Sleenkoolboier. liet Beêm$rij&sêe 53e Jaargang No. 15983 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 2 "Augustus 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post. 0.72^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ro.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Ocg ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DH NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 2 Augustus. De Jodenvervolging in Duitschland. Het bericht dat in de Vereenigde Staten het verzet tegen deelneming aan de Olympische Spelen te Berlijn (1936) toeneemt, omdat de Nazi-regeering zich niet houdt aan haar toe zegging, den Joden gelijke rechten te zullen geven met andere deelnemers, wordt aange vuld door Fransche berichten en berichten uit Duitschland zelf. Behoudens uitzonderin gen schijnen de Joodsche sportsmen geen kans te hebben in Duitsche vertegenwoordigende ploegen te komen, omdat men hen uit clubs zet en van vele vooroefeningen voor de Olym pische Spelen uitsluit. In den laatsten tijd is blijkbaar de Joden-hetze weer aanmerkelijk toegenomen. Er zijn tal van ongeautoriseerde acties geweest. De regeering heeft die afge keurd en gezegd dat zooiets niet mag. Men moet zich bedwingen, „hoe moeilijk dat ook is", want de Joden buiten zulke dingen tegen het Derde Rijk uit. Men zal van hoogerhand zijn eigen systeem wel volgen tegen „het Jood sche gevaar". Intusschen raast Julius Strei- cher voort, nemen allerlei gemeenten hun eigen maatregelen en worden de Joden zoowel uit allerlei betrekkingen verdreven als uit vacantie-oorden geweerd. Vooral is men sterk in het plaatsen van verbods-borden bij zwem inrichtingen. Joodsche concerten, Joodsch tooneel, Joodsche litteratuur zijn onder con trole van een Nazi-commissaris genaamd Hin kel geplaatst. Al dergelijke maatregelen om de Joden het leven te verbitteren en hen als een soort minderwaardig uitvaagsel te brand merken zijn natuurlijk in wezen nog veel erger dan de af en toe voorkomende gevallen van mishandeling. Het is merkwaardig dat de Nazi's de Joden zoozeer als een gevaar blijven zien. Toen Hitier aan het bewind kwam waren er ruim 600.000 Joden in Duitschland, uitmakend éen procent van de bevolking. Sindsdien zijn alle Joden die invloed konden uitoefenen op ambtelijk terrein, of op wetenschappelijk en artistiek gebied, van dien invloed beroofd. Vele duizenden zijn uit Duitschland uitgewe- jken. Dat éen percent is dus nog aanmerkelijk 'verminderd. Inmiddels waren de overige .99 pet., de. Ariërs,' vereend onder Hitler's bewind. Men zou zoo zeggen dat hiermee een ge weldige macht geconstitueerd is, en alle ver schijnselen bevestigen dat dan ook. Niettemin gaat deze geweldige regeeringsmacht voort, een half millioen achtergestelde en als min derwaardig gebrandmerkte Joden te kenmer ken als een gevaar. Ondanks het feit, dat dit Duitsche Jodendom beroofd is van zijn groote mannen-des-gesstes, die als banne lingen in het buitenland vertoeven Men zou zoo zeggen dat één overweging de in Duitschland gebieven Joden wel zeer moet sterken. Zij worden als minderwaardigen be handeld, maar een overmacht van meer dan 99%vreest hen! Dit moet voor hen zelf wel onbegrijpelijk zijn, maar het is een feit. Want wie andere menschen als een gevaar voorstelt, of een bedreiging in hen ziet, vreest hen. Men kan er werkelijk geen andere con clusie uit trekken. Dit is een wonderlijke houding van de Nazi's. Wat heeft deze machtige partij nog te vree zen? Zij is, om zoo te zeggen, eigenaresse van Duitschland. Zij heeft het leger achter zich, alle bestuurs-touwtjes in haar handen. Van het overschot der Duitsche pers heeft zij da gelij ksche regeerings-circulaires gemaakt. Wie haar tegenspreekt, kan zij onmiddellijk in een concentratiekamp opbergen. Enfin, zij kan doen wat zij wil, en maakt daar een ruim ge bruik van. En niettemin beschouwt zij een half millioen ongelukkige, achtergestelde Jo- den als een gevaar Het is een der raadselen van deze raadsel achtige tijden. En geen indrukwekkend staal tje van Germaanschen heldenmoed. R. P. Washington betuigt haar leedwezen. Over het gebeurde op de „Bremen". WASHINGTON, 2 Augustus (Reuter). De Amerikaansche regeering heeft officieel haar leedwezen betuigd aan de Duitsche regeering in verband met de incidenten, die zich eenige dagen geleden hebben voorgedaan bij het ver trek van de „Bremen" uit New York, waarbij o.a. de Duitsche vlag werd afgerukt. In de nota, welke de onderminister van bui- tenlandsche zaken, Philip overhandigd heeft aan den Duitschen zaakgelastigde staat, dat de Amerikaansche regeering het betreurt, dat de Duitsche vlag niet het eerbewijs heeft ge had, waarop zij recht had. Voorts wordt verklaard, dat het incident in geen geval te wijten was aan de onachtzaam heid der Amerikaansche autoriteiten. BISSCHOPPELIJKE BENOEMINGEN. De Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot praeses der St. Josephgezellenvereeniging te Hillegom, de heer B. Kosters en tot. geeste lijk adviseur van de R.K. Sportvereeniging Vogelenzang, de heer B. Terra. PERSONALIA. (Een Duitsch scheikundige is erin geslaagd uit steenkool een sub stantie te vervaardigen, die^ gelijkt op en smaakt als boter.) Men heeft in dezen tijd reeds van Veel allerwonderlijkst vernomen. Als resultaat van 't vreemde plan, In 't brein eens menschen opgekomen. Klaarblijkelijk staat men voor niets, Maar 't gaat soms zoo te boven, Dat men zich afvraagt: moet 'k zooiets, Nou maar weer zonder meer gelooven? Als men uit steenkool boter maakt, Ga 'k tot de overpeinzing nijgen, Moet 'k dat, hoe pijnlijk reeds geraakt, Ook op mijn boterham nog krijgen? 't Idee alleen maakt mij al ziek, Dat ik ook steenkool moet gaan eten, 't Bezorgt me haast een steenkoliek, Voor ik er iets van heb gegeten. Een klontje boter in de pap, Hoe welkom ook in deze dagen, Zou in dien vorm bij eiken hap, Een stookplaats maken van de magen. Waar gaan wij met zooiets naar toe, Een nieuw begrip van botermijnen? Zal 't monopolie van de koe Eerlang in steenkoolrook verdwijnen? 'k Hoop. dat het in de steenkoolmijn. Die niet goed botert meer, natuurlijk, Weer boter tot den boöm mag zijn. Maar alsjeblieft alleen figuurlijk. P. GASUS. Thans ook zuiver varkens gehakt in blik. Ter beschikking van steuntrekkenden. In opdracht van de Nederlandsche Veehou derijcentrale is een aanvang gemaakt met de fabricage van zuiver varkensgehakt in blik. De te verwerken.varkens-zijn eenigén tijd ge leden afgenomen met het doel, daardoor steun te verleenen aan--de varkensprijzen. Het vleesch is geconserveerd in de koel- en vries huizen. Het ligt in de bedoeling dit varkensgehakt ter beschikking te stellen van werkloozen en andere steuntrekkenden op dezelfde wijze als thans reeds geschiedt met het rundvleesch en gehakt in blik. Het nieuw te fabriceeren gehakt zal in zoo verre van het reeds gedistribueerde product verschillen, dat het uitsluitend uit varkens- vleesch en niet uit een mengsel van varkens- en rundvleesch zal bestaan. Deze fabricage is gewenscht doordat de vraag naar de door de Nederlandsche Veehou derijcentrale beschikbaar gestelde producten zeer groot is en nog steeds toeneemt. Op deze wijze wordt een verlenging van den termijn der beschikbaarstelling voor werkloozen be reikt. Terwijl in het vorige jaar de afzet ge durende de zomermaanden daalde tot onder de 100.0CO bussen per week, was in de maand Juli van dit jaar de afzet per week tusschen 250.000 en 300.000 K.G. Nader zal worden bekend gemaakt met in gang van welken datum de distributie van het nieuw te miaken pi-oduct een aanvang zal nemen. Haarlemsche Hypotheekbank. In de algemeene vergadering van aandeel houders van de Haarlemsche Hypotheekbank is gisteren tot directeur benoemd mr. A. E. C. de Groot van Embden, directeur van het Haagsche kantoor van de Rotterdamsche Bankve-re-e-niging aan het Bezuidenhout. De nieuwbenoemde directeur is de opvolger van mr. A. S. Miedema, aan wien op zijn verzoek eervol ontslag is verleend. TOESTAND VAN MGR. JANSEN MINDER GOED. De toestand vaxi den Aartsbisschop Mgr. Jansen, was Donderdag minder goed, daar de Aartsbisschop zich vermoeid gevoelde. De algemeene toestand blijft echter gelijk. Ontwerpresolutie van Frankrijk, Engeland en Italië. Wordt heden aan Abessynië voorgelegd. Laval optimistisch. GENèVE, 2 Aug. (Reuter.) Tusschen de vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland en Italië is een accoord tot stand gekomen over de ontwerp-resolutie, die heden aan de vertegenwoordigers van Ethiopië en aan den raad zal worden voorgelegd. Mussolini zal heden zijn besluit over deze resolutie kenbaar maken. PARIJS, 2 Aug. iReutei'). Aan de pers verklaarde Laval gisteravond het volgende) Ik geloof stellig, dat wij aan het einde zijn van onderhandelingen die groote moeilijkhe den inhielden, moeilijkheden die nog bestaan. Het gunstige resultaat, dat wij de komende uren verwachten, zal zonder uitzondering het werk zijn van alle deelnemende landen. Om aan onze overeenkomst een definitieven vorm te kunnen geven, wachten wij op het antwoord, dat onze Italiaansche collega Aloi- si van zijn regeering zal krijgen, maar wij meenen te mogen hopen, dat onze be moeiingen Vrijdag ten einde geraken. De algemeene indruk in Volkenbondskringen zoo meldt Madame Tabouis van de Oeuvre uit Genève, is dat Mussolini, ondanks zijn vlam mende redevoeringen, niet tot een ooi-log zal overgaan, wegens de vastberaden oppositie van Parijs en Londen. Zij bevestigt hiermede de berichten der an dere Parijsche bladen, volkens welke Laval en Eden gisteren Rome onder zwaren druk heb ben gezet. Niet minder dan tien maal zou de ontwerp-resolutie in den loop van den dag ge wijzigd zijn, en Baron Aloisi heeft meer gete lefoneerd met Rome, dan aan de vergaderings tafel gezeten. De berichtgever van de „Petit Parisien" meent te weten, dat op basis van het verdrag van 1906 wellicht eind Augustus in een Ita liaansche plaats aan de grens een conferentie zal worden gehouden, waaraan Mussolini, La- val en Hoare zullen deelnemen. Madame Tabouismeent te kunnen berich ten, dat de ontwerp-resolutie de hervatting- der verzoeningspogingen voorstaat, waartoe een opperste scheidsrechter zal worden be noemd. De Abessyniërs hebben voorgesteld den Griek Politis, de Italianen Max I-Iuber, den vroegeren president van het Haagsche Hof. Deze scheidsrechter zal echter alleen het in cident Wal-Wal moeten regelen, zonder zich met de grenskwesties bezig te houden. De stemming te Addis Abeba De „Abessynische Stem", het eenige dagblad van Addis Abeba dat in de taal der inboor lingen verschijnt, schrijft over het conflict met Italië: „Een aarzelende politiek van Abes synië kan voor Italië slechts een aanmoedi ging beteekenen om ons aan te vallen. Slechts door een energieke houding kunnen wij den vrede bewaren. Wij zijn bereid naar Italië te luisteren wanneer het den vrede wil. wij zijn bereid het te weerstaan wanneer het oorlog wil". Deze woorden geven de meening weer van de meerderheid der Abessynische bevolking. Deze wacht rustig op de beslissing van den Volkenbondsraad. Inmiddels vinden echter voortdurend nationale betoogingen plaats. In de 30 kerken van de hoofdstad en omgeving worden dagelijks toespraken gehouden en voordat de jongeren 's morgens naar hun werk gaan worden vaak samen met vele ambtena ren marschoefeningen gehouden. Een vrouwencommissie organiseert collectes voor de verdediging van het land waarvoor zeer veel wordt gegeven en waarvoor vele vrouwen hun sieraden hebben geofferd. Kolonel Juliann, de commandant der lucht vaart van Abessynië, heeft Reuter uiteengezet, welk een verpletterende superioriteit Italië's luchtmacht heeft tegenover die van Ethiopië. Dit land bezit slechts tien vliegtuigen, iegen Italië 800. Reuter verneemt uit betrouwbare bron, dat de Abessyniërs ingeval de oorlog uitbreekt, het water van verscheidene rivieren zullen aflei den naar de woestijn, teneinde den Italianen te verhindere van Italiaansch Somaliland uit langs de rivieren op te trekken. De Belgische militaire adviseurs zijn bizon der ervaren in zulk werk wegens hun onder vinding in dit opzicht opgedaan tijdens den wereldoorlog bij Dixmuiden. Aarde nog niet geheel in evenwicht. Volgens de onderzoekingen van prof. Vening Meinesz. VRIJSPRAAK VOOR „DUTCH SCHULTZ"? MALONE, 2 Augustus (A. N. P.) Het proces tegen Dutch Schultz, die beschuldigd wordt van ontduiking van inkomstenbelasting, is in een impasse gekomen, doordat de jury, na een beraadslaging, die 24 uur duurde, met 9 tegen 3 stemmen de meening heeft uitgesproken, dat verdachte moet worden vrijgesproken. Voor Engelscli L.O. slaagde te Utrecht de heer J. J. Nuvens. te Heemstede. Californië vreest zeker een hittegolf, want Imen heeft tenminste voor de bezoekers van de Wereldtentoonstelling te San Diego reeds 10.000 tropenhelmen in voorraad gemaakt. DE PASSIESPELEN VAN OBERAMMERGAU. Het A.N.P. verneemt uit Berlijn: Inzake het bericht, dat verspreid is met betrekking tot de Oberammergauer Passionsspiele wordt thans medegedeeld, dat het onjuist is, dat deze spelen niet meer zullen plaats hebben, doch dat de gebruikelijke pouze van 10 jaar na de spelen van 1934 is ingetreden, gedu rende welken tijd. slechts oefenstukken wor den opgevoerd. Een zoodanig stuk is ook „De oogst", dat op het oogenblik wordt ingestu deerd en dat reeds eeerder te München is opgevoerd- Er komt in dit stuk niets voor van verleiding van een Duitsch meisje door een Jood. De^ Festspiele zullen volgens het pro gram plaats hebben. SOERABAJA. 1 Augustus (Aneta) In zijn gisteravond gehouden lezing stelde Prof. Vening Meinesz als voorloopige conclusie: De aarde vertoont afwijkingen van den even- wichtsvorm, welke zou moeten zijn ontstaan door aswenteling en onderlinge massa-samen- trekking. Een verdere conclusie is dat de aarde nog niet geheel in everwicht is. De zwaartekracht op zee is algemeen grooter dan op de continenten, dus er bestaat een syste matische evenwichtsverbreking in den bouw van de aarde. De verklaring der theorie is: de wentelstroomen in substratum worden ver oorzaakt door grootere radio-activiteit in de dikke continent-aardkorst. De wentelstroo men rijzen onder de continenten en dalen onder de oceanen. Bouw woningen door werkloozen. Vragen van den heer Klein Schiphorst. De heer H. J. L. Klein Schiphorst heeft tot. B. en W. de volgende vragen gericht: Is het juist, dat de aanhouding van Raad- stuk No. 184 in de vergaderingen van 3 en 24 Juli betreffende bouw woningen door jeugdige werkloozen, zijn oorzaak vond in een verbod van den Minister Zoo ja. Welke reden werd voor dit verbod opgegeven? Zijn B. en W. ook van meening dat zulks geen belemmering was om den Raad over het voorstel uitspraak te laten doen? Zijn B. en W. bereid het voorstel opnieuw bij den raad aan de orde te stellen om als nog een uitspraak te doen? Haarlem had geen verhaal op pensioen mogen toepassen. Ged. Staten geven reclameerende, geannexeerde ambtenaren, gelijk. Gedeputeerde Staten hebben een beslissing genomen over de bezwaarschriften van een aantal ambtenaren, uit geannexeerde ge meenten overgekomen in dienst der gemeente Haarlem, tegen het door het gemeentebestuur van Haarlem op hen toegepaste verhaal van 10 pet. pensioenpremie. De beslissing van Ged. Staten is, dat het gemeentebestuur niet bevoegd is pensioenver- haal op deze ambtenaren toe te passen en dat aan hen behoort te worden betaald de volle jaarwedde of het weekloon, dat op 1 Mei 1927 door die ambtenaren in de opgeheven ge meente werd genoten. Wij herinneren er aan dat bij het Bezuini- gingsontwerp der regeering een wijziging van de annexatiewetten wordt voorgesteld om daardoor pensioenverhaal en aanpassing van de salarissen mogelijk te maken. Inbreker aangehouden. Op verzoek van de Haarlemsche politie is door de politie in Den Haag aangehouden de 55-jarige timmerman M„ zonder vaste woon plaats, verdacht van inbraak in een perceel aan de Middenlaan, de vorige week gepleegd terwijl de bewoners in het buitenland ver toefden. De aangehoudene bekende, bij die inbraak o.a. te hebben weggenomen een paar gouden medaillons, een paar gouden ringen, tafel zilver enz. Hij verklaarde, die voorwerpen op het Waterlooplein te Amsterdam door be middeling van een hem onbekend persoon voor f 50 te hebben verkocht. Aan den on onbekende zou hij voor diens bemiddeling f 25 hebben gegeven. De inbreker is aan de justitie overgeleverd. Het onderzoek wordt voortgezet. Mussolini en de Britsch-Fransche formule. pag. 4 De overstroomingen op Korea eischten tot nogtoe duizend dooden. pag. 4 Roosevelt in het Huis van Afgevaardigden op nieuw in de minderheid. pag. 4 Een ontwerpresolutie van Frankrijk, Enge land en Italië wordt heden aan Abessynië voorgelegd. pag. 1 Deensche invoer in ons land wordt anders ge regeld. pag. 3 Over invoer van Italiaansche katoentjes in Indië werden in den Haag besprekingen ge houden. pag. 3 Wat meer drukte in de Rotterdamsche haven pag. 3 De voctbalcompetitie-indeeling voor het Westen. pag. 7 De wedstrijd Flamingo's Free Foresters is in een draw geëindigd. pag. 7 Laatste Berichten. pag. 8 artikelen, enz. R. P.: De Jodenvervolging in Duitschland. pag. 1 Onze Parijsche en onze Geneefsche corres pondent over de stemming in de goudlan den Frankrijk en Zwitserland. pag. 4 Overpeinzingen van een oud-leerling- pag. 3 K. de Jong: Concert der H. O. Y. pag. 2 Bekende Haarlemmers: de heer P. J. André. pag. 3 Voor dc Jeugd. pag. 9 en 10 Rijwieldief gepakt. Door middel van een advertentie. Een bewoner van de Pieter Kiesstraat gaf Donderdagavond tien uur aan de politie ken nis, dat hij zich naar aanleiding van een ad vertentie vervoegd had aan een perceel aan de Brouwersvaart, aan welk adres een rijwiel te koop was aangeboden. Het was hem toen gebleken, dat het zijn eigen fiets was, die j.l. Dinsdag te Bïoemendaal ontvreemd was. Naar aanleiding van deze aangifte heeft de Haarlemsche recherche aangehouden een 24-jarigen rijwielhandelaar, die verklaarde de fiets voor f 12.50 te hebben gekocht van den 32-jarigen K„ eveneens te Haarlem wonende. Deze K. werd ook aangehouden. Hij beaamde, het rijwiel voor genoemd bedrag aan den rijwielhandelaar verkocht te hebben. Hij had hetzeif van eenonbekend persoon te Zaandam gekocht. Bij een nader onderzoek bleek het aan de politie, dat K. nog twee rijwielen aan den zelfden handelaar had verkocht. K. en de rijwielhandelaar zijn voor een nader onderzoek in verzekerde bewaring ge steld. DE RIJWIELDIEFSTALLEN. In de afgeloopen week zijn hier vijf rijwei- len ontvreemd. R.-K. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm". Drie jubilarissen. De RJK. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" geeft 15 Augustus a.s. een speciale tooneelavond ter gelegenheid van het feit. dat drie leden der Kamer. n.l. de heeren Gerard Nielen, Jan leas van Dijk en Jan Leef lang, dien dag hun zilveren jubileum als lid der Rederijkerskamer zullen vieren. Ieder voor zich hebben zij 25 jaren hun beste krachten aan de Kamer gegeven. Gerard Nielen heeft in deze 25 jaren nog een 15-tal jaren de regie gevoerd en oider zijn leiding mocht de Kam»r dan ook vele suc cessen boeken. Ook buiten de Kamer wist Nielen zich een groote bekendheid te geven als tooneelschrijver en vele vereenigingen zullen hem dan ook uit een van zijn vele goede blijspelen wel kennen en weten te waardeeren. Zooals gezegd, wordt op 15 Augustus a.s. een speciale tooneelavond gehouden, waarop de drie jubilarissen in het bekende blijspel „Frederik de Groote" zullen optreden, op welken avond dan tevens de huldiging zal plaats hebben en den jubileerenden een huidelijk zal worden aangeboden. Laval en Eden tijdens de jongste Geneefsche besprekingen, waarbij zij ten aanzien van het Italiaansch-Abessynische conflict een ge zamenlijke formule opstelden. ROOSEVELT OVER ROOSEVELT. SAN JUAN DE PORTO RICO, 1 Augustus (A. N. P.) Kolonel Theodore Roosevelt, die zich zelf „staatsvijand nummer één van de re geering van president Roosevelt" heeft ge noemd, werd vandaag de vraag gesteld, of hij Franklin D. Roosevelt, den nrec:''n"t «hs- lukkeling vond. „Wat, 'n mislukkeling? Wanneer ik Frankin D. Roosevelt slechts 'n mislukkeling zou noe men. zou hij misschien denken, dat ik hem een compliment maakt!", was het antwoord, dat er niet direct op wijst-, dat Theodore familie ziek is.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1