UIT HET BUITENLAND IN DE ANDERE GOUDLANDEN De stemming in Frankrijk. THIJS IJS EN HET GEHEIMZINNIGE EILAND. F RIJT) A "O 2 AUGUSTUS Ï935 HAAREEM'S DXGBEXB 4 Italië en de Britsch-Fransche formule Yoor het Abessy- nisch conflict. Een viertal punten van Mussolini. Moreele steun van president Roosevelt. Genève. Mussolini en de Britsch- Fransche formule. De bespreking der vertegenwoordigers ran Frankrijk, Engeland en Italië, die Donder dagavond van zeve.. tot half negen heeft geduurd, heeft, naar verluidt, geleid tot een nieuwe formuleering op eenige punten der Engelsch-Fransche voorstellen. Behalve in de kwestie van het scheidsge recht zouden ook met betrekking tot het af zien van het gebruik van geweld geen mee- ningsverschillen meer bestaan. Daarentegen wordt de samenkoppeling van het geheele probleem met den Volken bond en het vaststellen van den termijn voor de onderhandelingen der drie mogendheden tot September, nog steeds bestreden. De gistermiddag verschenen Britsche dag bladen melden onder het opschrift: „Het Neen van Mussolini", dat deze op het voor stel van niet-toepassing van geweld tijdens de onderhandelingen het volgende geant woord heeft: ..Dat is te vaag voor ons. De onderhandelingen zouden eventueel zes maanden of nog langer kunnen duren. De Volkenbond moet een tijdstip bepalen tot welk oogenblik de oorlog niet moet begin nen". "^e Italiaansche regeering zou de volgende i .ten hebben opgesteld: 1. De voortzetting van het verzoenings werk hangt geheel af van de aanvaarding of de weigering door Abessynië van de basis, elke voor de discussies is overeengekomen. 2. Itaiië kan zijn beslissingen van mi litairen aard ten behoeve van de verdediging van zijn koloniën niet van den Volkenbond laten afhai ;en. 3. Italië gaat accoord met de benoeming van een vijfden arbiter. 4. Italië is bereid, op basis van het ver drag van 1906 de onderhandelingen via de diplomatieke kanalen voort te zetten. Moreele steun van Roosevelt voor den Volkenbond. Uit Washington: President Roosevelt legde gisteren de vol gende verklaring af: ,.Op het oogenblik, dat de Volkenbondsraad bijeenkomt ter bestu deering van de middelen om op vreedzame wijze de geschillen tussohen Italië en Abes synië te beslechten, wensch ik uiting te ge ven aan de hoop van Amerika's volk en re geering, dat een minnelijke regeling moge worden gevonden en dat de vrede wordt ge handhaafd". In politieke kringen vertolkt men Roosevelt's verklaring als moreelen eteun voor de pogingen van den Volkenbond. Amerika. Roosevelt in de minderheid. Het Huis van Afgevaardigden heeft zich voor de derde maal uitgesproken tegen het voorstel van president Rooselet de on- noodige holding maatschappijen der openbare nutsbedrijven af te schaffen. Dezen keer bleef president Roosevelt met 209 tegen 155 stemmen in de minderheid. Engeland. Volmachtenwet tot beperking der invoeren verlengd. De Engelsche regeering heeft besloten de buitengewone volmachtenwet, die in den af- geloopen zomer met het oog op het betalings uitstel der rente op de Dawes- en Younglee- ning door Duitschland is uitgevaardigd, en die per 30 Juni 1936 zou afloopen, te verlengen tot 31 December 1937. De wet houdt o.a. in de instelling van een clearingbureau en geeft de Engelsche regee ring volmacht de invoer uit elk land dat dis- crimineerende bepalingen uitvaardigt en be perkingen toepast op den invoer uit het Brit sche Rijk, te verbieden. Tot nog toe is van deze wet nog in geen enkel opzicht gebruik ge maakt. D em e irn arken Critiek op Stauning. De opmarsch der boeren naar Kopenhagen en de gevolgen, welke deze voor het geheele bedrijfsleven in Denemarken zal kunnen mede brengen, trekt nog steeds groote belangstel ling. Bij de eerste lezing van het wetsontwerp over de verbouwing van graan, verklaarde een vertegenwoordiger" der linksche boerenpartij in het Folketing, dat de regeering pas beslo ten had toe te stemmen in onderhandelingen toen de opmarsch der boeren iederen dag kor. worden verwacht. De leider der conservatieven laakte de hou ding van den minister-president, vooral, om dat hij den koning een antwoord had laten geven, dat noodeloos hard was geweest. Een andere spreker verklaarde, dat het ook economisch het verstandigste zou zijn de za ken zoodanig te regelen, dat de boeren hun bestaan hadden. Duitschland. Herinnering aan de affaire-Röhm. De burgemeester van Bad Wiessee nabij Sankt Johannser en de eigenaar van het hotel „Zur Post" zijn blijkens een bericht in de Tel. door de politieke politie in arrest gesteld. Voor deze arrestaties zijn geen redenen opge geven. Men zal zich herinneren, dat de bloedige ROEMEENSCHE MINISTER VAN FINANCIëN BIEDT ONTSLAG AAN. BOEKAREST, 1 Augustus (A.N.P.) De mi nister van Handel Manulescu Strunga heeft den eersten minister zijn ontslag aangeboden, omdat hij zich met de door de regeering ge voerde buitenlandsche handelspolitiek niet kan vereenigen. Een maand geleden heeft de ministerraad namelijk een nieuwe politiek voor den buitenlandschen handel goedgekeurd welke gebaseerd is op een exportpremie van 34 pCt. Het aftreden van den minister, aldus luidt het oordeel in politieke kringen, geschiedt op een moeilijk tijdstip voor het kabinet Tata- rescu. gebeurtenissen van 30 Juni van het vorige jaar, waarbij Ernst Rohm werd doodgeschoten, zich bij Bad Wiessee hebben afgespeeld. Het hotel „Zur- Post" was de plaats, waar alle stormtroepleiders voor dertig Juni elkaar ontmoetten. Het gebouw is slechts enkele meters verwijderd van het huis, waar Röhm en zijn vrienden werden gearresteerd. De actie tegen de Stahlhelm. Uit Maagdenburg, 1 Augustus: Officieel wordt medegedeeld, dat vanaf heden het dra gen van insignes of uniforme kleeding van welken aard ook. waaruit lidmaatschap zou blijken van de N.S.D.F.B. (Stahlhelm), ver boden is. Terzelfdertijd worden alle vergade ringen enz. van de Stahlhelm verboden. (A.N.P.) De Duitsche Jodenhetze. Onderburgemeester tegen bescherming van niet-Ariërs. Onderburgemeester Treff, die zijn ambt uit oefent in Berlin-Steglitz, een district in Ber lijn, heeft tot al het onder hem staande per soneel de volgende oproep gericht zoo meldt de „Lokal-Anzeiger" dezer dagen. ..De schaamtelooze houding van zekere Joodsche elementen en andere vijanden van den staat maakt bijzondere maatregelen nood zakelijk. Voor iederen employé in overheids dienst-, die zijn salaris van de Nationaal-So- cialistischen Staat ontvangt, moet het thans nog meer dan vroeger logisch worden, dat hij zijn inkoopen en opdrachten alleen doet bij eerlijke Duitsche volksgenooten. Ik verwacht aldus burgemeester Treff van al mijn personeel, dat het den opbouw van den staat in ieder opzicht bevordert, en dus uitsluitend Duitsche zaken. Duitsche artsen, Duitsche advocaten enz. bevoordeelt. Een der gelijke oproep richt ik tevens tot het perso neel van alle lagere en middelbare scholen in mijn district. Wie in de toekomst door het werken met, of door gebruikmaking van de diensten van niet-Ariërs in nood geraakt, heeft jeenerlei hulp of steun te verwachten." In Duitschland. Het aanduiden van „Christelijk" als vervalsching vervolgd. De „Kölnische Zeitung" van 23 Juli j.l. be richt een gevangenneming wegens de valsche aanduiding „Crdistliches Spezialhaus". De eigenaar van.den bedoelden winkel Friedrich Daniël, werd wegens dit delict in „Schutzhaft" genomen. De arrestant, wiens vader een Jood was. heeft zijn zaak openlijk in advertenties en enveloppen, aangeduid als: „De Christe lijke speciale zaak voor dames- en kinder- kleeding". In de officieele mededeelmg omtrent de arrestatie wordt aangevoerd, dat Daniël door dit opschrift de schijn heeft willen wek ken, alsof zijn firma een zuiver Arische zaak was en door deze verdoezeling" van het ware karakter zijner firma de volksgenooten wil len bewerken bij hem hun inkoopen te doen waardoor hij zijn omzet en verdiensten op oneerlijke wijze kon verhoogen. BOTER UITSTEENKOOL! Reuter meldt uit Keulen: De Duitsche scheikundige dr. Franck is er in geslaagd uit steenkool een substantie te vervaardigen, die er uitziet en smaakt als boter. Het eenige nadeel, van deze kunstboter is, dat zij 200 maal zoo duur is als gewone boter en ongeveer 180 per pond kost. „BOBBY" OVERLEDEN. BFR-LIJN, 1 Aug. In den loop van -heden- vond is de reusachtige gorilla van den Ber- lijnschen dierentuin, Bobby, overleden. Sectie zal moeten uitmaken, waaraan het dier heeft- geleden. Duizend dooden op Korea. Tengevolge der overstroomingen. Het agentschap Rengo meldt, dat tengevolge van de overstrooming van de Jaloe. nabij An- toeng (Korea) een duizendtal personen is om gekomen. De uitsluiting van Duitsche Joden. OSANN a. d. MOEZEL. Het „Trierer Nat. Blatt", Trier, schrijft, dat de Gemeen teraad van Osann in plenaire zitting het vol gende besluit heeft genomen: „Erkennende, dat het Jodendom aan het ongeluk van ons vaderland de grootste schuld draagt en dat de Jood de grootste tegen stander van Adolf Hitler en het Nat. Soc. Duitschland is, besluit de gemeenteraad van Osann: 1. Er zal zich geen Jood of Jodin meer in Osann mogen bestigen. 2. Geen Jood mag een huis of een stuk grond in Osann koopen. 3. Geen inwoner van Osann, die nog met Joden in contact staat of hen beschermt, zal voortaan een opdracht der gemeente ont vangen. 4. Het koopen bij Joden is verraad aan volk en natie. Wij hopen, dat binnenkort vele gemeenten ons voorbeeld zullen volgen". De „Frankfurter Zeitung" d.d. 30 Juli j.l. schrijft onder zijn korte berichten, dat de burgemeester van Quedlinburg heeft bepaald dat het de Joden niet toegestaan is voortaan de Dom, het Slot en het Museum te bezoeken omdat de Jood van Duitsche cuitureele waar den geen idee heeft. Nederland als voorbeeld. (Van onzen Parijschen correspondent). Parijs, 31 Juli. Het is ons sterk opgevallen hoe men in Frankrijk met enorme belangstelling de ont wikkeling heeft gevolgd van de Nederland- sche Regeeringscrisis. Toen nu vanmorgen in de couranten het bericht stond dat de heer Colijn er in was geslaagd om opnieuw een Kabinet te vormen, heeft men ons van alle kanten groote voldoening daarover uit gedrukt. Laten we dadelijk zeggen dat de oorzaak daarvan niet zoozeer is dat men hier beter den naam van Colijn dan van een an deren Kabinetsformateur kent, maar men weet dat Colijn de krachtige verdediger is van het Nederlandsche betaalmiddel, dat hij mede. in internationalen kring, een groo te reputatie bszit als ..méditateur", en dat men vooral in Genève groot gewicht aan zijn bezadigd oordeel hecht. En vooral die quaes- tie van de verdediging van den Nederland- schen gulden weegt zwaar voor de Fran- schen. In een zoo moeilijken tijd als deze wordt de gulden beschouwd als het laatste bolwerk van een geregelden toestand. De gulden is voor de Franschen een symbool geworden. Meer en meer wordt- Nederland hier als magnifiek voorbeeld gesteld aan alle naties, en moreel zou het een slag zijn, wan neer ook maar het minste ons prestige zou komen verzwakken. We achten dit verschijn sel des te merkwaardiger, omdat voor de groote Fransche menigte Nederland nog al tijd iets vaags is en voor haar de kennis van ons land niet verder gaat dat een opsomming van sommige plaatselijke eigenaardigheden, zooals kanalen, klompen, kaas jenever en tul pen. En thans hoort men zelfs den „man in the street" met bewondering zeggen: ,.Re- gardez, regardez. la petite Hollandekijk. kijk maar eens naar dat kleine Nederland. En die algemeene hulde is misschien meer waard dan menig snorkend krantenartikel. Die „goede pers", die we hier hebben vindt zijn oorzaak in 't feit dat het er allen schijn van heeft dat Frankrijk eindelijk en ten leste op den goeden weg is om zich uit het moeras te trekken wijl men hier. onder La val's bewind een politiek van orde gaat voe ren die héél veel overeenkomst toont met het tot dusver gevoerde Nederlandsche re- geeringsbeleid. Van dictatorschap is geen sprake, maar eindelijk is er dan toch eens een Fransche minister gekomen die het op zich durft te nemen alle populariteit in een weegschaal te leggen o-m voor alles 's lands belang te dienen. En om nu maar uitslui tend bij Frankrijk te blijven (de lezer zal zelf wel de vergelijkingen kunnen maken): daar is die kleine Auvergnat, Laval opge staan en daar heeft hij me maar even het heele kaartspel door elkaar geschud en nu is hij bezig één voor één de troeven er uit te halen. Op een gegeven oogenblik zag het naar uit alsof hij het regelrecht op een bur geroorlog wilde aansturen en met angst en vreeze volgde men zijn beleid. Maar toen nu den 14den Juli duidelijk bleek dat de over groots meerderheid van het Fransche volk voor orde en gezag was en dat de ordever stoorders het toch maar beter achtten om zich daar tegenover koest te houden, toen vond Laval de gelegenheid gunstig om niet zooals zijn al te vele voorgangers op een Ka mer te steunen, maar op een volksmeerder heid. Zeker, door de decreet-wetten zijn ve len in hun belangen geschaad. Voor de huis bazen is het verlies van tien procent van de huren een gevoelig iets en het inhouden van tien procent op alle staatspensioenen en op de tractementen van de ambtenaren lijkt hard. Maar daartegenover staat dat die de- creetwetten dadelijk tot gevolg hebben ge had een vermindering van den levenstand aard. Het verschilt in den eersten tijd na tuurlijk niet enorm, maar men constateert toch een vermindering. Het brood, melk, bo ter, steenkool, suiker, chocolade, wijn .groen ten dalen in prijzen en zonder al te groot op- timisme kan men verwachten dat het ver- ONZE DACELIJKSCHE KADERVERTELLING Heel langzaam loopt Thijs op het dek heen en weer: 't is niets dan snurken dat hij hoort. Zelfs de vogels, de muizen en de ratten vielen in slaap. Thijs kan het geeuwen ook haast niet laten en denkt: „Laat ik maar gaan slapen ik kan van moeheid haast niet blijven staan.." Maar plotseling voelt hij nu, onder zijn trui, een vreeselijken steek -rrat zou dat kunnen zijn? Het is het amulet van toovenaar Alasius; dat hem waarschuwt! Opgelet nu Thijs, houdt nu je zinnen bij elkaar; je weet dat er nu iets niet in orde is. En zie door al die pijn wordt hij weer geheel wakker! der zoo crescendo zal gaan. Hier en daar is gemopperd. Volksophitsers, die dadelijk La- val voor een dictator hebben uitgemaakt, ze ontbraken niet. Maar uit de telegrammen heeft men kunnen zien hoe weinig zelfs de dadelijk getroffenen, ambtenaren en gepen- sionneerden, daarop hebben gereageerd. Die hééle monsterbetooging en protest-beweging aan de Gare Saint-Lazare, waaraan 12.000 betoogers zouden hebben deelgenomen, is een zielige demonstratie geweest. Twaalf hon derd arrestatieswaarvan meer dan ne genhonderd communistische vreemdelingen, die niets met de decreetwetten hadden te maken en die dan ook linea recta over de grenzen zijn gezet en een driehonderdtal on tevreden ambtenaren, tegen wie zulke sanc ties ziin genomen dat ze het in het vervolg wel uit het hoofd zullen laten te demonstree- ren, ziedaar het hééle en gelukkige resultaat. Die krachtige houding van de overheid heeft echter een nog ander, veel belangrijker re sultaat gehad. Sprak men enkele weken ge leden nog slechts over twee mogelijkheden: democratie of fascisme, thans kent men al leen nog maar het wachtwoord: orde. Als een zeepbel is de Croix de Feu-beweging uit elkaar gespat. We zullen geenszins beweren dat die hééle oud-strijders-beweging is ver dwenen. integendeel, maar ze dringt zich momenteel niet meer op politiek terrein naar voren zooals in het begin van deze maand. Toen hoorde men niet anders dan: Croix de FeuKolonel de la Roque, en thans praat niemand meer daarover. Men heeft hen zien defileeren bij den Are de Triomphe en men heeft toen de overtuiging gekregen dat de Croix de Feu een prachtige reservetroep is, wanneer tie ordeverstoorders ook maar het minste zouden ondernemen. En dat is de juiste oplossing. De Franschen wenschen niet aan de Croix de Feu de leiding van de staatszaken toe te vertrouwen; het oude be grip van vrijheid is te diep ingeworteld. We gelooven dat Kolonel de la Roque en zijn troepen dat zelf hebben begrepen. De eerst aangekondigde groote beweging hebben ze opgeschort tot October, d.w.z. tot het terug- keeren van de Kamer. Nu reeds zijn er al weer propheten die weten te voorspellen dat Laval spoedig na de zomervacantie door de Kamer ten val zal worden gebracht. Dan, ja dan zou de Croix de Feu wel eens tus- schenbeide kunnen komen. In alle gevallen bezit hij er de kracht toe. Doch openlijk, in Parijs zoowel, als in Rijssel. Bordeaux en Marseille hebben de oud-strijders verklaard dat' ze zich achter Laval scharen wanneer hij zonder onderscheid des persoons zijn de creetwetten doorvoert en ten uitvoer brengt. Het is de eenige uitweg, de eenige mogelijk heid om de zoo zwaar geteisterde financiën te herstellen. Daarvan is elke Franschman ten volïe overtuigd en ziet. de aarts-moppe raar, de echte Fransche „frondeur" hij toont zijn instemming. Mits men den franc redt. Regardezregardezcomme la petite Hollande HENRY A. TH. LESTURGEON. Zwitsersche belangstellingvoor onze regeeringscrisis (Van onzen Geneefschen correspondent) Genève, 30 Juli 1935 De Nederlandsche regeeringscrisis heeft ditmaal in Zwitserland heelt wat grooter? be langstelling opgewekt dan hier meestal voor de Nederlandsche politiek te vinden is. Ge woonlijk beperkt men zich hier tot een kort berichtje bij den aanvang en bij het einde van de crisis. Ditmaal brengen de kranten ons echter des morgens en des avonds het laag ste nieuws uit Nederland en de radio doet ijverig mee. Ook al heeft de radio-spreker het voortdurend over „Colien" en over „Albersee", wanneer het radbraken der namen onzer staatslieden in de toekomst zich tot dit ver keerd uitspreken der namen beperkt, dan is het voor de hier wonende Nederlanders toch niet moeilijk daaruit af te leiden, wie met de ze woorden bedoeld worden. De voornaamste reden van de verhoogde Zwitsersche belangstelling voor deze Neder landsche regeeringscrisis ligt in de bezorgd heid, die menig Zwitser bij het vernemen van de moeilijkheden voor het ministerie-Colijn vervulde met het oog op het daarmede ge paard gaande gevaar voor de waardehandha- ving van den Nederlandschen gulden. Niet al leen beving de belanghebbenden bij de Zwit sersche vreemdelingenindustrie een geweldige schrik toen tot hen doordrong, dat op het hoogtepunt van het reisseizoen een waarde daling van den Nederlandschen gulden wel licht duizenden Hollanders uit het dan ook voor onze landgenooten te duur geworden Zwitserland zou verwijderd houden! Ook dui zenden andere Zwitsers, die niet rechtstreeks belang bij de hooghouding van den gulden hebben, vonden het nieuws van de moeilijk heden in de Hollandsche politiek hoogst on behaaglijk! Het Zwitsersche volk is in zijn overgroote meerderheid aan het behouden van de waarde zijner munt gehecht en kon daarom niet onverschillig blijven, toen zich teekenen aan den Nederlandschen politïeken hemel voordeden, die de kans schenen te ope nen dat een der weinige landen, die nog met Zwitserland tot het „goudblok" behoorden, daaraan den rug zou toekeeren. Menig Zwit ser stelde zich vol zorg de vraag hoe lang dan ook het kleine Zwitserland zijn muntpolitiek nog zou kunnen blijven volhouden. Men moet zich echter niet voorstellen, dat er de vorige week op de Zwitsersche beurs een soort van paniekstemming ten aanzien van de waarde van den gulden zou hebben ge- heerscht. De gulden, die den geheelen winter en het gansche voorjaar zijn waarde van 2 franken 08 behouden had, was reeds een paar weken geleden in verband met de blijkbaar voor het ministerie-Colijn te vreezen politieke moeilijkheden tot 2 fres. 07 gedaald en zonk thans de vorige week, toen de crisis ontstaan was, tot 2,06! Dus heel belangrijk was de koersdaling nog niet. Menigeen in de finan- cieele kringen deelde klaarblijkelijk ook de angst van den „man in the street". dat een daling van den gulden den val van den Zwit serschen frank zou met zich brengen. Want gelijktijdig met deze bescheiden waardever mindering van den gulden ten opzichte van den Zwitserschen frank vond een trouwens ook zeer bescheiden daling van den frank (en natuurlijk ook van den gulden) ten opzichte van het Engelsche pondsterling plaats! De beurskringen waren blijkbaar van oordeel dat er groot gevaar bestond, dat een eventueel val lende gulden ook den" Zwitserschen frank in zijn val zou meesleepen.^Een vooruitzicht, dat natuurlijk vrij troostvol was voor de vele Hollanders, die blijvende woonplaats in Zwit serland gekozen hebben. Intuaschen. voorloo- pig' is de status-quo op de beurs alweer her steld. Reeds gisteren bracht de tijding, dat Colijn een nieuwe opdracht gekregen had het kabinet te vormen, een onmiddellijke stijging van den gulden en vandaag is, ofschoon nog niet bekend is of Colijn succes heeft gehad, tie gulden weder tot de waarde van 2.07 fres. te ruggekeerd. Gelijktijdig is ook de waarde van het Engelsche pond ten opzichte van den Zwitserschen frank weder gezonken tot .het peil. waarop het pond stond, toen de Neder landsche regeeringcrisis begon. De Nederlandsche crisis heeft hier echter niet uitsluitend in verband met de hooghouding van gulden en frank belangstelling verwekt. In de politieke kringen van Zwitserland slaat men ook met spanning gade. of het Neder land inderdaad gelukken zal door aanzienlijke bezuinigingen het evenwicht tusschen ae staatsuitgaven en de staatsinkomsten te her stellen en of een consequente deflatiepolitiek de parlementaire goedkeuring zal verkrijgen. De Zwitsersche regeering heeft, zooals men weet, eveneens ernstige financieele zorgen. Ofschoon het nog geen twee jaren geleden is, dat het financieele hervormingsprogramma van den sindsdien afgetreden minister van financiën Musy werd aangenomen en daar door het budgetaire evenwicht werd hersteld, moeten thans wederom een kleine 100 mil- lioen franken gevonden worden, hetzij door besparingen, hetzij door nieuwe lasten, om het tekort in de Zwitsersche schatkist aan te vullen. Tot ontstemming van zeer velen in den lande verkiest de regeering nog steeds het middel van nieuwe vermeerdering van lasten. Na de volksstemming van 2 Juni, waarbij het socialistische „crisis-initiatief-voorstel" ver worpen werd. waarin nieuwe staatsleeningen ter bestrijding van nieuwe staatsuitgaven voorzien waren, hoopte men in breeden kring dat de regeering eindelijk een moedige bezui- nigingspolitiek zou aandurven. Des te grooter was dan ook de verontwaardiging, toen de re geering twee dagen na de sluiting der parle mentaire zomerzitting plotseling met nieuwe verhoogingen der invoerrechten op benzine en suiker het land verraste. De regeering heeft eenige jaren geleden reeds volmachten ver kregen, om zonder voorafgaande parlementai re goedkeuring de invoerrechten te verhoo gen, doch dan moet de verhooging achteraf in de eerstvolgende parlementszitting gebil lijkt worden. Het is thans reeds zeer de vraag of de Kamer in September haar goedkeuring zal verleenen. Vooral waar in October de alge meene verkiezingen voor het Zwitsersche par lement zullen moeten plaats vinden, zal menig Kamerlid aarzelen zijn stem aan deze nieuwe lasten te geven, die wat de benzine betreft bij de meer welvarende bevolkingskringen en wat de suiker betreft bij de massa van de be volking zeer impopulair zijn. Het zou aan de Zwitsersche regeering wellicht niet onaange naam zijn, wanneer zij de tegen haar gerichte verwijten over gebrek aan energie, om ernstig naar deflatie te streven, zou kunnen beant woorden met een verwijzing naar een misluk king van de in Nederland in deze richting ondernomen pogingen. B. DE JONG VAN BEEK EN-DONK RADIOPROGRAMMA. ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1935. HILVERSUM, 1875 M. VARA-uitzending. 10.00 VPRO. 7.00 VRO. 8.00 Gramofoonpl. 10,00 Morgenwijding. 10.15 Voor arb. i. d. continubedr. Gramofoonpl.. Ra- diotooneel o.l.v. W. v. Cappellen en Fr.Nien- huys (voordracht). 12.00 Harry Lew's Radio Three en gramofoonmuziek. 2.00 Hoé dé toon kunst groeide (gr.pl.) 2.20 Gramofoonpl. 2.45 Flimkwartiertje M. Sluyser. 3.00 „Carmen", opera van Bizet (gr.pl.) Toelichting: A. v. Nierop. 5.40 F. V. Toussaint van Boelaars: Stijn Streuvels. 6.00 A. de Booy (zang) en L. Contran (piano). 6.30 Esperanto (Gramofoon- platen en causerie C. Hettema). 6.50 Gramo foonpl. 7.00 V.R.O. 8.00 Herh. SOS-ber. 8.03 Berichten en VARA-varia. 8.12 Wij vragen uw aandacht voor. 8.15 Gramofoonpl. 8.30 „Strand filmpjes" door Jacob Cats Jr., o.l.v. W. v. Cap pellen. 9.00 Dubbelmannenkwartet „Preciosa" 0.1.v.t D. Kok en gramofoonpl. 9.25 Reportage Ned. Athletiek kampioenschappen door J. Broeksz. 9.50 Tine Labree (liedjes a. d. vleugel) 10.00 Tien minuten Hollywood (gr.pl.) 10.10 De Bohemians o.l.v. J. v. d. Horst. 10.50 Fan tasia o.l.v. E. Walis. 11.30—12.00 Gr.pl. HUIZEN, 301 M. KRO-uitzending. 4.005.00 HIRO. 8.009.15 en 10 00 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsd. Halfuur. 12.15 Gramofoonmuziek. Kwin tetconcert. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Sport. 3.00 Kinderuur. 4.00 HIRO. 5.00 Örkestconcert. 5.30 Schlagermuziek en lezing. 7.15 Causerie. 7.35 Gramofoonpl. 8.00 Berichten. Gramofoonpl. 8.30 Schlagermuziek, Radiotooneel en gramo foonpl. 10.30 Berichten. 10.35 en 11.0012.00 Gramofoonplaten. DROITWICH, 1500 M. 10.3510.50 Morgenwijding. 11.20 Gramo foonpl. 11.50 Imperial Hotel orkest o.l.v. E. Smythe. 12.50 Gramofoonpl. 1.20 Commodore Grand orkest o.l.v. Davidson. 2.20 BBC- Northern Ireland orkest o.l.v. E. G. Brown. 3.20 Orgelspel H. Ramsay. 3.50 Reg. King en zijn orkest. 4.50 Maurice Igor en zijn Zigeuner orkest. 5.35 Ambrose en zijn band. 6.20 Be richten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Welsch pro gramma. 7.20 BBC-orkest o.l.v. J. Ansell. 8.20 Optreden van de „Continentals". 8.50 Variété programma. 9.50 Berichten. 10.10 Reportage van de Tidworth Taptoe. 10.35 G. Parking- ton's kwintet. 11.20 BBC-dansorkest o.l.v. H. Hall. 11.45 Vervolg reportage. 12.0512.20 Ver volg dansmuziek. RADIO PARIJS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gramofoonpl. 12.35 Concert o. 1. v. Doyen. 7.25 Gramofoonpl. 8.20 Pianoreci tal. 9.05 ..Fortunio", met muziek van Messager. 11.1012.35 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12.202.20 Strijkorkest o.l.v. A. Thyregod. 3.505.50 Omroeporkest o.l.v. Gröndahl. 8.20 Zang en voordracht. 9.20 Trombone- en piano- soli. 9.35 Omroeporkest o.l.v. Mahler. 11.00 Zang en piano. 11.20—12.35 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 6.50 Concert uit Breslau. 12.20 Concert uit Essen. 1.35 Fragm. uit Suppé's operette „Boc caccio". 2.35 Gevar. Concert. 4.20 Gevarieerd programma. 7.50 Concert. 8.35 „Das Spitzen- tuch der Königin", operette van Joh. Strausz. Leiding: H. Rosbaud. 10.35 Wir feiern die neue Zeit. 11.3512.20 Reportage. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 3.30 „Tanzende Sternschnuppen", gevarieerd programma. 10 20 Berichten. 10.50 Guitaar en piano. 11.05 Weerbericht. 11.20—1.15 Hans Bund en zijn orkest. ROME, 421 M. 9.00 „Le Granceola", opera van A. Luaddi. Hierna „Der Schauspieldirektor" cnera van Mozart. Leiding: A. Lualdi.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 6