Berichten in enkele regels IV RIJ DAG 2 AUGUSTUS 1933 HAAR E F. M'S DS'GBE'AD 3 Deensche invoer wordt anders geregeld. Vroegere afspraak niet meer van kracht. Voortaan autonome contingenten. Omtrent de moeilijkheden in de handelsverhoudingen met Denemar ken, verneemt het A.N.P., dat met in gang van 1 Augustus de Deensche invoer in Nederland niet meer be handeld wordt op basis van de in Januari j.l. gemaakte afspraak, doch dat in plaats daarvan voor dezen in voer uit Denemarken autonome con tingenten gelden. Onze handelsbalans met Denemar ken, welke steeds actief is geweest, is ten gevolge van de maatregelen en restricties, door de Deensche regeering genomen, veranderd in een voor Ne derland nadeelige balans. HET WONDER DER TELEVISIE. Lezing met demonstratie. Over het technisch wonder dat televisie ge noemd wordt, heeft Donderdagavond in „Krasnapolsky" te Amsterdam de heer F. Kerkhof leider van de experimenteele afdee- ling der Ned. Ver,, voor Intern. Radio-amateu- risme, welke afdeeling er na jarenlange proef nemingen in geslaagd is, een volledige tele visie-installatie te ontwerpen, voor leden en introducees van de afdeeling Noord Holland van genoemde vereeniging, een interessante lezing gehouden, welke gepaard is gegaan met een uitgebreide demonstratie. Het doel van dezen avond, zoo zeide spr. is om aan de hand van een demonstratie aan te toonen, dat amateurs met zeer eenvoudige middelen een zeer goed herkenbare beeltenis, van zich zelf voor den zender zittende, kunnen overbrengen naar den operator van het tegen- station, zoodat deze naast het gesproken woord tevens de mimiek van handen en gelaat kan waarnemen. Duidelijk is dan ook het draaien van de oogen, het knipperen met de oogleden, het uitblazen van cigarettenrook enz. te zien. Voor deze demonstratie was een lichtstraal aftastsysteem met twee ontvangers ontworpen. Het zwaartepunt was gelegd op eenvoudige apparatuur, waardoor de demonstratie in het donker moest geschieden. Men kreeg een beeld van bevredigende lichtsterkte te zien. De demonstraties worden achtereenvolgens nog gehouden in Rotterdam, Den Haag, Arnhem, Groningen. Een geheele gemeenteraad niet toegelaten. Door een administratieve nalatigheid. Ged. Staten van Noord Brabant hebben be sloten den geheelen nieuwen raad van de ge meente Loon op Zand niet toe te laten, omdat de geloofsbrieven niet op tijd zijn ingezonden. Dit is een gevolg geweest van een admini stratieve nalatigheid. Volgens de beslissing van Gedeputeerden moeten alle plaatsen ge acht worden opnieuw te zijn opengevallen. ITALIë GAAT ZIJN PRODUCTEN PROPAGEEREN. In verband met de onderteekening van de handelsovereenkomst tusschen Nederland en Italië waardoor de commercieele relaties tus schen beide landen zijn vastgelegd, zal van Italiaansche zijde getracht worden een groo- tere belangstelling te wekken op de Nederland sche markt voor Italiaansche producten. Om hieraan reeds nu uiting te geven zal men op grootsche wijze aan de Utrechtsche Jaarbeurs deelnemen. GELOOFSBRIEF TE LAAT INGEZONDEN. Door den Gemeenteraad van Zaamslag is bij het onderzoek der geloofsbrieven der nieuw- gekozen leden met 10 tegen 3 stemmen en één onthouding besloten tot niet-toelating van den heer D. koopman (A.R.) op grond van het feit. dat niet te constateeren valt, dat een bijlage van zijn geloofsbrief binnen den wet- telijken termijn was ingekomen. Deze. bijlage werd aangetroffen in de bus van het ge meentehuis op den morgen na den fatalen termijn. Jeugdige werkloozen worden geholpen. Nieuw werkkamp geopend. Werkobject in Voorne's duinen. Op een prachtig gedeelte van het schoone Voornsche land op de grens van Oost Voorne en Rockanje is Donderdagmiddag onder zeer groote belangstelling het werkkamp „De Schaapskooi" geopend. Dit is het tweede werkkamp van de Centrale voor Werkloozenzorg, gesticht op initiatief van den Raad van Nederlandsche Kerken voor practisch Christendom, dat wordt geopend; het eerste ligt te Ede. Deze beide kampen zijn slechts het begin van een reeks; in de tweede helft van Sep tember volgt Crailoo in het Gooi en Ommen. In samenwerking met de Katholieke orga nisatie wordt ook te Heerlen een kamp ge opend. Zeventig duizend gulden is door het comité voor dit werk bijeengebracht en bin nen afzienbaren tijd hoopt men ons land voor zien te hebben van een net van werkkampen, plaatsen waar de jeugdige werklooze weer nieuwen moed zal vinden, waar hij weer kan en mag werken en van waar hij na een ver blijf van acht weken, gesterkt naar lichaam en geest terug zal keeren. In het thans geopende kamp is plaats voor honderd jonge mannen. Het hoeft geen betoog, dat er veel meer aanvragen zijn dan beschik bare plaatsen. Zoo zijn er voor dit kamp niet minder dan 900 gegadigden; groep na groep zullen zij temidden van dit heerlijke stuk na tuur- hier een onderkomen en werk vinden. De barakken door het rijk beschikbaar gesteld zien er keurig uit. In iedere afdee ling. bestaande uit een slaapkamer en een zitkamer vinden acht personen waaronder de „tentcommandant" onderdak. Dan is er een leeszaaltje en recreatiezaal, die tevens dienst doet als eetzaal en een schrijfkamer. Wat meer drukte in de Rotter- damsche haven. Echter minder dan in 1934. Het havenverkeer van Rotterdam ver- loont over Juli een niet onaanzienlijken voor uitgang vergeleken bij Juni. De cijfers over de maand Mei zijn echter nog niet bereikt. Vergeleken bij 1934 is er ook een achterstand. De havenbeweging in Antwerpen blijft steeds gunstig, doch de vermeerdering (4 pet.) is niet zoo groot als de voorstanders van de valuatie van dezen maatregel hadden ver wacht. UIT DE PERS De ontvangst van het nieuwe kabinet. De verschillende bladen hebben zich gisteren natuurlijk bezig gehouden met de oplossing van de kabinetscrisis. Wij laten hieronder korte uittreksels uit een aantal beschouwingen volgen Het Handelsblad (lib.) herinnert aan de aan bieding van een ministerportefeuille aan mr. Goseling. De daarop gevolgde weigering zou de conclusie wettigen, dat de toestand sedert hot uitbreken van het conflict in wezen niet ver anderd is. Het is ook niet waarschijnlijk, dat dr. Colijn en zijn mede-ministers zonder rede lijke zekerheid omtrent de medewerking van de Katholieken opnieuw in zee zijn gegaan. „Er blijven voor het oogenblik echter en kele zeer belangrijke vraagteekens staan. Dat er „geschipperd" is, dat men zal hebben moeten geven en nemen, staat vast. Dat kon trouwens ook moeilijk anders. De toestand was nu eenmaal zóó, dat de regeering op een gegeven oogenblik in de Tweede Kamer een meerderheid ontmoette, die geen vertrouwen in haar beleid stelde. Dr. Colijn heeft die meerderheid (roomsch-rood-ultra rood en een paar enkelingen) zelf nadrukkelijk aamgewezen. Die meerderheid bleek echter niet in staat om tot een positieve combina tie te geraken, welke het bewind kon over nemen. Van Kamerontbinding is naar men- schelijke berekening thans niet te verwach ten, dat zij de vorming van een meerderheid met een positief regeerprogram in den eenen of in den anderen zin zou bevorderen; integendeel, de tot regeering bereid en in staat zijnde partijen zouden vermoedelijk nog meer versplinteren. Terwijl de door een langdurigen verkiezingsstrijd gewekte on rust bij de heerschende internationale poli tieke. oeconomische en monetaire span ningen zeker al even weinig in het landsbe lang zouden zijn. Dat landsbelang eischt een zoo spoedig en duurzaam mogelijke oplossing van de poli tieke crisis". De Standaard (a.r.) is van oordeel, dat ons volk in dezen tijd onzekerheid omtrent de richting, waarin het staats- en volksleven wordt gestuurd, niet kan dragen. „Dat de crisis is opgelost op deze wijze en onder deze leiding is voor velen een gerust stellend en verblijdend feit. Al dadelijk na het bekend worden van de opdracht aan dr. Colijn trad er ontspanning in. Binnen 24 uur was de rust op de geld- en wisselmarkt voorzoover althans in dezen tijd op dat gebied van rust kan worden gesproken te ruggekeerd, en behoefde de Nederlandsche Bank geen goud meer af te geven. Ook uit andere feiten is gebleken, dat het verleenen van de opdracht aan dr. Colijn bevrediging gaf. Het wantrouwen week. Af wachten of aanvankelijk herstel van ver trouwen traden daarvoor in de plaats. Gelet op 's lands belang verheugen ook wij ons over het slagen van dr. Colijn, al verhe len wij ons niet, dat er eveneens velen zijn, die hun ontevredenheid over deze oplossing van de crisis luide zullen verkondigen". De Maasbode schrijft onder het opschrift: Is de crisis opgelost?: „Wij hebben dit conflict niet gewensc'nt integendeel! Maar nu het er eenmaal is. moet het op een behoorlijke wijze worden opgelost. Een oplossing, die het conflict zelfs in la tenten vorm zou laten voortduren, is geen oplossing. Wij hopen, dat bij het eerste contact met de Kamer zal blijken, dat er werkelijk in den vollen zin van het woord van een oplossing mag worden gesproken". Het Volk (s.d.) schrijft o.m.: „De politieke crisis duurt voort. Want er valt bij de huidige parlementaire verhoudingen niet in waarheid te spreken van een „slagen van den heer Colijn, zoo lang hij met de katholieke Staatspartij geen overeenstemming heeft bereikt. De reeds door ons gepubliceerde berichten, die vanochtend door „De Maasbode" in hoofd zaak worden bevestigd, wijzen er op, dat noch de heer Colijn noch de katholieke fractie binnen een tijdsverloop van enkele dagen hun standpunt hebben verruild voor een ander, zoodat het diepgaand meenings- verschil omtrent de alles-beheerschende vragen van crisisbeleid, tusschen het mi nisterie en de sterkste Kamerfractie gerezen, ook thans nog bestaat. De crisis-politick- Colijn, waarvan ons volk de wrange vruch ten dagelijks te verteren krijgt, is weer aan bod, voorloopig. De heer Colijn heeft één slag gemaakt, doch daarmede heeft hij het spel nog niet gewonnen". Het blad zegt voorts, dat het parlement ten spoedigste moet worden bijeengeroepen, zoo wel om te vernemen wat de regeering van plan is als om te doen blijken, hoe het zelf zijn verhouding tot de teruggekeerde landsbe stuurders ziet. De Telegraaf (neutr.) is van oordeel, dat de geschiedenis van de kabinetscrisis, welke thans is geëindigd, een afschrikwekkende behoort te blijven voor hen, die het in hun macht heb ben een crisis te doen ontstaan. „Hoe zeer wij ook verheugd zijn, dat deze onnoodige crisis van de baan is, toch zijn wij vol bitterheid over het gebeurde. Wij wenschen in ons land geen toestanden, zoo als die in Duitschland bestaan. Wij moeten een vrij volk blijven, want aan onzen strijd om de vrijheid danken wij ons zelfstandig bestaan. Zij, die de jongste crisis op hun ge weten hebben, zijn slechte verdedigers van die vrijheid. In hoeveel harten is gedurende de afgeloopen week twijfel gerezen of het tegenwoordige systeem nog deugt? Die twij fel was gerechtvaardigd en indien H.M. de Koningin aan de gebeurtenissen niet de wending gegeven had, die zij thans hebben genomen, dan zou wellicht onherstelbare schade zijn aangericht. Opnieuw is gebleken dat de Kroon het meest hechte bolwerk van onze vrijheid is". OVERPEINZINCEN VAN EEN OUD-LEERLING Oma is boas. Naast haar in de Postkraftwagen, waarmee we een groote tocht doen, zit een jong meisje in shorts. Niet dat ik ouderwetsch ben, zegt Oma, maar er zijn grenzen. En zoo'n wicht met een broek tot boven 'r knieën en geverfde lippen en 'r nagels gelakt, nee. Zooiets noem ik geen fatsoenlijke vrouw meer. Oom Johan is ook boos. We moesten betalen en een dikke man, die met z'n heele familie was ingestapt, zei: Sjofför, wie 1st das mit die Kinder? '.omdat hij ze voor half geld mee wou hebben en daar had hij gelijk in, want 't waren er vijf in alle maten en qualiteiten. Maar oom Johan school meesterde dadelijk: „Mit" heeft altijd den derden naamval" en daar maakte de dikke bezwaar tegen (tegen die opmerking) en dat maakte oom Johan weer nijdig over menschen, die blij moesten zijn, dat ze nog wat opstaken onderweg. Tante Clara is ook boos. Ze vindt het onver antwoordelijk van de Zwitsersche regeering dat die bussen tegen zulke steile hellingen met zulke scherpe bochten laat rijden. Nee, zeg nu zelf, dat is toch geen plezier meer? En we zijn toch voor ons plezier uit! Moeder is ook boos. Ze geneert zich over tante Clara, die haar bij elke haarspeldbocht blauwe plekken knijpt en roept: „Nu is 't ge noeg. Ik ga er uit. Chauffeur ,ik wil er uit. 't Kan me niets schelen. Vooruit Anna, wij gaan loopen. Zeg jij dan, dat hij stoppen moet." De bestuurder heeft het wel in de gaten. Hij kijkt om, grijnst tante Clara vriendelijk toe en wijst in een diep ravijn naast ons. „Daar is er verleden week een in gevallen". Tante Clara wordt zienderoogen kleiner. Den verderen tocht doet ze geen mond meer open. Ik geloof dat ze schietgebedjes doet en iedereen bewondert den chauffeur om zijn menschenkennis. Reizen in zoo'n autobus den heelen dag is wel komiek. Je kent elkaar heelemaal niet, maar je krijgt toch langzamerhand het ge voel, dat je bij mekaar hoort. Als we met den inhoud van drie concurreerende autobussen samen een merkwaardig natuurverschijnsel hebben bekeken en weer door zullen rijden, zeggen we: Zijn we er allemaal? Nee, die oude meneer met die grijze hoed is er nog niet. Oh, daar komt-ie al. Nee. dat is 'm niet. Die is niet van ons. Die daar? Met dat ganzeveertje? Nee, de onze had geen ganzeveertje. Dat weet ik zeker. Nee, die is van die blauwe bus. Oh, daar is-ie eindelijk. Ja. nu zijn we er. Vooruit maar weer, chauffeur. En we hebben het prettige gevoel weer vol tallig te zijn. Zoo voelt een kip zich ook, denk ik. als ze pulletjes heeft. We naderen den top. Tante Clara komt bij. Oom Johan is na het natuurverschijnsel lis tig gaan verzitten en heeft nu de booze oogen van den dikke in zijn rug. Dat verbetert zijn stemming aanmerkelijk. Maar dan moeten we aan den anderen kant net zoo steil en met net zulke enge bochten weer naar beneden en tante Clara voelt weel de vergankelijkheid van al het aardsche aan den lijve. Maar dan is er ook de Rhöne-gletscher. En de Eisgrotte. En dat maakt veel goed. We fotografeéren elkaar in alle denkbare combinaties voor den ingang en draaien dan nog een heele film op Oma af in allerlei stan den. Want Oma heeft ons dit tenslotte alle maal aangedaan. „Voor je verdere ontwikkeling", zegt oom Johan, „is deze tocht van onschatbare betee- kenis, jonge man. Daar mag je je grootmoe der wel heel dankbaar voor zijn." 's Nachts hooren we tante Clara in de kamer naast ons luidkeels gillen. Ik wil er uit! Johan dan toch! Laat me los Johan! Mensch, ik heb je heelemaal niet vast, gromt oom Johan. Tante Clara heeft een nachtmerrie. En iedereen heeft er plezier in. Behalve oom Johan natuurlijk. En daar heb ik plezier in. Groep x No. ij. MINISTER SLOTEMAKER VERLIET ZIJN DEPARTEMENT. Mr. Slingenberg nam zijn portefeuille over. Donderdagochtend heeft minister Slote- maker de Bruine, in verband met zijn over gang naar het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, afscheid geno men van de ambtenaren en de hoofden van de buitendiensten bij het Departement van Sociale Zaken. De minister zeide, met leedwezen heen te gaan uit den kring van hen, met wie hij de beide laatste jaren dagelijks had samen gewerkt en dankte allen voor de bij den ar beid steeds ondervonden hartelijke mede werking. Mr. A. L. Scholtens, secretaris-generaal van het Departement en dr. N. M Josephus Jitta, voorzitter van den Gezondheidsraad, vertolkten achtereenvolgens de gevoelens van de Departements-ambtenaren en de hoofden van dienst jegens den scheidenden minister. Zij spraken de groote waardeering van allen uit voor de wijze, waarop de minister het Departement had geleid en uitten hun har telijke wenschen voor de toekomst van den minister in zijn nieuwe ambt. Donderdagmiddag te 2 uur had op het Departement de overdracht plaats van de portefeuille van Sociale Zaken aan den nieuw opgetreden minister, mr. M. Slingen berg. INTERESSANTE NIEUWELINGEN IN HET ARTIS-AQUARIUM. Het aquarium van Artis werd dezer dagen belangrijk verrijkt met een bijzonder mooie collectie Drieband-, Wijnroode-, Vuurkool-, Zadelvlek- en Aroeaansche koraalvischjes uit Oost-Inöië, voorts met zeepaardjes van Port Said en met eenige vreemde zeebaarsachtige visschen en snoekbek-palingen van Lorenco Marquez (Zuid-Oost-Afrika) meegebracht. De verzameling koraalvisschen, waarmee Artis den laatsten tijd zooveel succes had, is nu over twee verwarmde zeewater-bassins van de groote zaal uitgebreid. In het laatste hoekbassin dartelt de kleurenfonkelende drom van nieuwelingen, door den heer Gala- vazi, machinist aan boord van het m.s. „Poelau Roebiah" der Stv. Mij. „Nederland" aan Artis geschonken, terwijl de zeepaardjes een geschenk zijn van den gezagvoerder van de „Poelau Roebiah", den heer J. P. Leguit. De mooie, nog niet nader gedetermineerde zee-baarzen en de langbekkige snoekbek-zee palingen met hun vervaai-lijk gebit van naaldscherpe tanden, die voor in den bek een bijzondere lengte bereiken, zijn een ge schenk van de heeren J. Hendriks. J. J. van Lenne en J. de Wijn, machinisten van het m.s. „Manoeran" der Stv. Mij. „Nederland". Het aquarium heeft van deze merkwaar dige zee-palingen, die een groote lengte kun nen bereiken, nog nimmer een exemplaar in zijn bassins gehad. Omdat het gevaarlijke roovers zijn. zijn ze voorloopig in een afzon derlijk bassin ondergebracht. N. O. G. congresseert te Groningen. Rapport van de Commissie voor de Openbare School aangenomen. In de Harmonie te Groningen is Donderdag middag onder voorzitterschap van den heer H. J. Bon uit Amsterdam het 89ste Congres van het Nederlandsch Onderwijzers Genoot schap begonnen. Besloten werd dat het Congres het volgend jaar te Apeldoorn zal worden gehouden. Aan de orde werd gesteld het rapport van de commissie voor de openbare school. De heer E. v. d. Klerk, rapporteur, verde digde het rapport, waarna de heer A. C. Ze venbergen namens de minderheid van het hoofdbestuur de conclusies critiseerde. Spr. drong er op aan het rapport te verwerpen en te blijven strijden voor een verplichte neu trale staatsschool. De heer Rijfkogel sloot zich daarbij grooten- deels aan, waarbij hij gewaagde van de on volledigheid van het rapport op het meest essentieele punt. De behandeling van de verschillende con clusies nam geruimen tijd in beslag. Na een enthousiaste rede van den heer Schoemaker uit Sappemeer werd met alge- meene stemmen geschrapt de conclusie: Het is in het belang van de Openbare School, dat de openbare onderwijzer in zijn optreden naar buiten rekening houdt met het neutrale ka rakter der openbare overheidsschool. Het rapport werd tenslotte in zijn geheel goedge keurd. Na deze bespreking werd onder applaus de volgende motie aangenomen: „De 89e Algemeene Vergadering van het N.O.G., van oordeel, dat de strenge concen tratiemaatregelen van 1933 en 1934 door de regeering uitsluitend zijn toegepast op de openbare scholen; dat door deze ongelijke behandeling van het openbaar onderwijs zóó is beperkt, dat daar door de grondwettelijke positie van de open bare school is aangetast en is verder van oor deel, dat door de eenzijdig toegepaste concentra tiemaatregelen het bijzonder onderwijs in ons land in een zeer gunstige uitzonderingspositie is gekomen, spreekt als haar meening uit. dat eventueele verdere bezuinigingen op het onderwijs gezocht moeten worden in concentratie van bijzondere scholen". Deze motie zal naar de regeering worden opgezonden. Èen voorstel van Rotterdam, waarbij het hoofdbestuur wordt opgedragen de noodige stappen te doen ten einde te verkrijgen, dat de regelingscommissie voor het M.U.L.O.- examen niet langer bij het samenstellen dei- lijsten van examinatoren zullen letten op het lidmaatschap van één der beide vereenigin- gen. werd aangenomen met 104 tegen 95 stem men. Langdurig werd behandeld een voorstel van Haarlem; De algemeene vergadering van het N.O.G. besluit, dat het N.O.G. zich zal aan sluiten bij het C.N.O.P. Overeenkomstig het prae-advies van het hoofdbestuur werd dit voorstel met groote meerderheid verworpen. In verband met het bezuinigingsontwerp kwa men tenslotte vier moties in behandeling, die werden aangenomen. LLOYD-PERSONEEL BLIJFT OP HULP HOPEN. De Personeelscommissie van den Koninklij ken Hollandschen Lloyd deelt ons mede: In een dezer dagen gehouden, drukbezochte vergadering van het ontslagen kantoor- en ander walpersonecl van den K. H. L„ werd door den voorzitter der Personeelscommissie voorlezing gedaan van een door den Minister van Economische Zaken aan den rechtskun digen adviseur der Commissie, Mr. Th. J. Es- kens, gericht schrijven, waarin de Minister mededeelt, dat het hem, na nauwlettende overweging, niet mogelijk is gebleken, aan de ontslagenen, op kosten van den Lande, een geldelijke uitkeering te verleenen. Door den voorzitter werd erop gewezen, dat dit schrijven werd verzonden vóór verzending van het adres der Personeelscommissie aan de leden der Tweede Kamer en dus ook voor de Kamerdebatten, waarin de Minister, blij kens de dagbladverslagen, aanleiding heeft, gevonden, de voor de ontslagenen diep teleur stellende mededeelingen van vorengenoemd schrijven aan te vullen door de toezegging, dat de mogelijkheid zal worden overwogen de ge- dupeei'den elders te werk te stellen. Met voldoening werd door de vergadering geconstateerd, dat de ontslagenen in vele Ka merleden verdedigers hunner belangen heb ben gevonden en dat de geheele publieke opi nie in Nederland, blijkens de in tallooze dag en weekbladen verschenen beschouwingen, gunstig is gestemd ten opzichte van maatre gelen. welke ertoe zouden kunnen leiden het lot van de onder zoo bijzondere omstandig heden getroffen personeelleden en gepen- sionneerden te verzachten, resp. de gevolgen van het ontslag op te heffen. Door de vergadering werd de hoop uitge sproken, dat ook in de Eerste Kamer stem men zullen opgaan, ten gunste van een bil lijke regeling. LANDDAG VAN DE C. D. U. Te Oranjewaard bij Heeren veen is een landdag van de C.D.U. gehouden, waarop o.m. de heer H. S. van Houten heeft gespro ken. Hij sprak over: „Wat is de taak als po litieke partij in het heden?" Hij noemde den val van het kabinet-Colijn, een belangrijk moment in den grooten strijd over de vraag, of de richtlijnen der politiek zullen worden bepaald alleen door economische motieven, dan wel of het. tenslotte om ethische waar den zal gaan. Of we in guldens dan wel in menschen zullen denken. Verder bepleitte spr. spoedige en conse quent doorgevoerde deflatie. Voorts spraken nog de heeren H. Posthu- ma en H. Steketee en mevr. ds. I. Faber. CONGRES NED. BOND VAN SIGARENWINKELIERS. Dezer dagen was de Nederlandsche Bond van Sigarenwinkeliers-Vereenigingen in Con gres bijeen te Nijmegen. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden behandeld en goedge keurd, alsmede de balans en de begrooting 1935. Verschillende rapporten werden uitgebracht en een regeling met het Fonds van Over lijden werd besproken en aangenomen. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen de heeren L. P. Jongejans Den Haag, als voorzitter; A. Metselaar, Zaandam als secre taris, S. Tiesinga, Groningen als penning meester, J. F. Rummenie Amsterdam, en Joh. Waterman. Groningen, terwijl als nieuwe bestuursleden werden benoemd de heeren Leonard Enschedé en Van Berkel, Haarlem. Een commissie ter voorbereiding van een aneeringsplan. bestaande uit de heeren Rummenie, Bloem en van Berkel, werd inge steld. Door onze lens gesnapt. De heer P. J. Andrc. De heer P. J. André. administrateur ter ge meentesecretarie alhier. Chef der afd. Finan ciën en Verificatie, werd geboren te Utrecht op 23 April 1884 en ging, na oorspronkelijk te zijn opgeleid voor het. onderwijs, al spoedig over in het effectenvak. waarin hij eenige jaren werkzaam was bij de firma Justus van Maurik. te Utrecht. Vervolgens kwam hij in het levensverzeke ringsbedrijf o.a. als adj.-Directeur der Coöpe ratieve Levensverzekering te 's-Gravenhage: vandaar ging hij via De Oude Tielsche te Tiel, naar Amsterdam in het verzekeringsbedrijf, waarbij hij veelal in het buitenland werkzaam was. In 1921 werd hij benoemd tot Bezuinigings inspecteur te Haarlem en in 1924 volgde hij wijlen den heer H. C. van der Vangst op als Referendaris ter gemeente-secretarie, Chef der afdeeling Financiën. Na toevoeging aan deze afdeeling van een Verificatie-afdeeling volgde zijn bevordering tot Administrateur, in welken rang de heer André thans als Cluf der Afdeeling Financiën en Verificatie reeds ver scheidene jaren werkzaam is. Ook Italiaansche katoentjes naar Indië? Besprekingen in Den Haag. In het departement van koloniën zijn besprekingen gehouden tusschen afgevaardigden der Engelsche katoen industrie, de Nederlandsche katoen industrie en van de Nederlandsch- Indische importhuizen, omtrent tech nische problemen de Java-markt be treffende. Overleg tusschen verschil lende belanghebbenden bij de Java- markt was noodzakelijk, mede in ver band met de contingenten vastgesteld voor invoer in Nederlandsch-Indlë van Italiaansche textielwaren. Dit met het oog op het onlangs met Italië geslo ten handelsverdrag, dat Donderdag in werking is getreden. Door den overmatigen invoer van Japansche katoentjes is de invoer uit Europa opgehouden en thans wordt gepoogd om Europa daarin weer een plaats te geven. De relaties met Europa waren verbroken en men tracht die althans voor de betere soorten tc herstellen, zonder daardoor evenwel te groote prijsver- hooging (welke door de inlandsche consumen ten zwaar zou worden gevoeld) in de hand te werken. Het gaat dus niet alleen om hervatting van importen uit Europa, doch ook om de uitvoe ring van de Italiaansche contingentenrege ling zonder de belangen van andere bij dien invoer betrokken landen, voornamelijk Enge land, te schaden. GOUDVOORRADEN KOMEN WEER TERUG. De goudvoorraden, welke in de vorige week en in het begin van deze week naar Engeland zijn verzonden, beginnen weer terug te vloeien. In totaal is voor f 130 millioen naar het bui tenland gegaan. Waarschijnlijk door hooibroei is de groote boerderij van den heer T. Bakker te Zwoller kerspel, totaal door het vuur verwoest. Verze kering dekt de schade. Door een auto is het 2-jarig zoontje van den heer A. Manders, te Liessel (gem. Deurne) gegrepen en op slag gedood. Levensgevaarlijk gewond is de 4-jarige Sjouke Sjoukema te Leeuwarden toen zij door een vrachtauto werd aangereden. De zesjarige G. Kempe, te Nw. Loosdrecht kwam onder een taxi terecht en overleed na enkele oogenblikken. Verdronken in het Singel te Amsterdam is een zevenjarige knaapje, dat al spelende te water was geraakt. De commissienoteering voor Ned. boter is vastgesteld op 48 ct. per K.G. Drie personen zijn te Doetinchem aange houden verdacht van diefstal van vee. Het pensioenfonds van de Domaniale mijn zal nog slechts gedurende drie jaren in staat zijn uitkeeringen te doen, Onderhandelingen worden gevoerd om dit dreigende gevaar af te wenden. Een aspirant-controleur en zijn oppasser zijn op een tournee rond de Taloeti-baai in Zuid-Cream. door een Javaanschen agent van de veldpolitie doodgeschoten. De dader is ge arresteerd.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5