UIT HET BUITENLAND THIJS IJS EN HET GEHEIMZINNIGE EILAND. Hoe Japan er financieel voorstaat. WOENSDA 'G 31 J U 11 1933 HAARLEM'S DAGBLAD Verdere maatregelen tegen de Stahlhelm in Duitschland. Dragen van uniformen en insignes in Saksen verboden. Het incident op de Bremen. Duitschland protesteert te Washington. Duitschland. Uniformen en insignes aan Stahlhelm onthouden. De minister van binnenlandsche zaken heeft voor het land Saksen een verbod afgekondigd voor het dragen van uniformen of insignes van den N. S. D. F. B. (Stahlhelm). Ook is verboden het houden van vergaderingen, in begrepen besloten ledenvergaderingen, zooge naamde „Pflichtappelle", en eveneens andere bijeenkomsten als concerten en dergelijke. In de motiveering van het verbod wordt gezegd, dat de Stahlhelm „niet in staat is gebleken de vele tegenstanders van het na- tionaal-socialisme, die zich onder zijn rijen hebben geschaard, op te weden tot verant woordelijke volksgenooten, die den nieuwen staat zonder voorbehoud trouw zijn. Het kan thans als bewezen worden aangenomen, dat een aantal onverbeterlijke vijanden van den staat, aldus de motiveering van den minister, in den Saksischen Stahlhelm onderkomen hebben gevonden om in het verborgen tegen het Derde Rijk te stoken". Duitschlar protesteert tegen het incident op de „Bremen". In een Dinsdag gehouden persconferentie heeft onderstaatssecretaris Philips medege deeld, dat een protest was ontvangen van den Duitsehen zaakgelastigde over het incident met de Bremen. Hij deelde verder mede, dat, men officieel pas zijn houding zou bepalen, wanneer de nota vertaald en de inhoud be studeerd zou zijn. Men meent echter, dat de aangelegenheid door het spontane communiqué van den plaats vervangenden staats-secreturis, waarin deze Zaterdagochtend direct officieel het leedwe zen van de Amerikaansche regeering met het gebeurde te kennen gaf, geëindigd had kunnen zijn en dat een Duitsch protest niet noodig zou zijn geweest. Denemarken. Boeren contra Stauning. De Maandag aan den koning en minister president Stauning overhandigde eischen der Deensche boeren werden nog denzelfden dag in een ministerraad behandeld, welke ter bespreking van andere kwesties waren bijeengekomen. De minister-president heeft tegenover pers vertegenwoordigers verklaard, dat geen be sluiten zijn genomen, terwijl evenmin een antwoord op de eischen is opgesteld. Stauning verklaarde voorts, dat eischen van zoodanigen aard nooit te voren door welke industrie ook, zijn gesteld. Er zijn plannen, waarover hij het zonder moeite met»de boeren eens zou kunnen wor den, indien dezen slechts vertegenwoordigers zouden benoemen, die met beide beenen in de werkelijkheid staan. De minister-president noemde de leden dei- delegatie slechts woordvoerders en zeide, dat de organisatie, welke Maandag het woord heeft gevoerd, slechts 27 pet. der boerenbe volking vertegenwoordigde. Een stopzetting der productie zou zeer na- deelig voor het land zijn en den landbouw veel zwaarder treffen dan de woordvoeren de vertegenwoordigers wel schenen in te zien. Intusschen heeft ook het comité dei- boeren zijn standpunt bepaald in den toe stand, welke is ontstaan door de houding van minister-president Stauning. In een communique wordt gezegd: Nu de minister-president heeft geweigerd mede te werken aan een ten uitvoerlegging der eischen van den landbouw heeft de com missie, overeenkomsti de haar verleende volmachten met algemeene stemmen beslo ten de noodig geachte maatregelen te nemen. Zoodra de plannen daarvoor voldoende zullen zijn uitgewerkt, zal een verdere mede- deeling volgen. N. 5. D. AP. wenscht voor- loopig geen nieuwe leden. De Voelkische Beobachter publiceert de vol gende bekendmaking van den rijkspenning meester der N.S.D.A.P., Schwarz: Er is aan leiding te refereeren aan mijn beschikkingen in zake het „versperren" der toelating tot de N.S.D.A.P. en er op te wijzen, dat de „ver sperring" overeenkomstig mijn beschikking van 19 April 1933 en de hierop gegeven aan vullende beschikkingen van 29 Juni 1933, 28 September 1933, 13 Maart 1934, 2 October 1934 en 14 Mei 1935 nog bestaat. Verzoeken om toelating of wedertoelating als lid der N.S.D.A.P. zijn derhalve doelloos. Engeland. Steun voor de bietsuiker industrie. De minister van Landbouw, Walter Elliot, heeft vandaag in het Lagerhuis mededeeling gedaan van de beslissing der regeering met betrekking tot de biet-suikerindustrie. De regeering acht het wenschelijk voort te gaan met de steunverleening aan deze in dustrie, zonder eenige beperking van periode. Het wordt evenwel noodig geacht een limiet te stellen voor de direct gesteunde productie. Deze limiet zou gelijk moeten zijn aan 560.000 ton witte suiker de geschatte productie voor 1935. Een onafhankelijk Suiker-comité zal be kleed worden met de noodige volmachten voor de ten uitvoer legging der regeerings- politiek. Besloten is de aanbevelingen op te volgen van de Commissie-van-Onderzoek, volgens welke de suiker-produceerende maatschap pijen in een enkele corporatie zouden moeten worden versmolten. Er zal steun worden verleend volgens een afloopende schaal, welke gebaseerd is op zekere standaardnormen voor den suikerprijs op de wereldmarkt. De regeering heeft eveneens de internatio nale suiker-situatie bezien. Zij gelooft, dat verscheidene suiker-produceerende landen i hun industrie slechts op een economische basis kunnen brengen door een internationale overeenkomst voor de regeling van de voor zieningen naar gelang van de behoeften op de wereldmarkten. De staatshulp zal worden verminderd, indien de markten verbeteren. De regeering stelt zich voor de regeeringen der suiker-exporteerende Dominions en Ko loniën uit te noodigen om met haar de moge lijkheid te bestudeeren gezamenlijk te trach ten de internationale onderhandelingen te hervatten, indien er redelijk vooruitzicht op een succesrijken afloop zal bestaan Russische ijsbreker doet een ontdekking. Een onbekende eilandengroep. ARCHANGEL, 30 Juli Men meldt van boord van den ijsbreker Malyguine, die zich op Nova Zembla bevindt, dat het schip bij het eiland Issatsjenko een groep eilanden 'heeft ontdekt. (A.N.P.) Vliegtuigbotsing in Finland. Vijf dooden. Bij Wiborg (Finland) zijn twee bombarde mentsvliegtuigen op een hoogte van 300 M. met elkaar in botsing gekomen. Een officier en 4 onder-officieren werden daarbij gedood Een officier en een onderofficier konden zich door gebruik te maken van hun valschermen in veiligheid brengen. BRITSCH ZWEEFVLIEGER VERONGELUKT. De houder van het Engelsche record zweef vliegen op langen afstand, Collins, is Dinsdag tijdens een demonstratie te Ramsey doodelijk verongelukt. Even na het losmaken van de startlijn brak een vleugel van het zweeftoestel, dat daarop met groote kracht tegen den grond sloeg. ONTVOERDE JOURNALIST WEER VRIJGELATEN. De Britsche ambassade te Peking heeft tele fonisch bericht uit Kalgan gekregen, dat een der beide door bandieten ontvoerde journalis ten. de D.N.B.-correspondent MüUer, door zijn ontvoerders in vrijheid, zou zijn gesteld "en zich op het oogenblik te Paotsjang bevindt. Hij wordt vandaag te Kalgan verwacht. De Engelsche journalist Jones zou zich nog in handen der bandieten bevinden. Een „grensincident". Onze Weensche correspondent schrijft ons: Dezer dagen vond een patrouille Roemeen- sche gendarmen in de buurt van de stad Bilci in Bessarabie in het noorden des lands deze streek behoorde vroeger tot Rusland een Russisch vliegtuig, dat daar heel gemoe delijk op een grasveld stond. Twee Russische vlieger-officieren lagen er rustig naast.... te snurken! De gendarmen trokken aan hun mouwen en schudden hen wakker. De twee waren erg verbaasd te hooren, dat zij zich op Roemeensch grondgebied bevonden. Op het bureau van de gendarmerie vertelden zij. dat zij een vroolijk feestje te Odessa gehad had den, waarbij nogal veel alcohol gedronken was. Zij hadden daarna met hun machine een klein tochtje naar Kiew willen maken, waar schijnlijk om in de frissche lucht wat bij te komen, maar doordat zij zooveel spiritualia door hun keelgat gegoten hadden, waren zij hun koers en den kluts een beetje kwijt ge raakt en zoodoende waren zij zonder dat zij het zelf gemerkt hadden over de grens van Roemenië gevlogen. Zij hadden zich moe ge voeld en waren op het veld gedaald om daar wat te gaan liggen slapen. De Roemeensche autoriteiten hebben toestemming gegeven aan de slaperige vliegers het land te verlaten en naar Rusland terug te keeren. ^Illlllllllll'l'||,ll|'l|''lllllllll!llllllll""||lll||"'lllllllllll!lllll"|l|||,ll|'""lllllllllllllllll''1'''''^ DONDERDAG 1 AUGUSTUS. HILVERSUM 1875 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gram., pl. 9.40 Carillonbespeling J. de Klerk. 10-00 Morgenwijding. 10.15 Gram. pl. 10.30 Rembrandt-Theater-orkest olv. D. Har- togs. In de pauze; Declamatie door Cl. Witsen- Elias. 12.30 Ensemble Francis Keth, en Gram. pl. 2,00Voordracht Adr. v. d. Horst. 2.30 Gram. pl. 3.003.45 P. C. v. d. Wijngaart (viool), en J Wagenaar (piano). 4.00 Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gram. pl. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Gram. pl. 5.40 De Avro-Deci- bels olv. E. Meenk. 6.30 Sportpraatje H. Hol lander. 7.C0 Pierre Palla (orgel) en H. Viskil (tenor). 7 30 Radio-Volkszang olv. P. C. Poort man. 8.00 Berichten. 8.05 Gevar. programma mmv. Kovacs Lajos' orkest, de Avro-girls, Denis Gonet (14-jarige tenor). Maria Roland met haar jodelensemble, Louis Noiret (lied jes) en de 4 Keath (accordeon). 9.45 „De ar restatie" spel van F. Morton Howard. Vert. J. C. van der Horst. Leiding: K. Kleyn. 10.05 Gram. pl. 11.00 Berichten 11.1012.00 Uit „Hamdorff" Laren: De Ramblers olv. Theo Uden Masman. HUIZEN, 301 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—11.30 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gram. pl. 10.15 Morgen dienst olv. Ds. K. v. d. Veen. 10.45 Gram. pl. 113012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Schlager- muziek en Gram. pl. 2.00 Gram. pl. 3.00 Vrou wenhalfuur. 3.303.45 Gram. pl. 4.00 Bijbel lezing. Ds. J. F. Lijsen, mmv. bariton en orgel. 5.00 Cursus Handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Het Stichtisch Salonorkest. 6.43 Causerie A. Stapel kamp. 7.15 Reportage. 7.30 Journ. Weekover zicht door C. A. Cravé. 8.00 Berichten. 8.05 Orgelconcert D. v. Wilgenburg, mmv. M. Plooyer (tenor). (Uit de Westerkerk te Enk huizen). 9.15 Causerie Ds. J. I. v. Schaick. 9.45 Gram. pl. 9.55 Berichten. 10.00 Het Arnhemsch Strijkkwartet. 11.0011.30 Gram. pl. DROITWICH, 1500 M. 10.3510.50 Morgenwijding. 11.05 Gram. pl. 11.25 Orgelspel H. Croudson. 12.05 Het Rutland Square en New Victoria Orkest olv. N. Austin. 12.50 Gram. pl. 1.35 Pattison's Salonorkest olv. Stanley. 2.35 Reportage. 2.25 Gram. pl. 3.20 Vesper. 4.10 Harrogate Spa Orkest olv. L. Co- hen. 5.05 Orgelconcert Alan Stephenson. 5.35 De Alphas olv. Fr. Stewart. 6.20 Berichten. 6.50 Sydney Baynes en zijn orkest. 7.35 BBC-Dans- orkest. 7.35 BBC-Dansorkest olv. H. Hall. 8.20 Pianorecital B. Humby. 8.50 „Lost horizon", spel van Hilton en Burnham. 9.50 Berichten. 10.10 BBC Orkest olv. L. Heward mmv. G. Parker (bariton) 11.2012.20 Jack Jackson en zijn band. RADIO-PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram. pl. 12.35 Kamermuziek. 3.50 Concert uit Vichy. 7.35 Uit Salzburg: „Don Juan", opera van Mozart, olv. B. Walter. 11.10 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20—2.20 Strijkorkest olv. Andersen. 3.50- 5.50 Orkest van werklooze musici olv. Olsen. 7.35 Uit Salzburg ,Don Juan", opera van Mo zart olv. B. Walter 10.5512.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 6.50 Concert olv. Döring. 11.00 Concert mmv. Solisten. 12.20 Concert. 2.35 Gevar. concert. 4.20 Beethoven-recital. 5.20 Concert. 8.30 Om roeporkest olv. Kühn. 10.45 Reportage. 11.20 12.05 Uit München: Concert olv. Fr. Adam. ROME 421 M. 9.00 „Francesca da Rimini", spel van d'An- nunzio, muziek van Zandonai. Orkestleiding: R. Zandonai. Koorl.: G. Conca. BRUSSEL. 322 M. 12.20 Gram. pl. 12.50 Salonorkest olv. Wal pot. 1.502.20 Gram. pl. 5.20 Zang. 6.35, 7.05 en 7.35 Gram. pl. 8.20 „De Schoonheidskoningin", operette van Maes. 10.3011.20 Gram. pl. BRUSSEL, 484 M. 12,20 Gram. pl. 12.50 Omroeporkest olv. Ga- son. 1.502.20 Gram. pl. 5.20 Orgelconcert. 6.05 en 6.23 Gram. pl. 7.20 Sonateconcert. 8.20 Salonorkest olv. Walpot. 9.10 Hoorspel. 9.35 Vervolg concert. 10.3011.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Dresd. Philh. Orkest olv. Schestak en solisten. 9.30 „Aufruhr im Gemiisegarten", programma olv. H. Schwitzke. 10.20 Berichten 10.40 Causerie. 11.00 Weerbericht. 11.20—12.05 N.S. Rijkssymphonieorkest olv. Adam. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING. „Kijk, Thijs!" riep Arie Baard, „het eiland is in zicht! Daar staan nu die dieven klaar om ons opnieuw te bestelen." Het schip dreef langzaam naar den kant en de kapitein deelde zijn bevelen uit. Het laatste bevel was: „Anker neer!" „Zie zoo nu zullen wij eens zien!" dacht Thijs. O, Thijs wees maar niet overmoedig; misschien is het einde van tfit avontuur lang niet plezierig. AZIË in 1935. Takahashi, minister van financiën, is optimistisch. DOOR EMILE SCHREIBER Een straatbeeld uit Tokio's armenwijk. Toen minister Hirota den wensch uitsprak dat de militaire uitgaven van zijn land ver minderd zouden worden, meende hij dit stel lig, want de Japansche diplomaten zijn, in tegenstelling met wat men in Europa vaak ge looft, veel minder imperialistisch gezind dan de. in Japan bijna almaclt ige, militairen zijn sedert de succesvolle actie in Mandsjoerije in 1931. Doch Hirota kan Rich onmogelijk tegen de plannen van het leger verzetten, hoe groot zijn invloed ook moge zijn. Er is in de heele regeering slechts één man, die bij machte is openlijk een rem te zetten op de militaire ontwerpen, die het budget fnuiken. Dit is Takahashi. Deze grijsaard (minister Takahashi is drie en tachtig jaar) met zijn levendige glinste rende oogen, is een typisch man. Zijn witte puntbaard doet zijn gelaat lijken op het sar castische gezicht van Bernard Shaw. Takahashn, gekleed in kimono en met geta's aan de voeten, ontvangt me in zijn werk kamer. in bijzijn van zijn vice-minister, den heer Tsushima. Er zijn drie tolken aanwezig (de minister begrijpt wellicht reeds dat het gesprek nogal lang zal duren), die elkaar zullen aflossen als ze vermoeid worden. De minister zelf behoudt gedurende het heele onderhoud zijn glimlach en zijn onver moeidheid. „Wij hebben eind 1932 de yen met 65 pet. gedevalueerd en een embargo op het goud afgekondigd", zegt de groote Japansche fi nancier. „Onze handel vaart er wel bij en u zult wel bemerken, dat in ons land de industrieelen en de handelslieden volkomen tevreden zijn; iets zeldzaams in den tegen- woordigen tijd". „Maar de financiën, Excellentie? Als ik goed ben ingelicht, bedraagt het tekort .4!) percent van de begrooting, laten we zeggen een milliard yen (430 millioen gulden) en moet gij uw toevlucht nemen tot leeningen om dit tekort te dekken". „Dat is waar. Maar vergeleken met andere landen is de toestand hier tamelijk gunstig. De leeningen zijn trouwens gemakkelijk vol- teekend, niet direct' door het publiek, doch door de banken. Deze moeten zich vergewis sen van de herkomst der fondsen, die in hun bezit komen, teneinde speculatie tegen onze belangen tegen te gaan. De rente var deze leeningen bedraagt 4 percent, vroeger 5. Wij hebben eveneens de interest van de Spaarbank van 4 op 3 pet. teruggebrach want wij zijn ervan overtuigd dat de politiek van lage rente vereischte is voor goedkoops productie door onze industrieën en voor het vermijden van duur levensonderhoud. In de laatste drie jaren hebben we 2.300.000.000 yen geleend, waarvan slechts 300 millioen yen door de Bank van Japan zijn gestort. Ons tekort neemt af en de bankdeposito's nemen toe. De prijzen hebben zich sedert 1932 ge heel of bijna hersteld. In den loop van het laatste begrootingsjaar hebben we 90 millioen yen meer ontvangen. .n was voorzien. Dit heeft het mogelijk raakt bijna 100 mil lioen beschikbaar te stellen voor de bedrijfs inrichtingen teneinde eventueele werkloos heid te vermijden". Dit is de snel ontworpen, optimistische schets die minister Takahashi geeft. Ik stel den minster nog enkele meer bepaalde vra gen: „Is het waar, dat de uitgaven voor leger, vloot en luchtmacht bijna de helft van de Japansche begrooting uitmaken?" „Daarover heb ik eenige malen met onzen minister van oorlog gesproken", antwoordt de minister van financiën glimlachend. „Het is noodzakelijk, dat hij met mijn oDvatting rekening houdt en ik hoop, dat mijn col lega van buitenlandsche zaken, door het vol gen van een juist diplomatiek beleid, me zal helpen de militaire uitgaven te verlagen. Daar Japan, wat men ook mag zeggen, geen militairistisch land is, bestaan er geen re denen waarom mijn raad niet zou worden „U rekent nogal sterk op een verhoogde op brengst van de belastingen door de vooruitgang van den handel in Japan. Maar en dit is een mogelijkheid waaraan U zeker zult hebben ge dacht als de grenzen van de meeste landen nu eens voor Japansche waren gesloten werden, zou dan uw tekort niet hoe langer hoe gevaar lijker worden?" ,Een dergelijke toestand zou slechts tijde lijk kunnen bestaan. De autarkie is in strijd met de natuur en alle volken zullen evenals de particulieren liever het goedkoope dan het dure koopen. Men heeft vaak critiek op Japan uitgeoefend wegens de lage salarissen die er gegeven wor den; U zult onze arbeiders zien. In ons land zult u constateeren sta mij toe, dat ik als minister van financiën u daar opmerk zaam op maak dat geld alleen niet het jeluk uitmaakt. Onze arbeiders verdienen voldoende om geen ellende te kennen en u zult geen land ter wereld zien waar zooveel bloemen in de huizen staan. Behalve het voedsel en de noodzakelijke behoeften heeft de Japanner een moreele verwachting, die hem doet leven. Deze is gebaseerd op ae ver knochtheid aan den keizer, wat eigenlijk de hoogste vorm is van het opgaan van den enke ling in de gemeenschap. De soldaat vecht voor hem, maar de ambtenaar en de werkman wer ken voor hem en maken zich dat voortdurend bewust. Voor hem wil zeggen voor heel Japan". „De ambtenaar- en de arbeider zijn er, naar men mij verteld heeft, niet kwaad aan toe. Maar de boer? In tegenstelling met dien in Europa die zelfs ten nadeele van den handel en de industrie wordt beschermd, heeft de boer in Japan zware belastingen te dragen en zijn ellende moet groot zijn Na zijn vice-minister te hebben geraadpleegd antwoordt de minister: „Er zijn drie klassen onder de boeren, de groot grondbezitters, de pachters en de prole tarische boeren. Niettegenstaande de zwaar drukkende lasten is de toestand in de land- bouwwereld niet verergerd, daar de Japansche boer altijd aan een hard leven gewend is ge- geweest. Als de grootgrondbezitters, zooals in de feo dale tijden, denken te zware schattingen van het werk der boeren te kunnen blijven heffen, loopen zij het gevaar een misrekening te heb ben gemaakt. „Hebt U misschien een of ander wetsontwerp betreffende die „misrekeningen" voorbereid Excellentie?" De heer Takahashi, die tot nu toe zoo toe gankelijk was, brengt de conversatie op een an der onderwerp en vraagt mij verschillende din gen, over wat ik van den financieelen toe stand in Frankrijk weet, waarvoor hij zich plotseling zeer schijnt te interesseeren. Ik zak dus gaan kijken bij de boeren in de Noordelijke provincies van Japan, daar waar de meeste elllende heerscht. (Nadruk verboden.) UIT DE STAATSCOURANT BURGEMEESTERS Bij K.B.is aan W. B. Gort op zijn verzoek met ingang van 1 October eervol ontslag verleend als burgemeester van Texel. Met ■ingang van 15 Augustus is benoemd tot bur gemeester van Schopnebeek H. van Ek en tot burgemeester van De Lier C. J. van der Hoeven, eveneens op 15 Augustus. onderwijs. Bij beschikking van den minister var On derwijs, Kunsten en Wetenschappen a.:, is dr. n. Tinbergen te Leiden tot wederopzegging toegelaten als privaat-docent in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuni versiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de algemeene zoölogie. RECHTERLIJKE MACHT. Bij K.B. is benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Harderwijk, J. H. Lever, ontvanger der registratie en domeinen aldaar. TARIEFCOMMISSIE. Bij K.B. zijn met ingang van 16 Augustus 1935 aangewezen als plaatsvervangers van den voorzitter of de onder-voorzitters der ta riefscommissie mi'. B. P. Enklaar, rechter te Groningen, mr. W. Hustinx, rechter te Maastricht, mr. J. v. Vollenhoven, advocaat en procureur, tevens plaatsvervangend rech ter te Rotterdam. Noodlottige gevolgen van plotseling stoppen. Een doode en een gewonde. Hoe gevaarlijk plotseling stoppen is, is Dinsdagavond te Amsterdam weer gebleken, toen als gevolg daarvan een man werd gedood en een ander gewond. Op de Nassaukade bij de le Hugo de Groot straat te Amsterdam, reed Dinsdagavond een wielrijder achter een auto. De auto moest plotseling stoppen en de wielrijder, een 24- jarige man, reed tegen de achterzijde van de auto. Bewusteloos werd hij opgenomen en naar een der ziekenhuizen vervoerd. Daar scheen hij weer zoo ver in orde, dat hij naar zijn woning kon worden overgebracht. Zijn huisdokter echter achtte onmiddellijke opneming in het ziekenhuis noodzakelijk. Voor men hem evenwel daarheen heeft kun nen brengen, is hij aan de gevolgen over leden. Een zelfde ongeluk, waarvan de afloop minder tragisch was, heeft zich voorgedaan bij het Leidsche boschje te Amsterdam, waar een 40-jarige man eveneens tegen de achter zijde van een stoppende auto opreed. Hij is met een hersenschudding naar het Wilhel- mina Gasthuis gebracht.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 6