze weer niet anders te antwoorden dan: ja, honger is de beste kok. Het leek wel. of me vrouw Bech een langen tijd van hongers nood had moeten doormaken. Laurense leeft in zalige hoop en maakt het uitstekend. Andreas heeft me nog een keer gevraagd, niet omdat hij versmacht van liefde, maar omdat hij van plan is, een kleine plaats te koopen en dus noodzakelijk een vrouw moet hebben om eten te koken en te wasschen. Waarom zouden wij niet bij elkaar passen, meent Andreas, als je eerst maar getrouwd bent, raak je die kouwe drukte wel kwijt en zul je net zoo'n goeie vrouw zijn als iedere andere! Wat zou hij bedoelen met kouwe drukte? Enfin, wat kouwe drukte dan ook moge zijn, een mensoh kan nu eenmaal niet boos worden op Andreas. Weet je dan een an dere voor me? vroeg hij tenslotte hulpeloos. Ik heb beloofd m'n oogen open te houden als ik naar de jeugdbij eenkomst ga; maar ik krijg nu langzamerhand zooveel aan m'n hoofd, dat het me begint te duizelen. Ik kan je de groeten overbrengen van Lilian en Alex Bever-Hansen. Ze waren hier van Zaterdag tot Maandag, liever en onge- zeggelijker dan ooit. Jullie mogen alleen maar wilde bloemen plukken! was gezegd toen ze het park ingingen. Later werd ik er op uitgestuurd om te gaan kijken, en vond Lilian met de armen vol tulpen en narcis sen, geplukt uit de kostbare perken rondom de fontein Lilian! zei ik met een onheil spellende stem. Wat heb je uitgevoerd? Lilian drukte de bloemen nog vaster tegen zich aan. Ze zijn zoo wild, zoo wild! zei ze en zag nie aan met oogen, blauwer dan de hemel, er zeker van dat de mensch, die zich niet liet overtuigen van de ijselijke wildheid der tulpen en narcissen, een hart van steen moest hebben. En haar opvatting bleek juist. Ik vertelde ze sprookjes,-maar 's middags aan tafel vertelden zij ze op hun manier, zoodat je de haren te berge rezen. Mevrouw Bever-Hansen kwam met opgestreken zeil de keuken in. Mijn kinderen worden opge voed volgens de nieuwste en meest gezonde beginselen. Wij volwassenen moeten ze niets wijsmaken dat werkt belemmerend en maak te ze bang. Dus geen sprookjes meer, Helga. Ik geloof niet, dat mevrouw Bever-Han sen voorloopig reden heeft, er zich ongerust over te maken, dat Lilian en Alex bang zul len worden. Nee, dan zijn die kleine jongetjes van Opstad anders, zei Laurense droomerig, ze maakten allebei keurig netjes hun bui ginkje, toen ik ze hun zakje zuurtjes gaf, O ja, daar komt iemand, dus moet ik op houden. Als ik me niet vergis, fluit hij: „Kom mai, du skjöne milde Heb het goed! Je Helga. P. S. Den zeventienden krijgen we dertig gasten te dineeren. Een afdoende referaat van den onaf hankelij ksdag. Vinger gaard 29 Mei. Elfde rapport. Lieve Grete! Het leven is een strijd! Of heb je dat mis schien al eerder gehoord? Dank voor je kaart. Ik begrijp dat je het best naar je zin hebt zoo. Komt meer voor dat iemand z'n draai in heeft, als ie bij een beroemd fotograaf z'n portret laat maken. Je ziet er uit als de droom eener modiste. Als je iets mooi en goedkoops tegenkomt, genre zomerjurk, denk dan aan mij, als je tenminste niet overladen bent met opdrach ten. Kort geleden was hier een dame op be zoek, die bij hoog en laag zwoer, dat ze nooit meer iets voor een ander zou koopen als ze weer naar Parijs ging. Je kon je nl. niet voorstellen wat de menschen niet alles eisch ten van de kleedingstukken, die uit het bui tenland voor ze meegebracht werden. Zon der iets te mogen kosten, moesten ze mo dern zijn, soliede, chic, elegant, van prima coupe, sterk, te gebruiken bij alle mogelijke gelegenheden en bij alle weersgesteldheid, bestand_ tegen zon en regen en den tand des tijds. Zóó veeleischend ben ik dus niet. Het is nog maar een goeie week geleden, sedert ik je het laatst schreef; maar ik heb al weer heel wat meegemaakt, reken maar. Altijd heb ik pech, al heb ik ook de aller beste voornemens. Ik wou dat je me zeggen kon wat ik doen moet, om er zonder kleer scheuren behendig tusschendoor te glippen. Ik weet het waarachtig niet. Hier had ik het zoo best naar m'n zin, deed m'n plicht en was algemeen geacht. Na de onaangename voorvallen in den winter had ik me zelf wezenlijk tot een zekere po sitie opgewerkt. De democratische tijdgeest en ik genoten af en toe nog kleine triomfen. De dames vroegen me bij haar te komen in het tuinhuisje met een handwerkje; meneer Bech beval me, hem hardop de krant te le zen, Lotten zocht me vroeg en laat, leende boeken en knipte m'n ondergoed na. Het was een ware idylle; behalve dan, dat Lau rense eenigszins uit haar humeur raakte. Het ongeluk echter wilde, dat een van de dienstmeisjes van mevrouw Bever-Hansen een maagaandoening kreeg. Mevrouw Bever - Hansen's stem klonk huilerig in de telefoon, niet van medelijden met de zieke, maar van medelijden met zichzelf, die het nu moest doen met één gedienstige. Ze smeekte haar moeder om hulp; en mevrouw Bech deed ge lijk alle moeders, de heele wereld over, ze nam van haar eigen deel en schonk dit weg, d.w.z. ze - stuurde mij - naar de stad. Bepaald in m'n schik met dat joppie was ik niet, gezien drie, vier dagen in de ge geven omstandigheden een eeuwigheid zijn. Ik laat het aan jou over, deze bekentenis op de juiste wijze op te vatten. Maar er was hier geen sprake van zin of geen zin, en ik sprak mezelf moed in met de leuze: Doe je plicht zonder om te zien en vertrok. Me vrouw Bever-Hansen was trouwens bijzon der vriendelijk tegen me; maar of mevrouw Bever-Hansen vriendelijk is of onvriende lijk, ze werkt op iemands zenuwen. Ze man keert altijd iets en ze slaapt nooit, absoluut nooit. Dit zijn haar eigen woorden, let wel want ze ziet er best uit, met een blozende kleur, en eet als een wolf. Het duurde niet lang voor het meisje in de keuken meende, me te moeten inlichten. Ik zal.je precies zeggen, wat haar scheelt, zei ze met den blik van een, wien alle wijs heid der wereld geschonken is. Haar man is veel te goed. Precies! Dat is ie. Dat een man zooveel verdragen wil; een lam is ie, ja, een lam. Uren lang kon Janna over dit onderwerp uitweiden in haar dialect. En als mevrouw nu nog een mooie vrouw geweest was! Dan. zou ze het kunnen begrijpen. Maar ze was niet knapper dan de meesten. Zeker is. dat Janna bij een vergelijking niet aan het kort ste eind zou trekken. Maar ze wist precies hoe ze 'em aanpakken moest, dat was het 'em. En hij was zoo gevoelig, en goed; hij kon niet zien, dat iemand verdriet had Als mevrouw eerst maar een tijdje gejammerd had, kon ze net krijgen wat ze wou. Janna had zeker in veel gelijk. Maar ik was blij, dat ik niet bij Janna op één learner hoefde te slapen. Ze was „geboortig" uit Oslo en had een eindeloos aantal betrekkin gen gehad, die ieder haar stempel op Janna hadden gedrukt. Opmerkelijk was het trou wens, dat de meeste mevrouwen, waar ze het over had, mispunten en echte draken waren, terwijl de mannen in den regel ge voelig waren en zoo echt goed; ze begrepen je, en waren zoo vriendelijk. (Wordt vervolgd),, j Prof. mr. P. J. M. Aalberse verlaat de woning van dr. H. Colijn te den Haag na een bespreking met den kabinetsformateur Het bekende cricket-team de Free Foresters speelde Maandag te Haarlem een wedstrijd tegen een N.C.B.-elftal. Boven: de Free Foresters; onder: een overzicht tijdens de match De 14-jarige zanger Denis Gronet arriveerde Maandag aan het Centraal Station te Amsterdam voor een tournee door ons land De start voor de autorace op de Nurburgr'mg om den «Grooten Prijs van Duitschland". Men onderscheidt Caracciola (No. 5) en Nuvolari (No. 12) Mevr. Esther de Boer yan Rijk werd Maandag 82 jaar. Een huiselijk tafreeltje in de woning der actrice op haar verjaardag Na de bespre kingen te zijnen huize over de kabinetsformatie begeeft dr. H. Colijn zich onder belangstelling van een talrijk publiek naar de Witte Sociëteit Jhr. de Graeff en prof. Slote- maker de Bruïne verlaten het Departement van Koloniën te den Haag na de conferentie met dr. H. Colijn over de kabinets formatie Austin valt tijdens zijn partij tegen Allison bij de Davis Cup wedstrijden te Wimbledon

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10