PERS SPREEKT HAAR OORDEEL UIT. Vele verkeersongevallen. SIKAR RIJWIELEN SITTERSenv/D KA BINSDAG 30 JUL" I 1935 H A A R E E M'S DAGBLAD 3 Over de opdracht aan dr. Colijn. Aan de beschouwingen welke verschil lende bladen wijden aan de opdracht tot vor ming van een extra-parlementair kabinet, welke opdracht aan dr. Colijn is gegeven, ontleenen we de volgende: Het Volk (s.d.a.p.) noemt de nieuwe opdracht „Spelen met het volksbelang". Een moedige welvaartspolitiek zou volgens hel blad ,,het „reservoir" voor wanhoopscritici als Mussert en L. de Visser doen inkrimpen", Van een regeering-Colijn valt verder, naar het oordeel van het blad, geen afdoende ver dediging van de Volksvrijheden te verwach ten. Het blad eindigt zijn beschouwing aldus: „Men zal in ons geen lieden vinden, die stokpaardjes berijden of het onderste uit de kan willen hebben. Wij bezitten werkelijkheidszin genoeg om te besef fen, dat wij in een regeeringscombinatie niet alles voor het zeggen zouden hebben Wanneer men ons nochtans bereid zou vinden, de schouders te zetten onder een kabinet van economischen wederopbouw dan is het. omdat wij ervan doordrongen zijn, dat de plicht op ons rust om ook aan de.-"eerste pogingen in deze richting -al gaan die dan niet zoo ver als wij zelf nuttig en wenschelijk achten onze steun niet te onthouden. Wij hechten er aan, dit nog eens duidelijk te zeggen, omdat wij hier en daar tus- schen de politieke coulissen reeds klanken beluisterden, als zoude het ons met onze principieele bereidheid om een nieuwe regeeringskoers, gericht op het voeren van een constructieve welvaartspolitiek, te steunen, geen ernst zijn. Een dergelijke voorstelling van zaken is volkomen in strijd met een logische vorotzetting van ons streven naar het verkrijgen van een meer doeltreffend crisisbeleid. Zij be hoort tot de valsche politieke munt. die in deze dagen zoo veelvuldig in omloop is. De opdracht aan den heer Colijn kan uiteraard in ons standpunt geen ver andering brengen. Het tegendeel is het geval, omdat wij de overtuiging hebben dat voorzetting van de politiek-Colijn. voor het Nederlandsche volk niet minder dan verderfelijk zou zijn". „Logische oplossing". Het Alg. Handelsblad (lib.) acht het volkomen gerechtvaardigd, dat, nu de Katholieke poging tot vorming van een mi nisterie is mislukt, aan den leider der andere partij uit het conflict, de demissionnaire re geering, opdracht wordt gegeven een nieuwe poging te ondernemen. „Het ware voor de Kroon ook moei lijk geweest daartoe eenvoudig de ont slag-aanvrage te weigeren. Maar de thans gekozen weg lijkt ons in ieder op zicht beter. De figuur wordt nu zuiver der. Inderdaad is door het conflict en door de mislukking van prof. Aalberse's poging een nieuwe toestand geschapen voor beide partijen. Een formeel nieuw kabinet-Colijn zou voor een Tweede Kamer kunnen treden waar de jongste ervaring aan allen iets kan hebben ge.-? leerd, en'waar de aan te nemen houdin gen daardoor in toenaderenden zin zouden kunnen worden beïnvloed. Die toenadering zal noodzakelijk zijn om de regeeringsmachine weer behoor lijk op gang te helpen. Tenzij er zou worden aangestuurd op Kamerontbin ding, die echter naar onze overtuiging de verwarring slechts zou doen toene men en die een lange periode van on zekerheid zou beteekenen, welke ook voor de positie van onze munt uiterst nadeelig zou kunnen worden. In de „Groene" heeft ook prof. Josephus Jitta op zulke toenadering gezinspeeld en de mogelijkheid geopperd, dat „van hooger- hand" een poging zou woi'den aangewend om de he eren Aalberse en Colijn te ver zoenen. „In feite" schreef hij „staan zij niet heel ver van elkaar. Maar de eer van beide heeren is in het spel. Mocht een dergelijke poging worden onderno men en slagen, dan zou daarmede aan het land een ontzaglijke dienst bewezen zijn". Poging tot verzoening. De Telegraaf (neutraal) ziet in de opdracht aan dr. Colijn een poging van hoogerhand om hem en mr. Aalberse met elkaar te ver zoenen. Deze laatste staat tegenover een extra parlementair kabinet geheel vrij. „Slaagt dr. Colijn met de samenstelling van zijn extra-parlementair ministerie, dan neemt de invloed van de Kroon op den gang van zaken in ons land aanzien lijk toe. Onder de huidige omstandighe den kunnen wij dat slechts toejuichen. In tijden van nood is éénhoofdige leiding reeds een groot voordeel. Men moge het ■betreuren, dat het parlement niet opge wassen is gebleken tegen de moeilijkhe den, waarvoor het kwam te staan, de ervaring bewijst dat slechts zelden een veelhoofdige volksvertegenwoordiging de snelle beslissingen kan nemen, die in ab normale omstandigheden worden ver- eischt. Dankbaar ziet vandaag het land op naar H.M. de Koningin, die met wijs be leid aan de gebeurtenissen een wending geeft, die het gevoel van vertrouwen en zekerheid kan herstellen. In breede krin gen zal men den wensch koesteren, dat de poging door Haar gedaan om een politiek conflict, dat slechts schade heeft berok kend bij te leggen, met succes zal worden bekroond." Verrassende opdracht. „Een verrassende opdracht", aldus schrijft de Maasbode (r.k.). Van de twee beperkingen, die de opdracht aan prof. Aalberse inhield: „parlementair" en „op de breedst mogelijke basis" is de eerste vervallen, aan de tweede echter wordt vastgehouden. Dat wijst nu wel zoo uitdrukkelijk mo gelijk in de richting van opneming van de sociaal-democraten in de combinatie. Ongetwijfeld is daartoe door dr. Colijn zelf eenigermate de weg gebaand door zijn tegemoetkoming aan de niet-ongegron- de bezwaren, door den heer Albarda naar voren gebracht in verband met het capi- tulantenstelsel. De persoon van den for mateur zal ook de anti-revolutionairen makkelijker doen heenstappen over hun bezwaren tegen samengaan met de S. D. A. P. Toch lijkt ons ook deze opdracht een zeer moeilijke. De persoon van den for mateur stelt aan de katholieke fractie wel zeer zware eischen van zelfoverwin ning. Alleen de zekerheid, dat een her vormd Kabinet-Colijn niet in allen deele de politiek van het demissionnair Kabinet gal voortzetten, zal het den katholieken mogelijk maken hun medewerking te ver- leenen. Een tegemoetkomende houding ten opzichte van de katholieke fractie én bij het formuleeren van het program èn bij de keuze van zijn medewerkers mag dan ook van dr. Colijn worden verwacht, nu hij bereid bleek de opdracht in beraad te nemen. Anders ware dit beraad slechts noodelooze stagnatie." Onze eier-export zwaar getroffen. Engeland neemt maatregelen. Uitvoer tot een kwart teruggebracht. Naar we vernemen wordt deze week aan den export van eieren wederom een geweldige slag toegebracht. De Engelsche regeering wil den import van eieren beperken, waardoor het niet meer mogelijk is den export die we tot nu toe in 1935 hadden te handhaven. Gedurende de maand Augustus zullen de importen van Nederlandsche eieren in Engeland niet grooter mogen zijn dan in Augustus 1S34 d.w.z. dat de export weer op het laagste niveau wordt teruggebracht, ter wijl we juist bezig waren weer het niveau te bereiken van vóór de periode, toen Engeland den gouden standaard losliet. Dit moge blijken uit de eierenimporten in Engeland vanuit Nederland in de laatste jaren: Eerste halfj 1930 1.742.602 gr. hund. (120 st.) 1931 1.918.S02 1932 804.165 1933 476.268 1934 472.264 1935 1.772.423 Zooals de cijfers doen zien beteekent dit besluit van de Engelsche regeering dat de import uit ons land tot ongeveer een vierde wordt teruggebracht. Dit is niet alleen een geweldige tegenslag voor de exporteurs, doch evenzeer voor de geheele Nederlandsche pluimveehouderij op grond van het bovenstaande wordt den expor teurs voor de maand Augustus 1935 een uitvoermachtiging verleend tot geen grooter aantal eieren dan in de overeenkomstige maand van 1934 is uitgevoerd waarbij de verdeeling in kippen- en eendeneieren aan de exporteurs zelf wordt overgelaten. De eieren, die Donderdag 1 Augustus in Engeland worden ingeklaard zullen bij het Augustus kwantum worden berekend. Crematie prof. dr. F. A. F. C. Went. Onder zeer groote belangstelling heeft Maandagmiddag op Westerveld de crematie plaats gehad van wijlen prof. dr. F. A. F. C. Went, oud-hoogleeraar aan de Rijksuniversi teit te Utrecht. Prof. dr. H. R. Kruyt sprak namens de Kon. Academie van Wetenschappen het gevoel van diepen rouw uit over het verlies, dat de Aca demie had getroffen door het overlijden van prof. Went. Spr. herdacht den overledene in de eerste plaats als den geleerden botanicus, die zich een wereldnaam heeft verworen en wiens verdienste het is geweest, dat hij na den oorlog, toen het internationaal verband was verbroken zooveel heeft gedaan, om dit verband weer te herstellen. Ook als voor zitter van eenige Staatscommissies, heeft hij zeer veel in het belang van de wetenschap gedaan. Prof. V. J. Koningsberger sprak als leer ling en namens de Universiteit te Utrecht- Hij schetste het buitengewone werk, dat prof. Went in zijn Indische periode tot stand heeft gebracht, en dat hem in staat heeft gesteld, belangstelling te wekken voor het mooie land in de verte. Spr. zeide te weten, dat hij na mens zeer velen sprak, als hij den overledene dankte voor de overzeesche gewesten, in bet bijzonder voor 's lands plantentuin en Proef station. Prof. dr. L. G. M. Baas Becking herdacht den overledene namens de rectoren van den Senaat van de Universiteit te Leiden, alsmede namens de faculteiten wiskunde, natuur kunde en biologie. „Een groot licht is gedoofd, maar niet, nadat een groot aantal kleinere lichten is ontstoken", zeide spr. - Tenslotte herdacht d? oudste zoon van den overledene het vele, dat de familie aan zijn vader verschuldigd is. Hij dankte de aan wezigen voor de betoonde belangstelling. Teraardebestelling van Dr. G. J. Weyland. Maandagmiddag is het stoffelijk overschot van Dr. G. J. Weyland, in leven Nederduitsch Hervormd predikant te Veere. waar hij 39 jaar gestaan heeft, en 18 jaar voorzitter der Algemeene Synode der Nederduitsch Her vormde Kerk was, ter aarde besteld op de algemeene begraafplaats op Zandijk te Veere. Voorafgaande aan de teraardebestelling werd een rouwdienst in de Nederduitsch Her vormde Kerk gehouden, welke geleid wrd door den consulent der Nederduitsch Her vormde Kerk te Veere, Ds. Huetkamp te S- rooskerken. Zeer treffend schetste Ds. Huet kamp het leven en werken van don ontsla pene, zijn groote liefde voor de menschen en zijn groote liefde voor de kerk. Ruim 39 jaar heeft hij de Nederduitsch Hervormde ge meente t" Veere met hart en ziel gediend. Ds. Weyland en Veere behooren bij elkaar! Hierna spraken de voorzitter der Synode, de vertegenwoordigers van het provinciaal kerkbestuur, van het klassikaal bestuur en van andere takken der kerk. Tenslotte heeft de wereldlijke vereeniging der gemeente, bij monde van haar vertegen woordiger een laatste woord bij de lijkbaar gesproken. Na afloop der kerkelijke plechtigheid, be gaf de stoet zich op weg naar de begraaf plaats waar het woord door Ds. den Breems, secretaris der Synode werd gevoerd. De oud ste zoon van den ontslapene dankte voor de zeer vele bewijzen van deelneming, die zoo spontaan door ontelbaren waren betoond aan hem en aan zijn familieleden. MOTORRIJDER BEROOI DE EEN 60-JARIGE VROUW. Te AMSTERDAM is een 60-jarige vrouw het slachtoffer geworden van een zeer bru tale berooving. Terwijl zij. een tasch dra gende, in de Hc-mbrugstraat liep. stopte naast haar een motorrijwiel, waarvan de berijder haar met een snelle greep de tasch, die een bedrag van f 13.bevatte, ontrukte en er vervolgens in snelle vaart vandoor ging. Of schoon op haar hulpgeroep van alle kanten voorbijgangers kwamen toeschieten, was de motorrijder, van wien slechts een vaag sig nalement bestaat, reeds uit het gezicht ver dwenen Kinderen oorzaak van een drama. Ouders gingen hun ruzies uitvechten. Vischventer gedood. Te Arnhem heeft een ernstige burenruzie plaats gehad, waarbij de 28-jarige werklooze arbeider G. J. v. D. zijn buurman, den 42-ja- rigen vischventer Wennekes, met een groote behangersschaar in den rug heeft gestoken, tengevolge waarvan deze zwaar gewond naar het Gemeente-Ziekenhuis moest worden over gebracht. De ruzie was ontstaan, doordat de kinderen van D. en W. reeds onderling ruzie hadden gemaakt. De ouders bemoeiden er zich mee, waarbij v. D. zich zóó opwond, dat hij een groote behangersschaar greep en W. daar mede in den rug stak. De punt van de schaar drong den man tusschen do ribben door in de longen. W zag nog kans de straat op te loo- oen. waar hij in elkaar zakte en door de inmiddels gealarmeerde politie werd gevon den. De man werd per ziekenauto naar het Gemeenteziekenhuis te Arnhem overgebracht, waar hn is overleden. De dader is terstond door de politie ge arresteerd. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. Auto reed te water. Maandagavond om half negen is een per sonenauto, waarin vijf personen gezeten waren te Diemen. in de Weesper Trekvaart gereden, waarbij de wagen geheel onder water verdween. Dank zij het optreden van den bestuurder, die onmiddellijk na het on geluk deuren en ramen opengooide, konden allen uit het voertuig komen en worden ge red. De drenkelingen waren, behalve de bestuur der V. uit Amsterdam. J. Brandsma met hun dochter en het 2'h-jarig zoontje van deze laatste, allen wonende te Dienen. Auto rijdt tegen een boom. Maandagavond heeft op den Rijksweg bij Heerenveen, een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een auto, komende uit- Bolsward en waar in gezeten was notaris D. Feitsma en diens echtgenoote. wonende te Bolsward, reed door tot nog toe onopgehelderde oorzaak tegen een boom. De notaris werd evenals zijn vrouw zeer ernstig gewond. Zij zijn naar het ziekenhuis te Sneek vervoerd. Wielrijder levensgevaarlijk gewond. De 60-jarige de Vr.. die Maandagmiddag omstreeks 5 uur op de Brinklaan te Bussum fietste en naar links uitweek om de Gooiberg- laan in te rijden, werd door een uit de rich ting Hilversum komende auto, die achter hem reed en bestuurd werd door den heer P. uit Goor, aangereden. De V. vloog met zijn hoofd door de voorruit heen en bleef be wusteloos liggen. In zorgwekkenden toestand is hij naar de Majella-stichting overgebracht. Bakfietser aangereden. Een bakkersknecht, die op den Graafsche- weg te Nijmegen met een bakfiets reed, werd door een vrachtauto geraakt. Hij werd naar het St. Canisius Ziekenhuis te Nijmegen vervoerd waar hij na korten tijd overleed. Uitleveren via Duitschland naar Oostenrijk? Belangrijke kwestie voor de rechtbank. Voor de raadkamer der rechtbank is te Am sterdam een belangwekkende uitleverings kwestie behandeld. De Oostenlijksche regeering vraagt de uit levering van een in Duitschland geboren chemicus. In 1933 is de man verhuisd naar Weenen, waar hij anderhalf jaar heeft gewoond. Van daar trok hij naar Spanje, waar hij is ge naturaliseerd. Korten tijd geleden vluchtte hij naar Nederland, omdat Oostenrijk voor verschillende feiten zijn uitlevering vroeg. Deze chemicus hield zich langen tijd bezig met proefnemingen met morfine en hij zou een uitvinding hebben gedaan, waardoor mor fine bij gebruik niet langer schadelijk is. Bij deze proeven is hij zelf verslaafd geraakt aan de „sneeuw". Bij zijn poging om het gevaarlijk goedje hier te lande machtig te worden, is hij ge arresteerd. Het Oostenr ij ksche verzoek tot uit levering werd toen aan de Nederlandsche re geering gericht. In dit uitleveringsverzoek zijn o.a. de vol gende feiten gesteld: le. dat hij den Lithauschen consul-gene raal te Weenen zou hebben opgelicht voor 15.000 Zw. fr. en 7500 Oostenrij ksche Schillin gen. De man had een chèque afgegeven, welke niet door de Spaansche deviezen-autoriteiten was geautoriseerd; 2e. zou hij zich hebben voorgedaan als di recteur van een chemische fabriek van ge neesmiddelen. Hij zocht hiervoor een hoofd vertegenwoordiger. Hij benoemde een dame. die 6000 Oostenrij ksche Schillingen cautie stortte, waarvoor zij 20 aandeelen ln een failliete fabriek als zekerheid kreeg. Deze aandeelen waren volkomen waardeloos. Later betaalde hij 2000 Schillingen terug. Tenslotte zou hij zijn chauffeur en zieken verpleegster hebben opgelicht voor loon en voorgeschoten bedragen. Toen hij in Nederland werd gearresteerd had hii nog 5.23 in zijn bezit. Mr. Van Gigh was van meening, dat de uit levering op de gestelde gronden niet moge lijk is. 'Oostenrijk vraagt de uitlevering te doen geschieden via Duitschland. „Mijn cliënt is van meening" aldus pl. „dat men hem dan evengoed direct dood kan slaan. Hij is ervan overtuigd, dat hij nooit levend in Oostenrijk zal aankomen. Mijn cliënt was indertijd een zeer bekende persoon in Berlijn, waar hij communistische neigingen toonde. Eenigen tijd is hij in dienst van de Rus sische regeering geweest, maar door een meeningsverschil waarop zelfs een civiel OVERPEINZINGEN VAN EEN OUD-LEERLING !£en halve eeuw geleden Van den winter ben ik eens in den schouw burg achter het tooneel geweest, terwijl ze bezig waren de coulissen voor Gijsbreght v. Aemstel neer te zetten. Wij gingen er met de klas naar toe. omdat iedereen zegt dat net lang niet zoo'n vervelend stuk is om te zien als om te lezen. Ze zetten allemaal hooge stellages die met beschilderd linnen beplakt zijn tegen elkaar, houden ze rechtop met tou wen en balken en als je 't 's avonds uit de zaal ziet, is 't sprekend echt. Zoo is Zwitserland ook. Ik geloof eigenlijk, dat Zwitserland heelemaal niet bestaat, 't Zwitserland van de prentbriefkaarten dan. Het is natuurlijk net zoo'n gewoon land als het onze, maar wij lokken vreemdelingen door Markerbroeken aan t- trekken en mo lens te laten draaien en oorijzers op te doen en de Zwitsers door decors met vergezichten neer te zetten. Tegen d m tijd dat de eerste reizigers ver wacht worden zetten ze de boel op: hier een rots. daar een waterval 'als je er achter keek zou je de buis van de leiding zien lig gen, maar wij kijken er niet achter, want Oma is slecht ter been en tante Clara draagt oen elastieken kous en dus doen we Zwitser land zittend een eind verder een stuk of wat besneeuwde toppen, alles netjes om 't een of ander meer heen. Soms zijn de reizigers te vroeg en dan be trappen ze de inwoners bij de aanleg: we wa ren eergisteren in Grindelwald 'met den trein) en gingen de gletscher bekijken 'met een rij tuig». Nou. dat ding was gewoon niet af: «en vieze brij met zand en grint, en bijna geen ijs, en planken erover en alles gewoon op den beganen grond. Echt 'n restje van ver leden jaar, dat ze nog niet opgeruimd had den. Oom Johan was vol bewondering voor di vieze geschiedenis en hield een verhandeling over gletschers en derzelve nut. Ze dienen n.l, om hunnebedden te laten afzakken, waar de Germanen dan weer kannetjes met aseh en vleeschwaren onder konden zetten voor later, voor de musea. En gisteren waren we bij de Staubbachfall (per trein en per auto) en die was er heele maal niet. Ergens boven uit een stuk de cor stoof 'n beetje water naar bened n en overal in de buurt hadden ze handwijzers gezet, omdat anders niemand hem zou vin den. Somige watervallen zijn erg duur van aan leg en dan moet je er dus ook extra voor betalen (Oma). Eerst entree om door een hekje te mogen, dan moet je een regenjas huren en een paraplu en dan nog eens en tree om er in te mogen. En als je er heele maal niet op verdacht bent spatten ze je van top tot teen nat, omdat je anders de huur van je regenjas niet zou willen betalen. En iedereen die er uitkomt koopt een massa prentbriefkaarten om zijn familie en vrien den thuis de oogen uit te steken. De tijd om ze te schrijven is de avond, want 's avonds zitten we in ons hotel, omdat Oma niet van nachtbraken houdt c-n nachtbraken begint om half tien. Tante Clara schrijft de meeste prentbrief kaarten. Oom Johan zegt: Vreemd. Hoe meer prent briefkaarten men schrijft, des te meer meent men er te moeten schrijven. Maar Oma Z"gt: Ik begrijp jullie niet. Ik weet precies aan wie ik schrijven moet. En verder schrijf ik aan niemand. Iedereen is vol bewondering over deze een voudige oplossing. En dan gaan we maar naar bed. GROEP X No. IJ. proces volgde is hij weer uit Rusland naar Berlijn teruggekeerd. Volgens Duitschland is hij een „internationale Hochstapler", doch hij is in Duitschland nooit vervolgd, ofschoon men daar thans over „24 feiten" praat. Thans laten de Duitsche autoriteiten door schemeren, dat hij onder het „oude regiem" niet vervolgd kon worden Ook in Oostenrijk heeft hij langen tijd ge woond. zonder te zijn vervolgd. Zijn onder zoekingen op morfinegebied waren zeer suc cesvol en een Duitsch blad heeft hem jaren geleden „weldoener der menschheid" ge noemd. Toen hij korten tijd in Spanje was, vroeg de Oostenrij ksche regeering plotseling zijn uitlevering, waarop hij moest vluchten. Door Oostenrijk is op zijn kapitaal beslag gelegd. Op juridische gronden bepleitte Mr. Van Gigh vervolgens, dat geen uitlevering kan volgen. De rechtbank zal advies aan de regeering uitbrengen. Kantoorbediende knoeide met postzegels. Hij stal 1700 en vernielde daarvoor zijn leven. Wegens verduistering van een reeks bedra gen, die in den loop van anderhalf jaar zijn opgeloopen tot ongeveer f 1700, heeft de politie te Amsterdam een 21-jarigen kantoorbedien de aangehouden. Den jongeman, die in be trekking is geweest bij een metaalhandel aan den Groenburgwal, was o.m. het beheer van de postzegelkas opgedragen. Door hoogere bedragen op te geven dan waarvoor hij post zegels noodig had, wist hij zich telkenmale geld van zijn patroon toe te eigenen, totdat een accountantsonderzoek de knoeierijen aan het licht bracht. De gearresteerde zal ter be schikking van de justitie worden gesteld. De 82ste verjaardag van Mevrouw De BoerVan Rijk. Belangstelling uit alle deelcn der wereld. Zooals te verwachten was heeft het Mevrouw de BoerVan Rijk Maandag op haar 82-sten verjaardag niet aan belangstelling ontbroken. De populariteit van de grijze actrice bleek reeds toen Maandagmorgen de postbode zijn pogingen om alle post i nhaar brievenbus te stoppen, opgaf. Het zijn niet alleen de Ame- rikaansche filmsterren, die zich in hun „fan mail" mogen beroemen! Tientallen brieven heeft Mevrouw De Boer- Van Rijk ontvangen, in de hartelijkste bewoor dingen, van volslagen onbekenden uit alle deelen van ons land, ja, zelfs van het eiland Urk, doch ook van ver over de grenzen, niet alleen van Nederlandsche vrienden, die daar hun vacantie doorbrengen, doch ook van bui- tenlandsche kunstbroeders en zusters en an dere relaties, die van hun belangstelling blijk gaven. Van de zijde van het gemeentebestuur was het de wethouder voor de kunstzaken, de heer Walrave Boissevain, die telegrafisch zijn ge- lukwenschen aanbood. Uit Haarlem's Dagblad van 1885. Negen studenten van de hoogeschool te Oxford (Engeland), voerden Zaterdag een stuk uit, waarop zij zich lang had den gespitst. Zij roeiden met een gewone riviergiek (zooals er bij den roeiwedstrijd worden gebruikt) van Dover naar Calais, vergezeld van een sleepboot Hoewel zij hun doel bereikten, zullen zij vermoede lijk het uitstapje zoo spoedig niet weer herhalen. De zee was glad; doch zóó fel brandde de Jul'-zon op de wateren, dat twee van de acht roeiers reeds halver wege flauw vielen en zoo lang als zij waren in de boot bleven liggen. Volgens „De Globe" is dit heldenstuk ïvet voor het eerst volbracht. Reeds in 1820 hebben vier leerlingen van de School te Eton hetzelfde gedaan, en wel zonder dat een stoomboot hen ver gezelde. Door onze lens gesnapt. Mr. B. Taconis. Mr. B. Taconis werd 11 Januani te Zwolle geboren. Hij bezocht het Gymnasium te Zwolle en studeerde aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen en daarna aan de Gemeentelijke Uni versiteit te Amsterdam. Na afloop van zijn studie was hij eerst eeni gen tijd werkzaam te Harlingen bij de Inspec tie der Directe Belastingen en daarna twee jaar, eerst als adj-commies, later als com mies, bij de gemeente-secretarie van Amster dam. In 1920 trad Mr. Taconis in dienst der ge meente Haarlem, eerst als hoofdcommies bij de afd. financiën ten Stadhuize en een jaar later als hoofdcommies-redacteur in alge- meenen dienst. Thans is hij referendaris in algemeenen dienst. Mr Taconis is verder secretaris van het Scheidsgerecht voor gemeentepersoneel en be stuurslid van de Haarl. Vereeniging voor Huisvlijt. SCHOTERWEG 1 (Adv. Ingez. Med.) In Oss sleept de een den ander mee. De Zaterdagmiddag te Amsterdam op ver zoek van de gemeente-politie te Oss gear resteerde oud-Ossenaar, de 21-jarige Kees van Baardwijk, die zooals reeds gemeld een bekentenis aflegde, waaruit bleek, dat. hij de dader was van den in 1932 op het R.K. kerk hof te Oss gepleegde heiligschennenden dief stal, heeft Maandagmiddag bekend nog aan een serie inbraken en diefstallen, voorname lijk gepleegd in het najaar van 1932, mede plichtig te zijn geweest. O.m. heeft hij bekend deel te hebben ge nomen aan een in den nacht van 16 Augustus 1932 gepleegden diefstal in het kantoor van het tramkantoor te Oss, waar een klein be drag aan geld werd ontvreemd; voorts aan een in den nacht van 14 op 15 October 1932 gepleegde inbraak bij den boekhandel der firma Heys Wolf op den Heuvel te Oss. en aan een op den avond van 31 Augustus te:}2 gepleegden diefstal, ten huize van den heer Van Rossum aan de Molenstraat te Oss. Verder heeft Van B. bekend medeplichtig te zijn geweest aan tal van kleinere inbraken. Naar aanleiding van deze bekentenissen is door de gemeente-politie te Oss gearresteerd, de 29-jarige Ulyn, wonnende in Oss. Deze heeft ongeveer 35 diefstallen en inbraken be kend. Tevens is nog een zekere Van L ge« arresteerd.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5