fkatteficAe, ëoudvaetl Mr. M. Slingenberg minister. Dr. Colijn vormt nieuw kabinet. Hel Beêat^eijlisie 53e Jaargang Nb. 15981 Verschijnt dagelijks, behalve öp Zon- en Feestdagen Woensdag 31 'Juli 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. YV. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. f 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag e» aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN- HAARLEM, 31 Juli. Minister Slingenberg. Tot minister van Sociale Zaken in het tweede kabinet-Colijn is benoemd mr. M. Slingenberg. Eerste-Kamerlid, gedeputeerde van Noord-Holland, ex-wethouder van Haar lem, notaris en advocaat. Deze lange opsom ming kenmerkt reeds den man van buiten- gewonen werklust. Als zoodanig kent vooral Haarlem hem dan ook. Hij heeft in 't open bare leven van deze stad een zeer belangrijke plaats ingenomen, gestadig groeiend in be langrijkheid, sinds hij als jong advocaat in Augustus 1910 voor het eerst tot raadslid werd gekozen. Mr. Slingenberg's benoeming tot minister valt dus vrijwel samen met de voltooiing van een kwarteeuw arbeid in openbare functies, en ongetwijfeld zal zij voor hem de kroon zijn op een zeer succes volle carrière. De erkenning van groote be kwaamheden en groote energie ligt er in opgesloten. Het is pas ruim een jaar geleden dat hij aftrad als wethouder van Financiën der ge meente Haarlem, welke functie hij vijftien jaar achtereen vervuld had. In dit wethou derschap ik heb het indertijd in deze ru briek „de sleutelpositie" genoemd kwam (hij als stadsregeerder tenvolle tot uiting, meer dan in zijn eerste, dat van Openbare Werken. Gesteund door een meerderheid in den Raad, bestaande uit de rechterzijde plus zijn eigen fractie, die der vrijzinnig-demo craten. wist hij de financieele politiek der gemeente in vaste baan te leiden en te hou den. Toen in October 1929 de crisis was uit gebroken en in de eerstvolgende jaren de toestand zich snel verergerde was Haarlem de eerste der groote gemeenten des lands, die een krachtige deflatie-politiek inzette. Het verdient erkenning dat mr. Slingen berg's vooruitziende blik en zijn durf om de moeilijkheden rechtstreeks te lijf te gaan in deze periode een mate van saneering dei- gemeen te-financiën heeft bewerkt, die Haar lem in het verdere crisisverloop heel wat el lende heeft bespaard. Aan krachtig beleid, aan moed en aan doorzettingsvermogen heeft het hem zeker niet ontbroken, en aan deze eigenschappen plus zijn redenaarstalent was zeer zeker de groote invloed, dien mr. Slingenberg steeds op den gemeenteraad had, te danken. Zijn werk in Haarlem kan men beschou wen als een voorlooper op de deflatie-politiek in den lande, door het kabinet-Colijn sinds zijn optreden (in April 1933) toegepast, zoo dat zijn benoeming in dit kabinet, vroeger of later, ons steeds als een waarschijnlijk heid is voorgekomen. Als lid der Eerste Ka mer had hij trouwens van zijn inzichten vaak doen blijken. Maar eerst kwam nog zijn tweede benoeming tot gedeputeerde van Noord-Holland, ditmaal voor de Financiën. Bij de practisch verminderde autonomie dei- gemeenten en het verscherpte financieele toezicht door Gedeputeerde Staten was het logisch dat een man van zijn ervaring en vastberadenheid met deze taak werd belast. Reeds op 5 Juni 1.1., na het aftreden van mr. Marchant, konden wij vermelden dat mr. Slingenberg's naam in Den Haag genoemd werd voor het ministerschap van Sociale Za ken. Thans, bij de reconstructie van het ka binet tengevolge van de korte regeeringscri- sis, is zijn benoeming een feit geworden. Een onderhoud met den nieuwen minister. Vanmorgen had ik een kort onderhoud met den nieuwen minister op zijn notariskantoor aan de Oude Gracht, om hem geluk te wen- schen niet zijn benoeming en hem enkele vra gen te stellen. Reeds morgen, zei hij mij, zal hij zijn taak op het departement van Sociale Zaken aanvaarden en overnemen van minister Slotemaker de Bruïne, die in het tweede kabi net-Colijn tot minister van Onderwijs is be- noemd. Morgen vindt ook zijn beëediging door H. M. de Koningin plaats en wordt dus zijn ministerschap een voldongen feit. Mr. Slin genberg blijft te Haarlem wonen, „en tot de behandeling van de Staatsbegrooting", zei hij lachend, denk ik als spoorstudent naar Den Haag heen en weer te reizen. Tegen dien tijd zal ik mij daar wel van een domicilie verze keren, maar dat is nog niet geregeld." Wat zijn nieuwe taak betreft zei de nieuw benoemde minister mij dat hij zich tenvolle bewust was een in dezen tijd wel zeer zware en moeilijke last op zijn schouders te nemen. Omtrent zijn plannen kon hij zich natuurlij kerwijze niet uitlaten. Het kabinet moet nog met zijn regeeringsverklaring in de Kamers verschijnen, en die verschijning zal nog wel eenige weken op zich laten wachten. In den algemeenen toestand van het Rijk ziet mr. Slingenberg een belangrijk nieuw lichtpunt door de zeer verbeterde situatie in de overzeesche gewesten. Hij is tenvolle over tuigd van de heilzame verbetering in den toe stand der cultures en knoopte daar een op merking aan vast over de nieuwe vooruitzich ten van jonge menschen die naar Indië gaan. Met een beperkte deflatie-politiek stemt hij tenvolle in; hij schaart zich geheel aan de zijde van het kabinet-Colijn. Ten aanzien van de z.g. „consequente deflatie" gaf hij te ken nen dat aantasting van de hoofdsom der vaste lasten groote verlichting zou kunnen - betee- kenen als die wettelijk uitvoerbaar was, maar hij acht haar ïiiet wettelijk uitvoerbaar en is van meening dat zij practisch niet toe te pas sen is door de ongelijkheden dus onrecht vaardigheden die zij zou scheppen. Veel goeds verwacht de heer Slingenberg van de industrialisatieplannen van minister Gelissen. Men kan daarmee de werkloosheid niet wegnemen, maar zij zullen de werkloos heid binnen zekeren tijd aanmerkelijk kun nen verminderen. Zooals de cijfers zich thans verhouden zouden zij 100.000 van de 450.000 werkloozen op den duur aan arbeid kunnen helpen. Omtrent een tweetal hoofdkwesties die het werkloosheidsvraagstuk beheerschen: de in ternationale toestand en de toenemende mechanisatie, zei hij dat natuurlijk de eerste voor verbetering vatbaar blijft, de tweede niet, omdat de mechanisatie zal blijven toe nemen. De invoering van de veertigurige werkweek blijft tot dusver, zooals bekend, bij de internationale besprekingen te Genève steeds haken op de loonkwestie. Wat de samenwerking van partijen in de regeering des lands betreft verklaarde mr. Slingenberg dat hij die in toenemenden mate in 's lands belang noodzakelijk acht. Samen werking is eisch van den tijd. Ik heb den nieuwen minister succes met zijn komende zware taak gewenscht. Laat ons hopen dat deze Haarlemsche stadsre geerder van zoo jarenlange reputatie en van zoo groote werkkracht er het zijne toe zal kunnen bijdragen om Nederland naar nieuwe welvaart en groot-er eenheid te voeren. R. P. PERZISCH CONFLICT. (Tientallen dooden zijn het resul taat van schermutselingen bij een Perzische moskee, veroorzaakt door een regeeringsdecreet, dat in plaats van het traditioneele hoofddeksel, het dragen van hoe den voorschrijft bij moskee- bezoek.) Daar komt nu alweer op het (Perzisch) tapijt. Zooals meerdere malen tevoren, Een punt van verbeten en bloedigen strijd, Waaruit stellig niets goeds wordt geboren. Een Mohammedaan houdt zich altijd gedekt. Wanneer hij een moskee gaat betreden. Dit feit op zichzelf heeft den strijd niet verwekt. Maar hoe hij is gedekt, is een tweede. De dekking is „hoofd' zaak, zoo werd het parool Van de Perzisch verlichte regeering. Maar geen slavernij aan een oeroud symbool, Want wij streven naar moderniseering. De man, die een heer wil zijn, drage een hoed En geen'tulband, geen fez en geen doeken. De Pers die zooiets draagt, wordt stevig beboet, Als hij zoo een moskee'wil bezoeken. Daar is nu de hevigste strijd om ontbrand, Want de Pers is een man van traditie, Hi,j weerde zich woedend met hand en met tand, Tegen 't wettig gezag der politie. Die Oostersche zucht naar een Westerschen stijl, Kan ik eiken dag minder begrijpen. Zal nimmer eens twijfel aan 't eindelijk heil Van de Westersche navolging rijpen. De Pers, die de pers uit het Westen goed leest, Wordt wel tot d' overtuiging gedreven; 't Is ver van een feest (hoe 't ook eens is geweest) Onder Westersche hoede(n) te leven. P. GASUS. HEDENAVOND GROOT NACHTFEEST UNE FETE DE NEGRE (Adv. Ingez. Med.) - Een en ander uit zijn levensloop. De nieuwe minister van Sociale Zaken, mr. M. Slingenberg, werd geboren op 21 October 1881 t-e Beerta (Groningen). Hij studeerde te Groningen in de rechten en promoveerde reeds op 23 jarigen leeftijd op stellingen. Hij ging daarna studeeren voor het notariaat en legde binnen twee jaren de daarvoor vereischte examens af. Hij vestigde zich toen in Haarlem, waar hij op het advocatenkantoor van mr. P. Tjeenk Willink kwam. wiens associé hij spoedig werd. Reeds spoedig nam hij deel aan het openbare leven, want in Augustus 1910 werd hij tot raadslid gekozen en in 1913 volgde zijn ver kiezing tot lid van Provinciale Staten van Noord-Holland. Toen hij op 13 April 1916 tot Gedeputeerde werd .gekozen, trad hij af als raadslid. In 1919 werd hij niet herkozen als Gedeputeerde, doch hij werd opnieuw lid van den raad en op 3 December 1919 tot wethou der van Openbare Werken, welke functie hij later verwisselde met die van wethouder van financiën. In 1920 werd hij lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal. Herhaaldelijk trad hij bij ontstentenis van den burgemeester als waarnemend burgemees ter op. In 1924 zag mr. Slingenberg zich benoemd tot notaris als opvolger van den heer P. F. de Bordes. Hij leidt met den heer Van Mun ster van Heuven het notariskantoor aan de Ged. Oudegracht in het gebouw van de firma Petrie en Co. Als advocaat is hij geassocieerd met mr. Bakhuizen v. d. Brink. Hij is ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Op 24 April 1934 werd mr. Slingenberg ge kozen als Gedeputeerde in de vacature-Kooi man. Hem werd het beheer van de finan ciën der provincie toevertrouwd. In de ge meenteraadszitting van 25 April heeft hij af scheid van den raad genomen als wethouder van financiën. In het hoofdartikel van 16 Maart 1934 werd OA. het volgende geschreven: Enkele wijzigingen in het oude. Dr. Colijn heeft de hem verstrekte opdracht tot vorming van een extra-parlementair kabinet van breede samenstelling aanvaard. De volgende wijzigingen zullen in het thans zittende kabinet worden aangebracht: Een nieuw departement voor Landbouw en Visscherij zal worden ingesteld. Minister Gelissen zal belast blijven met 't departement van Handel en Nijverheid. Dr. Slotematker de Bruine wordt minister van Onder wijs, K. en W. Mr. M. Slingenberg komt aan het hoofd van het ministerie voor Sociale Zaken. Als na ongeveer 14 dagen het departement van Land bouw en Visscherij zal worden ingesteld, zal Dr. Deckers als hoofd daarvan optreden. Tot de benoeming van een opvolger van minister Deckers zal Dr. Colijn zich belasten met het beheer van het ministerie van Defensie. ..Meer dan veertien jaren onafgebroken heeft mr. Slingenberg thans het wethouder schap vervuld. Aan Openbare Werken, dat hij aanvankelijk beheerde, had hij nog niet den grooten invloed dien hij later aan Financiën verwierf. Deze „sleutelpositie" bleek hem wel het best te liggen. Zijn jarenlang volgehouden politiek van lage belastingen in sterke mate beïnvloed dooi de concurreerende positie van de welva renden randgemeenten tegenover Haarlem, trad in 1927 door de bekende annexatie in een nieuwe phase. De aanneming van het wets ontwerp De Geer-Kan, regelende de nieuwe financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten, beloofde verdwijning van vele ongelijkheden, werd zelfs geproclameerd als „belast-ing-nivelleerend" tusschen de gemeen ten, en scheen de tekortkomingen van Haar lem's zwaar-besnoeide en daardoor dure an nexatie eenigermate te gaan vergoeden. Op een goed moment had mr. Slingenberg den wind sterk mee. Maar die wind draaide na het intreden van de crisis in het najaar van '29. Bedreigd met de betaling van zware schadeloosstellingen, vooral aan Heemstede, espeend van bedrijfsreserves tengevolge van de lage belastingpolitiek. belast met de zorgen voor een veel grooter gebied en een anderhalf maal grootere bevolking kwam Haanem er moeilijk voor te staan. In deze omstandig heden trad de wethouder zeer doorzet tend op. Terwijl hij wist te bereiken dat de schadeloosstelling inzake de annexatie ten slotte aanmerkelijk lager werden vastgesteld, dan langen tijd verwacht was, zette hij een vervaarlijke bezuinigingscampagne op het gemeentebeheer in. Haarlem was de eerste groote gemeente des lands die de loonen en salarissen verlaagde. Daar volgde een reeks bezuinigingen van allerlei aard op, die nog niet ten einde is. Inmiddels bleek het toch on vermijdelijk de opcenten op de gemeentefonds- belasting te verhoogen van 3060 progressief tot 80 uniform. Het werd.wel een reeks zeer pijnlijke operaties die mr. Slingenberg op Haarlem's bevolking ging toepassen. De wethouder heeft het zoover weten te brengen dat hij bij sluitende begrootingen de hoofdbelasting op die fatale grens van 80 opcenten heeft kunnen limiteeren. Misschien zou mr. Slingenberg in een han delsstad als Rotterdam b.v. het meest in zijn element geweest zijn als wethouder van Fi nanciën. Het .zakelijke standpunt kenmerkt hem zeer absoluut, hetgeen ten aanzien van de Kunst van het schoone begrip Bloemen stad en in 't algemeen van de ideëele over heidstaak meer dan eens onvoldoende bleek te zijn. Zijn bekwaamheid als financieel be windsman, zijn groote werkkracht en zijn ga ven als overtuigend redenaar in den gemeen teraad hebben ook wij in dit blad altijd erkend. Al zijn wij het bij verscheidene ge legenheden met hem vierkant oneens geweest. Wordt zijn heengaan-als-wethouder binnen enkele weken een feit. dan zal Haarlem onloochenbaar zijn krachtigsten bewindsman verliezen". DR. H. COLIJN VORMT EEN NIEUW MINIS TERIE. pag. I Verdere maatregelen in Duitschland tegen de Stahlhelm. pag. 4 Een Duitsch protest te Y\rashington tegen het gebeurde op de Bremen. pag. i De arrestaties in Oss duren voort. pag. 3 Dc cricketwedstrijd N. C. B.-elftalFree Fo resters is in een draw geëindigd. pag. 6 De 4de testmatch is eveneens in een draw ge ëindigd. pag. 6 Engeland wint dc Davis Cup-matcli tegen Amerika met 50 pag. 6 Laatste Berichten. pag. ARTIKELEN, ENZ. R. F.: Minister Slingenberg. pag. 1 Emile Sehreiber: Hoe Japan er financieel voorstaat. pag. 4 Pierre Cot: De burgerlijke luchtvaart in Eurppa pag. 6 Mr. K. Elias: YY'ij in den Haag. pag. 3 J. H. dc Bois over een interieur van Albert Neuhuys in Teyler. pag. 3 II. G. Cannegieter over No Greater Glory. pag. 9 Bekende Haarlemmers: Mr. J. Deenik. pag. 3 Nieuwe aanval op Roosevelt. „New Deal" moet het weer ontgelden. WASHINGTON, 31 Juli (A.N.P.) In het Huis van Afgevaardigden heeft de republi- keinsche afgevaardigde Hamilton Fish van New York een rede gehouden, waarin hij de New Deal-politiek van president Roosevelt heftig aanviel. Hij zeide, dat deze politiek geen demo cratisch programma is en niets gemeen heeft met de oorspronkelijke beginselen der demo cratische partij. Hij protesteerde tegen de handhaving der New Deal. die hij socialis tisch noemde en waarvan hij zeide, dat zii de depressie doet voortduren. Sluiting van het Suez-kanaal? Overwegingen in Parijsche kringen. PARIJS. 31 Juli (A.N.P.) Aan den voor avond van de bijeenkomst van den Volken bondsraad houdt men zich in verschillende kringen wederom bezig met het denkbeeld van sluiting van het Suezkanaal voor Ita- liaansche schepen met troepen en wapen transporten, indien het tot oorlog met Abessinië zou komen. Er wordt op gewezen, dat de Volkenbond tot een dergelijken maat regel zou kunnen overgaan ter voorkoming van vijandelijkheden, doch dat Italië dit zal aanvoelen als speciaal tegen dit land ge richt. Zou bovendien Engeland opdracht krij gen tot uitvoering van deze maatregelen, dan zou Italië, dat natuurlijk beschouwen als een vijandige daad van Engeland. In sommige kringen houdtmen zich derhalve bezig met het denkbeeld het Suezkanaal te sluiten voor alle wapentransporten van welk land en met welke bestemming ook. Men is van meening, dat dit niet in strijd is met het internationale statuut omtrent het beheer van het Suezkanaal. Lynchjustitie in Noord- Carolina. MINISTER SLINGENBERG, ONZE BORDEN EN DE LEZERS Mr. M, Slingenberg, de oud-wethouder van Haarlem en lid van Gede puteerde Staten van Noord-Holland, is nu minister van Sociale Zaken. Onmiddellijk na het bekend worden vermeldden onze nieuwsborden deze gebeurtenis. Tientallen hebben daar voor het eerst kennis ge nomen van de samenstelling van het nieuwe kabinet en speciaal van het feit dat Mr. Slingenberg in het ministerie is opgenomen. Middeler wijlstapt de nieuwe minister achter de nieuwsgierig lezenden langs, die zieh niet bewust zijn van 's ministers onmiddellijke nabijheid. Uit Louisburgh (Noord Carolina), 30 Juli Een groote menigte ontrukte een gearresteer den neger aan de handen der politie en bracht hem in een auto weg met het doel hem te lynchen. Staatspolitie en militairen werden gei'oquï- reerd om dit voornemen te verijdelen. De neger had in een aanval van waarzin een boer met een steen gedood en een tweeden boer met een grooten bijl onthoofd. Daarna was de neger door andere negers overmeesterd. Toen de politie den man naar een andere plaats wilde overbrengen om hem te be schermen tegen de woede der bevolking, maakte de menigte zich van hem meester. Zijn door kogels doorboord lijk werd later, opgehangen aan een eik. gevonden. (A.N.P.) ONTHEFFING YVINKELSLU1TING. B. en W. hebben ten aanzien van de winkels op de van 17 tot en met 20 Augustus 1935 in de R.K. school aan den Rijksstraatweg 369 te houden fancy-fair ten bate van den bouw eener R.K. kerk in Haarlem-Noord ingevolge de Winkelsluitingswet 1930 Stbld. No. 460 ont heffing verleend van de verbodsbepalingen van die wet in dier voege, dat die winkels op Zaterdag- 17 Augustus 1935 na des namiddags 10 uur tot des namiddags 11 uur. op Zondag 18 Augustus 1935 van des middags 12 uur tot des namiddgs 6 uur en van des namiddags 7 uur tot 11 uur en op de beide overige dagen na des namiddag 8 uur tot des namiddags 11 uur voor het publiek mogen geopend blij ven. daarin mag worden verkocht en het ver kochte medegenomen

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1