1 De les der Britsche luchtmanoeuvres. m)) AKKERTJES Helga's weddenschap. DINSDA G 30 JüCT 193" TT A A K r M'S A G B E X D' STADSNIEUWS Voor Haarlem's Kantonrechter. De drie kruidenbitters. Wanneer er een wiskunde-minnaar achter de balie had gestaan, zou hij zijn ooren ge spitst hebben, want het werd een vraagstuk met twee onbekenden; een van het openbaar ministerie en een van den verdediger Mr. de Rijke. Maar afgaande op de gelaatsuit drukkingen van het luisterend publiek, wa ren er geen wiskunde beoefenaars en de on bekenden lieten de tribune koud, zoodat we er ook verder niet veel aandacht aan zullen schenken, maar ons bezighouden met de be kende zaken. Vast staat, dat op 10 Juni in den avond een auto stil stond in de Joh. Metzgerstraat te Zandvoort en dat achter het stuur iemand zat, die ongeveer met zijn neus op het raa lag. Vast staat, dat een agent dit zag en zich naar de auto begaf, maar dat de be stuurder zich toen oprichtte en langzaam wegreed. Vast staat verder, dat hij bij het nemen van een bocht zoover links van den weg kwam, dat zijn linker wiel over het trottoir reed; ook is zeker, dat de agent den bestuurder gesommeerd heeft te stoppen, maar dat deze het niet deed, doch de auto wat verder een garage binnenloodste. Hier stapte de heer uit de auto en de agent die hem gevolgd was, nam hem meteen bij zijn kraag onder kraag is ook de mouw van de jas begrepen en geleidde hem naar hef bureau, waar de heer voor dronkenschap in een cel werd gestopt waaruit hij vele uren later werd ontslagen. Dit alles staat vast en bovendien nog, dat de heer een uurtje voordat hij in voormelde houding achter het stuurrad was gezien, in een café drie glazen kruidenbitter had ge dronken, zijnde dit jenever met een of ander aftreksel. Aangezien een rechtschapen kaste lein 21 borrels uit een liter schenkt, vertegen woordigen de drie bitters een zevende liter jenever en ieder moet nu maar zelf beoor- deelen, of die hoeveelheid iemand dronken zal maken. Wellicht zullen de antwoorden verschillend zijn naar den aard en de op vattingen van de oplossers van het vraag stuk. Want dit is nu eigenlijk het kardinale punt: had die bewuste heer er op dat tijd stip teveel aan gehad en zoo ja, was.hij dan bepaald dronken geweest of zoo niet, was hij dan er toch dermate door beïnvloed, dat het niet verantwoord was, dat hij een auto be stuurde? Het openbaar ministerie zei: hij was dron ken, want twee agenten en een brigadier hebben hem gezien en gesproken en verkla ren dat hij deed zooals een dronken man doet: onvast ter been zijn, lodderig uit de oogen zien, naar drank rieken en geen ver standige taal spreken. Wat?, zei Mr. de Rijke, ik kom hier met burgergetuigen en die verklaren dat de man niet waggelde en niet als een dronken man deed. En hij sprak heel verstandige taal, want hij zei tegen den agent, die hem vast greep: „Laat me maar los; ik loop wel mee, 't is zoo'n gek gezicht als je vastgehouden wordt". z Ja, dat was geen onverstandige taal, maar er is een spreekwoord dat zegt: kleine kinde ren en dronken menschen zeggen de waar heid en dronken zijn schijnt dan toch ver- standigen taal niet Uit te sluiten. Wat die borrels betreft, zei de verdediger, die had de man gedronken, omdat hij pijn in zijn maag had, men heeft het van de ge tuigen gehoord, dat hij, in 't café komende, had gezegd: ik voel me niet lekker en toen had de kellner kruidenbitter aangeraden. Het openbaar ministerie vond dit een rare manier van doen. Als men zich onwel voelt, gaat men naar den apotheker en niet naar den kellner om advies en wie is nu zoo dom om jenever te gaan drinken, als hij pijn in zijn maag heeft? Mr. de Rijke zei, niet te willen beweren, dat jenever aanbevelenswaardig was, maar het is een feit, dat menigeen nog gelooft in de heil zame werking van een kruidenbittertje of een ander alcoholhoudend product en we hebben zei de verdediger, hier geen man. die zich in de kroeg was gaan bedrinken om dan achter het stuur te gaan zitten, maar iemand, die gene zing voor zijn pijenliijke maag zocht. Dat hij later met zijn neus op het stuurrad lag, was ook weer als reactie op een krampaanval; de kruidenbitters hadden blijkbaar niet geholpen, maar dat kan hij toch niet weten. De ambtenaar voerde hier weer tegen aan, dat hij na het eerste bittertje wel gemerkt zal hebben, dat het niet hielp en drie bitters had hij niet behoeven te nemen. En zoo betwistten de ambtenaar van het openbaar ministerie en Mr. de Rijke elkaar den palm der overwinning. De kantonrechter liet al die welsprekendheid over zich uit storten en bleef onbewogen. De ambtenaar had geëischt: voor openbare dronkenschap f 5, voor niet voldoen aan het stopbevel f 15, voor het rijden overliet trottoir f 15, voor het niet geven van een signaal f 1 en voor het besturen van een auto onder den in vloed van gebruikten alcoholhoudenden drank 3 weken hechtenis met een jaar ontzegging van het recht om een auto te besturen. Er werd aan herinnerd, dat de verdachte een paar jaar geleden ook al voor het besturen onder den invloed was veroordeeld. De verdediger achtte niets bewezen en zei: signalen moet men alleen geven als de vrij heid en veiligheid van het verkeer het vorde ren, wat niet is gebleken. Het uithalen naar links was noodig geweest voor uitwijken, dron kenschap is alleen strafbaar als het zoodanige uiting van dronkenschap is, dat men er zich aan kan ergeren en niemand had zich ge- ergerd. integendeel alle getuigen, die den man in de garage gezien hebben, behalve dan de agent, vonden den heer zoo normaal als 't maar kan en dat de agenten hem op 't bureau voor dronken aanzagen, zal hiervan komen, dat de man erg geschrokken was, 't is geen kleinigheid als een agent je opeens in je nek neemt. Dan heeft hij niet gestopt omdat hij den agent niet gehoord heeft, trouwens, men be hoeft, zei de verdediger, niet altijd te stoppen; alleen, als de vrijheid of veiligheid van het verkeer dit vorderen, en dat was 't geval niet. Dat was 't geval wel, zei de ambtenaar, want een dronken man achter het stuur is een ge vaar en als een agent vermoedt, dat hij met zoo iemand te doen heeft, heeft hij zeer zeker het recht hem te doen stoppen en moet de bestuurder gehoorzamen. De kantonrechter gaf vonnis: openbare dronkenschap niet bewezen, wel: sturen onder den invloed en de andere delicten. De Nieuwendammer heer kreeg 2.- voor het niet toeteren, f 10.- voor het niet stoppen, nog eens 10 - voor het niet voldoende op den weg blijven en 14 dagen hechtenis voor waardelijk met 2 jaar proeftijd, bovendien in trekking van het rijbewijs voor 6 maanden en 200.- boete voor rijden onder den invloed van alcoholhoudenden drank, al met al een bittere nasmaak van de kruidenbitters. HET VERWIJDEREN VAN TRAMRAILS. De tramrails van de opgeheven Ceintuur baan zijn, nu ook de Kleverparkweg en Kruis wegviaduct daarvan bevrijd zijn. geheel op geruimd. Tot vreugde van de wielrijders. Ook de rails van de opgeheven tramlijn VerwulftOverveen zijn bijna alle opgeruimd. En nu is men bezig een stel rails op te breken in de Kruisstraat, n.l. van de baan, die vroeger van de Groote Markt via de Smedestraat op de Kruisstraat kwam. Als gevolg van het op ruimen van de tramrails zijn er reparaties aan- en vernieuwingen van straten noodig geworden. NED. ORGANISTENVEREENIGING. Mej. Charl. A. Hulshof f. alhier, slaagde voor Dipl. A. van de Ned. Organisten Vereen, te Amsterdam. Zij was leerlinge van de heeren Hendrik Andriessen en Jacob Bijster. PERSONALIA. Bij de examens van de Nederl. Organis ten Vereeniging te Amsterdam is geslaagd onze stadgenoot de heer Cor Smit, leerling van den heer Jacob Bijster. LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOSTVERZEN- VAN 30 Juli—4 AUGUSTUS 1935. Ned. Indië, zeepost via Rotterdam per s.s. Kota Baroe 2 Aug. gewone stukken 2.15; mail via Marseille per m.s. Indrapoera 1 Aug. gew st. 14.40 vliegdienst Amsterdam-Bandoeng 31 Juli en 3 Aug. gew. st. 3.25. Suriname, vliegdienst New York—Paramaribo 30 Juli gew. st. 19.10. Aruba, Bonaire, Curacao, mail via Liverpool 2 Aug. gew. st. 9.25; vliegdienst vanaf New York 1 Aug. gew. st. 9.25, 6 Aug. gew. st. 9.25. Ver. Staten van Amerika, Canada en Mexico via Cherbourg 30 Juli gew. st. 19.10; via Southampton 31 Juli en 1 Aug. gew. st. 9.25; Canada, via Glasgow 1 Aug. gew. st. 16.45; via Rotterdam 2 Aug. gew. st. 19.10. Argentinië, Brazilië, Chili en Uruguay via Lissabon 4 Aug. gew. st. 2.15; via Lissabon 5 Aug. gew. st. 16.45; Brazilië via Amsterdam 31 Juli gew. st. 3.25; vliegdienst Duitschland Zuid Amerika 31 Juli gew. st. 15.—; vliegdienst Frankrijk—Zuid Amerika 3 Aug. gew. st. 9.25. China. Hongkong, Japan, Philippijnen, via Siberië 1 Aug. gew. st. 18,35. Vliegdienst als Nederl. Indië. Britsch Indië, via Marseille 1 Aug. gew. st. 9.25; vliegdienst AmsterdamBandoeng 31 Juli en 1 Aug. gew. st. 3.25; vliegdienst Lon denCalcutta 3 Aug. gew. st. 2.15. Ceylon, via Marseille 1 Aug. gew. st. 14.40; via Napels 2 Aug. gew. st. 13.15. Vliegdienst als Britsch Indië. Penang en Siam, via Marseille 1 Aug. gew. st. 12.30; vliegdienst LondenSingapore 3 Aug. gew. st. 2.15. Vliegdienst als Ned. Indië. Singapore, via Marseille 1 Aug. gew. st. 14.40: via Napels 2 Aug. gew. st. 16.10. Vliegdienst als Ned. Indië en Britsch Indië. Irak (Mesopotamië), via Instanbul 1 Aug. gew. st. 3.25; via Brindisi 2 Aug. gew. st. 10.40; via Istanbul 5 Aug. gew. st. 2. Vliegdienst als Britsch Indië. Palestina, via Marseille 1 Aug. gew. st. 14.40; via Brindisi 2 Aug. gew. st. 9.25; via Napels 3 Aug. gew. st. 13.15. Vliegdienst als Britsch Indië. Egypte, via Marseille 1 Aug. gew. st. 14.40; via Brindisi 2 Aug. gew. st. 9.25; via Napels 3 Aug. gew. st. 13.15; via Piraeus 4 Aug. gew. st. 22.30; vliegdienst als Britsch Indië en Lon denKaapstad 31 Juli gew. st. 3.25. Oost Afrika, via Marseille 31 Juli gew. st. 5.45; via Marseille 1 Aug. gew. st. 9.25; vlieg dienst LondenKaapstad 31 Juli gew. st. 3.25; vliegdienst LondenJohannesburg 3 Aug. gew. st. 16.4-5. Zuid Afrika, via Southampton 1 Aug. gew. st. 16.45. Vliegdienst als Oost Afrika. Australië via Marseille 1 Aug gew. st. 9.25; vliegdienst LondenPort Darwin 3 Aug gew. st. 2.15. Vliegdienst als Ned. Indië. Nieuw Zeeland, via Cherbourg 30 Juli gew. st. 19.10 via Marseille 1 Aug. gew. st. 9.25. Vliegdienst als Australië. LONDEN, 27 Juli. (Van onzen correspondent). Deze week hebben de militaire vliegtuigen van den vroegen avond tot den vroegen och tend gebromd in de nachtelijke lucht boven Londen en naaste omgeving. De nacht is zoo veel stiller dan de dag en daaraan zal wel de gewaarwording zijn toe te schrijven, dat het gezoem der motoren ook uit eindelooze verten tot ons doordrong. Het leek onophoudelijk, als het zacht gesnor van duizenden insecten in de warme zomersche lucht van een bosch of tuin. Het hield de menschen wakker, die vergoeding zochten voor deze schade in de aanschouwing van de machines, die zeer hoog schenen te vliegen en alleen zichtbaar waren in de groe ne, roode en witte lichten, als dwalende ster ren op reis door het firmament en zich ver meiend in de hemelsche ruimte en genietend van de schoonheid van Orion, Cassiopeia en De Groote Beer. Daarmee kon echter de belangstelling niet zijn uitgeput. Het fenomeen was niet alleen een beproeving voor het oor en een tractatie voor het oog; het had een zekere angstwek kende beteekenis. Het doel dezer manoeuvres was o.a. te ontdekken in hoeverre de bevol king in tijd van oorlog kon worden beschermd tegen aanvallen van vliegtuigen. De uit komsten kunnen de burgers niet bijster ge rustgesteld hebben. De verdedigers hadden wel meer succes dan men had verwacht, want den eersten nacht werd tweederde deel van de aanvallende toestellen door de verdediging te ruggedreven, zoodat de bommen niet konden vallen waai- men ze had willen laten vallen; en den tweeden nacht kon de helft van de aanvallende macht haar kwade voornemens niet ten uitvoer brengen. Niettemin moest de verdediging zich tevredenstellen met een be trekkelijke overwinning. In de meedoogen- looze werkelijkheid beteekent het onderschep pen van luchtraiders hun verstrooiing, in welk proces zij kwaad kunnen blijven doen, of hun vernietiging en wellicht die van de verdedi gers. Het-resultaat der manoeuvres is ont moedigend voor aanvallende luchthorden in zooverre dat deze horden op ernstige verliezen moeten rekenen. Maar ontmoedigen is blijk baar het eenige wat een verdediging kan doen. De burger kan er den troost uit putten welken hij er in kan ontdekken. Veel is het niet. De naties, die zich op den luchtoorlog voorberei den, zullen door deze en soortgelijke uit komsten van luchtmanoeuvres waarschijnlijk worden bewogen meer machines voor het wer pen van bommen te bouwen om de verliezen te kunnen aanvullen. Het betrekkelijk succes van de verdediging in de Londensche manoeuvres kan grooten- deels worden toegeschreven aan het werk van waarnemers op den grond, een vrijwilligers korps van burgers, die tot taak hadden in de zuidelijke graafschappen van het land naar raiders uit te zien. Zij waren in vele gevallen in staat de bevelvoering der verdediging vol ledig in te lichten over de routes, welke de aanvallers namen. De wolkelooze lucht was hier een groot voordeel. Aan het einde van een der nachten konden deze waarnemers niets uitrichten, omdat toen wolken hun waarne ming verhinderden. Een der aanvallen werd bij daglicht ondernomen en in dit geval bleek de waarde van de verkenningspatrouilles der verdediging (vliegtuigen die heen en weer vlie gen op een hoogte van 3000 M. dwars op de veronderstelde richting van den aanval). I taak van deze machines was tevens den strijd aan te binden tegen vijanden, die op den grond waren gesignaleerd. Aldus werd de tijd gewonnen, welke een vliegtuig op den grond behoeft om op te stijgen en naai* de bom menwerpers op te klimmen. A. K. v. R. Oosterduin. Op- en Ondergang. Een geschiedenis die zich herha&id heeft. Zij, die belang stellen in de geschiedenis onzer Nederlandsche Tuinkunst, zullen bij het nasnuffelen over de wording onzer groote buitenplaatsen herhaaldelijk ervaren hebben, dat deze dikwijls klein opgezet, maar lang zamerhand uitgebreid zijn niet alleen door bijvoeging van nieuwe gronden, maar ook door samensmelting van kleinere buitens tot een groot geheel. Een mooi voorbeeld daarvan is het gesloopte landgoed Oosterduin dat een maal bestond tusschen de landgoederen Bent- veld-Elswoud en nu villapark is. Voor bewoners van Aerdenhout in 't Villa park Oosterduin is het niet onaardig te lezen, wat de heer C. J. Gonnet in leven oud-Rijks archivaris, daarover indertijd schreef. Men vindt het in het Jaarboekje 1934 der Ver eeniging „Haerlem". Ik raad hier het boekje ten zeerste aan. De schrijver vertelt ons daarin wat er in den loop van 3 eeuwen daar in den Aerdenhout en omgeving is geschied. Hoe de Aerdenhout is ontstaan en dat dit bosch toch niet een over blijfsel is van een oerbosch, gewijd aan de Germaansche godin Hertha en volgens wijlen F. W. van Eden daaraan zijn naam te danken heeft. Reeds vroeger heb ik er op gewezen dat de oude eikenlanen duiden op kunstmatige aanplant van vroegere buitens als Spiegelen- burg alias Nuyssenstein, enz. Breedvoerig en gedocumenteerd vertelt de heer Gonnet ons de geschiedenis van den groei van dit landgoed, maar ook, dat wegens de slechte tijden den eigenaar het te duur werd zulk een uitgestrekt bezit te onderhouden en hij daarom in 1835 het huis liet sloopen, de boomen vellen en de terreinen voor teelt- gronden maken, die later weder grootendeels met hakhout beplant werden. De laatste jaren waren Oosterduin's gron den in het bezit van wijlen den heer G. v. d. Vliet, te Overveen. die er wegen door liet ma ken en de terreinen liet verkavelen. Wat een maal is opgebouwd uit samenvoeging van klei nere buitens is weder teruggegaan tot nog grooter aantal veel kleinere buitentjes en villatuintjes. Wij verkeeren weder in een dergelijken toe stand als 100 jaar geleden. Met moeite en zorg opgebouwde buitens worden wegens zorgelijke tijden verlaten, gesloopt en verdeeld. Zoo gaat het nu eenmaal in de wereld: Op- en Onder gang. LEONARD A. SPRINGER. MET PENSIOEN. Op 1 Augustus a.s. hoopt de heer J. Th. Kristel, rijtuig-bankwerker der Centrale Werkplaats alhier, na 38 jaar den dienst met pensioen te verlaten. PALEN WORDEN GEHEID VOOR DE NIEUWE BRUG OVER HET SPAARNE. Het Zuider Buiten Spaarne krijgt een nieuwe, groote brug, die tegen het eind van dit jaar gereed zal zijn, indien ten minste het winter weer zal meewerken. Nu is men met het heiwerk begonnen en tachtig van de achthonderd palen staan al op hun plaatsen. Dagelijks dreunen de gronden aan de Rustenburgerlaan van de trillende hei machine, die gestadig bij eiken val van het blok, de paa leen eind dieper den grond in stuwt. De nieuwe brug zal het verkeer naar Am sterdam en Den Haag voor een groot deel af leiden van de stad, hetgeen vooral voor de Anthoniestraat, Lange Brug en omgeving een aangename tijding' zal wezen. Over een maand zal het heien afgeloopen wezen en wordt met den eigenlijken brugbouw worden begonnen. Het is belangwekkend te zien hoe de bouw van ondergrond en brug vordert en er zijn ook voortdurend een aantal toeschouwers die het werk gadeslaan. die nare schele hoofdpijn, steeds op dezelfde plaats? £oo'n dof, drukkend gevoel, vervolgens diep borend en niet meer om uit te houden? Een half uur rust, zoek de stilte en een of twee Neder'ardsch van die "AKKERTJES" zullen Product u oogenblikkelijk verlichiing brengen en ongemerkt de pijn geheel doen verdwijnen. Per 12 stuks slechts 52 cenl. Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS (Adv. Ingez. MedJ HOOFDAGENT VAN POLITIE MET PENSIOEN. Met ingang van 1 Augustus a.s. is aan den hoofdagent, van politie H. Huneker. eervol ontslag verleend. Hij trad hier 20 Februari 1908 als agent vierde klase in dienst. Sinds 1 Februari 1932 was hij hoofdagent. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij dén inzender niet teruggegeven. De Kerk en de Oorlog. Wanneer er één probleem is, dat in het teeken van de belangstelling van denkende en voelende menschen staat, dan is het wel dit: Hoe staat de kerk tegenover het vraag stuk van oorlog of vrede? Er wordt over ge klaagd (en m.i. terecht), dat de kerken te weinig in deze richting doen. Het staat evenwel ongetwijfeld vast, dat de kerk invloed kan uitoefenen, zoowel ten gunste van den vrede als van den oorlog. Geen enkele kerk (en er zijn er vele) mag evenwel dit vraag stuk onbesproken laten, aangezien het een der meest brandende problemen is van dezen tijd. En dan ga men van deze basis uit: Hoe moet onze houding zijn in verband met het Evangelie van Christus? Laat elk kerkge nootschap deze vraag grondig onder de oogen zien en zich bewust zijn van de groote verantwoordelijkheid, welke zij draagt ten opzichte van hare gemeente en daardoor tegenover de gehee'.e wereld. Als de kerken positief den weg van den vrede volgden, zou de beschaving gered zün! Dit nu lijkt een heel sterke uitspraak, doch men onder schatte de draagwijdte van den constanten en prositieven invloed ten gunste van den vrede, aangewend door alle kerkgenootschap pen ter wereld, niet. Laat ons evenwel met ons kleine land beginnen. Doet nu eens weg, alles wat u van elkander scheidt. Wij zijn kinderen van één Vader, behooren tot het groote gezin van Gods Koninkrijk, en kunnen als leden van een of ander kerkge nootschap onze eenheid in Hem erkennen, al is onze formuleering van die éénheid niet gelijkvormig. Te weinig wordt er de nadruk op gelegd, dat de taak van de kerk aller eerst is, haar leden op te voeden tot zedelijk hoogstaande menschen. van wie verwacht kan worden, dat z-ij hun leven hebben ge toetst of zullen toetsen aan het Evangelie van Jezus Christus. Indien de besturen der verschillende kerk genootschappen mochten weigeren het pro bleem kerk en oorlog ter hand te nemen, zouden de leden van alle kerken dit indivi dueel kunnen doen. Het ligt minder voor de hand, dat men uit een kerk geweerd wordt, wanneer men geen geweld wil gebruiken, wanneer men niet dcoden wil, noch aan oorlogsvoorbereiding meewerken, dan wan neer men dit wel wil doen. Dit probleem is een brandend probleem en de oplossing er van zal een machtigen invloed ten goede kunnen uitoefenen. Denkt u eens in. dat een predikant op een goeden Zondagmorgen van den kansel verkondigt, dat hij den weg van den Vredevorst zal be wandelen en zijn gemeente opwekt hetzelfde te doen! Denkt u eens in. dat een Priester, zijn con gregatie zegenend met de woorden: ..De vrede des Heeren zij altoos met u". daarbij zijn werkelijken en waarachtigen Vredeswil vereenigt met dien van den Christus, wiens boodschapper hij is. Van den kansel, van het altaar, vanuit de catechisatiekamer en de Zondagsschool kan zóóveel machtige Liefde uitgaan, zooveel opvoedende Liefde, die het eenheidsbesef wakker roept tusschen alle menschen. Zwijgen mogen wij niet langer, en wan neer de geestelijke leiders niet willen of niet durven spreken, dat dan de gemeente haar stem verheffe en duidelijk haar gevoelens formuleere. Laat ons de eenheid van alle leven besef fen, dat zich in verschillende vormen open baart. zooals dit zoo prachtig wordt uitge drukt in onderstaande regels: „O, verborgen leven, trillend In leder atoom, O. verborgen licht, stralend in ieder wezen, O, verborgen liefde, alles omvattend in Eenheid, Moge ieder, die één zich voelt met u, Ook één zich weten met elk ander". X. FEUILLETON. Uit het Noorsch door SIGRID BOO. 26) (Nadruk verboden). Als je lust hebt, gaan we verder den tuin in en verlaten het centrale deel, waar tafel tjes. banken, stoelen en zonneparasols on danks alles het mystieke der natuur ver jagen. terwille van de gemakzucht der men schen. We zoeken de open plaatsen, waar grasvelden zich fluweelig uitstrekken onder oude, vreemdsoortige boomen Eigenlijk is ook dit niet een geschikte plek voor een ka mermeisje; maar ik kan hier rondwandelen zonder dat het wordt opgevat als heilig schennis. Hoe wonderlijk, dit verschil tus schen de exotische planten en onze inland- sche. De vreemde boomen zijn sierlijk van vorm. prachtig van silhouet, doch staan som ber en onbeweeglijk, lerwijl berken en vo gelkers en linde en beuk spelen met zon en wind en het licht hun bladerkroon door zeeft. O, de namen te weten van al wat er groeit in dezen tuin. Hier staan alle soorten esch- doorns. Hier groeit de zilverwilg en bruine hazelaar en rood panikgras en rietgras. Lin de en ahorn en populier, zilverspar en edel- spar en dwergsparren. Gewone beuken en bruine beuken. En alle mogelijke vruchtboo- men. En omdat er hier zooveel boomen zijn, is het een eeuwigdurend suizen boven je hoofd. Ja. als men er toe over zou gaan wa kend te droomen. dan zou het hier moeten wezen, waar de wind ruischt in het loof: de wind, die komt van verre, over de zee. en spreekt in velerlei taal van velerlei wondere dingen. Van leven en dood. vreugde en lust. verdriet en hartstocht, van liefde, het meest van liefde. Als ik het niet alles verkeerd ver tolk. Waar de grasvelden eindigen, begint de wildernis: het park in zijn natuurlijken staat zwak afglooiend naar de rivier. Hier zit ik met m'n stopwerk en schrijfgerei op een bank, volgekrast met harten, letters en jaar tallen. Het is zaak, zooveel mogelijk het nut tige met het aangename te vereenigen. De kousen dienen gestopt en de brieven moeten geschreven; en het zou een mooi ding zijn, als de zon onderdehand m'n bleeke wangen en roode handen wilde bruin branden. Als de weddenschap eenmaal gewonnen is. mag ik heuscn wel naast den ring een half jaar lang een gratis abonnement hebben bij een manicure Weliswaar ken ik iemand die zegt. dat handen er zóó en niet anders moeten uit zien; maar dat is enkel nonsens om mij te troosten. De menschen hier denken blijkbaar aan niets anders dan zich verloven en trouwen. Het laatste span. dat van stapel geloopen is, zijn Astrid Bech en Ytter, de schilder. Een bijzondere verrassing was dit nu niet bepaald na al zijn bezoeken hier. Astrid Bech heeft zoo weinig gevoel voor kunst als je je slechts voorstellen kunt; dus komt er vanzelf het gewenschte evenwicht in dit huwTijk. Haar natuur kent geen kronkelwegen en stiekeme achterafj es. en is daarom buiten gewoon up to date. Even onmogelijk als ze geweest zou zijn in den rococotijd, even goed is ze op haar plaats in het hypermoderne milieu. Zwart, glad haar, heeft Astrid Bech, bleeke scherpe gelaatstrekken, koude oogen, die geen vrees kennen, een kristal-heldere stem. Steeds eenvoudig gekleed, maar bru taal van kleur. Bijna altijd met een sigaret in een felgroen, lang pijpje. Ongelooflijk eer lijk; zóó eerlijk, dat. velen in den waan ver keeren, dat ze geestig is, hoewel ze absoluut geen gevoel voor humor heeft. De menschen zijner zoo weinig op ingesteld, de waarheid te hooren, dat ze meenen, met een aardig heidje, een grap, te doen te hebben, als hun onomwonden de waarheid wordt voorgezet. Nu zal ik je vertellen, hoe ze een telefoni- scheri gelukwensch opnam: Dank je! dank je! Ja, ik mag hom wer kelijk graag. Knap is hij h elemaal niet. maar ze zeggen, dat hij als schilder heel goed moet zijn. Ik denk niet dat ik me zal ver velen, want hij is beslist gezellig, en boven dien ben ik nu op een leeftijd, dat ik trou wen wil. Het heeft me altijd afschuw'lijk geleken, een ouwe vrijster te worden. Hij zegt, dat hij me niet om m'n geld neemt. Als we niet kunnen opschieten met elkaar, gaan we natuurlijk scheiden. Ja, aldus sprak een jong-verloofde. Ik ben ervan overtuigd dat de persoon aan het an dere einde van de draad lachte en dacht, ach, wat is die Astrid geestig. En het waren enkel haar heel gewone, dood-nuchtere op vattingen. Moraal: zeg precies, hoe je over de dingen denkt, en de menschen zullen je verslijten voor een buitengewoon, daverend humorist. Populair kan een zoo eerlijk mensch niet zijn, vooral omdat ze zoo meedoogenloos en onnoodig eerlijk is. maar de menschen ra ken vanzelf aan haar gewend. Ik dacht heusch, dat ik zelf van modern kaliber was. maar den eersten keer, dat ik Astrid tegen haar moeder hoorde zeggen: Wat ben je vandaag rimpelig en oud, heelemaal niet knap! kreeg ik een schok. Het is alleen opmerkelijk dat deze menschen die met alle geweld anderen de waarheid moeten zeggen het volstrekt niet zoo noodzakelijk vinden ook hun plezierige conclusie's mee te deelen. Aangezien je zoo vriendelijk bent. belang te stellen in mijn doen en laten. Grete. wil ik je een gesprek overbrengen, dat ik giste ren hoorde. Onder de groote parasol in den tuin werd koffie gedronken en waren de jonge heeren en dames in levendig gesprek. Achter de seringenstruiken stond ik en nam de tuinbank af op bevel van mevrouw. In eens hoor ik een damesstem zeggen: Eigenlijk had het Lotten moeten zijn, die nu verloofd raakte. Ik hou van orde en regel, en ik vind: de oudste eerst. Waarop de onbarmhartige Astrid ant woordde: Lieve mensch. Lotten wordt nu eenmaal altijd verliefd op absoluut onmoge lijke types. Den laatsten keer had ze een muziekonderwijzer bij den kop. die minstens 50 jaar ouder was dan zij; en nu is het een chauffeur. Gelach. Lotten waagde een zwakke poging tot pro test, ondersteund door haar moeder. Weer de damesstem: Ja. maar jullie hebt nu ook den knapsten chauffeur, die op twee beenen rondloopt. Astrid: Zeg liever, dat we de vreemd- soortlgst-e bedienden hebben, die op twee beenen rondloopen. Zitten we met een moei lijk woord in een Engelschen roman, dan roepen we ons kamermeisje; en weten we geen weg met een lastig kruiswoordraadsel, dan roepen we onzen chauffeur. Ja. dikwijls wisten we gewoon niet. wat we er van denken moesten, zei mevrouw Bech. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7