Slaagt Dr. Colijn? De kabinetscrisis. Wandgedierte Het Be&attQtiikste AUTOBUS-ONGELUK TE SLOTERDIJK. 53e 'Jaargang No. 15980 VerscHijnt dagelijks, behalve op Zon- èn Feestdagen Dinsdag 30 Juli 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13982 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel.' Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid f 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.—. ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 30 Juli. Het Italiaansche Avontuur. De stemming in Europa ten aanzien van het Italiaansche avontuur in Abessinië is een beetje hoopvoller 'geworden. Misschien heeft de Volkenbond een kans. Weliswaar beschikt de Volkenbond niet over daadwerkelijke mid delen tot vermijding van oorlogen, en moet hij met overreding' zijn doel trachten te be reiken, maar tenslotte is niet te ontkennen dat dat meermalen gelukt is. Er moge aan herinnerd worden dat in de laatste jaren herhaaldelijk op korten termijn oorlog is voorspeld, door sommigen met de grootste beslistheid en op zeer korten termijn zonder dat er iets van gekomen is. De moord op Dollfuss heeft geen oorlog tengevolge gehad. De moord op koning Alexander van Joego slavië, die „zoo leek" op den moord op den Oostenrijkschen troonopvolger te Serajewo in 1914, en waarna dus luid geschreeuwd werd: „de Geschiedenis herhaalt zich" heeft geen oorlog tengevolge gehad. De Geschiedenis herhaalde zich niet, omdat de Volkenbond dat voorkwam. Het Saarplebiscietweet u nog hoe dat. nu ruim een jaar geleden, door oorlogsvoorspellingen werd voorafgegaan? Niets van gekomen! In plaats daarvan: eerste optreden van een internationale politiemacht, nog nooit in de Geschiedenis vertoond! Ook daar behaalde de Volkenbond een succes. Nu zou het overredingsmiddel van den Volkenbond al heel weinig baten, als een of beide partijen in een dreigend gewapend conflict zekerheid van winst hadden. Maar dat hebben ze in den modernen oorlog niet meer. Dat hebben Italië en Abessinië ook niet. Italië heeft natuurlijk verreweg de beste kans, maarEr komt een groote maar bij. De credietwaardigheid van Italië is zeer wankel. De werkloosheid 111 Italië is zeer groot. Onder de jonge mannen (tot 25 jaar toe) bedraagt zij ongeveer 40 pet. en is de grootste van Europa. Een oorlog zou den "ietwat-herlevenden internationalen handel een nieuwen schok toebrengen en Italië zou daar ruimschoots zijn deel van krijgen. Dat is geen aanlokkelijk vooruitzicht. En de oorlog zelf is een onzekere zaak in een der- gelijk bergland met een ellendig heet kli maat en zonder groote bevolkingscentra, die men "met bommen uitmoorden kan. Er is, om zoo te zeggen, geen geschikte mierenhoop om op te trappen. Die negers met hun Euro- peesche aanvoerders zouden een goed-ge leide guerilla-oorlog gaan voeren. Zooiets duurt lang. Het kost ontzettend veel geld. Wie zal dat financieren? De internationale wapenindustrie heeft er wel belang bij dat alle landen zich tot de tanden bewapenen, maar weinig belang bij'het vechten zelf. Voorts moet een dictatuur extra-voorzichtig zijn met nederlagen. Echec brengt haar even snel in gevaar als zij ontstaan is en haar macht heeft bevestigd. En er is geen twijfel aan dat de dictator Mussolini, die een zeer schrander man is en de noodige lessen uit de historie heeft geput, zonder in de domme waan te vervallen dat zij zich steeds herhaalt, met al die dingen rekening houdt. Al zoo kan de mogelijkheid bestaan dat de Italiaansche dictator volstrekt niet van plan is dit avontuur tot een oorlog uit te breiden. Het is denkbaar dat hij vele honderdduizen den werkloozen mobiliseert om hun ontevre denheid daarmee te demobiliseeren, en met ai die dreiging tegen Abessinië geen ander doel heeft dan er zooveel mogelijk uit te halen. Hij kan wellicht allerlei concessies loskrijgen van Abessinië, met hulp van de bemiddelende mogendheden die een oorlog willen voorkomen. Dit ziet er niet zoo erg prettig uit, maar het is in elk geval beter dan een oorlog. Dat alles beter is dan een oorlogdie overtuiging heerscht niet alleen in Europa maar ook in Amerika. Van daar zond men mij dezer dagen de tekst van een pas gehouden radio-voordracht over het ItaliaanschAbes- sinische conflict, waaruit ik de velgende pas sages citeer: „Er gaat haast geen dag voorbij zonder dat Italië gewaarschuwd wordt tegen den prijs dien deze oorlog zou kosten. Internationale ban kiers hebben erop gewezen dat Italië's1 financiëele toestand in den laatsten tijd zeer précair is, en in geval van oorlog van slecht miserabel zou worden. De buitenlandsche be leggingen van het Italiaansche volk zijn al door de regeering gemobiliseerd. Economen hebben er dadelijk de aandacht op gevestigd dat als Mussolini al zulke financiëele trucs toepast vóór de oorlog begonnen is, hij er geen meer over zal hebben als hij meer credieten noodig heeft en de oorlog woedt. Het aantal Italiaansche soldaten, dat nu reeds aan ziekte ten prooi is gevallen, geeft een waarschuwing ten aanzien van de tien duizenden die sterven zullen eer zij zelfs het slagveld zullen hebben bereikt. Er is gebrek aan water in een gebied waar honderdduizen den Europeanen, gewend aan het comfort dei- beschaving. worden aan wal gezet. Men kan zich geen dreigender ziektehaard. geen drei gender centrum van epidemische ziekten voor stellen. Het bedreigt de gezondheid van de gansche wereld. Als een epidemie in Oost- Afrika uitbreekt zal zij over den ganschen aardbol trekken Deze overwegingen hebben ten gevolge dat overal aandrang op de regeeringen wordt uitgeoefend om dezen oorlog te voorkomen. De menschen die dat doen, en nuchter een proefbci'i ns opmaken, zien winsten voor de munitie-industrie en de oorlogswinstmakers van alle landen, maar voor zichzelf alleen een economische ramp in het verschiet". Het is wel belangwekkend deze Ameri- kaansche opinie te lezen. Men kan er tevens uit afleiden als men op het standpunt staat dat het „nou ja, zoo ver weg is" dat ook deze oorlog zijn directen invloed weer op de geheele wereld zou doen gelden. Ook op Nederland. EEN VERJAARDAG. (Mevrouw E. de Boervan Rijk is 82 jaar geworden.) Mevrouw de Boer, mijn diep respect, Voeg ik bij mijn oprechte wenschen, Gij speelt uw rol nog zoo perfect, Als weinig heel wat jonger menschen Uw rol, neen, tal van rollen wel, Waarmee g' ons lachen doet of snikken, In tragisch of in vroolijk spel, Dat ons benauwt of doet verkwikken De wereld is een schouwtooneel. Dat hebben wij sinds lang geweten, Elk speelt zijn rol en krijgt zijn deel, Ook wij, in uw gehoor gezeten. Maar als gij voor het voetlicht treedt, Om letterlijk tooneel te spelen, Dan zijn wij met de eer gereed, Voor u, als kunstnares uit velen. Op 't Nederlandsche schouwtooneel, Valt ware dankbaarheid en hulde, Rechtmatig aan de rol ten deel. Die gij zoo lang en knap vervulde. Gij, die met altijd jonge kracht. Ons aller eerbied weet te wekken. En die. als lid van 't zwak geslacht, Het sterk tot voorbeeld moge strekken. P. GASUS. Het gevaar van epidemische ziekten wordt natuurlijk versterkt door die modernste vin ding van den ridderlijken modernen oorlog: de bacillen-bom. De onpartijdige wapen industrie heeft, zooals onlangs de wapen handelaar O'Donnell aan „de Groene Amster dammer" mededeelde, dit artikel ook op ruime schaal aan de Abessiniërs geleverd. „Ja, de zaken gaan best", zei de heer O'Don nell. „Wij zijn zeer tevreden." Maar het Italiaansche avontuur is nog geen oorlog. En de overreding kan inderdaad eenige sterke argumenten tegenover Mussolini bezi gen. Wij hebben nog altijd deze groote, ja zelfs groeiende kans: dat de oorlog zichzelf, door zijn middelen, vermoord heeft en dat de heele bewapenings-waanzin. een schij 11 ver tooning is, ingegeven door angst en tenslotte niet tot oorlog leidend.... eveneens uit angst. In deze omstandigheden kan overreding een machtig middel zijn. R. P. Bezuinigingsontwerp zou spoedig worden afgehandeld. Botsing met r.k. fractie voorloopig vermeden? (Van onzen Haagschen correspondent). In parlementair-politieken kring meent men op dit moment goede redenen te hebben aan te nemen, dat nog heden dr. Colijn aan de Konin- ginp, zal kunnen mededeelen dat hij zich in staat, acht, de opdracht tot vorming van een extra-parlementair kabinet van breede samenstelling, te aanvaarden. De officieele benoeming van het tweede extra-parlementaire kabinet- Colijn zou men dan zeer spoedig tege moet kunnen zien. Terwijl voor Is te verwachten valt dat hierop het nieuwe kabinet reeds de volgende week voor de Kamer zal verschijnen ter aflegging eener regeeringsverkla- ring, en tevens om het bezuinigings ontwerp te doen afhandelen. Het ligt voor de hand dat bij een dergelijken gang van zaken wel vol doende zekerheid zal zijn verkregen dat er, in elk geval voor het oogen- blik, tusschen een dergelijk nieuw kabinet-Colijn en de roomsch-katho- lieke kamerfractie, niet weer terstond een botsing zou ontstaan. En dus verdere behandeling van het bczuini- jntwerp zonder ongelukken zal afloopen. Dr. H. Colijn overlegt met de R.K. Staatspartij. Vanmorgen heeft dr. Colijn een langdurig onderhoud gehad met Mr. Goseling, voorzitter der R.K. Staats partij en tevens ondervoorzitter van de R.K. Tweede Kamerfractie. De bespreking vond plaats vóórdat dr. Colijn zich naar den ditmaal te elf uur beginnenden, gewonen weke- lijkschen ministerraad begaf. Onze Haagsche correspondent schrijft: De rechtgeaarde Hollander pleegt niet over een nacht ijs te gaan. Maar tegelijkertijd be hoort toch ook tot de goede eigenschappen van ons volk. dat het, juist in moeilijke tijden het hoofd koel weet te houden en met rustige vastberadenheid recht op zijn doel weet af te gaan. Aan deze tweede hoedanigheid vooral moe ten wij denken, nu wij, zoo eens in vogel vlucht den gang van zaken bekijken, die zich tot dusverre heeft voorgedaan sinds de vori ge week Dinsdag het conflict tusschen het kabinet-Colijn en de R.K. Kamerfractie in den bijkans scherpst denkbaren vorm tot uit barsting kwam. Zeker, een motie van ver trouwen bleef achterwege en dientengevolge ook een daartegen stemmen van de Katho lieken, maar deze hadden met dat al bij monde van hun aanvoerder Prof. Aalberse verklaard eenstemmig zich tegen zulk een motie uit te spreken, zoo zij ter tafel mocht komen. Dit gaf Dr. Colijn c.s. aanleiding ontslag te vragen, wat reeds Donderdag' j.l. een vol dongen feit was, nadat het kabinet intus- schen eerst de noodige voorzorg in acht had genomen om gedurende zijn demissionairen staat voldoende vrijheid van beweging te hebben, om in het belang van het land al datgene te doen wat_'t in deze zeer moeilijke tijdsomstandigheden nuttig mocht achten, ook al zou daarmede de grens van het be hartigen der loopende zaken taak waar toe zich anders een demissionair bewind heeft te beperken overschreden worden. Reeds den volgenden morgen (Vrijdags) ziet prof. Aalberse zich ontboden door de Koningin, die inmiddels, terwijl het kabinet nog niet demissionair was. naar men echter mag aannemen, met volle instemming van de verantwoordelijke Ministers (de eenige offi cieele adviseurs van de Kroon), ook den raad had ingewonnen van den vice-president van den Raad van State en de voorzitters dei- beide Kamers. Zoo was dus het staatshoofd van stonde af aan gewapend niet alleen met het advies en het rapport van het kabinet- Colijn maar ook met de raadgevingen van de zooeven genoemde dignitarissen. Al deze adviezen moeten mede, de verder door de Kroon aangenomen houding hebben bepaald én b.v. geleid hebben tot het aandringen op spoedige beslissingen ajsmede tot het bevor deren van de mogelijkheid om dit maal (wat ongetwijfeld in 's lands belang was) een „ver- snelde film" van de politieke (kabinets)- crisis samen te stellen. Wanneer de heer Aalberse op Vrijdag de opdracht krijgt te probeeren een parlemen tair kabinet op zoo breed mogelijke basis samen te stellen en hij respijt vraagt, wordt hem dit verleend, maarbinnen en kele dagen zal hij. aldus het koninklijk woord, zijn beslissing hebben te nemen. Op Zaterdagavond al deelt de leider der R.K. Kamerfractie aan het Staatshoofd mee. de opdracht niet te kunnen aanvaarden. Nauw lijks een uur later raadpleegt de Ko ningin een ander vooraanstaand politiek fi guur en als de Maandagmorgen is aange broken staat reeds vast. dat Dr. Colijn. die dan ook vroeg in den ochtend daartoe op den Ruigenhoek wordt ontboden, verzocht zal worden een extra-parlementair Ministerie van breede samenstelling te formeeren. Ook hij vraagt even bedenktijd en ook hij krijgt te hooren wat hem ongetwijfeld niet ver wonderd zal hebben dat de Koningin bin nen enkele dagen uitsluitsel verlangt. Luttelen tijd nadat, deze nieuwe „eventueele" formateur bij het Staatshoofd is geweest, treedt hij al in contact met.den heer Aal berse, om nog 's middags daarop met zijn demissionaire ambtgenooten te raadkameren. Dit alles wijst er wel op. dat men zich be wust is van de wenschelijkheid met bekwamen spoed aan de politieke crisis een einde te ma ken. Hier en daar heb ik de vraag hooren opperen, of het niet een beetje te vlug is ge gaan en of het niet beter ware geweest ten minste den heer Aalberse eerst nog uit te noo- digen een extra-parlementair kabinet samen te stellen, terwijl anderen in elk geval tusschen de mislukking-Aalberse en de opdracht aan Colijn gaarne nog één opdracht aan een ander hadden gezien. Wie zoo redeneeren, vergeten echter, dat wij de opvoering van een versnelde film aan schouwen. Het is b.v. geenszins uitgesloten, dat de Koningin al onmiddellijk kon waar nemen dat zulk een nieuwe opdracht aan den leider der R.-K. fractie toch niets zou hebben opgeleverd. En verder mag men m. i. aannemen, dat de aan Dr. Colijn verstrekte (door dezen nog even in beraad gehouden) opdracht pas ver leend is, nadat blijkens alle aan de Kroon uit gebrachte adviezen hieronder ook begrepen wat de lieeren Aalberse en De Geer aan de Koningin verklaard hebben de premier hiervoor als de meest aangewezene werd be schouwd. De besprekingen die de formateur op zijn Departement met zijn demissionaire ambtge nooten hield en waarbij hij hun natuurlijk o.a. moet hebben meegedeeld wat er tusschen hem en den heer Aalberse besproken is. trekken bijzondere aandacht van het publiek. In grooten getale hield men vanmiddag de wacht voor „koloniën", totdat na ongeveer 2,A uur aller geduld beloond werd: de Ministers kwamen eindelijk naar buiten. Thans heerscht er stilte: geen bericht van beteekenis verscheen meer sinds vanmiddag. Doch het zou mij niet verbazen als men mor gen Dinsdag zou vernemen, dat Dr. Co lijn bereid (dat wil dus ook zeggen: in staat) is een extra-parlementair kabinet van breede samenstelling te formeeren. Wellicht zullen er dan nog een paar dagen mee heengaan, eer het kabinet-Colijn II in elkaar zal zitten. Naar wat ik zoo hoorde fluisteren zou dan meteen in de nog steeds bestaande vacature worden voorzien, met dien verstande, dat Prof. Slotemaker de Bruïne definitief Onderwijs zou krijgen en een ander aan Sociale Zaken zou komen. Ook is het mis schien mogelijk, dat de formateur meteen de gelegenheid te baat zou nemen voor een dus- danfge departementale indeeling te zorgen, dat onze bewindslieden het vele moeilijke werk behoorlijk af kunnen. Economische Za ken zal met het oog op de pogingen in de rich ting van meer industrialisatie de handen zoo vel krijgen, dat de instelling van een afzon derlijk Departement van Landbouw geen over bodige weelde ware: verder rijst de vraag of er niet een weg te vinden zou zijn om den Premier van zijn huidige departementale werkzaamheden te bevrijden. Dit alles betreft intusschen nog niet het teere politieke probleem. Ten dien aanzien mag men m.i. aannemen, dat zoowel Dr. Colijn als Mr. Aalberse het hunne zullen doen om 11a al wat er in de jongste week gebeurd is, in elk geval in den eersten tijd een nieuwe botsing te voorkomen. Met een beetje goeden wil over en weer moet het b.v. mogelijk zijn een door 'n nieuw kabinet-Colijn zoo spoedig mogelijk voor de Kamer af te leggen Regeeringsver- klaring zonder ongelukken te doen verloopen en vervolgens eveneens 'n ontijdig déraille ment te verhinderen, als het Bezuinigingsont werp zeer binnenkort nog zou worden afge handeld. Een vraag die in verband met dit alles na tuurlijk ook veler hoofden bezig houdt betreft de positie der R.K. Ministers. Zie ik het wel, dan is het best mogelijk, dat alle dirie ook in het nieuwe kabinet-Colijn een plaats zouden krijgen, al staan de papieren van den wel zeer los tegenover de R.K. fractie en partij staan- den Minister van Economische Zaken (Prof. Gelissen) misschien nog wat beter dan die van zijn ambtgenooten v. Schaik en Deckers. Overigens zou ik me best kunnen voorstellen, dat ook beide laatstgenoemden, nu het de be doeling is met een schoone lei te beginnen, bereid zouden zijn wederom van het kabinet deel uit te maken. „De schoone lei." Ziet daar de pracht-uit- vinding, die het mogelijk moet maken, dat Colijn n en de R.K. fractie elkaar al niet on middellijk in de haren zouden zitten. Vermij ding hiervan is ongetwijfeld mogelijk, vooral wanneer men over en weer in 's lands belang, de gave vertoont van geven èn nemen! Dr. E. v. RAALTE. Een doode en vele gewonden op de Amsterdamsche Vaart. Twee bussed en een auto in botsing. Op de Amsterdamsche Vaart bij den Uit weg is vanmorgen te ruim tien uur een buitengewoon ernstig verkeersongeluk ge beurd, waarbij een persoon werd gedood, een levensgevaarlijk gewond, terwijl verscheide- nen min of meer ernstige kwetsuren opliepen. Een personenauto, naderde uit de richting Haarlem. Uit Amsterdam reden achter elkaar een autobus uit Zwolle met zeventien leden van de Christelijke Jongelingsvereeniging „Opwaarts" en een autobus uit Heerde die dertien meisjes met een leider vervoerde. Toen de eerste bus en de uit de richting Haarlem komende personenauto elkaar op enkele meters afstand waren genaderd, zwenkte de auto plotseling naar links. Of schoon de chauffeur van de eerste auto- Radicale verdelging, onder geheimhouding en schriftelijke garantie. Alleen onze twee voudige methode garandeert U afdoende verdelging. Waar anderen faalden, slaagden wij. ZUIVERONDERNEMING „RADICAA L", Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657. (Adv. Ingez. Med.) Slaagt dr. Colijn? Dag. 1 Te Kopenhagen had voor den koning en den premier een groote boerendemonstratie plaats. pag. 4 Formosa en de Philippijnen zijn door een ty foon getroffen. pag. 4 De Joodsche bevolking te Dantzig door storm troepen bedreigd. pag. 4 Op de Bremen hadden in de haven van New- York Communistische ordeverstoringen plaats. pag. 4 I)e pers over de opdracht aan dr. Colijn. Dag. 3 Onze eier-export naar Engeland is zwaar ge troffen. pag. 3 Yele verkeersongevallen hadden plaats. pag. 3 Kinderen oorzaak van een drama. pag. 3 In Oss is men weer een bende op het spoor. pag. 3 Bij een auto-ongeluk tusschen Arnhem en Ede zijn twee menschen om het leven gekomen. pag. 2 Ernstige botsing nabij Sloterdijk. pag. 1 De cricketwedstrijd N. C. B. elftalFree Fo resters. pag. 6 De vierde testmatch EngelandZuid-Afrika. pag. 6 Engeland wint den Davis Cup. pag. a Laatste Berichten. pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Ilët Italiaansche avontuur. pag. 1 Bijzondere correspondentie: Kraakt het in Duitschland? pag. 4 Onze Ilaagsche correspondent over de kabi netscrisis. pag. 1 Van onzen Londenschen correspondent: De les der Britsclie luclitmanoeuvres. pag. 5 Een vijfjarenplan voor Engeland. pag. 2 Willy van der Tak: Het buitenlandsche boek van deze maand. pag. 2 Leonard A. Springer: Oosterduin. pag. 5 Overpeinzingen van een oud-leerling. pag. 3 Bekende Haarlemmers: Mr. B. Taconis. pag. 3 bus uit alle macht remde was een botsing niet meer te vermijden. Met een slag die tot ver in den omtrek hoorbaar was reed de personenauto tegen den voorkant van de bus, waarna hij naar de rechterzijde van den weg werd geslingerd. De bus maakte een halve slag om en kwam op een der zijkan ten op de trambaan van de Haarlemsche tram terecht. De bus uit Heerde die vlak ach ter de eerste bus reed, kwam daarmede aan de achterzijde in botsing en werd vrij ernstig beschadigd. I11 de personen-auto waarvan de voorkant geheel in elkaar werd gedrukt, zaten twee personen, van wie een, wiens naam nog onbekend is. onmiddellijk dood was. De andere, de heer J. M. Strak van Schijndel uit Amsterdam, is in zorgwekkend en toestand per auto van den Gemeentelijken Genees kundigen Dienst naar een der ziekenhuizen vervoerd. Een aantal jongens van de eerste bus en de leider en de cvhauffeur kregen door glas scherven betrekkelijk lichte wonden aan ge laat, armen of beenen. Enkelen van hen konden ter plaatse door personeel van den Geneeskundigen Dienst dat spoedig met veel materiaal ter plaatse was. worden verbon den. Anderen werden in een der ziekenhui zen verbonden. De inzittenden van de bus uit Heerde hadden geen wonden opgeloopen. Omtrent het ernstig verkeersongeluk, dat vanmorgen op den Haarlemmerweg nabij den Uitweg is geschied, kan nader worden mede gedeeld, dat de eerste inzittende van de per sonenauto, die het ongeluk veroorzaakte, de heer F. de H"ndt is geweest, wonende J. J. Cremerstraat, Amsterdam. Het onderlichaam was bij de botsing vrij wel geheel ingedrukt, zoodat de dood, onmid dellijk was ingetreden. De tweede inzittende, de heer Strak van Schijndel, is met een schedelbasisbreuk ln het Wilhelminagasthuis opgenomen. Naar het zelfde gasthuis werden vervoerd drie jongens van de Christelijke Jongelings-Vereeniging „Opwaarts"'uit 'Zwol le, die deel uitmaakten van de achttien pas sagiers der omvergereden autobus. Een van hen had een sleutelbeen gebroken, de andc-ren hadden een neuswonde en ont vellingen opgeloopen. De andere lichte ge wonde inzittenden van deze bus zijn ver bonden. Kort na het ongeluk was ook de substituut officier van justitie C. J. D van Arkel aan wezig. die na het onderzoek d autobussen en de zwaar beschadigde auto heeft vrijge geven. Een der meisjes, dat licht verwon dingen had opgeloopen, is eveneens in het Wilhelminagasthuis verbonden. Bij dc ernstige botsing tusschen een luxe auto en een autobus uit Zwolle, op den Haarlemmerweg nabij Amsterdam, werd een persoon gedood, terwijl verscheidenen gewond werden. Een foto van de plaats des onheils..

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1